Woensdag 26 Augustus. liiiiiÉo^ bifioÉü. 200 190S. 41e Jaargang. VLISSIISfiSCHE 101 BUT. Prijs par drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren af rechtstreeks feiJ dsn Ui tg» var F. TAN m TSLBB Jr., Kleins Markt, 1, 1ST. ABVERXENITÈNrar i 4 rsgeia 0.40. Voor tlksn regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechte tweemaal berekend. Groot® letters en cliché'a naar plaatsruimte Te?» kfaH danslab, ®j Sea- em feaaMagcx. '3U®l»3»S»003S,3»t2ö SO. Set kiesrechtvraagstuk. De Haagache kroniekschryver van de N. öron. Ct.» bracht te berde, dat de beide voorstellen tot grondwetsherziening dat van de vryzinnig democraten en dat van de sociaal-democraten in het begin van 1904 in behandeling kunnen tomen, terwyi nu biykt, dat het.voorstel der Lib. Unie dan nog zoo ver niet kan zjjn. Daardoor zal ontstaan zoo vreest by - een gemis van samenwerking, dat dreigt den ganschen stryd voor grondwetsherziening en algemeen kies recht onvruchtbaar te maken. Daarom wil 't hem voorkomen, dat er een modus vivendi moet gevonden wor den, waardoor aan de noodlottige sch6U ring In de gelederen ter linkerzyde een einde komt. De urgentievraag is nu van de baanzy heeft genoeg kwaad ge sticht, om het echtscheidingsproces we gens ineompatibilité d'humeur, dat de linkerzijde heeft doen uiteenspatten, te staken en na een verzoening, eendrachtig naar de bereiking van het gemeenschap pelijk doei te gaan streven. Doet men dit niet, dan gaan wy een tydperk van nutteloozen arbeid en van steeds grooter verwijdering tegemoet onder hen, die ons door hun samenwerking misschien Bpoedig tot een herleving van de liberale staatkunde kunnen brengen. Men behoeft zegt hiervan de .Nieuwe Ct." niet te vragen uit welken hoek de wind waait, die dit Haagsche briefje naar Groningen heeft geblazen. Of is 't niet in hoogere Unie kringen, dat de noodlottigheid" van de scheuring in de gelederen der linkerzijde het pjjuiykst wordt gevoeld Of is 't niet daar, dat nog altyd aan de fletie wordt vastgehouden, dat de afscheiding der vrijzinnig democraten haar oorzaak vond in niet anders dan „ineompatibilité d'hu meur" ZJ klinkt bijna komi6k, na de hou ding bfl meer dan ééne verkiezing sedert 1901 door de vryzinnig democraten aan genomen na do stem, in tegenstelling met de Unie-fractie, door hen tegen het voornaamste der drie „stakings-ontwev- pen" uitgebracht de voorstelling, dat niets der verzoening en hereeniging van de beide fracties in den weg zou staan, als maar ter zake van het kiesrecht vraagstuk een „modus vivendi* ware te finden I De „Nieuwe" dryft daarmee den spot. .Eendrachtig zullen weder de geschei- denen gaan streven naar de bereiking van het gemeensehappeiyk doel*. Welk doel? vraagt de „Nieuwe". Wy kunnen er ons voorsbands nog slechts één als bereikbaar voorstellen de verplaatsing, b( volgende of navolgende aigemeene verkiezingen, van de Kamermeerderheid Baar de linkerzyde. Maar dit wordt door den schrijver niet bedoeld. Het „ge- (Vry vertaald door M. J. K.) 25.) Toen graaf Ahlers op de sofa ging Bitten en aan den keilner cognac met Altera water had besteld, kwam Richard bij hem en zeide - A propos, ik hoorde u den naam van den geldschieter Goldstein noemen - hoe is die in zaken - O, ik houd hem voor een schurk van de ergste soort, maar hy past bbü. Hebt ge misschien zaken met hem aan de hand - Ja maar het is slechts een kleine post ik ben niet zoo ryk als gy '1b beb g6ld van hem geleend op het BBgenblik zit ik erg in de klem en meenschappeiyk doel" is biykbaarde invoering van „algemeen kiesrecht" en nu legge men maar het vryzinnig- democratische voorstel naast het verras send gematigde rapport der Unie-com missie en zoek6 dan de „gemeenschap- peiykheid". Algemeen kiesrecht is langzamerhand tot niet meer dan een politieke leus ge worden, welke met zeer vele vaagheid en leegheid deelt. De echte feministen betwisten, dat een der ingediende voor stellen ons werkeiyk „algemeen kies recht* zal brengen. De sociaal-democraten betwisten, dat het voorstel der vrijz.