Woensdag IS April. 41e Jaargang 190S. Gemeentebestuur. Minwi.eiè ÉlfflitÜS taüiÈE. FEUILLETON. 88. viissmescHE cobrajit Prfls per drie maanden 1.80. Franco per post 1.50. Afeonderlijko nummers 6 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren oi rechtstreeks bij den Uitgever F. TAN Si VHSE Ir., «kina Markt, L 1ST, ABYERTENTEÈNvan 1 0*40. Voor eiken regal meer 10 cent. BU directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pflja slechts tweemaal berekend. Shoots letters en cliché'g naar plaatsruimte. Vtteofegai issgellfa, «itKMWft&wi af I®m- am insMagote Telafhoomm .«r IO« Atouume£l»'iÉr<il«uBk «f m«£ TOiodeuige imrtamtim. Oproeping van sollicitanten naar do betrekking van 2en machinist bij de Stoombrandspuit. Burg. en Wetb, van Vlissingen roepen by deze sollicitanten op naar je betrekking van 2en machinist by de Stoombrandspuit, waaraan een vaste jaar- lljkeche toelage verbonden is van f25. Inlichtingen zyn te bekomen bjj den Op;;erbrandmeester de sollicitatiestukken op zegel in te zenden aan den Burgemeester vóór den 17 April 1903. Vlissingen, den 11 April 1903. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOOBN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WIïTEVEEN. mmum ssijav Afkondiging van een kokier der be drijfsbelasting, dienst 190211903. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden by hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden, een door den Directeur der directe belas tingen te Middelburg executoir verklaard kohier wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1902/1903 de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van ver volgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 14 April 1903. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Stakingswetten. „De Standaard" ia vol lof voor de re geling en dankbaar, dat het ministerie Goeman Borgesius niet meer achter de groene tafel zat. En schrijft dan verder Het misdadig en krankzinnig spel is niet geslaagd. Het Comi'é van Verweer kan nu zyn kiffars wel pakken en naar elders ver trekken, achtervolgd door de aanklacht van de honderden gezinnen, nu broode. loos gemaakt. „Hat socialisme heeft een knak ge kregen, waarvan het niet zoo licht zal herstellen. »Er is weer rust en orde, veiligheid vrij naar het Engelseh. 133.) Job ging naar beneden, peinzende over deze nieuwe beleeöiging, en zag eon brief in h6t brievenkaslje aan de deur liggen. Hy bleef een oogenblik staaD, zag in het kastje en met een «lieve Hemel, "hy heeft geiyk," nam hy don brief en ging naar boven, waar hy tot zijne verbazing den baronet weder overeind zag zitten. „Gy mo£3t u een weinig bedaarder houden, Sir William," zeide by onte vreden ,ik heb u nog nooit zoo on rustig gekend als in den laatsten tijd. „Ik gevoel my veel beter, Job ik tel hier niet lang meer liggen mis en zekerheid in ons land gekomen. Hoewel de j olitiek- liberalen eerst bazelden dat er onrust door de maatregelen der regeering zou komen. „Dat is, naast God, te danken aan het wys en kïoek beleid der regeering. „Te danken niet minder aan den harteiyken steun, dion de regeering ont ving van alle christeiyke werklieden vaa de christelijke party en." Het weekblad „De Amsterdammer" sehryft Hoe dit alles zy, dat het besluit tot deze werkstaking een fout was, wie zal het durven ontkennen Maar met zulk een erkentenis is de toestand niet gezuiverd. Ook niet als de werkstaking voor goed geëindigd is en de wetten in werking zullen getreden zyn. Dat de werklieden de nederlaag zouden lijden en ds regeering de overwinning moest behalen, het sprak als vanzelf maar wat hierna „De Residentebode" zei, dat de stryd moet worden uitgevochten „tot voorby de laatste streep. Maar wat ligt daar achter de laatste streep „De Tyd", een ander katholiek orgaan, schreef dat de politieke werkstaking zeker zonder doel te treffan voorbij zou gaan. Edoch, dan bleef nog de economische werkstaking, die Amsterdam reeds zooveel nadeel had berokkend en nog berokkenen kan. Wat hebben wU nu na de bekraohti ging der strafwetvoorstellon, by de felle verbittering, die ook door deze werk staking en hetgeen haar heeft uitgelokt, werd aangewakkerd, te wachten Waarlijk, als wij nauwlettend het verloop van deze voor Nederlands naam en voor Amsterdams welvaart zoo treurige zaak gadeslaan, sinds 