non, eraekeriog Ir •;ao. 1\D Piano's KKER, Goes BIMKRU WASSCllfiiT Donderdag 4 Juni. FeUlUBTOSL No. 1£9. 41e Jaargang SMITS. DEN lie een net ekking helpen Brieven on- Courant. k. A NT. velend, k zuiver personeel. STUK A- jordstraat 105, or goedkoop en Vitwerk. ind. sCHEERS. verüiage, 3. BEELDEN van ïstuitkeeringen gratia te be- IIEEA. te Vlissingen. a," Zoom," iOOM. STEN. worden op eratrekt bp ERGS Co. >ebied, verben stoffen, garan- n dm inhoudl de Accademiel ise en consl-l abons variéaj 3ankethakkers I ÏELÖE. 22 en 6 05 506 5 It- a) en 1 45 Vi 7 60 e) n.i het verti eb poieeitn en r Borssele.. WOENSDAGS en ten hoogste igende dagen vegstation te VLISSINGSCBE COURANT. PrUa per drie maanden 1.80. Franco per post 1.-50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever r. VAM BB VELBB Jr., Kleine Markt. 1. 187. ABVERT'KNTIÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaateing derzelfde advertentie wordt ds prijs slechte tweemaal berekend. Groot» letters en cliché'a naar plaatsruimte. Vsrs&kfKt dvgvlSks, sltgesoislesi ep les- es fsrestisgaa. TelephoannnsanEiep ÏO. AbeBB«JS8Ble-A4Tort«ntf3n op saer Toordeoliga voonrsskdon. Nabetrachting in verband met de staking. In de .Vragen dea Tljds" houdt mr. 1. Kerdyk een nabetrachting op de spoorwegstaking en hetgeen daermede verband houdt-. De spoorwegstaking op 31 Januari beschouwt b(j als geschied met den wil en de hoop, verbetering te erlangen in eigen arbeidsvoorwaarden. Over de houding van de regeering bij die gelegenheid oordeelt hy niet, omdat tem daarvoor de noodige gegevens ont breken. De maatregelen, die daarna door bet uitvoerend gezag genomen werden, aarzelt by niet alleszins te biliyken en door den loop der dingen geboren te noemen. Er had echter geen sprake van behoeven te zyn de lichtingen zóó lang nader de wapenen te houden, indien de regeering, haar verdere gedragsiyn be palend, een anderen weg had gekozen, dan dien zij heeft ingeslagen. De teiten hebben bewezen, dat de strafbedreigingen niet noodig waren. Da tweede werkstaking is bedwongen, ge heel buiten de werking der strafwetten om. En de nieuwe gebeurtenissen zouden niet hebben beleefd, indien het tot rust brengen der gemoederen, in plaats van ze buiten mate te prikkelen, het parool van de regeerirg en het kenmerk van haar handelen ware geweest in dien zy alleen de erquêie op touw had gezet, beter nog indien zy reeds thans tot staatsexploitatie der spoorwegen was overgegaan. Door het eerste gedeelte der straf wetten, zooals de regeering dat in den oorspronkeiykon vorm voorstelde, heeft zy machtig bygedragen tot de stemming, waaruit de dingen van 6 April en de volgende dagen geboren zyn. In den ge- wijzigden vorm, zooals dit d6el der straf wetten is aangenomen, zou mr. Kerdyk er echter zyn stem niet aan onthouden hobb.n, avenals ook de vryzinnig-demo- crat. n in de Tweede Kamer er voor hebben gestemd. De stem van dezen teg„n het wetsontwerp, die mr. K. even- eols goedkeurt, was geboden door hun oordeel over het tweede deel van het wetsontwerp en den daarmede samen- haag joden maatregel van bestuur. Hun standpunt was niet zoozeer van princi palen als ran practisehen en opportu iiieiiachan aard. Met mr. Drucker is mr. K. het eens, dat men tot de bedoelde strafbepalingen tegen contractsbreuk van h-t spoorwegpersoDeelalleen dan behoorde ovor te gaan, wanneer tegeiyk sxceptio- neele stevige waarborgen gegeven waren voor een goede behandeling van het per soneel. Lberalen van verschillende scha lk ering stonden ook op dit standpunt, maar zyn er van af gegaan door den toige. egden algemeenen maatregel van bestuur. Maar die maatregel van bestuur schenkt den voor het