- dem. het zal doendeze beide samen betwisten, dat het uit de aanneming der formuleering van de Unie-commissie zou voortvloeien. De voorstandeis van de be staande Kieswet eindeiyk hebben meer malen betoogd, dat deze wet reeds op het beginsel van algemeen kiesrecht be rust. Het „gemeensehappeiyk doel" zou dus hoogstens grondwetsherziening kun nen zyn met de zekerheid, dat dade- ïyk na de bereiking daarvan de gemeen- schappeiykheid verre zou zyn te zoeken. Zoodat we maar zeggen wilden, dat aan den raad van den schryver der „Haagsche Kroniek" buiten het opperste Sanhedrin der Unie-kringen, allicht niet zóóveel aandacht zal gewyd worden, als hy hoopte Het Unierapport over de kiesrecht- quaestie wordtdoor de „N.E.Gt.besproken en nog al duchtig gecriiiseerd. Aan de aigemeene beschouwingen over dit onder werp hecht het blad gean buitengewone waarde, zy brengen ons niet veel verder de practische zyde van het vraagstuk is het die voor ieder land den doorslag geeft. De vraag is hier ot Nederland algemeen kiesrecht behoeft.en over die vraag is het blad het met de Unie- commlssie niet eens. Het beroep dat de Unie-commissie deed op een uitlating van Taorbecke in 1844, dat het algemeen stemrecht principieel in de staatsgeschiedenis der 18e eeuw zou liggen, wordt door de ,N. K. Ct." gewraakt: ^.Tnorbocke ziet zich hier geplaatst tegenover twee maatschappeiyke ver- schynselen, die zich in tegenovergestelde richtingen schynen te ontwikkelen. Hy ontwaart den dissonant, dien hy aan het slot van zyn artikel verklaart niet te kunnen op'ossen, Hy erkent, dat voor de toekenning van het kiesrecht „de eisch van eenig bezit niet onredeiyk (is)'. Dit ei3cbende en alzoo het kiesrecht ontzeggende aan hen, die de noodige zelfstandigheid missen, is hy yan oordeel, dat daardoor de kieswet „het stelsei van aigemeene stembevoegdheid niet ontrouw" wordt. Het 'beginsel van alge meen stemrecht biyft naar zyn oordeel toch behouden, „ondar één beding echter." Dit beding nu luidt aldus Het verkrygen van een genoegzaam bezit moet doorgaans allen, het moet niet enkel sommigen mogeiyk zyn. De klasse der bezitters mag niet een on- Afe<Htses&sste-A6'r«Höa&3n op m« To&r&eelfg® VMrtntiia. hy dringt aan op betaling. Heeft hy u den deurwaarder gezon den Neen, nog niet, een paar dagen geleden is de wissel pas vervallen, maar hy dreigt met de justitie en der- geiyken onzin. De graaf keek zijn nieuwen vriend eenigszins wantrouwend van ter zyde aan. Hm, dat is leeiyk, zei hy toeD. Doch hoe kan hy dit doen Vermoedelijk spreekt hy van „vaische voorspiegelingen, daarmede tracht de oude schurk da jon gelui altyd bang te maken. Ja, het is niets dan schurkery, antwoordde Eichard met bevende lippen doch waarom zou ik u vervelen met myn particuliere zaken Neem tenminste den goeden raad aan van iemand, die uit ervaring spreekt: in een club van heeren, die u vreemd zyn, moet ge nimmer over zulke zaken spreken. Eichard vloog het bloed naar de wan gen. Met zyn dwaze bekentenis had hy wantrouwen gewekt, dit zag hy nu dui- deiyk in. Ik ben u zeer verplicht