3 April. Vrijdag Ao. 79. 41e Jaargang 1903. VLISS1NSSCHE COURANT Prys per drie maanden 1,30. Franco per poat 1.50. Afzonderlijke nummer» cent. Men abonneert zich bfl alle Boek handelaren, Postdirecteuren ei rechtstreek» kg den Uitgever f. ¥AN SS VSLSB Jr., Klaine Markt, L 187. AÊTERTENTIÈNvan 1—4 r»f«1* 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bü directe opgaaf ven driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry a alechta tweemaal berekend, ©roots letters en cliché's naar plaatsruimte. Vskse&fal 6ageJp% aSAgasssiski ef Sea- sa feeeiiagea. ■TolttpihOOimUïS&m*? IO. ibonnimsEts-AdvertentlSn ®p sear voordeallga voorwasrdea. Aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht. iDgekomen ia thana by de Tweede Kamer het overzicht van eenige wetge- viDg en rechtspraak ten opzichte der strafbaarheid vanI. Ongeoorloofde!) dwang A. om iets te doen ot te laten In het algemeenB, gericht op beper king van de vryheid van arbeid, handel en industrie. II. DienstweigeringA. van openbare ambtenaren B. van personen in privaten dienst, zeelieden uitgezonderd. Blijkens de toelichting cp dit, 25 blz. tellend, stuk, is wederrechtelijke dwang in het algemeen om iets te doen of te laten op het continent, meestal slechts strafbaar als de dwang wordt geoefend door geweld of bedreiging. Zoodra het echter da bescherming van de vrijheid van arbeid geldt, wordt reeds straf be dreigd op dwang, in zachten vorm ge oefend. En een omvattender begrip van straibaren dwang vindt men bok in Engelandentalvan Amerikaansche staten. Dienstweigerir g van openbare ambte naren is vr(jwe). overal strafbaar. Ook is in menige straiwet het beginsel neerge legd, dat dienstweigering of dienstver- zuim van personen in privaten dienst en vooral van spoorwegpersoneel straf baar is. Het overzicht iü mat zovg bewerkt. De spood, waarmede het werd saamge- steld, sluit evenwel de mogelijkheid van een of andere onvolledigheid of vergis sing, ook in de bygsvoegde vertaling, niet uit. Naar aanleiding van de opmerking in het Eindverslag over het .strafrechtsont- werp wordt by eene Nota alsnog mede gedeeld dat, alhoewel reeds berichten omtrent stoornis in het spoorwegverkeer waren ingekomen, door de administratie der posterijeD over het algemeen zoolang mogelijk gerekend is op verveer van de post per spoorweg. Eerst nadat voldoende gebleken was dat het postvervoer niet meer overal geregeld kon plaats hebben, zijn andere middelen van vervoer in het werk gesteld, waartoe reeds van te voren voorbereidende maatregelen waren getrof fen. Aan art. 55 der spoorwegovereen komsten is voldaan. Departement van Oorlog. Men schrijft aan de „Tel.-1 Bij het departement van oorlog wordt in de laatste weken hard gewerkt aan het opmakon van een ontwerp-begrooting van uitgaven voor het volgend jaar. Speciaal zyn daarmede belast de referen daris Moerel en de kapitein-kwartier meester Mulder. Het is 's ministers be paald verlangen dat voor zoover zulks eenigszins mogelijk is met de opmer king van de Veertienton-commissie re kening worde gehouden. Vooral de „af vrij nao.r het Ufogebch. 