Vrijdag 5 Juni. «O. 130. 41e Jaargang Van week tot week. F&UiLLBTOM. ilKtiSiÉÖM teiSMSB. GE. VLISSINGSCHE COIIRMT. Fry a per drie maanden 1.80. Franco per post 1.30. Afeonderlpe nummer* 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren el' rechtstreek» bR den Uitgever f. VAM SB VMLB8 Iï„ fflstee Markt, I. 18?, AJBVERTENTIËN T&a i~& regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf Tan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slecht» tweemaal berekend, ©roots letters en cliché'* naar plaatsruimte. ¥$j-sc&§a3 SageifH a%sg®ai®?i gj> lea- m ï©«sMk§s2» I€>. i5©Eafss.@ate-AiT«str3is4l?a op sssi veerdeellge Teomatdn. i 6 05 6 *5 en i 45 50 e) Ut vertrek ij-n 9v Irs-Mïje. NSDAGS m hoogste de dagen station te Naarmate voor den grijzen keizer van Jostenrjjk zich de horizon van zijn be- liaan inkrimpt, schenen wel de moei lijkheden te vermeerderen, eigenaardig lerbondea aan de regeericg van een :jjk, zoo vreemdsoortig als het zyne lader één hoofd vereenigd. Naast de Czechische beweging om relfstandigheid in Bohemen, is nu ook Kroato-Slavonische beweging in het zuiden ontstaan. Kroatië, Slavonië, Dalmatië, zQn deelen van het Magyaarsche ryk der Hongaren, waarover de keizer koning is. Na lange voorbereiding schijnen de nationalisten aldaar het oogenblik aangebroken te achten, waarop zij zich gevoegelijk van gehate Magyaren zouden kunnen los maken. Zy vinden voedsel in de talrijke Italiaansche elementen, welke daar leven. Het Staatsverband met Hongarije be staat reeds sinds 1808. Het is er verre van verwijderd dat de Kroaten volstrekt geen staatkundige rechten zouden be zitten. Immers, er is een Landdag, die alles regelt wat betrekking heeft op bin- tenlandsche zaken, justitie, onderwijs en eeredienst. Het zijn alleen de financiëele-, handels- en legerzaken, die reasorteeren onder het Hocgaarsche, in dit geval het algemeen landsbestuur. De Kroaten zenden even wel ook hunne afgevaardigden naar de belde Kamers van den Rijksdag te Buda pest. Zy hebben zelfs stem in de Hon- gaarsche delegatie, die met de Oosten- itJksehe, de gemeenschappelijke zaken behandelt, voortvloeiende uit het verband tusscheu beide rijkenOostenrijk en Hongarye. Een ernstige klacht der grens bewoners schijnt gelegen in de omstan digheid, dat meer dan de helft der in komsten van Slavonië en Kroatië terecht komt in de Hongaarsche schatkist. E-'enwel, bet is hoofdzakelijk om vol komen viijheid te doen. In Kroato-Sla- vonië wonen maar zeventig duizend Hongaren en twee en een half miilioen Kroaten en Slavoniërs en het i3 hierop dat zich de wensch grondt tot stichting van een eigen koninkrijk. Het is reeds zoover met de beweging gekomen, dat een deputatie uit Dalmatië, in rou .vklee- deren en met de nationale cocarde ge tooid, naar Weenen is getogen om by d6n keizer te worden toegelaten en daar de belangen te bespreken. Het behoeft nauwlyks betoog, dat de vrij naar het Engelsch. 175.) „Ik geloof niet dat ik die waarschu wing zal noodig hebben," antwoordde zy.maar bij is mjjn vader, en tot op heden heeft zich voor hem de gelegen heid niet aangeboden om de gevolgen van vroegere spilzucht te herstellen. Somtijds komt de gedachte bij my op, dat ik verkeerd deed hem te verlaten, en dat het een gril van my was, toen ik zyn huis verliet. Kondet gy bemerken san hetgeen ik dien nacht zeide, dat myn hoofd niet in orde was hetgeen toen gebeurd is, staat my geheel in nevelen gehuld voor den geest." „Gy leedt aan