I [4ie Jaargang. Vrijdag 18 September. inlaattie kMia FBOItilETOÜ 1903. De Troonrede. VLISSIMSCHE COURAHT. Pröa per drie maanden 1.30. Franco per post 1.30 Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek bandelaren, Postdirecteuren os rechtstreeks by den Bit gever F. VAN 93 Y3LB3 Jr., Kleine Markt, I. 1ST. ABVEBTjENMÊNvan 1 1 rtfsls 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. BIJ direct® opgaaf Tan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts (weemaal barskend. Groot® letters en cliché'* naar plaatsruimte. Ven .ïlaÊ étegelffe», aftgasaRifêü 9? les- m fssstief sa. Tsll«$rès.©oimK' w»* IO« Afe«K>item«nfcs-A dTartenüSii op see)1 voordeelige roorwanrden. 21), die zicta met het volgend kwartaal, aanvangende 1 October, 0p de „VllsslngscUe Courant" «bonneeren, ontvangen de van bedeu tot dien datniu verschy. peilde nummers gratis. Eerste Earner. Het ontwerp adres van antwoord op de Troonrede luidt als volgt „De Eerste Kamer waardeert met dankbaarheid, dat Uwe Majesteit, ver gezeld van Haren Doorluchtigen Gemaal, de gewone zitting van de Staten-Ganeraal heeft mogen openen." Hoogst aangenaam was ods de ver zekering, dat onze betrekkingen met het buitenland zich bleven kenmerken door bet gewenschte zeer vriendachappeiyk karakter." „Met groote voldoening vernamen wü van Uwe Majesteit, dat zoowel zee- en landmacht hier te lande en in de over- zeesche gewesten als het korps ambte naren zich op lofwaardige wijze van hunne roeping kweten en ook in ernstige on moeilijke omstandigheden biyken gaven op de hoogte hunner taak te z£|n." „Met levendige belangstelling ontvingen wjj de mededeelingen betreffen do den algemeenen toestand van land en volk en dien van onze koloniën en bezittingen". ,Het verheugt ons, dat de pac ficatie van het noordeiyk gedeelte van Sumatra dit jaar op hoogst belangryke wijze vorderde." ,Uwe Majesteit zal kunnen rekenen op oDzen ijver en toewyding by de behandeling van de verschillende wets ontwerpen die ons zullen worden voor gelegd." .Moge op den veelomvattenden arbeid, die ons wacht, Gods zegen rusten." (Zie Laatste berichten.) By Koninklijk besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Qeneraal voor het tydperk der tegen woordige zitting benoemd Z. Es. mr. IE. baron Mackay, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De „N. Rott. Ct." wijst erop, dat in de eerste Troonrede van dit ministerie een heele reeks van wetsontwerpen werd aangekondigd en dat de tweede Troon rede weer nieuwe toezeggingen bracht. Intusschen, tot nu toe heeft men het klapperen van den molen wel gehoord, maar nog niet veel meel gezien. Het blad geeft verder een overzicht van de verschillende onderwerpen, die bjj deze Troonrede zyn toegezegd, in 't bijzonder de aandacht vestigende op de (Vry vertaald door M. J. K.) 45.) Alleen de oude Schwichert, de schoon vader van Hollenberg, had de heeren gezien toen zy heengingen, doch toen liepen zy met den rug tiaar hem gekeerd by wist alleen mede te deelen, dat de heer, met wien de graaf was heengegaan, Heinzen heette. Deze naam was by de politie onbekend, maar toen Proft dien hoorde, wierp hy Schmelder een zegevierenden blik toe. Of Hollenberg by den moord be trokken is, zal ik laten rustenmaar dat Heinz Werling er eene rol in speelt daarop durf ik myn hoofd verwed den, zeide hy. Ik ga onmiddeliyk naar voorbereiding der herziening van de Armenwet en de aanvulling van art. 342 van het Burgeriyk Wetboek. Ver melden wy nog, dat de „N. R. Ct." niet misplaatst had geacht een warmen toon, waarin uitkwam, hoezeer gewaardeerd wordt, dat ons dapper