m. Vrijdag 30 October. ttffliaiÉsiie taMa No. £56. 41e Jaargang. 1903. Gemeentebestuur. PER, Kleinhandel in Sterken Drank. FBUiUBTÖÜ Land- en Tuinbouw. Yoor imkers en niet-imkers 1 ia f t |||j szondheld de kwall- iet von de Quaker iets van gesloten irsch e« Meel van it.elf, SCHE," pro- XTRA.' at en blank per 5 ona, gesneden. i'sma. gnie „Hon- incier van Particuliere Hongarije, kan attesten nd en op Doctoren Irkrtygen in 1,35 ItKT. INST óBoaa v 4 50 (alleen marktvm 12 30 1 16 5 55 6 56 |rkt Vliasin- verkdagen) 12 35 1 20 6-7- IIEIÏST. 6 20 7- 20 10 40 li 30' 2— 4 10 4 30 7 50 8 20. 6 10 6 30 10 10 30 |2 10 1 20 3 40 4- 7 40 8- ondags uit |3 23 C.) 50. ertrek va» rsselen 0° Breskenti Boraselö» 4DAGS station VLISSIN6SCHE COURANT Prö» per dria maanden 1.30. Franco per post 1.50 Afzonderlijke nummer» 6 cant. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren el rechtstreeks by dsn Uitgever F. TAN »K VBL8E Jr., Kleine Markt, I. 187. AIVKKTKNTIEN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van diismaal plaatsing derzelfde advertentie wordt dt prys slechts (weemaal berekend. Groots letters en cliché'* naar plaatsruimte. Ter* &f it dagelf k*, ilfcsroaisffi «p I«x- m faasMsgea. TAlaphoonnttBentsr ÏO. Afconnsmsnte-AdTu-isnttSn op «eer roordesllgo voorwaarden. JJgnoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein. Burgemeester en Wethouders van Vlia- jingen gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97), zooals die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad no. 54), 16 April 1885 (Staatsblad no. 78), 15 April 1886 (Staatsblad no. 64) en 27 April 1901 (Staatsblad no 85) doen te weten dat by hen is ingekomen een verzoek schrift van P. L. MEIJBOOM teVlissin- gen, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in 't klein, in perceel wijk MM 178 aan de Kanaalstraat Vlissingen, den 28 Oct. 1903. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDÈKERKE. De Secretaris, WITTEVEE.N. Het wetsontwerp betreffende de regeling der gemeentebedryven heeft, zoo wordt in verschillende bladen gemeld, de Tweede Kamer reeds bereikt of zal daar spoedig worden ingediend. Invoerrecht op Meel, Het bestuur van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkecsbond heeft aan den minister van fnanciën een adres gezonden naar aanleiding van het wets ontwerp doelende herziening der invoer rechten, waarin is voorgesteld een invoer recht op meel. Adressanten wenschen deze zaak niet anders te bepleiten dan als een zaak die hun bestaan betreft. ZQ wenschen geenszins onder het aanheffen van leuzen te bespreken het algemeen belang, waar zulks niet op haar weg ligt. Immers voor het bepleiten van algemeene belangen is zjj niet het aan gewezen lichaam. Toch wenschen zy met h6t oog op het standpunt, door den minister inge nomen, te wyzen op het gevaar, hetwelk een groot deel van den middenstand bedreigt, indien het voorstel tot htffm van een invoerrecht op meel zoude worden aangenomen. Waar het ministerie zich steeds beeft beijverd den middenstand te steunen, gelooven en vertrouwen zy, dat deze regeering niet zal medewerken de vaak verkondigde theorie .verval van den middenstand tot proletariaat" te bevorde ren. Evenwel vreezen wy dat zulks beslist (Vry vertaald door M. J. K.) 80.) Zeg hem, dat gy hem by iemand kunt brengen, die inlichtingen kan ver schaffen, waardoor hQ den sluier zal kunnen oplichten welke over de misdaad sespreid ligt, en tevens de onschuld van Heinz Werling zal kunnen bewyzen. Ge kunt dit echter alleen doen onder voor waarde, dat by van die inlichtingen