NIET MUZIKAAL Donderdag 10 December. 7anweek tot week. FBUIIIET8N. üiëüiiüÉiMi) Men. 90». Bo, 291. 41e Jaargang» ma. NST .3JA9 n 50 (alleen marktvm 2 30 1 15 5 55 6 55 kt Vlissin- /erkdagen) 2 35 1 20 6—7™ INST. 6 20 7— 20 10 40 30* 2—' 10 4 30 50 8 20. 10 6 30 10 10 30 10 1 20 40 4— '40 8— dags uit. 08. !3 a.) 0. ek vau elan au iskens, rsselen -SS iioa ylissimsüh: courant. Prfls per dris maanden 1.80. Franco per post 1.50 Afzonderlijks nummers cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ai rechtstreeks bQ den i t g e v e r f. VAN OS YSLB1 Jr., Kleine Markt, I. 137. ASVERTENTIÊNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bti directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slacht* tweemaal bwekend. ftroots letters en slicht'* naar plaatsruimte. Vor» ïgat fiagellks, sliges«:e>2aifi I»m- ss faeg&ags». Telx^hoonnniauHW IO. AfeoKsiÊBianSï-Ativ sstenUën 0? aeaf rourdesiiga voorwaarden. Het zou inderdaad een zeer verbiedend (erschtJnsel zijn, indien het gerucht waar- 1 mocht bevatten, dat de vrede in hat verre Oosten door overeenstemming tus- icben Rusland en Japan is verzekerd. Voor diegenen onzer lezers, welke zich van de geschiedenis der laatste jaren in verre itreksn geene bijzondere studie hebben gemaakt, herinneren wij er even aan, dat Korea altijd een twistappel is geweest tusschen China en Japan. Het schiereiland is door de zeestraat van Japan gescheiden en grenst aan Mant- schoerije, de Chineesche provincie die Russen zoo goed als in hun bezit hebben. Het ia eeuwen lang aan China schatplichtig geweest, zonder ooit een wingewest te worden. De tegenwoordige koning, die in 1864 als twaalfjarige knaap aan het bestuur kwam, is anti-Euiopeesch gezind en een vijand der christenen. In 1882 brak ten oproer uit, gericht tegen de Japanners. Drie jaar later sloten China en Japan een tractaat, waarbij werd bepaald dat dk der twee landen, in geval van on lusten of opstand in Korea, aan het andere land ervan zou kennis geven, als het een troepenmacht naar hst schiereiland kou zenden, waarop dan het andere land recht zou hebben om hetzelfde te doen, terwijl elke militaire bezetting zou terug moeten, hoogstens vier maanden na het hempen van den opstand. In 1894 barstte weer een opstand op het schiereiland uit, ditmaal tegen de heerschende dynastie gericht. Op verzoek van den koning kwamen toen twee uizend Chineesche troepen in Ashan, waarop de Japanners matrozen aan wal zetten om de legatie te beschermen. Japan, bewerende dat China niet vol gens het tractaat gehandeld had, zond ook een leger, dat voor een gedeelte de hoofdstad bezette. Japan eischte dat de koning van Korea een reeks hervormingen naar Westerschen tiant in het be3tuur zou invoeren. Weldra ontstonden vijandelijkheden tusschen Japanners en Chineezen, welke spoedig in een oorlog ontaardden, waarvan de uitslag nog versch in het geheugen ligt. De onmacht van China was in dien oorlog duidelijk gebleken. Korea werd volkomen onafhankelijk verklaard en Gnina moest aan Japan het schiereiland Liantong, het ons zoo wel bekende eiland Formosa en de Pescadores atstaaD. Op VAM ALEXANDER VONROBERTS. 