:ao Vrijdag 26 Juni. 41e «Jaargang. 1903. SSINGEN, to Zang- liginp, ;en Vooruit" aecilia," !9 Juni 1903, tentiën -ge«EU3E. 1903. 148. imeaiaaiie öeriGMen. PSÜ1UST0I, Land- en Tuinbouw. loor de Vereeniging Tan hat 10-Jarig i de Harmonie OP IJrEN ÉÉN URE. SING VAN en Advertentiebladen. rAN DE VELDE Jr. iAMDIENSX IB tOSDHLBUSS v r. lemise: vm 4 50(alieen 5. Van Zeilmarktvm .145 nm 12 30 2 I 30 10 15. nm 1 15 2 45 4 15 laar Zeilmarkt Vliasin- Jleen op werkdagen) II 50 nm 1 20 2 50 20 10 20 11.— nm 12 35 2 5 3 35 HAVENDIENST. vm 66 20 7— 30 10— 10 20 1040 .2— 1 10 1 30* 2—* 3 25 3 50 4 10 4 30 10 7 30 7 5U 8 20. bluis: vm 6 10 6 30 15 9 50 10 10 10 30 Nm 12 10 1 20 2 50* 310 3 40 4— i 6 40 7 20 7 40 8— vallen Zondags uit. p) nm. 3 23 en 6 05 3 50 6 35 1 55 a) en 4 45 3 23 5 50e) inuten na het vertrek 8 10 8 50 pskona, Borsselen en ngen naar Borsselen en des WOENSDAGS elen en Neuzen ten volgende dagen te spoorwegstation te «O» VLISSINRSCBE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 csnt. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren rschtatreeks b{J den Dit ge ver F. VAN VELBB Ir., Kleine Markt, 1. 1R7. AB VERTEN TJLÉN van 1—4 regeli 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelMe advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groots letters en cliché'» naar plaatsruimte. Yerechfmi &sg«l£S», «ufgesoadu.od 9? fög, es fsssMegs». X«s).®gslloosaJBl■ «r IO. Ahonnem«iets>AiTe]>tenMRii awx Toondeellge vooïwaaïdaii. Bericht. Z(], die zich met 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschonende nummers GRATIS. Da Koningin vertrekt Vrijdagochtend te halftien van 't Loo naar 't buitenland. Onze Vrijhandelaars. Onder bovenstaand opschrift schrijft de .Standaard" De dogmatische liefhebbers van het vrfjbandelstelsel ten onzent kunnen niet zeggen, dat 't hun meeloopt. In alle werelddeelen zijn da ernstige en verantwoordelijke S .aatsÜ6den van dit onhoudbaar dogma teruggekomen. Zwit serland besliste met groote meerderheid b(| referendum, dat er mee gebroken moet wordon. En zelfs in Engeland, het moederland zelf van het dogma, houdt de invloedrijkste staatsman er zijn phi lippica's tegen. De koers gaat niet om, maar is om. En natuurlijk, hoe verder de koers om ia, hoe moeilijker het wordt om in een enkel land, als het onze, vol te houden wat overal elders wordt losgelaten. Toch zou da monomanie van wie ten onzent nog aan dit verouderd dogma kleven, nog te begrijpen zijn, indien er ten onzent een overdreven protectie-party tegenover hen stond. Maar dit is toch niet zoo. Drijvers van protectie zijn er ten onzent bijna niet. Wat tegen het dogma op treedt, is niets dan een kerngezond stelsel van zelfverdediging en fiscale voorziening. Vandaar is 't te begrijpen, dat de heeren dogmatisten ook ten onzent by den dag terrein verliezen. In 1874 hebben we zelf tot deze dog matisten behoord. Gelukkig dat we reeds in 1874 van deze dogma-liefde bekeerd zyn. Tweede Earner. Eindverslag is uitgebracht omtrent verschillende wetsontwerpen, onder meer betreffende de salarisregeling van klerken en beambten aan de Departementen en tot verbooging van de Justitie-begrooting van 1902, waaromtrent by het afdeelings- onderzoek geklaagd werd dat de gegeven toelichting zeei zwak en hier en daar zelfs onvoldoende is. Ook omtrent de wdziging van de Ind. begrooting voor 1903 is eindverslag uitgebracht. Terwyi enkeie leden betwy- felen oi zoowel onze handel ais de inland- scha bevolking van Ned.