Donderdag 17 September. iMo. 219 41e Jaargang. 1903. Van week tot week FEUILLETON. «iiiiÊÉs imiiëü. VLISSlWeSCHE C0UBA1T. Prös per drie maanden 1.30. Franco par post l.aO Afzonderlijke nummers 5 cent. Man abonneert zich btj alle Boek handelaren, Postdirecteuren ei' rechtetreska bij den Uitgever V. VAN SB VSLBÜ Etela» Markt, L IS?. ABVEP.ïEl-iïIÈN van 1 4 regcla 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché'» aasr plaatsruimte. V«a .Itfai isgsïl&a, sitgsesstel ®g S®s- sa fMttfagaa. ValrftplhOOmV xo. AfeonnsMiïtS*i.dT9m;iü8n op sees? vesMsellge vooreauden. gij, die zich met het volgend (mar taal, aanvangende 1 October, 01i de „Vlissingsche Courant" nbonneeren, ontvangen de van beden tot dien datum verschij nend® nummers gratis. Weer z(jn wy genaderd aan hit tyd- 8tip, waarop de in berglanden krijg voe rende guerilla benden gewoon zyn zich langzamerhand In de ontoegankelijke passen terug te trekken. De winter nadert en of deze zal blijken een bondgenoot te ajjn voor den Turk tegen de Macedonische Bulgaren, is een open vraag. Wanneer niet binnen zeer korten tjjd de opstand werkelijk onder de krachtsinspanning waarvan de Turken blijk geven, wordt verpletterd, dan gaat hij slapen om met bet voorjaar weer op te staan, in gezel schap van nieuwe verwikkelingen, die niet kunnen en zullen uitblijven. Dat van een wezenlijk dempen van den opstand sprake zal zjjn, geiooven wij nog altijd niet. Da Eogelsehe bladen, met „Daily News" aan het hoofd, houden niet op, allerlei bijzonderheden mede te deelen omtrent den ve-schrikkeljjken tosstand in het Macedonische land en het is zeer opmerkelijk, dat nu ook van Turksche zijde wordt toegegeven, dat er ergerlijke schanddaden zijn bedreven. De sultan heelt zelfs een zeker bedrag beschikbaar gesteld ten behoeve der Grieken welke door Turksche soldaten werden uitge plunderd. Men mag echter niet vergeten dat Grieken en Bulgaren in Macedonië gezworen tegenstanders zijn en de toe stand der eersten in een vrij Macedonië onhoudbaar zou wezen, even goed als die der Albaneezen. Da Turksche regee ring heeft er dus veel belang by, den Griek tot vriend te houden, maar kan de soldaten toch niet beletten om op hun manier huis te houden. Overigens mag de sultan wel een weinig voorzichtig zijn, waar hij alle Bulgaren over één kam scheert en b.v. het hootd der Bulgaarsche kerk te Con- stantinopel door de politie laat bewaken, omdat deze geweigerd heeft zich met de politiek in te laten en den opstandelingen lu een heideriyk schry ven aan te manen tot het neerleggen der wapens. Er blijven trouwens overal voetangels ra klemmen liggen. De onveiligheid der [(Vrij vertaald door M. J. K.) 44.) De, knecht lachte. - Dat is niet waarschijnlijk. Onze jonge meester is een wonderlijke klant - de hemel weet, waar bfl is, maar bi) zul wel spoedig weer komen opdagen. lutuaschen had de kamenier den sleutel io het slot der brandkast omgedraaid, zij trok de deur ogen en wilde juist de luweelendoos grijpen, toen zij met een luiden kreet terugdeinsde. De huisknecht kwam toeschieten uit het donker Waarde hem een wasgeel mannengelaat uun ook hjj kon een kreet van schrik "rat onderdrukken. - Groote hemel I Onze graaf christenen te Beirulh houdt aan. Zij vluchten in do Fransche etablissementen en de Turksche gouverneur houdt zich kalm, ondanks de raadgevingen en ver- toogen der Europeesche consuls. In het naburige Servië houdt de gis ting tegen de moordenaars van het ge- wazon koningspaar aan en geeft tot allerlei verwarring aanleiding; want onder het volk hserscht de meeniDg dat men het op den koning gemunt heeft. Tot dusver weigert deze iets te doen om de moordenaars te straffen of uit het leger te verwijderen en de gevangen genomen officieren blijven in arrest, terwijl de pers niet te hunnen gunste mag spreken. Gezond kan men zulk een toestand nu juist niet noemen en de koning schijnt ook ai aan het verkeerde eind te trekken, waar hy den Czaar verzocht eene andere houding tegenover het Servische officiers corps aan te nemen. Het zal toch wel dit laatste zijn, dat aangewezen is om zyn leven te beteren en de koning zal zeer verstandig doen, door te trachten het daarheen te leiden. Ia Oastenryk-Hongarye wordt de stryd over de legerwetten voortgezet. De Keizer van de monarchie der acht talen