2.) Z(j voelde mijn adem tegen haar watg, doch den zin mijner woorden brg- eep zij slechts ten halvezij ver belde het tempo, waarin z|j speelde, als bilde zjj m(jne woorden ontvluchten, lui w(]l om haar half geopenden mond tun zenuwachtige glimlach speelde en fcara oogen in hunne verlegenheid al3 het ba; s hulp zochten op- het muziekblad. Hoe hartstochtelijker mijne woorden beiden, des te aangrijpender werd haar spil. En hoe klopten daarbij onze harten I Hit was alsof zij een steeds sneller ten po wilden aangeven. «Bravo I heer lijk riep het gezelschap in de aasgren- kende kamer, toen Alice met krachtige aandrang der Westersche mogendheden heeft Japan later weer van het eerste afgezien, omdat, door den afstand van Liantong, de ontwikkeling van het Chi neescha rijk belemmerd zou worden, waarbij de Europeesche handel ten nauwste is betrokken. De superioriteit van Japan was in ieder geval voldoends gebleken en, ofschoon nu geen deel van Mantsohoerije aan Japan werd afgestaan, begon de rivaliteit tus schen Rusland en dat land van dien tijd af sterk te ontwikkelen. Verschillende rechten, in 1896 door Korea aan Japan toegestaan, zijn door Rusland nooit erkend, met n»me niet het leggen van Japansche bezetting in de hoofdstad Seoul. Volgens de jongste geruchten zou, op aandrang van Frankrijk en Engeland, Rusland dit nu wel hebben gedaan en Japan verklaard hebben zich neer te leggen bjj het Russisch— Chineesche tractaat betreffende Mant- schoerije. Het bericht omtrent de gesloten over eenkomst is aanvankelijk wel is waar tegengesproken, maar de geruchten hou den toch aan. Wij vjor om twjjfelen niet of men zal ten slotte in Japan voor een oorlog terugdeinzenen komt ten slotte de zaak tot eene schikking of is het al zoo ver, dan twijfelen wij er evenmin aan, dat de inlijving van Mant- schoerije bij Rusland vrij spoedig zal volgen maar de vraag is gewettigd, wat daaruit verder zou voortvloeien. Tengevolge van een conflict met de Kamer, heeit het Spaansche kabinet na een regeering van vier maanden, weer eens een duikeling gemaakt. Nu krijgt het land een clericaal ministerie, dus men kan zich alvast prepareeren op herhaling der in den jongsten tijd zoo menigvuldig voorkomende oproerige be wegingen. Een der nieuwe ministers, de heer Dominguez Pascual, is de man die het voorstel in de Kamer deed, om de nog onafgedane hoofdstukken der Staatsbe groting maar als afgedaan te beschouwen en dit echt constitutioneel heerschap is nu met de portefeuille van onderwijs belast. Men kan medelijden hebban met den jeugdigen vorst, boven wiens hoofd zich hoe langer hoe meer wolken samen pakken. De val van het ministerie-Vil- laverda is in zooverre een verlies voor SpaDje, dat het een zuinig flaanciëel beleid voorstond. Het nieuwe ministerie daarer tegen wenscht uitbreiding van hand de voile slotaccoorden aansloeg. Hare handen gleden van de toetssD, waarna zij, over silo leden bevende, mij smeekend aanstaarde „Alice, zóó hebt gij die sonate nog nooit Met. een uitroep van verbazing weken allen achteruit. Welk eene verrassing I Met haar hoofdje tegen myn borst ge leund, fluisterden wij elkander allerlei zoete woordjes toe. En waarom was ik thans vijandig gestemd jegens den vleugel, uit wiens tonen toch ons geluk ontsproten was Was ons geluk dan niet het ware Och, ja welHadden wij elkander dan niet lief Ja zeker hadden wij elkaar van ganscher harte lief 1 Ik had eens gehoord dat in de moderne muziek wanklanken volle recht van bestaan hebben. Later, wanneer wij door dan echt nauwer verbonden zouden zijn, hoopte ik, dat zulke wankianken steeds zeld zamer zouden voorkomen, en dat da alles overwinnende liefde ze langzamerhand geheel zou doen verdwijnen. Zoete droomen, die in hare tegenwoordigheid mijn eenigzins bevreesd gemoed be dwelmden. Thans was zy wegde macht, die zy leger en vloot. De president-minister, de heer Maura, staat