slechts gebruik maakt zonder den man 'n de zaak te betrekken die ze hem verschaft heeft Ja, mits hy weet, dat de persoon, kfl wien gy hem wilt breng, n, niet Medeplichtig is aan de misdaad - daar van moet hy zeker wezen.Die verzekering kunt gy hem geven, bet overige re°m zal geschieden indien meelrechten word n geheven zonder een evenredig graanrecht. Nu graanrechten niet voorgesteld wor den, is het tuffen van meelrechten niet anders dan een premie stellen op het malen van buitenlandsch graan. Waar groote broodfabrieken reeds eigenaars zyn van een meelfabriek en daar andere meelfabrieken door hun groote kapitaal-kracht gemakkeiyk in staat zyn overal in den lande bakkeryen op te rich ten, waartegen de gewone bakker, die invoerrecht zou hebben (e betalen niet concurreeren kan, daar is heffing van een invoerrecht op meel zonder een evenredig recht op granen, een bevoor rechting van de groots meelfabrikanten, zynde deze fabrieken bovendien byna uitsluitend in handen van personen die gemakkeiyk onder de vermogenden des lands kunnen gerangschikt worden, Waar de stryd om het bestaan voor de bakkery zeer zwaar is, en het aantal faillissementen in dit bediyf zeer groote atmetingen heeft genomen, daar zoude een invoerrecht op meel zonder een even redig invoerrecht op tarwe, een stelsel matige vernietiging der bakkery ten gevolge moeten hebben. Ondergeteakenden zyn overtuigd dat zulks geenzins de bedoeling van de leden der regeering is. Integendeel zyn zy overtuigd van den ernstigen wil der regeeringom den middenstand te steunen; daarom hopen zy dat, by indiening van het wetsontwerp ter herziening van het tarief van invoerrechten, geen invoerrecht op meel zal worden voorgesteld, om reden dat daardoor een groot aantal bak- kerspatroonste gronde zou worden gericht die in den Nederlandscben middenstand een belangrijke plaats innemen. Immers is het Uwe Excellentie zeker bekend, dat indien straks de meesten onzer door het groot kapitaal doodgedrukt zouden zyn, alsdan het publiek in ver dubbelde mate het gelag zou hebban te betalen. Doch juist omdat alsdan het groot kapitaal in de gelegenheid zou komen zeer groote winsten te maken, daarom vreezen zy dat meelfabrikanten niets onbeproefd zullen laten om een invoerrecht op meel te verkrygen. Zij spreken daarom den wensch uit, dat U Exc. zyn groote gaven zal gebrui ken om de belangen te verdedigen van een grooten groep van den middenstand en de Nederlandsche Bakkery waartoe de georganiseerde groepen Uwe Excellentie uitnoodigen. Staat en Kerk in zake het huwelijk. o De Tyd* zegt, dat de katholieken in ons vaderland inzake het huweiyk voor de wet in zeer achteriyke conditie ver keeren. Strekt eenerzyds, schryft het blad, juist by de R.-K. kerk de eerbiedwaar digheid van het huweiyk wegens zyn sacramenteel karakter en het geesteiyke van zyn wezen zoo hoog boven het ik op my. En moet ik hem hier brengen Ja, als gy zyne belofte hebt. Ik zal myn best doen doch ge moet weten ik ken dien man volstrekt niet. Doch zyn nicht kent gy wel. Kunt gy haar nu gaan spreken By haar aan huis Neen 1 Ik heb met de familie Dog geen kennis gemaakt, en zy weet nog niets van onze verhou ding. Ik zou haar wel een paar regels kunnen schryven en haar ergens ont moeten doch zou het niet beter zyn dat ik den commissaris Schmelder opzocht en met hem zelf sprak Neen, het is beter dat wy niet rechtstreeks handelen. Laat eerst het meisje met hem spreken en laat zy u dan met elkaar bekend maken. Wanneer de man in zyn ambteiyke waardigheid optreedt, kan de zaak wellicht niet zoo gemakkeiyk