Vrijdag 21 Augustus. FEUILLETON. 41b Jaargang. Gemeentebestuur Land- en Tuinbouw. N. 0« 196 1903. VLISS1NGSCHE COURANT PrtJa per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks fe{j den Uitgever r. VAN BS VKLBE Ir., Kleins Markt, I, 18?. ABYERTENTIBN vsn 1 4 rsgsl* 0.40. Voor eiken regel moer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, ©root» letters en dichd's naar plaatsruimte. Vsn »|aê iagslflu, HÜtssasaisïi eg Isa» m fssstSagsa. Telsphoonnnsmsr I©„ As>ciweitis&tf-A3Tertouil3n op aaer Toordeellge voor waarden. SSBBSmBS&MTIlNfc. Afkondiging van eon kohier no. 6 der bedrijfsbelasting, dienst 190311904. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden, het door den Directeur der directe belas tingen te Middelburg executoir verklaarde kohier no. 3 wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1903/1904 de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tjjd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van ver volgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 Aug. 1903. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. iiMÉÉciie Miea. Ds zaak Lindeman. „De Tyd* beklaagt den minister om zjjn goed hart. De bedoelingen van den minister ten opzichte van heer Lindeman waren beslist vaderlijk. Maar het eenige wat de minister bereikt heeft is, dat hjj de zaak voor den schuldige heeft ver ergerd, zoodat de mogelijkheid van een lichtere straf dan ontslag geheel werd afgesnedeD, en de minister zelf thans het mikpunt is geworden van allerlei laster en beleedigingen, „ook wel van de zjjde van sommigen, die zich niet tot de socialisten ot revolutionairen rekenen.' Het is een treurig feit, dat de minister den schijn niet zal kunnen ontgaan van 415 1 willekeur, terwijl de oorzaak hiervan volgens „De Tyd" allerminst ligt b(J den straffenden bewindsman. BjJ gemis aan vaste, wettelijke regelen, is een minister wel verplicht bij elk voorkomend geval eenigermate autocra tisch op te tredeD,en tevens om rechter te zijn in laatste instantie. Dwaasheid ware het den heer De Marez Oyens of welken minister ook, van den bestaanden toestand een verwijt te maken. Het gebrekkige daarvan kan alleen tot aansporing dienen, om met de invoering van administratieve rechtspraak een lievelingsdenkbeeld van den tegenwoordigen minister van justitie en met de regeling van de rechtspositie der ambtenaren zooveel mogelijk haast te maken Intusschen dient men zich te helpen, zoo good het gaat. (VriJ vertaald door M. J. K.) 21.) Nu legde zij hem den toestand voor oogen, en van zulke openhartige behan deling der zaken hield hy niet. Op antwoord wachtende, keek Jenny hem een oogenblik vast aan. Toen reikte zij hem de hand. - Vaarwel, sprak-zy. Ik hoop, dat gy als man van eer my niet meer zult staan opwachten. Als ge het stellig wilt, kan ik er niets aan veranderen, antwoordde hy, de schouders ophalendemaar ge kunt er zeker van zyn, dat ik onze gezellige wandelingen zeer zal missen. Wanneer wy elkaar echter by toeval ontmoeten In de allereerste plaats moet natuuriyk gezorgd worden voor handhaving van het gezag tegenover socialisten en re- volutionnairen, Dit en de overweging dat door den heer de Marez Oyens in de zaak Lindeman allerminst is te werk gegaan met over dreven strafheid en barschheid of met de begeerte naar strenge kastyding van den schuldige, doch veeleer met al te groote en daardoor onpiactisch ge bleken zucht, om op vaderiyke wijze een verdoolde tot inkeer te brengen, moge voor