Woensdag So. 152. 41e Jaargang. 1903. 1 Juli. MiÈels berisMen. VLISS1N6SCIE COURANT Prjjs par drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Hen abonneert zich b£j alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN S3 VELB3 Ir., Kleine Markt, I. 197, ASYERTENTEÊNvan 1 4 rsgei* f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twetmaal berekend. Groot» letters en dichd's naar plaatsruimte. V*J» l|a« iagdfks, aiisessaëofi ©g %<m- sa Afconiw&iurig-AdTerteiittëB op seeï TOoraealiga voorwaarden. H. M. de Koningin arriveerde gisteren middag 10 min. na 4 uur op Het Loo, waar ter begfoeting aanwezig waren de burgemeester, de hofarts, baron Ben- tinck en de jagermeester Loudon. H.M. wandelde naar het paleis. Verheoging der invoerrechten op sigaren en tabak. Een tabaksman schrjjft aan de „Tel." Nu de regeering weldra een voorstel zal indienen tot verhooging der invoer rechten op tabak wensch ik ais vakman, tegen dezen voor onzen handel zoo diep ingrijpenden maatregel eenige bedenkin gen aan te voeren. In zjjn „Open brief" heeft de heer Theod. O. Dentz reeds zijne bezwaren geopperd en Bpeciaal gewezen op de ge varen, die door de verhooging der rechten de tabaksmarkt bedreigen. Ofschoon het op vele punten met ZEd. eens zjjnde, moet ik er toch op wijzen, dat niet de groothandel aan de markt het meest be dreigd wordt, doch meer in het bijzonder de kleinere Nederlandse ire tabakshande laren en de fabrikanten. Ter verduide lijking diene het volgende De tabak wordt, uit het buitenland en de koloniën aangevoerd, opgeslagen in .fictief entrepot" by de veemen, d. w. z. zoolang zQ in hunne pakhuizen opgeslagen is, behoeven geene rechten betaald te worden. Ook de groote gros siers hebben .fictief*. Als waarborg tegen frauduleuze handelingen, moet een hcoge waarborgsom gestort worden. Van de tabak, in entrejót opgeslagen zijnde en verkocht wordende naar hot buitenland, dus in transito, trekt de staat geene voordeelen. Wel echter van de tabak bestemd voor het binnenland. Deze moet zoodra zy het fictief entrepö' verlaat ,in consumptie" gebracht worden m. a. w. men moet de rechten voldoen. Of nu de verkooper of de kooper die be taalt, doet niets ter zake, het verhoogt in alle geval den prys van de tabak. Daar ds garantie&om voor het hebben van fictief, zooals daareven reeds gezegd, vry hoog is, is deze zelfs voor den kleinen tabakshandelaar zeer bezwarend en is hy dus verplicht van zijne gekochte tabak, alvorens zo te ontvangen, steeds de rechten te voldoen. Als men nu bedenkt, dat thans de rechten op tabak 70 ct. per 100 K.G, bedragen, dus nog geen cent per half K G. en de regeoring deze wil verhoogen tot 10 ct. per half K.G. kan men nagaan hoe zulks den handelaar en vooral den fabrikant zal benadeelen. De binneulandsche fabrikanten bestaan voor een niet onbelangryk deel van export. In ons land wordt wel veel ge rookt, doch het is te klein, om uitslui tend van binnenlandsche afnemers te kunnen leven. Eu nu kunnen juist onze ■w ij naar het Engelseh, 197.) „Zoo wilt gy zelfa met uwe vriend schap voor my mjjtie gmart en lyden nog verhoogen „Ik zalgaaD,maarop éjne voorwaarde," telde Archibald, „eg u ni111 nacr weer lastig vallen." „Eu welke is die?» „Dat gy mi3 Z68t mijn broeder be mind te hebben," antwoordde hy, „of dat er iets e belofte is, dat haar bekoorlijk en u niet gadeel ongelukkig maakt." „Iets bekoorlijks 1" riep met ver ontwaardiging i ia eene mart0. 