124.) „Nergens was een spoor van hem te vinden, en ik zag welk gevaar mijn vader bedreigde en hoe de geheele ge schiedenis daardoor een dreigender voor komen verkreeg. Ik begon te gelooven, dat hy buitenslands onbekend gestorven zou zjjD, tengevolge der zwakheid, waarin b(j nog verkeerde, als hij de hut verliet. Ik zag dat mijn vader in gevaar Was, en schreef hem daarom dezen morgen, dat Maurlts Hope Diet te Parijs teruggekeerd was en gy u over hem zeer verontrustet. Ik zou gaarne den trots van een grijsiard nog een weinig gespaard hebben, mynheer." dealing artillerie" wordt duchtig onder handen genomen. Gelijk bekend, werden daarop door de commissie hoogst ernstige opmerkingen gemaakt. De begrooting zal daardoor een be trouwbaar stuk worden, zoowel voor de Volksvertegenwoordiging ais voor de Al gemeens Bkenkamer. Er wordt voor het volgend jaar een zeer hoog eindcijfer verwacht, en zulks in verband metde uitbreiding van het leger (o. a. een regiment infanterie meer) het belangrijk hooger bedrag dat voor pensioenen moet worden uitgetrokken den kazernebouw het oprichten eener spoorwegbrigadede uitbreiding van het personeel aan het departement van oor log de instelling van de landweerde aanschaffing van grooteren kleedingvoor- raad de uitgavan voor aanschaffing van geweren het verbsteren van de voeding van den soldaat, waarop van alle zyden bij den minister wordt aangedrongen het verhoogen van offleiers-tractementen, waarvoor de minister toezegging deed. De minister biyft zij a standpunt hand haven, om voor de aanschaffing van nieuw veldgeschut voor de bereden ar tillerie waarmede belangryke sommen gemoeid zullen zyn eene afzonderiyke begrooting aan de Tweede Kamer in te disnen. Se lichtingen 1900 en 1901. Te Amsterdam is van de regeering antwoord ingtkomen op hat request van de miliciens der onder de wapenen zynde lichtingen, in welk verzoekschrift zooals bekend, gevraagd werd om na een diensttyd van zes weken naar huis te worden gezonden. In dit antwoord, het welk door de verschillende compagnies commandanten aan da miliciens mede gedeeld werd, maakt de regeering be kend, dat aan het verzoek door H. M. de Koningin niet kan worden voldaan en dat voorlcopig geen tyd zal bepaald kunnen worden. De lichting 1903. De korpscommandanten zijn door den minister van oorlog gemachtigd om man schappen der lichting 1903, die, na hunne iüdeoling met groot verlof zyn gazonden, en nu het verlangen te kennen geven reeds dadeiyk onder de wapenen te ko men, omdat hun door de patroons het werk is opgezegd, dit verzoek toe te staan en hen onmiddellijk onder de wa penen te houden. Helpt nu de miliciens 1 E-.ept t'e N. Arab. Ct. uit, Het blad kan zich nog wel niet geheel vereenigen met de door de regeering aangebrachts veranderingen in het Strafwetje, maar het verkeerde er in wordt voor een groot deel opgewogen door hetgeen de regeering mededeelt omtrent de nieuwe verplichtin gen, aan de directien op te leggen. Had de regeering onmiddeliyk na het „Zyt gy voldaan, Monsieur Viliard vroeg Archibald, „O, ja," antwoordde de politieagent, met zyne gewone beweegiykheid. „Nu kunt gij begrypen, waarom ik niet wenschte naar Parijs te gaan. Uw broeder was zwak, en hy wenschte dat gy niots van het geheele voorval weten zoudt, zelts niet dat hij ziek geweest was. Het was ook de wensch van myn grootvader." „Dus is dat alles?" zeide Archibald." „Alles wat ik u verborgen wilde hou den en dat mij nu, daar ik my van het geheim ontlast heb, geheel vrij doet zyn. Gy weet," vervolgde sy, hem met don hem zoo wal bekenden treurigen blik aanziende dat ik veroordeeld ben iets achter te houden. Dat heb ik u reeds vroeger verhaald." „Ik verlang niet in uwe overige ge heimen in te dringen," zeide Archibald. „Ik ben dankbaar voor uwe mededeeling, Miss Kelpdale." „Indien gy het vroeger vernomen hadt en. ik kwam meer dan eens in de verzoeking het u te zeggen dan zoudt gy my van dienst hebben kunnen zyn," zeide zy. „Maar ik zou myn