Zaterdag 28 Maart. hwttde teilen. tfo. 74. 41e Jaargang 1003. FeyiiiBim 55 K R 1 C 11 T' VLISSIJieSCBE C0IIBA1T PrQa per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afccnderiyke nummer» 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boafc- hanaelaren, Postdirecteuren of rechtstreek» fey den Uitgever F. YAH m YSmu Jr., Kleine Markt. I. 187, A-BYERTENTISN van 1 regel» 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bg directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry* aiechts tweemaal berekend, öroote letters en cliché'* naar plaatsruimte. Vspss&iBS «agsltlks, st%es®®i«a ep los- m. fMstCasan. Ako&ii^msnia-AdTMtontiBn op soar voordeeltga voonrsardas. ZD, die ziel» met 1 April op dit bind wensckei» te abouneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nnmmerg gratig. Se vaccine wet. Da (Nieuwe Courant" wijst op het gevaar dat de zegen der vaccinatie door liot wetsontwerp van dr. Kuyper tot be- perkingvan den vaccinedwang zal worden Ingekrompen oi verkort en dat daardoor voor da ingsënte kinderen, eeu gevaar zal ontstaan dat tot nu toe afwezig mocht worden geacht. Veel ernstiger evenwel is de vrees van het blad „dat, wordt de wijziging wet, de zegenrijke werking der vaccine voor de volksgezondheid zal worden beperkt. Met allen eerbied voor den ernst der ge moedsbezwaren, mag worden geconsta teerd, dat de beweging tegen den vac cinedwang in den loop der jaren meer maer het karakter eener zuiver anti revolutionaire actie is gaan vertoonen.Mag van onontwikkelden verwacht worden, dat zij ter dege onderscheiden, dat deze beweging uitsluitend gericht is tegen den vaccine-dwang en niet tegen de vaccinatie Ja, mag dit eigenlijk wel als vaststaande worden aangenomen En is het niet geoorloofd te voorspellen dat de kleine luyden van anti-revolutionai ren huize, is maar eenmaal de zydeling- sche dwaDg opgeheven die hen tot het laten inenten hunner kinderen bewoog, er een eer in zullen stellen van hun goed-calvinistische gezindheid openlijk blijk te geven door hun kiDderen voort aan de veel gesmade kunstbewerking te onthouden Ongerekend nog Iaksch heid, onverschilligheid, vergeetachtigheid. „Die vrees l(jkt ons verre van her senschimmig. De minister Kuyper stelt het voor, alsof zijn ontwerp alleen maar ten gevolge zal habbei), dat het duizend tal ongevaccineerde kinderen, hetwelk thans van schoolonderwijs verstoken moet blijven, tot de bijzondere school zal worden toegelaten. Men luistere daarne vens naar een andere stem. „Het is die welke zich hooren liet in het blad der heeron Staalman en De Vries, „De Christen-Democraat." Hoezeer hen ook het partjj-verband knelt en perst, niemand zal ontkennen dat, op het stuk der vaccinatie, zjj anti-revolu tionair zijn als de btste. Het ontwerp gaat hun dan ook lang niet ver gecoeg. Welnu, weet men wat zjj verwachten als practisch gevolg van het voorgestelde, volgens hen overigens onbevredigende en beginsellooze wetje Ziehier „Wij z(jn vast overtuigd, dat aanstonds b|J het inwerkingtreden dezer wot, aan vrij naar het Engelsch. 119.) HIJ nam het glas en dronk het achter elkander tot op den laatsten droppel 'edig, terwgi by de woorden „schande en ondergang* mompelde, toen zjjne gele landen den rand van het glas aan raakten. Monsieur yillard sloeg een zljdeling- schen blik op hem, waarna hg zich Weder aan het werk zette met de woor den „Behande en ondergang, ja, schande en ondergang over dien Monsieur Hope 'an Glasgow, myn trouwe, beste Job. Ja, schande en ondergang." Het was als schreef hg deze woorden 'tt z(jnen brief, zoo dlkwgis herhaalde bijna alle scholen met den Bgbel, voor