et kantaerk der schande Donderdag 20 Augustus. 41e Jaargang. 1903. Id o. 195 Van week tot week. FEUILLETON tiMHÉÉÉe iniËL •asm.-. >64.307.54 84.564.97 )53.749.-~. 145 4 15 m. en 6 05 6 35 VlISSUdSSCHE COURANT. PriJa per drie maanden i.80. Franco per post 1.50. Afzonderiyke nummers cent. Men abonneert zich fetj alle Boek handelaren, Poatdirectcuren vi rechtstreeks b(j den U i t g e t e r F. VAM SS VSLSB Ir., Kleine Markt, L 1ST, ABVERTENITÊNTan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bi) direct: opgaaf Tan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groots lettere en cüché's naar plaatsruimte. Ven Agat fesgslgfes, vftgafi«a£«rtl e? les- aa £«#sëiai«a. '3?®I®p&4^olal3iSïIsa3ssa®Il, SO. Afe®sj2a2tSHte-Ai?sirt#aif& .op see* T»or&esïlge voorwaerdsn. Voor de zoo vaalste maal dwingt de loop der gebeurtenissen ons weder het oog te wenden naar den Balkan, waar oogenscbijniyk nu niets meer noodii,' is om alles ia vuur en vlam te zetten. Meermalen hebben w\j reeds opge merkt, dat de tegenwoordige toestand reiooizaakfc is door het tractaat van Bellijn, van 1878. De Russen hadden, toen z(J het pleit wonnen, een Groot- Bulgarfle willen vestigen. Maar Rusland moest buigen voor den wil der mogend- heden, die Macedonië aan den Turk vilden laten, Oost-Rumelië zelfbestuur geven onder een Turksch gouver neur en het eigenlijke Bulgarije tot een aan Turkije schatplichtig vorstendom wilden maken. Zooala men W6et is Oost-Rumelië in 1885 toch aan Bulgarjje gekomen, toen de Bulgaren de Serviërs hadden overwonnen. Maar het groote Macedonië bleef ic der Turken macht en de wensch der welgezinden, dat de Europeeache mogend heden zeiven de hervormingen invoeren, vaartoe Turkije ondanks alle beloften ocgezind blijft, wordt nooit vervuld. Dit is dan ook de reden waarom da revolutionair gezinden telkens weer bet hoofd opateken tot bevrijding van het land, hetzij door een opstand, hetzij door een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije* De Bulgaarsche regeering, gedwongen om het steunen van den opstand tegen te gaan, krijgt de geheele openbare meening tegen zich en maakt er de zaak zelve niet beter door. De Lenden opstan delingen nemen hand over hand toe en zullen het, vechtende op hunne wijze, bereid om te sterven of te overwinnen en geen middelen ontziende, ver brengen en zeer zeker Turkse geducht verzwak ken. Welhaast is de oogst binnen en dan verwacht men den algemeenen op stand. Men kan vermanen en tegenhou den zoolang men wil, maar zoowel Bulgarije als Turkije rust zich toe en eens zal het oogenblik aanbreken, dat een oorlog de zaak beslist. Ook nu weer is het bewijs geleverd van hetgeen men te voren wist, dat de heivormingen in de uitvoering hebben gefaald. Inderdaad is niets veranderd en niets verbeterd. Voeg hierbij dat de Bulgaren, een echt soldatenvolk, twee honderd duizend man tot hun beschik king hebben en het volk den oorlog wil, (Vry vertaald door M. J. K.) 20.) Maar zij bad aan haar leeraar in den zang schriftelijk medegedeeld, dat zij den volgenden morgen weer op den gewonen tijd zou komen om les te uemen. De beide dames waren er bjj tegen woordig geweest, toen Jenny Schm6lder voor de eerste maal mét Richard Hart maan in aanraking kwam, en zooals alle jongedames stelden zij veel belang in hetgeen zij voor eene liefdesgeschiedenis hielden. Op zekeren middag, toen Jenny met een vriendin uit de muziekschool kwam en de straat wilde oversteken, werd het Paard voor een zwaren vrachtwagen dan ligt de conclusie vr(j wel voor de hand. Voor 't oogenblik zyn de omstandig heden den Macedoniërs gunstig. Natuurlijk roepen de Russische bladen wraak over den moord van don Rusaischen consul te Monastir. Men verlangt dat Turkije zal instaan voor de veiligheid der vreemde consuls of Rusland anders zelf maat regelen zal nemen in overleg met de andere mogendheden. Het straffen der moordenaars helpt niets; het blijkt dui delijk dat de vreemdelingen hun leven niet zeker zjjn. Het ligt zeer zeker niet op den weg van Rusland om het den Sultan al te lastig te maken daarvoor is het groote land al te zeer van ireele en halve vijan den omringd maar de vraag is maar of de omstandigheden het ten slotte niet tot handelen zullen dwingen. Is onze meening de juiste, dan zal een oorlog van Bulgarije tegen Turkye, gepaard gaande met e6n algemeenen opstand der Macedoniërs, die feitelijk al begonnen is, door het Russische rijk niet openlijk gesteund, maar wei degelijk begunstigd worden, en, men weet wat dit zeggen wil Dat de Turken tegen de Macedoniërs geen geregelden, maar den kleinen oorlog (guerilla) hebben te roeren, is hun ook zeer tegen. Oaze lezers zullen de dagelijksche tijdingen nu wei met aan dacht volgen, daar de opstand zich reeds tot aan Saloniki heeft uitgebreid. 