Indisch leger zich zoo kranig hield en waarin gehuldigd werden de verdiensten van den man, aan wien v?y in de eerste plaats het op belangryke wijze vorderen der pacifi catie van het noordeiyk gedeelte van Sumatra te danken hebben. Hot blad besluit wet den wensch, dat de in overweging zynde maatregelen, die strekken moeten om aan den inlandsohen landbouw op Java een meer bevredigende uitkomst te verzekeren, inderdaad doel treffend mogen biyken, Het „Handelsblad" had niet veel nieuwe toezeggingen in de Troonrede verwacht omdat er nog zooveel belangryks uit de overige zitting is overgebleven. Er zou al reden van tevredenheid zijn, indien al het achterstallige werd afgedaan. Het gelooft echter niet, dat by den tragen gang der wetgeving hier te lande het denkbaar is, dat behalve het vele onafgedane van de vorige zitting, er nog veel van het nieuw toegezegde zal tot stand komen. Een buitengewoue werk kracht zal reeds ontwikkeld moeten worden, zal slechts de helft van de lange ïyst over een jaar het „Staatsblad" heb ben bereikt. Het „Vaderland" noemt het in menig opzicht geen biyde boodschap, die de Koningin aan de Staten-Generaal heeft gebracht. Het jaar dat verstreek was daarvoor te ernstig en de uitkomsten die te boeken vielen waren van te onbe- vredigenden aard. De lichte plek ziet „Het Vad." in het radicaal mislukken der als .algemeen" bedoelde staking. De Troonrede heeft op „Da Nederlan der" een goeden indruk gemaakt. Al is het Kabinet, mee door de gebeurte nissen van dit voorjaar wat achterop geraakt met de afwerking van zyn taak het biykt dat het in de allernaaste toe - komst allerminst denkt stil te zitten en dat verschillendo belangryke ontwerpen hun voltooiing naderen. De .Standaard" herinnert eraan, dat wy thans zyn op de helft van de huidige parlementaire periode en betoogt, dat nu in de laatste helft van dit vierjarig tyd perk kunnen geoogst worden de vruchten van den arbeid, gedurende de eerste helft verricht. En wat de Troonrede zelf betreft, ,De Std." noemt haar hoogst belangrijk niet alleen om de kloeke en ferme wflze, waarop het bekende anarchistisch avon tuur met den aankleve daarvan gabrand- merkt wordt als „9en misdadige woeling", maar ook om de ingrypende wetsontwer pen, die zy voor dit jaar aankondigt. Verder verdedigt het biad de regeering tegen het verwyt van reactie, nu uit de Troonrede overtuigend blij fet, dat de re geering bereid is „door voortgeza'te soci ale wetgeving" tot het „welslagen van de Reichenbergerstraatmaar honderd kansen tegen één, dat de vogel reeds gevlogen is. HOOFDSTUK XXIII. Een minuut lang stonden de beide broeders sprakeloos tegenover elkander. Sedert zy gescheiden waren, bad ieder van hen menigmaal by ziehzelven de woorden herhaald, die op dit oogenblik moesten gesproken worden, doch nu zy tegenover elkaar stonden, kwam daarvan niets over hunne lippen. Opgealoten in zyne gevangeniscel, had Heinz, dikwijls luid de aanklacht geroe pen, die hij zyn broeder in het gelaat wilde slingeren. Dikwijls had de millionnair by zich zeiven de betuigingen van berouw, de woorden van verontschuldiging herhaald, waarmede hy zyn broeder zou begroeten, waarna hy smeeken zou bet geleden onrecht zooveel mogelijk te mogen goed maken door ruime schadeloosstelling. Thans echter, nu hy de oogen moest neerslaan voor den vasten blik van den man dien hy zooveel leed had berokkend nu bestierven die woorden hem op de lippen. Heinz was de eerste, die sprak. Hy een gezonden voortgang van de arbeiders beweging" te willen medewerken. „De Standaard" aarzelt natuuriyk niet te verklaren, met