-Indië voordeel 6n nut zullen hebben van de stichting van een museum voor handels- en technische botanie by 's lands plantentuin te Buitenzorg, gat men by het afdeelin ga- onderzoek van dit wetsontwerp van verschillende zijden zijne ingenomenheid met de stichting te kennen en bracht men hulde aan den hoogieeraar dr. M. Treub voor zyn krachtig initiatief en aan de belangstellenden, wier bydragen het tot stand brengen van de bedoelde stich ting hebben mogelijk gemaakt. Slechts betreurden sommige leden, dat het meer de buiteniandsche dan de vader- landsche ondernemingsgeest b'ijkt te ryn, die nieuwe wegen en nieuwe wijzen vindt om den bodem in onze Oost-Indi sche bezittingen meer productief te maken en daar nieuwe bronnen van bestaan in het leven te roepen waartegenover door andere leden werd opgemerkt, dat ook hier te lande in deze richting krachtig wordt gewerkt, getuige o. a. de ten vorige jare gehouden tentoonstelling van de Vereeniging „Oost en West", getuige thans weer de door een aantal belang hebbenden geschonken aanzienlijke gift van f30,000. Jhr. mr. P. R. Feith. Gisteren was het 25 jaar geleden dat jhr. mr. P. R. Fdith benoemd Werd tot Raadsheer in den Hoogen Raad. Te Utrecht gepromoveerd den 21 en Juni 1859 op eene dissertatie over de leer der culpa in de verbintenissen werd hy, na een paar jaar lid der Amster- damsche balie te zyn geweest, in 1861 benoemd tot substituul-griffbr by de rechtbank te Amsterdam, in 1864 tot rechter in die rechtbank, Op viertigjari- gen leeftyd deed by, 14 jaar daarna, zyn intrede in het hoogste rechteriyke college. Vele geschriften over rechtsgeleerde onderwerpen zijn van zyn hand afkomstig. Aan zyn groote verdiensten vooral op het gebied van het privaatrecht werd door de R"geering herbaaldeiyk eene in daden sprekende hulde gebracht. Hy be hoorde tot de Nodeilandsche vertegen- digeis in de twee Haagsche conferenties voor de regeling van sommige punten van internationaal privaatrecht en is nu nog lid van de permanente Nederiandsche staatscommissie tot voorbereiding van te nemen maatregelen ter bevordering van bet internationaal privaatrecht. Voorts was hy lid der twee opvolgende staats commissies voor de herziening van het B. W., lid en voorzitter der staatscom missie voor de herziening van het be- wysrecht in burgeriyka zaken. Eindeiyk is hy lid van het curatorium der Leidsche universiteit. hat Centraal Bureau voor de Statistien> en mr. H. W. Methorst, secretaris van da Centrale Commissie voor de Statistiek beiden te 's Gravenhage, zyn alsnog be~ noemd tot vertegenwoordigers van de Rsgesring op het van 2-8 Seplember te Brussel te houden elfde internationale congres voor hygiëne en demographic. (St. Ct). m Na de invoering van de Landweerwet, bestaat het plan de aanstelling van de daarin bedoelde districtscommandanten voortoopig te bsperken tot een getal van 6. Door het aan het departement van fl lanciën wenscbeiyk voorkomt een onder zoek in te stellen naar den toestand, waarii de in omloop zynde 10 cent stukken zich bevinden, zijn de ontvan gers der directe belastingen enz. aange schreven een zeker bedrag aan 10 cent stukken, varieerende naar de grootte der kantoren tusschen f 20 en f 200, zonder uitzoeken, voetstoots en by kleine hoe veelheden af te zondaren en bij hunne stortingen over de maand Juli aan de verschillende betaalmeesters af te dragen. vrij naar het Engeüeh, 193.) «Dwaas I Dat deed ik reeds sedert 'aDgdat wist gy wel, en maaktet er ook gebruik van in uw voordeel. Laat bw schimpende tong praten wat zy wil, boe minder gy echter van Lady Kelp- dale zegt, des te beter. Ik heb my van baar ontslagen, zoo als gy zegt, maar Éj den "hemel, liever had ik haar nu bij my, hoe krankzinnig zy ook zy, dan geheel alleen aan alle moeieiykbeden bet hoofd te moeten bieden. Ik was aimmer alleen," zeide hy