9 Het kan thans als een uitgemaakte zaak beschouwd worden, dat het katho lieke Oostenrijk zelf de verkiezing van Rampolla tot Paus heeft verhinderd. Men wilde geen politiek kerkhoofd. De Oosten- rjjksche pers heeft ten slotte omtrent die zaak mededeelingen gedaan, welke aile gissingen doen ophouden. Toen de Oostecrjjksche kardinalen naar Rome togen voor het conclave, werd geen hunner door den keizer ontvangen en bjj aanvang bestond ook niet het voor nemen om zich in de zaak te mengen. Men vertrouwde op de vaderlandslievende gevoelens der kardinalen en meende dat deze niet zouden stemmen voor een candidaat, wiens persoonlijkheid kon ga- acht worden gevaar op te leveren voor de goeds betrekkingen tusschen het Pauselijk hof aan de eene zjjde en Oostenrijk en het Drievoudig verbond aan den anderen kant. Maar toen het bleek dat Rampolla wel degelijk zou gekozen worden, indien zjjne vrienden zich nog een weinig meer voor hem Inspanden, toen gaf de regee plotseling schichtig, botste tegen een fraai rijtuig aan en wierp dit omver, zoodat de koetsier en het paard met kracht tegen de straatsteenen sloegen. Hevig verschrikt bleef Jenny als bedwelmd staanhet volgende oogenblik zou zij omgeworpen zijn, wanneer er niet een jonkman ware toegeschoten, die haar met kracht van de gevaarlijke plek wegtrok. In zjjne opgewondenheid had hij dit zoo voortvarend gedaan, dat zij uitgleed en op hare knie viel. Wel verzekerde zij, dat zjj zich niet had bezeerd, maar zij was zoo bleek en trilde zoo erg, dat de jonkman haar dwong om mee te gaan in het restaurant en daar zich te ver kwikken met een glas w(jn. Er bleef haar niets and6rs over dan met hare belde vriendinnen het vriende lijk aanbod aan te nemen. Zoodra zjj zich weer wat beter gevoelde en wat uitgerust was, namen de drie jongedames afscheid van den heer. Het was zeer natuurlijk, dat hij in het vervolg regel matig zijn weg door de Potsdammerstraat nam en wanneer Jenny Schmelder met hare vriendinnen uit de muziekschool kwam, zij spoedig van hare makkers moest hooren.Jenny, daar loopt je moedige redder I Nu heb je ons gezelschap ring een wenk aan den kardinaal aarts bisschop van Weenen, die daarop in de vergadering van het conclave een protest deed hooren tegen de verkiezing van een Paus, die door Oostenrijk-Hongortje niet zou kunnen worden gehuldigd. En dus komt het op ons zeggen neer, dat de Pauskeuze is geworden een door de politiek der mogendheden beheerschte behandeling. A O 9 De berichten omtrent den socialen toestand in het Russische rijk blijven by voortduring hoogst bedroevend. De revolutionaire beweging woedt het ergst te Odessa, Nicolajew, Kiëw en Tiflis. Te Nicolajew moeten op last der plaatselijke overheid alle huisdeuren en poorten gesloten blijven, nadat de chef der politie in een straatgevecht gedood en de gouverneur door een steen aan het hoofd gewond zyn. Te Kiëw heerscht hongersnood, omdat alle bakkers staken. Een pond brood kost er 15 cent. In het petroleumbekken aan de Kas pische Zee hebben vyf en veertig duizend menschen den arbeid neergelegd. Daar alle verdere bedryven mede stilstaan, ook het spoorwegverkeer, kan men zich den toestand denken. Nu reeds wordt de schade aan de ny verheid toegebracht, op millioenen roebels geschat en de zaak is lang niet uit. Het garnizoen van Baku heeft ver sterking ontvangen en daarna gelukte het, vele stakers, die zich aan ongere geldheden schuldig haddon gemaakt, in hechtenis te nemen. Men zendt ze terug naar de plaatsen van waar zy afkomstig zyn. 