Donderdag 10 September. Van week tot week. FBUIllBTON. liffltaÉii tsÉa 1903. ;0. alen maakt oedsel vont [to that al. cents fktj. 213 41e «laargang. 3d, verhel en, garrtn-l en inhoudl Aecademiel en oonsl-l as variésl ketbakkersl 1. b. ijgo door .OF. en 6 05 6 35 1 4 45 5 50e) iet vertrek I rseelen et ENSDAÖ9 'euzen dagen VLISSIN6SCHE COURANT. Prfls per drie maanden 1.30. Franco per post 1.80, Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks isJJ den Ü1 tg ever r. VAN BB VSLBS Ir., Kleine Markt, I. 187. ABYERï'BNTIIlN van 1—A regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prQg slechts (weemaal berekend. Groot» letters en clichi's naar plaatsruimte. Ven \f»l fasaH&e, ïïSgess*il«të <s>§ U»a- sa fsasliagea. T«l«s»lioomm:ssam®r XO. A59©EHSiiE0iiSs-Alvsrt®ïMiH op ïmt TooHteellgo voorwaarden. L Jtrotaeereu nog! t eer toe, datra he ontdekking» fi in weteuscliaa valenlijdeudeEB ^oman WeiasitJ ïingr van betl jk aan het'tr ckregen, en «ij H i publiek verstel gevallen very pue bladffll reneeskuudig^l iraktiaeerend gwj rrond. arts te J»'l nfels. Bad Emjif lonoré, 334; Co'i Veenen; Dr. C'8l De gebeurtenissen In den Balkan zou den in staat zijn, onze aandacht van andere streken, eveneens het tooneel van woeling en strijd, af te trekken. Ia langen tyd vestigden wij onze blikken niet op het land aan den noordweste- IQken boek van Atrika. Sultan Abdul Azië beeft daar weer eens eene neder laag geleden, toen bij optrok tegen Tam, het broeinest van den opstand. Door onjuiste berichten verleid, trok de sultan in glorie naar de plaats waar de minister van oorlog zijn kamp had. Daar atiet bjj op de hoofdmacht der rebellen, die bet keizerlijk leger overrompelden en het een ontzettende nederlaag toebrachten. Met een verlies van duizend man moest de sultan overhaast naar Fez, zQn hoofdstad, terugkeeren. De bewoners van Tazza (dit is ge ere stad maar eene versterkte streek) z(jn streng geloovig en haten alles wat zich, zooals de sultan, met vreemdelingen af geeft. Vandaar dat zy de ziel van den opstand zyn en daarbjj komt dat hun stelling, in den Middel-Atlas gelegen, nagenoeg onneembaar, ten deele zelfs ontoegankelijk is. Het ziet er dus niet naar uit, dat de Marokkaansche aange legenheden vooreerst van ons repertoire zullen worden afgevoerd. 9 A Zou de zon der liberalen in Engeland werkelijk opgaan? Men is geneigd die vraag toestemmend te beantwoorden, wanneer men den uitslag der verschil lende stemmingen voor het parlement, in den jongsten tijd gehouden, aandachtig beschouwt. Van groote beteekenis vooral was de verkiezing te Argyllshire in Schotland. Het is een arm district, grootendeels voor het jachtvermaak der Engelsehe heeren bestemd, terwijl deharingvisschers hun bediyt steeds zien achteruitgaan. De conservatieve candidaat heeft hemel en aarde bewogen om die monschen te over tuigen van de heerlijkheden der protectie, die meer werk en hooger loon zou bren gen, maar het heeft hem niet gebaat en ds kiezers deden op ondubbelzinnige wijze uitspraak ten gunste van den vrijen handel. Nadat, op 16 Mei jX, door de minis ters was verklaard dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de werking ïsn het vrijhandelsbeginsel, zijn acht vacaturen ontstaan, zes in conservatieve (Viü vertaald door M. J. K.) ti I ua station I regels. 