geregeld worden, als ik wel wenschen zou. Werling gaf den jonkman verder nauwkeurige voorschriften, hoe hy geheel de zaak had te handelen, en daarop vertrok Richard om de moeiiyke taak te vervullen, welke hem was opgedragen. profane uit, wordt het beschouwd als een heilige zaak, als een teeken en bron van genade, anderzinds ondervindt de katholiek by den Nederlandschen wetgever niet het minste biyk van eerbied voor zyn godsdienstige overtuiging en de heiligheid zyner echteiyke ver bintenis. Wy spreken nu niet over een idealen toestand hoe de huweiykswetgeving in een katholiek land met een katholieke regeering diende in overeenstemming gebracht te worden met het ketkeiyk recht, laten wy rusten. Maar tusschen dit ideaal en den tegen woordigen toe stand kan men zich een regeling denken, welke ook in een land met gemengde bevolking ware te treffen en heel wat minder inbreuk zou maken op de rechten der Kerk. Nam de wetgever ten opzichte van ons kerkeiyk huweiyk eene volstrekte neutraliteit ia acht, ignoresrde hy een voudig die heilige echtverbintenis der katholieken, wö zouden allerminst reden vinden tot lof en dank, maar ten minste, niet te klagen hebben over eene rechtstreeksche inmenging, welke onB de vryheid beneemt, om overeenkomstig onzen plicht als katholieken het huweiyk aan te gaan. Het blad constateert, dat volgens „De Standaard", biykens haar artikel naar aanleiding van de maidenspeech van mr. Aalberse, de Nederlandsche wetgever wederrechteriyk de vryheid der katholieke kerk aanrandt, door onder strafbedreiging te eischen, dat de bedienaar van den godsdienst niet overga tot het verrichten van de kerkeiyke huwelijksplechtigheid, voordat „aan de eischen van den bur- geriyken stand voldaan is". Met de katholieken, segt „De Tijd", eischen de anti-revolutionairen derhalve algeheele opheffing van wetsartikel 449 van het Wetboek van strafrecht (in verband met art. 136 van het Burgerlijk Wetboek)De bedienaar van den gods dienst, die, voordat partyen hem hebben doen blyken, dat hun huweiyk ten over staan van den burgeriyken rechter is voltrokken, eenige godsdienstige plech tigheid daartoe betrekkelijk verricht, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste driehonderd gulden." Dankbaar nemen wy nota van deze uitdrukkeiyke, by uitstek tydige verkla ring. Duideiyk wordt hier van anti-revo lutionaire zyde te kennen gegeven, dat de eisch tot schrapping van deze hin- deriyke, vryheid en geweten verkrach tende bepaling uit het Wetboek niet behoort tot de vorderingen, „tot de principiëele desiderata" geiyk mr. Aal berse het uitdrukt waarvan „ter wille van de samenwerking" met hunne anti revolutionaire bondgenooten door de katholieken afstand behoort gedaan te worden. Verder schryft het blad nog Wyi „de Stand." biykbaar geen bezwaar heeft tegen de ophtffieg van de wette- lyke verordening, welke verbiedt het Heinz Werling was voornemens een stoutmoed'gen streek uit te voeren. Zeker zou niemand vermoeden, onder welk6 buitengewone omstandigheden by in het bezit van zyDs broeders vermogen was gekomen. Evenmin zou iemand op de gedachte komen, dat de ryke heer in deze fraaie woning eigeniyk de ontslagen gevangene was, die kort geleden een dakkamertje in de Reichenbergers'raat bewoonde. Op deze gedachte zou nie mand komen noch de majoor, noch de commissaris Schmelder. Schmelder had hem meerdere malen gezien dan de majoor hy had hem nog kort vóór den moord gezien, daar om zou hem de geiykenis nog meer in het oog vallen dan mat den majoor het geval geweest was. Doch Schmelder kende ook zyne geheele