6 MEI Zaterdag 16 Mei. pn op Zoom :uinsir. 57. HUIS liiaÉÉoM Moten Fsyiuifoü 41e Jaargang" 1903. ho. 115. JUR: VLISS1MSCBE (OlilAVT. PrtJs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich bQ alle Boek handelaren, Postdirecteuren ei rechtstreeks by den Dit se ver VAN BS VEUJK Jr., Kleine Markt, I. 187. A8VERTENTIÊNvan 1—A resell 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry» slechts tweemaal berekend, Groots letters en clichd'g naar plaatsruimte. Vwwfcfat iafelfS®, ef Ssa- se ftsaMagea. ^•tepliooxrattnu»®*' IO. A&ooEsrasiiLts-AiTssUuitfSn op «eer vootrdeellge Toemntdu* jruim ZOLDER, Ir es Bureau der en flinke Mu Cammarca. Lichtingen 1900 en 1901. De minister van staat, minister van oorlog, Brengt ter algemeene kennis het Kon. bestuit van 9 Mei 1903 no. 44, betrekke lijk herhalingsoefening van de miliciens verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901, behoorende tot de regimenten infanterie en tot het korps genietroepen, aldus luidende Wy Wilhemina, by de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Staat, Minister van Oorlog, van 6 Hei 1903, Kabinet La V, 37 Gezien art. 111 der Müitiewet 1901 Gelet op Oaze besluiten van 24 Januari 1903 no. 13 en van 5 Februari 1903 (3taatsblad no. 68), betrekkelijk de op roeping onder de wapenen van verlofgan gers der militie te land, onderscheideiyk krachtens art. 11.1 en art. 110 van ge roemde wet Hebben goedgevonden en verstaan Eeaig artikel. De rniliciena-verlefgangeis derlichtin- van 1900 en 1901, behoorende tot regimenten infanterie en kt het korps ge-ietroepen die, ingevolge ons besluit van 5 FM>r. 1903 (Staatsblad no. 68), krachtens art. 110 dor Miliiiewet 1901 onder de wapenen zya geweest, worden deswege geacht tevens een herhaiings oef. ning te hebben volbracht van één perio'e van vijf woken, mot dien ver stande, dat die verlof gangers daardoor hibbsn vervuld: dia der lichting van 1900, do her ha» lingsoifer.ing waartoe z(j ingevolge Ons besluit van 24 Jan. 1903 no. 13, in dit jaar zouden moeten worden opgeroepen die der lichting van 1901, de herha- lingso fening waartoe zy ar.dors in 1904 Zouden worden aangow.zea. gen IBI1MST ansasMresa r. r v-a 4 50 {sffieaa ra Zeümarü -• va r,r=? 12 30 1 15 10 5 55 6 55 7 45 ZsïLmarte Vtiuk» warkdfsgenl 6 23 12 35 120 Sfi 7— 7 50 815 kVEHDIENST. Ii— 6 20 7—7 60 1020 10 40 li gt* 2- 2 21* 10 4 30 4 50 6 50 m 6 10 6 30 7 21 1010 10 30 10 60 1 20 1 4. 2 1» i 4 20 4 40 0 8 8 30. len Zondags uit. Son. bezoek aan Amsterdam. Biykens het programma voor het Ko- sinkiyk bezoek aan Amsterdam zullen H. M. de Koningin en Prins Hendrik Vrijdagnamiddag 22 Mei C. S. arriveeren, Zaterdagochtend wordt een groote rytoer pamaakt, een bezoek aan het Stedeiyk Museum gebracht, en des middags zal het Kon. Echtpaar den roei wedstrijd en bloemencorso van De Hoop aan den Buiten-Amstel bijwonen. Dien avond is gala-vooratelling in den schouwburg, ndagochtend godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk en des middagsbezoek Artis. Maandagochtend is er audiën tie, evenals Dinsdagochtend en Wotna- iagochtend "Woensdagmiddag 3 uur tpeniDg der Nieuwe Beurs en des avonds laout. Donderdagochtend tegen half elf ffirtrekken de Koningin en de Prirs neer. CHELÖE. 03. <a 3 23 en 6 05 3 50 i 6 35 1 55 a) en 4 45 3 23 50 e) ten n* hat vertrek ie, Bcrseiea aa naar Borssele- ea WOENSDAGS ïenzen ten hoogs'3 H volgende dag®0 poorwegatation vrij naar het JUngeheh. 