I EN. lad. Woensdag 10 Juni. iMiiëk witte. angen. ho. 134. 41e Jaargang 1903 M. Gemeentebestuur. mEMWMMMmmë FBUItlBf 9Ü. vleeseh IUR. Wy vreezen door jarenlange ervaring geleerd, dat ook nu weer concurrente can didaten elkaar met bierbonmen enjene- verkanonnen zullen bestryden. >o. ied, verhe len, garan-1 den inhoud] Aecademie] en consl-1 ons vaTiésl ketbakkers I en 6 OB I» 6 ?6 a) en i 4f> 60 e) het vertieb I rseh n er Borseels- JENSDAGS I ten hoogste gende dagen regatation te VLISSINGSCHE COURANT. PitJa per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren oi rechtstreeks bfl dsn Uitgever F. VAM BS VXLBE ft., Kleine Markt, I. 187. ABYËRTENHÊNv»n 1—4 regels 0.49. Voor eiken regel meer 10 cent. Bü directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Sroote lettere en cliché's naar plaatsruimte. Yersefcjnt aftgaaMittg sg Ses- se imsMxgn. TelaphoonrtUBUEeif XO. libdaamsiife-Advertaitiëii op leer- vookdeeligo voorwaarden. Verkiezing vo.n leden van den Gemeenteraad, Burgemeester en Wethouders van Viis- aingen maken bekend lo. dat op Dinsdag den 30 Juni e. k., de verkiezing zal p laats hebben voor leden yan den Gemeenteraad, en wel a. van twee leden in kiesdistrict no. I, wegers periodieke aftreding der heeren B. Stoikoper en W. L. Winkelman b. van een lid in het kiesdistrict no, II, wegens periodieke aftreding van den heer J. Bos Az. e. van twee leden In kiesdistrict no. III, wegens periodieke aftreding der hee ren P. F. Auer en W. N. Rottier 2o. dat de opgaven van candidaten door een of me9r der peraonen, die haar oodeiteekend hebben, persoonlijk kunnen Ingeleverd woiden op Dinsdag den 30 Juni e. k., van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den Bur gemet ster, die tot het in ontvangst ne men van bedoelde opgave zitting zal bouden ten raadhuizeen 3j. dat de iysten voor bedoelde opgave van af heden tot op den dag d6r verki6 zir.g ktsieloos verkrijgbaar zijn ten raad- huize (Griffie) voorts vestigen zjj de aandacht op art. 151 der kieswet, luidende als volgt „Ha, die eene opgave, als bedoeld in „ari. 51 inlevert, wetende dat rij voor dien is van handteekeningen van per- ,sonen die niet bevoegd zyn tot deel- reming aan de verkiezing, waarvoor „de inlevering geschiedt, terwyi zonder „die handteekeningen geen voldoend aan bal voor een wettige opgave zou over- big vee, wordt gestraft met gavangenis- „siraf van ten üoogste drie maanden of „eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden; „met gelijke straf wordt g straft hij, ,die wetende dat hg niet bevoegd is tot „deelneming aan de verkiezing, eene ,voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave, als bedoeld b(j art. 51 rheeft onderteekend." Ylissingen, den 9 Juni 1903. Burg. en Wetb. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, W1TTEVEEN. Bepaling van de dagen, waarop zoo noodig, de stemming en herstem ming voor leden van den Ge meenteraad zullen geschieden. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 9 der gemeentewet vrij naar het Engelseh. 