vader verraden hebben. Mag ik u nu vragen, gebeurde in Januari dezen maatregel genomen, zoo zou h6t gevaar voor een nieuwe spoorwegstaking terstond zyn geweken, zooals, daarvan houden wy ons overtuigd, het thans geweken ia. Het doel, waarnaar da spoorwegmannen gedurende een reeks ran jaren hebben gestreefd de erkenning hunner organi saties, de gelegenheid langs geordenden weg hun grieven en 'wenschen kenbaar te maken en geschillen door een scheids rechterlijke uitspraak te doen beslissen, dit doel is hiermede bereikt. Wordt thans van weerszijden goede trouw betracht, zoo zyn economische stakingen van het spoorwegverkeer voort aan niet meerte verwachten, als onnoodig, terwyi de artt. 350bis en ter nog slechts beteekenis hebben voer 't geval van een niet door economischs eischen gemoti veerde staking, in welker geval zy, met het oog op den dienst, en de velerlei belangen daarmee gepaard, wel recht van bestaan hebben. Hiermede is de eerste stap tot het ver- krygen van een duurzamen vreda gedaan. Da tweede behoort nu uit te gaan van het spoorwegpersoneel. Men noodige op den dag volgende op dien, waarop de algemeene maatregel van bestuur in het,Staatsbladversclrijnt alle arbeidersorganisaties uit, er toe made te werken rust en orde in het land te herstellen door te besluiten in den eersten tijd niet tot staking over te gaan, opdat iedere aanleiding voor het op de been houden der lichtingen worde weggeno men. Kan de regeering uit het eendrachtig optreden van alle werkliedenorganisaties de zekerheid putten, dat de pogingen van hen, die terwille van revolutionaire of politieke bedoelingen zich meester wilien maken van de arbeidersbeweging, zyn verydeid, dan zal zy ongetwyfeld onver - wyid het noodige doen om de miliciens naar hun haardsteden terug te zenden. Met werkstakingen is thans niets te winnen, maar veel te verliezen; toch, zoolang het gevaar biyft dreigen, dat het advies van mr. Troelstra zal worden opgevolgd, zullen de lichtiDgen de ka zernes moeten bevolken en biyvon hun gezinnon blootgesteld aan allerlei ontbe ring. Laat het spoorwegpersoneel, dat thans zyn langen strfid metschitterenden uitslag bekroond ziet, den stoot geven tot een beweging, welke ongetwyteld allerwegen sympathie zal vinden. uit de beste bron ontvangen, kunnen wy dit bericht een verzinsel verklaren. „De Tyd" schrijft Het „Handelsblad» van gisterenavond zegt „met zekerheid" te kunnen msde- deelen, dat de administrateur der poste ryen en telegraphie, de heer M. G. de Bloome (die na het aftreden van den heer Havelaar tot de benoeming van den heer Pop beiast is geweest met de waarne ming van de functie van directeur gene raal) binnenkort zal benoemd worden tot secretaris-generaal aan het departement van financiën. Op grond van inlichtingen, daar gy mot mtjn geheim bekend zyt, of gy er iets gelukkiger door zyt „Ja, ik ben nu gelukkiger," zeide Archibald. „Nu weet ik dat Maurits in veiligheid is, en dat ds beschuldiging van dien man valsch is, zooals ik van den beginne af gedacht heb," „Ik had toen nog niets tot opheldering gehoord," zeide Monsieur Viliardik had o, lieve genadige hemel, daar is hy ook I Toen hy dit zeida ging de deur open, en Job met roode oogen en verwarde haren, trad in de kamer en viel op den eersten stoei dien by ontmoette, neder. Hy had eerst de tegenwoordigheid van Monsieur Viliard niet bemerkt, en ver langde zjjn wedervaren aan zyne jeug dige meesteres te verhalen, zelfs be merkte hy den langen man by den haard niet, dien hy evenzeer haatte. „Hy is my ontstolen," riep