't Is maar te hopen, dat zy daar de kiemen van da koorts der omwenteling niet overbrengen 1 De werklieden eischen behalve loons* verbooging, afschaffing van het straffsn- stelsel, een achturigen werkdag en stipte uitvoering van de fabriekswet en de werkgevers willen wel toegeven, maar zy kunnen de verlangde waarborgen niet geven dat de overeenkomst eeriyk en trouw zal worden uitgevoerd. Te midden van alle beroeringen gaat de Russische regeering onverpoosd voort hare positie in Oest-Azië te versterken. Er is een nieuw gouverneur-generaalschap opgericht, dat het kustgebied omvat van de provincie Amur, benevens het district Kwan Tong. De benoemde gouverneur draagt den titel van onderkoning. Zyn gezag is nagenoeg onbeperkt; Hy zal ook de diplomatieke betrekkingen met andere staten leiden en het bevel voeren niet langer noodig," waarop zy dan blozend verzocht niet zoo dwaas te praten. Maar toch vond Jenny spoedig een groot genoegen in deze ontmoetingen, en was zeer teleurgesteld als zy hem soms een enkelen keer niet zag. Al waren hunne gesprekken steeds onschuldig van aard, toch dacht zy meer aan haar .moedigen redder" dan goed was voor de rust van haar gemoed. Zij was twintig jaar oud en bezat een gezond verstand alzoo begreep zy zeer goed, dat een jonk man van vyf en twintig jaar niet drio of vier malen elke week in de straat op haar zou staan wachten, als hy geen byzonder genoegen vond in haar gezel schap. Zy vroeg zich zelve af, wat hare ouders er van zouden zeggen, wanneer zy hoorden van haar omgang met een jonkman, van wien zy niets anders wist dan dat hy Richard Hartmann heette, familie te Freienwalde had en als refe rendaris te Beriyn verbiyf hield. Toen Jenny eens de opmerking maakte, dat hy door zijue wandelingen met haar nogal veel van zyn werk werd gehouden, antwoordde hy lachend, dat zyn vader hem een ruime toelage gaf eu het daarom uiet noodig was dat hy hard werkte. De toon, waarop hy dit zeide, en daarby over het geheele burgeriyk en militair bestuur. De Russische macht in die stre ken wordt alzoo in één hand samen gebracht en .daardoor natuuriyk krach tig bevestigd. Engeland en Japan kunnen toezien. De zaak Lindeman. „Het N. v. d. D." wydt ook een artikel aan de zaak Lindeman. Het blad gaat echter niet in op de vraag of hetonislag te V-. rdeaigc-n ie, het echt hu moeüyk op dit oogenblik hierover esa verstandig woord te zeggen, maar wel merkt het op, dat een scheiding tusschen ambt en privaatleven, zooals =ommigen zich die voorstellen, niet is vol te houden. .Daarom wordt door den onderwijzer, die meent na vieren een vry man ta zyn, de werkelijkheid miskend. Ea dat er ouders zyn, die bezwaar hebben tegen de kans, dat hun zoon van een leermeester agitatorische adspiraliëa zal overnemen, behoeft wel niet te worden bewezen. Vry In den zin, in deze materie bedoeld, is niemand dan de beroepslooze onge huwde rentenier. Deze mag zich bewegen, binnen de perken der wet altyd, zooals by wil. En zelfs de beroepslooze onge huwde rentenier zal zich in menig opzicht nog beperken voor zyne familie. Dat overigens de man, die in stakingsdagen des avonds zal optreden voor den volke, des middags de gemoedsrust zal bezitten, noodig voor vruchtdragend onderwijs, mag niet als zeker worden gestald. Kortom, afgezien van het hem gegeven ontslag, moet uit een paoJagogisch ea mensch- kundig oogpunt het agiis orisch optreden van een leeraar worden veroordeeld." Tweede Earner. Een wetsontwerp is ingediend be palende, dat zy, die ia een ander ryk of in eene der Nederiandsche kolo niën of overz9esebe bezittingen, na af gelegd examen het recht tot uitoefening der geneeskunst in haargeheeien omvang, alsmede zy die in Nederlandsch Indië, na afgelegd examen het recht tot uit oefening der genees- en heelkunst hebben verkregen, geheel of gedeelteiyk vrd- streiliDg kuunen genieten van het theo retisch geneeskundig en de daaraan voorafgaande examens en van de over- lagging van thans geëischie verklaringen. Na te zyn voorgelicht door ter zake deskundige personen en colleges is d6 rageering van meening, dat er geene bedenking behoeft te bestaan om aan kundige dokters-djawa, die hoewel zy als zoodanig in de verloskunde niet geëxamineerd zyn ter verkryging van het artsdiploma hier te lande wenschen te studeeren, de bovenbedoelde faciliteiten een trek in zyn gelaat, wilden Jenny Schmelder niet recht bevallen. Zonder zelf te weten waarom, maakte het by haar den indruk, alsof hy zich schaamde over iets, dat haar nog onbekend was. Stelde