reeds voor de tweede maal aan het hoofd der zaken en heeft den eersten keer proeven van wetgevend onvermogen afgelegd. Men behoeft dus niet te vragen wat in Spanje weer aan staande zal wezen, De koning san Denemarken heeft, na zeer lange aarzaling, de nieuwe IJsiand- sche grondwet bekrachtigd. Tot dusver fungeerde de Deensche minister van justitie steeds als minister van IJsland, en dit had ten gevolge, dat het groote eiland verwaarloosd werd, omdat men in Deensche regeeringskrin- gen slechls zeer gebrekkige kennis van de toestanden van het overzeesche gebied heeft en er nooit geld voer verbeterin gen was. De nieuwe grondwet bepaalt dat de minister voor IJsland verbljjf moet houden in de hoofdstad Reykjavik, en nu dit werkeiyk plaats heeft (de heer Hafsteinn ia als zoodanig benoemd) kan men gerust zeggen dat IJsland zelfbestuur heeft, en dat zal het land der warme bronnen met reuzenschreden doen vooruitgaan op de baan der ontwikkeling. In vele opzichten is IJsland, afgesloten van het groote wereldverkeer, een merk waardig land. In het binnenland heerscht alom ruil handel en geld is daar een onbekende zaak. Spoorwegen zya er ook niet, tele grafen evenmin. Da bevolking is gering maar men hoopt er de uittrekkende Finnen heen te lokken en .ie Uslandsche reg6ering zal door flaanciëals ondersteu ning die hoop dan ook trachten te ver- wezeniyken. Nederlan&sche Bank. Ia de afdeelingen der Eerste Kamer werd by het onderzoek van de Bankwet, in verband met den uitgeap eken wensch, dat de Bank hare werkzaamheid meer over het geheels land zou uitbreiden, ook de keuze der correspondenten be sproken. Betreurd werd, dat in den iaatstan tijd herhaaldeiyk correspondenten der Bank hunne betalingen hebben ga- staakt. Naar aanleiding daarvan werd gevraagd, of hetgeen overweging zou ver dienen niet meer, of althans in mindere mate dan tot nu toe, commissionnaira in effecten en bankiers als zoodanig aan te stellen, voor wie eene dargeiyke aan stelling in zekeren zin als reclame werkt. Men meende, dat daarvoor andere per- op my uitoefende, was geweken, en ik bevond my aileen met myn vyand. Iu myue stille omgeving schoten, door den aanblik van den vleugel, alle wanklanken my weder te binnen. Het was eigeniyk belacheiyk, maar ik was jaioersch ge weest op een zekeren piano-virtuoos, die quatie-mains met haar gespeeld had daarby gevoelde zy zich eenigzins mis kend doordat ik, volgens haar beweren, haar talent niet genoeg op prgs stelde. En ik had toch zóo myn best gedaan, om myne ooren aan alle soorten muziek te gewennen en my er niot onverschillig voor te toonen. Te vergeefs I Ik kon niet huichelen als een geduldig slachtoffer luisterde ik toe en beschouwde my zelf al spoedig als e6n martelaar voor da muziek. Boven onze hoofden trok eene onheilspellende onweerswolk samen, zoo- dat misschien juist ter rechter tijd een heilzaam geneesmiddel zich aanbood in den vorm van een tydeiyke scheiding. Later, wanneer wy door den 6cht nauwer verbonden zouden zyn Maar neen, ik had thans den moed niet meer dit te hopen thans, nu ik tegenover den vleugel stond. Hoe hoog moedig keek hy my met zyne glanzende paneelen aanhet was alsof hy my sonen, geheel buiten de kas sierdery staande, in aanmerking zouden kunnen komen. Enkele leden waren van oordeel, dat het aanbeveling zou verdienen, wan neer de Bank zoowel te Amsterdam en Rotterdam ais by de agentschappen jonge lieden in dienst nam om hen, na z. daarvoor te hebben opgeleid, als agenten in de provincie te plaatsen. Hierdoor