voor uw goeden raad, antwoordde hy met eenigen toegankelijkeof voor de anderen nau weiy ks toegankeiyke stand zyr,. Wanneer het stemrecht, door wie ook uitgeoefend, het karakter van gemeen recht verliest, om dat van een voorrecht tc erlangen, gaat men tegen de streek der hedendaagsche lijnrecht in. Eu nu wordt de schryver verontrust door zekere maatschappeiyke strooming, die hy meeat op te merken hierin bestaande dat het aantal betrekke- ïyk gegoeden of maatachappeiyk zelf standigen afneemt, en het aantal armen zich uitbreidt, dat, de ryke nog ryker, en hy die weinig heeft nog armer wordt. Zoo zou het kiesrecht een voorrecht worden „van eene of meer byzondere klassen," en zcuden wy te doen hebben met „twee tegen elkander inloopende reeksen van ontwikkeling." Dat het huidige kiesrecht een kapita listisch kiesrecht zou zyn, ontkent de „N. E. Ct". Meer dan 600.000 manneiyke ingezetenen bezitten het recht van de ruim 1.000.000 mannen boven de 25 jaaren ais allen die het recht zouden kurnen hebben, zich maar aangaven, zou het cyfer zeer belangryk hooger zyn. Alle maatschappeiyke klassen zyn thans onder de kiezers vertegenwoordigd de fout, waarvoor Thorbecke vreesde, is vermeden. De „N. E. Cc." betoogt voorts dat het Unie rapport de wenschelgkheid van de invoering van vrouwenkiesrecht niet heeft bewezen, doch is het er mee eens dat een juist inzicht omtrent het gebruik van het kiesrecht nog by Z6er velen ontbreekt. By het departement van koloniën was, althans tot gistermiddag, r e geen offi- cieele bevestiging ontvangen der aan bieding van onderwerping door Panglima Pelim. Aan het ministerie verwachtte men echter niet eerder bericht van den generaal Van Heutsz voordat de in uitzicht gestelde onderwerping een feit zou zyn, m.a.w. wanneer geen twyfel meer bsstaat dat de onderwerping heeft plaats gehad. Indertyd is door den bevel hebber ook dezelfde weg gevolgd ten opzichte van de onderwerping van den pretendent-sultan. Da verkiezing te Sittard. De procureur-generaal by 't Hof te 's Bosch heelt, naar de „Limb. Koerier" mededeelt, aan den commandaDt van 't district Maastricht der 5a divisie Koninkiyke Marechaussee, kapitein T. X. L. Schoenmakers, een gestreng onder zoek opgedragen in zake de Sittardsche verkiezings campagne Hy heeft aan ieder brigadecomman dant gelast, ieder in zyn eigen ressort een nauwkeurig onderzoek in te stellen om na onderzoek een geheim verslag daarvan te doen toekomen aan hem (kapitein Schoenmakers), welke op zyn beurt de ingekomen verslagen naar 's Bosch heeft op ts zenden. In alle gemeenten van het kiesdistrict trots. Ik vergat, dat ge my pas tweemaal aan de speeltafel hebt ontmoet, doch daar ge mü als gaat in uw club hebt bin nengeleid, hield ik het voor gepr>3t, dat ge iets meer omtrent my wist. Hy nam zyn naamkaartje uit zyn brleventasch en reikte het den graat over. Hier is myn naam en adres. Graaf Ahlers nam het kaartje aan en „EICHAED HAETMANN. Buitenplaats „Da Kluis", Freienwalde." Lachend stak hy het kaartje by zich. Ia orde, waarde heer. Ge neemt het my niet kwaiyk, hé Het was een goed gemeende raad. Iedereen kent den ouden Goldstein als een schurk zonder weergahy is niet dom, als hy dus tegen u een klacht by de justitie kau inbren gen, dan zult gy stellig een domheid begaan hebben. Dat geloof ik zelf ook, antwoordde Eichard met een zuchtmaar toch heb ik niets gedaan, dat dien schurk het recht geeft tot zulke bedreigingen, ik hoop, dat ge dit zult willen gelooven. O, stellig, het spyt my, dat ik u Sittard zal eenzelfde onderzoek plaats hebben. De instructie in deze luidtlo. In hoeverre is er kwestie geweest van mis bruik van sterkedrank? 