22 Fc.br., toen wy ons artikel „Geen verbittering, maar verzoening" schreven, hebben wij aller minst reden ons voor ons destyds reeds gegeven en telkenmale herhaald advies te schamen. Immers, indien men mag aannemen, dat door een w(jzer beleid, gepaard met een juister kennis van den raad van ons volk en van de samenhangende ar beiders! eweging, een oplossing der moei lijkheden ware te vinden geweest, die ons voor spanning en troebelen had be waard, welke wy nu reeds zooveel weken aehiereen beleven, hoe groot is dan niet da verantwoordeiykheid,welke niet alleen de leiders der werklieden op zich hebben geladen, maar welke niet minder nog ook de regeering zelve draagt?" Se geëindigde werkstaking. Het besluit tot opheffing dor niet be staande algemeens werkstaking heeft pijniyke ontgoocheling en bittere teleur stelling teweeggebracht in de arbeiders kringen, die aan de bevelen van het „Comité van Verweer" gehoor hadden gegeven, sehryft de N. Ct. „Wy zün verraden" dus was de kreet in de groote vergadering, Vrydag in het Paleis voor Volksviyt te Amster schien dat ik weder geheel opknap. O zoo dat eens waar was en ik in het oude huis my tie plaats weder k.on in nemen, onder de groote beuken, die Ar chibald Hope ons heeft laten behouden, en zoo hen allen nog een weinig teleur stellen l Spot dig, wat talmt gy, Sim mons was nooit zulk een suffer als gy Job." „O, Simmors was altyd verschrikke lijk vlug, Sir William." „Geen praatjes meer, zeg ik u, ga zitten en houd uw mond." Sir William rukte den brief uit Jobs hand, wees naar zyn bril op de toilet tafel, nam ook dezen even vriendeiyk van hem aan, scheurde den brief open en sloeg het allereerst een blik op de handteekening. „O, van Prayse, dien ouden gek," zeide by met een zucht van teleur stelling. Een spotachtige trek vertoonde zich om den mond van den knecht, mis schien beteekende deze een glimlach van zelfvoldoening toen by hoorde dat de rentmeester met hem over éin kam geschoren werd. Alle bedienden van Sir William waren dien morgen gekken. Was zulks een bewys dat Sir William dam gehouden. En de oude hoogepriester vau het anarchistische gelooi, Domela Nieuwenhuis, klom op de puiahoopen van het juist ingestorte gebouw en plantte daar zyn vaan. Het gebeurde mocht zoo sprak hy een les wezen om voort aan goed de mannen te kiezen met wie men in zee zou gaan. Maar nog was niets verloren. Niemand toch was zoo onnoozel geweest te gelooven, dat men de aanneming der wetten kon voorko men. Het moast thans het streven zyn de toepassing onmogsiyk te maken. Nu was het woord aan de vakorganisaties die hadden te beslissen. Hier kwamen wel zeer scherp de beide richtingen in de socialistische beweging tegenover elkander uit. De eene, die de arbeiders bedrogen had door hun voor te spiegelen, dat de sociaal-democratische party, gesteund door da revolutionaire actie buiten de Kamer, in staat zou zyn de „dwangwetten" tegen te houden, de totstandkoming te verydelen door den „reactionairen"partyoo vrees aan te jagen en die thans zag, dat haar niets van dat al gelukt was en dat de „actie* in bet land niet veel beteekende bukte voor de overmacht en legde het hoofd in den schoot, met (zooals gezegd werd) „de hel in het hart", maar w(j vreezen zonder de welverdiende wroeging. En die van de andere. richiing, dia niets weten wil van het heele wettengedoe en van den parlementairen arbeid (zelfs louter tegenwerkend) riepen nu den arbeidt ra toe, dat zy bedrogen zyn en bedriegen hen opnieuw door hun voor te spiegelen dat zy da toepassing der ingevoerde watten onmogsiyk zullen kunnen maken. Slachtoffers zullen er vallen voegde Domela Nieuwenhcis erb!* Slachtoffers waarvoor Voor de verydeling der wets toepassing? Maar wat verschil maakt het, van anarchistisch standpunt, of het de ingevoerde wet zelve is die de slacht offers maakt, dan wel de stryd tegen haar toepassing Van krachtproeven moet men nu toch wel genoeg hebben. Slachtoff-.rs Zullen er vallen Helaas, men mag niet in den toekomen den tyd alleen spreken. SSachttfftrs zyn er gevallen. Het Haagsche blad bedoelt niet alleen die enkelen, die met het ge weer werden neergelegd en wier voor beeld bewyst, hoe wapengeweld, moge het dan ook somtyds onontbeerlijk zyn, byna altyd den verkeerde treft. Zy be doelt hen, die men zou kunnen noemen de