hy met heesche stem, „en een Pransche spits boef heeft my vergeven, om hem my te ontstelen. Sehryf een anderen sc-hryf hemel 1 daar is hy 1 Job stond van zyn stoel op, naderde hem langzaam met gebalde vuisten, ter- wyi zyne groene oogan woest door zyn hoofd rolden. Monsieur Viliard stond op Koloniale Mg. De ,,Petit Bieu" bevat ourieuze met dedeelingen over de nieuwe kolonial- reis van den heer Van Kol. Daaruie biykt, dat hfl niet slechts Suriname en Curaqao zal bezoeken, doch voornemens is, een vergeiykende studie te maken tusschen de Pransche, Nederlandsche en Engelsche West-Indische Koloniën. Volgens den Paryschen berichtgever van den „Petit Bleu" heeft de Pransche minister van koloniën welwillend een oorlogsschip ter beschikking van den Nederlandschen afgevaardigde gesteld, om hem naar de verschillende eilanden die hy wenscht te bezoeken, te brengen, 6n heeft ïord Lansduwne, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, zich gehaast dit voorbeeld te volgen. Daar er geen oorlogsschip beschikbaar Was, heeft de Nederlandsche Begeering zich moeten tevreden stellen, met den heer Van Kol een bescheiden tweemaster aan te bieden, maar daarentegen is hij warm aanbevolen by de autoriteiten der Nederlandsche Koloniën. Naar men weet, zyn de gouverneur van Suriname, de heer Lely, en de heer Van Kol persoonlijk zeer bevriend met elkander. By zyn terugkear, omstreeks Julia. s. zal de heer Van Kol den uitslag van zyn onderzoek in verschillende talen publiceeren. „Het Volk» noemt echter het verge zellen van vreemde oorlogsschepen on zinnigheden. Door het hoofdbestuur van den „Bond van Ned. Onderwyzers" is b sloten, den afdaelingen te verzoeken een erquête in te stellen naar de wenscheiykheid van het weder opnemen van mazelen in de wet op de bssmetleiyke ziekten. Schaepman-hulda. Naar wy uit goede bron vernemen, worden door het Hoofdcomité plannen in overweging genomen, om by genoeg zame dealneming, die vooral door toe doen van locale comité's wordt verwacht, een bronzen standbeeld van Mgr. dr. Schaepman op te richten voor het Se minarie te Rljsenburg, waar de overle dene het grootste deel van zyn werk zaam leven heeft doorgebracht. („Centrum.") Botsr voor België. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Brussel heeft een schryven gericht aan het Ned. Lanlbouwcomité. Daarin wordt de aandacht van het Comité gevestigd op het groote belang, dat door de Belgische melkeryen eene petitie is of zal worden ingediend by de regeering, ten doei hebbende te verkrijgen, en plaatste zich achter den leuningstoel als eene bescherming tusschen hem en den woestea knecht. „O, genade 1" wilt gy my dU3 ook na myn braven collega doen verdwijnen, en ik heb niemand eanig leed gedaan. „Job," riep Louisa, „terug naar uwe plaats. Gy vergeet u zeiven in myne tegenwoordigheid." „Ik wil my niet laten vergeven door wie het ook zy. Het was vergif dat hij my heeft laten drinken, en ik zal de wet en de politie tegen hsm inroepen." sLaat de zaak maar loopen Job," zeide Hope „er heeft een vergissing plaats gehad, en Monsieur Viliard is zyn plicht te buiten gegaan, om datgene in handen te krygan, wat hy dacht een bewijs te zyn voor hetgeen hy vermoedde. Mon sieur Viliard," vervolgde hy, zich tot den Pranschman wendende, „dat ik goloof dat myn broeder geen leed is wedervaren 6n hy wel is, vrees ik, dat op u geen den minsten invloed hebben zal. Gij moet dus uwe eigene nasporingen maar voort zetten, zoo gy wilt, ik zal op mjjne wyze Maurits Hope wel opzoeken, en zoo wy eenmaal