Vrijdag 28 Augustus. u 202 41e Jaargang. 1903. FEUILLETON. Gemeentebestuur. sh«. 4 15 VLISSINRSCHE COURANT. Prjja per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50, Afzonderlüke nummers 6 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ai rechtstreeks bij dsn Oi tja ver F. VAN m VÏLM Ir., Kleine Markt, 1ST. ABVEEïEt-iTIÊNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - BJJ directe cpgaal van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend, groots letters en eliché'i naar plsatsruimt». few \fai iag«3fks> alsgsstaieM sp l®a- m iMtMagu. io. AU ons sas. sate-Adverts n U8n op sear roordeellso voorwaarden» Landweer. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op de artt. 1 en 7 der Land- weerwet j brengt ter kennis van belanghebbenden Behoudens de hierna te vermelden Uitsonderingen is voor hen die vóór 1 Januari 1902 bü de militie te land zün ingelijfd de in art. 6 sub a der militiewet 1901, vermelde diensttijd verlengd met zeven jaren. Deze verlengde diensttijd wordt vervuld t,jj de Landweer en vangt aan op 1 Augusiu3 van het jaar waarin een achtjarige dienst is o£ zou worden vol bracht, dus voor hen die behooren tot. de lichting 1895 op 1 Augustus 1903 Het vorenstaande geldt niet voor hen die le. bij het eindigen van den achtjarigen militiediensttijd in het genot waren van ontheffing van den werkeljjken dienst 2o. behooren tot het korps torpedisten of tot de bereden korpsen, of 3e, als plaatsvervanger of nummer- verwisselaar bü de militie te land waren ingelijfd. Op hen die thans den bovenbedoelden verlengden militiedienst bij de Landweer moeten volbrengen zün van 1 Augustusjl. af alle voorschriften betrrffmde de dienst plichtigen bü de Landweer gedurende genoemden verlengden militie-diensttüd van toepassing. Vlissingen, 27 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE KEKIlMöiQI^DlNI©. Uitvoer van planten naar Griekenland De Burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Commis saris der KoningiD in dit gewest dato 20 Augustus 1903, A no. 3128, 3e afdeeling brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met het oog op wering van phyl loxera de invoer van levende planten enz. uit Nederland in Griekenland veroorloofd wordt, mits verpakt als voorschreven is in de publicatie voorkomende in de Nederlandsohe Staatscourant van 13 dezer en voorzien van het vereischte certificaat van oorsprong dat gelegaliseerd moet zün door den Griekschen Consul gevestigd ter plaatse van oorsprong of van uitvoer. Vlissingen, 27 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDE KERKE. Loterijwet 1504. Door de regeering zün, zooals reeds gemeld,aanhangig gemaakt nieuwe wette- (Vrü vertaaldjdoor M. J. K.) 27.) Daarbü gaf bü Geiger een wenk. Deze kwam naderbü en leunde over de toon bank. De laatste gasten waren intusschen vertrokken. Wü zullen dezen nacht ons geluk beproeven, zeide de „prins". Het is geen gemakkelijk werkwanneer niet alles gunstig is, wacht ik liever één of twee nachten. Ik weet precies, waar de juwee- len zijn, in stikdonkeren nacht weet ik ze te vinden maar die jonge melkbaard komt in den laatsten rijd voortdurend later thuis dan gewoonlük en wü moeten wachten totdat hü eerst in huis is. Het zou zeer onaangenaam wezen, als hü •jjke bepalingen betreffende loterüen, bü welker invoering de wet van 22 Juli 1814 wordt ingetrokken. In de memorie van toelichting wordt er door de ministers van justitie en van fiaanciëa op gewezen, dat bü de invoering van het wetboek van strafrecht, waar door de „Code Péaal" natuurlük werd afgeschaft, de in artikel 410 gegeven poenale