neerslachtigheid maar keizer de heeren niet heeft willen ont vangen en zelfs aan den gouverneur (die door den koning wordt benoemd en met de uitvoerende macht is balast) de meest uitgebreide volmacht is gegeven, om aan de beweging een einde te maken. De keiz8r-koning is een zeer constitu tioneel vorst, in zooverre dat by te waken heeft en dan ook wil waken, voor het ongeschonden behoud van het Hongaar sche koninkrijk. Bovendien, i6dere andere handeling zou gevaariyk wezenwant met de sympathiën voor het Habsburg- sche huis ziet het er in Hongarye vry treurig uit. Eu nu is keizer Frans er nog Er hebben reeds zoovele kleine, plaat- seiyke bewegingen in Kroatië en Slavonië plaats gehad, dat in enkele districten de staat van beleg is afgekondigd. De geest van keizer Peter I van Rus land heeft een schitterende overwinning gevierd. Den 28sn der vorige maand was het twee honderd jaren geleden dat Sint- Petersburg werd gesticht. Het geschiedde, zooals men weet, op het Peterseiland in de Newa, behoorende tot de aanzienlijke, maar woeste streek, voor eenigen tyd op Zweden veroverd. De legende verhaalt dat de man van het Zaandamsche huisje den hellebaard van een soldaat nam, daarmede een paar graszoden uitsneed, en verklaarde .hier zal een stad zyn.» Hoe dit zy, de stad is er gekomen, de stad, die Rusland met de Waslersche beschaving in verbinding heeft gebracht, ja van Rusland zelf een Europeesche Staat heeft gemaakt. Peter I heeft goed gezien. Trouwens, wy weten, dat h|jj met al zyn Russische gebreken, in den r6gel vry goed zag. Maar zou de geest vau Czaar Peter wel hebben kunnen voorzien, dat de denkbeelden van den jongeren tyd, door de geopende poort der beschaving binnen gedrongen, eens storm zouden loopen, op de eeuwon oud6, ver molmde instellingen van het Ryk zelf Siechta achttien jaren na de stichting van Sint-Pdtersburg viel het grooteRyk van Zweden in elkaar en werden al de Oostzee-provinciën aan Rusland afgestaan: Rusland was meester ge morden van da Oostzee. Toen werd op last van Peter I te Siut-Patersburg een historische optocht gehouden, waarin ook da Hollandsche Staatslieden en handelsmannen uit dien tyd werden voorgesteld. Heel aardig is het, dat het gemeentebestuurder hoofd stad een groote galei heeft laten bouwen, geheel naar het model der Hollandsche koopvaardyschepen uit den aanvang der drcomdot niet. Ikdroomdetoen," zeide hy. Archibald had met bedaardheid da gelegenheid afgewacht om te spreken, en Louisa Kelpdaie, bewust van al wat haar wachtte, had hat gesprek van het doel zoeken af te leidenmaar de min naar was haar in zijn aanval voor. Hy had haar in een onbewaakt oogenblik hare waakzaamheid doen verliezen, en de hekken waren verhangenzij zat daar beweegloos en stil na zyne laatste opmerking. De kleur, die voor een oogen blik haar gelaat verlaten had, keerde met een donkerder blos terug, om daarna weder te verdwijnen. Hy sprak haar toe op den vriendeiyksten toon en scheen bevreesd voor haar, want hy zeide .Mag ik met kalmte van al datgene spreken, wat my op het hart ligt, of zou ik daardoor op eene onvoegzame wyze gebruik maken van myn voog- dyschap." Zy antwoordde niet, en toen langza merhand haar blos verdween, sprak hy „Ik moet spreken voor ik van hier vertrek, Miss Kelpdaie, en thans wil ik het ys breken. Ik had gehoopt wilskracht genoeg te bezitten, om u in alle stilte te verlaten, geloovende dat gy mij maar al te goed begrepen hadtmaar met het achttiende