Woensdag 12 Augustus. 41e Jaargang. 1003. 6D. PrtJs par drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummer» 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Poetdirecteuren el rechtstreek» by den Vltgerer f. VAN VSL®B Ir., Kleins Markt, I. 18?, ASVERTENTIÈNfan 1—4 regel» 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf Tan driemaal plaatsing dorzolfde advertentie wordt de pry» slechts tweemaal berekend. Groot» letters en clichd's naar plaatsruimte. Ve» Ettgssealas* tf 3»»- tesatfisgss. Tsl«pliooanaaua«r IO. AhoKaem®Ete-A3vs?tantJ3B op assk rcordeelige voorwMrden. vinden in het hun toe te kennen meer voudig kiesrecht. Kiesrechtvoorstellen De voorstellen van grond wetsherzie ning, die nu zjjn ingediend hebben hier en daar reeds aanleiding gegeven totcritiek. Het „Huisgezin" vergeiykt het voorstel der socialisten met dat der Viijzinnig- democraten en met de conclusie waartoe de Unie-commissie kwam, en acht het voorstel van de socialisten verreweg het eenvoudigst. Het door hen voorgestelde artikel 80 luidt kort en bondig: De leden der Staten-Generaal worden rechtstreeks en by geheime enkelvoudige stemming gekozen door de meerdeijarige ingezetenen, tevens Nederlanders, die niet bfl de wet of by rechteriyk vonnis van het k'esrecht z(jn uitgesloten. Niemand wordt van het kiesrecht uitgesloten om redenen rechtstreeks of middeliyk voortvloeiende uit den maat- schappeiyken welstand. Dat het blad met het voorstel niet ingenomen is blQkt wel, uit wat het er op laat volgen Mannen en vrouwen worden in dit artikel, dat enkel van „ingezetenen* gewaagt, op voet van volkomen geiykheid behandeld, Geen vrouw kan op andere redenen dan de man van het kiearecht wo den uitgesloten. Intusschen hebben de soc.-democraten, hoezeer van hun zyde ook op de uit sluitingen in het vryzinnig-democratische wetsvoorstel is afgegeven, begrepen, dat men bet zonder uitsluitingen eenvoudig niet doen kan. Maar ze hebben er voor gewaakt, dat de hun dierbare baliekluivers en land- loopers zoo lang dezen althans geen rechteriyk vonnis te hunnen laste hebben - niet van het kiesrecht kunnen worden verstoken of men failliet gaat, het doet er niet toe, tot het puikje der kiezers biyft men behooren. Alleen de krankzinnigen, misschien ook de idioten, zullen by de wet van het kiesrecht worden uilgesloten, terwQl we in betoog der sociaal democraten blijkbaar nog niet ver genoeg gevorderd zyn, om ook de heeren boeven tot de stembus toe ie laten. Maar de „volslagen paupers", die zelfs door vryzinnig-democraten anders al niet byzonder kieskeurig worden geweerd, mogen in de gelederen van het sociaal democratische kiezerskorps niet ontbreken. Deze elementen zijn een te kostbare en te zekere hulp, om van hun medewerking af te zien. Ja, we zouden haast de sociaal demo cratische Kamerclub in overweging willen geven, van het door haar voorgestane enkelvoudige kiesrecht af te zien ten behoeve der bedeelden, die voor hun gemis aan maatschappeiyken welstand een kleine vergoeding zouden kunnen (Vry vertaald door M. J. K.) Het wetsvoorstel tot grondwetsher ziening der socialistische Kamerleden zal waarschijnlijk hedenavond in druk aan de leden der Tweede Kamer worden rondgedeeld. Maarten Harpertsz. Tromp. Ter gelegenheid van den 250en gedenk dag dat Maarten Harpertszoon Tromp in den zeeslag bjj Ter Heide sneuvelde, had een commissie van zeeofficieren, bestaande uit de heeren W. I. de Bruine, kapitein ter zee, A. P. Timmers, luitenant-kolonel