Inkten Dinsdag 22 September. IM1 rtentiën. 223 4ie Jaargang. e Stand. Inkten. TSEN, cobstraat. richter, 1888 Ym \|s*4 éageliks, nlïgei.wnlari fep Sax- m iMofcïagea. MÉIM krïcüi RBUIlkBTOIt. Wo'di xmvolgd.t yiua. d® ^andard Zegt, retuigenia voor 1 komt op een pjai en van den Kaffei te dwingen aan jvermonde terug adat Chamber^ f hem de gehee|e voor den Kaff J. arbeid' hebbaa ijkheid om er hem verontwaardiging mal. Ea dan zal esproken hebb^ toedicht. graaf, et regeeringsvoor. "iefsherziening ja State aanhangig 'aniaatie van het zal weldra de j. onderzoek is het Camer af te doen entewat, de iele- iet Banksoctrooi, gen opt. 1903. UWD: 20 j. en a. c, L. Vandammo, odé, jd. 19 j. WD 31 j. ea P. van N Voerman, d. Schroevers, z, geb. Sohri'r, d. E N Hg It buitenland- i Son's Ink- p zijn als de daarbij nog s INKTEN bij Boek- vnssimescHE coukaivt. PrQa per drie maanden 1.30. Franco per post Afzonderiyka nummers 6 cent. Man abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirectturen of rechtstreeks feg ion Uitgever P. VAN m VSSLSS Jr., Belas Markt, I. 3.37= ASYEETEKTIÊNvan 1 rugeii 0.40. Voor «lk«n regel moer 10 cent. By directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfda advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en cliché'e naar plaatsrnlmts. ra. 'JT® I«Tpt*oormuu* xshht IQ. Akonnemenlt-AêTegtentiSn op ssar rooriieeJigo voorwaarden. 21), die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1 October, „p de „Viissingsche Courant" nbonueeren, ontvangen de van lieden tot dien datum verschij nende nummers gratis. Liberals Unie. Mr. H. Goeman Borgesius opende Zater dagochtend te Amsterdam de jaarverga dering der „Liberale Unie" met het uit spreken eener rede, waarin hij betoogde dat de voorspelling is uitgekomenhet optreden van het ministerie-Kuyper zou stremming in de sociale wetgeving bren gen. In den breeds zette hij uiteen, dat de liberale party in de laatste 10 jaren van haar regeeringsbeleid veel gedaan beeft op sociaal gebied, daarbij aan de tot stand gekomen wetten herinnerend, Daarentegen is van de toezegging der kerkelijke regeering nog niets ter ver vulling gekomen. Nader sprekende over de liberale be ginselen, zei mr. Borgesius, dat de libe rale party de vaan der democratie moet boog houden. De vyand van de liberale idee is het conservatisme in zyn ver schillende schakeeringen. Daartegen moe ten alle vryzinnigen zich aaneensluiten. De fracties der vryzinnigen moeten kleine meenings-verschillen achterstellen bi) datgeDe, wat hen vereenigt tegen de party van de reactie. Spr. zegt verder dat wy nu ia een t(jd van reactie leven, wat ook merk baar is in de houding van vele patroons tegenover de werklieden-beweging. De regeering tracht haar positie te versterken door te poseeren als handhaver van het gezag; maar ook een liberale regeering zou 't gezag hebben hoog gehouden. Dat in Januari jl. anarchie heerschte, is te wyten aan de ïydeiyke houding der regeering. De regeering tracht de aandacht van haar brusk optreden at te trekken door steeds weer te spreken van sociale her vormingen, maar lettende op het feit dat de sociale wetgeviDg der laatste twee jaren geheel stilstond, is er reden om sceptisch gestemd te zyn. Spr. besloot zyn rede met de hoop uit te spreken dat de .Liberale Unie* getrouw aan haar verleden zal biyven en vooruitgang en democratie zal biy ven dienen. Biykens het jaarverslag zyn nu aan gesloten 78 vereenigingen met 8031 leden drie nieuwe vereenigingen, Maas sluis, Loosduinen en Heerde, zyn toege treden en een is uitgevallen. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren mr. R. J. H. Patyn, te 's Gravenhage, en mr. J. J. Willinge, lid der Tweede Kamer voor Assen. (Vry vertaald door M. J. K.) Aan de orde was daarna het wets ontwerp tot herziening van de wet op het hooger onderwys. Het onderwerp werd ingeleid door den Leidschen hoog leeraar mr. W. van der Vlugt, daartoe uitgenoodigd door het hoofdbestuur. 48) Misschien uit verdriet, omdat hy zöo'n langen tyd zyn kost en kleeren niet sens zelf mocht betalen, werd de man ziek en stierf op de ziekenzaal der ge vangenis. Na verloop van twee jaren hertrouwde zijne weduwe, en de jonge Salomon, die in betrekking was by een groot handelshuis in het oosteiyk gedeelte van de stad Beriyn, begon nu op eigen beenen te staan. Weldra kwam hy in kennis met een jonkman, wiens vader een stillen lommerd hield, en deze lommerd oefende op den jongenGoldstein een groote aantrekkingskracht uit. Acht ea twintig Wijziging der wet op het middelbaar onderwijs. By de Tweede Kamer is thans inge komen het door de regeering toegezegde wetsontwerp tot aanvulling en wyziging van de wet tot regeling van het middel baar onderwys. Omtrent den „omvang van het wets ontwerp" wordt door den minister van biDnenlandsche zaken medegedeeld, dat hy in de eerste plaats thans den tyd gekomen acht tot het wegnemen van bestaande belemmeringen voor de vrya ontwikkeling ook van het „middelbaar byzonder onderwys". Zal dat onderwys zich kunnen ontplooien op goiyken voet met de middelbare openbare scholen, dan is, onder bepaalde voorwaarden, steun van overheidswege, zoogoed ais by de byzondere lagere scholen en gym nasia, ook voor byzondere hoogere bur gerscholen een onafwysbare eisch der biliykheid. Voorts mogen ten opzichte van „vak- onderwys,* dat gerekend wordt binnen den kring van deze wet te vallen, eenige nadere voorschriften in de wet zelve niet langer ontbreken. Wordt aan het hooger vakonderwys een plaats inge ruimd in de wet tot regeling van het hooger onderwys, het verzekeren van een grondslag in de wet zelve aan de onderscheidene scholen voor middelbaar en lager vakonderwys behoort thans eveneens te worden ter hand genomen. Evenzoo behoeven de bestaande voor schriften ten opzichte van het „eind examen der hoogere burgerscholen" met vyfjarigen cursus verbetering. Gegronde bedenkingen tegen de thans gevolgde wyze van afnemen van dit examen zyn overlang aan het licht gekomentoch staan aan verbetering de nog altoos gel dende wetsartikelen in den weg. Eindeiyk eischt evenzeer het belang van het onderwys als de biliykheid tegenover hen, die na moeitevolle studie een „akte van bekwaamheid" tot het geven van middelbaar onderwys ver wierven, dat niet langer de bevoegdheid, voortvloeiende uit het, nog wel ais overgangsbepaling by na een halve eeuw geleden geschreven, art. 89 bestendigd worde. Tot deze onderwerpen wenscht de Regeering echter de wyziging van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs thans beperkt te zien bopaal- deiyk scbynt het geraden al datgene wat op het gebied van algemeen ont wikkelend middelbaar onderwys thans gebrekkig wordt geacht, onaangetast te laten, totdat de Staatscommissie voor de betere ineenscbakeling van de ver schillende deelen van het onderwys ook jaar oud en op geheimzinnige wyze in het bezit gekomen van eenig kapitaal, besloot Salomon deze zaak op grooten voet te dry ven. Hy trok naar het westen van Bariyn, huurde een kantoor in de Fotsdammerstraat, en liet naast de deur een groote plaat van geel koper aan brengen met het opschrift „GOLDSTEIN Co. g6ven tegen eenvoudige handteekening voorschotten aan kredietwaardige perso nen." Wellicht zou die zaak wei lot bloei gekomen zyn, want geld uitleenen volgens eeriyke handelsgebruiken is voorzeker geen slechte zaak, maar Salomon Gold