groote ingenomenheid van de Troonrede te hebben kennis ge nomen. „De Tyd" spreekt demeeninguit, dat by deaankondiging van zóóveel aanlokkelijke plannen van wetgeving a's de Troonrede aanbiedt, by alle vrienden Tan het Kabinet de wensch levendig moet worden, dat hat der regeering gegeven zy in het thans geopende zittinejaar zeer veel daarvan tot stand te brengen. Ook .Het Cmtrum* wyst op het uitvoerige, maar tevens op het belangryke der Troonrede. Het multa en het multum zyn hier vereenigd. Byna alles wat de regeering wil voor stellen mag in mindere of meerdere mate urgent heeten en het is daarom te hopen, dat de vertegenwoordiging haar krachtige medewerking aan de afwerking van het regeeringaprogram niet zal onthouden en dat men niet te veel t(jd verspillen zal aan lange redevoeringen en onvruchtbare interpellaties. In de „Maasbode" wordt er nadruk op gelegd, dat de stakingsbeweging met de zeer besliate uitdrukking uit konink lijken mond van „misdadige woeling" voor de historie gebrandmetkt is en dat nogmaals stellig gewezen werd op de nadeelige gevolgen van de agitatie, welke slechts bij een geringe minderheid van ons Nederlandsch werkvolk steun kon vinden, terwyi later nog met even zoovele woorden wordt getuigd, dat de gebaur- tenissen van hot voorj aar den wetge venden arbeid merkeiyk hebben vertraagd. Het blad ge6fc voorts z(jD ingenomen heid te kennen met de verschillende aan gekondigde ontwerpen en drukt ten slotte, naar aanleiding vaa de aauoa's betreffende Ned.-Indië, de hoop uit, dat „het scheppen van een meer gewenschteu rechtstoestand voor de inlandsche christenen* ook in dien zin zal geschiedendaï het niet langer mogeiyk zal biyven, dat het goed vinden van buigeriyke ambtenaren tal van leden van het katholieke kerkge nootschap in een bepaald deel van Iadië verstoken kon houden van de toediening van genademidielen hunner Kerk. „De Residentiebode" piyst de werk kracht en de werkzaamheid van het Kabinet. By de bespreking der verschillende alinea's zegt het .Haagsche katholieke blad" dat de geschutedonder van het salvo, dat de bereden artillerie eerlang onze schatkist openen gaat, minder aangenaam in de ooren moet klinken, maar men moet „das Uuvermeidïiche mit Würde tragen." Overigens meent het blad, dat het Nederlandsche volk met moed en vertrouwen het komende jaar kan tegemoet gaan. Het „Dagblad" oetoogt, dat.deminis- terieele koks niet hebben stilgezoten". De vraag is nu, ot de parlementaire maag sterk genoeg is om alles behooriyk te verteren. De tyd moet dit aantoonen. was zich zeiven weer zoover meester, om te begrijpen, dat de open straatdeur geen geschikte plaats was voor een gesprek,dat stellig ni6t heel vreedzaam zou zyo. By het zien van zijn broeder kwam met vernieuwde hevigheid al de verbit tering by hem boven, zooals hy die in den eersten tyd van zyn ongeluk had gevoelddoch hier aan de straat, waar andere personen hen konden hoeren, kon hy aan zyne gevoelens niet den vryen loop laten. Hy verbrak dus het stilzwygen, door zyn broeder uit te noodigen tot binnen treden, en al gevoelde deze zich niet byzonder aaDgenaam gestemd, toch vol deed hy gaarne aan deze uitnoodiging. Zoodia de deur achter hen gesloten was, herkreeg Robert Werling zyn zelfvertrouwen. Heinz, begon hy, ik ben ais een ryk man naar Duitschland teruggekeerd. Ik ben pas enkele dagen hier, en zoodra ik wist waar ik je vinden kon, ban ik gekomen om ja zooveel mogelijk scha- doloos te stellen voor bet onrecht dat Ik je heb aangedaan. Onwillekeurig keek da millionnair rond in deze armoedige omgeving en vergeleek deze met de