iifiiig. ds bekende Dinsdag 12 Mei. liHUseis toicta. PEtlllLBTON. 41e Jaargang 1903. fto. 111. nne winkels medewerking bestendigen. E Zn. SSE. lonk Zn. OKELAAR neemt met den rjjven is aan de i.ehappen van dit mstandigheid dat ter is, zich het genot |n gorgeling met er zes maanden, ater is het beste ellamykade H 123, ri SO ets» lunne geachle neel aterdags. SifiGSCHS '1] aanbevelend, Het beste ndwater ter Wereld 30IEN8T OB3EtiB13B8 v.v vsa 4 50 (Sues'! an Zsütnwkiv® ma 12 30 1 lê 10 5 55 6 56 7 45 r Ztümarit F!iw«s1 werkdagen) 6 28 12 35 1 20 2S 7 50 8 SS YEKDIEKST. 6— S 20 7—7 50 1020 10 40 11 i at a - 12< 10 4 30 4 50 6 50 20. va 6 10 6 30 7 2) 1010 10 8f 10 60 1 20 1 4* 2 li 4— 4 2 4 40 40 8 9 30. Hen Zondags uit. CHELBH. 05. 8 21 en 6 05 a 3 50 6 '5 1 55 a) en 4 45 3 23 i 60 e) ten na het vertrek 10 60 4, Borselen en naar Borssele - es WOENSDAGS 'euzen ten hoogste n volgende dage» poorwegstation W viissmescHE coubant. Prfla per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afconderffike nummer» 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreek» fey den Uitgever F. VAN SS VSLSS Jr., Steins Markt, I. 187. ABVEKTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry a slechts tweemaal berekend. Oroote letters en cliché's naar plaatsruimte. Vwwkgat fagsllks, feifgassaSssS sg Sea- @a facsMagm. X©l®plaoo2asarasajaa«sr IO. Afeensaeiaeats-AfiverssiiMSa op seee voordeollgo Yoor»Bwrdon. Waarschüniyk zuilen deze week In de afdeelingen der Tweede Kam6r o. a. onderzocht worden de wetsontwerpen tot wijziging der wet op het hooger onderwijs, tot wijsigiDg der bepalingen betreffende de vaccinatie, die betreffende het berijden van wegen met motor-rytui- gen, tot wijziging der wet tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, en tot verlenging van het ocirooi der Nederlandseha Bank. Lichting 1902. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij wordt voorgesteld de ingeiyfden bij de militie te land der lichting 1902 onder do wapenen te houden tot vier maanden ca den t|jd, waarop bij die korpsen de tor volledige oefening ingeiyfden der lich ting van 1903 in werkeiyken dienst zijn gesteld, tenzy zulks niet noodig wordt geacht. In de memorie van Toelichting wordt gizegd, dat de noodzakeiykheid hiertoe is biyven bsstaan, niettegenstaande de toestand van spanning en beroering, waarin het land heeft verkeerd, zoodanig verbeteid is, dat de verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901 weder met verlof huiswaarts konden worden ge zonden. Hoewel voor de ingelijfden der lichting van 1903, met niet minder dan vier maanden oefening kan worden volstaan, is nog te overwegen in hoeverre, door het verbiyf onder de wapenen van oudere tot herhalingsoefening opgeroepen lich tingen, de werkeiyke dienst voor de hierbedoelde manschappen der lichting van 1902 met niet onbelangrijk korteren termijn zal worden verlengd. Vandaar het aan het slot van het eenig artikel gemaakt voorbehoud. Indische Comptabiliteitswet, In het algemeen werd, blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, ingenomenheid betuigd met het wets ontwerp tot wijziging der Indische Comp- taibiliteiiswet. Men kon zich vereaDigen met de strekking om overeenkomstig de practijk van de laatste vijf-en-twintig jaar, geen verplichte bydrage aan de Indische schatkist ten behoeve van do Ncderlandsche schatkist op te leggen. Algemeen was men het hierover eens, dat wat de wetgever in de overtuiging van zyn goed recht vroeger had veror dend, door een veranderde overtuiging niet gewyzigd noch veranderd kan wor den, evenmin als een latere wet onge daan maakt wat onder de vroegere wet tot stand kwam. De vraag kon daarby zelis ter zyda gesteld worden, of wel een afrekening mogeiyk zou zyn, terwyi altyd onbeslist vrij naar het EngeUch. 