personeel onmis baar gekeurden waarborg niet. Alleen de vryzinnig democraten hebben dit is hun verschil met de groota meerderheid der liberalen by het woord de daad gevoegd, die er uit moest voortvloeien. Ten slotte veroordeelt mr. E. de hou ding der sociaal-den ocraten en der anar chisten ten aanzien van de werkstaking, waarby hy de eerste nog schuldiger acht dan de laatsten, omdat hetgeen op de ïyn der anarchisten paste, roet die der soc;aal democraten vloekte. Da tweede werkstaking is van den kant der ver- antwoordeiyka leiders een misdadig en zinneloos bedrjjf geweest, dat in zQne gevolgen aan de zaak der arbeiders een loodzwaren slag beeft toegebracht. vrij naar het JSngehch. 174.) Maar Archibald was moedeloos ge worden, zoo als wy gezien hebben hy, met zijn ontembare wils-en geestkracht, was door een enkel woord verbryzeld, en had ten slotte gezien, dat hy van haar, die hy beminde, scheiden moest. Had by haar misschien niet begrepen Zou het mogeiyk zyn, dat zyn vertrek Louisa Kelpdale smartte zelfs zeer smartte en dat hy onbedacht de hoop had laten varen, van haar de zyne te zien worden Niemand kon haar meer beminnen dan hy. Zyne liefde juist had hem het stilzwygen opgelegd, na zyne eerste neder De staatsraad generaal den Baer Poor- tugael heeft een brochure het licht doen zien over Algemeen kiesrecht en revo lutiegeest". Schryver bestrijdt daarin de bewerirg dat ons volk ryp is voor het algemeen kiesrecht en het voorstel om den voor kiesrecht te vorderen minimum leeftyd te verlagenbetoogt, dat het algemeen kiesrecht als stelsel door en door slecht en valsch isen bespreekt de kiesrecht-regeling in andere staten, het vrouwen-kiesrecht en da gevaren van het algemeen kiesrecht. In de laatste bladzijden zyner brochure handelt schry ver over de anti-militaristische en anti godsdienstige propaganda, die voor anar chisten en socialisten moet dienen om verzet te kweeken tegen den staaten ten slotte wekt hy op tot contra-actie en propaganda met het gesproken en geschreven woord. De nieuwe partij. De .Nederlander" komt op tegen de kenschetsing van mr. H. Louis Israels in het .Handelsblad" over de in de vorige week tot stand gekomen fusie tusschen vry-sntirevolutionairen en chris- teiyk-historischen. Da heer Israels had betoogd, dat die fusie een verbiydend teeken is van ver minderden kerkelljken invloed op de politiek en dat in de toekomst zyn te wachten vier partyen conservatieven, liberalen, democraten en socialisten, Dj „Nederlander" merkt naar aanlei ding hiervan op, dat de heer Israels .kerkeiyk" en .godsdienstig" met elkaar heeft vereenzelvigd. Dit moge misschien voor Frankryk juist zyn, maar voor Nederland is het dit zeker niet. Al wil de nieuwe party geon scheiding in haar gelederen door .kerkmuren", het Chris tel yke" is toch de grondslag van haar politiek. Het blad geeft ten slotte de volgende kenmerken van de party De nieuwe party is alleen conservatief, in zoover het christendom conservatief is. Zy is ultra-radicaal, inzoover het christendom vonnis atrykt over velerlei zondigs, ook in onze samenleving. Zjj is gematigd-vooruitstra vend, in zoover de leiding Gods in de historie haar leert, dat alleen langzaam en ge- leideiyk de moeiiyke weg omhoog ook voor de volkeren gaat. Niet het tempo, maar het kompas en de koers zijn essentieel in haar streven. En voor verschil van zienswyze over het gewenschte tempo in concrete vraag stukken bestaat ruimte in haar gelede ren, omdat zy gebroken heeft met de autocratische overtuiging, die—te goeder trouw meent, dat een party te allen tyde één geluid moet geven, en in wat anders klinkt slechts «dissonanten" van «spelbrekers" hoort. laag