38.) Misschien volgde nu wel spoediger sene ontknooping het was wel niet waarschijnlijk, maar mogelijk was het toch, James Walter sliep lang h(J ontwaakte eerst, toen er op de kamerdeur werd geklopt. Louis, do kellner, meldde, dat er een bode van zekeren heer was gekomen met een brief voor hem. - Ja, juist 1 Neem den briet maar san voor my. Breng daarna ook m(Jn ontbijt; binnen een half uur ben ik gereed. Da brief bevatte een sleutel en eenige waarin de agent meldde, dat hy districten en twee in liberale. Van die zes verloor de regeering er drie en in de andere verloren de conservatieve meer dan vjjftig percent der stemmen. Nu moeten nog twee verkiezingen plaats hebben, waarvan er een zoo goed als zeker door de liberalen zal worden ge wonnen. De andere is voor het district Rochester, waarvoor wijlen lord Salisbury zitting had. Hier zal de strijd zwaarder zijn, maar zal ook het uiterste worden beproefd. Intusschen bericht men dat de finan- ciëele plannen van den heer Chamberlain bjj het hoofd van het kabinet geen ge nade meer kunnen vinden en ten ge volge daarvan zóó aanmerkelijk zullen worden ingekrompen, dat er eigenlijk niets meer van overblijft. Of dit eene manoeuvre moet beteekenen om den sterk wassenden stroom der oppositie te breken, kunnen wy voor's hands niet beoord6elen maar dien indruk geeft de zaak zeker wel. Koning Peter van Servië zit dan maar in een heel moeilijk proces. Dat komt ervan wanneer men een troon langs den verkeerden kant beklimt. Er zou noch van hoogverraad, noch van een samenzwering sprake wezen, maar alleen van een soort van onder-onsje, waarbij negen honderd officieren van het aan officieren zoo sehatrjjke Servische leger betrokken zjjn, en welk onder-onsje ten doel moet hebben, de welbekende ver raders en koningsmoorders te straffen of te doen straffen. Wanneer de heeren alleen maar van plan waren om het recht te doen zege vieren, dan kan men dit ten zeerste toejuichen, maar Z. M. komt er door in een leelQk parket. Weigert by de ver volging, dan wordt zyn positie zoo goed als onhoudbaar want, als weleer in het Romeinsche rijk, rust het gezag der kroon in Servië op het leger. Werkt de koning daarentegen tot eene bestraffing mede, dan treft hy in zeker opzicht zich zelf en is van een anderen kant even min veilig. A A Turkys heeft alzoo zyn onmacht er kend om de vreemde gezantschappen te beschermen Dat is geen kleinigheid want daarmede haalt de Turk de wel gewapende oorlogschepen van alle natiën in zyn wateren en laat de vreemde krygslieden de orde bewaren op zyn eigen gebied. In elk geval is het beter zóó dan te Peking wal te verstaan voor de vreemde mogendheden want de Turk noodzakeiyk op reis moest en daarom den sleutel door een zyner bedienden liet brengen. Binnen eenige dagen hoopte hy terug te keeren en dan naar de ver dere bevelen van James Walter te komen vernemen, De millionnair voegde den sleutel by zyne overige, die op zyne kisten en koffers pasten, stak den sleutelring weer in den zak, legde den brief in zyne brieventaHch en verliet het hotel. Allereerst ging hy naar een smalle zystraat, bleef daar staan voor een ouder - wetsch huis, las in het voorportaal de namen van de bewoners, en toen hy daaronder gevonden had wat hy zocht, klom hy dsie smalle trappen hoog en schelde aan by een deur, waaraan een naambordje bevestigd was met het op schrift „Emil Westholz, kantoor voor inlichtingen op handels- en ander gebied." Een klerk opsnde de deur en op zyne vraag naar den heer Westholz geleidde de jonkman den millionnair naar het kantoorvertrek van zijn patroon. Waarmede kan ik u van dienst zyn luidde de begroeting van een