sanctie van de voornaamste verbodsbepaling der wet van 1814 verviel. Door da handhaving van de artikelen 1 en 5 dier wet bleven wel verschillende verbodsbepalingen bestaan, doch de straf bepalingen, voor zoover die buiten de wet zelve waren gelegen, zouden voortaan ontbreken. Van die leemte in de wet is herbaaldeiyk parlü getrokken. Telkens en telkeDS werd de deelneming openge steld in allerlei loterijen, ten deele van de soorten, d.e bü artikel 1 der wet van 1814 onvoorwaardelük zün verbedm, ten deele van die, waarvoor de toestemming der Koningin wordt gevorderd, welke echter bf niet gevraagd öf uitdrukkelük geweigerd was. Da regeering meent, dat deze het gezag Visa de wet en van de hoogste macht in den Staat ondermünende, toe stand niet mag worden bestendigden wüst er op, dat van verschillende züden, ook meermalen uit den boezem der Volksvertegenwoordiging, met klem van redenen er op is aangedrongen, dat daaraan een einde zou worden gemaakt. Dit kan geschieden, hetzü door da in 1886 gehandhaafde artikelen der wet van 1814 alsnog af te schaffen, hetzü door daaraan de in eerstgenoemd jaar vervallen poenale sanctie, zü het in anderen vorm, weder terug te geven, hetzü door eene geheel nieuwe regeling van het onderwerp „loterüen" bij de wet tot stand te brengen. De regeering meent aan het inslaan van den laatsten weg b:slist de voorkeur te moeien geven. Na betoogd te hebben, waarom zü de beide eerste wegen niet wenscht in te slaan, zet de regeerisg de reden uilesn, waarom zü haar keuze op denmoeilüksten der drie wegen heeft gevestigd. Zü heeft zich, bü het ontwerpen van de in dit wetsvoorstel neergelegde rege ling laten leiden door de overweging, dat, terwül niet het aanleggen van en nog minder het deelnemen in elke loteiü reeds op zich zelf als onzedelük mag worden gebrandmerkt, de speelhartstocht als zoodanig en nog veel meer de exploi tatie daarvan, ook van overheidswege strenge verootdeeling verdienen. De exploitatie van dien speelhartstocht en daardoor dien hartstocht zelf zooveel mogelük te beteugelen is een openbaar volksbelang, evenzeer als de tntooming van da volksdrankzucht en van de exploitatie dd;Vvan. Van deze overwr gingen uitgaande ver biedt de ontworpen regeling niet onvoor waardelük elke loterü en treedt zü evenmin strafbedreigend op tegen den deelnemer in ten verboden loterü- Zü keert zich alleen tegen heD, die uit ons overviel. Züt ga er zeker van, dat die voor werpen er zün Geheel zeker. De oude dame heeft hare sieraden altüd in huis, wanneer zü in de stad is. Dat weet ik van haar huisknecht Mosel. Die is sedert twee jaar niet meer in haar dienst, merkte de kastelein op, Maar hjj heeft nog vrüage met een van de dienstmeisjes. Ik zeg je alles is in orde. De sieraden zün aanwezig, wü hebben slechts te zorgen, dat zü in onze handen komen. Ik heb een volle maand ttjd genomen om dit zaakje voor te bereiden teneinde geen fouten te begaan. Ik zou er al lang mee klaar geweest zijn, als die melkbaard niet zoo telkens op een ander uur in den. nacht thuis kwam. En kwam hü niet altijd in een rütuig, dan zou ik hem een flinken slag op het hoofd geven, zün huissleutel nemen en naar binnen gaan, alsot ik daar woonde. Dat iB echter een beetje gevaarlük. Als het rütuig weggaat, is hü reeds in huis. Je hebt mü toch g6zegd, dat hü altüd een beetje boven zün theewater is als hü thuiskomtmen zou hem dus gemakkelük kunnen overmeesteren, zei particulier winstbejag gelegenheid ver schaft m tot het deelnemen in loterüen. Niet tegen den speler in de loterü is het ontwerp gericht, maar tegen da loterüen zelf en tegen