mi ^k GEN,f groot pak. 41e Jaargang 1908. EN. Br: issingen. H Zaterdag 23 Mei. lieolaÉÉa ttta. FBUIUBTON. Land- en Tuinbouw. bordje „FORCE" eetten gerusten, iat.) ii BIEHSÏ IDDSLEÜB3 r.f 4 50 (alleen Ztümarht i via ma 1230 1 15 5 55 6 55 7 45 Zólmarlct VUitia werkdagen* 6 23 12 85 1 20 2 5 - 7 7 50 8 SS BNDIEMST. 120 7—7 50 1020 10 40 11 SC 2 2 21 0 4 30 4 50 5 50 1 6 10 6 30 7 21 110 10 30 10 50 20 1 4, 2 h 4— 4 20 4 40 8 8 30. in Zondags uit. ÜHKLGE. )3. i 3 21 en 6 05 3 50 6 36 1 55 a) en 4 45 1 21 5 50 e) en na het vertrek i, Borselen en iaar Borsaele-, WOENSDAGS euzen ten hoogste volgende dagen oorwegatation te ho. 120. YLISNIMISCHE C0IIRA1T. Pry a per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.30. Afzonderlijke nummers A cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ef rechtstreeks bij den Uitgever VAN »B VMLSB Ir., Sleine Markt, I. 187. ABVERTENTCËNvan 1 4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeJids advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Groots letters en cliché'» naar plaatsruimte. Vcrsa&lBt iagelfks, sllgsasaieM sg lea- ca fsasi&igaa. Tclcphoonnuaatcsr XO. IfeoaasiasiJts -A&ratentiSn op aee? Toordssllga vooïirsarden. Begrooting van Marias 19i3. De definitieve begrooting van Marine voor het loopende jaar is thans by de Tweede Kamer ingekomen. 't Eindcijfer bedraagt f 11,652,023.68V5. Da minister acht de beschikking noodig over grootere bedragen dan by de voor- loopige begrooting werden toegestaan, en dat wel om uitvoering te kunnen geven aan de by de oorspronkelijke begrooting voorgestelde maatregelen, uitsluitend aan gelegenheden betreffende, weike geen direct verbaDd houden met de organisatie van het personeel der vloot. Da minister behoudt zich voor, zijne v-00rstellen omtrent de positie van hot p0t8oneel van den stoomvaartdienst en pia van het overig personeel by een volg0nde begrooting, of desvereischt, bij afzonderlijke wetsontwerpen, aanhangig te maken. De aanvraag van gelden voor het in aanbouw brengen van 4 torpedobooten, lypen „Ophir", is gehandhaafd, maar teruggebracht tot een eersten termijn. Gelden worden uitgetrokken tot aan schaffing van 6 stuks versper-torpedo's (systeem-Elial. Het voornemen bestaat Hr. Ms. pant- serachip .De Ruyter» gedurende het ge- heele jaar 1903 in West-Xndië te laten, in plaats van dat schip, zooals aanvan kelijk in de bedoeling lag, tegen 1 Juli naar Nederland te doen terugkeeren en in het najaar voor aflossing van een der schepen van het auxiliair eskader in Oost Indië te besteramen. In verband met den politieken toestand in Venezuela acht de Regeering de aan wezigheid van een schip van groot charter in de West Indische wateren dringend noodzakelijk. Eene voortdurende station- neering van een schip met voldoende gevechtswaarde is voor het handhaven van Nederland's souverein gezag en voor de bescherming van de belangen onzer koloniën noodig geworden. In verband hiermede zal aan H. M. worden voorgesteld de „Suriname" naar Nederland te doen terugkeeren. Voorts bestaat het voornemen om de „Holland", die in Maart j.l. uit West- Indië terugkeerde, na gereedheid naar Oost Indië te doen vertrekken en in het najaar de „Friesland" derwaarts te zenden maar na afgelost te z(jn moeten twee schepen van het auxiliair eskader weder naar Nederland terugkeeren. Het eindcijfer dezer definitieve begroo ting is f 139,203.18 hooger dan dat der voorioopige begrooting. Tot die verhoo ging dragen bij de artikelen, waaruit, de traktementen moeten worden gekwe ten van het marinepersoneel en voorts het artikel schafting, dat ook belangrijk hooger is geraamd. Daar voor nieuwen aanbouw van schepen f713,500 minder wordt aango vrij naar het Migelsch. 