166.) Lady Kelpdale had hare magere vin gers in elkander gestrengeld en stond daar nog altyd met hare oogen onafge wend op het vuur gericht. Zij staarde in de vlam en zag niet eeDS op naar haar echtgenoot, ^die zich onrustig op zyn stoel bewoog", half opstond, daarna met een pyniyken zucht weder neder- viel om zich eindeiyk evenzeer in zyne gedachten te verdiepen als zyne echt genoot. Was het ooit in hem opgekomen te midden zijner woeste grillen, die telkens in het brein van een karakter als het zyne moesten opkomen, dat de dood zyner dochter hem ryk zou ma- moest biyven de vraag, weike op dit oogenblik de toestand van Indië zou zyn, indien de nu aan Nederland gekomen miliioenen ten behoeve van Indië waren besteed geworden. Veie iedea konden hun goedkeuring hechten aan een wetsvoordracht, die beoogde de floancieele scheiding tusschen Nederland en Indië meer tot werkeiyk- heid te brengen. Zy sloten zich aan by de bewering, dat naast de algemeen erkende scheiding van administratie moet worden aangenomen, dat ook de finan ciën zelve van Nederland en Indië ge scheiden zyn, in dien zin, dat zy elk een afzonderlijk geheel vormen, zooals dit met onze ryks-, provinciale en ge meente financiën het geval is. Bleek er verschil van meening te be staan omtrent de beteekenis der wet ten opzichte der begrootingen van Nederland en Indië, algemeen nam men aan, dat da rente en afl ssing der leeningen, ten behoeve van Indië gesloten, ook ten laste der Indische begrooting behooren te biyven. Enquête spoorwegpersoneel. By Kon. besluit zyn als adjunct-secre tarissen toegevoegd aan de Staatscommis sie tot het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen en de voorwaaiden waaronder het parst,- neel by het spoorwegbediyf in dienst is, bedoeld in de wet van 11 April jl. jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman Jr., te 's Gravenhage, en jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, te Btjswyk. ...-3 ig' 'S" De tabaksbelasting. Tegen de tabaksbelasting, welke de minister van financiën denkt voor te stellen, heeft ook de Kamer van Arbeid voor de tabaksindustrie te Amsterdam geprotesteerd. In haar adres aan den minister zet zy uiteen, waarom zy, evenals de zusterkamer te Rotterdam, van oordeel is, dat door htt invosren eener verhoogde belasting op de tabak en de tabaksindustrie hier te lande niet alleen de handel, doch byzonder de arbeid, zeer" zal worden belemmerd en geschaad, terwyi de uitkomsten niet aan de ver wachtingen zullen beantwoorden. Naar aanleiding van den dezer dagen geopenbaaiden wensch, dat het tijd wordt eea commissie in te stelten ter herziening onzer kustverlichting, wordt gemeld dat reeds in April een commissie ia benoemd met opdracht na te gaan welke verbete ringen voor de verlichting van da Nederl. kust noodig zyn. Deze commissie is samengesteld uit den inspecteur-gene raal van het loodswezen, de inspecteurs van het loodswezen te Rotterdam, Vlis- singen en Amsterdam, den chef der afdeeling bydrographie, den electro-techni cus der marine en den bouwkundige by het loodswezen. Eerstgenoemie autoriteit is voorzitter. De commissie zal zich voor het be ken al hare rykdommen ter zyner beschikking stellen, ham uit al die ellendige moeiiykheden redden, die zyn leven eene aaneenschakeling van ellende maken moest Zulk eene gedachte mocht al in hem opgekomen zjjn, toch had hy niet gewenseht haar daarom te ver liezen integendeel zag hij in haar de eenige aan wie zyn hart zich gehackt gevoelde, en die alleen in staat was de betere gevoelens op te wekken, die nog in hem sluimerden. Het is waar, hy had haar willen berooven, en zyn vader had dit ontdektmaar hy had gehoopt eens