114. 41e Jaargang' 1903. ran Piano's Sooialp, Vrijdag 15 Mei. Il l AST Pendules met i-Horloges, 50 Regulateurs, Harmonica's, f500. J. DEKKER, Goes lit GÏMMSTIEK ssage. G emeentebestuur NATIONALE MILITIE. FBUILLBTON. illOMf u Imééé Wien. van 100 Gulden. 50 Gulden. 25 Gulden. 10 Gulden. ra, T. IALTEREN, 4 Win- 1RGEN, Ljtendebiet. Korte Noordstraat, 7IE" te Winsohoten. iteur J. VAN DER rispeiyk zuiver waam personeel. BAAT H 39. i&amieele behan- jegraatsverkrom- re afwijkingen, shandeling. ihe aandoeningen aiming enz. ndeling op medisch Kerkstraat, vraagt legeljjke ld t 24. Zich aan te in 9 uur 's avonds. pagd een zindeiyke 'BODE. ld en Hotel „de Mi- 20, Middelburg. .MBIE8 8T ra iS0D£i£DS8 f.v i: Via 4 50 (alleen Fan Ziilmarki.- vrfl 4-5 na 1230 1 15 5 10 55 6 56 7 45 ar Ztümarit Viassti iVj werkdagen' 6 23 12 S5 l'aO 2 6 i 7 7 50 8 SS LVMDIENST. 8— 8 20 7—7 50 1020 10 «f 11 1 8C* 2-* 2 4 10 4 30 450 550 120. vu 6 10 30 7 21 1010 IC 8" 10 6" |0 1 20 14; 2 IA 40 4— 42* 440 40 S 30. allen Zondags uit. fSCHEEGE. 903. nu 3 21 en 6 05 8 50 6 35 ja 1 55 a) en 4 45 .u 3 23 5 60 e) raten na bet vertrek 110 ISO ns, Borselen en naar Boraaele- des WOENSDAGS Neuzer ten hoogste en volgende dagen spoorwegstation te VLISSIMSCBE COURAWT. Prjjs per drie maanden 1.80. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever VAN BB VELBB Jr., Kleine Markt, I. 127. ABVERTENTDÈNvan 1—4 regels f 0.40. Voor slktn regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend, ftroote letters •n dlché's naar plaatarnimts. Vemkgat iagdf&s, sKgranttez* eg S»k- en feesiSeges. Talaphoonsimnar XO. Afcoiwementc-AdTerUiitl&i op «eer Toordaellge voorwsuden. Onderzoek der verlofgangers van de Militie te Land, Burgemeester en Wethouders van Vlis» singen gelet op het besluit van den Gommis- saus der Koningin in deze provincie van den 29 April 1903. Roepen by deze opalle in deze ge meente wonende verlofgangers van de militie te land, onverschillig tot welke lichting zy behooren voor zoover zy vóór 1 Januari 1903 in het genot van onbepaald verlof zyn gesteld, met inbe* griP van hen die in dat jaar zoodanig veriof verkregen, na krachtens art. 124 ot art. 131 van bovengemelde wet onder de wapenen te zyn geweest en zy die niet vailen in de uitzonderingen in het vierde lid van art. 99 van het Koninkiyk besluit aangeduid, of niet, krachteLS de derde zinsnede van art. 123 der wet zyn vrygesteld van de ver plichting om het onderzoek by te wonen, om op Vrydag 12 Juni 1903, des voor middags te 10 uren, vóór het Raadhuis dezer gemeente te verscbynen, gekleed in uniform, voorzien van alle door hen van het korps medegenomen kleeding- en uitrustingstukken, van hun zakboekje en van hun verlofpas, teneinde overeen komstig art. 127 der militiew6t, door den militie-Commissaris te worden onder zocht. Verder wordt te kennen gegeven, dat, zoo een verlofganger, uithoofde van ziekte of gebrektn buiten staat is voor den militie-commissaris te verschijnen, daar van uiteriyk vóór den dag der inspectie bfj den burgemeester zal moeten worden ingediend, een attest van den behande- lenden geneesheer. Een ieder wien zulks aangaat, wordt mitsdien ernstig aangemaand, om zich ten voorschreven dage, uur en plaatste doen vinden, teneinde zich niet bloot te stellen aan de straffen by de wet be dreigd. Wordende voor zooveel noodig herinnerd aan de navolgende bepalingen der wet op d6 nationale militie lo. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag waarop hem de verlofpas is uitgereikt, by den bur- gomeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zyn verlofpas voor gezien tetkene. (Art. 120) 2o. de verlofganger, die zich in een andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den burgemeester zyner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hy komt in de ge meente, waarin hy zich vestigt, meldt hy zich evenzeer aan by den burge meester dier gemeente, opdat zyn ver lofpas ook door hem voor gezien worde geteekend. (Art. 121) 3o. de veilotganger van de militie te land, mag zich zonder toestemming van zyne excellentie den mlniater van oorlog, niet langer dan gedurende drie achter eenvolgende maanden buiten lands be geven. (Art. 123); 4o. de verlofganger, die de Artt. 120, 121 en 123 niet naleeft, wordt inwer- keiyken dienst geroepen en daarin gedu rende ten hoogste twee maanden gehou den. De duur van dezen dienst wordt bepaald doorzyne excellentie den minister van oorlog. (Art. 124) 5j. de verlofganger van de militie te land, die by openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commis saris te worden onderzocht, verschynt by het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem by zyn vertrek met groot verlof medegegeven, van zyn zakboekje en van zyn verlofpas. (Artt, 138, 139 en 140) 6o. de verlofganger is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tjjd welken het onderzoek voor den militie-commis- saris duurt en, !n het algemeen, wan neer hyin uniform gekleedis.(Art. 117); 7o. behoudens het bepaalde by Art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij ge legen provoost of het naastbyzynde huis van bewaring of arrest door den militie- commissaris worden opgelegd aan den verlofganger a. die, zonder geldige redenen, niet by het onderzoek verscoynt b. die, daarbfj verschenen zyude, zonder geldige redenen niet voorzien is van de by art. 127 vermelde voorwerpen o. wiens kleeding- en uitrustingstuk ken by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zyne vertoont. (Art. 128) 8o. onverminderd de straf in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op daartoe door den militie commissaris te bepalen tyd en plaats en op de in art. 127 voorgeschreven wyze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 130) 9o. de verlofganger, die zich by her haling schuldig maakt aan het feit sub 4o van art. 128 bedoeld, of niet, over eenkomstig art. 130, voor den militie commissaris verschynt, of aldaar ver schenen zijnde in het geval verkeert, sub 2o en 3o van art. 128 vermeld, wordt in werketyken dienst geroepen en daarin ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den minister van oorlog bepaald.(Art. 131); Aan het onderzoek wordt niet deelge nomen door verlofgangers die dit jaar voor het voor het onderzoek bepaalde tydstip uit anderen hoofde dan krach tens art. 124 of art. 131 der wet onder de wapenen zyn geweest, of die bestemd zyn om in dit jaar krachtens art. 108 109 of 111 der wet onder de wapenen of in werkeiyken dienst te worden ge- vrij naar het Engelsch. 159.) Zy had stemmen op het terras ge hoord, dat was zeker stemmen, di haar bekend waren en het was vreemd dat op dien tyd nog menschen wakker waren en zich in de nabyheid van het huis ophielden. Zjj schoof het gordyn nog verder ter zyde, deed de statiegordynen achter zich dicht, zoodat zy het licht der kamar afsloot, en drukte haar gezicht tegon het glas, verlaDgend als zy was om het geheim op te lossen Maar de duisternis stelde haar te leur en de stemmen deden zich niet meer hooren. Nog altyd wachtte zy, toen het roepen van haar naam haar verschrikt roepen. (Kon. besl. 2 December 1901, Stbl. no. 230, art. 99 4e al.) logeiyfden by de militie, die krachtens art. 113 der wet van den werkeiyken dienst zyn ontheven, of aan wie krach tens art. 114 der wet uitstel van eerste- oefening of van verbiyf onder de wape nen is verleend, zyn gedurende den tyd, dat zy in het genet zyn van de onthef fing of van het uitstel, niet aan het onderzoek onderworpen. Vlissingen, 14 Mei 1903. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE, De Secretaris, WITTEVEEN. Se Rijksmiddelen. De maand April heeft een totaal van f 11,902,466,7378 yoor 5e schatkist op geleverd, tegen f 12,846,741,S4Ys in dezelfde maand van het vorig jaar. De mindere opbrengst van haast 9'/s ton is byna geheel het gevolg van het lagere ontvangstcyfer der successierech ten. Gaven deze in April 1902 een bate van f 1,715,169,157s (een buitengewoon hoog cyfer), de afgeloopea maaud be droeg de ontvangst slechts f880,793,9l7i dus meer dan 8 ton minder. By vergeiyking van de beide maanden merken we in de rubriek directe belas tingen nog al aanzieniyke schommelin gen op. Gaf do grondbelasting in April 1903 f 42,000 en het personeel ongeveer f4000 minder dan in Ap-il van verle den jaar, de bedryfsbelasting daalde van f 424,944,05 op f 322,144,32, dus leverde meer dan één ton minder, waartegenover echter de vermogens^ela'.riGg steeg van f 1,033,138,61 tot f 1,103,343,77, en die derhalve een som van f 70,000 meer in de schatkist bracht. Op de invoerrechten werd 124,000 minder ontvangen, terwyi de accynzen een bedrag van f 7000 hooger zyn ge komen. Van laatstgenoemden was het die op de suiker,welke aanzieniyk steeg n.l. met f 73,000, hoewel de opbrengst van den suikeracoyns over de laatste 3 maanden van dit jaar nog f225,000 gebleven is beneden die in hetzelfde tyd- vak van 1902. De wynaccycs was f11,000, die op het gedistiileerd bijna f 80,000 en die op bier f 8000 lager dan verleden jaar, waartegenover verhoogin gen stonden van den zoutaccycs met f 4000 en van dien op het geslacht met f 27,000. De zegelrechten stagen met f 17,000 en de hypotheekrechten met f 5000, doch de registratierechten bleven t 43,000 en de successierechten geiyk wij reeds hierboven opmerkten f835,000 bene den April 1902. Verder moeten geconstateerd worden een verlaging in de opbrengst van de domeinen van byna f38,000 en van de de hand aan haar hart bracht. „Lady Kelpdale I* „Wat is er 7" vroeg zy van achter de gordynen te voorschyn tredende „zijt gy wakker myn kind „Ja,* zeide Lraisa, „ik wist niet waar gy waart." „Ik keek naar buitenik meende stemmen beneden te hooren." „Die stemmen maakten my wakker en by kan toch niet buiten zyn?' „Wie Louisa?' „Mr. Hope," antwoordde zy, „ik dacht dat ik hem op het terras hoorde spreken." „Maar hoe zou hij daar zijü vroeg Lady Kelpdale snel. „Ja I waarom hy is Zy zweeg en dacht eerst na, en Lady Kelpdale zeide nieuwsgierig „Welnu, hy is „Hy is misschien verlangend iets aan gaande my te vernemen, en is daartoe hier gekomen. Maar dat is niet waar- schyniyk." „Neen waarschyniyk niet," herhaalde de stiefmoeder. „Hje laat is het?" „Het is zoo even twee uur geslagen." „O, zoo laat reeds," zeide Louisa. „Ik posteryen van ruim f 9000, doch verhoo gingen by de telegraaf van f19000, by de S:aatslotery van f17000 en by de loodsgelden van f14000. Hoewel uit bovenstaande cyfers biykt, dat de voornaamste oorzaak der mindere opbrengst van de afgeloopen maand April vergeleken by verleden jaar, te zoeken is by de successierechten, gaven toch ook andere middelen minder bevredigende resultaten. Daar echter in het eerste kwartaal van dit jaar een aanzieniyke voorsprong op 1902 is gemaakt, biyft 'de opbrengst van de eerste vier maanden nog ruim f 852.000 boven die van ver leden jaar. (N.Ct.) Se gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. De buitengewone Apeldooomsche cor respondent van de „Tel." schryft Zander iets te willen af die gen op de betrouwbaarheid van hetHaagsche corres pondentiebureau, behoort niet dan onder voorbehoud te worden aangenomen een verklaring in zyn bericht van Maandag aangaande de komst van H. M.'s lijfarts op het Leo. O 'juist is het, dat deze geneesheer zich meermalen tydens het verbiyf der Koningin op het einde der week naar het Loo begeeft en zyn komst van Zaterdag j.l. een dier gebruikeiyke bezoeken was. Gedurende het verbiyf van H. M. op het Loo, in dit seizoen, bracht de ïyfarts slechts éénmaal een bezoek, nameiyk Zaterdag jl. Dat de gezondheidstoestand van H. M. zoo goed is als gewenscht kan worden, dien indruk ontvingen niet zy, die H M. in de laatste weken van nabij konden Voor het toezicht op de uitvoering van de A-beidswet en van da Veiligheidswet wordt het Ryk verdeeld in negen arbeids inspectiën. Het toezicht wordt in Iedere arbeids inspectie u.tgeoelend door een inspecteur. De ambtenaren bekleeden geen ander ambt of andere bedieniDg zonder konink- lyke toestemming en nemen middeliyk noch onmiddellijk deel aan bedryven ot ondernemingen van fabrieks of ambachts- ny verheid. De inspecteurs zyn belast met het toezicht op deuitvocriag van de Arbeidswet en van de Veiligheidswet en van de naar aanleiding van die wetten uitgevaardigde Kon. besluiten en ministerleele voor schriften. Zy bezoeken daartoe de plaatBen die aan hun toezicht zyn onderworpen. De medisch-adviseur is naast de irspecieurs belast met het toezicht op da uitvoering dar bepalingen van de in artikel 12, la lid, bedoelde wetten, besluiten en voorschriften, die ln het belang van de gezondheid van by den arbeid betrokken personen zyn vastgesteld, By de uitoefening van dit toezicht handelt hy steeds in overleg met den ter plaatse bevoegden inspecteur. Da electro-technicus staat de inspecteurs in bet by zonder by in het uitoefenen van het toezicht op de uitvoering der bepalingen van de in artikel 12, le lid, bedoelde wetten, besluiten en voorschriften, die van toepassing zyn op electrlsche toestellen en geleidingen. Wordt aan een der ambtenaren de toegang geweigerd tot een plaats, waartoe hy krachtens de bepalingen dar Arbeidswet of der Veiligheidswet tosgang hesft, dan roept hy de hulp in van dea burgemeester der gemeente of van een anderen ter plaatse bevoegden hulpofficier van justitie. Integendeel ziet H. M. voortdurend zeer bleek en neemt men op het aanvallig gelaat eon lydenden trek waar. Ia het „Apeldoorn's Dagblad" werd, dezer dagen, nog voor de komst van den li.farts, dan ook onomwonden opgemerkt, dat de gezondheidstoestand der Koningin biykbaar te wenschen overlaat. De sterke constitutie vau H. M. in aanmerking genomen, en het feit dat H M. zich nog in het openbaar beweegt, behoeft men zich echter voor een onge steldheid van ernatigen aard niet ongerust te maken. moet dan zeer goed geslapen hebben ik zal spoedig beter zyn." „Dat hoop ik," antwoordde Lady Kelpdale. „Gy gelooft niet dat ik herstellen zal," Z8ide Louisa. „Gjj hebt het myn vader myn armen vader gezegd, die zonder my niet leven kan." „En waarom niet vroeg L-.dy Kelp dale. „Zal hy my dan niet hebben, om voor hem te zorgen, my om hem te beminnen zoo het moest dat gy van hier gingt, Louisa Ik ben immer eene getrouwe gade geweest, en ik zal hem gelukkig maken, als er niemand is, die hem van my aftrekt." „Als ik er niet meer zyn zal vroeg Louisa. „Ja misschien." „Heb ik my dan ooit tusschen u en hem geplaatst?' „Hy bemint u meer dan mij dat weet gy, en ook weet gy hce onnatuur- ïyk dat is. Hoor," en dit zeggende stampte zy met den voet ongeduldig op den grond, „gij weet dat gy niet moogt