weelderige vertrekken, Dankbaar, maar niet voldaan is het blad over betg en de Troonrede omtrent Atjeh zegt. Het was te verwachten, dat „het Volk», het orgaan der S. D. A. P., zich vooral zou werpen op die zinsnede der Troonrede, waarby de Aprii-beweging een „misdad'ge woeling» wordt genoemd. Wegens deelneming aan de verweerbe- weging der arbeiders is niemand door den rechter veroordeeld. Strafbaar voor de wet was dus de Aprilbeweging niet en wie, buiten of boven de partyen staande, het karakter dezer beweging wil aangeven, heeft dus niet het recht haar misdadig te noemen. „Misdadigs wosling.» Tegen deze uitdrukking, waarmede in de uitgesproken troonrede, de toeleg van het voorjaar tot wering der „sta- kingswetten» wordt gekenschetst, is van verschillende zyden bedenking geopperd. Men heeft een dergeiyk oordeel mis plaatst genoemd in den mond van de Koningin, het Hoofd van den Staat, die „boven de partyen behoort te staan». Wy kunnen met deze opvatting vol strekt niet instemmen, zegt het „Hbl." omdat zy dan de Aprilbeweging van 1903 in een geheel verkeerd licht plaatst. By die woelingen was van party-geschil len, waarboven de Kroon verheven behoort te zyn, in de verte geen sprake. Het is geheel buiten kyf dat de wyze, waarop zich het verzet tegen de zooge naamde stakingswetten heeft geuit, niet anders is geweest dan een anarchistische toeleg om door dwangmiddelen het staatsgezag te verlammen, de volkever tegenwoordiging te bedreigen, en de groote steden door het afsnijden van toevoer der levensbehoeften uit te hon geren. By dezen toeleg hebben de soci aal-democraten z'ch dit is nu toch wel duidel'Jk genoeg gebleken tegen betor weten in aangesloten. Deze toeleg is inderdaad „misdadig" geweest en heeft de regeering genoodzaakt met goedkeuring van alle ordelievende burgers, waaronder het overgroot deel der werklieden, maatregelen te nemen, ook van wetteiyken aard, om bet gezag te handhaven en rust en orde in Nederland te herstellen. Tot die maatregelen behooren ook de aanvullingen der strafwet die noodig zyn gebleken ter beteugeling van dergeiyke feiten, wier misdadig karakter hierdoor de Nederlandsche Wetgevende Macht heeft erkend. Weken lang is ons land in rep en roer gebracht; handel en nyverheid zyn ernstig benadeeld duizenden jongelieden moesten uit hun werkkring worden ge rukt en honderden hebben er hun betrek king door verlorenduizenden werklieden zyn door het roekeloos bedrijf der volks menners, nog wel tegen beter weten in, broodeloos gemaakt. En dit zou maar een „partyzaak» zyn geweest, een een voudig voorval iu den stryd tusschen de verschillende richtingen op politiek gebied waarin hQ door zyn rykdom kon leven voor de eerste maal in zijn leven schaamde hy zich. Het het spijt my vreeseiyk, stotterde hy ik had vroeger iets voor je moeten doen maar ik wist, wat er g6beurd is en kon het immers niet er op wagen dat myne brieven door de handen der politie gingen. Houdt die verontschuldigingen maar voor je, Robert. Wat je gedaan bebt, moet je maar voor je eigen geweten verantwoorden voor my komt het er alleen op aan, wat je in de naaste toekomst denkt te doen. Je zegt, dat je ryk bent. Ik verlang niet anders van je dan dat je me geeft wat je my schuldig benthet geld dat je my bedriegeiyk hebt ontnomen I Maar ik heb een vrouw en een dochter. Waar zyn die? zy wonen te Freienwalde. Sedert ik gebrandmerkt ben als schurk, hebben zy me niet weder gezien. Ik zal ze ook nooit wederzien, want myn kind weet niet anders dan dat ik dood ben. Maar ik meet aan haar beiden goedmaken al het kwade, dat ik door myne