heD, die de speelzucht te eigen bate exploiteeren, De regeering vleit zich met de ver wachting, dat, langs don door haar ge kozen weg, op het terrein, door de preventieve kracht van het ontwerp bestreken, drieërlei zal worden bereikt Vooreerst, bescherming van het individu teg8n bedrog en misle'd'ng bij loterüen, bfijkens de ordarvirding der laatste maan den in zoo hooge mate noodzakelük. In de tweede plaats, bescherming van het irdividu tegen baatzuchtige, schoon niet met bedrog of misleiding gepaard gaande, exploitatie van zün speellust. En in de derde plaats, tempering van dien speellust zelf bü het individu, ook als gevolg van de vermindering en weg neming van de daartoe gebed on ge legenheid. Omtrent de definitie, d'o de regiering van een „loterü" meent te moeten geven, zegt zü, dat deze niet in büzonderheden behoort te treden, maar in hot algemeen de kenmerken moet noemen, waardoor een onderneming in den zin der wet een „loterü" wordt. De deelneming moet ten doel hebben mede ts dingen naar prijzen ofpremiën. Op welke wüze dit mededingen plaats vindt is onverscbiilig, mits de toewüzing aan de deelnemers geschiede door het lot of door eenige andere kansbepaling, waarop de deelnemers gaen invloed oefenen. Om deel te nemen, d.i. mede te dingen, moet men natuurlük aan zekere voorwaarden voldoen. In den regel zal deze voorwaarde alleen zijn het betalen van een inleg, het koopen van een lot, doch zö kan nok bestaan :n bet kootten van ren bepaalde hoeveelheid winkel waren of in iets anders. Ter voorkoming van ontduiking is in het midden gelaten, aan welke voorwaarden moet zijn voldaan om deelnemer in een „loterü" te zijn geworden, zoodat een inleg geen bepaaid vereischte is. Niet slechts vaa het lot» in de engere beteekenis kan het trekken van een prüs afhankelük zün gesteld, ook op andere wijze kan de gewonnen PiÖa worden aangegeven büvoorb3eld door middel van dobbelsteenen of door de eene of andere toevallige gebeurtenis. Door alleen als „loterü" aan te merken die ondernemingen, waarbü het trekken van een prüs afhankelük wordt gesteld van het lot of van gebeurtenissen, waarop het lot invloed heeft ui'geoefend, zou het begrip te zeer worden beperkt en zou do weg tot allerlei ontduiking worden opengesteld. Men denke slechts aan de middelen om zonder invloed van het eigenlijke lot, da prüswinners aan te wijzen of bepaalds prijzen toe te kennen. Indien op de kansbepaiirg invloed kan worden geoefend door de deelnemers zeil, houdt de onderneming op 6en loterü in den zin der wet te zün. Dit is bü voor beeld het geval bü prüswedstrüden door Kalmuck. Daaraan heb ik ook al gedacht als ik hom eens in dien toestand aantrof, in een rütuig stopte en naar het zieken huis l'et brengen, terwül wü dan onze kans konden waarnemen. Maar zü zouden daarbü nog iemand noodig hebben, dien wü kunnen vertrouwen. Ik had daarvoor het oog geslagen op Heinz Wsrling, maar die weigerde ronduit. Zou je dan niet kunnen beproeven met den een of ander, dien je in het tuchthuis hebt loeren kennen vroeg de kastelein. De „prins" schudde het hoofd. Gaen van die allen is geschikt voor zulk werk. Het is een gevaarlüke on derneming daarvoor is een handig, geslepen man noodig. Nu, ik kan je wel zeggen, ais je het plan ten uitvoer brengt, zal ik zorgen die sieraden voor hoogen prüs aan den man te brengen. Daar het echter fami He-sieraden zün, die men hier bent, wordt het een dure zaak, want ik moet ze naar het buitenland laten brerigen. Dat weet ik wel. Anders zou ik ook niet bü je gokomen zün, want je bent geen millionnair. De sieraden moe ten zoo spoedig