der mariniers, C. W. de Visser, luit. ter zee le kl. en H. E. baron van Asbeck, luit. ter zee 2e ki., een oproeping ge richt tot alle gepensioneerde en gewezen officieren der zeemacht en tot de adel borsten van het Koninkiyk Instituut der Marine, om zich gisteren voormiddag in de Oude Kerk ie Delft te bevinden, waar namens de officieren der Koninklijke Marine een krans zou worden gelegd by de graftombe van M. H. Tromp. Te ongeveei half twaalf uur trad onder het spelen van het orgel de minister van marine de Oude Kerk binnen, ge volgd door vele officieren, oud officieren en minderen van de Koninklijke Marine. In een uitvoerige rede herdacht de vice-admiraal Ellis het leven, de wyze van vechten ter zee van die dagen en de heldendaden van den grooten vloot voogd M. Hz. Tromp, dien bij als zeeman, als vloot voogd, als trouw aanhanger van het Huis van Oranje en als lieveling zijner matrozen den aanwezigen voor oogen stelde. Na de gevoelvolle woorden door den minister van Marine gesproken speelde het orgel het Wilhelmus, oude toonzet ting van 1606. De luitenant ter zee le klasse jhr. Hoofc Graafland, adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, legde daarop namens H. M. de Koningin een krans op de graftombe, waarna de mi nister van marine onder aanroeping van de schim van Nederland'a grooten zee held daarbjj een krans voegde met een matzilveren plaat, waarop gegraveerd ,De officieren der K. N. M. aan den grooten vlootvoogd en zeeheld Maarten HarpertszTromp,Luitenant-Admiraal vau Holland, 1653 10 Augustus 1903*. Een der nakomelingen van Tromp, de heer Gljsberti Hodenpyi, bedankte in ge voelvolle woorden voor de groote eer beden z|jn beroemden voorvader bewezen. Onder de vele belangstellenden werden opgemerkt, behalve vele officieren van het ds reg. inf. met hun kolonel jhr, Van der Wljck, de afdeeling Delft van den Bond van Oud-onderofficieren en afgevaardigden van de aid. 's Graven- bage van dien Bond. 13.) En wat is dat Ik ik weet niet recht, hoe ik u dat zeggen moet. Vergeet niet, dat ik hier gekomen ben als vriend en niet als politieman. De de zaak is ge zoudt mij een zeer goeden dienst kunnen bewijzen ik dacht misschien welnu, kort en goed, ik heb u gis teravond zien spreken met „den graaf." Welnu? Ik ken hem voldoende om zoo ongeveer te weten, w aarover hy spreekt met iemand, die te geiyk met hem in het tuchthuis heeft gezeten. Wat hy van mjj moge verwacht hebban, ik wil niets met hem hebben uit te staaD, en dat heb ik hem ook gezegd. Maar laat ons nu eens onder stellen gy hebt hem aangehoord Onderstel verder hy heeft met u gesproken ovei het plan voor een nieuwe misdaad Onderstel dau ook ge hebt een afschuw van den schurk Werling fronste het voorhoofd. Zoudt ge wenschen, dat ik dienst deed als spion riep hy. Is dat uwe op vatting van een eervolle -werkzaamheid, waardoor een ongelukkige zijn misslag weder goedmaken kan Scbmelder baalde de schouders op Als gy het zoo wilt opvatten I sprak hy. Maar ik beschouw de zaak van een anderen kant. Ik zeggy kunt my hel pen om een bende der gevaariykste mis dadigers van Beriyn te ontmaskeren. Ik zou „den graat* we' in hechtenis kunnen nemen, maar ik wensch zjjne geheele bende in banden te krygen en als ik me niet vergis zyn er een paar mannen by die zich voordoen als zeer nette, fatsoen ïyke heeren. Wanneer ik nu geholpen werd dcor iemand als gy, zou ik zeker hun geheele doen en laten doorgronden en ontdekkingen aan het licht