stein had het bloed zyns vaders in de aderen reeds in den beginne trachtte hy ongeoorloofd groote winst te behalen en liet zich in mot duistere aangelegen heden, die, zoolra ze bekend werden, het fatsoeniyke publiek deed wegbiyven. Hy had zichzelven bedrogen en in meer dan één geval zyn geld verloren. Dat komt er van, dat ik al te eeriyk ben geweest, verklaards hy, en bsgeerig naar geld, verzon hy iets anders, waarby hy tameiyk zeker zou wezen dat hy groote winsten maakte. daaromtrent haar voorsteilen aan de Regeering zal kunnen hebben voorgelegd. Se verkiezing te Sittard. De „Limb. Koer." heeft omtrent het ook door ons opgenomen bericht van de Avondpost" omtrent ds verkiezing te Sittard, den heer Schoenmackers, kapitein der marechaussee te Maastricht,aan wlen de leiding by dat onderzoek is opgedragen, gesproken. Deze verklaarde met nadruk dat door hem nooit over 't geheele onderzoek, aan wien dan ook, iets was medegedeeld. De personen, die volgens hem officieel de zaak kenden, konden onmogeiyk zulke inlichtingen gegeven hebben, daar er veel waars maar ook veel absoluut onwaars voorkomt in het bericht van de „Avondpost" Tevens verklaarde deze,dat hetonderzoek nog volstrekt niet als atgeloopen kan beschouwd, worden. Alle brigade-commandanten bebben al wel hun rapport of rapporten ingezonden, maar nog steeds biytt de opdracht van kracht, om by nieuwe ontdekkingen in zake de verkiezing, nieuwe rapporten in te zenden. Reeds door verschillende brigadecom mandanten zyn dan ook meerdere rap porten ingezonden en worden er nog steeds ingezonden. De bron van de „Avondpost" kan dus onmogeiyk nu al reeds van een verslag van 't onderzoek spreken. Naar men verzekert, moet het in de bedoeiing der Regeering iiggen om zoo spoedig de voorbereidende maatregelen voor de stichting van een nieuw gebouw voor het Arbitragehof zulks toelaten, eene internationale prysvraag uil te schrijven voor het maken van een ontwerp voor den bouw van dit Vredepaleis uit de milde gift van Carnegie. Kosten Rijksverzekeringsbank. Vermot djiyk zal in den loop van 1904 het aandeel van den Staat in de bezol digingen van de leden van het bestuur der Ryksverzekeringsbank en van de aan het bestuur ondergeschikte ambte naren baloopen f 196,000, daar ingevolge verklaring van het bestuur der Bank nog aanzieniyke uitbreiding van het personeel noodzakeiyk is. Het voornemen bestaat in 1904 een bedrag van f 100,000 aan centen te doen aanmunten. Hiervoor zal een hoeveelheid van 2600 K.G. brons zyu aan te schaffen, hetgeen ia vergelijking met het voor 1903 oorspronkeiyk toe gestaan bedrag, een vermeerdering van uitgaven ad f 28,280 ten gevolge zai hebben. Aan den anderen kant zullen de baten van 's Rijks Munt wegens deze aanmunting ƒ100,000 booger zyn. Zyn plan was zoo eenvoudig mogeiyk Hy zou eenige jongelui in dienst nemen, dia weinig goeds uitvoerden, maar net gekleed waren en de geschiktheid bezaten om hem klanten te bezorgen jongelui; die omgingen met zonen van ryke of adeliyke ouders. Deze ryke of adeliyke jonge mannen moesten aldus worden bewerkt, dat zy geld leeoden onder zoodanige omstandigheden, dat zy bloot stonden aan een aanklacht wegens bedrog. De angst hiervoor zou hen of hunne familie bewegen om te betalen, zonder te beknibbelen op de woekerwinst van den gekrenkten geldschieter. Aangemoedigd door het voorldurer-d welslagen van zyn ondernemingen, ward by stoutmoediger, en toen Koert Hollen- berg, dien hy sedert korten tyd in dienst had om klanten aan te werven, hem het plan voorsloeg betreffende graaf Botho Ahlers.had hy daarin dadeiyk toegestemd. Toen Richard Hartman de twee dui zend mark niet kon betalen, welke hy by het