hem gevonden hebben, zullen wy zien, dat er niets onrust barends in de geheele zaak te vinden is. dat de wet op den boter in voer zoodanig worde gewyzigd, dat het minimumgehalte aan vluchtige vetzuren van 25 worde gebracht op 28. Wanneer aan dit verzoek een gewillig oor werd verleend, zou aan den invoer uit Nederland wederom een gevoelige slag worden toegebracht, daar in verschillende provinciën van Nederland het gehalte van de boter vaak verder onder het cyfer van 28 zal blijven. Het komt der Kamer derhalve nood zakelijk voor, dat alle belanghebbenden in Nederland en ook de regeering, al hunnen invloed aanwenden ten einde het streven der Belgische melkeryen te ver- De Kamer, geeft het Comité in over- weging, zich met deze zaak bezig te houden. De ex president Steyn is, volgens de uitspraak der doctoren, die in consult saamgeweest zyn, geheel genezen van zyn verlamming. Het heet, dat de ex- president zich gewend heeft tot de Brit sche regeering met het verzoek naar Zuid-Afrika terug te mogen keeren, onder belofte zich te zullen onthouden van politiek, by inwilliging yan welk verzoek de heer Steyn zich zou vestigen op een afgelegen hoeve in Oranje-Vrystaat. Bin nenkort zou de cx-president zich naar 's Gravenhago begeven en dan recht streeks scheepgaan naar Kaapstad. T?Hssisg@xt, B April. Verbetering van da haven-exploitatie te Vlissingen. Zooals wy gisteren reeds meldden, waren wy, tot ons leedwazen, verplicht de memorie van toelichting, behoorende by het adres van het comité tot ver- bering der havenexploitatie, tot heden uit te stellen. Hieronder volgt nu deze Memorie van Toelichting. Vergun ons in deze memorie zoo zeggen adressanten eenige punten in het adres genoemd,nader uiteen te zetten. Waar de Rageeriog, Vorsten en Prinsen uit het doorluchtig Stamhuis van Oranje vaak getoond hebt en, dat zy Vlissingen een warm hart toedroegen en met ba- langlooze edelmoedigheid hebben mede gewerkt ter bevordering van zyn bloei, daar gelooven wy dat ons adres aan de Staten-Generaal niet tevergeefs zal zyn, want het geldt hier niet nayver tegen over den bloei der handelssteden Rotter dam of Amsterdam, maar wèi dat men bet als Nederlandsche haven niet langer mag aanzien, dat schepen die hier zouden binnenloopen, door slechte exploitatie der bavens, door dure haven-, los- en spoor wegtarieven naar het Buitenland gaan. Zoo worden Antwerpen en andere ha vensteden gebeaedyd, terwyi onze haven leeg biyft. Maar een ding raad ik u, mijnbeer, dat gy in Engeland een weinig voorzichtiger te werk gaat, dan gy tot hiertoe ge daan hebt." „Ik ik kan dus vertrekken „Ja, nadat gg eerst deze dame ver geving gevraagd hebt voor het openen van den brief." „O, ja het spyt my zeer, het ge daan te hebben." Hy maakte eene diepe buiging voor Louisa, voor Archibald Hope, zelfs voor Job, van wien hy zich op een eerbie digen afstand hield, tot hy altijd achter uit loopende, in de vestibule kwam en eindeiyk het huis verliet. Op den groo- ten weg gekomen en zich thans veiliger achtende, b9gon hy ia hot Fransch te vloeken en te razon en hield dit vol onder de levaadigste gesticulaties, tot spot der voovbygangers. Een halt uur latar had hy Tcqaay achter dea rug, en het was reeds laat toen hjj zyne lotgevallen aan de Engelsche politie te Londen mededeelde, die aanteekening hield van a'les wat er gsbeuri was doch haar misnoegen duideiyk te var- staan gaf over zyae handelwijze aan gaande Job Fritton on den brief van Miss Kelpdale, (Wo-dt mrvjigd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1