Zaterdag 6 Juni. ft o# 131. 41e «laargang .Ll/W» VLISSimeSCHE COURANT Prys per drie maanden 1.30. Franco per post f l.&Ö. Afzonderiyke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren oi rechtstreeks b{j den O i t g a v r P. VAM 81 VELÉ® Jr„ Klein* Markt, I. 1$?, ABVEHTENTIÊNvan 1 4 regels 0,40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bil directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechte tweemaal berekend. Groot# letters en clichés naar plaatsruimte. dagslffc, sïSgeasaëtfi ©g Ism~ m fessMegaa. ^aü.atpbooiumi&UBKax' Ï00 &ïeaBett«ste-A£rwg<>aS3n «p ss«r tooM® uiige Teotftwto, Aanvulling van de wet op de vermogensbelasting. De minister van üianciëa heeft by de Tweede Kamer een wetsontwerp aan hangig gemaakt ter bestrijding van de benadeeling van het Ryk door onware aangiften voor de vermogensbelasting. De minister heeft al de in 1901 in gediende memoriën voor het successie recht, die met een aangifte voor de vermogensbelasting in verband konden worden gebracht, daarmede laten ver gelijken. Op grond van deze vergelijking en de bespreking met belanghebbenden kan worden aangenomen, dat in 551 gevallen de schatkist door te lage aan gifte van het vermogen was benadeeld tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 22000. Jaarlijks overlijdt ongeveer het 88 rte gedeelte der belastingplichtigen in de vermogensbelasting. Daar echter de per sonen, wier aangifte onjuist werd be vonden, niet allen overleden waren (veelal bleek die onjuistheid uit de memorie be treffende de nalatenschap der echtgenoote, die niet in de vermogensbelasting was aangeslagen,) zoo moet het resultaat van het onderzoek niet met 38, doch wellicht met 30 worden vermenigvuldigd. De som, die hot Ryk door verzwijging telken jare derft, kan diensvolgens worden geschat op 30 maal ruim f 22 000 of 61/» a 7 ton. De minister betoogt nu dat een alge meen beginsel behoort te zjjn, dat het vorderingsrecht van den Staat met de vaststelling van den aanslag, een hande ling die in het belang van den dienst zooveel mogelijk moet worden bespoedigd, niet volledig is uitgeput. Wordt de inspecteur na het opleggen van 6en aanslag met feiten bekend, die ernstige aanleiding geven tot het ver moeden, dat de aangifte niet overeen komstig de waarhffd is gedaan, dan noodigt by den aangeslagene, casu quo diens orfgenameD, uit tot het geven van ophelderingen. Dan eerlijken aangever kan die uitnoodiging niet in verlegenheid brengen. B'yft de gevraagde opheldering achte-- wege of is z|j onbevredigend, dan geeft dat aan hetgeen aanvankeiyk slechts vermoed werd een zóó groate mate van waarschynlijkhaid, dat een nadere aanslag alleszins gemotiveerd is. Tegen dien aanslag kan by dan R rad van Beroep worden opgekomen, die zal hebben te oordeelen over hetgesn tegen over die gebleken feiten tot rechtvaar diging der aangifte kan worden byge- bracht. Het reebt van bloote navordering is ichter aliéén niet voldoende. De Staat verschaft zich daarmede het middel om gepleegde ontduiking, voor zoover zy ontdekt wordt, in haar gevolgen onge pbuilibton. o iiiUiiiiD vrij naar het Engekch, 176.) ,En juist daarom ben ik niet verrast," herhaalde zy, „en ik was trotsch op die genegenheid, die in uw hart tegen mijnen wil aanwies." „Louisa." „Laat my uitspreken," smeekte zy, haar blik op hem gevestigd houdende, „laat mij, voor wy scheiden, even op recht zya tegenover u, als gö tegrnover m|j geweest zyt. Emag tus3Chen ons geen klein geheim moer bestaan, nu de graote en ernstige zya ontsluierd. Ik