Dinsdag 27 October. So. $>53. 41e Jaargang. 1903. liienlaïÉÉÈ tafelt FEUILLETON. Miï Gemeentebestuur PERSONEELE BELASTING. VLissiseseai courant. Pr(js per drie maanden 1.30. Franco per poet 1.50 Afzonderlijke nummer* 6 cent. Man abonneart zich b(| alle Boek handelaren, Poatdiractauran af rachtatraak* by dan Uitgever F. TAN 9B YSLBB Ir., Elaine Markt, I. 1*7. ABVERTENTIËNvan 1—4 regal* 0.40. Voor alken regel maar 10 cant. By directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt da pry* alacht* tweemaal barakand. Oroota letter* en cliché'* naar plaatsruimte. Tin.k|il dagal|lu, nltgazanderd op Sen- es feestdag**. TelephoonnuKBier IO. Akonnemente-AdvartentlSn op nu- Toordeellge voorwaarden. |S8&imSSUkSY18t«. ifkondiging van het kohigr no. 4 der bedrijfsbelasting, dienst 190311904. De. Burgemeester, van Vlisaingen j maakt bekend (jat op heden by hem ontvangen en jaa den Rijksontvanger is gezonden, het door den Directeur der directe belas tingen te Middelburg executoir verklaarde totlier no. 4 wegens de bedryfsbelasting, dienst 1908/1904; de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tyd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van ver en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden En is hiervan atkondiging geschied waar het behoort, den 26 Oct. 1903. De Burgemeester voornoemd, VAN DOOKN VAN KOUDEKKRKE. Ifkmdiging van het kohier der Per- mede Belasting no. 7 dienst 1903. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend: dat op heden by hem ontvangen en aan den Ryksontvanger is gezonden het aecutoir verklaarde kohier wegens de PersoneeleBelastiDg no.7 dienstjaar 1903 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tyd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen 6 weken na heden behooren te worden in gediend, terwijl deaangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan by den Direc teur der directe belastingen, in wiens directie de aanslag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van het per- Vlissingen, den 26 Oct. 1903. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE Tijdverspilling. De sociaal-democraten schynen zich overal er op toe te leggen, het parle mentaire stelsel onmogeiyk te maker. Dat stelsel is niet bestaanbaar zonder gemeenschappeiyke samenwerking der Kamerleden. Het verschaft aan alle dee (Vry vertaald door M. J. K.) 77.) Met deze woorden haalde Richard het papier uit zyn zak en hield het zyn 'ader voor. - Tienduizend mark. Werktuigeiyk nam de majoor het papier ia handen, doch sloeg er geen enkelen blik op. Met zyn groote blauwe oogen staarde Ml R'chard verwonderd aan en toen werd b otseling zyn gelaat donkerrocd van 'wontwaardiging by de gedachte dat een "eemdelicg het gewaagd had aan iemand u't het geslacht Hartmann geld aan te len des volks den grootst mogeiyken invloed op de regeeringmaar in de onderstelling, dat allen meewerken dat iets goeds tot stand komt. Tengevolge van de groote vryheid van spreken evenwel kan geheel de staats machine door veelpratery worden vast gezet. Van opzetteiyk obstructionisms is in ons land gelukkig nog geen sprake. Maar des te meer van onopzetteiyk obstructionisme. Over by na elk onderwerp praten de sociaal democraten. Niet alleen leggen zy zich niet toe op kortheid, maar zy zeg gen alles wat hun voor den mond komt zy stellen amendementen voor, die, geiyk hun zoowel door dr. Nolens als door den minister nog onlangs werd aange toond, volkomen gebrek aan studie over het onderwerp verraden, maar waarmede zy de Kamer uren en uren lang bezig houden, om ze daarna in te trekken, ten einde de hun vermaagschapte vry- zinnig-democraten, die te hoog staan om voor zulke amendementen te durven stemmen, niet in de droeve noodzake- ïykheid te brengen er tegen te stemmen. Iutusschen wordt de afdoening van zaken daardoor zóó vertraagd, dat zelfs het nooazakeiykste niet kan worden verricht I Maar wat raakt dit den sociaal democraten? Als hun party zich maar kan laten hooren. Als het volk maar in den waan gebracht kan worden, dat alleen zy wat geven om den arbeider en de anderen zoo goed als niets 1 Al het overige is van nul en geener waarde. („De Ned,*) - Dat verdraag Ik niet dat duld Met, dat je dit geld aanneem' 1 riep Zaak Lindeman. De uitslag der