brengen De landweer. Door de regeering is onlangs aan den Kaad van State gezonden een ontwerp van wet tot verhooging van de begroo- ting voor het departement van oorlog, diens*jaar 1903, welk ontwerp zou strek ken tot bestryding der kosten van de landweer in genoemd jaar. Is dit laatste uist, dan neemt ons vermoeden omtrent de geriDge voortvarendheid met de uit voering van de land weer wet betracht, meer en meer vasten vorm aan, zegt het Hbl.» Door het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniglng van Spoor- en Tramwegper soneel jis een adres gezonden aan den minister van waterstaat, waarin te ken nen gegeven wordtdat het hoofdbestuur het betreurt, dat het vaststellen der rege ling, bedoeld Dy art. 113bia van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, ingevoerd m9t iDgang van 1 dezer, op eenzijdige wjjze heeft plaats gehad, dewyi wederom reglemen ten, regelende de verhouding van het personeel tot de spoorweg-maatschappyen, alleen door de directies dier maatschap pyen zyn opgesteld dat toch deze reglementen volkomen het karakter dragen van een arbeids contract, en bet by zulk een contract toch zeker bahoorlyk is, dat dit niet, een- zydig door ëén der contractanten, maar in gemeenschappelijk overleg, worde op gesteld dat echter thans een der par tyen, in casu het personeel, zich een voudig heeft neder te leggen by de buiten haar om vastgestelde, en zelfs haar niet eens ter inzage gegeven voor waarden voor het dienstverbanddat zelfs Harer Majesteits regeering door het uitlokken van hot K. B. van 7 April jl., waavby art. llBbis van het A'gemeen Regiement voor den dienst op de spoor wegen werd vastgesteld, duideiyk heeft doen uitkomen, dat aan de spooiweg- maatschappyen de zorg voor haar per soneel niet is toevertrouwd dat, voor zoover bekend, geen der bestaande organisaties van het personeel inzage heeft gehad van het ontwerpdienst- contract dat hst om bovenvermelde redenen zeer gewensc'nt zou zyn geweest, indien die organisaties althans gelegenheid ware gegeven om voor de vaststelling van dat contract hare meening aan den minister te mogen doen kennen dat verder in het orderhavig regiement niet is opge nomen eene regeling der loonen, zooals is bepaald by art. 1 van bedoeld art. 113bia, redenen waarom het Hoofdbe stuur voornoemd met den meesten eer bied verzoekt het bedoelde reglement, hetwelk voor den duur van ten hoogste een jjar is vastgesteld, te willen her zien en het daarna ter fiae van consi deratie en advies te zenden aan de ver schillende organisaties van spoorwegper soneel. Het adres is onderteekend door de beeren J. Oudegeest, voorzitter, en P. v. der Linde, secretaris. B'ykens bij het departement van ma rine ontvangen berichten, zijn Hr. Ms. pantserschepen „Kortenasr", onder bevtl van den kapitein ter zee A. Saret, en „Evertaan", onder bevel van den kapt. ter zee J. P. van Rossum, 10 dezer respectieveiyk van Willemsoord en van IJmuiden naar zee vertrokken, ter aan vaarding van den gezameniyken kruis tocht in de Noordzee. President Steijn. In enkele bladen heeft vermeld gestaan dat president S'.i (ja voornoma: s z*u zyn tot den katholieken godsdienst over te gaan. De „N. R. O'." twyfelde aan de juis'heid van dit bericht en „de Tijd,4 verklaarde dat haar ook hiervan niets bekend was. Thans komt de „N.R.C-." hare veronderstelling bevestigen. Wel Wilde kolonel Schiel, voor enkele weken overleden, Roomsch worden, maar hy is gestorven, naar 't schynt, voor