mogelük naar het middel van speleD, waarbü het winnen geheel of ten deele afhankelük is van persoonlüke kracht of beherd'gheid. Naast „prüs" is ook „premie" genoemd teneinde ontduiking te voorkomen en omdat trouwens onder elk dezer woorden iets anders mat betrekking tot een loterü pleegt te worden verstaan. De voorgestelde defiïitie maakt het overbodig het voorbeeld der wet van 1814 te volgsn en bepaalde soorten van loterijen met name te verbieden met een goede dtfinilie tot grondslag en richtsnoer kan met een algemeen verbod van „loterüen" worden volstaan, zonder opsomming van categorieën van te ver loten prüzen, welke uit den aard der zaak bf onvolledig öf toch enuntiatief zou moeten zijn, H. M. de Koningin wordt den 14 September van het Loo in da residentie verwacht voor de opening der Tweede Kamer. Aan het depart, van binnenlandsche zaken zfjn voorsteilen in bewerking voor pensioenregeling der büzondere onder- wüzers. Eveneens is in voorbereiding een wüziging van de wet op het Lager Onderwüs tot herzieniDg van d6 rijkssubsidies aan büzondere en openbare scholen, mede in verband met het ver schaffen van rükshulp ten aanzien van de minima en wattelüke verhoogingen van de wedden van openbare en bü zondere orsderwüzars. De voorbereiding van een en ander is reeds ver gevorderd en de indiening is in de eerste maanden van het komende zittingjaar te verwachten. Algemeen kiesrecht, In h8t vervolg van naar oesprexing van het Unierapport der Liberale Unie wüst de „N. R. Ct." er op, dat de Uniecommissie a'ieen de van Overheids wege bedeelden van hot kiesrecht uit sluiten wil, wjjl deze een soort van afhankelükbeid tegenover den Staat zuilen gevoelen, die hun de bevoegdheid doet missen om op de juiste w()ze tot de samenstelling van de Staa'sorganen te doen medewerken. Maar de „N. R. Ct." is van oordeel, dat gezegde onbevangen heid nog meer ontbreken zal bü hen, die van kerkelüke of particuliere lief dadigheids-instellingen onderstand ont vangen. Wel bevat onze Armenwet de bepaling, ook in het onder het vorige ministerie ingediende ontwerp tot herziening over genomen, dat aan het verleenen van onderstand door de burgerlijke armbe sturen voorwaarden mogen worden ver bonden, niet strijdig met de wet, de openbare orde of de goede zeden, maar het behoeft zeker geen betoog, dat geen burgetlük armbestuur er aan denken zou, door eenige voorwaarde den be deelde in zün vrüheid en zelfstandigheid als kiezer te verkorten. Voor alles wat buitenland, ik wii ze niet in mün huis hebben. Heel goed, prins 1 Brer g mü morgen vroeg alles maar hier, dan betaal ik u daarvoor zooveel als niemand anders doen zal, en later nog de helft van wat het meer hoeft opgebracht. Eu zorg je er voor, dat alles dadelijk weggezonden wordt, nog vóór do diefstal wordt bekend gemaakt Ik zal zorgen, dat alles binnen zes uren tüds over de grenzen is. De man die den buit wegbrengt, zal vooraf nog de edelgesteenten uit hunne kassen nemen, Best I Raken er echt6r niet vast op dat wü morgen of overmorgen dan buit brengen. Ik zal beproeven om dezen nacht mün slag te slaan, maar ik wil niet door overhaasting iD gevaar komen. Kom, Kalmuck, laat ons heengaan wü moeten voor onze werktuigen gaan zor gen. Alleen het binnenkomen is moeilük. De brandkast staat in da leeskamer daarin liggen de juweelen altüd opge sloten, als de gravin ze niet draagt. En van die brandkast hebben wü den sleutel, zei Kalmuck lachend. Het la grappig hredioirji bezit is gekomen, Hoe benjeaandien sleutel gekomen, van de overheid uitgaat is volstrekte onzüdigheld op dit gebied plicht. Anders staat bet