zou men voor die betrekkingen personen krygen, die geen eigen zaken hebben en zou men zoodoende minder gevaar loopen voor ongewenschte toestanden. Thans is de keuze niet ruim genoeg. Deze meening vond andarzyds ernstige tegenspraak. Van die zyde gaf men vol strekt niet toe, dat daardoor zou worden verkregen, wat daarmede werd beoogd, eer het tegendeel. Daarge'atea, dat de Bank veel hoogere salarissen zou moeten uitkeeren, zou zy de voordeeien missen welke zy geniet ten gevolge van de rela tion van personen, welke ter plaatse en in den omtrek bekend zyn. Overigens waren deze leden beslist van oordeel, dat door de Volksvertegenwoordiging aan de directie der Bank geen leiding, haar beheer betriffjnde kan. worden gegeven Een wetsontwerp, houdende regelen betreffende openbare inzamelingen zal, naar «het Yad." verneemt, eerstdaags het departement van bianenlandscüe zak6n verlaten. Een ontwerp betreffende de banken van leening is in onderzoek. Leerstoel in de Homeeepathie. Uit de memorie van Antwoord van den minister van bianenlandsche zaken. Nu de gediplomeerde artsen het recht bezitten de homoeopathiscüs geneesme thode toe te passen en het gebruik ma ken van dat recht toeneemt, is het niet wel te verantwoorden, dat elke gelegen heid om in deze geneesmethode een wetenschappeiyke opleiding te ontvan gen, hier te lande ontbreekt. Iatusschen staan aan de oprichting van een leerstooi voor dit vak niet geringe bezwaren i_ den weg. Een leerstoel voor de genees kunde kan geen doel treffen, zonder dat voor den docent gelegenheid bestaat in een afzonderiyke kliniek patiënten te behan delen. Zulk een kliniek nu met eigen assistenten, verpleegsters en apotheek is noch tot stand te brengen, noch in stand te houden zonder zeer aanzieniyke uit gaven, waarby dan nog de moeiiykheid komt, om te bepalen op wat wyze de scheiding zal gemaakt worden tusschen de patiënten die in de ésne en in de andere kliniek zullen worden opgenomen. Hierby nu zou de vraag onder de oogen zyn te zien, ot de toepassing van de homoe- opalhische geneesmethode reeds thans zulk een uitbreiding hier te lande ver kreeg, dat zoo aanzieniyke uitgaven te rechtvaardigen waren. Het was met het oog hierop, dat on- dergeteekunde een vorig jaar de vraag stelde, of de voorstanders van deze ge- hoonend toeriep, dat ik niet eens zooveel verstand had van muziek, dat ik een muziekblad op het juiste oogenblik kon omslaanIk verbeeldde my soms, dat hy zich steeds meer uitrekte, als wilde hy onze gebeele woning in bes.ag nemen en by my toeriep„Gy zijt niets, ik ben alles Zulk een onbeschaamdheid kon ik niet laDger verdragen het was kinderachtig van my, maar ik werd driftig en had hem wei wille.1 vermor zelen. Er was op de wereld toch ook nog wel plaats voor iemand, die geen verstand van muziek had I Op een andere keer werd ik door een gevoel van schaamte overmand, by de gedachte dat ik zoo zelfzuch ig kon zyn, haar, die zoo geheel in muzikale sferen leefde, tot myn ailedaagsch leven te willen laten afdalen. Och, aan myne zyde zou zy immers nooit het geiuk vinden, dat zy zoozeer verdient I Twyfei en berouw hielden mij uit den slaap of zaten op myne seuryftafel, waar zy my telkens weder de pen in de hand gaven met de woorden „Het zal niet goed gaan, maak er liever een einde aani" Met een bloedend hart begon ik den éenen brief voor, den anderen na, schrapte woorden door, ver- neesmethode, waaronder vele gegoede ingezetenen, niet konden beginnen met zelven het initiatief te nemen. Dit ware