165.) „Het is een aanval van waanzin welke uit uwe ongesteldheid ontstaat en met uwen dood eindigen zal, zeg ik u," zeide zy. „Zoo ik gerucht maak en u door de bedienden het heengaan belet, zult gij ons niet verlaten. Sir Richard is met my van dezelfde meening." Eonsklaps wilde Sir Richard ook zijn gezag doen gelden maar het was eene krampachtige inspanning. Hij hield zijne oogen op den grond gericht, terwijl h|j sprak „Natuurlijk ik ben van dezelfde gedachte. Het werpt een smet op ons Adieu w(J u zoo laten gaan, al waart vraagd dan voor 1902, is, in vergelijking met den dienst voor dat jaar, het eind cijfer f 299,027,691/, lager. fozondheidseommissiëa. Door den minister van binnenlandsche zaken is Gedeputeerden Staten der pro vinciën verzocht, aan de gemeentebe sturen en degezondheidscommissiën mede te deelen, dat er bij zyn ambtgenoot van financiën geen bezwaren tegen be staan, dat die besturen de bij hen be rustende kadastrale stukken ter beschik king stellen van de gezondheidscommis- siën, om daarvan inzage, afschriften of uittreksels te nemen, mits die stukken daartoe niet uit de bewaarplaats ter secretarie worden verwijderd en de raadpleging daarvan door anderen niet wordt belet. Examens post en telegraaf. De „Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw" heeft zich met een adres tot dan minister van water staat gewend, verzoekende bij de exa mens van klerk en surnumerair der posteryen en telegraphie voortaan aan de vrouweiyke en manneiyke candidate geiyke kans vau s'agen te geven, en ook aan de geslaagden gelijke kans te geven om benoemd te worden, zoodra er aan een der kantoren een vacature mocht oütstaan. Adressante meent, dat daarvoor sedert de regeling van den dienst vaD 31 Maart 1891 geen belemmering meer bestaat, wyi by die regeling van beperking ten opzichte van bezoldiging en aantal, voorkomende in het Koninkiyk besluit van 24 Dec. 1878, ten deele herhaald in het Kon. besluit van 11 Juli 1880, geen melding meer wordt gemaakt. Indien echter dit verzoek onverhoopt niet voor inwilliging vatbaar mocht zyn omdat het volgens het oordeel van den Minister bezwaar voor den dienst zou opleveren, dan verzoekt adressanle de gronden voor de achterstelling der vrouw by de oproeping van sollicitatie kort weg te vermelden, of wel jaariyks de ziektestaten te publiceeren, indien daar uit de minderwaardigheid der vrouweiyke ambtenaren moet worden afgeleid, opdat duideiyk in het licht worde gesteld dat de aanklacht van willekeurige, onbiliyke achteistelling, in deze geheel onge grond is. Da vakbewaging en de politiek. Een van de merkwaardigste besluiten, die op de dezer dagen gehouden alge meens vergadering van het „Nat. Ar- beids secretariaat (de by eenkomst van gedelegeerden der groote vakvereenigiDgen die o.a. ook by het „Gom lé van Verweer" waren aangesloten) werd genomen, was wel het volgende. Het bestuur stelde voor „de propaganda welke onder de militairen ter gy sterk genoeg en gezond. Ik beveel u te biyven." Louisa Kelpdale legde hare hand op den arm harer stiefmoeder, die verrast over hare kracht, onder die hand een schrede achteruit ging. De stem van Louisa was nu fluisterend, en hare don kere oogan schoten vuurstralen, welke de misdadige vrouw trachtte te trot- seeren, doch hetwelk haar onmogeiyk was. „Indien gy my ongedeerd van hier vertrekken laat, zal ik het noodlottig geheim bewaren, en het leed, dat gy my hebt willen doen, vergeten maar een enkele tred om my myn vertrek te beletten, Lady Kelpdale ééne poging, hoe gering en zwak ook, om my naar die kamer terug te brengen, dan klaag ik u by het