geschiedenis hy wist, dat Robert zyn tweelingbroeder te gronde gericht hadhy wist, dat de broeders indertyd zóó sp-ekend op elkaar gelekan dat zy hun baard op verschil lende wyzo droegen, om niet telkens met elkaar verward te worden. Ala Robert Werling wilde hy aan Schmelder bekennen, dat hy by zyn terugkeer uit Zuid-Afrika zyn broeder had opgezocht, en hem dan op geloof- kerkeiyk huweiyk te sluiten, alvorens aan de eischen van den burgeiyken stand voldaan is, zou het christeiyk ministerie wellicht tot het nemen van dien radicalen maatregel kunnen overgaan, zonder te zware eischen te stellen aan de trouw onzer bondgenooten, zonder aan het karakter van dit coalitie-kabinet afbreuk te doen en zyn bestaan in gevaar te brengen. Mocht dit van sommigen te veel ge vorderd zyn, dan zou nog in overweging kunnen genomen worden het voorstel, door den zeer-eerw. heer J, H. Wynen in „De Tyd" van 9 October 1901 gefor muleerd. Het luidt aldus „Men voege by art. 136 B. W. een nieuwe alinea waarby bepaald wordt Het is den bedienaar van den godsdienst toegestaan, de kerkeiyke plechtigheden te voltrekken, voordat het burgeriyk huweiyk is aangegaan, onder voorwaarde: de partyen vooraf by den ambtenaar van den burgeriyken stand aangifte hebben gedaan van hun voorgenomen kerkeiyk huweiyk dat zy schrifteiyk of in tegen woordigheid van twee meerderjarige getuigen verklarendat zy niet ?yu gehuwd dat zy weten, dat het kerkeiyk huweiyk geen burgerrechten geeft, dat zy tevens beloven, binnen drie maanden na opheffing van het civiel beletsel burgerlijk te zullen trouwen, (Hierby zou zelfs een strafbepaling kunnen worden gevoegd, als zy in gebreke biyven.) De ambtenaar van den burgeriyken stand is verplicht gratis een bewys van boven genoemde verklaring af te geven aan het bruidspaar." Naar verluidt, zal het eerlang te ver wachten wetsontwerp op de gemeente bedryven deze materie regelen in den geest der Eagelsohe wetgevinggeheel zelfstandig beheer dier bedrijven door commissiën, te benoemen door den ge meenteraad en aan dezen raad reken- plichtig, terwQl eventueels saldo's teD goede komen aan de gemeentekas. Ieder bedryf zal dan als 't ware een naamlooze vennootschap wezen, waarvan de Inge zetenen der gemeente de aandeelhou ders, de bedoelde commissiën de com missarissen, de zittingen der Vroedschap de algemeene vergaderingen zyn. De Rijkspostspaarbank en de stakingstijd Het verslag over den dienst der Ryks- postspaarbank over 1902, in het begin van deze maand als byiage by de „Staats courant opgenomen, is thans afzonderiyk verschenen, met toevoeging van de be kende graphiscbe voorstellingen, ten deele in kleurendruk, die een gemakkeiyk overzicht verschaffen van de voornaamste gegevens en van de ontwikkeling dezer tuttige instelling. Geiyk te verwachten was heeft het totaal in den loop van 1903 het millioen overschreden. Uit een schryven door den directeur, den heer A. Sassen, by de toezending van het jaarverslag gevoegd, waardige wyze vertellen, wat Heinz bem gezegd had. Hy wilde ook Hollenberg en Goldstein aanklagen en zeggen, dat het doel van Heinz eigeniyk was, den graaf te redden. HOOFDSTUK XXXVIII. Louis, de Zwilseraehe kellner, maakte van zyn vryen avond gebruik om zyne landgenoote te bezoeken. Het was omstreeks zeven uur, toen hy by Tüé è3e Loraine kwam, Ik wilde gaarne, dat ge my een grooten dienst bewees, sprak zy na de eerste harteiyke begroeting. Met genoegen ben ik bereid, ant woordde Louis. Ik ben reeds tweemaal by dien heer James Walter geweest, wien adres ge my hebt gegeven, begon Thérèse. Wildet