is weer uit de Hongaarsehe hoofdstad vertrokken, zonder iets ten gunste van een vergeiyk te hebben kunnen verrichten. De regee ring heeft zooveel toegegeven als zy meende te kunnen doen, maar zy heeft te maken met den onverzetteiyken wil der onafhankeiykheidsparty, die de Hon- gaarscae landweer, dat corps waarop men zoo trotscb is, (de honvéi) verheffen wil tot een eigen nationaal Hongaarsch leger en op de invoering aandringt van het Hoagaarsch als diensttaal voor de Hongaarsehe afdeelingen van het veld leger en vaD Hongaarsehe onderschei- dingsteekenen voor de officieren en man schappen dezer atdeeling. Het wapen dat de oppositie tegen den Koning aanwendt is het tegenhouden van de wet, waarby de jaariyksche lichtingen voor het veldleger en de reserven der monarchie met vyf en twintig duizend man vermeerderd en de artillerie zeer veisterkt zouden Worden. Het einde der crisis is niet te voorzien Zy is vermoedeiyk het voorspel van de ontbinding der monarchie, wier bestaan dagteekent van het oogenblik der kroning, den 17 Februari 1867, van Frans Jozef ais Koning van Hongarye en de toen tot stand gebrachte gemeenschappeiyke staatsregeling, waarby ook Kroatië en Slavonië onder Hongarye kwamen. In zyn schrik liep hij naar de deur daar viel zyn oog op een voorbygaanden politieagent. Hy opende het venster en riep den man. Kom gauw hier I GauwOnze jonge meester is vermoordWy hebben zyn ïyk gevonden De politieagent trad snel het huis binnen. Een jongmensch, dat juist voorfcykwam en deze woorden van den huisknecht boorde, riep onmiddeiiyk een huurrytuig aan, en gaf den koetsier last hem zoo spoedig mogeiyk naar het bureau eener krant te ryden. Nauweiyks een half uur later liepen de krantenjongens overal in de stad rond, luid roepende„Extra-tydiDg Laatste nieuws!" De extra tyding berichtte alleen„Ia een der villa's aan de Diar- gaardestraat is 66n jong edelman door misdadige handen vermoord." Byzonderheden ODtbraken, omdat de tQd had ontbroken voor verdere infor matie. Maar di6 krant had toch 'c geluk gehad de eerste te zyn om deze afschu- weiyke misdaad openbaar te maken. De ontsteltenis, veroorzaakt door de vreeseiyke ontdekking, deed al het andere vergeten. Onder zenuwachtig snikken Aanvankelijk daarmede tevreden, heb ben in later tyd de zoogenaamde Inde- pedenten het hoofd opgestoken en zullen niet rusten voor en aleer eene volkomene afscheiding van Oostenryk verkregen is. Laat ods hopen dat dit uitersteden gry- zen Keizer-Koning, wien, volgens zyn eigen getuigenis, niets gespaard werd, toch nog gespaard moge worden. Busland heeft dan nu toch beloofd den 8en October de provincie Mukden te zullen ontruimen. De Chineesche regeering heeft er de verzekering van ontvangen. China zal zyne bestuursrech ten over de drie provinciën van Mant- schourye hervatten, mits geen gedeelte van dat gewest aan eenige andere vreemde mogendheid worde afgestaan en geenerlei concessie aan Engeland worde verleend, tenzy die eveneens aan Busland geg9ven worde. Er zyn nog andere bepalingen gemaakt, waardoor verzekerd wordt dat China in geen eDkel opzicht tegen Bus lands belang handele. Ook Japan is hier mede gepaaid en de Bussische beer vindt weder gelegenheid om ongestoord zyoe militaire toebereidselen voort te zetten De Landweer. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging der oorlogsbagrooting met f181.720, in veraand mat de inwerking treding der wet tot regeling van de landweer en van de ophoffi ;g der schutte i-yen,deaangevraagde gelden zy.u bestemd om de daaraan voor het loopende dienst jaar verbonden uitgaven te kunnen bestrijden. Van de lichting 1895 zullen naar schattiEg, op 1 Aug. 1903 ruim 7000 dienstplichtigen voor landweerdienst wor den bestemd. Deza zyn afkomstig van de infanterie 5463 vesting artillerie 1129; pantserfort artillerie 87; ponton niers 64 genietroepen 191 hospitaal soldaten 111totaal 7045. Die landweer- plichtigen zullen dan over de 48 te vormen landweerdistricten verdeeld zyn. Er zal geen sprake van kunnen zyn om in een van de te vormen landweerdistric ten een bataljon infanterie landweer te kunnen formeeren. De dienstplichtigen van verschillende districten zuilen daartoe voorloopig by elkaar moeten gevoegd worden. Gerekend op een sterkte van 900 man per bataljon, zullen in het