'ing voor mij- Kuut SU mij <jan vragen fabrikanten de concurrentie met het bui tenland volhouden, doordat de rechten op tabak hier laag zyn. De verhooging zal voornamelijk drukken op de fabrikan ten van goedkoops sigaren waarvoor natuuriyk goedkoops tabak gebruikt wordt. Gevolg; ondergang van vele fabrieken, broodeloos worden van vele gezinnen. Moge dus, in het belang van een be langrijken tak van Industrie, de regeering er toe besluiten, het voorstel tot ver hooging niet in te dienen. Enquête spoorwegpersoneel. De Enquête-commissie voor de spoor wegtoestanden heeft gisteren haar zit tingen aangevangen tot het hooren van getuigen. Die verhooren sullen in den eersten tyd dagelijks worden afgenomen. Gisteren vergaderde de commissie in het gebouw der Tweede Kamer. Op de dagen in deze week, dat de Tweede Kamer by een is zal de com missie zitting houden in de voormalige bureelen der Statistiek, onder de verga derzaal der Eerste Kamer. De 4 laatste dagen dezer week vergadert de com missie ook 's avonds. Naar wy vernemen wordt de heer Oudege6Sb, oud-ambtenaar by de S.S., voorzitter van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, a. s. Donderdag door de Commissie gehoord. Ds nieuws Christelijk Historische partij Dr. Bronsveld is in zyn „Stemmen voor Waarheid en Vrede' niet goed te spreken over de nieuwe Ghr. Historische party. Man weet dat „de Nederlander" in dertyd zei, dat de fusie eerst mogelijk was geworden, nadat de „tractie-Brons veld" den Ghr.-Bist. Bond had verlaten. Daartegen komt dr. Bronsveld op, zy nerzyds de schuld terugwerpend op de veranderde zienswyze van dr. De Visser en mr. Verkouteren. Dr. Bronsveld is van meening, dat in het nieuwe program de vrij-anti-revolu- tionnairen hebben getriomfeerd, de Car.- Hist. Bond daarentegen zyn beginselen verwaterde. In art. 2 is „de Ned. Herv. Kerk verdwenen, evenals de gezant by en de nuntius van dan Paus", iets wat de Rromschen troosten kan tegenover de erkenning, die althans dr. Bronsveld verheugt, „dat wy een Protestantsche natie zyn." „Een tydlang zullen de anti-revolution nairen met de Roomschen in verbond en door de Christelijk-Historischen gesecon deerd, de regeerende party vormen. Het anarchisme eu de sociaal-democratie be- wyzen hun thaDs goede diensten. De sonostici wisselen gaarne beleefdheden met de Jczuï.ea en vele mannen van kapitaal, bevreesd voor 't socialisme, zien in Rome een waarborg voor het gezag, een behoudende macht. Al deze factoren samen kunnen een tydlang een groote kracht procudeeren, vooral nu de libe ralen zoo onvast in de schoenen staan. of ik ooit dien man bemind heb „Neen, neen, dat vraag ik niet ik trek myne vraag weder in," zeide Archi bald haastig. „Ik ben even verlegen ais gy. Maar gy vraagt my afstand van u te doen „Ja." „Liever deed ik afstand van myn leven," antwoordde hy. „Denkt Maurits dat hy met kinderen te doen heeft, die door het minste harde woord bewogen en by elke bedreiging ontsteld zyn Louisa, zoo wy elkander beminnen, wat is er dan te vreezen „O, gy moet my vergeten gy moet my vergeten," stamelde zy. „Neen gij biyft immer de myne. Uwe vrees kan my geen schrik aanjagen veeleer zal uwe liefde my meer kracht geven. Alleen dit," zeide hy, „spreek my niet meer van uws belofte, om de vrouw van een ander te worden daarnaar kan ik niet geduldig luisteren. Het is onnaluuriyk en om krankzinnig te worden." Hy begon het grasperk op en neder te loopen, en koerde daarna tot haar terug. „Ik hoop niet dat wy nu te zamen twisten zullen, Louisa," zeide hy op Maar al deze heterogene bestanddeelen vallen eens weer uiteen. De