op dien Aprilmorgen, toen zy te zamen uit de kerk kwamen. Hy had haar pyniyk getroffen, toen hy haar van zyne liefde gesproken had, en hy had het als eene hopelooze zaak geacht haar andermaal daarvan te spreken. Nu ont waakte een sterk verlangen in hem haar zyne liefde te beiyden voor hy vertrok eeriyk en geheel zyn hart voor haar uit te storten, eindeiyk een beslist antwoord te vernemen. Met ontbloot hoofd ging hy in den tuin naar het prieel, waar het voorwerp zyner liefde zat te schryven. Hoe de uitslag ook ware, hy wilde haar dadeiyk de waarheid beiyden, opdat zoo aan alle onzekerheid een einde mocht komen. TWAALFDE HOOFDSTUK. Ljuisa Kelpdale bad hare cassette ge opend en was begonnen te schryven; reeds lang voor Archibald Hope het be sluit had genomen tot haar te gaan Zy had dea brief aan haar vader geëin digd, en zelfs hare eerste assignatie in het wisselboek ingeschreven, dat naast haar lag en hetwelk zy dienzelfden morgen ontvangen had, na den vorigen dag aan de bank in de naastbyzynde stad hare handteekening in het groote De „Vereeniging van Beetwortelsuiker- fabrikanten in Nederland" heeft by adres den minister van financiën verzocht het daarheen te willen leiden, dat de suiker- accyns met minstens 50 pCt. worde verlaagd en in geen geval wordt verlaagd met slechts enkele guldens per 100 Kilo wetteiykemaatregelen tegen de saccharine en derg.de wetsvoordracht te wyzigen in den zin eener remboursabele definitieve surtaxe tot het maximum dei Brussel- sche conventie. Dertien geneeskundigen, w. o. dr. J. C. Bolle te Middelburg, allen leden van de Vereeniging van Koepokinrichtingen in Nederland, hebben zich by gemo tiveerd adres gewend tot de Tweede Kamer met verzoek dat deze haar goed keuring zal onthouden aan het wetsont werp tot nadere wyziging en aanvulling der wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134) ter voorziening tegen besmet- teiyke ziekten, ten doel hebbende het gedeelteiyk doen wegvallen van den zydelingschen inentingsdwang. zy wen- schen dat, alvorens dergeiyke wetswy- ziging overwogen wordt, een principieels beslissing omtrent bet nud«r vaccinatie als voorbehoedmiddel tegen pokken, voorafga. Sedert de regeling van de vergoeding voor reis- en verbiyfkosten wegens reizen voor 's ryka dienst, worden door de spoorwegmaatschappyen byzondere soor ten van reisbiljetten verkrygbaar gesteld, die in vele gevallen goedkooper zyn dan gewone biljetten voor enkele reis of retour, o.a. de vacantiekaarten, die sedert eenige jaren des zomers verkrygbaar ge steld worden. Den ambtenaren is door het ministerie van fiianciën aanbevolen om voor hunne dienstreizen van die goedkoopere biljetten gebruik te maken, wanneer hun dat mogeiyk is en dat gebiuik besparing van reiskoeten tengevolge heeft. By Kon. besluit zyn de jaarwedden van de volgende post- en telegraafambte naren als volgt vastgesteld. Voor adjunct-directeuren f 2800, be houdens dat zy voor Amsterdam en Rotterdam resp. f 3400 en f 3200 kun nen bedragen. Voor hoofd commiezen van f2400 tot f2700. Da jaarwedden der baokboek te hebben ingeschreven. Alles wat haar by het trekksn van wissels te doen stond, had de aannemer van G'asgow, die den volgendon dag ver trekken zou, haar medegedeeld, en nu was zy begonnen zelve te handelen, en die eerste handeling was haren vader, die nimmer edelmoedig jegens haar ge handeld had, een bewys van hare groot moedigheid te geven. Zy wilde den eersten dag, waarop zy hare rechten kon doen gelden, met eene weldaad vi rreD, en Sir Richard, die den goeden uitslag van zyne eerste aanvrage om eene som gelds ter leen, welke hy by zyne gelukwensehingen gevoegd had, nog zeer betwyfelde, zou