zacht. «Waarom spreekt gy my van uwe tnoelelykheden «Het is my onverschillig, wien ik er Het voornemen bestaat de werkzaam heden van de Tweede Kamer aldus te regelen, dat de Kamer nog tot Vrydag 3 Juli byeenblijft en op dien datum op reces uiteengaat. Intern. Congres voor hygiëne en demographie. Dr. C. A. Verryn Siuart, directeur vak Djambi. De „Java-bode" schryft „Zooais wij eenigen tyd geleden voor spelden, is de toestand in Djambi thans van dien aard geworden, dat de militaire commandant zich genoodzaakt heeft ge zien, quasi voor het optreden in Zuid- Korintji, versterking van militaire macht telegrafisch b0 het legerbestuur aan te vragen. „Naar men ons mededeelt, zuilen ver- moedeiyk twee compagniën van het 9e bataljon worden gezonden, één bestemd voor het dekken en inrichten der com municatielijn, één om, over Boekit Ke- moeroe en Temiai, Zuid-Korintjl binnen te rukken. Stampas en Soengei Tenang zullen worden afgepatrouilleerd door de Merangin- en Batang Asei-colonne. „De luitenant-kolonel T. H. van Haef- ten zal, vergezeld van den chef van den staf, met deze colonne medegaan. ,Een compagnie en de 200 benoodigde zullen vermoedeiyk scheep gaan.» Het pansersehip „Koningin Wilhelmi- na", commandant kolonel H, yning, op een kruistocht ter oefening van adel borsten van het oudste studiejaar, is gisteren voor het Wandelhoofd te Sche- veningen aangekomen. Een9 landings divisie van 120 matrozen, met adel borsten als sectie-commandanten, is aan wal gaan en heeft eene militaire wande ling gemaakt, voorafgegaan door tamboer en pijper. Vóór het departement van Marine gekomen, werd het detachement door den Minister geschouwd. Ook de 2e afdeeling adeiooisren gaat met de „Wilhelmina» een oefeningsreia doen. De oommissie voor de examens in den postdienst ie samengesteld uit de heeren C. v. d, Veen, hoofdinspecteur der poste- ryen, voorzitter, J. A. v. d. Vaide, C. Burgersdyk, J. E. A. Post Uiterweer en N. Mulder, directeuren van de postkantoren te Assen, Zeist, Zevenaar en Hoogeveen, Secretaris de heer A. v. Poeteren, oud- hootdcommies by bet hoofdbestuur der posterijen en telegraphie. De commissie voor de examens in den telegraafdienst voor surnumerairs bestaat uit de heeren A. Ktuyt, hoofdinspecteur der telegraphie, voorzitter, S. J. J. H van Embden, ingenieur der telegraphie te's Gravenhage; G.M. deBloeme, inspec teur de posterijen en telegraphie te Groningen. G. O. J. Verkerk, directeur van het telegraafkantoor te Rotterdam, W. Otta, hoofdcommies dar telegraphie te Amsterdam, R. v. d. Vecht, commies der telegraphie te U.recht, P. G. van Dortmond, id., te Amsterdam en W. A, Poescbmann, hoofdcommies der telegra phie te 's Gravenhage, secretaris. Het vereelt bewaren van groen ten en vrncliten. Dit is zeker een zaak van groot ge wicht, niet slechts voor den tuinbouwer die in tyden van overvloed groote hoe veelheden zijner groenten en vruchten ziet bederven of zelfs 63n deel er van onbruikbaar moet maken, teneinde de pryzen eenigszmsop een behooriy ke hoogte te houden, maar ook voor iedere huis moeder, zoowel uit den kleinen burger stand als uit dien dar gsfortuneerden, niet hot minst evenwei voor haar, die van den overvloed en de goedkoopte der producten in den zomer zoo gaarne z ju prcflrseren, indien het slechts mogeiyk was deze op eenvoudige en alleszins be vredigende wyze te verduurzamen. Tot dusver gat het inmaken van groen ton en vruchten allerlei bezwaren. De onkosten waren voor menigeen te groot en veien ook zagen op tegen bet werk, datzy meenden nistte kunnen doen.AQdsre gebruikers van verduurzaamde levensmid delen werden biervan afkeerig door den bekenden inmaaksmaak en