ben de verloofde uws brosders." „Genadige Hemel 1" Archibald viel met den rug tegen het daan te maken, doch verder wordt niets bereikt. De prikkel tol fraude verliest niets van zyn scherpte, als in het on gunstigste geval het verkregen voordeel weder verloren gaat, zonder meer. Daarom wordt voorgesteld de na te vorderen belasting tot baar vyfrnud op te voeren. Zoodanige verhooging zal preventief wer ken, vermits de belastingplichtige, die zich onrechtmatig een voordeel wil ver schaffen, daardoor zichzelven en zyn erfgenamen blootstelt aan het gevaar van een veel grooter nadeel. Omtrent de bevoegdheid van don in specteur wordt er nog nadrukkeiyk op gewezen, dat uitsluitend acht wordt ge slagen op hetgeen biykt uit akten die ter registratie zyn aangeboden, en uit aangiften voor het recht van successie. Maakt de administratie aldus enkel ge bruik van het materiaal dat op de meest regelmatige wyze onder haar bereik wordt gebracht, dan is er voor de ver denking van hateiyke nasporingen geen ruimte. Spoorweg enquête commissie. By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verhooging van de waterstaatsbegrooting voor 1903 met f30.000 voor de kosten van de staats commissie tot het instellen van een onderzoek naar de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het per soneel by bet spoor wegbedryf in dienst is. De uitgaven, waaronder de bezoldiging van den secretaris begrepen zal zyn, zijn niet met juistheid te begrooten, zoo dat een globaal cijfer moest worden a3ngenorr en. De stakingskosten. Naai men verzekert, zal de regeering een aanvullingsbegrooting by de Tweede Kamer indienen, w.-arby alle kosten van regeeringswege by de jongste stakingen gemaakt, zullen worden aangevraagd. In verband hiermede zouden verschil lende artikelen van de loopende oorlogs- begrooti-g wyziging ondergaan en met groote bedragen moeten worden verhoogd, waartegenover een belangrijke verlaging zou staan wegens hot. dit jaar niet houden der najaarsoefenirgan. „Het Nut." Woensdag word nog besloten f 3000 uit te trekken voor steun aan de depar tementen ter zake van onderwys, f 2500 voor volksbibliotheken, leeszalen en bi bliotheken voor jongelieden, f800 voor kleine volksgeschrifien, 1 3200 voor voor drachten, f 800 voor steun aan cursussen in koken en andere huise'yke bezigheden, f 2000 voor steun aan departementen ten behoeve van het onderwys aan hulppersoneel vanbewaarscholen en f1000 voor steun aan schoolfondsen voor schip perskinderen. Verder warden nog toegestaan f 500 latwerk en staarde haar met verbazing aan het was hem als werd hem de keel toegeknepen en zyn biik nam steeds een meer ernstige en pynlijke uitdruk king aan. „Ach, zie my zoo niet aan!" riep zij »3Üi de eeuige ware vriend, dien ik had." „En die ik altjjd zyn zal, Miss Kelp- dale ik bid u, geloof dat/' was zyn antwoord. „En toch gaat gy naar buiten 's lands," zeide zy op half verwijtenden, half afge trokken toon. „Is het niet beter vroeg hy treurig. „Alles wat u bedreigde is afgewend, en alleen myn langer verbiyf hier kan ge vaarlijk worden." „Misschien hebt gij geiyk, zeide zij „maar ik had gehoopt, dat gy in Enge land zoudt geweest zyn, mij ter zijde zoudt gestaan hebben, my met uw raad zoudt hebben voorgelicht voor my in de bres zoudt gesprongen zyn, als de eenige, die daartoe in staat waart, tegenover uw broeder." „Gy bemint hem dus niet?" „Neen," antwoordde zy met eene huive ring. „En toch -" ter bevordering van eene facultatieve vereeniging der departementen f 300 voor volksvoorlezingen