100.) Zj goot den brandewyn in een glas »or een vierde gevuld met water, zag Mermaal naar het papier en ging toen Sar het bed en bracht het glas naar de ipen der kranke. Maar de oogen waren weder gesloten. Zij slaapt,* zeide Lady Kelpdale by kh zelve„wat slaapt zy nu gerust.» Wederom naderde zy den haard, zette glas op den schoorsteenmantel, nam geheimzinnige pakje, hield het boven vuur, aarzelde en legde het eindeiyk neer, van waar zy het genomen d. Andermaal ging zy zitten met hare op hare knieën, nam haar Het,, N. v. N. herinnert er aan, dat H.l M. de Koningin te Amsterdam een gewichtiger! gedenkdag zal beleven. Den 23sten Mei zal het 121/s jaar geleden zijn, dat zy door den dood van Koning Willem III, Koningin der Nederlanden werd. Of aan het Hot de dag opgemerkt zal worden, zegt het blad, is niet bekend; maar indien het plan van eene aubade doorgaat, zou het zeker niet oneigenaardig wezen als deze op 23 Mei werd gebracht. Be Christelijk historische partij. De samensmelting van den Cüristeiyk- hiatorischen kiezersbond en van de Chris- teiyk-historische of vrye anti-revolution- naire partij, sedert het vorig jaar voor bereid, zal weldra een feit wezsn. De leiders der beide groepen zyn, naar De Nederlander meldt,het eens geworden over een program van beginselen, en op Maandag 25 Mei zal in Eensgezindheid te Amsterdam een vergadering vsn beide groepen worden gehouden, waartoe allen, die zich met het nieuwe program ver- eenigen, zyn uitgenoodigd. De naam der nieuwe party zal wezen „De Ghiisteiyk- historische party». Een bestuur zal met de eigeniyke organisatie der paity en de dageiyirsche leiding der zaken worden belast. Ia dat bestuur zulten de yolgenda heeren opgenoemd in alfabetische rangorde zitting nemen jbr. mr. D. J. de Geer, Rotterdam jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohman, Den Haag; jhr. C. R6 ill, penningmeester, Baam mr. R. van Veen, Den Haag mr. H. Verkouteren, Amster dam dr. J. Ta. da Visser, Amsterdam. Dbzo haeren zullen de werkzaamheden nader onder elkander regeien. Als secre taris zal O) treden inr. Veikouteren te Amsterdam. Het program d-r party luidt als volgt: Artikel I. Z ffeiykheid en recht, gszag en viyheid, en derhalve ook de instel lingen, welke dienen om die te bandha ven en te bevorderen, vinden hun grond slag in een ordening Geds, welke ook op staatkundig gebied richtsnoer en toetssteen in alles moet wezen. Die ordening is geopenbaard door het geen daaromtrent in de Heilige Schr.ft gevonden en in de leiding Gods in de geschiedenis der volken waargenomen wordt. De maatachappaiyke ontwikkeling mag derhalve niet naar willekeur verwrongen, doch moet by het licht van G.jös Woord verder geleid worden. Art. 2. Wy erkennen, dat de Nuder- iandsche natie is geboren uit den wor- stelstryd voor Gods Woord en da vryheid des vaderlands en dat daardoor haar nationaal karakter is bepaald. Als Protestantsche natie h8bban wy derhalve te slryden teg6n alles wat zou kunnen leiden tot verkorting van gewe- tensvryheid of tot opheffing van de rechtsgeleerdheid der verschillende ker ken. Geen keik behoort van haar ver kregen rechten te worden beroofd. Maar hoofd in hare handen en streek hare gryze haren van hare slapen. De zolde ring scheen zich te bewegen van de rustelooze schaduwen, die er op speelden en alles was weder als in het begin vaa den avond, behalve zy wie al die zonderlingheden betroffen. Louisa Kelp dale was wakker en op hare hoede. Toen de tweede echtgenoot haars vaders over het vuur bukte, opende de zieke langzaam hare oogen en hield die onaf gebroken op hare stiefmoeder gevestigd. NEGENDE HOOFDSTUK. Het slosg drie uur, toen Louisa nog altyd hare stiefmoeder gadesloeg. Toen de klok van Carrisford hare drie doffe slagen deed hooren, sidderde de vrouw, die gehurkt by het vuur zat, meer dan te voren. Louisa sloeg haar oplettend gade. Hare oogen waren niet van haar afge wend. Vermoedens, die eerst onbepaald en als in een nevel gehuld waren be gonnen een meer bepaalden vorm aan te nemen, en