niet minder door de veelvuldige gevallen van metaal vergiftigingen of van ziekten tengevolge van onvolkomen sterilisatie. Mat het oog op deze bedenkingen mag het een zaak van algemeen belang worden genoemd, dat door den heer J. Weck te O. fliagen in Baden een middel is gevonden, door welke toepassing een ieder in de gele genheid is zyn groenten en vruchten in absoluut goeden staat te houden, niet alleen maanden, maar jaren lang, een middel, zoo eenvoudig, dat het in elke huishouding toegepast kan worden. Week's methode kan door ieder ge- makkeiyk worden aangeiesrd terwyi de koateD, daaraan verbonden, niet hoog zyn. De aanscbaifi igskosten van het toe stel met bjjbehoor8B, wanneer men netjes geïnstalleerd wil zyn, bedragen behalve de glazen, ongeveer 10 gulden. Liters- glazen, inhoud groente voor 3 personen, kosten 50 cent. Het toestel bestaat uit een kookpan met deksel, een houder voor 6 glazen met veeren om de deksels aan te drukken tydens den kooktyd. De glazen zyn alle even wyd en hebben een platten, vlak- geslepen rand aan de 6 c.M. wyde vul opening. De behandeling is uiterst eenvoudig. De glazen worden met groenten of vruch ten gevuld, de ringen van caoutchouc worden op de geslepen randen gelegd, de deksels er los opgezet, en nu de ge vulde glazen 6 aan 6 in den houder onder de veeren geplaatst en de geladen houder in den ketel, welke met koud water gevuld is, gezet. Het water wordt nu, bf op het fornuis, bf door stoom aan de kook gebracht, en na eenigen tyd kokens de houder er uitgenomen en ais die genoegzaam bekoeld is, de glazen onder de veeren uitgehaald en in de bewaarplaats gobrscht. Dj deksels zyn nu, dojidisn er een luchtledige ruimte in het glas is ontstaan, door luchtdruk zoo stevig bevestigd, dat er van losraken geen sprake is, tsrwyi toch üe opening van het glas zonder de minste krachts inspanning kan geschieden. Als voordeelen van Week's vinding kunnen we nog het volgende noemen Toestel en glazen behoeven slechts eens voor goed aangeschaft te worden, daar ze in 't geheel niet door de bewerking ïyden. Jaariyksch onderhoud is er byna niet, een enkele ring, welke slecht wordt, of een enkel door eigen schuld gebroken glas te vervangen, is alles. Het sterili- seeren gaat vlug en her resultaat ia absoluut zeker, mits nauwkeurig gewerkt worde. De vruchten en groenten behou den haat oorspronkeiyke kleur, vorm en geur. De toestand van het geconser veerde wordt automatisch aangetoond. Etiketten zyn onnoodig, daar vergissingen onmogelijk z'jn, omlat men met ééa oogopslag ziet, wat de inhoud van het glas is. Vergiftigingen zyn onmogeiyk, omdat het geconserveerde alleen met glae in aanraking komt. De toevoeging van suiker is by de vruchten geheel over bodig. Na het gebruik biyft er niet een zoo goed als waardeloos blik, maar eaa inmaakglas met ring en deksel van ge heel dezelfde waarde alsof het nieuw ware. Volgens Weck biyft alles goed, zooEita de natuur het opleverde alleen worden alle kiemen, welke er in waren, gedood, en belet men door de luchtdichte sluitiDg, dat er van buitenaf andere toe treden. Gezonder voedsel is niet denk baar. Het apparaat is sedert 8 jaar in Duitsch- land in gebruik de inrichting van Weck, waaraan een proefstation en een groote van spreek," was het korte antwoord, „Wanneer iemand tracht zyne credi teuren te ontwyken, dan biyft dat toch geen geheim." „Gy kunt immers uwe dochter om hulp vragen „Ja." „Zy zal u weigereD." „Neen, dat zal zy niet," zeide Sir Richard. „Zy zal my tot het uiterste ter zyde staan my vertrouwen, zoo als zy altyd gedaan heeft, na my de les over myne verkwistende levenswyze ge lezen te hebben, zy wil alles voor