ongeveer alle kinderen ontheffing zal moeten worden verleend. „Honderden en nog eens hondorden ouders uit de volksklasse, die hun kin- deren laten vaccinearen, doen dit alièèa en uitsluitend omdat zjj moeten. „Zy weten nu eenmaal dat de kinde ren niet naar school kunnen, wanneer voor hen geen „vaccinebewys" kan wor den overgelegd daaraan zyn ze zoo ge woon geraakt, dat alleen dit de reden is, waarom zy ze iaten inenten. „Byna geen enkele moeder uit de arbeiders-klasse zou er aan denken baar kind bloot te stellen aan het gevaar voor ernstige ziekte, volgens hare stellige overtuiging verbonden aan de vaccinatie, wanneer niet de wet onverbiddelijk haar voor de keuze steldeof vaccineeren of uw kind zonder ondeiwys laten. „Vertrouwen in de vaccinatie tot be veiliging tegen da pokken bestaat by verreweg de meeaten bf in 't geheel niet öf izóo geringe mate, c'at men er niet het minste gevaar voor wenscht te ris- keeren. „Algemeene ontheffing van de ver plichting zal dus weldra het gevolg zyn aan alle Scholen met den Bgbel." Het Centrum zegt, dat het sommigen velen wellicht nog altijd moeieiyk valt tegenover het inentitigsvraagstuk een geheel objectief standpunt in te nemen 9n bet te beschouwen in dan eenigen zin, waarin het beschouwd moet worden: als medisch vraagstuk. Eokel de weten schap dient hier aan het woord te komen en wanneer bare uitspraken de vaccinatie en zelfs de gedwongen vaccinatie eischen, heeft men zich, in het algemeen belang, daaraan te onderwerpen, Maar er ryzen ook andere bezwaren, n.l. van lieden die tegen de inenting de zelfde bedenkingen opperen ala tegen de assurantie. Ea op hen zy het niet uit sluitend op hen heeft de minister by het ontwerpen van zyn wetsvoorstel het oog gehad. Dat bewij3t de opheffi van da verplichte vaccinatie alleen voor de byzondere, niet voor de openbare scholen. Als de dwang niet geoorloofd, van me disch standpunt niet weiischeiyk is, dan behoort hy voor alle scholen opgeheven te worden in het tegenovergestelde ge val voor alle gehandhaafd. Feiteiyk houdt de minister alleen rekening met de „ge moedsbezwaren" ten opzichte van de vaccinatie, en daarin ligt het zwakke punt van het voorstel, wyi deze bezwaren hier niet op hare plaats zyn en feitelyk geen bezwaren mogen zyn. Dit klemt te meer, daar de regeering van den anderen kant toont, de beteekenis der vaccinatie geenszins te onderschatten, door voor te stellen opschorting der ont heffing by pokken-epidemie en door by a'gemeenen maatregel van bestuur voor schriften te willen vaststellen om een goede toepassing der vaccinatie te be vorderen. Had de minister zich tot dit laatste bepaald, dan zou het voorgedragen wetje hy ze, telkens een zydelingschen blik op Job slaande, die met het ledige glas in de hand recht op bleef zitten tot dat de brief gereed zou zyn. Job vond dat de Fransche heer groo'en nonsens sprak en zat eenigen tyd na te denben over de waarschuwing, welke den Kelpdales voor eeuwig a'le vertrouwen in Mr. Ar chibald Hope zou doen verliezen. Hy begon van 't lange wachten slaperig te worden en hoorde een onaangenaam geraas in zyne oorenhet was alsof Monsieur Yillard zat te rooken, en zijn vriend in een dikke damp gehuld was. Eindeiyk ontstelde by door eene droo- merige verbazing, toen hy de zwarte oogen van den gentleman door den rook heen als vuurvonken op hem gevesiigd zag, zoodat hy het eindeiyk niet langer kon uithouden en zyne oogen voor dat gezicht moest sluiten. Hierop ontviel het glas aan zyne hand en biak in duizend stukkenhalf bewust hoorde hy de schade, die by veroorzaakte, maar wat hsm meer hinderde was dat aan houdend gesuis, alsof