in staat te zyn die som terug te gaven of althans schuld te beiyden en haar vergeving te vragen. Geld was zyn afgod, maar nooit had hy Louisa beschouwd als de hinderpaal, die hem van deszelfs i bezit scheidde. Hy had zyne dochter be- mind op zyne manierhy was haar j dankbaar geweest voor het vertrouwen, dat zy in hem stelde, en zoo zy voor 1 haar een en twintigste jaar mocht ster- j ven, dan zou hy met oprechtheid over i haar rouw dragen. Zjo zy eens stierf 1 Hy las daar in die vlammen alles wat de toekomst hem schenken zou het contrast met eene toekomst, voor welke hy terug oogde doel in verbinding stellen met de directlën van de voornaamste Nederland- sche en een of meer buitenlandsche stoomvaartmaatschappyen. Tevens kan nog worden medegedeeld dat er eea commissie ia benoemd tot onderzoek van de voeding aan boord. Ten einde zoo mogeiyk deze in over eenstemming te brengen met den smaak van de onderofficieren en minderen zal op mime schaal kennis genomen worden van hun inzichten en wenschen. De commissie bestaat uiteen hoofd officier der zeemacht, voorzitter; den inspecteur van administratie te Amster dam den magazynmeester van levens middelen aldaareen luitenant ter zee en een officier van administratie (secre taris) een hoofdmachinist der le kl. ea een opper schipper. 's Bps munt. De minister van financiën brergt in de „Staatsct." ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1902 A. aan 's Ryks munt is aangemunt I. voor rekening van byzondere perso nen nihilII. voor rekening van het Ryk «.Nederland: 100,000 ryksdaalders; 1.200,000 25-centatukken 10,000,000 1-centstukken b. Kolonie r en bezittin gen 6,000.000 2'/3-centstukken (N.d,- Iodië)10,000,000 1 centstukken (Ned.- Iidië)20,000,000 '/u-centstukken (Ned-, Indië)met een totale nominale waarde van f 1,000,000 B. van Rykswega zyu ingetrokken 12 tienguldenstukken 255 310 rijks daalders 6926 guldsris 598 halve gul dens 617,617 25-centstukken646,283 lOcentstukken 143 5cemstukken 83 2Vj centstukken 7075 l-ccntstukken 399 -centstukkenmet een totale nominale waarde van f 864,734,52. Volkssanatflria. Onder presidium van dr. J. J. Homoet van Arnhem werd Zondag te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de „Vereeniging tot oprichting en exploitatie van volkssanatoria voor borst aders in Nederland." Uit het vei slag van den secretaris over het afgelcopen vereenigingsjaar biykt het volgende In h6t sanatorium der vereeniging te Hellendoorn werden da eerste patiënten op den 23sten Juni 1902 opgenomen. Kosteloos werden tot 1 Januari 1908 7 patiënten opgenomen. De begrooting van den geneesheer-directeur over 1903 geeft aan een bedrag van f 38,189,50 aan uit gaven. Voor de exploitatie in 1903 zal f 15,000 volgens mededeeling van den penningmeester beschikbaar zyn. Na aftrek hiervan van f 5000 ten gebruike van een reservekapitaal kunnen f10,000 bestemd werden voor exploitatie-kosten. Daardoor kan het aantal vrybedden uit gebreid worden tot 8 en de prys voor de betalende patiënten op f2 per dag gebeefd had. De wind, die in den schoorsteen huilde sch6en er met schorre stem tot hem over te spreken de takken der boomen van het terras ritsslden van d9 waar- schyniykheid, dat Louisa Kelpdale aan die ziekte sterven zou. Hy wensch te het niet, dit kon hij op dat oogenblik met een eed bevestigen maar het schrikwekkende van dit denkbeeld was flauwer geworden in zyoe ziel, en hy zou hebben kunnen zeggen„de wil des hamels geschiede," wanneer hy na een kortstondige smart de jeugdige bloem zoo vroeg zag afgesneden. Was hy bezig met zich op den slag voor te bereiden, nu zy ziek was eu de dokters hem ge zegd hadden dat haar toestand de meeste zorg vereischte Was hy re6ds met de gedachte gemeenzaam geworden