alle voorstanders van orde en gezag reden zyn, den veelbelasterden staatsman tegen de aanvallen zyner vyanden in bescherming te nemen. De zaak-Lindeman geheel op zichzelf te beschouwen is nu eenmaal on- mogeiyk. „De Tyd* weigert in den heer Linde man te zien een martelaar van eenig staatkundig beginsel. Laten wy het gunstigste geval ver onderstellen en aannemen, dat inderdaad de heer Lindeman te goeder trouw ge meend heeft, aan een gevoel van plicht te gehoorzamen, toen hy de ondertee- kening der hem voorgelegde verklaring weigerde, dan tbg zeggen wy zyn ontslag als ambtenaar was noodzakeiyk. Niet wyi dat ontslag als strafmaat hier eveniedig moet geacht worden aan het begane misdryt, maar eenvoudig omdat iemand met de denkbeelden waarvan de heer Lindeman door zyn weigering biyk gaf, niet ambtenaar kan wezen of ambtenaar kan blijven. De Broederschap van commiezen der telegraphie en der posteryen en tele- graphie zal haar negende jaarvergadering houden op Zondag 20 September te Utrecht. De agenda bevat o. m. Beantwotrding van de vragen: a. Be doelt art. 4 alinea 2 der statuten met de commiezen der telegraphie ook de hoofdcommiezen? b. Moeten de hoofd commiezen, die door hun vroegere be noeming tot adjunct-inspecteur of onder directeur als buitengewone leden worden ingeschreven, weer als gewone leden worden beschouwd, of kunnen zy buiten gewone leden biyven? (Art. 14 der statuten geeft aan de ledenvergadering de bevoegdheid de zaak te beslechten.) Bestuursvoorstel tot het uitgeven van een op geregelde tyden verschynend orgaan, maandblad of tydschrift, en tot het aanwyzen van een commissie van redactie en administratie. Voorstel van het bestuur om de alge meen gevoede wenschen in een program samen te vatten, waarvan de meest dringende zaken in het genootschapsjaar zyn onder handen te nemen, en de andore voor te bereiden, ook door be spreking in het orgaan. Vaststelling van genoemd program. Voordracht van den heer H. Groenen- dyk Jz. Enkele argumenten tegen de gevraagde assimilatie beoordeeld. (Alleen mag ik u dan aanspreken Alleen als als Welnu, als Als ge my toestaat, dat ik myn ouders bekend maak met onze geregelde wandelingen, en zy my dan verlof geven onze kennismaking voort te zetten. De jonkman aarzelde. Voor hem maakte het een groot onderscheid, of hy met haar omging zonder of met medeweten van haar vader. Hy had volstrekt geen slechte bedoelingen zorgeloos van aard, had by veel genoegen gevonden in den omgang met het meisjemaar aan ernstige bedoelingen had hy in het geheel niet gedacht. En toch wilde hy niet zoo maar voetstoots afzien van den omgang met de jongedame. Natuuriyk heb ik er geen bezwaar tegen, dat ge met uw vader spreekt over onze kennismaking, antwoordde hy. Zoudt ge het goedkeuren, wanneer ik op een namiddag, als ge thuis zyt, eens kwam hooren, hoe het met u gaat Ik ik had dit reed3 lang mosten doen, maar nog geen enkele maal hebt ge my uw adres gezegd. Zy gat hem haar adres, en voegde er by, dat hy 's avonds niet moest komen, dan was haar vader niet thuis. ingeval er tyd voldoende beschikbaar is Het ontwerp-program van wenschen luidt 1. Assimilatie, of opneming in 1 rangiyst van directeuren en commiezen, van post- en telegraphischen oorsprong. 2. Bevordering naar vaste regelen in dezen zin dat na 20 commiesjaren de bevordering tot de le klasse, behoudens gebleken ongeschiktheid, verzekerd is. 3. Regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. 