er op honderd fluitjes tegeiyk geblazen werd, waardoor zyn hoofd begon te duizelen en hy met de kamer langzaam ronddraaide. Hy had nog half het bewustzjjn te voelen, ongetwyfeld vrjj algemeene instemming hebben gevonden. De gevaren, die de vaccinatie oplevert, kunnen, zooal niet uitsluitend, dan toch voornamelyk te wyten zyn aan de wyze van vaccineeren, aan het onvoldoende der voorschriften. De minister heeft hier het terrein be treden, waarop mannen van alle richting elkander kunnen ontmoeten.Di medische, wetenschappeiyke zyde van het vaccine- vraagstuk moet meer en beier worden bestudeerd, zonder dat men zich daarby laat leidendoor partipris of stokpaardjes van welke soort cok. Door een zeker „prerogatief" te willen scheppen voor de leerlingen van byzondere scholen is de quaestie verplaatst, dreigt oen hinkend stelsel te ontstaan,dat verschillende beden kingen uitlokt en tot ernstige inconve- niënten kan aanleiding geven. De over wegingen, aan de leerplichtwet ontlaend, bieden daarvoor geen voldoende grond en evenmin de verwachting, dat „het byna duizendtal kinderas, dat thans blijkt, door den vaccinedwang van de school geweerd te worden, voor de school (zal) gewonnen worden." De bezwaren, die daartegenover staan, en het oordeel van verreweg de meeste medici leggen voorhands meer gewicht in de schaal. Wy veronderstellen fian ook, dat dit ontwerp van minister Kuyper evenmin groote kansen op aanneming biedt ala het voorstel, door den heer Lobman veertien jaren geleden irgadiend. Beper king van dpn vaccinedwang zou, naar onze meening, alleen behooren te geschie den op medische gronden, waartoe het Kamerlid voor Breukelen, de heer de Waal Malefjjt, anderhalf jaar geleden den weg aanwees. In een referaat, uitgesproken op de algemeene vergadering van den Bond tegen vaccinedwang, te Rotterdam gehouden, opperde deze afgevaardigde vragenderwyze. het ëankueeKt, Êrds^wet te bepalen, dat, wanneer en zoolang een geneesheer met het oog op den alge meen gezondheidstoestand van een kind inenting ongeraden acht, van de bepaling in artikel 17 vrystelling moet worden verleend. Voor een dergeiyke regeling zou onge twyfeld veel te zeggen zyn, en wy ge- looven, dat zy in ruimeren kring byval zou vinden, dan met de thans voorge stelde ietwat halfslachtige wetswyziging het g6val is. Ds Eagasrmgsontwerpen. Het „Wkbl. van h6t Recht" heeft naar aanleiding van het voorloopig ver slag over de regeeringsontwerpen oenige beschouwingen, waarin de overwegingen van politiek en opportuniteit, die h6t verslag bevat, ter zyde gelaten worden en de redactie zich bepaalt tot het zuiver juridisch deel van de vraagstukken. De bestrijding van art. 284bis ïykt haar uiterst zwak, immers „Daarby wordt geheel uitgegaan van het belang der vakorganisatie en het schynt de bedoeling, dat dit belang dat er eene hand in zyn zak werd ge stoken, waarin hy den brief van Miss Kelpdale geborgen had, doch was mach teloos om er zich tegen te verzetten. Eindeiyk had hy nog de kracht om uit te roepen: „O hemel, wat is dat?5 en Monsieur Yillard bedaard naast hem zittende, een toonbeeld van geduld, klopte hem andermaal vriendschappelijk op deii schouder, zeggende „Beste Job, alles in orde alles in orde, beste Job," en begon toen dea brief, dien hy open gebroken had te lezen. Toen hy den inhoud nauwkeurig had nagegaan, lag Job op den stoel zyn hoofd over de leuning hangende, en haalde diep adem. Hy had alles vergeten, zelfs zyn nieuwen vriend, dien hy zonder het minste kwaad vermoeden gevolgd was. En die nieuwe vriend, met Louisa Kelpdale's brief in den zak, stond nu op, maakte de das van Job