stemming in de Ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwys, gehouden over de vragen, voorgesteld door dr. E. H. Gronneman c. s. isOmtrent vraag 1 Wenseht gy de motie van 26 Augustus by de regeering in te dienen Ja 222, neen 121, blanco 9. Vraag II: Zjjt gy van oordeel, dat het aan den heer Lin deman als ambtenaar gegeven ontslag a. niet door de omstandigheden gewet tigd was? 99; b. wè' door de omstan digheden gewettigd was 72, blanco 181. Vraag IIIWenseht gy, dat het door het hoofdbestuur namens de vereeniging aan regeering en volksvertegenwoordi ging zal worden kenbaar gemaakt Ja 92, neen 237 en blanco 23. Met groote meerderheid hebben dus de leden zich aangesloten by het advies door het hoofdbestuur gegeven. Se Suikerwet. Aan den minister van flaauciën is het volgende adres gericht Geven met verschuldigden eerbied te kennen, Ondergeteekenden, allen belanghebben den bij de vervaardiging, den import en den verkoop van siroop, dat zy door een hy, sidderend van ingehouden toorn. De Hartmanns zyn geen bedelaars 1 Verdui veld, jongen, waar was je familietrots, toen je dat papier aannam Het zal niet lang meer duren, of ik zie je nog van huis tot huis gaan met een bedelbrief en een inteekeniyat. Ik geloof waarachtig dat je in staat bent om aan den hoek van een straat te gaan staan en je hand op te houden om aalmoezen te ontvangen. Het bloed steeg Richard naar da wan gen. Ik heb er niet om gevraagd en het ook niet ten geschenke gekregen, zei hy. Mynheer Walter gaf het my in handen en voegde erby dat hy het my in leen gaf. Zoo kwam het my wel aannemeiyk voormaar ge hebt geiyk, ik zal het hem terugzenderi. Neen, ik zal zelf naar hem toe gaan. Hy had er in elk geval een goede bedoeling by. Ik zal hem aantoonen ik zal hem Plotseling fronste de majoor het voor hoofd. Heb je hem je schulden genoemd en gaf hy je toen deze chèque vroeg by met beklemd hart. Richard, je hebt toch geen tien duizend mark schuld Bijna, vader. gedeelte der onlangs aangenomen Suiker- wet, en wel bspaaldeiyk door artikel le (n.l. door hetgeen daar wordt bepaald omtrent de accynsberekenlng op de siroop) niet alleen ernstig in hun fabricage en hun handel door het daar bepaalde met ondergang wordt bedreigd. Dat zy eerst nu tot die ontdekking komen, mag vreemd schynen, in wer- keiykheid is het dit niet. Immers tot voor enkele dagen waren de desbetreffende Ryksambtenaren nog niet allen in staat inlichtingen te geven hoedanig de bere kening zou zyn, en in welks verhouding die tot de nu toe geldende bepalingen zouden staan. De tot 31 Augustus jl. geldende be paling, dat siroop by Import tot aan een suikergehalte vau 50 pCt. met f6 per 100 kilogram werd belast, gaf een vasten voim aan en daardoor was een handel in siroop mogeiyk. Nu echter die bepaling is vervangen door den zuiverheidsfactor 68° en elke graad meer met f 0,36 wordt belast, is een toestand van onzekerheid in het leven geroepen, die als een nek slag aan allen import en daarmede aan een belangryk deel van den handel van ondergeteekenden kan worden beschouwd. Deze toestand zal oorzaak worden, dat een voedingsmiddel van een zeer groot deel der werklieden en plattelandsbevol king zó a duur wordt gemaakt, dat de comsumtie tot zeer kleine proportiën teruggebracht zal worden, Dit klemt te meer, daar de gewone beetwortel siroop (en andere soort wordt hier te lande niet of zeer weinig gemaakt) voor de CDnsumtie vry wel onbruikbaar is en slechts met g' importeerde rietsuiker siroop daarvoor bruikbaar gemaakt moet worden. Hoedanig de thans (uit het besluit van 5 Augustus 1897) opgenomen bepaling drukkend werken zal, kunnen onderge teekenden Uwe Excellentie niet beter aantoonen, dan door de mededeeling, dat goede rietsuiker-siroop met een suiker gehalte van 33 pCt., 34 pCt., en dus 16 jCt. beneden het tot nu toe geldende maximum, nu zou worden aangeslagen volgens een zuiverhaidsfactor van 86 pCt., geiykstaande met een accyns van f 12,48 Indien het de bedoeling der Regeering Wus de opbrengst van dm accyns op de stroop te verhoogen, dan ware het volgens de bescheiden meeningQvan cnlergetee- kenden beter geweest eenvoudig het be drag van den accyns te verhoogen. De handel zou alsdan hebben geweten welke vaste verboogiDg het artikel moest on