van haar te verliezen, en van hetgeen dan volgen zou, als hy dan alleen in de wereld stond met eene jaloersche, zie- keiyke vrouw, tot eenige gezellin. „Adèle," zeide hy eindeiyk, en zyne vrouw sloeg hare oogen naar hem op. „Wat verlangt gy „Gelooft gy dat het meisje in ge vaar is „Ik geloof, dat zy sterven zal," was gesteld worden. H. M. de Koningin- Moeder schonk onlangs f250 aan de vereeniging. Op voorstel van dr. pynappel werd het voorstel van de sub-commissie Zee land om in artikel 9 van het Uuishou- deiyk reglement de woorden „en zoo noodig reisgeld voor de ïyders naar de sanatoria" te varvangen door „zoomede reisgeld en verpleeggeld voor de ïyders door de sub-commissie naar de sanatoria gezonden" ter prae-advies in handen eener commissie gesteld. Tot de regeering zal het verzoek ge licht worden stappen te doen tot de instelling van een Centralen Raad tot bestrijding der tuberculose in Nederland, terwyi de voorzitter mededeelde dat 't verzoek aan de regeering gedaan is om finanoieelen steun. Aan 't hoofdbestuur werd voorts mach tiging verieand om zieh voor den rech ter te verzetten tegen een aanspraak in rechten van den architect Roelof Kuipers, die de noodige plannen en teekeningen voor den bouw van 't sanatorium ge maakt en.toezicht uitgeoefend heeft op dien bouw. Aan dszen architect zyn voor deze werkzaamheden reeds f 10,000 uit betaald, hy vraagt echter nog plm. f 6000 daarvoor. Met den heer Kuipers is getracht de zaak in der minne te schikkendoch zonder resultaat. Als hoofdbestuurslid werd o. a. geko zen de heer mr. F. 0. J. Hanncquin, lid der Tweede Kamer te Aardenburg. De nieuwe Beurs te Amsterdam zal Donderdag 28 dezer, des middags 4 uur, door H. M. de Koningin, cfficiëel worden geopend. Zooals bekend werd in 1898 met den bouw van dezon Mercuriustempe' be gonnen. De Koningin-Moeder, de vorstin van Wied en haar doehter, prinses Louise woonden gistervoormiddag de godsdienst oefening by in de Groote Kerk, te's Hage waar ds. Cramer voorganger was. Onhistorisch. De „N. R. Ct." heeft gezegd, dat da liberale party Diet tegen de strafwets- voorstellen heeft gestemd, omdat door de wysiging ervan „haar doel bereikt was." De „Nederlander" teekent hiertegen protest aan. Zy wil de liberalen, die ten slotte hebben meegewerkt tot de aanne ming, geen verwyt maken van den aan- vankeiyken tegenstand, door hen geboden, maar zy wil ook niet, dat, als nu, de liberale pers den sciffin aanneemt, dat de regeering haar gevolgd heefcdat is onhistorisch en keert de feiten ox. Zy zegt: Aanvankelijk wilden die bladen geen strafnovelie. Zij hebben niet gezegd wèl een strafnovelie, doch beter geredigeerd wè strafbaarheid van dienstweigerende b.ambten, mits ook voor hun recht eeni- germate gezorgd wordt, maar intrek king der voorstellen. het langzame antwoord. „Neen, zoo erg is zij niet. Ik geloof niet dat de dokters de ziekte als zoo ernstig beschouwen," zeide Sir Richard. „Ik zou hier zoo bedaard niet kunnen zitten, indien ik er over dacht als gy, maar zou het land sfloopen om nieuwe hulp te halen. Ik kan niet geloovendat haar iets ernstigs is overkomen, of zal overkomen." „Haar leven is een voortdurenden staat van neerslachtigheid geweest ik weet by ervaring, wat dat is. Zy is jong en zwak, is steeds omringd geweest van alles, wat dienen kan om hare krachten te ondermynen. Wat zy geleden heeft zal nimmer iemand weten, want zy is een meisje, dat niet van hare beproe vingen spreekt. Zy is eindeiyk bezweken evenals men dat doorgaans ziet, als de grootste gevaren voorby zyn, en zy is opeens ineengezonken als iemand, die te veel van zyne krachten gevergd heeft. Dat zien de dokter en ik, en dat hadt gü ook moeten zien, opdat de plotse linge slag u niet ten eenenmale