geheeie rij k 6 bataljons landweerinfanterie kunnen worden gevormd. Het is de bedoeling dit jaar een twaalftal land weerdistrictscommandanten aan te stellen en het wordt mogeiyk geoordeeld die betrekking althans in ly i van vrede te vereenigen met die van provincialen snelde de kamenier naar de dienstbo denkamer, tsrwyi de huisknecht ijlings naar den ouden graaf liep om hem de ontzettende tyding te brengen. De oude heer vertrouwde zQn eigen ooren niet. Mot wankelende schreden begaf hy zich naar de leeskamer, doch by den treurigen aanblik dien zyn zoon opleverde, zeeg hy neder en moest naar zyn eigen karmr teruggebracht worden. Dffieiyk werd een geneesheer ontboden. Deze onderzocht hst ïyk nauwkeurig en verklaarde dat de dood veroorzaakt was door een vreeseiyken slag op het hoofd, welke den schedel verbrijzeld had. Ü8 politieagent, die binnengeroepen was, zond bericht naar het naaste bureau van politie. Hy Z6if bleef in de kamer en verklaarde, dat niemand mocht bin nenkomen of het ïyk aanraken, voordat zyn chef alles gezien had. Een inspecteur van politie verscheen kort daarna zoodra hy het rapport van den geneesheer had aangehoord, liet h'j het ïyk iu een andsre kamer brengen en onderwiorp de plek van den moord met de hulp van zijne beambten aan een nauwkeurig onderzoek. Volgens verklaring van den genees heer was de dood vyftien uren te voren adjudant. Behalve de 6 bataljons land- weerinfarterie zullen uit de dienstplichti gen die op 1 Augustus 1903 voor land weerdienst bestemd worden 8compagnieën vestingartillerie worden gevormd en de dienstplichtigen af komstig van de andere wapens voorshands tot detachementen worden samengevoegd. Se rechtstoestand der vrouw- Het bestuur van de Vereeniging ter verbetering van den maatschappeiyken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland hetft aan de Tweede Kamer een adres gezonden van den volgenden inhoud In het by Koniniyke boodschap van 8 October 1902 by U ingediende ont werp van Wet tot wyziging van de Gemeentewet wordt de vrouw uitdruk- keiyk onbenoembaar verklaard èn als burgemeester, secretaris of ontvanger èa als ambtenaar van den burgeriyken stand. Is deza uitsluitend ten eenenmale over bodig, wat het burgemeestersambt be treft, als eene onnoodige en niet wen- scheiyke beperking der Kroon in haar keuze, ten aanzien van hot secreta riaat, het ontvangerschap en het ambte naarschap van den burgeriyken stand zal de gemeenteraad zich daardoor, vaak zetr ten nadeele van het gemeentebelang, in de onmoge'ykheid gesteld zien de meest geschikte persoon te benoemen. Het gemeentebelang kan niet eischen, dat, terwyi eene geschikte vrouw zich beschikbaar stelt, een minder geschikte man wordt benoemd. Vaak zal het ge- neur6n in gemeenten met zeer verspreide bevolking, dat eene zeer geschikte vrouw in de onmidd.Iiyke nabyheid van het gemeentehuis te vinden is, terwijl de even geschikte man ver van bet gemeen tehuis verwyderd woontvaak ook zal het gebeuren, dat de overig6DS zeer ge schikte man te zeer bezet is met werk voor ambt, bedryf of nering, terwyi menige even geschikte vrouw als 't ware hunkert naar eervolle werkzaamheid. Hoofddoel der voordracht van wet is, den gemeenteraad by de keuze de? amb tenaren van den burgeriyken stand niet meer te binden aan den kring de? raads leden. Doch waarom dan deze uitsluiting er by govoegd, welke grondwettig niet noodig is, zoodra de keuze niet tot de raadsleden is beperkt By de behandeling der Beroepswet werd van Hegeeringswege het vraagstuk vaa benoembaarheid der vrouw in de Baden van Beroep niet vatbaar voor incidenteels beslissing genoemddaar goid het de vraag, of een nieuw in te stellen ambt ook voor de vrouw zou worden opengesteld. Zal men nu wel incidenteel het vraagstuk beslissen en de vrouw uitdrukkeiyk uitsluiten van betrekkingen welke ten deele althans tot dusver formeel voor haar niet onbereik baar waren De ondergeteekenden vleien zich dat Uwe hooge vergadering de keuze noch ingetreden -- dus omstreeks twee uur in den nacht. Het verder onderzoek bracht aan het licht, dat alle kostbare sieraden waren verdwenen, dat de juwee lendoos was opengebroken, terwyi de deur der ruime kast, waarin de brandkast geborgen was, geene sporen van geweld vertoonde, zoodat de moordenaars die met den echten sleutel