zedeiyke macht van het Evangelie is op den duur te groot, om zich door onwaarachtigheid en eerzucht te laten onderdrukken. Het blijvend gedeelte. „Het Vaderland" herinnert aan het voornemen van den minister van oorlog om een wyziging der militiewet voor te stellen, waardoor het biyvend gedeelte der militiewet zou worden vergroot. Nu is by het optreden van hot ministerie- Kuyper door de regeering met nadruk verklaard, dat de iegerwat-Eland-Kool door den generaal Bergansius, die haar heftig bestreden had, loyaal zou worden uitgevoerd. Maar die wet heeft nog geen fair chance gehad. De lichting 1902 had nog niet de sterkte van 17,500 man, maar slechts van 11,000de sterkte van elke ploeg van het biyvend gedeelte moest verre beneden het maximum blij ven. Te beginnen met dit jaar zullen wy voortaan zonder wetswyziging een biy- vend gedeelte kunnen hebben van aan- zieniyk grooter sterkte. Het is van belang hierop te wyzen, omdat de minister een beroep doet op de dit jaar te zwak gebleken wintel-garnizoenen, vooral wat Amsterdam betreft. Maar Amsterdam kan wel op andere wyze geholpen worden door vei sterking der politiemacht of door verplaatsing daarheen van bataljons uit rustiger garnizoensplaatsen. Doch de minister zegt „ook in andere opzichten" tot ds overtuiging gekomen te zijn, dat verhooging van het vastge stelde maximum van het biy vend gedeelte noodig is. Maar dit scbynt zuivere reac tie. De militiewet heeft den tyd nog niet gehad te toonen wat zy waard is. Eu van dezen minister vat calog stelt het „Het Vaderland" teleur, dat hy dien tyd niet wil afwachten, maar de wet nu reeds wil wyzigen. De opening van bet christ. sanatorium voor zonuwiyiers te Zeist, zal plaats hebben op Dinsdag 7 Juli, des namiddags te 2 uur. H. M. de Koningin-Moeder zal bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. Wetensoha; .ppelij! Suri: onderzoek van .name, Daartoe in staat gesteld door eene regeeringssubsidie en den fhancieelen steun van het Kon. Nederlandsch Aard- rykskundig Genootschap, de Maatschappij ter bevordering van het Natuurkundig Onderzoek der Nederlandsche Koloniën en de VereenigiDg voor Suriname heeft de Commissie tot Wetenschappeiyk On derzoek van Suriname weder eene we- tenschappeiyke expeditie voorbereid en uitgerust ter onderzoek van het onbe kende binnenland van Suriname. Meer bepaaideiyk wordt thans beoogd een onderzoek naar de geografische ge steldheid van het zoogenoemde Lawa- gebied ter voorbereiding van de door de meer lossen toon maar zjjne inspanning om aan het gesprek een geheel andere en vrooiyke tint te geven, mislukte ge heel en al. „Ik heb dezen morgen aan uw broeder myne belofte herhaald.» „Dat spyt my," zeide hij op byna gestrengen toon. „Ik heb alleen tyd gevraagd," voegde zy er by. „Dat was eene onrechtvaardigheid jegens hem of my wat was het?" vroeg by. „De hemel weet, dat het myne be doeling was rechtvaardig jegens u beiden te zyn," hernam Louisa, „maar hy houdt my aan myn woord. Ik wil den noodlottigen dag uitstellen ik zal hem op myne knieën om genade smeeken ik zal, het eene jaar na het andere, om langor uitstel en mededoogen vragen en smeeken, zooals nog nimmer een ver ontrust gemoed gesmeekt heeftmaar ik wii u niet beminnen, Archie, noch naar u hooron, voor dat ik zijn hart vermurwd heb. Het was een onbedachte etd, die, door hem te houden meer ellende over my brengen zou, dan door hem te brekenmaar uw broeder beloofde mij zyne wraakzucht op myn vader te zulle n regeering voorgenomen geologische^ex- ploratie