schande over haar hoofd heb gebracht, en die Is de spraakverwarring dan al zóó]ver gevorderd, dat men partystryd niet meer weet te onderschelden van revolutionair bedryf? M sdadig is dat bedryt stellig geweest, en aan het gezag en aan de hooga plaats van het Koningschap wordt geenszins afbreuk gedaan, wanneer het by dsn waren naam wordt genoemd. De Koningin heeft aldus gesproken, niet als hoofd eener party, maar als hoofd van den Staat, voor welker heil en ongestoord behoud ock zy, en zy in de eerste plaats, verplicht is te waken. Gister is er in 't Hotel den Ouden Doelen te 's-Hage een vergadering gehouden van de leden van het Centraal Comité van de antirevolutionaire party. Da minister Kuyper bood, als oud-voorzitter van hst comité, zyn voormaligen medeleden een gastmaal aan in dat hotel, waarby ook vorsch 1 ends van 's ministers ambtge- nooten genoodigd waren. Mist alleen malaise in den Scheepsbouw. Een der lezers van „de Tjl." schryft aan genoemd blad Een artikel in uw Uad onder het op schrift „Malaise in dan scheepsbouw" noemt als een der redenen van dia malaise bet feit, dat vele Nederlandsche stoomvaartmaatschappyen hare schepen buitenslands bestellen. Gsrust zou men echter nog varder mogen gaan en bewe ren,dat die buitenlandsche bestellingen de kanker zyn voor oaze geheele Neder landsche ny verheid. Want voor elk artikel, dat hier te lande goed, ja Z9lfs beter dan buitens lands wordt gemaakt, geldt het feit, dat tal van koopers bUjven volhouden het buitenland te prefareeren. En onder die koopers zyn niet alleen particulieren, neen, zeils corporaties en Nederlandsche gameer ten maken zich aan die dwaas heid schuldig. Er zyn by ons te lande nog groote gemeenten waar buitenlandsch fabrikaat in de bestekken wordt voor geschreven. Aan de Nederlandsche industrie wor den steeds zwaardere lasten opgelegd om slechts de ongevallenwet te noemen en wil z(J die kunnen dragen dan moet zy den steun hebben van eigen iandgenooten. Laat toch ieder die buitenslands koopt, wat ook hier goed, en misschien beter, gemaakt wordt, eens bedenken wat hy doet, hos hy meewerkt om het buiten land te veriykan ten koste van eigen Iandgenooten, hoe hy meewerkt om te beletten, d it Nederlandsche werklieden in eigen land voldoende hun brood kun nen verdienen en hos hij least not least ons land In de oogen der buitenlanders verlaagttoteenhulpbshosvendenstump9r. De minister van oorlog heeft in be ginsel besloten tot het opriebten van een compagnie administatietroepen en kan schuld denk ik door jou aan vrouw e'n kind te voldoen. Ik wil gaarna alles doen wat in mijn macht staat, daarvoor ben ik hier gekomen. Ik ben bereid tot alles wat je verlangt, want ik heb in Afrika een groot vermogen verworven. Je moet my nu alles zeggen, zonder my iets te verbergen, sprak Heinz ernstig. Ik weet dat j9 onder den naam Rooert Werling dat groote vermogen niet hebt verkregen en dat je ook niet als Robert Werling naar hier gekomen bont dat kon je niet. Wat is je naam tegenwoordig James Walter. Hoe groot is je vermogen Over de tien millioen mark. Heinz, die tydens het g6sprek was biyven staan, keek zyn broeder nu wrevelig aan. Da man, die hem zoo diep had gekrenkt, die hem zyn vermogen had ontstolen, die hem tot eeu misdadiger bad gemaakt, die man was nu million nair, terwyi hy zelf als tuchthuisboef schouder aan schouder had gewerkt met het uitvaagsel van het menschdom, terwyi zyne vrouw en zyne dochter, i beroofd van een tehuis, aan het mede- ljjden van andoren waren overgelaten, j Wo"it ntr»»{gd„

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1