7 December. 71. Ko. 288. 41e Jaargang. 1903. Maandag O, Abonneert V ep is FfiüllilËÏOif. Een Schotsch huwelijk. Vli;$i«|$clit (mut wet üeïll. Zondajfsblsd Jftenwc Modeblad, fl.3®,/-.375«i|-,55 p. Üw. :er, li VLISSIN«SCIE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50 Afzonderlijke nummers 6 cent. Hen abonneert zich fetj alle Boek handelaren, Pcstdirecteurss of rechtstreeks bg den Uitgever F. VAN SS VSLSS Jr., Klsiss Harkt, I. 187. ABVERTENTEÊNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts fwsemasl berekend, ©roots letters en cliché'» naar plaatsruimte. Yan.lfat «ssa*iks, «F I*®- Isesföagea. Tr«l©^&ooaMtitJSBJaa®«' IO. A&SHneRseisfei-Aèïsrïeaiiiis op «sar voordeelt ge voorwasssden. BNG's» loorten erende 122. ,a alleen t: vra 1 15 6 55 iissin- agen) 1 20 7 7— 040 i 30 20. 30 i 30 20 Wijziging der gemeentewei. Blijkens het Voorl. Versl. der Eerste Ka mer wezen verschillende leden erop dat door partieele herzieningen als deze en de drie volgende in uitzicht zijnde, zoo licht de oeconomie der Gemeentewet wordt verbroken. Met het doel der wetsvoordiacht kon men zich wel vereenigen. Onderscheidene leden gaven de voor keur aan partieele herzieningen. Andere zich daarmede vereenigend, hoopten dat gedeeltelijke herziening niet zal leiden tot vertraging van de herziening van anderebepalingenjdieeveneens urgent zijn. Enkelen meenden dat een algeheele herziening op den duur niet kau uitblij ven na de drie of vier gedeeltelijke wijzigingen, deels voorgedragen, deels in uitzicht gesteld. Herziening Personeels Belasting. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent de personeele belasting. Het doel van dit ontwerp is vooreerst te doen vervallen den zoo impopulairen grondslag haarsteden. Daartegenover wor den als nieuwe belastijgobjecten voor gesteld de automobielen. Hiervoor is voor gesteld een noimale belasting van f 40 Motorrijwielen bleven vallen onder den grondslag rijwielen. Voor het overige zijn de verdere be palingen van het ontwerp voor becmeeren deel overgenomen uit het ingetrokken ontwerp van den vorigen minister van financiën. Dat dit ontwerp niet eerder weder werd ingediend, vond zfjn reden in da noodzakelijkheid van een voorbe- jeidend statistisch onderzoek over het geheels rjjk, in verband met de hierboven vermelde wijziging in de grondslagen der belasting door den tegenwoordigen mi niater van financiën. Nieuwe beschuldiging. Uit de Kamerdebatten van deze week beeft „De Rotterdammer" een nieuwe beschuldiging tegen dit Kabinet opgediept, Ziehier Naar bekend verwijt, waarvan ons de coren reeds toeteren, riebt het christelijk ministerie in het oog der liberalen niet veel goeds uit, en is het zoo ongeveer van alles de schuld wat naar hun ineenirg verkeerd loopt. Maar dat men met dit bestoken van het kabinet zóó ver zou gaan, als de heer Drucker deed, is toch wel wat al te kras. Naar het Duitsch van FRANZ EUGEN. 8.) Ik zal hem Mary's gehoele vermogen aar bieden ten prjjs voor hare vrijheid w.licht laat hij dan zijne rechten op tare persoon varen en kan zij haar verier leven rustig onder mijn dak siy en." „Ja, ja," riep Edward met een ver ruimd gemoed uit, „geef hem alles, ik heb genoeg voor ons beiden." „Beste vriend," zeide Mevrouw Ryie op* treurigen toon, „vergeet niet, dat Maiy voor de wet toch altijd John Gor don's vrouw blijft en nooit de uwe kan Wat denkt ge, dat bij zeide Niet minder, dan dat het ministerie in zijn optreden tegen desociaal-democratie den toeleg openbaarde om de liberalen tusacheu de christelijke partijen en de sociaal-democraten dood te drukken. Prachtig bedacht. Nu men ziet, dat langzamerhand het radicalisme gaat afbrokkelen en z|jn vroegere getrouwen overloopen naar de sociaal-democratie, nu steekt men niet de hand in den boezem, en vraagt men niet, is er ook eigen schuld, maar moet waarljjk nog aan de belijders der chris telijke beginselen worden aangewreven, dat die eigenlijk de oorzaak zouden zijn van het droevig wegsterven der eertijds zoo machtige liberale party lntusschen, het feit valt niet te loo chenen. Wie open oogen heeft ziet den strijd tusschen Christenen en socialisme steeds meer naderen iets wat ons zeer scherp moet doen toezien, dat geen onkruid op onzen eigen akker worde gedoogd. En nu kan mr. Ducker wel zeggen, dat hij zich niet wil laten dooddrukken tusschen de christelijke