4. Betere regeling en uit breiding van het jaariyksch verlof. 5. Verplicht ontslag na 40 dienstjaren, met verbeterde pensioenregeling en toe kenning van verhoogd pensioen voor de ambtenaren, genoemd in art, 4d der pensioenwet. 6. Aankondiging van vaca turen als beheerders van bykantoren. 7. Detacheering by het hoofdbestuur en de inspectiën naar vaste regeling. Open baarmaking dier regeling. Beperking van den duur der detacheering tot hoogstens 3 jaren. 8. Optnfflig der geneeskundige controle, op sDkele groote kantoren be staande. 9. Woningtoelage op enkele standplaatsen. 10. Vaststelling van een termyn, die tusschen de madedeeling van een verplaatsing en het opvolgen moet verloopen. Jaarwedden ambtenaren posterijen en telegraphie Men meldt aan „De Tel." Op zyn adres om eene betere regeling van de directeurs tractementen by de posteryen en telegraphie te verkrygen in verhouding tot de jaarwedden der commiezen, zooals die thans geregeld zyn, heeft da heer Van Luyk, directeur van het post- en telegraafkantoor te Willemstad, van den directeur-generaal ten antwoord gekregen, dat deze zich ernstig met de zaak zal bezighouden en mocht hem daarby biyken, dat het goede recht aan de zyde van den heer Van Luyk is, de gewenschte verbetering in te', leven zal worden geroepen. Nederlandsch schrijven. De „Java-Bode" schryft In zyn loffjyk streven om de zuiver heid der Nederlandsche taal hoog te houden, is het bestuur der groep Naderl. Indië van het „Algemeen Nederlandsch Verbond," na de voorwaardeiyke toezeg ging der Indische regeering om daartoe te willen medewerken, nog een stap ver der gegaan. Biykens een ons toegezonden rondschrijven heeft dat bestuur zich met hetzelfde verzoek gewend tot de Kamers van Koophandel en Ny verheid in Ned. Indië, om by voor de hand liggende keuze tusschen een zuiver Nederlandsch ea 6en vreemd woord van volkomen gelyke beteekenis, het eerste te gebruiken, ook ais het vreemde woord reeds min of meer burggerrecht mocht hebben ver kregen by in het Nederlandsch gevoerd wordende briefwisseling en boekhouding van handelslichamen, geldinstellingen, inrichtingen van ny verheid enz. Voor O, ik begryp u, hy is zeker 's avonds verbonden door zyne zaken, Jenny verbleekte een weinig, en hare lippen trilden, toen zy antwoordde Neen, my n vader is couplet- zanger. Byna even bleek als zy, keek Richard ontsteld naar den grond. Et verliep wel een minuut, voordat Jenny het hoofd liet zakken, en gelaten Z9ide Nu weet go het precies. Ge kunt ons komen bezoeken, wanneer ge wilt j maar ik verzoek u dringend my niet weet aaa te spreken, vóór ge dat gedaan hebt. Eu eer dat Richard geheel was beko men van hetgeen hy zoo juist had gehoord, was Jenny in de menigte verdwenen. De jongedame ging naar huts, sloot zich op in haar kamer en schreide bittere tranen. Na een poosje verkoelde zy hare oogen, ging naai hare moeder en klaagde over zware hoofdpyntoen haar vader thuis kwam en er van hoorde, werd de goede man boos hy zei, dat zy veel te hard sludeerde, en hy wiide niet dulden, dat zy zich een ziekte op den hals haalde, De dagen verliepen, maar Richard liet niets van zich hooren, en JenDy werd al bleeker en bleeker, zoodat ten laatste dit verzoek bestond zeker alle reden, want het Bargoensch, dat in de handels wereld gebruikeiyk is, is inderdaad nage noeg onbegrypeiyk voor menschen, die er buiten staan. Benige wenken bij de Voedering van Hoenders. Er zyn by de verzorging van hoen ders, bepaaldeiyk by de voedering, eenige zaken in acht