en bibliotheek voordrachten, onder de laatste te verstaan voordrachten in kleinen kring om den inhoud van byzonder mooie en goede boekwerken bekend te maken, f 2500 voor het Jaarboekje en de mededeelingen, f 500 voor bevordering van de oprichting van plaatseiyke vereen'gingen enz. die werkzaam zyn tot verbetering der volks huisvesting. Verworpen werd een voorstel van het hoofdbestuur tot het byeenbrengen van een centrale bibliotheek van standaard werken uitsluitend ten nutte van leden dei Maatschappy. In de gisteren voortgezette vergadering werd toegestaan een subsidie van f500 aan de Nationale vereeniging voor vrouwenarbeid. De voorstellen van het dep. Stadskanaal tot benoeming eener commissie van onderzoek in hoever 't Elmirastelsel op het Nederlacdsche gevangeniswezen kan worden toege past en van een commissie, die, na onderzoek, zou aangeven de maatregelen om de opleiding en het examen der onderwyzers te reorganiseeren, werden verworpen. Prof. Treub zeida namens het hoofdbestuur, dat men zich omtrent het eerste onderwerp liever door eene deskundige op het gebied der criminologie moest laten voorlichten. Wat het tweede voorstel betreft naar aanlaiding een6r rede van prof. Houwing over de ge breken van het tegenwoordig examen- en opleidingsstelsel sprak de vergadering zich uit, dat verbetering gswenscht is, maar dat de benoeming eener commissie thans niet op den weg ligt van do Maat schappy. Na enkele andere besprekingen en nadat de afgevaardigde van Dieren aan de heeren prof. Treub en Stork, die als leden van het hoofdbestuur af treden, hulde had gebracht, werd de vergadering gesloten. Verklaring doodoorzaak, Door de directiëa van veertig maat schappy van levensverzekering in Neder land, is een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken waarin zy de wenscheiykbeid te kennen geven van het nemen van maatregelen, waardoor het aan rechtverkrygenden op uitkeeringen door levensverzekering- maatsehappyen terzake van gesloten verzekeringen, mogeiyk wordt zich eene verklaiiag te verschaffen, houdende opgave van de doodsoorzaak, welke ver klaring door alle maatscbappyen van levensverzekerd g als voorwaarde tot uitbetaling is gesteld. Adressanten wQzener op dat het zich in da laatste jaren meer en meer voordost, dat geneesheeren weigeren eec.e verkla ring van de doodsoorzaak af te geven van personen, van witr overly den eene uitkeering is afaankeiyk gesteld, zich beroepende op art, 21 van de wet „En toch heb ik hem belooid ge zworen, zyne vrouw te worden, zoo hy binnen een jaar na d8n dag, waarop wy van elkander scheiddon, zou terugkeerer. Het is natuuriyk, dat gy my nu zult verachten ik weet dat ik laag zeer laag in uw achting gedaald ben, en daarom heb ik de waarheid voor u verborgen gehouden. Wat my aangaat, hoe gaarne ware ik st6eds in uw oog dezelfde gebleven, dia gy in my gemeend hebt te zien." Zy keerde zich om, ten einde de tranen, welke in hare oogen opwelden te verbergen het nieuwe geheim te verbergen in hare blikken, dat haar mond onbedacht verraden had. Want toen wist bij, dat zy hem beminde, en ie midden van hetgeen hem veröysterde, trilde in hem een innig, woest gevoel van vreugde, dat over alle geheimzin nigheid heen zag. Zyne hand greep de hare, en ze deed slechts eene flauwe poging om ze terug te trekken. „Weet gy wat gy zegt?" zeide hy met heesehe stem „weet ge ,velk een nieuw vertrouwen gy my geeft welk eon wapen gy my in de hand legt, om alle kleine hinderpalen, welke ons scheiden, uit den weg te ruimen van 25 