bejaard, klein, uitgedroogd mannetje. —Ik ben een Zuidafrikaan, antwoordde James Walter. He zyt my aanbevolen moet maar zien hoe hy de vreemde gasten weer weg krijgt, en dat er altyd wel iets van zal biyven hangen, daar van zyn wy vast overtuigd. Ia het waar, dat in den jongsten Bul- gaarschen Kabinetsraad besloten is om de meest nauwgezette neutraliteit te handhaven, dan is dit een groote gerust stelling, doch het biyffc de vraag in hoe ver dit voornemen ais ernstig of uitvoer baar moet worden beschouwd. Het vernielen van treinen door dyna miet en andere daden van dien aard leveren het bewys, dat de opstandelin gen voor niets terugdeinzen. Hebben de Turken vast besloten om alles plat te branden en over de kling te jagen, en zien de mogendheden en de stamver wante volken daarby jydeiyk toe, dan kunnen de eersten er op rekenen, den prijs duur te betalen. Nu reeds heeft men elkaar op het stuk van gruwelen niets te verwyten; maar juist dit is het wat beschaafde volken niet moesten aanzien en een veel beteren rechtsgrond voor tusschenkomst oplevert, daa in dergeiyke gevallen gewooniyk wordt aangevoerd. Misschien gelooft men nog wat de Turksche minister van oorlog verzekert, dat de opstand binnen eenige dagen ge dempt zal zyn. Men mag daar geiust zooveel vraagteekens achter plaatsen als er huizen in Constantinopel staan. De „Staatse." bevat weer het ge- bruikeiyk programma voor de opening van de zitting der Staten- Generaal op Dinsdag 15 September. Uit dit pro gramma blijkt dat H.M. de Koningin, die de vereenigde zitting der Staten-Generaal opent, zal vergezeld zyn van Prins Hendrik, Sen opmerking over Atjeh. Over het het zoo hoogst beiangryke bericht,dat het sagi hoofd PangiimaPolem zyne ondf rwerping heeft aangebc d enwordt een schaduw geworpen door het tegeiy kertyd ontvangen bericht, dat infanterie en marechaussee by Beuraijan in een hinderlaag zyn gevallen, waarby een kapitein der infanterie en drie militairen zyn gesneuveld en drie-en twintig sol daten zyn gewond. Dit is een zeer belangryk en zeer te betreuren verlies, een verlies, zooals in geen maanden is voorgekomen. Dit beklagenswaardig voorval doet echter niet af aan het beiangryke van het fait van Polem's onderwerping. Maar het geeft ons aanleiding om er op te wyzen, dat met die onderwerping wel het door een vriend ik wenschte door uwe tusschenkomst inlichtingen te verkrygen Zeer gaarne. Welke zaak betreft het James Walter vertelde hem wanneer en onder welke omstandigheden Heinz was veroordeeld geworden. Da zaak is zeer eenvoudig, ver volgde hy. Alles wat ik wil weten is, of die man nog in de gevangenis zit, of, wanneer hy op vrye voeten is, waar hij dan woont. Zoudt ge daartoe langen tyd noodig hebben Het is niet moeilijk iemand te vinden, die pas kort de gevangenis heelt verlaten en waarschyniyk onder politie toezicht staat. Zoudt ge het my morgen kunnen mededeelen Dat geloof ik wel. Dan kom ik morgen terug. Zeer aangenaam doch zou ik uw naam en adres ook mogen weten Het kon gebeuren dat ik nog iets te bespre ken had. Dat zal wel niet noodig zyn, nu ik toch morgen terugkom. Goeden morgen 1 Wat nu gedaan dacht James Wal ter, toen hy weer op straat was. Nu hy den sleutel van zyne woning hoofdpunt van verzet op Atjeh is ver dwenen en dat wel verwacht mag worden, dat, gelet op den grooten invloed van Polem op de andere hoofden, ook dezen den tegenstand zullen opgeven maar niettemin zyn op dit oogenblik nog enkele kleine benden onder hoofden van