179.) Archibald regelde de zaken betreffende Rusland, zoodra b(] te Glasgow was aan- üekomen. H|j wist iemand te vinden, die hem vervangen kon. Hij bood een der teken, die een ondernemenden geest had, de gelegenheid aan, zich te onder- «cheiden, en deelde het zjjnen deelge noten openhartig m'ede, dat er eene ie in het spel was, en dat hij onder tegenwoordige omstandigheden zulk eene lange reis niet kon ondernemen. Raai na ontstond er een schertsen en handdrukken order de compagnons, die Itchibald kenden als oener goede vrouw "aardig. Er waren tij de firma te Glas hebben bepaald dat zoo noodig de stemming en de herstemming voor de benoeming van leden van den gemeenteraad in de drie kiesdistricten waarin de gemeente ver deeld is, zullen plaats hebben, resp. op Woensdag den 8 en Vrijdag den 17 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTE VEEN. Lichting 1902. Over het weisontwerp betrekkelijk het ouder de wapenen houden van ingeiyfden bjj de militie te land der lichting van 1902, behoorende tot de onbereden korpsen, die ingevolge art. 110, eerste zinsnede, der Militiewet 1901, onder de wapen zijn gehouden, is hat afdeelings- verslag der Tweede Kamer verschenen. Er blijkt uit van een gedachten wisseling over de vraag waarom hst verslag over het ontwerp tot 'tonder de wapenen houden van de lichtingen 1900 en 1901 van regeeringswego niet is beantwoord. Hieromtrent werd door een deel der leden gewezen op de omstandigheid, dat be doeld ontwerp zyn roden van bestaan heelt verloren sinds de dienstplichtigen van die lichtingen naar huiszg'n gezonden. Van verschillende zijden ward ander maal er op aangedrongen, dat de man schappen voor de lichtingen 1900, 1901 en 1902, die in werkeiyken dienstgewoest zjjn of viy zyn, niet op grond vau art. 111 nogmaals onder de wapenen zullen worden geroepen voor het bouden van herhalingsoefeningen. Door enkelen werd een ongunstig oordeel geveld over het optreden van de gewapende macht tydens de laatste werkstakingen. De militairen zouden dikwerf niet met de noodige kalmte en bezadigdheid zyn opgetreden. Zeer vele andere leden kwamen daar tegen op. Niet den geringsten blaam verdient het optreden der militaire macht gedurende de moeiiyke dagen die achter ons liggen. Integendeel het kwam hun voor, dat or. ze miliciens, die aan den oproep onder de wapenen als een man hebben gehoor gegeven, en die hunne dikweri zware taak met lust en opgewekt heid hebben vervuld, voor hunne vader landslievende en van krachtig plichtsbesef getuigende houding walmen lof en den dank der natie verdienen. Ouds Plunje, „De Standaard'' heeft twee artikelen gewyd aan de verklaring van wat men eigenlijk te ve; staan heeft onder de be kende „oude plunje". Sommigen willen daaronder verstaan het geheele verladen van dr. Kuyper, ten minste zijn vroegere gow vlugge handen en schrandere hoof den genoeg werkzaam, zoodat het niet moeiiyk viel een plaatsvervanger voor Archibald te vinden, om de belangen van het buis in bet buitenland te behartigen. Men drong by Archibald aaD, om den naam der dame te vernemen, maar hy zeide dat hy hiermede tot Augustus zou wachtendat er redenen waren, waar om haar naam niet mocht genoemd worden, voegde hy er by en later meende hy in de volheid zyns harten wellicht een weinig te spraakzaam geweest te zyn. Maar zyne deelgenooten waren oude vrienden en vroeger zyne begunstigers; voor dezen had hjj geen geheimen hy was van zyne geliefde zeker en hy ge loofde dat alle spanning en twyteling voor altyd in den afgrond der vergetel heid gestort waren. Hy schreef eiken dag aan Louisa nadat zyn bureauwerk afgeloopen was, ontsloot by zyn lessenaar en begon zyn correspondentie met haar in een oprech ten, warmen styl, zooals doorgaans met eene eerste liefde het geval is en bovenal als men de eerste jongelingsjaren achter zich heeft. Hy scareef haar een weinig van zijne zaken, en veel van zyn leven gescheiden van haaren als zy hem sociale denkbeelden. Dat is geheel ODjuist. Alleen kan er Bprake zijn van „oude plunje", waarvoor de minister niet meer aansprakelijk wil zyn, als men denkt aan artikelen in dagbladen meer dan 30 jaar oud. Dat dr. Kuypers meeningen langzamer hand door evolutie op sommige punten gewyzigd zyn, kan niemand kwalijk nemen, te minder daar hy nooit verzuimd heeft van die wyzigingen kennis te geven, waar zulks behoorde. Het blad gesft dan menig citaat ten beste, waaruit biykt, dat dr. Kuyper van 1895 en minister Kuyper van thans ge heel dezelfde meeningen op sociaal gebied zyn toegedaan. Ten slotte zegt het blad Het pleit is derhalve voldongen. Op een wijze, die geen tegenspraak lydt, is aangetoond, dat er niets hoegenaamd van is, als zou dr. K. in 1895 een andere positie tegenover de sociaal-democratie hebben ingenomen, dan tbans als mi nister. Integendeel. Hy had, wat hy toen schreef, thans als mi ais ter kunnen voor lezen in de Kamer, en het effect zou hetzeltde zjjn geweest. Maar tevens biykt uit dit ééae voorbeeld daghelder, hoe volkomen juist dr. K. als bewindsman debat over zulke zaken af sneed. Zoo toch iets uit het bovenstaande duideiyk wordt, dan is het wel ditle. Dat zulk een debat alleen mogeiyk zou zyn na scbrifieiyke voorbereiding, gele genheid biedend om citaten na te slaan en in hun verband te onderzoekan. Ei 2e. dat bracht men dit op parlementair gebied in practijk, het Kamer-debat ge heel noodeloos gerekt worden, en in journalistisch gekibbel ontaarden zou. B iiykheid vordert, naar ons wil voor komen, dat de organen der pers, die indertyd de positie, door den minister tegenover zyn vroegeren journalistisken arbeid ingenomen, zoo scherp over den hekel haalden, na het bovenstaande revisie van hun vonnis geven. In het kiesdistrict Sittard. Naar kort geleden gemeld werd, vol doet hst Kamerlid voor Sittard, mr. M. J. G J. Arnoldts, sedert eenigen tyd niet meer aan de vereisebten van art. 84 der Grondwet, bepalende o. a. dat om iid der Tweede Kamer te kunnen zyn men niet „bQ recbieriyke uiispraak de bescbikkiDg of bet beheer over zjjne goederen hebbe verloren.» Wy weten niet of bedoelde heer failliet verklaard dan wel onder curateele gesteld ismaar in elk geval is het een voordeel te achten dat een rechteriyke uitspraak hetzy hot een hetzy andere behelzend onze volks vertegenwoordiging van dit ongunstig element heeft gezuiverd. Het heeft geen nut ds feiten te vermelden, die onze qua- lifbatie wettigen een ieder kan ze by publiek gerucht vernemen en tegenge sproken worden ze niet. antwoordde, berispte zy hem niet over het romaneske zyner brieven, ofschoon zy baar decorum behooriyk in acht nam. Zy herinnerde hem niet, dat hjj nog niet haar verloofde was, noch sprak iets van die belofte aan Maurits, dezen eenmaal op een vreemden tyd en onder vreemde omstandigheden. Naar mat6 de weken verliepen, en men te vaster begon te gelooven, dat Maurits niet terugkeeren zou, kon Archibald bemerken dat de geest zyner brieven in de baren overging, en zy dezelfde hoop en wensch begon uit te drukken, dia tot hiertoe in baar hart besloten waren geweest. Zyne hospita kon het z:ch niet bogry- pen, wat hy toch zoo altyd teschryren kon hebben zjj was verbaasd op zyne zachtaardigheid, zoodat zy geen aan merkingen meer hoerde op zyne hals boorden, hemden en knoopen waarom hy met alles tevreden scheen te zyn en hoe die diepe voor tusschen zyne oogen zoo veel minder diep geworden was, een teeken dat een goeden op merker immer gewaarschuwd had, wan neer hst geen tyd van scherts met hem was. Toen Juli ten einde begon te spoeden, meende