gerecht aan." „Wat wat meent gy „Ik heb in de laatste uren niet ge slapen, maar onafgebroken u gade ge slagen, ellendige vrouw, die gy zyt, die my het leven misgundet, en er my van witdet berooven ook hem, myn vader, er toe aanzettet, om met u samen te spannen. Ik heb het papier, welks in houd gy meendet geheel in mijn glas gedaan te hebben, doch waarvan genoeg hand te nemen, ais uitmakende een onderdeel van den vakstryd." Over dat voorstel ontstond levendig debat. Wie er zich het krachtigst tegen verzette, was (behalve Wessels) de bekende Eotterdam- sche scciaal-democraat Spiekman. Anti militaristische propaganda zoo zeide by ligt buiten den werkkring van het N. A. S. Men kan, gelQk de soe.-dem., er op werken, dat zoo weinig moge- iyk geld voor leger en v'oot wordt besteedmen kan het ook doen alleen door meetings, maar het is geen vafe- bewegingswerk. Hot zal de arbeiders van aansiuiting terughouden. Gaat men dezen weg op, dan zal men als vakbeweging den Staat op andere punten moeten aanvallen. Niettemin wilde de meerderheid niet afzien van de propaganda. Da militairen verrichten „onderkruipers-diensten" de miliciens behooren te worden „ingelicht" omtrent „de ware beteekenis van het militairisme.» Zy treden op ten bate van de patroons. En zoo werd net voorstel van het bestuur met 45 stemmen en 18 blanco aangenomen. De vakbeweging, voorzoover zy in het N. A. S, te Amsterdam is geconcentreerd biyft zich dus in dezelfde politieke, re volutionaire richting ais tot heden be wegen. De gebeurtenissen der laatste maanden hebben haar leiders niets ge leerd voor hen b'yft de vakbeweging niet in de eerste plaats een middel tot verbetering der sociale toestanden en verhoudingen, maar een wapen tegen de bestaande maatschappeiyka orde. Dat aldus slechts esn reeks van nieuwe nederlagen voor haar in het verschiet ligt, zien deze lieden niet in. (N.Ct.) Bocht en Plicht. Voor de eerste maal na de April staking hield de anti-sociaal demociatisuhe ver eeniging van spoorwegpersoneel „Richt en Plicht" gisterenmiddag te Utrecht een zeer druk bezochte algemeens leden vergadering. Leden uit alle deelen des lands, waar de vereeniging afdeelingen heelt, waren in grooten getale opge komen. Verschillende sprekers laakten het oprichten van nieuwe bonden van orde onder het spoorwegpersoneel, omdat zy van meening zyn, dat „Recht en Plicht» plaats aanbiedt voor alle spoorwegmannen die verbetering langs ordeiyken weg willen. In het byzonder werd door eenige sprekers uit het zuiden des lands sterk afgekeurd het werken van het R. Kath. arbeids secretariaat, dat onder het spoor- wegpersonetl in Noord Brabant en L:m burg invloed ten nadeele van de vele jaren oudere vereeniging „Recht en Plicht" tracht te verkrygen. Vervolgens leidde de raadsman van „Recht en Plicht," pater Wyers, de be sprekingen in over de spoorweg-erquête. Na ie den breede medegedeeld te hebben hetgeen reeds na den 31sten JaD, ten bate van het spoorwegpersoneel tot stand overgebleven is, om u beiden tot schande te brengen. Nu geloof ik, dat gy mij vry zult laten gaan." Lady Kelpdale trad gnal eenige schre den achterwaarts, maar antwoordde niet en Sir Richard stond als een pilaar met het hoofd op de borst geleund. Louisa verliet hen met langzaman maar vasten tred, en geen woord ontsnapte aan de lippen van hen, die haar eerst hadden willen weerhouden. Job Fritton ging haar,met de kaars in zyne hand, vooruit. Mrs. Edwards kwam haar op den trap tegen, en de erfgename nam met een zwakken glimlach van dankbaarheid den haar aangeboden arm. „Gy keurt het immers niet af, dat ik van hier ga zeide Louisa tot haar. „Ik geloof dat gy de beste party