lageren rang in het veld. Deze benden bestaan niet enkel uit Afjehers by hen hebben zich gevoegd verschillende kwaadwillige elementen, voornameiyk weggeloopen dwangarbei ders. By het Ned. Indische leger bestaat nog geen behooriyke treinafdeelingde munitie, de levensmiddelen enz. die een uitrukkende troepenmacht moet mee voeren, worden gewooniyk gedragen door veroordeelden (dwangarbeiders), die daar toe uit andere deelan van dsn Indischen archipel naar Atjeh worden overgevoerd. Nu Jukt het het dezen menseben soms zich aan het toezicht te onttrekken en zich by den vjjand aan te sluiten, of maraudeurs te worden op eigen houtje. Oolangs is een bande verrast, die bezig was een gedeelte van de pas gelegde trambaan te vernielen in het daarop volgend gevecht sneuvelden velen van hen en na afloop bleek, dat een groot deel der gesneuvelden waren gedroste (weggeloopen) dwangarbeiders. De geschiedenis zal moeten uitmaken, waaraan het nu voorgevallen ongeluk te wyten is. Het kan zyn dat geen voldoende voorzorgsmaatregelen genomen zijn het kan zyn dat er onder de be- wakingsmanschappen zyn geweest, die bun plicht niet hebben gedaan. Het herhaald in gevaar verkeeren maakt soms roekeloos. Om een voorbeeld te noemen: wanneer genie-solda'6n voor de eerste maal werkzaam zyn by op ruimingen en vernielingen door middel van dynamiet, dan hebben zy gewooniyk voor dat materiaal eenige vreesmaar merken zij na eenige raaien, dat het zich zoo hoogst eenvoud'glaat behandelen, dan is dikwyis gord toezicht noodig om to voorkomen dat er met het dynamiet wordt gehandeld alsof het het meest onschuldige goedje was. Hiermede wordt geen poging bedoeld om die roekeloosheid goed te praten maar wordt getracht eene verklaring te geven hoe roekeloosheid by in gevaar verkeerenden kan ontstaan. Moge de geschiedenis uitmaken dat het nu voorgevallene niet te wyten is aan die roekeloosheid. („Hbl.") Door den minister van binnenland- scha zaken is een schryven gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provincies, waarby zy worden verzocht, naar aanleiding van art. 4 der gezondheidswet, aan de leden der gezondheidcommissies in hun pro vincie te doen uitreiken een door hen onderte6kende legimitatiekaart, volgens een bygevoegd model, geiyt zoodanige kaart, behoudens aan te brengen ver anderingen, door hem is uitgereikt aan in handen bad, was hy eigeniyk van plan geweest die vandaag in gebruik te nemen, doch na ryp overleg besloet hy dezen nacht nog in het hotel te bfljven. „Uit het hotel zal ik een boodschap zenden, dat ik morgen de woning betrek dan kunnen zy er zich op voorbereiden. Hy kwam door de bekende straten, en herkende menigeen dien hy uit vroegere tijden kendedoch niemand herkende hem. .Zonder baard zie ik er ook heel anders uit," dacht de millionnair; ,ik geloof, dat zelfs my ne vrienden te Kaap stad mij nu niet zouden herkennen." Hy dineerde in het hotel, maar was zeer ernstig gestemd en sprak zelfs geen enkel woord met den kellner. Den avond bracht by in een schouwburg door en na afloop daarvan ging hy te bed. Den volgenden dag ontving by by den heer Emil Westholz zwart op wit de verlangde inlichting. Zyn broeder was weer op vrye voeten, en woonde op een kamer in de Reichenbergerstraat no. 192 Ik zal de zaak maar meteen aan pakken en dadeiyk naar Heinz gaan, dacht de millionnair, zoodra hy weer op straat was. Het is beter, dat ik met hem op goeden voet kom, dan dat ik het laat aankomen op een toevallige de buitengewone