economische slachtoffers der politieke werkstaking. Ia de eerste plaats de ge zinnen der ontslagen stakers. En ver volgens ook velen van henzei ven, die dolende of misleid, verblind door een waan of slap van wil, zwakhoofdig of besluiteloos, zich hebben laten meeslepen door hun omgeving en thans staan voer de gesloten deur van hun werkplaats, met weinige guldens in de hand en wanhoop in het hart. De deur biyft gesloten. Het zou on- vergecfeiyke lichtzinnigheid van despoor- wegdirecties zyn haar thans weder open herstellende was? Het zou kunnen zyn, zoo Job Fritton het tegendeel niet wist. Job staarde strak in het vuur, en dacht rypeiyk na over de mogelijkheid van Sir Williams herstel en een spoedig terugkeeren naar Cairisford. Het papier kraakte in Sir Williams handen, maar Job was te zeer in zy.ee gedachten ver diept, en da magere bevende vingers trokken den brief in verschillende vou wen, om den inhoud des te beter te kunnen lezen. Hat was een lange brief dicht in elkander geschreven, en moei lijk te ontcyferen en indien Job Fritton op zijn heer acht had gegeven zou hy hebben kunnen opmerken, dat voor een oogenblik die magere handen minder beefden en zy den brief onbeweegiyk en op grooteren afstand van zyne oogen vasthielden. Hy zou ook hebben kun nen opmerken, dat het gelaat van den baronet gestrecger en scherper stond dan ooit, en een hem wel bekende uit drukking had aangenomen, terwyi zyne oogen van een woest vuur glinsterden. Maar Job bewoog zieh in zyn eigen sfeer van gedachten en dacht niet aan Sir William. Hy dacht aan zyn eigene woning en hare gemakken en wenschte wol eens te weten of een der bosch tejsetten. De spons over de lei van 31 Januari halen, dat ging toen was een ieder verrast, onthutst, een oogenblik den kop kwyt geweest. Maar sedert zyn twee volle maanden verloopen. Iedere werk man heeft vollen tyd gehad om na te denken, wat hy deen zou, indien de aanslag werd herhaald. Gelegenheid is, ook na de uitbarsting, gegeven om terug te keeren. De d.ur blijft gesloten. Want die niet uit zichzelf dat mini mum van discipline en plichtbesef in acht nemen wil, dat volstrekt geboden is voor elk werkend lid der samenleving, omdat hy is ook tandje van een rad der maatschappelijke machine, dien moet bet leven dat minimum leeren. Dat harde leven, dat nu plotseling, voorbygaand maar noodwendig, den werkgever een buitengewone macht toedeelt. En waarin deze het recht niet heeft tegenover de natie niet en tegenover het trouw gebleven personeel niet oogluikend, toegevend, zwak te zijn. De verantwoordeiykheid voor de on heilen die deze staking over duizenden arbeiders brengt, drukt met den zwaar- sten last de leiders. Maar zy breidt zich verder uit, buiten de kringen der stakers zeiven. Zy legt zich op de bewonderaars der daad van 31 Januariop de toe- juichers van het dusgenaamd „schitte rend biyk van solidariteit" j op de roe mende of vergoeiykende adressanten op de zwakkelir gen, die bij eiken donder slag rftpenleve het gezag maar zoo dra de echo verstomd washet gezag moet zich niét1 laten gelden't komt vanzelf terechter is geen wolkje meer aan de lucht. H. M. de Koningin en Z. K, H. de Prins woonden den eersten Paaschdag de voormiddaggodsdienstoefening by in de Nieuwe Kerk te 's Gravenhage, waar da. Vermeer, herinnerende aan de woelige gebeurtenissen der afgeloopen week, deed uiikomen dat velen slachtoffer zyn ge worden van misleiding en wees op den zegen te verwachten van maatschappe lijke hervormingen in den geest vaa Christus. Nu het te verwachten is, dat de toe stand in het land tot rust zal komen, hoort men reeds hier en daar den wensen opkomen, dat de miltieplichtigen naar huis zullen worden gezonden. Is die wensch op zichzelf verklaarbaar, even begrjjpeiyk is 't dat de" regeering daartoe niet dadeiyk kan overgaan, om dat het naar huis zenden der lichtingen tengevolge zou hebben dat de bewaking der spoorbanen werd opgeheven, terwyi het inplaats daarvan juist noodig kon zyn de bewaking uit te breiden. De minister van oorlog heeft aan de corps-commandanten machtiging ver strekt om ten behoeve der troepen, die buitengewonen bewakingsdienst verrich ten, of wel bystand verleenen, desge- wenscht af te wjjken van de voorge schreven voedings-rationa of zoo noodig extra verstrekkingen te doen, vertrou wende dat daarby gepaste zuinigheid wordt betracht. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren heeft eeu adres by de Tweede Kamer ingediend, betrekkeiyk het ontwerp van wet tot wyziging der gemeentewet. Adressant sluit zich aan by hou, die oordeelen, dat het geen aanbeveling ver dient een belangryk onderdeel van den burgerlijken stand, als in dit ontwerp wordt voorgesteld, in de gemeentewet te regelen, en dat met de voorgestelde bepalingen niet zuilen worden wegge nomen de onregelmatigheden, waartoe de tegenwoordige regeling van deii bur- geriyken stand aanleiding geeft. Eijks-verzekering-Bank. Binnenkort zal het personeel der Ryks- Verzektring-Bank aanzieniyk worden uitgebreid. De werkzaamheden zyn tegen verwachting vaa dien omvang, dat de directie buitengewoon tydeiyk personeel heeft moeten aanstellen, om het werk bö te houden. Op verschillende bureaux woidt alle avonden nog laat gewerkt en de directeuren zelf maken kantoordagen van 9 - 5 en van 7 12 uur. wachters de vrijheid zou hebben durven nemen er gedurende zyne afwezigheid gebruik van te maken, en hierover dacht hy toen de brief gelszen was en nog lang daarna, wat b.y echter niet j bemerkte voor hy een hand op zjjn schouder voelde liggen. Verschrikt keek hy om en zag Sir William in zijne kamerjapon naast hem staan. „Sir William gy op O I hamel waarom dat Wat zullen zy zeggen, als zy terugkomen. „Help my, my aankleeden, Job," zeide de baronet op vasten toon, „ik ga op staanden voet naar Carrisford." „Naar-naar Carrisford?' „Ja hier is myne plaats niet. Ik ben reeds te lang afwezig geweest, en daarvan heeft men gebruik gemaakt, denkende dat de zwakke grysaard reeds dood was. Ik ga er dadeiyk heen." „Sir William, hat is niet mo—" „Alles is in een een Kelpdale moge- iyk," zeide hy met. saamgekiemde lippen „en niemand zal over my zegevieren voor dat ik in myn graf lig. Job, myn zoon Richard bevindt zich op Aver Court. Hy durft die plaats als zijn eigendom en als zyn recht nu reeds beschouwen. Ixamen klerk dep. van waterstaat. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de 2e helft der maand April X9Ü3 een ver- geiykend onderzoek zai plaats hebben van sollicitanten naar de betrekking van 2an klerk by zyn departement, aan welke betrekking een jaarwedde is verbonden aanvankeiyk van f 400. Zy, die zich aan dit onderzoek wen- schen te onderwerpen, moeten hun ver langen daartoe te kennen geven by eigenhandig op gezegeld papier geschre ven adres, hetwelk Zaterdag 18 April e.k. by het departement moet zyn inge komen onder overlegging van de navol gende bewysstukken lo. dat de belanghebbende ia Neder lander 2o. dat hy heeft voldaan aan do wet op de nationale militie 3o. dat hjj op 1 April 1903 zyn ne gentiende levensjaar is ingetreden en den leeftijd van 23 jaren nog niet heeft bereikt. Deze laatste leeftydsgrens geldt niet voor hen, die reeds in Ryksdienst zyn. Het bedoelde onderzoek, waarby in de eerste plaats zal worden gelet op vlug en tevens goed schrift, zal bovendien omvatten a. de Nsderlaadache taalb. de beginselen der Fransche, Duitsche en Engelsche talen c. de rekenkunde tot en met de gewone en tiers dselige breuken en de evenredigheden d. aardrykskunle in hoofdzaak van Nederland Z(j, die op grond van meergemeld onderzoek voor benoeming in aanmer- Ik zal het niet dulden zoo lang ik leef. Dat zweer ik." Haitstoebteiyk legde hij zyne hand op dan schoorsteenmantel, en wierp door de beweging een Dresdensch ornament af, dat op den haard in duizend schil lers verbrijzeld werd. „Help my aankleeden, Job," zeide by andermaal„ik most gereed zyn om te vertrekken, zoodra zy terugkoman. Ik bsD in myn eigen huis beleedigd, door myn eigen zoon, die zelfs, toen hy hoorde dat ik ging sterven, my niet eens kwam bezoeken. Nu, Job, zal ik hem onder de oogen treden, en hem verzoeken te wachten tot de luiken der vensters gesloten zyn." Job Fritton wist niet wat hy doen zou. Hij hield zich vast overtuigd, dat de baronet Aver Court niet levend be reiken kon, ondanks al de kracht, welke deze in zich gevoelde, verontwaardigd als hy was door de tyding welke Mr. Prayse hem had medegedeeld. Maar hy kon den baronet niet doen besluiten, noch dwingen weder naar bed te g-an, en hy kon de bevelen niet weerstaan. Wordt mrvolvd.

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1