praten. Waarom sleept gy my in een gesprek mede en maakt gy my boos, in plaats van u stil te houden en te slapen Arbeidswet en Veiligheidswet. Een Kon. besluit van den 249n April j.l. regelt den werkkring en de bevoegd heden van de by art. 12 der Arbeidswet en art. 9 der Veiligheidswet bedoelde inspecteurs en verdere ambtenaren. Dit besluit is opgenomen in de „Staatsct." van Dinsdagavond. Wy ontleenen er het volgende aan De bedoelde inspecteurs en verdere ambtenaren dragen den titel van a. in specteur, adjunct-inspecteur, adjunct inspectrice, opzichter of opzichteres van den arbeid b medisch-adviseur of electro- technicus by de arbeidsinspectie. „Ik zal trachten te slapen," zeide Louisa „maar wat zyt gy vreemd van nacht." „Ik ben niet vreemd," was het norsche antwoord. „Gy ziet my zoo wonderiyk aan." „Het is uwe opgewonden verbeelding ik ben kalm en ernstig, zooals het my in eene ziekenkamer past." Louisa zweeg en begon over het ge sprokene na te denken, zy gevoelde zich sterker en betereen zachte blos ver toonde zich op hare wangen, en hare lippen waren minder bleek. Lady Kelp dale bemerkte wel die verandering, maar zeide er niets van. „Gy maaktet my ongerust dezen avond," zeide Louisa eindeiykmaar tuen was ik zwakker, en de gedachte aan zoo jong te sterven trof my ais een dolksteek." „Zyt gy bevreesd om te sterven, vroeg hare verpleegster. „Dat niet," hernam Louisa; „nuik er met bedaardheid over denken kan. Ik heb niemand eenig leed gedaan en zou niemand eenig leed willen doen en ben niet bevreesd. Maar ik zou gaarne nog wat biyven leven, mama." Lady Kelpdale zonk op haar stoel Se veroordeelmg van den heer F. van der does In „De Nederlander" leest men heden het volgende „Het Volk' schryft, dat tegen de aan vallen der „bourgeoisie", als zouden de soc.-dem. leiders „zelve buiten schot biyven en de arbeide.s het golag betalen", v. d. Goes „thans het sterkste argument zal levereneen argument van de daad van het vol geestdrift gebracht offar, het zegel, gezet op de gansohe actie door ons in deze beweging veiricht. Vooral daarom ia de S. D. A. P. hem dankbaar voor hetgeen hy thans gaat ïyden." „Wanneer wy zien op welke wyze de heer v. d. Goes gepoogd heeft aan een veroordeeling te ontkomen, ïykt ons deze tirade zeer zonderling. „Woorden, die op ieder die ze hoor de, vooral op een eenvoudig publiek, den indruk moesten maken van een aanspo ring tot overioopen naar den vyand, werden later door een uiterst gewrongen verklaring herleid tot een heenwyzing naar den soc.-dem. toekomststaat. Het geheele verband, waarin die woorden werden gebezigd o. a. het verwyzen naar de Parysche commune is met neder, eu bracht andermaal hare hand aan haar hart. „Waarom noemt gy my, mama? Zoo noemdot gy my vroeger nooit," zeide zy. „Gy vervult dezen nacht de plaats myner moeder." Lady Kelpdale antwoordde niet, maar trad ontsteld terug. De schaduw aan de zoldering boven haar beiden vertoonde zich daar weder en nam door de speling der vlammen de grilligste vormen aan. „Ik heb dorst. Wat hebt gy voor my te drinken?" vroeg Liuisa na eene korte stilte. Lady Kelpdale was dien nacht zenuw achtiger dan ooit, want ook deze vraag en die stem deden haar andermaal ver schrikt opspringen. „Gy moogt water met een weinig brandewyn gebruiken." „Geef my dat, als het u belieft.' Lady Kelpdale nam een papiertje van den schoorsteenmantel, legde het toen bijna even spoedig weder neder en ging daarna naar de tafel by het venster, waar de brandewyn stond. Zy keerde naar den haard terug, sloeg een blik op het verzegeld pakje, doch raakte het nu niet aan. Wordt varvolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1