2 o. Heeft er ook soms andere omkoopery plaats gehad? 3o. Heeft er ook eenige afwykicg plaats gehad op den wetteiyken gang by ver kiezingen voorgeschreven. Door den minister van binnenlandsche zaken is een schryven gezonden aan de commissarissen der Koningin in de pro vinciën, inhoudende, dat, naar hem bleek, verscheidene hoofden en bestuurders van inrichtingen, waarin eenige tak van fabrieks- of handwerksnyverheid wordt uitgeoefend, in de meening varkeeren, dat zy, Indien in hun bedrijf aan een persoon een ongeval is overkomen, waar van ingevolge art. 12 der Veiligheidswet een schrifteiyke kennisgeving aan den burgemeester, waar het ongeval plaats had, moet worden gezonden, aan het by genoemd artikel bepaalde niet meer hebben te voldoen, maar kunnen volstaan met het doen eener aangifte ingevolge art. 61 der Ongevallenwet 1901. Aan de commissarissen is daarom door den mi nisier verzocht, de burgemeesters uit te noodigen, ter aigemeene kennis van be langhebbenden te brengen, dat art. 12 van de Veiligheidswet nog steeds van kracht is, en dat zy, die aan het daar bepaalde niet voldoen, zich blootstellen aan het gevaar van een strafvervolging. Eesten Provinciaal Bestuur. Aan het „Hbl." wordt medegedeeld, dat onder de in de provinciale wet aan te brengen wyzigingen ook zal behoorsn deze, waarby, ter uitvoering van het laatste lid van art. 141 der Grondwet, de uitgaven van het provinciaal bestuur worden overgebracht vau het R(jk op de provinciën. Jaariyks zal dan een zekere uitkeering van het Rjk aan de provinciën plaats hebben. De Gedepu teerde Staten zouden dan geheel vry zyn in de regeling vaa de rangen en de jaarwedden der provinciale ambtenaren. Scheidsgerecht bij de Sporen. In het Weekblad voor het spoor- en tramwegpersoneel" heeft de president der bekende „Nsd. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel," de heer J. Oudegeest, den leden aangeraden een druk gebruik te maken van het onlangs ingestelde scheidsgerecht, „omdat het personeel geen enkel middel mag verzuimen, hoe ge brekkig ook, om zijn goeden wil te toonen tot samenwerking met de directies omdat juist langs dien weg het personeel de oogen geopend zullen worden en omdat wy daardoor gegevens verkrygen tot eene hernieuwde actie by de Hegeering voor eene betere regeling." Want de heer Oudegeeot acht deze regeling nog verre van voldoende. „Het groote succes," zegt hy, „zit in een waarschuwde zonder dat dit noodig was, maar gy waart zelf daarvan de oorzaak. Dat zie ik nu in. Eo thans als ge het goedvindt, zeg ik u goedennacht. Nauweiyks op straat gekomen, en wetende dat hier niemand hem bespiedde, voelde Eichard de tranen in zyn oogen opwellen. Al peinzende over zyna zorgen, werd by hem de herinnering levendig aan Jenny Schmelder, aan hunne gezellige wandelingen samen, en aan hun afscheid, toen zy eischte elkaar niet meer te ontmoeten voordat hy een bezoek had gebracht aan haar vader. En nu vergat by den coupletzanger geheelby dacht slechts aan de dochter, die zoo lief en zoo beminneiyk was, en aan haar vrooiyk gesnap, waarnaar hy zoo gaai ne geluis terd had. Het was al over drieën, toen hy thuis kwam. Op de taiel lag een brief voor hem. Hy opende dien en lashet was slechts een kort schryven, maar van groot gewicht voor hem. „Daar ge niet voldaan hebt aan uwe verplichtingen, ben ik zoo vry geweest aan uw papa, den majoor, te schryven. De wissel draagt zyn giro en daarom wensch ik hem