»o. 293. 41e Jaargang. 1903. Zaterdag 12 December. Gemeentebestuur. NIET MUZIKAAL Kleinhandel in Sterken Drank. VLISSI1 PrQs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.60 Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren ei rechtstreeks bQ dsn Uitgever r. VAM >a VKLB8 Ir., Kleins Markt, I. 187. KRANT. ABVERTENTIËNvan 1-4 regel* 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tw««maai berekend. Sroote letters en cliché's naar plaatsroünts. Vers IJlt ftogsISSs» sitsesaageï# 99 Jfea- se SoesMagaE. *XNel®p^ooiaimmjn&ar ÏO. Ab9nacmeaAs-A4T«fi«3itt3ii 0? neer Toordeelige roorwawden. Verzoek -om vergunning van sterken drank in tot verkoop 't klein. Burgemeester en Wethouders van Vlis- eingen gelet op art. 5 der wet van 28 JuDi 1881 (Staatsblad no. 97), zooala die is gewijzigd by de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad no. 64), 16 April 1885 (S.aatsblad no. 78), 15 April 1886 (Staatsblad no. 64) en 27 April 1901 (Staatsblad no 85) doen te weten dat by hen is ingekomen een verzoek schrift van M. A. VAN BOEKHOUT te Vlissingen, om vergunning tot den ver koop van sterken drank in 't klein, in perceel wijk MM 150 aan de Kanaalstraat. Vlissingen, den 11 Dec. 1908. Burg. en Weih. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Staatsbegroting voor 1904. Aan de memorie van antwoord op hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der Staatsbegroting voor 1904, is het vol gende ontleend Het standpunt der regeering ten aan zien van de leerplichtwet is en biyit lo. dat by kabinetswisseling nooit de regel gold noch geld6n kan, dat elke ingevoerde wet, waartegen by haar tot standkoming principieel verzet ia gevoerd door wie in het bewind kwam, aanstonds zou zyn in te trekken2o. dat des niettemin aan wyziging van de leerplicht wet niet zal te ontkomen zyn, maar 3o, dat, alvorens hiertoe over te gaan, de wet zoolang in werking moet worden gelaten tot over haar resultaten met zekerheid te oordeelen zy. De regeering biyft ten deze diligent. Cyfers belrtffende het geheele land omtrent de uitkomsten met deze wet in de jaren 1901 en 1902 verkregen, zullen nu welhaast kunnen worden gepub.iceerd De Leerplichtwet en haar werking kan de minister laten rusten, omdat de be spreking van hetgeen daar wordt te berde gebracht, zyns inziens meer eigen aardig thuis behoort by de behandeling van een wyziging van de wet. Naar aanleiding van de klachten, over de toepassing van de wet, zy opgemerkt, dat het bezwaar tegen den administra- lieven omslag zich keert tegen de wet zelibepaalde klachten over geringe medewerking van de zyde van het open baar ministerie worden steeds onder zocht en wenscheiyk scbynt het de schoolopzieners zoo weinig mogelijk door algemeene voorschriften te binden. VAN ALEXANDER VONROBERTS, 4.) Hoor I was dat niet hare stem, die daar door de tonen ruischte 1 Ja, hare rem hare zoete, lieve stem I Hoor I ouar weer klinkt dat heeriyke thema met zyn duizenden variaties Ik bemin u, ik heb u lief 1 Nu eens zacbt fllisterend, dan weder juichend vol geest- onlt, weerklinkt het als eene onvei- 11 eekbare belofte voor de eeuwigheid J1, voor eeuwig 1" smeekt de stem. Daar weerklinkt een sombere klaagtoon toir de muziek. Was ik dat? Thans is het als het ware een wor telen van tegenstrydige motieven, waar de melodie zegevierend bovenuit klinkt. Boven een groot meer trekt de nevel opJ De toegezegde wyziging van de wet tot regeling van het lager onderwyszal ean beperkte strekking hebben, en kan op het oogenbiik nog geen mededeeling worden gedaan omtrent de punten, welke zy zal omvatten. lutusschen is ook by de