den volgenden dag reden hebben zich te verheugen. Het was een schoone, zonnige zomer namiddag, de natuur prykte in al hare schoonheid, de herten rustten in het lommer. De kalmte der natuur stortte ook kalmte in het hart van haar, die reeds zooveel schokken had doorstaan, en gedurende eenigen iyd zag zy hoopvol de toekomst tegen, terwyi zy met haar hoofd op bare hand geleund voor zich zat te staren. Zy zou voor het penseel van den schilder eene schoone schildery opgeleverd hebben schoon als het De gezameniyke oefeningen der ka nonneerboten „Balder», „Wodan", „Du- fa" en „iiu.gia - op de reede van TV sal zyn begonnen onder leiding van den kapitein-luitenant ter zee F. G. E. L. Koster, chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helder. Deze manoeuvres bestaan in het practisch ■beoefenen van het nieuwe manoeuvreer- boek der marine. Hr. Ms. «Evertsen" vertrok gisteren onder bevel van den kapitein ter zee J. P. van Rasaum van Nieuwediep naar IJmuiden en verder naar de Zeeuwsche wateren, om in den loop der volgende week in Nieuwediep terug te keeren. commiezen le tot 4e klasse biyven onver anderd. Boven de tractementsbedragen voor de commiezen vastgesteld genieten deze een jaariyksch3 toelage van f 100, zoo zij in het bezit zyn van het tele graaf resp. postradicaal. By het Koloniaal Werfdepot zyn in de maand Mei jl. voor het O. I. leger aangenomen 62 personen, onder wie 18 vreemdelingen en 11 voor 2 jaren gedetacheerd wordende miliciens, terwyi van de Kol. reserve 3 militairen over kwamen. Voor West Iadië nam 1 per soon dienst. Naar Oost-Indië vertrokken in die maand 3 detachementen, onder 4 officieren, samen sterk 7 underff. en 100 minderenafzonderiyk 3 officieren. Naar West-Indië één detachement, sterk 32 soldaten. Uit Suriname keerden 2 soldaten terug om den dienst met paspoort te verlaten. De minister van fiianciën maakt in de Stct. (no. 127) bekend, dat in de maand Augustus een examen zal worden gehouden voor de betrekking van adspi- rant landmeter van het kadaster, waar voor un hoogste veertien plaatsen kun nen vervuld worden dat tot dat examen kunnen worden toegelaten zy die op 1 Januari jongst leden hun achttiende jaar zyu inge treden, op dat tydstip den vollen ouder dom van 25 jaren nog niet habben bi- reikt en die by een onderzoek door de commissie voor het examen, bygestaan door een door den minister aan te wij san deskundige, bevonden zyn een gezond lichaamsgestel te bezitten en. vrjj te zyn van gebreken die de behooriyke waar neming der betrekking beletten q£ belem meren. Men zie byzondeiheden in de Stct. Ned. Vereeniging tegen de prostitutie. De Ned. Vereeniging tegen da pros titutie hield gisteren te U.recht haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van dr. H. Pierson uit Zetten, die in zyn openingswoord eenige mededeelingen deed over de werkzaamheden der ver eeniging en van de federatie in binnen- en buitenland. De vereeniging neemt in bloei toe. landschap rondom haar, en de donker blauwe hemel boven haar hoofd. De vroegere blos was weder langzamerhand op hare wangen teruggekeerd, en zy was weder sterk, al was zy niet meer de vrooiyke maagd, die Archibald het vorige jaar voor de eerste maal op het terras ontmoet had. In dat ouderwetsche prieëdl, waar kruipplanten zich om het latwerk slingerden, en de rozen rondom haar bloeiden, dacht zy aan geen tyd, tot dat het in hare verbeelding was, alsof het daglicht verduisterde, en de toekomst, van welke zij gedroomd had zich in nevelen hulde. Een wolk ver spreidde zich over haar, en haar hoofd boog zich langzamerhand voorover tot hare uitgespreide armen met hare git zwarte haren bedekt waren. De