natuurlük met het verleenen van onderstand door kerkelüke armbesturen en büzondere vereenigingen. Hun viübeid is ook in dit opzicht onbe perkt en al willen wü gaarne aannemen, dat zü daarvan geen misbruik zouden maken en er niet naar zouden trachten hier eenigen dwang uit te oefenen, aan sporing en goede raad van hunne züde in een bepaalde richting is niet ondenk baar. Riedsde betrekking tot het kerk genootschap of de vereniging vormt een moreelen band, die zich onwillekeurig doet gevoelen, en die bü de armenzorg van overheidswege niet bestaat. Wat de Unie commissie met de Eerste Kamer wil, draagt mede de instemming van de „N. R. Ot.« niet weg. De com missie wil de getrapte verkiezing voor dit Staatslichaam behouden, maar, zegt de „N. R. Ou." als men met da Eerste Kamer ook haar kleseoll6gie de Provin ciale Staten gaat ontbinden, zal de Eerste Kamer ook komen onder den invloed van den waan van den dag, die wel licht tot de ontbinding aanleiding gaf en dan verkiügt men in de Eerste Kamer toch een doublure van de Tweede, wat de commissie juist wil vermüden. Hoe zal de Eerste Kamer, vraagt de „N. R. Ct." in staat zün, haar roeping te vervullen door de nadeelige gevolgen te voorkomen vaa een valsche leuze, van een waan van den dag, als de mannen, die haar leden moeten kiezen, gelük- lüdig worden gtkozen met de leden dei- Tweede Kamer onder dezelfde leuze, door dezelfde kiezeis, behoerscht door denzelfden waan Of hoe zal de hoog geroemde preventieve invloed der Eerste Kamer zich kunnen doen geiden door de Tweede Kamer tot gematigheid to atammnn en teruz te houden van do slissingen, die zonder haar conti o'.e wel licht tot schade der natie den weg naar het „Staatsblad" zouden vinden, indien de Tweede Kamer weet, dat door de gelükiüdige ontbinding van Eetste Kamer en Prov. Staten het lichaam, dat haar moet controleeren, onmiddellük in haren geest kan worden omgezet Tegen de tabaksbelasting. Op initiatief van de Sigarensorteerders- vereeniging te Rotterdam had een gecom bineerde bestuursvergadering plaats van vereenigingen betrokken bij de tabaks industrie, om te beraadslagen welke actie zy zouden doen uitgaan tegen het even tueel invoeren eener verhoogde tabaks belasting. Na eenige bespreking, waarin het plan der regeering werd toegelicht, werd besloten een adres te richten namens bovengenoemde vereenigingen aan den minister vau financiën, waarin uiteen gezet zal worden hoe nadeelig het voor de industrie en daardoor ook voor de betrokken werklieden zal zün, wanneer er een verhoogde tabaksbelasting wordt ingevoerd. Ter samenstelling van die prins vroeg Gaiger vol belangstelling. Och, het maakt niets uit hoe ik daaraan gekomen ban, antwoordde de prins." En dan ik kon slechts een afdruk in was krijgen met behulp daarvan heb ik eerst een sleutel laten maken. Een paar jonge mannen kwamen de herberg binnen en stapten naar de toon bank. De „priDS" dronk zün glas ledig en ging heen met zün braven makker. Zü liepen de straat uit, gingen een nauwe binnenplaats over, en toen zü tü een open poort-ingang van een huis bleven staan, maande de „prins" zün kameraad tot voorzichtigheid aan, daar de leuning van de trap gebroken was. Boven gekomen, opende de „prins" een deur, stak licht aan en verzocht toen Kalmuck binnen te treden. De kamer bevatte niets dan een kale houten tafel en een paar stoelen in een aangrenzend vertrek stonden een armoedig bed, een tafel en een gebroken stoel. Zoo zag het er uit in de woning van den „prins" doch dit was alleen uit berekening. Worit mvclgd.i

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1