of een nagemaak- ten hadden geopend. Het kwam er nu allereerst op aan te vernemen, waar de vermoorde zyn tyd bad doorgebracht, nadat hy het huis verliet, waar hy als gast had gedineerd. Stellig kon de heer die hem had vergezeld, die hier met hem gedronken en gerookt had, de gewichtigste inlichtin gen gevenimmers hjj kon zeggen, wanneer hy afscheid had genomen van den jongen graaf, en of dezen toen thuis gebleven was, dan wel weder met hem het huis verlaten had. Het was ook mogeiyk, dat de jonge graaf de twea biljetten van vyfhonderd mark, die hy biykbaar zelf uit zyn kamer had gehaald, aan zyn gast had overhan digd ia aanmerking nemende, dat hy door da wedrennen en in speelholien veel in aanraking kwam met personen van twyfelachtig karakter, was het ook voor de Draagster der Kroon, wat het burgemeestersambt betreft, noch voor de gemeenteraden wat aangaat het secreta riaat, het ontvangerschap en het amb tenaarschap van den burgeriyken stand, zal wilten beperkendat zy deze uit sluiting hetzy als niet geëischt door het gemeentebelang, subsidiair als niet ge schikt onderwerp voor een incidenteels zal verwerpen. Het recht van petitie van gevangenen. Van den minister van justitie zyn ingekomen inlichtingen op het adres van A. G. Nyveld, echtgenoot van A. Welte vreden, te Zierikzee, houdende bewering, dat een door den in de strafgevangenis te Schevenicgen gedetineerden echtgenoot van adrtsaante tot da Tweede Kamer gericht adres zou zyn opgehouden en Diet verzonden. De ter zake door den minister van int college van regenten uvor de ge vangenissen te 's Gravenhage ingewonnen inlichtingen hebben de juistheid van da klacht van adressante in zooverre be vestigd, dat geroemd celiege inderdaad een adres van A. Weltevreden gericht aan de Tweede Kamer ter bereiking van zyn bestemming niet heefc doen door gaan, zulks uit overweging, eenerzyds, dat de voldoeniDg van het ty dat adres gedane verzoek was gelegen buiten den kring van bevoegdheden aan dat hooge staatslichaam toekomende, anderzyds, dat art. 100 van het huishoudeiyk reglement voor de strafgevangenis te 's Gravenhage aan bedoeld college uitdrukkeiyk de bevoegdheid verleent te beslissen over het al of niet doorzenden van brieven van gevangener. Deze opvatting, die, ofschoon den minister wel verklaarbaar voorkomende, dcor ham toch niet werd beaamd, heefc hem aanleiding gegeven het college van regenten erop te wijzen, dat het hier gold niet een vraag betreffende het al of niet doorzenden van brieven, maar een zy h3t ook onjuist gebruik maken vaa het by de grondwet gewaar borgde recht van petitie, waarin ook een gevangene geenerlei belemmering mag ondervinden. Mitsdien is het college door den mi nister uiigenoodigd by voorkomende ge legenheden wei met deze zjjn zienswyze rekening ta willen houden. Aan de missive van den minister is ais by lage toegevoegd het meerbedoelde requestvanden gevangene A. Weltevreden. By het departement van oorlog bestaat net voornemen gevolg te geven aan het voorstel van den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht tot uitbreiding van het korps hospitaalsol daten met ééae compagnie. Een oud-hoogleeraar in de algbmeena ziektekunde en ziektekundige ontleed kunde te Groningen, wiens hardnekkige mogoiyk, dat die gast zalf medeplichtig was aan de misdaad. Het kon wel afge sproken werk geweest zya, dat één van de schurken met den graaf in huis ging om zyn medeplichtige, die den tweeden sleutel in handen had, te kunnen bin nensmokkelen. Onmiddeliyk werd aan alle politie bureaus bericht gezonden van den moord. Zoowel de commissaris van de geheime politie Profc als zyn ambtgenoot Schmet- der hoorden er van, en toen zy vernamen dat de vermoorde graaf dienzelfden avond by Hollenberg gedineerd had, ge voelden zy dadeiyk groote belangstelling in den geheitnzinnigen moord. Zy ont moetten elkaar 6n vernamen alzoo samen de byzonderheden. Van Koert Hollenberg had men geen naders inlichtingen kunnen ontvangen; hy was 's morgens vroegtydig op reis gegaan en nog niet teruggekeerd zyne vrouw was uit, het dienstmeisje wst niet waar men haar zou kunnen vinden. O verigens kon het dienstpersoneel niets naders zoggen, want geen van hon had den graaf zien heengaan. Wo dl Wvolgd.i

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1