stem van Mr. Hope wekte haar op eens uit haar gepeins, evenals Maty Prayse hem kort te voren gewekt had. „Vergeef my myn indringen," zeide hy Z3Cht. Zy viel in de leuning van haar stoel en streek met hare hand over hare oogen. ,Gy dringt u niet in, Mr. Hope", antwoordde zy. „Gy hebt geweend," merkte hy aan „en toch is dit een dag, waarop gy De rekening sloot met een batig saldo van f 538.30, waarvan echter nog moet betaald worden een voorschot van on geveer f 400 voor de rykswet-beweging. Uit het rapport der comité's voor de verkrijging van een rykswet tegen bor- deelen bleek, dat de resultaten aanvan kelijk bevredigend zyn. Er zyn 664 be tuigingen van sympathie van kerkbe sturen en vereenigingen met het doel dar beweging, gericht aan de Koningin. Er werden vyftig openbare byeenkomsten belegd, die flink bezocht werden, Tot bestuurders werden gekozen de heeren dr. G. J. D. Mounier en G. Veld- huysen. De Bond van anti-revolutionaire pro- pagandaclubs in Nederland vergaderde op den tweeden Pinksterdag te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer J. F. Stroom van Arnnem. 29 van de 34 aangesloten clubs waren vertegenwoor? digd. Na een openingsrede van den voorzitter werden telegrammen van sympathie en heilwensch gezonden aan H. M, de Ko ningin en dr. A. Kuypsr. Het jaarverslag noemt den toestand van den Bond, in aanmerking genomen de omstandigheden waarin de nog jeug dige Bond zich bevindt, bepaald gunstig. De toestand van de bondsfinanciën wordt bevredigend geacht. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Verschoor en Van der Zyden en in de plaats van den heer Staalman, die bedankt had, werd gekozen de heer Beumer van Utrecht, terwyi als nieuwe leden van het bestuur werden gekozen de heeren Sybrandi van Almelo en mr. A. de Jongh van Rotterdam. In antwoord op een vraag, hem giste ren in de Belgische Kamer gesteld, heeft de minister van landbouw gezegd, dat de voorschriften op den invoer van var kens uit Nederland strikt noodig zyn en er niet van afgeweken kan worden. In de maand Mei zyn uit Nederland langs het grensstation Easchen naar het buitenland, voornameiyk België, uitge voerd 340 stuks fokvea en 4620 stuks slachtvee, ter waarde van 845000 francs. Van het fokvee zyn in de qurantaine- stallen 42 stuks afgekeurd an naar Nederland teruggekeerd. Vlisaingen, 3 Juni, Ouder leiding van den kolonel A. J. Vetter, komm. van hat 3a reg. inf., zullen in den aanstaanden zomer in den omtrek van Bergen-op Zoom bataljons an regimenfsoefeningen worden gehouden, waaraan zullen deelnemen de veldbatal- jou3 van genoemd korps uit Bergen op Zoom, Middelburg en Vlissingen, benevens afdeelingen cavalerie en artillerie. alleen tranen van geluk storten moest." „Kunnen het dan geen tranen van geluk geweest zyn hernam zy «tranen van vreugde en dankbaarheid, omdat myne gezondheid is teruggekeerd, en ik eindeiyk myne eigene meesteres ben „Het kan zyn dat het zoo is," zeide hy twyfelachtig. Zyn oog viel op de assignatie, welke open op hare cassette lag, en zy zeide met eene gemaakte opgewondenheid, welke bewees hoe gaarne zy het gesprek op oen ander onderwerp wilde brengen „Gij ziet dat ik haast maak met het bestuur myner zaken zelve op my te nemen.» „Gy hebt dus de villa gekocht," zeide hy eenigszius gemeiyk. „Nog niet," antwoordd3 zy, en een glimlach, dien zy niet konde onderdruk ken, gaf aan haar gelaat een lieftallig heid te meer„ik heb my van daag herinnerd, dat myn vader een arm man ia." „Ik mag u niet vragen myn raad in deze zaak aan te nemen, maar ik wilde u waarschuwen tegen eene kwaiyk ge plaatste milddadigheid." 'Wwdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1