kaartspelen had verloren en ook nog andere dringende schulden had te voldoen, kwam bij by Goldstein terecht, die zyn accept van drie duizend mark aannam en den jonkman op sluwe wyze er toe bracht den naam en het adres De minister van oorlog heeft bepaald dat het slot der laatste zinsnede van art. 109 der Mllitiewet 1901 geen toe passing meer behoort te vinden ten aanzien van den ingelyfde voor wien de kadervorming nog vóór den aanvang van den dienst voor het biyvend gedeelte ia afgeloopen. De zinsnede hiervoren aan gehaald, luidt„zy die voor kadervorming zyn aangewezen, behooren steeds tot het eerst onder de wapenen biyvende of het eerst onder de wapenen komende gedeelte der lichting." De milicien, die voor kadervorming, als afgeloopen is te beschouwen vóórdat de dienst voor het biyvend gedeelte een aanvang heeft genomen, doordien hy buiten eigen toedoen niet tot een graad werd aangesteld of de opleiding niet tot een hoogeren graad of tot een rang voor hem wordt voortgezet en de inge lyfde zich, ter beoordeeling van den korpscommandant, in den verworven graad ten vol e geschikt toont, zal alsnog tot een nalotirig voor het biyvend ge deelte worden toegelaten. De minister zal voorts in overweging nemen of het mogeiyk is alle lotelingen te doen deel nemen aan de lotiDg voor het biyvend gedeelte, zonder uitsluiting van de aan gewezenen voor kadervorming. De in uitzicht gestelde tractements- verbetering der officieren van de land macht, zal naar gemeld wordt voorna- meiyk de luitenants positie betreffen. Het voornemen zou bestaan om de vier jaren een verhoogiog van f200 toe te kennen, waardoor niet alleen de flnan ciëele positie dezer officieren zou versterkt worden, doch ook de groote afstand die de tractementen der luitenants en kapi teins scheidt, worden opgeheven. De regeering heeft zich, biykens de begrooting van binnenlandsche zaken, vereeDigd met het advies der ovsrgroote meerderheid van „de commissie voor de verlichting" en f 30,000 aangevraagd als eerste termyn voor den aanbouw van een zaal voor Rembrandt's „Nacht wacht." De rechtspraak in Indië. Men schrijft uit Batavia aan het „HM.": „Veler voorspelling, dat de in 1901 vastgestelde nieuwe rechteriyke organi satie by de invoering groote bezwaren zou ontmoeten, biykt alleszins gegrond. Het daarby noodige personeel ontbreekt maar al te zeer. „E-n kind kon het uitrekenen, dat die organisatie meer werkkrachten zou eischen nu eischt ook de invoering van deskundige rechtspraak in de Vorsten landen weer moer personeel en het is er niet I „Er is een groot tekort aan rechters, voor hun taak bekwaam, en de justi- ciabelen ïyden daaronder niet weinig... „Men zendt nu, om het tekort althans van zyn vader op de rugzijde van het accept te schryven. Ü6 jonkman dacht daarby volstrekt niet, dat hy valscbheid in geschrifte pleegde, daar hy dit deed in tegenwoor digheid van den geldschieter. Hiermede was ru de eerste schrede Als de wissel vervalt, zal de jonkman niet kunnen of niet willen betalen, dacht Goldstein. Jonge lieden, die tegen buitensporig hooge rente geld leenen, zyn gewooniyk niet vlug met betalen ais zy er met de onderteekening van een nieuwen wissel kunnen afkomen. Ook Richard Hartman zou wel om uitstel komen vragen. Goldstein zou hem dan nog een klein voorschot aanbieden tegen een aanmerkeiyk hoogeren wissel doch alleen onder voorwaarde, dat deze evenais de vorige naam en adres zijns vaders op da rugzyde vermeldde. De jonkman zou liefst zyn vader er buiten laten, dat begreep Goldstein wel, en daar hy toch geld moest hebben, zou by wel weer teekenen. Dan had de brave geldschieter zyn slachtoffer in de klauwen, het overige ging gemakkeiyk