hy misschien zyne familie teleur, d;e wellicht verwachtte, dat hy een schitterende loopbaan zou hebben, juist zooals mat haar en hare familie het geval was? zy vroeg hem naar zyn vader, naar het ouderiyke huis, en hy verhaalde haar van de bekooriyke landstreek, van zyu vader, majoor Hartmann, en van zyn nicht Liesbetb. Toen Hartmann over die nicht sprak, werd Jenny wel wat jaloersch hoe dwaas I Welk recht had zy op hem Zy was toch niet verliefd op hem, en hy niet op haar, doch zy had hst tusschen han te ver laten komende volgende maal dat hy haar ontmoette en de gewone wandeling met haat wilde maken, verontschuldigde zy zich met te zeggen, dat zy spoedig thuis moest wezen. Ia het vervolg trachtte zy hem zoo veel mogeiyk te vermyden, maar hy achtervolgde haar en vroeg wat er aan scheelde. Stamelend verklaarde zy, dat ook gedeolteiyk te verleenen daar er geen vrees behoeft te bestaan voor hunne geschiktheid om zich hier te lande verder te bekwamen. Het verdient naar het oordeel der rogeering, toejuiching dat er intelligente iclandsctn geneeskundigen worden ge vonden, die, om bunne kennis te ver- ryken, zich de kostbare opleiding van eene Nederlandsohe universiteit willen getroosten. Zy hebban aanspraak op faciliteiten eD het ingediende wetsontwerp strekt tevens om ook aan Indische ialandacho geneeskundigen van de oude voor zoover zy nog niet door het afleggen van een aanvullingsexamen in de verloskunde de bevoegdheid hebbeu verkregen om in Nederlandsch Iadië de geneeskunde in haren vollen omvang uit te OEfenen faciliteiten te verleenen tot uitoefening van de verloskunde. Liberale Unie. De Liberale Unie zal haat gewone algemeene vergadering houden op Zater dag 19 September, des voormiddags 10V3 are te Amsterdam. Aan de orde is o.a. het verkiezen van twee bestuursleden, in plaats van de heeren A. Bouman en C. L'-ily, die afgetreden zyn. Door prof. mr. W. van der Vlugt, iid van de Tweede Kamer, zal op verzoek van het hoofdbe stuur worden besproken het wetsontwerp tot herziening van de wet op het Hooger Oaderwys. Wanneer de tyd het toelaat zal daaraan door mr. P. Riak, mede lid der Tweede Kamer, een exposé worden gegeven van de werking van het door de Unie-com missie aanbevolen stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging. In ons vorig nummer namen wy een bericht uit het „Hbl." ov6r, volgens hetwelk de inspecteur der inf. den korps commandanten van zyn onderhoorig wapen in overweging zou hebben gegeven by gebleken geschiktheid en by het ont staan van vacaturen zooveel mogeiyk de oudste sergeant-majoors van het korps te bevorderen tot adjudant-anderofficier de inspecteur zou het geen bezwaar achten, dat, mits de adspirant geschikt iykt, hy wordt aangesteld, ook al mocht by niet hebben voldaan aan het voor dien rang gevorderde examen. De sergeant- majoorsnood schijnt dezen maatregel te moeten wattigen voegde het „Hbl." er by. Naar de „N. Ot." van zoer bevoegde zijde verneemt, i3 dit bericht geheel uit de lucht gegrepen en bestaat daar voor zelfs niet de minste grond. Aan do Israëlietisch8 militairen der landmacht die niet aan de strengere tucht bp het algemeen depót van discipline onderworpen zyn en die hun eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren moet, volgens bepaling van den minister van oorlog de veelvuldige ontmoetingen met hem noodlott'g voor haar warenop de mu ziekschoal werd druk daarover gesproken. Hoe dwaas I riep Richard. Wat heeft dat te beduiden Met elke jonge dame, die ik ken, zou ik immers wel op straat kunnen spreken Waarom zouden wy dan niet samengaan Laat ons daarover nu niet verder twisten, antwoordde Jenny blozend, en in het vervolg elk onzen eigen weg gaan. Mat deze woorden wilde zy heengaan, doch by legde zyne hand zacht op haar arm. O neen, sprak hy, ik zou u vreese- iyk missen er is niets, wat my zooveel genoegen verschaft als die wandeling met u. O, zeg dat niet, riep Jenny, daar hebt ge geen recht toe I Wat verkeerds is daarin dan? Misschien vindt gy er niets ver keerds in, maar misschien wel uw vader of de myne. Richard beet zich op de lip. Zonder aan de gevolgen te denben, was hy langzamerhand groote belangstelling voor Jenny gaan koesteren. Wordt vervolgd.,

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1