uit voorzorg los, en sloop toon op de teenen de her berg uit. Hy ontmoette niemand, ofschoon hy naar den bediende rondkeek, welken hy den toestand van Job had willen mede- dealen, voor hy vertrok, verliet de her berg en spoedde zich naar de plaats terug, waar hy den getrouwen knecht aanranding van anderer vryheid door de leden der organisatie wettigt. Die aan randing wordt dan goedgepraat door de opmerking, dat ook door wetten veler vrjjheid wordt verkort en dat de pressie, die wordt geoefend, is in hst belang van hen, die haar ondergaan. De od- juistheid van de vergeiyking tusachen dwang, uitgaande van den Staat en dwang, geoefend door een vrywillig zich verbonden hebbende groep van personen tegen hen, die niet tot die groep be hooren, behoeft niet nader te worden aangetoond. Het onrechtmatige van de pressie ligt voorts juist daarin, dat zy een opvatting van wat hun belang zou meebrengen, wil opdringen ook aan hen, die daarover anders oordeelen. Ieder be hoort zelf te weten wat zijn belang vordert en vryheid te hebben daarnaar te handelen. Dwang om in te gaan, ook tot de misschien opaichzelf uitnemende vakorganisatie mag niet van een groep in de maatschappy voortkomen indien hy uoodzakeiyk ware in het algemeen belaDg zou hy slechts van den Staat kunnen uitgaan. Wy kwamen van, be- wys van den cirkelgang der mensch- heid, teiug tot het vroegere gildenwezen in modernen vorm. De ontwikkeling der vakorganisaties zal door bet verbod van dwang van de zyde der georganiseerde arbeiders, misschien minder snel gaan zy zal minder kunstmatig wezen en dus een gezonder basis hebben". Ten opzichte van de woordenkeus van het voorgestelde art. zou het week blad aan het woord „middelen" een materieele beteekenis gehecht willen zieD, maar het best acht hot nog „een spe- cialiseerende bepaling, welke het verbo dens nauwkeurig afbakent en begrenst." Facultatief geeft het blad in overwe ging te spréken van „feitelijkheden". Da principieelo aanval op het voorge stelde art, 858i)is, acht het weekblad sterker dan die op 284 bis. Met de rechts overtuiging van „velen" komt het art. in stryd maar het blad acht den stryd mot het recht „hoogst betwistbaar". Een „verdedigbare gedachte" ligt vol gens het W v.h.R ten grondslag die niet aangetast mag worden, maar haf. blad voegt erby „mits met redeiyken termyn van opzegging". Yoor te langen tyd mag men hem niet van zyn wapen berooven. Dit wil de redactie dan ook eerst gewaar borgd zien door een officieel dienstcontract. Met de in het verslag geuite veronderstelling, dat de mogeiykheid krachtens art. 27 der Spoorwegwet be staat, is het blad het niet eens. Het betwyfelt of aan dit artikel een zoo ver reikende bevoegdheid kan worden ont leend „Indien de woorden „hetgeen verder ter verzekering van de behooriyke uit oefening der spoorwegdiensten en het vei lig verkeer orer de spoorwegenkrachtens deze wet is voor te scbryven", zoo ruim mochten worden opgevat,dan zou de regee ring ook wel by algemeenen maatregel het ontydig verbreken van het dienst- der Kelpdales ontmoet had. Alfhonse Yillard was opgewonden, hetzy door de Devonshirer ale, dien hy gedronken had, ot door de ontdekking, welke hy gedaan had, door zonder er eene gewetenszaak van te maken, den brief open te breken, Hy sprak overluid in het Fransch haalde zyne schouders op gesticuleerde, klapte in zyne handenen toen hy op het onverwacht Archibald Hope hem zag naderen, liep hij naar dezen toe, en wierp zich onverhoeds in zyne armen. „Wat moet dat beduiden?" zeideAr chibald, na zich van den schok hersteld te hebben, Monsieur Villard op elle boogslengte van zich afhoudende. „Kent