gy hem spreken Ja, ik ban zonder betrekking, zonder middel van bestaan. En gelooft gy, dat mynheer Walter. Als hy verneemt, dat ik de ver loofde was van zyn vroegeren compagnon, zal hy tenminste niet weigeren my een aanbeveling te geven. En met een aan beveling van zulk eeu ryk man heb ik reeds half gewonnen °pe', gelooft ge dat vernemen wy dat op 1 October jl. bet getal inleggers tot ongeveer 1.017.000 was gestegen, die te zamen (zonder de rente over 1908) ongeveer 105l/# millioen in de Bank hadden. In de eerste 9 maanden van dit jaar is het aantal boekjes dus met ongeveer 40.000 toegenomen. In het geheele jaar 1902 had de styging 70.000 bedragen, welk cyfer dit jaar vermoedeiyk niet zal bereikt worden omdat in de laatste 3 maanden de inb'eng gewooniyk sterk afneemt. De reden van het Iagerecyfer ligt voor de handhet woelige tydperk 1 Februari tot 30 April is geiyk de directeur opmerkt voor de instelling „uiterst nadeelig" geweest. Vroeger reeds heeft hy zyn bevinding hieromtrent be kend gemaakt, waaruit biykt dat in plaats van een, op grond van vroegere er varing, te verwachten vooruitgang van 140.000, een nadeelig saldo van fl.200.000 te constateeren viel. Zóóveel werd in die woelige dagen meer opgevraagd dan ingelegd. Alleen reels de maanl Februari, die zoolang de Rykspostspaarbank bestaat, steeds een voardeellg saldo gaf, ia 1902 zelfs van 7ton, toonde dit jaar eau daling met f 7500, een verschil dus vaa i 760.000. Toch was het saldo te goed, dat op 31 Dx. jl. lOl'/s millioea bedroeg, op 1 Oct. jl. reeds weder tot 105Vi millioen gekomen en dUB met 4 millioen gestegen, tegen een vooruitgang met 5'/, millioen aan inbreng gedurende het geheeie jaar 1902. Zooals de directeur wel te recht vermoedt, hebben vele vreesachtigen die hun tegoed hadden opgeëischt, na de dagen van onrust hun spaarpenningen weder schier geheel gestort. Esn aan zienlijk deal keerde echter niet naar de Spaarbank terug. Volgens „de Tel." is de minister van binnenlandsche zaken over de bazattlng van den leerstoel van prol. Rosensteia te L iden in onderhandelingen met een homoeopatiacharts teZürich. EenFraaschs en een Duitsche homoeopaat hebben voor de vacature bedankt. De losse bouw en nog wat. Door de imkers ten onzent wordt nog vry algemeen de vaste bouw uitgeoefend de byen zyn gehuisvest in de bekende ronde korven van stroo, in welker wan den houten pinnen zyn gestoken, waaraan de byen heuc wastafels hechten. Betrek- keiyk weinigen gebruiken de kasten of korven met lossen bouw. Dit is eens deels te verklaren uit de grootere kosten der aanschaft!og, anderdeels uit het voor oordeel, dat ook hier tegen het nieuwe bestaat. De voordeelen van den lossen of mobielbouw boven de oude methole zijn zoo belangryk, dat het jammer z ju ook niet? O ja, hy kent stellig vele aanzien- ïyke families. Hebt ge hem reeds ge sproken Neen. Beide keeren werd my ge antwoord Mynheer Walter ontvangt slechts bezoeken voor welke hy zelf vooruit het uur heeft aaugewezen wan neer ik hem wilde spreken, moest ik eerst aan zyn secretaris schryven. Ik zou hem gaarne eens by zyne woning opwacbten, maar dat ia een moeiiyke zaak, daar ik hem niet ken. En na wilde ik u verzoeken dezen avond met my naar de Diergaardestraat te gaan, om hem my aan te wyzen als hy in- ot uitgaat. Wy kunnen toch niet op zoo'a toeval wachten. Wel zeker. Toen ik dezen morgen aan zyne woning was, kwam er nog iemand, die hem wilde spreken. De be diende zeide hem dat mynheer Walter vanavond omstreeks negen uur thuis was. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1