hy over gegaan was. Viisstngait», 11 Aug. die in alle kranten zouden besproken worden. Werling stond op. Ga meent het goed, zeide hy, maar dat kan ik niet. Met welk doel het ook geschiede, ik wil in geen enkel geval met zulke menschen iets te doen hebben. Nu, met vriendschappelijke bedoeling heb ik u het aanbod gedaan, als ge er niet op wilt ingaan, ben ik volstrekt niet beleedigd. Hjjn aanbod levert u in allen gevalle het bewys, dat ik u niet tot de klasse der gewone misdadigers reken. Ik zou u echter aanraden u ten spoedigste aan te melden by de politie dezer wyk, om niet in moeifijkheden te geraken. Goeden morgen, mynheer Wer ling 1 Ik ben u zeer dankbaar, dat ge my opmerkzaam hebt gemaakt op myn verzuim. Goeden morgen, mynheer. HOOFDSTUK VH. Den morgen na zyne ontmoeting met een ouden b.kende, zat Koert Hollenberg in zyn zoogenaamd schryfvertrek, en rookte met smaak een sigaret. Iemand heeft eens gezegd, dat men het karakter van een man beoordeelen kan naar zyn bibliotheek. Welnu, de Vlissingen in 1902. (Uit liet Gemeenteverslag.) Gemeente-Reinigingsdienst. (Vervolg.) Da ontvangsten bedroegen f 4571.651/,,. Evenals vorige jaren is de boeveelheid verkochte straatmest en beer grooter dan by de begrooiiog geraamd was, doch die der compost geringer. Van laatstge noemde mestsoort werd slechts éane la diDg verkocht. Da eenheidïpryzen waren dezelfde als vorige jaren, n.l. voor straatmest M.- voor compost f2.— (beide per last) en voor beer f 1.50 per M3. De straatmest on compost we.d ver voerd naar Schouwen en Duivelanó en OverfHkkeede beer werd geregeld af geleverd naar België volgens contract met gebrs. De Gorte te Lokeren. D-3 uitgaven waven by de begrooting geraamd op f 10487. De werkeiyke uitgaven hebben dit bedrag met f 794 24 overschreden. Tot deze vermeerdering hebben hoofdzakeiyk de posten „arbeids loonen" en „aanschaffen van een paard" bygedragen. De „arbaidsloonen" n.i. overtroffen de begrooting met f 437 02, hetgeen zyne oorzaak vindt inde vele werkzaamheden op de mestvaalt, die onmogeiyk door de vaste werklieden verricht kunnen worden, terwyi de weilanden, in gebruik by den dienst, mede een vry aanzieniyk bedrag aan arbeidsloon vereischten.Voorts moest dikwyis hulp genomen worden voor andere werkzaamheden, zooals het schoonmaken van tonnen, het reinigen van goten, het verven der wagens, enz. De andere post was op de begrooting voor „memorie" uitgetrokken, doch toen na bekomen machtiging in het najaar een paard aangeschaft werd, eischte dit eene som van f 475.—. Da overige posten hebben, vergeleken met de begrooting, geen aanzieniyke verschillen, hetzy in meer of in minder, opgeleverd. Ook dit jaar kwam er geen verande ring ia de samenstelling der commissie. Ze bestond uit de heerenjhr. mr. A. A. Van Doorn van Koudekerke, voor zitter, A. Loois en W. N. Rottier, leden, en J. I. de Bock, secretaris. Gezondheids-Oommissie. Over den algemeenen toestand der volkgezoDdh iid te Vliasingen valt te zeggen, dat deze goad w_.s on dat met door epidemiëa daarin storing is gebracht. Invloeden van buiten het ambtsgebied uitgeoefende beJr(Jveii daden zich niet gevoelen. Ov&r watarloopen, sloten, verzamelin gen en afvoer van vuil (mestvaalten, goteu, enz.) verontreiniging van de lucht (stank van fabrieken) en begraafplaatsen ontving de commissie geene klachten. Zij stelt zich voor ter gelegener tyd, zelfstandig naar den toestand van een en ander onderzoek te doen. In verband met den zeer korten