deden haar hart angstig kloppen. Zy scheen eensklaps uit hare bedwelming ontwaakt te zyn, en met buitengewone zielskracht vervuld, het snoode plan ontdekt te hebben, dat ook behoort niemand op eenigerlei wyze te worden bevoordeeld om zyne persoon- ïyke overtniging of beiydenis, opdat onze Heers Jezus Christus niet om uiter- lyke eer of voordeel worde gadiend, en de Overheid aldus hare roeping om mede te werken tot vorderirg van het konink- ryk Gods kunne vervullen. Art. 8. Het constitutioneel Koning schap, opgedragen aan het Huis van Oranje-Nassau, is de vrucht van de lei dingen Gods met ons volk en de natuur- ïyke ontwikkeling van 's lands historie en daarom terecht in onze grondwet bevestigd. Art. 4. De souverein ia als zoodanig alleen voor det rechterstoel van God verantwoordelijk. Evenzeer als allen, die onder den Koning met eenige regeerings- taak zyn belast, is de souverein gebonden aan de instellingen en bepalingen, die door hem zeiven mat gemeen overleg der Staten Generaal in het algemeen welzya en ter bewaring en verdediging van de volksrechten en volksvryheden worden vastgesteld. Art. 5. De Staten-G jaeraai zyn ge houden, ten krachtigste de rechten en vrijheden des volks te verdedigen en het landsbsstuur te controleeren. Zy hebben zich te onthouden vaa stelselmatige be voordeeling van eenig dtel der nat;e boven een ander deel. Hoe nauw de band tusschen de leden der Staten Gene raal en hun kiezers ook zya moge, moet toch by elke stemming het belang en het recht van allen, niet dat van de kiezers, den doorslag geven. Art. 6. Steeds behoort 6r naar ge- stre f i te Wurden, alle kringen dar maat schappij cok porsooniyk te doen deelne men aan de boliaHiging' van de publieke zaak, opdat het oordeel in en over poli tieke zaken met de noodige kennis daar van gep: ard ga. Hoe meer de politieke on wikkeling des volks toeneemt, hoe meer het kies recht tot samenstelling van politieke en administratieve colleges ban worden uit gebreid. By de toekenning van hot kiesstelsel en de inrichting van het kies stelsel behoort er voor gewaakt te wor den, dat niet eenig deel der maatschappy door een ander deel worde oveiheerscht. Art. 7. De rechtspraak sta in ver band met het zedeiyk rechtsbesef der natie volgens wetten, die op de eeuwige rechtsbeginselen rusten. By de vaststel ling van het strafrecht behoort uitgegaan te worden van het beginsel, dat der Overheid het recht om ie straffen van Godswege is toegekend, niet slechts om de maatschappy te beschermen, maar allereerst tot herstel vaa de geschonden gerechtigheid, desnoods door de dood straf, waartoe het recht haar in beginsel toekomt. Art. 8. Zooveel mogeiyk moet het particulier initiatief worden aangemoe digd en gssteund, doch niet vervangen worden door directe staatsbemoeiing. Leiding van de Overheid behoeft niette worden uitgesloten, en daar vooral, waar tegen haar gesmeed werd. Z(j trachtte niet zich wys te maken dat het slechts een droom was, wat zy gezien had, of dat z(j nog droomde, en welhaast ont waken zou, om ai die vreemde twijfeling te zien verdwynen. Louisa had de hand harer stiefmoeder een pakje van dan schoorsteenmantel zien nemen, en het ter zyde leggen, alvorens den brandewijn in het glas te gieten, zy had daarna dezelfde hand zich andermaal zien uitstrekken, het pakje over het vuur houden zy had de aarzeling opgemerkt en het pakje op zyn plaats zien terugkeeren en de ont zettende gedachte kwam in haar op, dat haar leven in gevaar was en dat Lady Kelpdale haar dood verlangde. Het was noodig te waken niet te dulden dat de slaap haar een oogenblik slechts verraste zoo hare meening niet het gevolg was van krankzinnig heid zy moest op hare hoede zyn, om haars levenswil, tot het daglicht