ver- piettere. Het is geen gewone ziekte. Ik houd my verzekerd, dat zy sterven zal." Een zacht langdurig gekerm deed man en vrouw, wier ziel geheel en al Omgekeerd hebben de Regeering en de partyen, die haar steunden, van 't begin af niets anders beoogd, dat wat nu aan genomen is. Dit was overduideiyk, o. a. door het feit, dat niemand het ook maar oogenblik heeft opgenomen voor datgene, wat spitsvondige wetsuitleggers uit de voorstellen meenden te kunnen halen. Het is heel gewoon, dat een artikel, bestemd om grenzen te stellen, niet ter stond de juiste formuleering aangeeft die formuleering is uitermate moeiiyk, en om een goede te vinden, toetst men de woorden aan allerlei denkbare geval len. Dat wil dan niet zeggen gy, voor steller, wildet al die gevallen er in be trekken, maar omgekeerdgy wildet, hoogst waarschyniyk, die gevallen er niet onder brengen, maar dan deugt uwe redactie niet. En verder, om t6 bewyzen dat ook mat den „maatregel11 geen doel der liberalen bereikt werd, zegt het biad De liberale pers, voor zoover zy zich tegen die novelle keerde, vond die straf wetten van 't begin af verkeerd ook nog, nadat in het Voorloopig Verslag reeds gewezen was op de mogelijkheid van bedoelden maatregel. Z j vond die novelle o. a. in hooge mate onpraktisch en on doelmatig. De spoorwegbeambten hadden nu juist gestaakthet was onstaatkundig hen te prikkelendus geen strafwet. De amb tenaren (post en telegraaf) hadden nog niet gestaakthet was onnoodig om voor een nog niet voorgekomen geval straf wetten te maken, dus ook voor hen geen strafwet. Aldus redeneerde m8n. Bykans het geheele land kwam daar tegen echter in verzet. Dat nu de alge meene maatregel den omkeer van de op- pononten gemakkeiyker maakte, betwis ten wy niet, al is het duideiyk dat die maatregel de bedoelde grieven niet weg nam. Ook hebben de handelingen der stakers zelve dien omkeer bevorderd, want dat, na da tweede staking, de in- of verwerping eenvoudig onmogeiyk was, zagen de sociaal-democraten zeiven wel in, en het ia bevreemdend dat deV-D. dit niet hebben gedaan. Maar dat, ten slotte, „het doel* der oppositie bereikt is, schynt ons met de historie in strijd. Surnumerair der post en telegraphic. In het laatst van Juli of begin Au gustus zal een vergeiykend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posteryen en teiegraphie, waarvoor veertig plaatsen worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 Juni by een eigenhandig op zegel geschreven adres tot den directeur-gene raal der posteryen en teiegraphie te wenden, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Voor zoover de candidaten buiten de woonplaats van hunne ouders of voogden verbiyf houden, behoort die woonplaats afzonder- vervuld was met de akelige gedachte aan den dood, opschrikken en eensklaps keerden zy zich om. Daar stond Louisa Kelpdale hen aan te staren, hare oogen wyd opengesperd van afschuw, hare handen vastgeklemd aan de deurpost, haar shawl, die over hare schouders gehangen had, sleepte over den grond. „Louisa, wat doet gy daar?" riep haar vader met heesche stem, terwyi hy op haar toetrad. „Welk eene dwaas heid is dat „Ik gevoelde my beter, en beBloot u te komen opzoeken," zeide zy vreemd fluisterende „en ik ik heb u gevon den, teiwyi gy over mijn dood aan het spreken waart. Wie zegt dat ik in doods gevaar verkeer 1" „Niemand kind niemand," antwoord de hy. „Zy denkt het toch," zeide Louisa, op Laoy Kelpdale wyzende„Zei zy het niet daar zoo even, dat zy vast ge loofde dat ik sterven zou. Ik hoorde het juist toen ik binnenkwam." „Het spijt my, dat gy my beluisterd hebt, Louisa," zeide haar moeder op koelen toon. „Dat spyt my ook." (Wordt virvulgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1