geldende wetteiyke regeling, waarby net hoofd der school verantwoordeiyk ia voor den gang van zaken en wordt byge- staan door het verder onderwyzend per soneel, tegen onbehooriyk optreden van onderwyzers van bystand in de school, voldoende te waken. Weigering om mede te werken tot uitvoeiing van het vast gestelde leerplan zal moeten worden gestraft. Ook een optreden tegen het boofd in stryd met elk begrip van hiërarchischs ondergeschiktheid kanen mag niet worden geduld. Waar biykt van stelselmatig verzet tegen de wetteiyke bepalingen, zullen gestrenge maatregelen moeten worden genomen. Wat het optreden van onderwyzers buiten de school betreft, is de minister nog dezelfde meening toegedaan als het vorig jaar. Buiten de school moeten z. i. de openbare onderwyzers worden vry- gelaten in het uitkomen voor hun poli tieke beiydenis. Hieruit volgt echter niet, dat zy buiten de school geheel vry zouden zyn, noch dat zy ongestraft deel zouden mogen nemen aan een actie, dia, zooals die van het zoogenaamde „Comité van Veiweer" in het voorjaar van 1903, is gericht op openlyk veizet tegen het openbaar gezag. De wet kent wel degeiyk ontslag ter zake van handelingen buiten de school verricht. De minister is van oordeel, dat uitspattingen, byv. als waar aan by de stakingen sommige onder wyzers zich hebben schuldig gemaakt, met kracht behooren te worden tegen gegaan. Het is den minister niet gebleken, dat eenig gemeentebestuur te krasse maat regelen heeft genomen. De arbeids inspectie streeft er by voortduring naar te voorkomen, dat door nog jonge kinderen buiten do school ty- den arbeid wordt verricht. Men vergete echter niet, dat deze arbeid in tal yan gevallen als huisindustrie wordt verricht en dat daarby de conti ö'.e op den arbeid uiterst moeiiyk is. Uit het ontwerp der nieuwe Atbeidswet zal biyken, dat ernaar gestreefd is om het hier besproken kwaad zooveel mogeiyk te keeren. Van 6en wyziging der wet op de Kamers van Arbeid op enkele punten is naar 't oordeel vau den minister geen betere werking van die lichamen te wachtsn. Alleen een algeheele herziening der wet kan verbetering brengen. Waar echter verschillende belacgtyke onder werpen van wetgeving op afdoening wachten, is het niet mogeiyk deze hei- z ening in den eersten tyd ter hand te nemen. By den minister bestaat het voorne- m n te bevorderen, dat de landbouwbe drijven in de Ongevallenwet 1901 worden opgenomen. Een daartoe strekkend voor ontwerp is reeds gereed, maar de ver zekering der werklieden in de landbouw bedrijven Is niet mogeiyk zoolang geen Karen zzeit in de Ongevallenwet opgeno men is. De vraag of opneming in de Ongeval lenwet van het bakkersbediyt, voo zoover geen krachtwerktuig woid gebruikt, wenscheiyk is, wordt onder zocht. Geldnood, Men schryfc aan „de Tel." Het departement van oorlog lijdt op dit oogenbiik aan de, op het einde van het jaar, zich meer voordoende kwaal .Geldnood". Tengevolge van de kosten, gevallen op de maatregelen in verband met de staking in het begin van dit jaar en andere uitgaven, waarvoor op de begroo- tiog van het loopend dienstjaar geen gelden beschikbaar werden gesteld (een en ander tot een bedrag van f 1.000.520), is geen kasgeld genoeg beschikbaar voor het doen der hoogst noodige betalingen by de korpsen. De oorzaak van dit geval is gelegen in het laat (14 October) indienen van eene suppletoire begrooting tot gemeld bedrag. Deed zich in vroegere jaren iets der- geiyks voor, dan werd eenvoudig over een gedeelte der begrooting van het voigend jaar beschikt en werd dit gedeelte, nadat de Staatabegrootingin het „Staats blad" was verschenen, weder