de kamer weder verlichten en trouwer vrienden zich om haar zouden vertoo nen. Misschien begon zy krankzinnig te worden, of was het in den aard harer ziekte dat zy deze dingen zich verbeeldde, en misschien sterven met verschrikke- een te bereiken goed doel niet anders dan door eenheid van handelen bereik baar is, is overheidsdwang gerechtvaar digd. Samenwerking van patroon en arbeider diant te worden in de hand ge werkt en daarop een wetgeving gebouwd, die met eerbiediging van aliar recht, in zonderheid hun ten goede komt, die vooralsnog het meest aan overheids steun behoefte hebben. Art. 9. B|j de regeling van 't belasting stelsel worde in acht genomen eensdeels, dat zooveel mogeiyk allen bydragen in de algemeene lasten, anderdeels, dat de lasten van hen, die door evenredige ver deeling daarvan te zwaar zouden worden gedrukt, op de schouders van hen, die tot dragen daarvan beter in staat zyn, worden overgebracht. Art. 10. Het onderwys in al zyne vertakkingen behoort van overheidswege te worden bevorderd. Daaruit volgt niet, dat bet steeds van de overheid moet uitgaanwal dat, waar zQ de Over heid hst niet zelve geeft, zy het toch te leiden en te steunen heett, opdat de vruchten van het onderwys zooveel mo gelijk aan aden ten goede kunnen ko men. zy eerbiedige ten volle de inzich ten der ouders omtrent den godsdiersti- gen en zedeiyken grondslag van onder wijs en opvoeding en zorge zooveel mogelijk, dat niet tengevolge vaa de keuze tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, de een boven d3U ander fl :anciael worde bevoordeeld. Art. 11. Armenzorg bijjve in de eerste plaats een zaak der kerken en der par ticulieren. Nochtans behoort de O ,-erheid, krachtens wettoiyka voorschriften op verschillende wijzen de vervulling van de taak van kerk en particulieren te steunen an mogeiyk ts maken en het onderlinge verband en de samenwerking van allen, dis zich met d'e zorg inlaten, te verzekeren. Art. 12 De neiging om de verdedi ging des lands te verwsarlorzin wanschen w(j, binnen de parken der financieels krachten van het volk, met kracht ba- streden te zien. Ook de verdediging der koloniën dient te worden voorbereid. Art. 13. Landbouw, handel en nijver» held hebban aanspraak op de zorg en den steun der regeering, van wie ver wacht mag worden, dat zy trachten zal datgene weg te nemen, wat deze bronnen van bestaan drukt. Art. 14. Ia onze koloniale bezittingen bk.oort een onbaatzuchtige staatkunde te worden gevolgd. De regeering verloo- chene ook daar het christelijk karakter der natie niet, maar bevordere de zen ding met wys'aeid en beslistheid, verbe- tere den rechtstoestand der inlandsehe Garistenen en trachfe door opwekking vaa veerkracht en arbeidzaamheid den inlander te doen deelen in het partytrek ken van de bronnen van welvaart, die onder zyn bereik liggen. Het onderwys, aan de inlanders te geven, worde zoo veel mogeiyk aan den zendiDgsarbeid verbonden. ïyke vermoedens tegen hen, wier zy haar vol vertrouwen had moeten schen ken. Ea toch, toen zy het eerst door deze ongesteldheid werd aangetast, had zy eene ongewone smart geroeid van zoo geheel alleen te zyn, en haar vader niet b£j baar to zien eene vrseseiyke moedeloosheid had zich vervolgens van haar meester gemaakt, toen haar vader terugkee.