van dat gebied. De expeditie zal daarvoor de Goninie, een belangryke iinkerzytivier van de Lawa opvaren, het geheele stroomgebied van deze zyrivier met hare zijarmen verkennen en als hst kan tot aan het Tumac humac gebergte in kaart brengen. Tegeiykertyd zullen verzamelingen worden aangelegd van planten, dieren en gesteenten, De leiding is toevertrouwd aan den heer A. Franssen Herderschee, 1ste luitenant by den Topografischen dienst van het O. I. leger, thans met verlof hier te lande. Zyne tochtgenooten zullen zyn de heer 0. H. de Goeje, luitenant ter zee 2e klasse, de heer G. M. Versteeg, die de expeditie als geneesheer mademaakt en de heer H. van Breen, districtscom missaris in Suriname. Van den gouver neur van Suriname zal het afhangen of ook een myningenieur de expeditie vergezellen zalom die autoriteit daar voor in de gelegenheid te stellen, vertrekt de ter zyner beschikking gestelde myn ingenieur Von Fabar 15 Juli naar Para maribo, hy heeft dan nog gelegenheid om de expeditie te achterhalen. Geleideiyk zal worden overgegaan tot het vormen van landwaerafdealingen uit de dienstplicbtingen by de landweer. Het grondgebied van het rijk wordt verdeeld in 48 landweerdistricten. De landweerdistrictscommandant heeft den rang van hoofdofficier. Hy heeft in tyd van vrede onder zijne bevelen aile landweertroepen in zyn district. Hy is bestemd, om in tyd van oorlog op te treden als commandant van het in zyn district te vormen bataljon landweerin- fanterie. In het jaar 1903 zullen worden aan gewezen commandanten ter standplaats Zwolle, Amersfoort, Amsterdam, 'a Gra- venhage, Rotterdam en Middelburg, lerwyi de provinciale adjudanten in Fries land, Groningen en Drenthe, Gelderland, Noord-Holland, Noord-Brabant en Lim burg, tevens zullen belast worden met de functie van landW6erdistrictsconiman- dant, respectieveiyk ter standplaats L9euwarden, Groningen, Arnhem, Haar lem, 's Hertogenbosch en Maastricht. "Vlisaingen30 Juni, 9SSVS7A&. Met het oog op het late uur, waarop de uitreiking der verschillende medailles plaats vond, konden we gisteren geen meldiDg maken van den uitslag. In het lokaal „Admiraal de Ruyter" was het den gahaelen middag in verhou ding tot de lokaliteit niet minder druk dan in de beide groote attractie gebouwen. Tegen vyf uur zelfs zoo vol, dat men ora maar eens een gewone term te ge vergeten, en ik was een zwak kind in het uur myner dankbaarheid. Wat zoudt gö my als een eerlijk en oprecht man raden in myn uitersten nood te doen „Doe niets in overyiingdenk met kalmte over uwen toestand zeer veel over u zeiven, en een weinig over my," zeide hy op smarteiyken toon. „Zou ik u dan kunnen vergeten fluisterde zy zacht. „Ik daok u," zeide hy, hare handen andermaal grypende, „dat zoudt gy niet kunnen. Ik zie in myn hart eene ge lukkige uitkomst uit de duisternis welke ons omgeeft, en ik heb meer vartrouwen dan gy. Ik wil er het ergste ray niet van voorstellen." Hy stond op en stampvoette op het gras. Zij sloeg beschroomd een blik op hem, als op een vast karakter, dat zij kon bewonderen, zoo niet navolgen, sd de overtuiging kwam by haar op, dat zy niet moest wanhopen. „Nu ga ik," zeide by. „Gy gaat?' vroeg zij. „Toch niet voor goed?" „Neen, dat niet," zeide hy bedaard, maar ik ga Maurits verbiyfplaats op zoeken ik zal tot hem gaan, wanneer ik denk dat zyne gemoedsstemming een bruiken geen slag aan den bak kon krygen. Daar sprak de heer Winkelman, in zijn functie als waarnemend voorzitter van „Vlissingen Vooruit" den aanwezi