in 's ryks schatkist gestort. Na de daarover gedane onthullingen door de veertien ton-com- missie, zal de Algemeene Rekenkamer wel zorgen dat dergelijke maatregelen niet meer worden toegepast. Met belangstelling wordt uitgezien naar de wyze waarop het departement van oorlog zich uit deze moeiiykheid zal redden By Kon, besluit is de lichting der nationale militie voor het jaar 1904 bepaald op 12.300 man, waarvan 12.300 man ter volledige en 5200 man tot korte oefening zullen worden ingeiyfd. Van de ter volledige oefening in te lyven manschappen worden 522 man bestemd voor den dienst ter zee. Militie en landweer. B. en W. van 's Gravenhage hebben aan hun amblgenooten in de voornaam ste gemeenten van 0113 land een schrij ven gericht, betreffende de vele werk zaamheden voor de gemeentebesturen, voortvloeiende uit het inwerkingtreden der Miiitiewet 1901 en de invoering der wet op de Landweer. Die werkzaamheden zyn zoodanig vermeerderd, dat uitbrei ding van het personeel op de gemeente secretarie er het onvermydeiyk gevo'g van was, terwyi het zich laat aanzien dat het by dis uitbreiding niet zal biy ven Er moet dientengevolge naar gestreefd worden om die werkzaamheden teiug te brengen tot de hoigat noodzakeiyke. B. en W. van Den Haag meenen als middel van vereenvoudiging te moeten aanbevelen, voortaan geen persooniyke oproepingen meer te zenden aan inge schrevenen voor de militie tot deelneming aan de loting, aan milicien-verlofgangers tot deelnemiDg aan het jaariyksch onder zoek of aan da herhallngs-oeteningen, en enkel te verzenden die oproepingen, welke door de wet zyn voorgeschreven. Zy vragen daartoe samenwerking aan verschillende gemeenten, om daardoor tot een gewenschte eenheid te geraken. de zon breekt door de wolken en werpt hare gulden stralen op de vriendeiyke oevers, waar ik eene liefeiyke verscby- ning zie naderen, zy is hetmet van biydschap stralende oogen yit zy op my toe en heet my harteiyk welkom. Doch eensklaps verdwynt de lach van haar gelaat en maakt plaats voor een sombere, mistroostige uitdrukkingzy slaat de oogen tot my op en fluistert op angstig smeekenden toon „Waarom, ach, waar om moet het zyn Daar hoor ik weder een klaagtoon. Deze keer scbynt de speler daar binDen hem ook gehoord te hebben, want hy houdt een oogenbiik op. Maar dan speelt hy weder voort, altyd voort. Allerlei hoopvolle beelden voor de toekomst zweven my vóór den geest De ledige vertrekken hebben een geheel ander aanzien gekregen de wanden zyn met schilderyen en anderszins versierd zachte tapyten bedekken de vloeren, terwyi smaakvolle gordynen het zonlicht temperen er is immers ook reeds genoeg zonneschyu hier binnen I Ik ben uit de verschansing, waarin ik my terugge trokken had, te voorsuhyn gekomen en gevoel my in onze woning thans leeds geheel te huis. Ons geiuk denkt niet meer aan heengaan het heeft zich hier reeds voor goed genesteld. Wy verzorgen en liefkozen het maar toch niet dl te veel, opdat het niet oveimeedig worde. Wy zyn waakzaam en onveischrokken als twee goeds kameraden, die geen wanklank meer kau scheiden. Toch zullen zich altyd nog wei eigen aardige, lichte wanklanken doen hooren. Myu jong vrouwtje heeft vóór den vleugel plaats genomen, doch thans niot om te spelen. Op haren schoot staat een knaapje met naakte, rooskleurige beentjes ongeduluig te trippelen. Hy wil vooruit naar de toetsen, dat Uitlokkende speelgoed, waarop hy zoo gaarne eens met bandjes en voetjes zou willen trom melen, wat in onze ooren toch nog heel mooi zou klinken. Eindeiyk schuift mama een weinig dichter by en kunnen ten minste zyne handjes de toetsen