en de sociaal democratische partijen. Doch dat zal hem niet veel baten. Zelfs staan zijne vrijzinnig-democraten reeds nu bij schier elke verkiezing aan den socialistischen kant. Drankwet. De „VereenigiDg van Nederlandsche Wijnhandelaars, "gevestigd te Amsterdam, heeft in een adres aan de Tweede Ka mer naar aanleiding van het ontwerp van wet tot herziening der Drankwet, drie bezwaren, b(J de Nederlandsche wijnhandelaars tegen dit ontwerp gerezen, ter kennis gebracht. X. Dat vooreerst een ernstig nadeel voor de Nederlandsche wijnhandelaars gelegen is in da bepaling van artikel 25c, die ten opzichte van den handel in gedistilleerd dwingt, zoodra het aan tal gewone vergunningen beneden het maximum is gedaald, te kiezen tusschen den verkoop van gedistilleerd uitsluitend in hoeveelheden boven 10 liter öf de aanvrage van eene gewone slij teraver gunning volgens artikel 1, alinea 3, letter b. Tot nader betoog wijzen adressanten erop, dat zij niet aan voorbijgangers of hun onbekende personen sterken drank in kleine hoeveelheden plegen te leveren, en, aan hunne cliënt6e'a eenige flesschen gedistilleerd verkoopende, allerminst het misbruik van sterken drank in de hand werken. Zjj vreezen, dat integendeel de ver leiding om sterker drank te gebruiken zal toenemen, wanneer het publiek, omdat het bjj zgn gewonen wljnkooper niet meer terecht kan, genoodzaakt wordt voor sterken drank zich tot de sigterflen te wenden, en aldus de slijterijen ten koste van den wijnhandel zullen worden worden." „ZIJ moet zich van hem laten schei den," viel Edward haar ras in de rede. „Dat zal helaas niet gaan. Gij weet toch zelf wel, hoe moeieigk, ja bjjna onmogelijk het is, om in dit land eene echtscheiding te verkrijgen, zelis dan, wanneer beide parijen er genoegen mee nemen, wat Gordon toch nooit zou doen. En mocht h|j er in toestemmen, dan nog zou mjjn geheele vermogen en dat van m|jne kinderen niet toereikend zjja om de enorme onkosten van zulk een proces te bestrijden. Ga nu heen, wij allen hebben rust en tijd tot overdenking noodig," zoo vervolgde zij, terwijl zij hem de band toestak. „Uwe vriendschap is mij een groote troost in onongeluk, en gaarne had ik u mijn zoon genoemd, doch dat is nu 6enmaai onmogelijk I" „Zeg aan Mary," bad Edward met een door tranen verstikte stem, terwijl hö de deur naderde, „dat ik haar bovsn alles liefheb en dat ik haar evenals mijzelf ten diepste beklaag." Den volgenden morgen ijlde de oude Betty, met een verschrikt gelaat, de versterkt, wat juist niet in de bedoeling des wetgevers ligt. Wat dit punt betreft, dringen zjj met klem erop aan, aan de wijnhandelaars voornoemd de vergunning vaa artikel 25b bö voortduring toe te kennen. II. Dat verzoekers in de tweede plaats ten zeerste verwonderd zön over de be paling, dat in localiteitea, waarin volgens artikel 25h hoeveelheden van 2 10 mogen verkocht worden, verboden iade verkoop van hoeveelheden boven 10 liter, welke verkoop zelts met straf is bedreigd- Verzoekers stellen voor, deze onnoodig belemmerende en besparende bepaling te doen vervallen, en de vergunning van artikel 26b mitsdien uit te strekken tot hoeveelheden ook van meer dan 10 liter. Hl. Dat verzoekers het ten derde on billijk achten, wijnhandelaars, die niet deel uitmaken van een vennootschap of het bestuur daarvan, te verplichten in het perceel, waar hun pakhuizen ge vestigd zön, te wonen, omdat voorden wijnhandel dergelijke voorziening geen reden van bestaan heeft, en in dien tak ook van zetbazen geen sprake is. Zö verzoeken, van de door hen aan gevoerde bezwaren kennis te nemen en daarmede bö de behandeling en vast stelling der Drankwet rekening te houden. Het bestuur van den Alg. Ned. Bond van industrieelen en handelslieden, ge vestigd te Rotterdam, heeft in een adres aan den minister van waterstaat het verzoek gericht, het daarheen te willen leiden, dat postpakketten van grooter afmeting en inhoud dan tot nog toe hier te lande veroorloofd is, uit het buitenland naar Nederland verzonden, ook door de posterijen hun bestemming kunnen bereiken. Hetzelfde bestuur heeft in een adres aan den minister van justitie verzocht, op een niet te ver verwijderd tijdstip, stap pen te doen, dat zulke wijzigingen in art. 877 W. v. S. aangebracht worden, dat de industrieele eigeidom in den geest der wet, houdende bepalingen op de fabrieks- en handelsmerken, beter dan thans geschiedt, onaangetast blijve. Eenheid van tijd. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van hologemakers heeft aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres verzonden, waarin het hun aandacht er op vestigt, dat het adres aan den min. van binnenlandsche zaken, waarin ver zocht wordt maatregelen in het leven te roepen om te komen tot een wettelijk vastgestelde uniforme tijdsbepaling en in verband hiermede vermeerdering der tyd- ssinen, afkomstig van 's Röks sterren wacht te Leiden, in verschillende kringen met instemming is begroet. Niet onopgemerkt mag worden gelaten (zegt het adres) dat reeds in 1894 door den Gemeenteraad van Groningen en slaapkamer der dames binnen,en vertelde, dat men achter een der laatste huizen van de voorstad een stervenden man gevonden had, die, nadat bjj in het hospitaal was gebracht, Edward Clifton als zön moordenaar had opgegeven. Deze was dan ook reeds in hechtenis genomen. Moeder en dochters waren als door den bliksem getroffen en begrepen dat niemand anders dan John Gordon de vermoorde kon zön. Bü nader onderzoek bleek, dat inder daad John Gordon, des morgens vroeg, zwaar gewond in een kuil aan den weg was gevonden door eenige boeren, die ter markt gingen. Men had hem daarop naar het naastbögelegen hospitaal ge bracht, waar hö al spoadig den. geest gaf, na nog eerst in tegenwoordigheid van snel ingeroepen overheidspersonen, Edward Clifton als zön moordenaar te hebban opgegeven. Deze werd hierop natuurfijk dadelök in hechtenis genomen. Door den dood van Gordon viel een zware last van Mary's hart, doch zö kon er zich niet over verheugen, daar toch de man, dien zij sedert jaren in stilte onder dagtsekening van 26 Maart 1903 door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam over hetzelfde onderwerp werd geadresseerd, terwöl op de vergadering der „Kcninklöke Academie van Wetenschappen", 31 October jl. te Amsterdam gehouden, beaamd werd dat „het zeker gewenscht zou zjjn, dat er in den thans bestaanden toestand ver betering kwam." Se weduwen-verbranding ep Bali. De correspondent te Batavia van „de Tel." seint: Tabanan is gesommeerd totonvecwölde afschaffing van het verbranden van wedu wen en om vergiffenis te vragen, anders zal de erkenning van den Radja gewei gerd worden en tot dwang worden over gegaan. Het „Hbl." ontving het volgende bericht De Regeering heeft haar ernstige on tevredenheid betuigd jegens den Radja van Tabanan op Bali. Zö verlangt dat vóór 1 Januari e. k. een nieuw politiek contract zal zön vooigesteld, waarin zal zön opgenomen het verbod van weduwe verbranding en de zending van een bui tengewoon gezantschap naar den Gou verneur-Generaal. Se algemeens werkstaking als een staatkundig wapen, In „Die Neue Zsit.", het weekblad van de Duitscbe sociaal-democratische partö, was door den heer Rudolf Hiiferding een uitvoerigs beschouwing gewöd aan de quaestie van de algemeene werkstaking als wapen voor politieke doeleinden. Hö kwam tot da conclusie „Wil de parlementaire actie, welke ons tot nu van succes tot succes heeft geleid, niet plotseling door onze tegenstanders ons onmogelök gemaakt worden, dan moet het proletariaat bereid ?ön om het alge meene kiesrecht met het laatste wapen, dat het ten dienste staat, te verdedigen. Achter het algemeene kiesrecht moet staan de wil tot een algemeene werk- Naar aanleiding van dit artikel heeft nu, in hetzelfde weekblad, de heer W. H. Vliegen uit Amsterdam, een beschou wing geschreven, welke hö begint met de verklaring, dat hö van aanhanger tot tegenstander van de algemeene werk staking is geworden. Hst gewicht van deze uitspraak (de heer Vliegen was secietaris van het Comité van Verweer in April 11.) wint, naar schr. zelf oordeelt, hierdoor, dat zijn meening niet gevormd is door de bökomende om standigheden, welke de mede door hem geproclameerde werkstaking deden mis lukken, maar door feitBn welke met de algemeene werkstaking Z6lf (dus met iedere staking) in direct verband staan. Na op den voorgrond gesteld te hebben, dat wel nergens meer dan in Nederland bemind had, en dien zö tot een moord niet in staat achtte, hierdoor onder zulk een zware verdsnking viel 1 De drie weken die verliepen, voordat de zaak Clifton Gordon door de recht bank in behandeling werd genomen, waren voor Mary een töd van pönlöke