gen nogmaals toe, op eene wyze, waar uit gulle harteiykheid bleek. De onlangs hier aangekomen zang vereeniging „IJver en Broedermin" van Antwerpen, had aan „Vlissingen Vooruit" een schryven gezonden, waarin zy nogmaals dank bracht voor de goede ontvangst van de zyde van „V. V." ondervonden, doch gaf haar leedwezen te kennen, datgene niet te hebben kunnen dosn, waarvoor zy in werkeiykheid was gekomen. Mogeiyk wordt nog een medaille van H. M. de Koningin verwacht, die by eventuesle ontvangst nog onder de deel nemende vereenigingeii zal verloot wor den. Toen nu de gewone uit brons ver vaardigde eerepenningen waren uitge reikt, werd met spanning de uitslag der verloting om de 8 üerinneringsme- dailles tegemoet gezien. Fortuna maakte tot uitverkorenen en keerde de zilveren medaille van den burgemeester, jhc. Van Doorn van Koudekerks, toe aan dezang- vereeniging „Vlissing's Mannenkoor", idem, van dan wethouder G. A. Kalb- fleisch aan de zacgvereeniging „IJver en Broedermin" van Antwerpen, idem. van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren, afd. Vlissingen, aan de zang vereeniging „Door Oefening Uitspanning" te Vlissin gen, idem van de Stoombierbrouwery „de Meiboom", Vlissingen, aan het muziek gezelschap „Voorwaarts" te Koudekerks, idem van de Stoombierbrouwery „'t Haantje", Amsterdam, aan de zangver- „Zaamslag's Mannenkoor", idem, van de vereeniging „Vlissingen Vooruit",aan het muziekgezelschap „Vooruitgang is ons S .reven8 te Souburg, idem, van de firma Gebrs. Weijens, aan het muziek gezelschap „Oefening na den Arbeid" te Vlissingen, verguld zilveren medaille van de Heicekens Bierbrouwery Maatschappy, Rotterdam, aan het muziekgezelschap „Ons Genoegen" te Viissicgen. De medewerkende vereenigingen wer den door den heer Winkelman dank gezegd voor hunne aanwezigheid en medewerking en was hiermede ook dit nnmm r van het programma afgeioopen. De heer Kotte, als secretaris van „V. V." bracht den heer Winkelman hulde voor hetgeen hij in de laatste wekea weder heeft gepresteerd en uit naam van „V. V." en de geheele burgery saide hy hem daarvoor harteiyk dank. Uit volle borst werd hem een „Hy leve lang toege zongen. Gedurende de volksconcerten in de kiosken op de Groote Markt en Rommel- kade, gegeven door de muziekgezelschap pen „Ons Genoegen" en „Oefening na den Arbeid" van hier, tusschen 7 en 9 uur, waren duizenden menschen op de been en heerschte er een zeer opgewekte en levendige stemming. weinig is bedaard, en wil kalm met hem over de toekomst spreken." „Gij kunt niet kilrn biyven," zeide zy met een zucht; gy z(Jt even voort varend als hy, vree3 ik." „Ik zal geen enkel driftig woord zeg- gen, Louiso. Ik weet hoe bitter het is eene teleurstelling te iydan, en ik zal zoo zachtzinnig en broedoriyk zyu als mogeiyk is. En in den grond is Maurits een gevoelige jongen. Ik weet dat hy ernstig en halsstarrig is, maar hy zal naar reden hooren. De Hopes zyn, met al hunne gebreken, nimmer onredeiyk. Kyk," zeide hy, „nu zit gy weer zoo treurig te kyken 1 en dat wil ik niet hebben, voor dat ik dezen avond terug kom en u zeg even ongelukkig geweest te zyn in myne pogingen als gy." „En indien hy onverzoeniyk is en dat is hy," zeide zy, „dan wilt gy immers myne smart niet vermeerderen door „Door myae tegenwoordigheid," zeide hy glimlachende. „Nu, daarvan zullen wy spieken als het ergste voor ons ligt. Tot nog toe heb ik myne overredings kracht op Maurits nog niet beproefd." (Wordt mrnalgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1