te nemen, welke dikwyis uit onkunde of omdat men ze van te weinig gewicht acht, worden verwaar loosd tot schade van de gezondheid der dieren en van de eierproducüe. Er wordt b.v., om te beginnen, zeer zelden aan gedacht, dat grint of kiezel een der onontbeeriyksta stoffen is voor een hoen en dus in een hoenderpark en in de ren van vastzittende hoenders overvloedig aanwezig moet zyn. Hot grint doet by het hoendervolkje denzilfden dienst als de tanden by andere dieren zonder giint kan de molen (de krop) niet malen. Daar de hoenders hun voedsel niet kauwen, maar zoo inslikken, zyn kiezelsteentjes in de maag, om hat voeder te malen, onmisbaar. Riads by kuikens van enkele dagen oud zyn ze te vinden. Z*jn de hoenders niet in de gelegenheid ze op te nemen, dan lydt hun spysver- tering schade, wyi een deel van het voeder het lichaam langs den natuuriyken weg verlaatde voeding komt niet tot haar 'recht, de dieren worden zwak, terwyi natuuriyk ook de eierproductie, al is ook overigens de voedering zoo goed moge- ïyk, te wenschen overlaten zal. Zorgt dus, kippenhouders, voor grint, scherp gruis of zand in uw rennen 1 Ook stukjes houtskool mogen niet ontbreken, daar deze stof zeer bevorder,yk is aan de spysvertering, waarom dan ook aan maagiyders het gebruik er vaa wel wordt voorgeschreven. Tot de verschillende stiffen, welke het dieriyk lichaam voor zyn cntw'kke ling en instandhouding behoeft, behoort ook phosphorzure kalk. Hot hoen heeft deze stof noodig niet alle.n voor de beenvorming, maar ook voor de vorming der eieren. Nu komt phosphorzure kalk in verschillende voedermiddelen in vol doende mate voor. Geeft men hoenders in den winter naast grasn, groenvoer en keukenafval ook vleeschmeel of geronnen karnemelk, dan is het toedienen van voederkalk (dat in den handel goedkoop te veikrygen is en theelepeltjesgewyze moet worden gevoederd) onnoodig. In ieder geval zy men overtuigd, dat de dieren geen kalkgebtek ïyden. Van de eieren welke in de huishouding gebruikt worden, geve men do schalen, goed fyn gestampt, met het ander voeder ver mengd, aan de kippen terug. Het fyn stampen der schalen maakt, dat de hoen ders alles kunnen benutten, terwyi het toedienen van groote stukken van eier een geneesheer werd ontboden. Deze verklaarde, dat zy zenuwachtig waszy moest zich ontzien 6n wat verstrooiing hebben daarom vroeg haar vader eenige dagen verlof, om een uit stapje te maken, en gaarne stemde hy toe, toen Jenny voorstelde naar Fraien- walde te gaan. Zy wist, dat dit Richards geboorteplaats was. Terwyi haar vader dien dag eene wandeling deed en haar in het restaurant achterliet, vroeg zy inlichtingon omtrent „De Kluis" on vernam alles, wat zy wilde weten. Natuuriyk wist zy ook van het onge wone avontuur, dat haar vader had gehad; en toen zy met hem „De Kluis" voorby wandelde, en hy daar vriendeiyk werd toegeknikt door een beeldschoone jongedame, vernam zy, dat dit Liesbeth Werling was. Kom, laat ik je ook eens in kennis brengen met den majoor. Ik zal eens vragen, hoe het met haru gaat, Ach neen, vader, nu nietHet ioopen heeft mij toch erg vermoeid. Ik geloof dat y vorig studeeren voor my maar het beste is. Den volgenden morgen ging Jenny weer naar de muziekschool en Richard schalen het lastige eierpikken bij de hoenders bevordert. Wy noemden zooeven vleeschmeel. Loopen de hoenders los, dan vinden ze allicht, als de bodem niet te hoog is, dieriyk vordael genotg. Z tten ze echter vast, dan is voedering met vleeschmeel