onzekerheid, een angstigs spanning en alleen het onwankelbaar geloof aan Ed ward's onschuld deed haar moed houden. Eindelijk was de zoozeer verlangde en tevens gevreesde dag aangebroken, waarop zö met moeder en zuster voor het gerecht moest verschönen, om ge tuigenis of te leggen. Dit was de eerste keer na de ontmoeting tusschen Gordon en Clifton in het huis van Mevrouw Ryde, dat zö den gelietdea man weder zag, daar zö geen toegang tot de ge vangenis had kunnen krögen. Hoewel zeer bleek, trad Edward met waardige houding voor de balie, en zöne stem klonk kalm en vastbsraden, toen hij op de gabiuikelöke vraag van den rechter, of hö zich schuldig of niet schuldig verklaarde, een luid overtuigend„Niet schuldig" deed hooren. Zöne oogan glir> de anarcbistische opvatting: deze ais wapen voor actie in plaats van de poli tieke actie aanhangers heeft gevonden betoogt hö, dat de voortdurende vfland- schap tusschen de politieke beweging en een deel van de beweging der vakver- eenigingen een groote factor is ten gunste van het denkbeeld eener algemeene werkstaking. Hierdoor zouden de vak verenigingen zonder eenige hulp de ar beidersklasse tot andere maatschappelöke verhoudingen kunuen leiden en zou de politieke actie doelloos worden. Vooral de utopisch aangelegde naturen zön met bet denkbeeld van een algemeene staking ingenomen. Dat dit denkbeeld nu in sociaal-demo cratische kringen een onderwerp van studie is geworden, verklaart schr. hieruit, dat men aan de draagwödte van de tot nu gevolgde tactiek begint te twöfeleo, omdat men meent dat zö slechts sterk zön zoolang de ströd gevoerd wordt op wettelöken gtondslag. De „onm.dJellöke* tospassing van de staking, ter verovering van het algemeen kiesrecht, als verweer tegen intrekking daarvan, ter verdediging van het recht van vereeniging, enz. kan als de eiscts voor welken hat proletariaat zich opwerpt, zoo populier is dat de Rsgeering zwak is en toegeeft zeker slagen, maar de staking is dan niet noodig. In Nederland waar het niet gold iets te veroveren maar wel iets tegen te houden, is het niet beter geweest dan in België na 1893: „tegen een vastbesloten tegenstander, die achter zich heeft de macht der bourgeoisie, kan de algemeene werkstaking niets". Hoe zal de algemeene werkstaking de heerschende klasse bedwingen Het ant woord luidtdoor het stop zetten der productie. Maar, voert schr. aan, de pro letariër zal dan het eerst gebrek aan voedsel hebben, het eeist van koude om komen. En, ook niet iedereen zal het weik staken. „Zelfs bö de meest volkomen propaganda zullen er nog steeds heele streken zön, waar met alle krachten ge arbeid wordt en zelfs de productie ver hoogd. Ja, in elke stad is de productie in een zekere mate te handhaven. „Wie zal de producten, die dan voor ontzaglök hooge prözen op de markt komen, koopen? Niet de proletariër." Schr. meent, dat het lot van het so cialisme niet af nangt van omstandigheden welke door een plotselinge daad van hec proletariaat of van de heerschende klasse kunnen gemaakt of ter züde gesteld worden. De zegenpraal van het socialism j gelooft hö eea economisch ontwikkelings proces, waarop Rigeeriugen in groote beslissende oogenblieken eenigan, maar niet grooten, bevorderenden of tegen wer kenden invloed kunnen uitoefenen. De algemeene werksttking kan niet anders, dan voor een töd het economisch leven verstoren. De töd, dat het proletariaat alleen nog door onwettige middelen door de bour- sterden van blödschap toen bö Mary op de bank der getuigen opmerkte, en hö lachte haar bemoedigend toe. De verkla ringen der verschillende getuigen luidden echter allen ongunstig voor Clifton. De oude Betty, de dienstmaagd van Mevrouw Ryde, die het eerst werd voorgeroepen, verklaarde dat de heeren Gordon en Clifton in hare tegenwoordigheid in hevigen ströd met elkaar geweest waren. De volgende getuige, een apotheker, die dicht bö Mevrouw Ryde woonde, ver klaarde dat hö even over zevenen een man, in wien hö Clifton meende herkend te hebben, in opgewonden stemming zön huis had zien passeeren en den weg inslaan waar de vermoorde gevonden was. Mevrouw Ryde, die nu volgde, moest bekennen, dat de beide mannen in hare tegenwoordigheid een heftige woordenwisseling hadden gehad en dat de aangeklaagde na zeven uur haar huis verlaten had. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1