December 1878 („Stbl." 222) betreffende het ambtsgeheim. Zoodanige weigering—betoogen adres santen levert voor de maatschappy en groots moeiiykheden op en stellen de rechtverkrijgenden aan aanzienlijke schade bloot. Om deze redenen verzoeken zy den minister maatregelen te nemen, waardoor dezj zaak afdoende wordt geregeld. Hst rantsoen jenever van den marineschepeling. Eene commissie bsetaande uit de h.h. W. A. Arriess, gep. schout by nacht A. L. Boelen, kapitein luit. ter zee, direc. van de kweekschool v. Zeevaart teL9ideD; prof. dr. G. v, Overbaek de Mayer, oud- hoogleersar; D. P. Walburgh Schmidt, arts cn L, A. H. Lames, gep. kapitein ter zee, beeft op uitnoodiging van den Volksbond, vereeniging tegen Drankmis bruik een onderzoek ingesteld naar de vraag of het al dan niet op den weg van dien Bond is gelegen, pogingen in het werk te stellen tot afschaffing van het rantsoen jenever van den marine- schepeling. Deze commissie komt in haar rapport tot deze conclusion lo. Dat het naar hare meening niet op den weg ligt van den Volksbond om pogingen in h»t werk te stellen toe af scbaffing van de jeneververstrekking aan boord van de oorlogschapen. 2o. Dat het haar gewenscht voorkomt een regeling aan te bevelen, waarby aau allo schepelingen, althans aan die boven den 20 jarigen leef;yd, buitengaats e6n maandelijksche toelage bov en bot trac tement wordt toegekend, waarop bet bedrag aan gebruikte dageiykscbe oor lammen door degenen, die daarop recht hebban, op eene of andere wyze in min dering wordt gebracht. 3). Dat het haar noodzakeiyk schynt eene bepaling uit te lokkan, strekkende om allen, dia van het oorlam geen ge bruik wenscben te maken, by de uitgifte daarvan geheel ongemoeid te laten, en het baksgewyza aantreden van de geheele equipage voor dat doel te verbieden. 4o. Dat maatregelen b;bo iran te wor den aanbevolen voor eene officie ff e re geling der dioge cantines, waardoor de uitmuntende resultaten, daarmede op sommige schepen verkregen, meer en meer aan 't algemeen ten goede zullen komen. Prins Hendrik te Weenen, Da Waenscha correspondent van de „N. Gt." sch-yft Prins Hendrik der Nederlanden is ge durende drie dagen de gast geweest van den Keizer. De Prins haeft zich byna in bet geheel niet in het publiek vertoond het door hem aan het Weensche hof gebrachte bezoek droeg een uitsluitend intiem karakter en liet hem byna geen tyd, met Weenen zalf nader kennis te „Ja, ja 1 Maar laat my u alles zeggen," zeide zy „welk een zwak en boos schepsel ik ben, en acht my dan nog zoo gy kunt." Eensklaps rukte zy hare hand uit de zyne en met gespannen verwachting luisterde hy naar hare woorden. „Toen ik uw broeder de belofte gaf van zyne vrouw te worden, zoo hy binnen den ty-t van twaalf maanden zijne aanspraak liet gelden, en ik op den by bel bezwoer myn woord gestand te zullen doen, hield ik my inneriyk over tuigd, dat hy zoo lang niet leven zou. Hy bevond zich in de boschwachters- woning het was dienzelfden nacht, toen by van u vertrok en ik van Aver Court geroepen werd. Hij perste my die be lofte af tegen die, welke hy my deed, van myn vader niet aan te klagen die een aanslag op zyn leven gemaakt had. Het was eene zonderlinge overeenkomst, laaghartig van beide zyden, daar elk een voordeel op den anderen zocht te be dingen ik hoopte Sir Richard te radden, en hem althans de gelegenheid te geven, om te ontsnappen voor da wet de hand aan hem slaan konhy beloofde te zwygen en bouwde op de flauwe hoop van te biyven leven. En hy herstelde," maken. Da Weeners, die