bereiken en er op slaan. O wee Wat klinkt dat prachtig I Maar houd toch op, houd toch op 1 Hoe vrooiyk lachen wy het is een kostsiyk triohaar heldere lach, die zoozeer tot het gemoed spreekt, myu eigen harteiyke lach en het vrooiyk gejuich van onzen kleinen prins, en daatby als begeleiding de kattenmuziek Nederland en Venezuela, Een wetsontwerp is by de Tweede Kamer ingediend om de leden van de Gemengde Nederlandscb Venezolaansche Commissie te Caracas de hun toekomende vergoedingen te doen ontvangen. In de Memorie vau toelichting deelt de minister van buitenlandsche zaken mede, dat door de legatie te Caracas zy a ingediend 30 vorderingen tot een totaal bedrag van 5,242,279.95 bolivars, waar onder voorkomen de vordering der Neder- landsche postadministratie ten bedrage van 102,725.69 bolivars en die der Cu r.g.oscha postadministra ie ten bedrage van 294,828.57 bolivars, welke beide ten volle zyn toegewezen.. De overige 28 vorderingen zyn gegrond op schade, toegebiacht door óf goederen óf contanten geleverd aan regeering en revolutionaire troepen, ói autoriteiten, onwettige gevangenneming of gevangen houding door gouvernements-autoriteiten, alsmede wegens onrechtmatige aanhou ding van onder Naderlandsche vlag varende schepen. Krachtens art. 17 van het protocol van Washington van 28 Februari zal een redeiyke vergoeding voor de leden der Gemengde Commissie en voor den derden scheidsrechter wegens hun diensten en de door hen gemaakte kosten in g6iyte helften door Nederland en Venezuela worden gedragen, hetgeen ook geldt voor de overige kosten dier arbitrage, met name de salarissen, reis- en verbiyf- rosten der secretarissen, lokaalhuur, bureau-, schryf- en drukloonen. Voorts zal zyn te voorzien iu het honorarium ter zake van den rechtsgeleerden bystand, die by de verdediging van een aantal Naderlandsche vorderingen voor de Ge mengde Commissie onmisbaar bleek. De Venezolaansche regeering heeft nameiyk een advocaat aangesteld om haar als agent voor de Commissie te vertegen woordigen en haar standpunt ten op zichte der ingebrachte vorderingen te bepleiten. Als gevolg van dezen maatregel moest by de behandeling van een zeker aantal vorderingen, welker juridisch karakter of ingewikkelde aard zulks vereiaebte, ook van onze zyde rechtgeleerde bystand worden ingeroepen ter wederlegging van de door den Venezolaanschen agent ge voerde bestryding dier vorderingen. Deze taak weid aanvankeiyk opgedragen aan een te Caracas gevestigden bekwamen advocaat van Itallaansche nationaliteit, den heer Negretti, en nadatdezeomstreeks half Augustus had verklaard zyn opdracht niet verder te kunnen vervullen, is de waarnemend zaakgelastigde erin geslaagd zich te verzekeren van de goede dien sten van den heer Herman Doyle, die in geiyke omstandigheden de Amerikaan- sche vorderingen verdedigde. Naar aanleiding van de inlichtingen tot dusver van den waarnemend zaakgelas tigde, alsook omtrent de uitgaven vau andere mogendheden ter zake barer Gemengde Commissies verkregen, meent de minister dat in de betaling der vol gende bedragen zal zyn te voorzien lo. belooning van den derden scheidsrechter, met inbegrip zyner reis-, verbiyf- es verdere onkosten aandeel van Nederland f 16,000 2o. alsvoren van de beide leden der Gemengde Commissies f 12,000 3o. kosten van rechtsgeleerden bystandf3500 4o. beiooning van den secretaris, kosten van de voorbereiding der vorderingen, vertalings- en verdere proceskosten f 6500, totaal f 38,000. Krachtens art. V van hst by de wet van 25 April 1903 goedgekeurde protoc >1 van 28 Februari 1908,,zal de verdeeling van door Venezuela mede