eeuw, die toen Rusland aan deden. Op dit vaartuig is de historische boot aanwezig, die Peter zelf bouwde, toen hy de kunst, in Zaandam aange leerd, naar Rusland overbracht. De Fransche president heeft van de gelegenheid, die de viering, van het Tweede-Eeuwfeest hem bood, gebruik gemaakt om zya vriend en den bondge noot van zyn Ryk, keizer Nicoïaas, een telegram te zenden, ter herinnering aan hun vroegere ontmoetingen en warme vriendschapswenschen. Zou het soms noodig geweest zijn? De Czaar antwoordde met een dank betuiging, waarby hij zyn levendige ge voelens van onwankelbare vriendschap uitsprak. ft In den Balkan nemen de zaken een bevredigend verloop. Turkije en Bulgarije onderhandelen. Bulgarye wil voortdurend steun verleenen tot bevrediging van Macedonië, maar verlangt dan ook dat er meer buitenlandsche consuls in dat gewest komen dat er een christea-in- specteur over de hervormingsmaatregelen worde aangesteld en dat een Bulgaarsch commissaris speciaal mèt de Turksche regeering wake over de uitvoering van die maatregelen. Overigens is het in Macedonië zelf volstrekt niet rustig en vallen nog steeds talryke slachtoffers. De socialistische Kamerclub zal eerst- by de Tweede Kamer indienen voorstellen tot grondwetsherziening, de invoering beoogecds van algemeen, recht- streeksch en geheim kiesrecht voor alle Nederlandsche ingezetenen, zoo mannen als vrouwen. Voorts afschaffing der Eerste Kamer en invoering van een referendum. Schending van Geheimhouding. De socialisten klagen er soms over, wanneer zy „buiten de gemeenschap worden gesteld," of wanneer man alie partyen opwekt, zich by de verkiezingen tegenover hen te vereenigen. Doch zyn niet zij zeiven het, die door hun alle moraliteit omverwerpende leer stellingen, die buitensluiting bewerk stelligen Zoo heeft thans woer mr. Troeistra op het soe.-dem. congres gezegd (verslag van de ,N. R. CL") .Wat het schenden van het geheim betreft uit een Kamer-sectie, spreker heefc lak aan die bourgeois usance, om niet in stryd daarmee te handelen, als minder worden der dager, verminderde bd my ook den den moed daartoe, en ik meende dat het my als een man be taamde te spreken." Hy nam piaatsop een der tuinstoelen, vouwde zyne handen, legde ze op de kleine tafel, waarop de cassette stond, en met zyne bruine oogen eike harer bewegingen, elke nieuwe aandoening, welke haar aangezicht verried, gade slaande, tot zy het voor hem verborg, begon hy. De hemel was helder en on bewolkt, het landschap schoon, de rozen bloeiden en de byen zweefden en gonsden tussohen de bloemen. Het was een dag om te minnekoozen. „Ik zeide dat ik droomde, Miss Kelp dale," begon hy met diepe stem, die zyne inwendige aandoening verried, „toen ik u dien avond ontmoette. Ik droomde van iemand, die mij mettartyd misschien zou leeren beminnen, en te doen ge- looven, dat ik niemand zoo beminde als zy. Het was een eerzuchtige droom, want gy waart ryk, en minnaars van hooger geboorte en meerder aanzien waardig en er waren redenen genoeg om u afkeer van my te doen gevoelen genoeg waarom gy geen Glasgower aannemer uwe liefde zoudt schenken. Maar Louisa het belang van zyn party het meebrengt.» Aldus wordt omgesprongen met de geheimhouding, die opgelegd is ten aan zien van het in da afdeelingea gespro kene. Ia de Kamer zride da spreker, dat hy ten aanzien van heel ergeriyke dingen zich zyn vryheid voorbehield. Nu g.sat by nog een stap verder en verklaart het geheim te zullen schenden, „sis