dergaan, terwyi nu volgens door onder geteekenden gemaakte ana'ysm, verschil len voorkomen vau 1 2,50 tot f 7,20 en meer per 100 kilogram. Dat de siroophandel daarmede een on- mogeiykheid wordt, spreekt wel vanzelf, en aangezien aan ondergeteekenden hier door zeer groote schade wordt toegebracht, meenen zy hiertegen bescheiden, maar tevens zeer ernstig temoeten protesteeren. Daarenboven komt bet ondergeteekenden voor, dat by siropen, die worden geïrn- De majoor zuchtte diep. Goed, sprak de majoor. Je schulden moeten betaald worden maar door my. Ik zal trachten geld los te maken, maar dit geld kan je niet aannemen, Richard, neen, dat kan je niet I Ik zal er over denken, hoe dit het best kan gedaan worden, maar in ieder geval zend ik deze cbèque nog heden middag aan den heer Walter terug. Richard liet het hoofd zinkeu. Ge hebt gelijk, vader, zeide hy, maar myne schulden, die die behoeven nu niet alle betaald te worden, dat is zoo dringend niet. Ik zal trachten zelf iets te verdienen, en betalen als ik kan. Ik kan de gedachte niet verdrageD, dat ik u zooveel verdriet en zorg heb ver oorzaakt en dat ge bovendien nu dezen last ook nog op u zoudt nemen. De groote blauwe oogen van den majoor schoten vol tranen de oude heer legde de handen op de schouders van zyn zoon en Z9i goedig Ik schenk je vergiffenis, Richard. Vandaag geef ik aan den heer Walter zyn chèque terugmorgen zullen wy dan samen eens overleggen, wat er ge daan moet worden. Bleek en ontdaan verliet Richard da porteerd en in consumtie gebracht om als zoodanig te worden gebruikt en geen raffinage ondergaan, de bepaling van zuiverheidsfactor eigenlijk minder juiat is, maar dat daarvan een vast recht dient geheven te worden, teneinde den handel in siroop mogeiyk te doen zyn. Ondergeteekenden kunnen en mogen niet veronderstellen, dat het in de be doeling van Uwe Excellentie gelegen kan hebben om een belangryken tak van handel, waaraan een volksbelang, vooral ten plattelande, is verbonden, met één pennestreek onmogeiyk te maken, en met den meesten ernst dringen zy er by Uwe Excellentie op aan, dat artikel le zoo danig gewyzigd worde, dat zy op den ouden voet biyven importeeren kunnen, desnoods met eenige verhooging van ac cyns, opdat er ten minste vastheid van aanslag zy. Z|j verzoeken tevens, dat met deze wyziging niet worde gewacht tot den wetteiyk vastgestelden termijn van her ziening, aangezien in dien tyd de handel in dit artikel voor een groot deel reeds verloren zou zyn gegaan. Adenoïde vegetaties in de neuskeelholte bij schoolkinderen. Vanwege het ministerie van binnen- landsche zaken is de medewerking in geroepen van alle hoofden van openbare en byzondere lagere scholen en van de klasse onderwijzers en onderwyzeressen in Nederland om een onderzoek in te stellen naar den omvang en de oorzaken van het voorkomen van de adeneïde vegetaties in de neuskeelholte by school kinderen, aangezien deze aandoening een zeer nadeeligen invloed op de verstande- ïyke ontwikkeling der kinderen heeft en hen voor het ontvangen van onderwys in meerdere of mindere mate ongeschikt maakt. Om de medewerking van de onder wijzers te vergemakkeiyken is aan elk van hen uitgereikt, een geschrift, waarin de veracbynselen, die by de adeneïde vegetaties injde neuskeelholte voorkomen, beknopt zyn uiteengezet. De hoefden van scholen moeten vóór 1 Januari in het bezit zyn vau eene opgave van het aantal kinderen, die, naar de meening van den klasse onder- wyzer of van de klasse-onderwyzeres, in iedere klasse vermoed worden, aan de bedoelde aandoening te ïyden, Het is nu officie al, dit de heer mr. Van Raalte, afgevaardigde der Tweede Kamer voor Rotterdam V, door de aan neming van zijne benoeming totRjjksadvo- caat, heeft opgehouden lid der Kamer te zyn. Er zal dus eerlang in genoemd district een Kamerverkiezing moeten plaats heb ben, waarby mr. Van Rialte zich aller- waarschyniykst opnieuw candldaat zal laten stellen. kamer. Nauweiyks was de deur achter hem dicht, of de majoor zonk zuchtend in een stoel neer. Ik zal het betalen, mompelde hy, maar het zal my groote offers kosten. In het ergste geval HQ stond op, richtte zich in zijn volle lengte op en haalde diep adem. Neen, niet het hoofd laten zakken, sprak hy. De volgende post brengt my wellicht