tyd dat de geheele commissie en haar se cretaris in 1902 in functie wareu (15 dagen) is op het gebied der volkshuis vesting nog niets verricht. De commissie stelt zich voor in de toekomst hieraan haar by zondore zorg te wyden. Ziekten. De enkele maal dat zich een geval van fabris typhoidea aan de com missie voordeed, haeft zy getracht de oorzaak daarvan op te sporen en daartoe het drinkwater in het besmette perceel chemisch laten onderzoeken. Toen ia gebleken dat dit water ca filtratie niet ongeschikt was voor drinkwater. In November 1902 is door de com missie een circulaire rondgezonden aan de hoofden van scholen, om hen te w(jzen op de zeer groote besmetteiykheid van kinkhoest en hun to verzoeken kinderen daaraan iydende, zoo spoedig mogelijk tydeiyk van de school te ver- wy deren. Waar door drinkwater meermalen ziekten onts'aan, ia verbetering, waar dit noodig mocht biykeD, steeds een streven der commissie. Zy stelt zich voor vele monsters verdacht water te laten onderzoekeu, en op verbetering, liefst aansluiten aan waterleiding aan te dringen. Wordt vervolgd,.} Het Koninkiyk Eogelscbe jacht „Vic toria and Albert" zal morgen namiddag alhier ter reede arriveeren, ter ontsche ping van Z. M. den Koning van Enge land, die met een extra-trein, streng in- boekensehat van Koert Hollenberg bestond hoofdzakeiyk uit werken over sport van alle soort. In zekere kringen was hy een algemeen bekendo persooniykheid. Hy had een knap gelaat en goede manieren, was steeds naar de laatste mode gekleed, aliyd vriend6iyk en opgeruimd van hu meur kortom, hy was een voorbeeld voor andere heeren, voor zooverre het de uiteriykheden betrof. Dit was echter niets dan oogenverblindinginderdaad was er geen grooter schurk in Berlijn te vinden. Hoe hy eigeniyk in de sport kringen zich zekere beroemdheid had verworven, kon niemand met juistheid zeggen, en evenmin wist iemand, waar hy oorspronkelijk thuis hoorde. Het eerst liet hy zich zien by een wedren te Hoppegarten, in gezelschap van twee heeren die bekend stonden als valsche spelers, en van een Amerikaan die in zijn vaderland te boek stond als een grooten schurk. Zyn fatsoeniyke ma nieren en opgeruimde aard waren oor zaak, dat hy de aandacht trok van zekere heeren, die by de wedrennen aasden op nieuwelingen in de sport en ryke vreem delingen verleidden om in de eene of andere club te dlneeren, waarna dan een spelletje volgde, enz. Er werd veel over Hollenberg gespro - ken. Men mompelde, dat hy medegewerkt had in een zwendelary, waarvaD een jonge, ryke man het slachtoffar was ge worden maar zekere Heinz Werling, die ook daaraan had medegewerkt, had voor 'c gerecht s'andvastig geweigerd zyne medeplichtigen te noemen. Nadat Werling was veroordeeld tot zeven jaar tuchthuisstraf, verdween Koert Hollenberg, men geloofde, dat hy buitens lands was gegaan. Toen hy te Beriyn weer voor den dag kwam, zag men hem veel b|j wedrennen en 's avonds in groote restaurants. Algemeen werd geloofd, dat hy daar kwam om klanten te zoeken voor een geldschieter, dat wil zeggen joDge mannen, die groote ertenissen te wachten hadden en daarop nu reeds een voorschot wilden ontvangen. Zyn daar opvolgend huwelijk met een weduwe kwam langs den volgenden weg tot stand. Onder de sportliefhebbers verscheen ook een jonge man, George Warnatedt genaamd. Hy was korten tyd geleden in het bezit gekomen van een aanzieniyk vermogen. (Wo'di vervolgd.i

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1