het belat'g van zya party het mee brengt." Hiermea zyn natuuriyk de deuren wagenwyd geopend. Ja, dit is nóg erger dan publicatie van alles. Mr. Troeistra kondigt gehalveerde verslagen aan, waarin alleen staat wat hst partybelang kan dienen. Plaatsen zulke mannen niet zich zeiven buiten de gemeenschap, vraagt „De Ned.". Sen opengebroken deur. In het „Sociaal Weekblad" neemt A. K. een loopje met den tot generaal-majoor bevordenden „papieren kolonel" Van Vlijmen. Het was al vreemd genoeg, dat de als kapitein Van Viy men in de Kamer gekomen afgevaardigde telkens opklom en het eindeiyk tot kolonel bracht, zon der ooit tot den werkeiyken dienBt terug te keeren, zooals de Grondwet voorschyfc. Maar nu kwamen de verleden jaar tot stand gekomen en in Februari van dit jaar ingevoerde wetten tot regeling van de bevordering enz. der officieren by de land- en zeemacht. Wel is waar staat daarin bepaald, dat „de officieren, leden van de Staten- Gene raal gedurende hun nonactiviteit aan spraak op bevordering behouden", Doch met de bepaling er by, dat zij, om voor bevordering in aanmerking te kunnen komer„moeten voldoen aan da daarvoor by deze wet geatelde eischen». En deze eisohen zyn van dien aard, dat zy, althans voor een gewoon burgermansverstand, du bevordering van officieren-Kamerleden ondoeniyk maken. De eerste, in art. 2, geldt voor allen zy moeten „by goed gedrag en by ge noegzam8n dienstyvor de vereisehie be kwaamheid en geschiktheid voor den hoogeren rang bezitten.» In het byzonder voor den kolosels- rang geldt deze tweede, ia art. 13 „de officier moet als hoofdofficier gedurende ten minste een jaar werkeiyk by h9t leger hebben gediend,® De derde eindeiyk, in art. 15, betreft de bevordering van kapiteins en officie ren vau hoogeren rang deze geschiedt „uitsluitend by keuze", terwijl daarvoor „alleen de meest geschikte officieren van die rangen in aanmerking komen." De deur, zou men zoo zeggen, is wel stevig gegrendeld, en kan niet anders dan door wetsverkrachting worden open gebroken. Maar het departement van oorlog kan vele dingen onlangs ca het in-werking- treden van de wet, is de heer Van Viy- men zoowaar toch weer bevorderd tot generaal majoor Kolpdalo, ik beminde u met al de kracht der liefde eens jongelingsik gevoerds my tot u getrokken, zoo als ik nog nimmer tot eene maagd getrokken werd. Ik vond hier liefde, waar ik gekomen was voor zaken, en gy waart er de heldin van, die my uit het leven der warkeiykheid in dat der droomen over bracht. Ik vertrek heden van hier, zoo gy my het vooruitzicht niet aanbiedt van uwe lietde te kunnen verwerven, als een man wiens bitterste herinnering zyn zal aan de liefde, welke zich in Carrisford heeft ontwikkeld. Archibald sprak snel en met nadruk. Zoo de vurige taal van zyn hart niet welsprekend was, zoo klonk zy toch welsprekend in d.e ooren van haar, die oplettend luiste-de en toch terugbeefde die hem wilde vragen op te houden en haar te sparen, zoo zy er den moed toe gehad had, en die toch alleen haar ge laat met hare handen bedekte, en van innige vreugde trilde over het bewystzyn van ds oprechtheid en den ernst van dien man. Zy had haar leven te midden van allerlei kuiperyen gesleten, waarin zy gewikkeld geweest was zy was om ringd geweest van hen, die haar in het ongeluk hadden willen storten, of hadden ^De heer A. K. heeft, om dit de door gronden, de Kamerdebatten er op nage slagen en bevonden, dat een poging van den heer Seret, om