mogeiyk: indien een privaat-docent weid toegelaten en aan dezen van particuliere zyde een private kiiniek ter beschikking werd gesteld. Hy dacht daarby tevens aan den toestand, die ontstaan zou, indien het wetsontwerp tot wyziging van de wet op het hooger onder wye wet mocht worden. Dan toch zou de hemoeopathische vsreeniging zelf een leerstoel voor dat vak kunnen oprichten. Wel is inmiddels overwegen, of het emeritaat van een medisch hoegleeraar te Leiden ook aanleiding kon geven, om rechtstreeks in de bestaande leemte te voorzien, maar vermits de artsen, die hiervoor in aanmerking konden worden gebracht, niet bereid bleken een benoe ming aan te nemen, en het aanstellen van iemand van twyfelachtig weten» schappeiyke beteekenis schade zou heb ben toegebracht zoowei aan den goeden naam der Leiaache Universiteit als aan de homoeopathische geneesmethode zelve, is hiervan afgezien. Lijkverbranding, Naar aanleiding van een vraag ia het Vuorioopig Verslag heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard, dat later aan den Oentralen Gezondheidsraad zal worden opgedragen een onderzoek naar de vraag of, en zoo ja, in hoeverre het begraven van ïyken, geiyk dit nu plaats heeft, voor de volksgezondheid scüadeiyk kan worden geacht, en weike maatregelen ter afwering van deze scaade zuilen te nemen zyn. Voorsnands ecoter is de Raad te zeer met werk overladen, om hem nu reeds dit onderzoek op te dragen. Do invorring der crematie wenscht het Kabinet niet te bevorderen. Uit de Handelingen der Tweede Kamer blykt, dat de minister van financiën in de vergadering van Vrydag 4 dezer heeft gezegd, dat de smokkelary van suiker aan de grens toeneemt en dat de minister daartegen de noodige maatregelen be raamd heeft. Het korps commiezen wordt aan de grenzen aanzieniyk versterkt, waartoe de minister weldra een verhoo ging van uitgaven zal moeten voorstellen. Bovendien zya reeds de maatregelen tegen fraude op de eerste linie langs de landgrenzen verscherpt, terwyi zeer spoe dig een soortgeiyk besluit ton aanzien van de tweede linie in sommige provinciën te wachten Siaat. De minister is van oordeel, dat ten ge volge vaa deze maat regelen de kans niet byster groot is, dat de smokkelarij offjvend de overhand zal ver krygen. Het hoofdbestuur der Vereeaiging „On Belang", vereeaiging van actief dienend- onderofficieren en militaire gsëmployeer. den in den graad van onlsrofflcier, neef scheurde dan weder den begonnen brief er kwam iets in myne oogen, dat my belette de letters van eikander te onderscheiden. Op zekeren morgen zat ik aan myne schryttafel en staarde op een brief, dien ik in den laatsten nacht geschreven had. Uit zyne woerden sprak volslagen wan hoop en toch het moest zoo zyn I Er moest een einde aan komen I Binnen weinige dagen zou alles beslist wezen I Dan zullen er werklieden komen, om het gehate monster weder weg te halen en als het duister is geworden, zal ik zelf als een boosdoener wegsluipen, om plaats te maken voor een ander, lang duriger geluk, dat zich hier zal komen nestelen. Kom, Ami, wy gaan weer terug naar onze oude woning 1 Gy krygt dan weer uw geliefkoosd hoekje, datgy hier zoozeer mistalles wordt dan weer by het oude, behalve myn gewond hart, dat maar steeds brandt en brandt en maar niet tot rust kan komen Eensklaps stond myn oppasser achter myer was eene oude dame die mQ wunschte te spreken. „Wie? Wat? Ik boa niet te spreken l" gaf ik hem ten antwoord. Wordt veruoljjd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1