of 3 maal per week gekookte en fyngo- hakte runaerlever noodig. Dit verhoogt de eierenopbrengst in niet geringe mate en men zal zich de uitgave daarvoor dan ook in 't minst niet beklagen. Ver- gelyksnde proeven hebben aangetoond, dat ook do voedering van ku.kons(vooral van jonge hennen, van jonge hanen minder) met dieriyk voedsel voordeeliger is dan met uitsluitend plantaardig voed sel. Wanneer in het voedermengsel het eiwitgehalte voor twee vyfde ongeveer van dieriyk voedsel afkomstig was, dan verkreeg men de baste resultaten de daarmee gbvoede hennen kwamen eerder tot vollen wasdom ea werden ook iets grooter dan andere. Groenvoer kunnen de hoenders ook niet ontberen, zoowel 's winters als 's zomers moeten ze hiervan worden voorzien, wyi ze anders aan verstopping gaan ïyden. Heeft men geen gia3 of koolbladeren dan geve men geraspte wortelen, rapen of mangelwoitela. Klaverhooi is uitstekend, ook omdat het iyk is aan kalk (ruim 14 pCt.) en phosphorzuur (4,6 pC:.)witte klavernooi is het beste. Men diene het toe heel fyn gehakt en zacht geweekt. De toevoeging aan het drinkwater van eenige droppels van een yzervitrioolop- lossing is zeer aanbevelenswaardig, vooral in het koude jaargety. Men losse 26 gram op in 1 liter water2 of 3 maal per week vermen men hiervan enkele droppels met het drinkwater. Het weer standsvermogen der dieren wordt er door verhoogd en by toepassing in den herfst, vóó: en tijdens net ruien, doet het de hoenders eerder weer in de veeren komen. J. Pedersen-Bjergaard. Hoenderteelt, uitvoerige handleiding uit het Deensca vertaald door M. v. Eaden v. Vloten. Met 107 afoeeldingen in den tekst en 3 gekleurde platen. Amsterdam, Scheltsma en Helkema's Boeknandel. De vertaling van dit werk geschiedde onder toezicht van den heer M. L. Spruyt, voorzitter der Vereeniging tot bevordering v. d. Piuim veehoudeiy. Deze zegt in het voor bericht terecht, dat een werk onerprac- tisehe hoenderteelt niet overbodig was en hy kon dus volkomen instemmen met het plan der uitgevers, een vertaling uit te geven van het werkje, door J. Pedersen- Bjergaard over hoenderteelt geschreven, dat sinds zyn verschyning in 1901 in Denemarken veel opgang heeft gemaakt. Denemarken is ons ook in de hoender- fokkexy, althans van nuthoenders, ver vooruitdaar dit laad met het onze m veel opzichten, wat n.l. bodem, klimaat en bevolking betrett, overeenkomt, kon veel by de vertaling onveranderd biy ven. Hartman vernam van hare vriendinnen, dat zy dien avond op het concert werd vei wacht. Ea om negen uur stond hij besluite loos in de Putsdammerstraat. Harteiyfc verlangde hy haar weder te zien en met haar te spreken, ai ware het slechts een oogenblik, en toch gevoelde hy, dat dit niet eervol was, zqplang ny geen bezoek aan haar vader had georaoht. Dat kan ik niet, mompelde hy eindeiyk. Ik kan onmogeiyk een bezoek brengen aan een coupletzanger. Wie zou ook gedacht hebben, dat zoo'n beeldschoon meisje, leerlinge van da Koninkiykd Muziekschool, een coupletzanger tot vader had I Juist was hy van plan heen te gaau, toen er een hand op zyn schouder werd gelegd. Hy keek op. Hallo, Schirnan, waar kom jy van daan luidde zyne vraag. Och, van huis, en ik ga naar de club, autwoordde deze, een ongehuwd heer van ruim veertig jaar. Kom, ga meeik heb afspraak gemaakt met iemand om een party baccaraat te spelen. R ohard schudde het hoofd. Dank je wel, daarvan heb ik genoeg, Wo-dt vervolgd.,

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1