hst officieren-Kamer leden in het vervolg toch mogeiyk te maken, als volksvertegenwoordiger be vorderd te worden, door den minister werd afgeslagen, maar, voegde generaal Bergansius er aan toe: „Menvertrouwe, dat de regeering, die geroepen zal zyn over de bevordering der leden van de Staten Generaal te oordeelen, óók reke ning zal houden met de eigen ervaring, die zy omtrent die heeren opgedaan heeft; want ook hier in de Kamer kan tot zekere hoogte van hun geschiktheid bljj - ken." Derhalve, d8 heer Van Viymenzalio de Kamer biyk hebben gegeven, dat hg „de voreisohte bekwaamheid en geschikt heid voor den generaaimajoorsrapg» be zit, ja, dat by op dit oogenblik, „de méést geschikte" officier van zyn rang was om daarvoor in aanmerking te komen, Wordt er gelachen Dat vind ik on betamelijk. Uit Sittard wordt aan de „Nieuwe Koerier" geschreven dat de heer M. J. G. J. Arnoldts opgehouden heeft lid van de Tweede Kamer voor het district Sit tard te zyn, omdat hy niet meer voldoet aan de vereischten, door art. 126 van de kieswet gevorderd. „Het Nut." In 't gebouw van de vereeniging „Da Vrye Gemeente* ta Amsterdam begon gisteren de 117e algameene vergadering van de Maatschappy tot Nut van 't Al gemeen. Zy werd gepresideerd door den heer D. W. Stork, door het hoofdbestuur uit zyn midden als voorzitter aangewezen, die ter opening van de vergadering eene rede hield over de verhouding tussohen warkgevers en werklieden, meer speciaal over de positie, die de eersten in die verhouding innemen. Spr. waarschuwde tegen het stellen van eischen aan de werkgevers, waardoor dezen de concurrentie niet kunnen vol houden en de industrie te gronde gaat. Voorts laakte by, vooral in verband met de gebeurtenissen van den laatsten tyd, het prediken van ontevredenheid onder de arbeiders. Hy betreurde vooral de houding in dezen van vele onderwyzers, en waar hy hier optrad in eene vereeniging die meer dan eenige andere in ons land heeft bijgedragen tot de ontwikkeling en den bloei van ons volksonderwys, meende de heer Stork dit woord van afkeuring hier ta moeten uitspreken. Voorts betoogde spr. dat er tegen woordig eene groote eenzydigheid ont staat in de behandeling van arbeiders vraagstukken. Een groot deel der werk lieden is van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen vervreemd door de propaganda der sociaal-democraten. Hierin moet z. i. verandering komen door ook Nutslezers voor weiklieden te laten op willen berooven en dit oprechte karak ter alleen, dat haar had doorlezen, toen hy haar het eerst ontmoette iets dat haar zoo geheel nieuw en vreemd voor kwam had zich by haar aangesloten en haar zyn vertrouwen geschonken. Toen hy zweeg, fluisterde zy „Ik bid u, geen woord meer, Mr. Hope. Wat kan ik u antwoorden wat mag ik u zeggen „Dat e>- eens een dag komen zal, wanneer gy medeiyden met my zult hebben, wanneer gy bedenkt hoe innig en oprecht, myne liefde is. Dat gy nu verrast, en ontsteld zyt, en „Neen, ik ben niet verrast," zeide zy, hem in de reden vallende, en de handen van haar gelaat nemende, daar zy nu moed genoeg in zich gevoelde om hem in de oogen te zien, „want ik heb het zeer goed opgemerkt dat gy rmer aan my gedacht hebt, dan ik verdiende, en ik wist dat het de wensch myns groot vaders was dat ik u beminnen zou." „Uw grootvader I" riep Archibald uit. „Heeft hy van my gesproken heelt hij aan eene vereeniging tussohen u en my gedacht Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1