A'chibald dat de weken nimmer Er zal dus een nieuwe verkiezing te Sittard moeten plaats hebben binnen circa 30 dagen, scbryft ds „Limb. Koe rier. Het blad ziet dia verkiezing met bezorgdheid tegemoet. Ziehier waarom. „Uit de ervaring is immers gebleken, hoe de verkiezingen in dat district be. h6erscht worden door den biergod Cam- biinns. De caauidaat, die voor dien god de meeste tonnen bieroffers plengde, dat was de man naar 't hart van 't overgroot gedeelte der kiezers in dat district. Schiedam en cognac speelden daar ook hun rol by, doch in mindere mate. Zal dat afkeurenswaardig verkwanse len van Sittard's Kamerzetel voor eenige honderden tonnen bier en Schiedammer nu nog eens het district ten spot en ter verachting van heel Nederland maken Ziedaar een vraag, die moeiiyk te be- antwoordon is, en daarom de bezorgdheid van alle goedgezinde en ernstige kiezers gaande maakt. Wy voor ons zien de zaak Z6er don ker in. Daarenboven vreezen wy nog persoon- ïyke genegenheid en afkeer voor een candidaat, vrees voor het verliezen van clandisie of hoop op aanwinst van clan- disie, daarby onverantwoordeiyke intri gues en bu chelarijen. Om die reden kijken wy zwart in de aanstaande Sittardscha verkiezing. Het blad hoopt dat het zich zat ver gissen, maar het gehalte van de reeds nu genoemde candidaten spelt niet veel goeds I en het is te voorzien „dat dus de uitverkorene van 't district Sittard weer op een bierton, een Arisch jenever in de hand, zijn biyden intocht in de Kamer zal houden." Het is gelukkig, dat een blad als de „L. K." bijtijds tegen deze schandalen waarschuwtmaar jammer dat het daar by geen gebruik maakt van het doorslaand argument, hetwelk het th ms scheidende Kamerlid voor Sictard aanbiedt. Ojk deze kwam in 1901 op de bierton de Kamer binnenryden en wordt er thans door den deurwaarder uitgedaald, merkt de „N. Ct.» op. Hoe het toch komen zou vraagt men te Sittard zich af dat onze ver tegenwoordiger iu de Kamer zoo weinig in de melk te brokken schynt te hobben Op het verzoek destyds door een aantal uitgesloten spoorwegmannen tot de KoniDgin gericht, om hare tusschen- komst te verzoeken, is volgens „Het Volk" bericht ontvangen, dat zy in deze nieti kan doen. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Biykens de winst- en verliesrekening nog zoo lang en vervelend geweest waren. Hy gevoelde zich aan Glasgow ge boeid zij had hsm doen beloven, daar tot op een bepaalds n dag in Augustus te biyven, een dag, welke van oen nog gewichtiger gevolgd werd. Bovendien gingen da zaken niet terug, zoodat hy zeer goed had kunnen gemist worden. Het veilen der bosschen in Carrisford Park was in vollen gang, maar zonder hem, en er was reden genoeg voor zaken riepen hem immers waarom zou hy daar het opzicht nemen, terwyi eiken morgen de Clyde mat masten be dekt voor hem lag. Louisa Kelpdale sprak niet meer van den wensch in de eerste dagen harer kennismaking met Archibald uitgedrukt, om de schending van het geboomte op Aver Court af te koopen. Zjj moust be hoedzaam zyn met haar geld, en nu niet te veel aan een gril ten offer bren gen haar vader had den verkoop ga- eischt, om redenen haar onbekend, en scheen dus ook voor dat vandalisme onverschillig te zjjn. Het stond niet aan haar veel voor hel park op te off iron zy zou het toch blijven beminnen, maar het huis zelf achter den heuvel, met over 1902 bedroegen de bruto-opbrengsten van alle spoorwegen in den loop van dit jaar f24,903.931 tegen f24.931.097 over 1901. De vergoeding wegens mede