gelegenheid te geven tot bepaling, die door de meesten thans niet zoo ernstig zal worden ingezien en die toch van groot belang is. Art. 81n N. C. S., 83n S.8. en 120 H. S, M, toch bepalen, dat„Indien door de Maat- schappy op het plegen van een bepaald feit een bepaa'de straf is gesteld, het scheidsgerecht geen andere stiaf mag opleggen, indien het erkent, dat het feit is gepleegd." Nu is het ieder spoorwegman bekend, dat voor de meeste bepaalde feiten ook een bepaalde straf is vastgesteld, welke slif ffia altyd veel te hoog zyn. Maar juist de omatand'gheden, waaronder bepaalde feiten worden gepleegd, maken de opgelegde straf in verreweg de meeste gevallen nog onbiliyker dan ze reeds is. Het scheidsgerecht nu mag wel deze omstandigheden onderzoeken, mag wel uitspreken dat da straf onrechtvaardig is ook door de omstandigheden waaronder het feit werd gepleegd, maar, terwyi dezelfde artikels bepalen dat het scheids gerecht vermindering van straf kan voorschryven, zullen de Maatschappyen toch de opgelegde straffen handhaven. Eu daarbij komt, dat, mocht er voor een of ander feit nog geen bepaalde straf 2yn vastgesteld, de Maatschappyen ten allen tyde gerechtigd zyn een lijstje van straffen te maken. In ernstige geval len zal het scheidsgerecht dus een wassen neus biyken." Middsnstandcongras. De heer W. C. Uittenbroek komt in zyn rapport over „vervroegde winkel sluiting," dat in behandeling komt op het Nat. Congres voor den Handeldry ven- den Middenstand, (9 en 10 Sept. a.a. te Eotterdam te houden), tot de volgende conclusie „Te lange arbeidstyd in winkels en magazynen werkt demoraliseerend op den mensch, het gezin, de maatschappy en dm Staat door ondermyaing dergszond- heid van lichaam en geest 't particulier initiatief schiet te kort in kracht van overreding en macht van uitvoering om in dezen iets tot stand te brengen en de concurrentie biykt hier te zyn de demon voor hen, die 't goede zoeken de hoogs regeering moet in dezen tusschen beiden treden, en in de wet de hoofdzaken zoo regelen, dat het pasklaar maken der onderdeelen aan de gemeente raden, by gemeenteiyke verordening, worde opgelegd, zoodat we langs dezen weg komen mogen tot een wettelijk geregeld sluitingsuur voor winkels en magazynen passend zoo voor 't geheele land als voor ieder onderdeel daarvan afzonderlijk, mat inachtneming van plaat- seiyka toestanden en omstandigheden." Jaarvergadering Patrimonium. Patrimonium houdt haar 23a jaarl alg. verg. op Maandag 7 en Dinsdag 8 Sapt. in „Buitenlust" te Utrecht. De eerste zitting Maandag 12'/j 4'/a uur voor het afdoen der verscnillende betaling, alvorens ik overga tot uiterste maatregelen. Met achting, Sally Goldstein." Eicharda gelaat werd aschgrauw. Myns vaders giro 1 Dus dat bedoelde hy met „vaische voorspiegeling.» Ik heb myns vaders naam eu adres op speciaal verzoek van dien schurk op den wissel gezet, als referentie noemde hy het. Ea nu is de schurk zoo onbeschaamd te zeggen, dat myns vaders giro op den wissel staat en zelf heeft hy nu naar Freienwalde geschreven I Ik moet er onmiddeliyk heen om uitlegging te geveD, Papa moet my gelooven 1 Maar als hy my niet gelooft als hy denkt Met een doffen kreet zonk Eichard op een stoel neer en bedekte het gelaat met beide handen. HOOFDSTUK XIII. Door de doffa ruiten van „Het Rad der Fortuin" viel een zwak licht op de straatde kastelein gaf niets uit om reclame voor zgaa zaak te maken, en draaide het gaslicht aan dan ingang nooit geheel op. Wordt vtruolgd.1

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1