betere tyding. Ik wil het ergste niet vreezen, voordat de laatste vonk van hoop is uitgedoofd. Heinz Werling was in zyn schryfver trek bezig met het nazien van papieren zyns broeders, toen een bediende kwam zeggen, dat mynheer Hartmann hem wenschte te spreken. Gawooniyk moesten de bezoeken wor den aangediend by den secretaris, die gemachtigd was om alles af te doen heden was de secretaris afwezig, daarom kwam de boodschap nu rechtstreeks by James Walter. Toen hy den naam Hartmann hoorde, dacht hy daarby alleen aan Richard, Zeg maar, dat ik op dit oogenblik bezigheden heb, zeide hy tot den bediende. Als mynheer Hartmaan even wil wach Werving van Matrozen. In de Memorie van Toelichting by de marinebegrooting voor 1904 deelde de minister van marine mede, dat het in zijne bedoeling lag voor een dertigtal zee-miliciens van de lichting 1903 de gelegenheid open te stellen, om, onder niet-ongunstige premievoorwaarden, als matroos derde klasse in 's lands zeedienst over te gaan. Deze proef stond in ver band met de bezwaren in den laatstee tyd ingebracht tegen de recruteering van marinematrozen op jeugdigen leeftyd. Mr. A. Kerdyk deelt nu iu het .Sociaal Weekblad* mede, dat, naar hem ter oore kwam, deze proefneming eigeniyk reeds genomeD, maar aanvankeiyk mislukt is. Aan de miliciens, die binnen weinige dagen jmet groot verlof zullen gaan, ls gevraagd of zy roorloopig in dienst wil den biyven, om dan het bedoelde dienst verband aan te gaan, zoodra de minister krachtens de begrootlngswet formeel het contract kan sluiten. En nu zyn zoo goed als geen liefhebbers daarvoor te vinden geweest. Mr. Kerdyk acht het echter, naraad- pleging van een der zake kundige, waar- schyniyk, dat de proef beter slagen zou, indien zy werd herhaald onder gunstiger omstandigheden, dan die er thaDS zyn geweest. De premie zou in den eersten tyd hooger gesteld moeten wordende re* geering zou krachtig moeten ingrypén om miliciens en matrozen op één lyn te stellende matrozen zouden niet meer dan noodig is aan hun schip in de haven moeten gebonden wordenen de miliciens, die een dienstverband aan gaan, zouden niet matroos 3e kl., maar terstond 2e kl. moeten worden gemaakt. Tegen vallende ziekte. Aan het eerste jaarverslag der Neder landsche Vereeniging tegen vallende ziek te wordt ontleend, dat de Vereeniging thans in volle actie is. Nadat 22 Maart 1902 deatatuten waren vastgesteld .traden 67 personen als leden-oprichters, 250 als gewone leden, 60 als begunstiger* toe, terwyi vele aanzieniyke giften werden ontvangen, o.a. van H. M. de Koningin- Moeder en door bemiddeling van mevr. Gevers Deynoot—bars. v. Wassenaar van St. Pancias. Een gebouw werd gehuurd aan den Overtoom te Amsterdam en ingericht tot gasthuis der Vereeniging. Op bescheiden voet wordt daarmede aan de eerste eischen voor klinische behandeling van een be perkt getal ïydera voldaanook da po likliniek voor Amsterdam en omBtreken wordt in het gasthuis gehouden. Reeds thans bleek het gebouw veel te kleiu om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Aan dr. Bonebakker werd het admini stratief beheer opgedragendr. L. J. J. Muskens is als specialiteit voor zenuw ziekten van het gasthuis, tevens als ge neesheer der polikliniek werkzaam. ten, ben lk tot zyn dienst. Als ik schel, kan je mynheer hier binnen laten. Werling behoefde slechts weinig tyd om te overleggen, wat hy tot den jonk man zeggen zou. Hy wilde het gesprek daarheen lelden dat de naam van den commissaris Schmelder werd genoemd, in de hoop door Richards bekendheid met Jenny toch misschien iets te ver nemen omtrent de onderzoekingen der politie. Ook by had in de krant het be richt omtrent de verdwenen cognacflesch gelezen en was daarover lang niet op zyn gemak. Hy herinnerde zich duideiyk dat hy dien nacht by de verwisseling van kleeren die flesch naast het ledikant op den vloer had zien liggen. Den vol genden morgen vond hij de flasch terug in een zak van zyn overjas. Hy had het etiket eraf gewasschen en verbrand en de flesch in een kast van zyn slaapkamer geborgen, waar ook het testament van zyn broeder lag; die kast hield hy altyd gesloten. Nadat hy bedacht had, hoe by het gesprek op Schmelder zou brengen, schelde hy. Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1