gebruik van stations en lynen in beheer bij de maatschappy beliep f 609.644,terwyi de verschillende ontvangsten f 122.189 opleverden, een en ander te zamen makende een bruto-winstcyfer van f25 535.765, Daartegenover staan de navolgende lasten Uitkeering voor het gebruik van Staatsspoorwegen f3.703.139, exploitatie rekening f 16.530.532(tegenf 16.267.891 over 1901), uitkeeringen wegens huur en medegebruik van vreemde spoorwegen en stations f355,162, zieken- en onder steuningsfondsen f 16 078, ondersteu ningsfonds voor dienstpersoneel der voor malige Ned. Ryn-Spoorweg My. f8358, kosten van administratie van en subsidie aan bet pensioenfonds f529 741,algemeen reservefonds f 340.000, ruilend materieel 1866.333, wagenhuren f529.079, inte- reatrekening f 1.883 776, verschil tus schen nominaal bedrag en opbrengst van geldleeningen f 11.356 en verschillende verliezen f11984. Een saldo winst blijft daarna beschikbaar van f 1.027.221 (v. J. f 1.027.309), waarvan f154.410 (v. J. f 151.514) aan den Staat komt en f872,810 (v. J. 1872.794) aan de Maat schappy. Op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken heeft de centrale commissie voor de statistiek, krachtens het 3e lid van art. 2 van het Kon. be sluit van 9 Januari 1899 (Staatsblad no. 43,) da bewerking, publiceering en, voor zooveel noodig, ouk de verzameling van de statistiek van het armwazen over 1902 en volgende jaren opgedragen aan het centraal bureau voor de statistiek. De Gedeputeerde Staten der onder scheidene provinciën zyn diensvolgens door den minister uitgenoodigd, alle bouwstoffen voor genoemde statistiek, te beginnen met die over 1902 (met inachtneming overigens van de thans geldende voorschriften) niet meer aaa zyn departement, maar aan het centraal bureau voor de statistiek te zenden en ook de verdere brietwisseliug daarover voor zoover zyn tusachenkomst daarbij niet noodig is, direct mat den directeur van genoemd bureau te houden. De door de wet op het waterstaats bestuur gevorderde reorganisatie van het oppertoezicht op den waterstaat zal eerst daags by Kon. besluit worden vastgesteld. De directeur-generaal der posteryen en telegrafie heeft ter algemeens kennis van do betrekken ambtenaren doen bren gen, dat by de binnenkort te verwachten bevorderingen in de verschillende klassen der commiezen, da verplaatsingen, welke daarvan het gevolg zullen moeten zyn, nog eenigen tyd worden uitgestald. Den ambtenaren wordt daarby uitdruk- zyne vensters schitterende in de zon, boezemde haar immer een afgrijzen in. Er waren tyden dat zy onder de groote beuken stond, zoo als in de dagen, toen haar grootvader nog leetde, maar nim mer ging zy verder dan dezen, en zette geen voetstap op het terras, waar zy haar minnaar het eerst had ontmoet. Nu en dan ontmoette haar Job Fritton onder de beuken, die daar langzaam heen en weer wandelde, als werd hy door tooverkracht aan de plaats geboeid, die de oude baronet had liefgehad. Job had zeer weinig te doen, daar Sir Richard en zyne vrouw op reis waren zy hadden het voornemen ge had naar Frankryk te gaan, althans zoo zy Manrits Hope daar niet vonden, in weerwil zijner centraal Amerikaansehe plannen en hier, treurig over het afzyn van het hoofd der familie, vond Louisa van tyd tot tyd den ouden bediende. „Sir William was by zonder op deze plaats gesteld," zeide Job op zekeren dag, „en zy e manieren zyn zoo wat de myne geworden. Hoe gaat het u nu, Mis3 Louisa?" „O, zeer goedgezond en sterk." Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1