genoeg. Als de jonkman op den bepaalden tyd niet betaalde, zou Goldstein eenvoudig ten deele aan ie vullen, ons uit Neder land jongelieden, die enkel het doctoraat in de rechten bezitten, maar niet het faculteitscxsmen (art. 92, 2e al. van de Wet op het Hooger Onderwysjhebben afge legd en dus niet geacht kunnen worden iets te weten van Indische toestanden, zeden en gewoonten, niets weten van Indische talen „Of zoodanige regeling niet In stryd is met de wet Maar in ieder geval is het wel zeker, dat die jongelieden voor- loopig voor de rechteriyke loopoaan in Ind:ë nog maa: een zeer betrekkelijke geschiktheid hebben. „Wanneer zal men toch inzien, dat nieuwe organisatiën, hoe doelmatig op zichzeif, achterwege behooren te biyven zooiang men het nocdige personeel niet beschikbaar heett." Reservekader bij het wapen der De minister van oorlog brengt in de „Siaatset," ter kennis van belanghebben den, dat het (xrmen van hen die wen- Bcben te worden toegelaten tot de ver bintenis als vry williger voor het reser vekader by de genie van de le en de 2o categorie dit jaar zal plaats hebben op 27 October a.s. en zoo noodig op een of meer volgende dagen. In verband daarmede moet de aan' melding voor het e xamen plaats hebben vóór 13 October a.s. by den comman deerenden officier van het regiment genie troepen te Utrecbt, waarby door hen, die meenen aanspraak te kunnen maken op gedeelteiyke vrijstellrig van het examen, moeteD worden overgelegd de desbetreffende bewysstukken. Zy, die meenen aanspraak te kunnen maken op geheele vrystelling van het examenmoeten e veneens met overlegging van de desbetreffende bewysstukken, daarvan doen biyken. Het mearbedoelde examen zal worden afgenomen te Utrecht, met dien verstande dat hun die deelnemen aan het examen volgens programma B op daartoe tydig aan den minister van Oorlog gedane aanvrage, kan worden vergund dit exa men buiten de standplaats van het re giment genietroepen af te leggen. Het vergaan der Amemuider visschers, De heer P. Cordia te Amsterdam schryft in het „Hbl." het volgende: Vrijdag jl. was het een week geleden dat in den morgen van 11 dezer, de zoo noodlottig omgekomen Amemuider vis schers uitzeilden. Zeer spoedig en on verwachts overviel hun op het breede watervlak der Oosterschelde een orkaan achtige storm, waarby de hoog opgekrulde golven, de giooteodeels open-vaartuigen vol sloegen en deden zinken. Drie vaar tuigen met 13 opvarenden z|jn totaal verloren gegaan en te Arnemuiden ver loren door deze ramp 9 vrouwen hun echtgenoot en werden 25 kinderen vaderloos. Voorzeker een droeve ge beurtenis. den vader aanspreken. Menschen in de maatschappeiyke positie van majoor Hartman dulden niet, dat hunne zonen in aanraking komon met het geiecht, zoo dit aonigszins kan vermeden worden. Doch het slachtoff u, waarop Goldstein loerde, scheen hem niet in banden te willen vallen. E-n zachte toespaling op mogeiyke aanklacht by den rechter (da reden daarvoor verzweeg de geldschieter wyseiyk) jaagde den jonkman volstrekt niet in angsthy verzocht volstrekt niet om den wissel te mogen vernieuwen, doch schreef alleen Ge zult zeker nog wel een poosje geduld willen hebben binnen korten tyd zal ik u de hoofdsom en de rente betalen. Wat geef ik om een klant, waar van toch biykbaar niets te plukken valt, dacht Goldstein, en hy achtte het nog het voordeeligst om by den vader aan te kloppen, van hem los te maken zooveel hy krygen kon, en dan verder de aanklacht maar te laten rusten. Alzoo schreef de eeriyke geldschieter den brief, die den majoor bewoog om met zyne nicht naar Beriyn te reizen, ten prooi aan verdriet ea kommer.

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1