leden van den Centralen Gezondheidsraad. Van welingelichte zijde wordt aan het ,N. v. N." verzekerd, dat door H. M. de Koningin en Prins Hendrik het plan zou worden overwogen om aan het Rus sische Hof een bezoek te breugen. Mocht het tot verwezeniyking van dit denkbeeld komen, dan kan de uitvoering ervan echter eerst tegen het volgend jaar tege moet worden gezien. Zaak Lindeman. Gisterenavond werd te Amsterdam een druk bezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door de federatie Amsterdam der S. D. A. P. en ten doel hebbende protest aan te teekenen tegen het ontslag van den heer Lindeman. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren Wynkoop, Th. M. Ketelaar en mr. Troelstra, die het gegeven ontslag allen ten strengste afkeurden. Zooals gebruikeiyk is in zulke ver gaderingen, werd een motie aangenomen, waarin o.a. geprotesteerd werd tegen den aanslag van den minister van water- op het karakter van een ryksambtenaar. Ten slotte sprak de heer Lindeman zelf, die ter vergaderiDg tegenwoordig was, een enkel woord, o.a. om te be- toogen dat in hem niet de mensch, maar de party getroffen werd. Hy wérd langdurig eu luid toegejuicht. Patrimonium. Ia de voortgezette vergadering van Patrimonium te Utrecht besprak ds, Talma uitvoerig aan de hand van een 6 tal vragen „de vrijheid van den arbeidenden stand." Met 78 tegen 7 stemmen nam de vergadering eene motie aan, door het oestuur gesteld, waarby zy verklaarde „ten zeerste t8 betreuren, dat ds. Sikkel in zyne bekende stellingen voor de vak organisatie de geheel ongemotiveerde voorstelling heeft gewekt, alsof de vak beweging, van Patrimonium uitgaande, slechts chrlsteiyk zou zyn in naamzjj protesteerde daarom ten sterkste tegen de miskenning van den arbeid onzer mannen in de werkliedenbeweging van den laatsten tyd, en sprak als hare over tuiging uit, dat het recht van de arbei ders, om door vereeniging met anderen zich behooriyke arbeidsvoorwaarden te verzekeren, moet worden gehandhaafd daarom wekte zy de christeiyke arbei ders op om hunne vakorganisatie voort durend te sterken met alle kracht." Onder applaus werd op voorstel van het Boudsbestuur besloten een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Ko ningin. Ook aan mlDister Kuyper werd een sympathie-telegram gezonden. De heer Van Biesterveld hield daarna een rede over Zondagsrustby acclamatie werd de volgende motie aangenomen ontmoeting, waarby my de tyd kon ont breken tot het geven van ophelderingen. Nu ik hem gevonden heb, komt het er op aan die Thérèse Loraine te ontdekken. Werktuigeiyk greep hy in zyne brie- ventasch naar haren brief die was verdwenen 1 Deze ontdekking deed hem zoo hevig ontstellen, dat hat koude zweet hem op het voorhoofd parelde. Goede h8mel, als iemand dien brief gevonden had 1 Spoedig echter herstelde hy zich. Als hy alles goed beschouwde, wat was er dau aan gelegen? Als iemand den brief had gevonden en daaruit voordeel wilde trekken, dan behoefde hy slechts te zeggen dat het een poging was om hem geld af .te persen, en daarmee was het afgedaan. Nu zou hy dan naar Heinz gaan. Maar neen, zoo op klaarlichten dag zich in de Reichenbergerstraat vertoonen, dat kon hy niet. Daarom keerde hy naar het hotel terughy wilde den avond afwachten. Eerst zou hy dan zyn bagage naar zyne woning laten overbrengen en vervolgens met zyn broeder gaan spreken, dien hy zoo zwaar verongeiykt had. «E Wordt vtrwlgdj

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1