gewoon zyn over wat zy in Weenen bezitten, te pruttelen, om daarentegen alles, wat uit den vreemde komt, te pryzen, voelt zich toch gelukkig, wanneer zy Weenen door een buitenlander hooren pryzen. De Ber- lyners zorgen zelf voor bet opvyzelen van hun stad, en het laat hun tamely k onverschillig, hoe anderen overderyks- hoofdstad oordeelen. De Weeners zyn, wat dat betreft, heel andersmet angst vallige zorg houden zy de oeron geopend om te hooren, hoe anderen over hun stad denken, en voor iedere lofspraak zyn zy kindsriyk dankbaar. Er schuilt in dit gebrek aan zelfbewustheid, gepaard aan heimaiyken trots, iets vrouweiyks. Hierin openbaart zich een verschil in het volkskarakter tusschen de Duitschers uit het Noordon en die uit het Zuiden. Da Weeners roepen zich gaarne in de herinnering terug, hoe enkele jaren geleden door Koningin Wilhelmina en Haar moeder een bezoek werd gebracht aan hun stad, en hoe beiden by die gelegenheid als gewone toeristen alle bezienswaardigheden der stad bezochten. Toen daarop de couranten wisten te vertellen, hoe waardeerend de jonge Koningin had gesproken over al het schoons, dat Haar in Weenen had ge troffen, las men hier die courantenbe richten met het ge ,-oe! alsof men over winningsbulletins onder de oogen had gekregen. Met zekerheid wordt gimeli, dat het grootste gedeelte der miliciens van de lichting 1902 de volgende week met groot verlof zal worden gezonden. Wat er in de Nieuwe Kerk te Amsterdam geschiedde. Do heeren H. P. Berlage, E. Laurillard, G. J. Vos Azn., H. A. J. Lü.ge, P. G. van der Horst, P. Deetman, W. J. Gesel schap en H. E. van der Dussen, allen predikanten by ds Ned. Horv. Gom. te Amsterdam, hebben h3t volgende scbry ven in het „Handelsblad" geplaatst Ons u bekend protest, aan „De Neder lander" gezonden, werd in dat blad op genomen, maar met een onderschrift, waarin de redactie ons verwyst „naar de verklaring vaa den heer de Savornin Lobman, die deze feiten ten stelligste ontkent." „Deze teiten", dus, de door ons in dat protest opgenoemde teiten. En die ontkenning houdt hy blijkbaar vol anders had de redactie, waarvan by zelf lid is, niet aldus geschreven. Maar die redactie heef. een ongeluk gehad met haar woordenkeus, want zy laat den heer Lohmaa feiten ontkennen. Nu in die door haar by ongeluk gebezigde uitdrukking ligt juist wat wy beweren. De heer Lehman ontkent feiten. Telkens althans, als hy over de bedoelde zaken zich uitlaat, wil hy kenneijjk den argeiooz3U hoorder of lezar den indruk geven, dat feiten, als de door ons aangehaalde, niet voorge vallen zyn. En tegen dezen kunstgreep riep zy, met den woesten blik, die hem zoo goed bekend was, „en ik bad niet dat hy sterven mocht." „Het was dus eene belofte, die van u werd afgeperst te midden van uw angstige vrees. Ik ontzeg Maurits elk recht op u," riep Archibald. „Uwe broeder zou zyn woord gehouden hebban," zeide Louisa„hy bleef in de handen van den man met wien hy ge twist had, en toen hy immer zwakker werd, weigerde hy bepaald die verdere hulp, welke ik, in myn angst, hem wilde verschaffan. Hy herstelde en het ver heugde my hem te zien vertrekken, en de verzekering te hebben dat zyn bloed niet op myns vaders hoofd kwam. Het was althans een uitstel, en ik koesterde de hoop, dat hy edelmoedig zyn en niet terugkeeren zou. Hy verliet de woning zonder my myne belofte te herinneren, en my dankende voor myne bescherming, zoo als hy het noemde, en sedert hebban wy elkander niet weder gezien. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1