baar vader doen." „Wat weet gij van haar wat hebt gy gehoord?" vroeg Sir Richard byna zenuwachtig. „Sir Richard, weet gy het niet meer, of heeft Lady Kelpdale het u nooit ge zegd, dat uwe dochter my plechtig ge zworen heeft, in de boschwachterswoning, myne vrouw te worden zeide Maurits. „Weet gy bet niet meer, hoe lang ik dat meisje bemind heb?' Hy sprak op eens met eene woest heid en een ongeduld, waarop Sir Kelp dale niet voorbereid was. Op eens was het masker afgevallen, de oude vete was weder ontwaakt en hy stond weder tegenover zijn ouden makker in een helder licht. „Ja, daaraan had ik niet eens meer ge dacht,"zeide SirR'chard ingedachten; „na tuurlijk is zy van plan veranderd. Zy is, zoo als gy weet, niet wettig aan u verbonden, en het past haar niet zich zoo maar aan iedereen te verslingeren. Ik geloof niet dat Louisa met u gelukkig zou zyn, en by myn ziel, ik gun haar toch nu wel wat geluk in het leven, ter vergoeding van al de vroegere el lende, waarvan gy of ik de oorzaak ge weest zyn." „Eene bekooriyke opwelling van be rouw," zeide Maurits, „die zoolang duren zal tot de roes heeft uitgewerkt." „Ik ben niet dronken. Wanneer ik dron ken ben, dat weet gy, dan ben ik niet ge- makkeiyk." „Ha, ja, gy keert thans den regel om," aside Maurits, „en zyt aea manster in uwe dronkenschap. Doch gaat gy met mij mede naar huis Ik heb u iets van het hoogste belang med3 te deelen." „Waar woont gy ik ben moede." „Op den rechteroever dar rivier staat oen groot steenen huis op een halve myi afstands van de brug. Ik heb het dezen morgen betrokken." Ook dit artikel wordt, lielaae, alweder na gebootst men lette er dus op, dat alleen de gla zen gemerkt „Frisch halting" echt zijn en zekerheid geven. „Denkt gy dan lang te Garrisford te b'p'ven „Tot ik gehuwd ban." Sir Richard zag hem van ter zyde aan, doch antwoordde niets. Daar Maurits geen antwoord ontving, begon hy eenige oogenblikken daarna „Ik meende dat het 't gemakkeiykat zijn zou in de nabyheid van het dorp te biyven, om een oog in het zeil te hou den, dat niemand zich tusschen uw dochter en my opwerpt, zy is m'flne verlooide." „En wat zegt zy zelve er van zeide Sir Richard. „Z'j erkent myne rechten." Sir Richard zag hem eea oogenblik twyfelachtig aan. „Gy kunt niet meenen, wat gy zegt.» „Ik scherts zeer zelden, Sir Richard," was het antwoord. „Wilt gy de zaak met my eerst in allen ernst bespreken Gy zyt haar vader, met wien ik vooraf de noodigs schikkingen wensc'u temaken.» „Ik hoop niet dat er weder eea list achterschuiitzeide Sir Richard achter dochtig. „Gy waait immer een listige kerel. Gy hebtmisachienmyne crediteuren gesproken. „Ik handel in alle oprechtheid met u," zeide Maurits. „Wil ik u een bewijs daar van geven?" „Dat verlang ik." „Voor weinige oogenblikken zeidet gy my dat uwe dochter alles voor u doen zou." „Indien ik my althans al die moeite gaf, welke ik vroeger nam, toen ik myn tegenwoordigen titel nog niet droeg.» „Reeds lang heb ik dat onbegrypeiyk vertrouwen gezien, dat uwe dochter in u heeft, S,r Richard hare dwaze ver wachting, dat gy eau beter mensch zoudt worden haar verlangen om u uit elke ongelegenheid en elke:, nood te redden, af zou zy er zich zelve voor opofferen in ééa woord, zy was de beste der dochters van den sieebtsten der vaders." „Vervloekteen vleiend compliment maar ga voort," zeide Sir Richard. „Zoo zy door uwe tusschenkomst aan my haar woord houdt, zoo gy haar door overtuiging of onder eenig voorwendsel haar ais m(jae bruid voor bet altaar brengt, dan sta ik u drie vierden vaa baar vermogen af tot belooning van my bewezen diensten." f Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1