gy my niet herkent gy my niet „Monsieur Villard de man die my te Glasgow een bezoek gebracht heeft Ja, nu herken ik u," zeide Hope, hem loslatende. „Wat brengt u in Devonshire? Is by gevonden „Het is gevonden, ik doorzie het ge heel," zeide Monsieur Villard. O, brave man, beste vriend, ik begryp nu het geheele stuk door en door." „Hebt gij, ontdekt waar myn broeder ia?" vroeg Archibald haastig. contract kunnen verbieden en het tweede lid van art. 56 der Spoorwegtwet maakte een nieuwe strafbepaling overbodig. Wy gelooven dus, dat inderdaad, zoolang geen zekerheid is gegeven, dat de spoor wegbeambten niet aan zeer lang^ ter- mynen zuilen worden gebonden, da voorgestelde bepaling terecht als onbiliyk word gekenschetst. Dit principieele argu ment van de tegenstanders der bepaling verdient derhalve alle aandacht, meer zeker dan het ten slotte nog aangevoerde, dat de werkman zou mogen kiezen tuB- schen zyn verplichting tegenover zyn werkgever en die tegenover zyn vakorga nisatie. Door dit coi filet van verbintenis sen, dat de werkman zichzelf schept, kan hy zich niet onttrokken achten aan de door hem aanvaarde verplichtingen, De hier bestreden opvatliBg is een sofi3- tery van bedenkaiyk karakter." Nopens de wooj d m in het ontworpen artikel „met het oogmerk", gaat de redac tie accoord met hen, die „wetende dat" beter achten. Voorts wil zy de strafbe palingen afhankeiyk stellen van het werkelijk ingetreden zijn van de strem ming van het verkeer. Zuinigheid met het „strafmiddel" wordt aanbevolen. Art. 358 .er zag de redactie liever ge schrapt. Het wetsontwerp om de ingeiyfden by de militie van de lichtingen 1900 en 1901 zoolang onder de wapenen te houden als raadzaam wordt geoordeeld, is by de Tweede Kamer ingediend. Op bijna 54 jarigen leeftyd is gister ochtend te s'-Gravenhage, na betrekkefijk kortstondig lyden, ontslapen ds heer M. E. Belinfante, een der directeuren van het Nederl. Correspondentiebureau voor dag bladen. De heer Belinfante was een beken de, hoogst sympathieke fi>uur in de journalistieke wereld en daarbuiten. Het bestuur van de weesinrichting te Neerbosch, zal ds. Sffiryver, predikant te Schiedam, aan de algemeene vergade ring voordragen voor de benoeming tot directeur. "Plissingen, 37 Maart, De torpedoboot „Sphinx'' in aanbouw by de Kon. Maatach. „De Schelde" al hier, zal morgen te water worden gelaten. De Staats-Gourant bevat de statuten van de vereeniging „Zeevaartschool te Vlissingen". By Kon. besluit zyn benoemd in da provincie Zeeland tot dykgraaf van den Orrustpolder J, L. Marcusse te Wis- sekerketot plaatsvervangend dijkgraaf van dea Egbert Petruspolder H. van Streen Jz„ te Wolfaartsdyk tot dykgraaf „Helaas I neen maar wel waar hy geweest is. Wy zullen nu behoedzaam voortgaan, en alles ontdekken. Het com plot is uitgebreid en donker en ver- schrikkeiyk. Dat volk. „Welk volk?" vroeg Archibald scherp. „Die Kelpdales hebben maar al te veel reden gehad, om uw broeder te vreezen. Zy waren wel te verstaan, Richard, zyne vrouw en de jongedame allen in zyne machten hij had hen zeer dikwyis gedreigd en in het nauw gebracht. Op welken avond hebt gy hem ook het laatst gesproken wacht, laat my eens zien," Monsieur Villard haalde zijn notitie boek uit den zak en onderzocht zyne aanteekeningen. Toen Archibald hem den datum en het uur opgaf, kuikte hy en zeide," ja ja." „Moed gevat Mr. Hope, wantgy zult dien noodig hebben." Hy sloeg Archibald op den schouder zoo als hy kort te voren Job Fritton gedaan had. „Spreek en maak een einde aan die verBchrikkelyke spanning." Wo~di vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1