ge kozen hebt," antwoordde zy. „Zelfs nu, zoo laat in den nacht?" „Ja, zelfs zoo laat," was het antwoord. L misa zag haar met een vorscbenden blik aan, en gevoelde dat Mrs. Edwards een deel van het geheim vermoed had. Maar zy herinnerde zich hare belofte, en zeide „Sedert den dood myns grootvaders heb ik een afkeer van dit huis, en ofschoon het misschien een dolls gril is gebracht, ook naar aanleiding van verzoeken der vereeniging „Recht 8n Plicht," besprak by, hoe de afdeelingen der vereeniging ten aanzien der erq-joie te handelen hebben. Spr. wekte hierby op, dat de afdeelingen aan do erq-ö'.e- commissie zullen verzoeken de door haar ingediende grieven mondeling te mogen laten toelichten door den voorzitter, den secretaris en twee ot zoo noodig meer afgevaardigden van de betrokken af- deeling. Een der leden maakte bezwaar tegen het behandelen van grieven in het open baar in een afdeelings vergadering hy meende dat dan uit vrees voor rancune van chefs van het blootleggen der grieven niet veel terecht zal komen. Dit lid wilde zich liever houden aan de invulling van de vrageniyst, door de enquê e-commissie gezonden. Pater Wyers antwoordde hierop, dat iedere afdeeling moest handelen zooals het haar het beste voorkwam. De vergadering was er voorts sterk voor om, naast de verschillende grieven dour de afdeelingen te berde gebracht- en van plaatseiyk karakter, door het bondsbestuur enkele grieven van een meer algemeen karakter aan de erquête- ccmmissie te laten indienen. Na enkele opwekkende woorden van der voorzitter werd de vergadering ge sleten. Marconi-verbin&ingen in Nedsrl.-ïndië. Men zal zich herinneren dat de heer Py aacker Hordjjk by de behandeliDg der Indische begrooting een lans gebroken heeft voor de aanwending der draadlooze telegraphie in Ned,-Indië. waarvan, zio- als door den afgevaardigde met techni sche gegevens werd aangetoond, de kos ten aanmeikeiyk geringer zouden zyn dan die van het aanleggen van kabels. Dit optreden scbyai, in verband ook zeker mei oci.chten van elders over de uitkom ten met da Marconi toestellen verkregen, reeds vrucht gediagen te hebben. Althans is een aan het departement van koloniëa verbonden electro-techaisch ingenieur dezer dagen 'naar Londen ver trokken om te onderhandelen met de Marconi Wireless Compary over draad looze telegrapische verbindingen. Het is nog niet zeker welke verbindingen zullen worden aangelegdintusschen scbynt men thans reeds te meenen, dat voor de verbinding tusschen Java en de Westkust van Borneo sen draadlooze installatie W6l voldoende zou zijn. (,,N. Ct.)» Paul Kruger. De heer Kruger is Woensdagavond te Utrecht aangekomm mat den avond- sneltrein uit Frankrijk en was vergezeld van de heeren Bre-dell en Htymans en de familie Eloff, Aan het Centraal station te Utrecht waren aanwezig dr. Leyds en zjjn particuliere secretarissen de heeren Bolman en de heer Van Hoytema. De van my is, als ik my verbesid hier niet gezond te kunnen worden, toch kan ik die gedachte niet van my werpen." Aan de deur gekomen stond Job Frit ton gereed met de hmd aan het slot. „Gy gaat dus hoen zeide hy zacht. „Ja Job." „En keer; gy nooit weer?" „Neen, dat geloof ik niet." „Gy ziet verschrikkeiyk bleek het is voor u even goed door de nachtlucht te gaan, als voor een pas geboren wicht. Gy zyt ziek geweest wacht liever tot het dag is. „Neen/ was het beslissende ant woord. „Zoo als gy wilt, dan." Hy draaide den sleutel in het slot om en opende de deur, terwyi hy zyn blik niet van zyne jeugdige msestere3 af wendde. „Wilt gy by my in dienst komen, Job/ vroeg zy, „als ik een eigen huis heb, of wilt gy liever by Sir Richard biy ven „Myne plaats