-de, en hy en zyne tweede vrouw in de eetzaal spraken over de waar- schyniykheid van haar overiyden en een nog grooter angst had zich van haar meester gemaakt, toen zy in de kamer kwam, waar zy den nacht ge heel alleen met Lady Kelpdale moest doorbrengen. „Waarom heb ik ook Mary Prayse doen vertrekken?» zoo hadden hare bevende lippen gefluisterd, voor zy hare geheele verlatenheid voelde en hare vermoedens byna tot zekerheid geko men waren. Voorzeker dat alles was geen droom, maar veel, veel eer waar schuwingen haar ingegeven tegen hen, die haar haatten en haar geld lief hadden. Zij was dankbaar voorde vernieuwde kracht, die iu die hacheiyke oogenblikken in haar was teruggekeerd. Zij had die Algemeen kiesrecht. De 0Prov. Gron. Ct." verheugt zich over de verklaring der regsaring, dat men geen reactie wil en dat moet worden voortgeschreden op de baan der sociale hervormingen. Maar de politieke hervor ming vraagt het blad. Is het toeval of opzet, dat van haar werd gezwegen, al was toch het voorstel-Drucker reeds in gediend Het liberale Groninger orgaan weet, dat er vele tegenstanders zyn, maar vraagt toch nog eens of die tegenstand biyk geeft van vertrouwen in de bevol king en of de uitsluiting van zoovelen, die ovenveel of meer aanspraak kunnen doen gelden dan anderen, aan wie het kiesrecht wil is toegekend, getuigt van rechtvaardigheid „Zou niet de verantwoordeiykheid voor en de tevredenheid met den gang van het bestel in het ryk en zijn onder- deelen ongemeen verhoogd worden, als op verder politieke ontvoogding werd aangestuurd Willekeur is ons kiesstel' sel, ook na de grondwetsherziening vau 1887, biyven aankleven in hooge mate. Zij zet kwaad bloed en de volksmenners vinden in de heerschende regeling van het kiesrecht een pakkend middel tot het zaaien van wrevel en ontevreden heid. Daarom mag de politieke hervor ming voural niet worden geminacht of op den achtergrond geschoven en is er aan haar evenveel gelegen als aan de sociale voorziening. Alleen ongewet tigde vrees kan voor deze waarheid blind maken. Museum Mesdag. Gisterenmiddag t?gan 4 uur vereenig- den zich de overige ministers aan het departement van hun ambtgenoot den minister van binnenlandsche zaken, van waar zy zich ia jytuigen begaven naar de woning van den kunstschilder Mesdag aan de Laan van Meerder voort. Ten 4 ure had len zynau huize de overdracht plaats van het Museum-Me3dag aan den Staat der Nederlanden. De stichter van deze zeldzame verza meling scbiidsryen en kunstvoorwerpen de heer Mesdag, die deze kunstschat aan het Nederlandse ha volk afstaat, wenschte aan de plechtigheid der overdracht geen openbaar karakter te geven, zoodat aan de pers daarby geen toegang kon worden verleend. De waardo vaa dit museum wordt op niet minder dan 3'/, millioen gulden geschat. Op het volgende hygiënisch congres te Breda zal o a. ook de voorgestelde herziening der epidemiewet be'reffande opheffing der verplichting van vaccinatie voor schoolgaande kinderen in behande ling komen. By Kon. besluit is bepaald dat de vrywilligers van het reservekader by de infanterie en de vesting-artillerie, die in terneerleggen en daarby zooveel angsten uitstaan, het zou haar den dood veroor zaakt hebben. Misschien zou hy daarna krankzinnig worden of plotseling instor ten, wanneer het gevaar voorby was, maar thans gevoelde zy dat het noodig was al hare krachten te verzamelen. Zy herinnerde zich plotseling water ge dronken te hebban, dat Lady Kelpdale haar gegeven had, en begon te gelooven, dat het mogeiyk was, dat deze het met slaapgoed had vermengd, hetwelk de ziekte veroorzaakt had, die zooveel ont steltenis op Aver Court had teweeg gebracht. Had die drank misschien nu uitgewerkt, en was het noodig dien te herhalen, om haar andermaal te be dwelmen ten einde haar al dichter en dichter aan den rand te brengen, dia leven en dood scheidt? De hemel ver geve haar deze onrechtvaardigheid, in dien zy zich bedrogen had, en de mor gen zou haar de gelegenheid tot ryper nadenken brengen. Zoo Lady Kelpdale nog dezelfde vrouw geweest ware, die Louisa in haar vroeger leven gekend had. Wordt vtrvolgd.

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1