aan Nederland afgestane 30 pCt. der inkomende rechten van Lr Gusyra en Puerto Cabello geschie den volgens beslissing van het Perma nente Hof van Arbitrage te 's Gravenhage. Teneinde de uitvoering vau dit beding mogeiyk te maken is Nederland op 13 Juni j.l., evenals andere landen die aan de blokkade der Venezolaansche kust niet hadden deelgenomen, toegetreden tot de op 7 Mei 1903 te Washington door VenezuelarespectieveiykmetDuitsch- land, Groot Britannië en Italië geteekende protocollen, waarby de instelling van het scheidsgerecht werd geregeld. Deze toe treding is bekendgemaakt by Kon. besluit van 10 Augustus 1903. Ingevolgde art. V dier protocollen van 7 Mei zal het scheidsgerecht beslissen, hoe, wanneer en door wie de kosten der onderhavige arbitrage zulten worden betaald. Omtrent de vermoedeiyke uitgaven welke uit dit geding voor Nederland zullen voortvloeien zya nog geen gege vens voorhandea. latusschea heeft de minister het raadzaam geacht te dezer zake een post voor memorie uit te trek - ken. De mogeiykheid is geenszins uitge sloten dat hy, vóó; de behandeling dezer wetsvoordracht in de Tweede Kamer, zich in staat zal zien een bedrag op te geven. Rijksverzekeringsbank. In het gebouw dar Rykspoalspaarbank te Amsterdam staat een heele verdieping ongebruiktwaarom kan men daar niet een deel van het personeel der Ryksver- zekeringsbank herbergen, dat tuans ia benauwde lokalen byeen zit Deze opmerking, aan het „Hbl." ge maakt, heeft geleid tot het vragen van die by met zyne vuistjes maakt Hoe hartelyk lachen wy en wat doet dat den mensch goed 1 Ik weet niet hoe het kwam, maar toen ik opstond en in de deur den pianospeler van verre gadesloeg, begon de vleugel eensklaps le waggelen en te dansen; ik zrg meer dan twee handen over de toetsen zweven en hot hooid van het mannetje boven de styve das op en neer bewegen. Het waren een paar tranen, ja waar- ïyk, een paar groote tranen, die myn gezicht benevelden, om daarna langzaam langs myne wangen te rollen De muziek zweeg. In gebogen houding eu met schuifelende schreden trad de oude man op my toe,.legde zyue hand aai zeiend op de mijne en zeide merkbaar aangedaan ,0, mynheer, wat is u toch 3d Daarop vervolgde hy op vasten toon, als out zyne aandoening te ver bergen „U houdt immers ook veel van muziek, niet waar Het doet my zoo goed iemand te outmoeten die er evenals ik mede dweept „O ja, zeker, houd ik er veel van 1" zeide ik in verwarring, terwyi ik myn bezoeker krachtig de hand drukte. „Maar ik verzoek u dringend nog verder te spelen, u moogt nog niet ophouden En daarby drong Ik hem zachtjes weder naar den vleugel terug. Hy mocht niet weten op welke wyze ik zyne muziek genoot 1 Myne tranen moest hy beschouwen als een biyk van aandoening, van geestdrift over zyn schoon spel I Met een kloppend hart zette ik my neder en staarde aandachtig luisterend op één punt voor my uit, zooals echte muziekliefhebbers dat ge- wooniyk doen. Welk een dwang, welk eea eigenaar dige dwang oefende dit alles op my uit I Wilt gy wei gelooven, dat ik het niet gewaagd zou hebben door eenig teeken te laten biyken welk een ketter op muzikaal gebied ik was, dien in den laatsten tyd alleen reeds op het hooren van de woorden „klassieke muziek* eene rilling door de leden liep Op myne uitnooiiging kwamen de beide oudjes gedurig teruglangzamerhand zat ik met steeds klimmende aandacht te luis teren, totdat ik ten laatste myzelf er op betrapte dat myne aandacht niet geheel gehuicheld was, maat dat ik werkeiyk tets voor de muziek begon te g,voelen. Wordt vervoladA

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1