is by Sir Richard, myae jeugdige meesteres," zeide hy „altyd by het hoofd der Kolpdales, daar roept my myn plicht. Ik heb hem reeds be- wyzen van myn trouw gegeven ik sa'onwagen, waarin de hoer Kruger was gezeten, werd uit den trein gerangeerd en vertrok met den locaaltrein van 10.50 via Maartensdyk naar Hilversum. Om 11.37 spoortyd stoomde de laat ste trein van Utrecht het station te HUveisum binnen. Na eenige oogenblikken stapte de pre sident uit en begaf zich te midden van de eerbiedig groetende menigte en onder steund door dr. Htymans naar het wach tende lytuig. Met denzelfden breedetl zwaai van vrosger nam de oude presi dent zyn hoed af om de menigte terug te groeten. Gaen hoera geroep, doch een eerbiedig zwygend groeten verwelkomde den grys- aard, die wederom in de schoons dreven van Hilversum te midden van menschen die hem vokomen begrypen en verstaan, eenigen tyd komt vertoeven. In 'o rytuig by den president begaven zich de heeren Brtdall en dr. Hoymans. In 't volgende rijtuig nam de familie E.tff plaats, die op 't Kurhaus Trom penberg haar intrek zal nemen. Op de villa „Djemnah' aangekomen, wachtte den heer Kruger een aardige attentie. De heer Hoogenkamp, dia zyn villa heeft afgestaan, had namen» zyn echtgenoote en zichzelf in de vestibule een bloemstuk doen plaatsen, waaraan linten in de Naderlandsche en Hilver- sumsche kleuren, op welk6 linten stond „Welkem in Nederland* ea „Walkom op Djamnah." ïïoeix<tes*clu»lera. De laatste twee jaren, vooral in 1901, beeft de hoandercholera in ons land en ook in Balgië vele slachtoffirs gemaakt. Da Belgische regeering heeft een onder zoek naar deze ziekte ingesteld en de resultaten van dit onderzoek zyn thans samengevat in e9ne circulaire, welke aan autoriteiten,landbouwmaatschappyen,ver- eenigingen en particuliere personen, waarvan verondersteld kan worden, dat zy belang hebben by de hoeaderfokkery, gezonden is. De inhoud van dit schryven is zonder twyfel ook van groot belang voor ons land, Biykens die circulaire wordt deze ziekte veroorzaakt door een microbe, welke voornameiyk voorkomt ia de uitwerp selen en het siym van snavel en neua der zieke dieren. De microbs kan lange» tyd biyven leven in het water en in vochtige gronden in droge gronden stertc zij spoedig. Door hst regenwater wordt de microbe in waterplassen, vyvers en beken gebracht en besmet deze. De kiemen dezer cholera kunnen op groeten afstand van de eene boerdery naar de andere gebracht wo! dsn door: la. de dieren ze'f; 2a. personen, paarden, bonden e.a., wier voeten door den besmetten grond bevuild weiden 3a. het gevogelte, dat van de blyf by hem tot het einde toe." „Hy heeft behoefte aan bedienden die hem trouw zyn," zaide zy by zich zelvevervolgens den arm van Mrs. Edwards grypende, ging zy de deur uit. Daar gekomen, kwam Prince, de hazewindhond haar blaffende tegemoet en sprong vrooiyk om haar heen. „Gy gaat ook mede, Prince" zeide zy „ook gy zyt een oud vriend, dien ik niet wil missan." Op eens kwam er van uit de schaduw eene gestalte te voorsehyn, welke haar met snellen tred nederde. „Miss Kelpdale," zeide Archibald Hope „is het mogelijk, dat ik u hier ont moet." „Gy weet, dat ik altyd zonderling ben, Mr. Hope," antwoordde zy, „en ik verlang naar de stille woning van Mary Prayse, en naar Mary Prayse als myne verpleegster." „De stap dien gij gedaan hebt, is gevaariyk," zeide hy. „Hjj is gedaan." Het was tevens esn stap, die my een andar gevaar deed ontsaappen, dacht zy en misschien vervulde hen dezelfde ge dachte, toen hy bemerkt had dat zy, die hem gewaatsehuwd hal zich by haar bevond. Wo'rii vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1