Donderdag 19 Februari. Vaaweek tot week. FBUIUBTON. go. 42. 41e Jaargang 1903. te kweiien- °atis zeer VLISSINfiSCBE COURANT. Pi$s per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Man abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ol rechtstreeks bij den Ui 11 a v er F. VAM BK VSLSE Jr., Kleins Markt, I. 1ST. ABVERTENTÏÊNTan 1—4 regels O.iO. Voor «iken regel meer 10 cent. Bty directe opgas! ran driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prfls slechts «weemaal berekend, ffroot® letters en ciiehé'» naar plaatsruimte. Verss&lB* i&ï,sliieseaSwg Sea- ea f®«sMagaa. Telsphoonnnismsr lO. AWnnemsrais-MTKftsjtöSa op hoos roowieelige voorwaarden. Wfl hebben efhigen t(jd In de me6ning verkeerd, dat bet ontwerp van hervor mingen in turböe en Macedonia, uit ende van de Russische en Oosten- töksob-Hob gaar ache regeeringen, reeds bfl de Porte was ingediend. Later ia ons gebleken dat dit niet het geval was en dat dit eerst een dezer dagen zou ge beuren. Omtrent de reden dezer vertraging kunnen w!J slechts gissen, maar hoogst waarschijnlijk hebben de mogendheden, die voorlooplg den bestaanden toestand liever willen handhaven, betere berichten Heel groot is de beterschap intuaachen tiet. De Turksche regeering laat wel i loopende geruchten over hare troe penbeweging tegenspreken, maar van andere zijde houden z|J hardnekkig aan hebben betrekking op de mobilisatie van twee legercorpsen, waarvan het tene ligt in de provincie Adrianopel, viak tegen de grenzen van Oost-Rumelie, de Bulgaren dit natuurlijk be- i als tegen hen gericht en hun heeft er de mogendheden dan ook op gewezen, onder verzekering echter dat het slechts in het uiterste geval zelf tot mobilisatie zal overgaan. De begunstiging der Macedonische vrijscharen evenwel, eene zaak waar- de Turksche regeering voortdurend geprotesteerd, maakt de positie der Bulgaarsche r6geering niet beter. Wat men ook zeggen moge, Bulgarije 8 wel degelijk aan z(jn mobilisatie bezig. In sommige districten is de krijgswet afgekondigd en twee divisiëu worden op oorlogssterkte gebracht, men kan, de reserve meegerekend, twee honderd duizend man en twee-en-vijftig batterijen artillerie onder de wapenen en men is het algemeen eens over de hooge waarde der Bulgaarsche Wol is waar kan Turkije over anderhalf milliosn soldaten beschikken, maar feitelijk zal het tegen Bulgarije niet meer dan een kwart millioen In het veld kunnen brengen en, wat betalen betreft. ho maar i Het kan i den Turk maar een oogenblik je duren een volk als de Bulgaren, met een 'Ijk als Rusland er achter, verplettert men niet in een oogenblik. in Engeland gaan de bladen voort met verhalen omtrent Turksche gru welen, waaraan ook de Albaneezen trouw 1- O vrij naar het EngeUoh. 87.) Esn vlugge zenuwachige blik op hem etd spoedig gevolgd van 'Gij wilt my immers niet vragen aar (je reden mijner afwezigheid, ™aar geiooven dat er eene billijke en rmgende reden voor was Gy twijfelt miners niet meer aafn mij ïM(jn twijfelingen zijn voor altjjd op geven, Miss Kelpdale." «Dat meent g(j nu," antwoordde z(j, 4„,aat zullen terugkeeren als gij ,et in Schotland zijt zullen zij u «Zij zullen niet terugkeeren." zouden meedoenmaar de regeering heeft ook al weinig lust om daarop in te gaan en steunt Oostenrijk, omdat Oostenrijk een tegenhanger van de Rus. sische eischen vormt. Toen in 1878 Rusland bij den vrede bedong dat een groot deel van Macedonië onder Bulgarije zou komen, hadden de Bulgaren natuurlijk gerekend op de feitelijke uitvoering van dit beding,maar het Berlijnache tractaat bracht hierin weer verandering en sedert dien tijd hebben de Bulgaren geen rust meer ge kend en toen werd dat beruchte Mace donische comité ingesteld, dat de alge- heele bevrijding van Macedonië beoogt, en, door de regeering te Sofia gesteund, Bulgarije tot een groot en gevaarlijk tuighuis gemaakt heeft. De opstand van 1885 in Ooat-Ramelië, dat toen met Bulgarije vereenigd werd, was het werk van dit comité en hoe gevaarlijk het is, werd immers bewezen door den-moord in 1895 op den meer voorziohtigen staatsman, minister Stambulot gepleegd. Jammer, wel te verstaan voor de Bulgaarsche en Macedonische zaak, dat het comité de eenheid niet heeft weten te bewaren en sedert eenigen tijd ver deeld is in twee groepen, die elkander tamelijk vijandig zijn en toch slechts hierin verschillen dat de eene partij wat sneller voort wil dan de andere. De blokkade in Venezuela is opge heven. Een belaugryk nieuws, dat niet vóór zijn tijd kwam, want het dreigend spook vr.n gebrok kwam al nader en nader. Met Italië schijnt men het laaist klaar te zjjn gekomen. Het bedrag van de schuld Is geregeld. Er zullen voor- loopige betalingen worden gedaan en de voorrang voor d8 betaling der schulden zal worden onderworpen aan het Haag- scbe Hot van arbitrage. Wij verheugen ons oprecht in deze overwinning van bet scheidsrechterlijk beginsel. Jammer dat men er in Europa wat minder hoog dan in Amerika mee wegloopt 1 De Engelsche minister Balfuur heeft in eene door hem te Liverpool gehouden redevoering, er op gewezen, dat hat een groota winst zou zijn voor de beschaafde wereld, wanneer de Vereenigde Staten zich meer toelegden op het vooikomen van telkers terugkeerende moeilijkheden tusschen de Europeesche en Zuid-Amo- rikaansche regeeringen, door deze indach tig te maken op da regelen van ten internationalen omgang. „Waarom niet Waarom zoudt nu beter van mij denken dan gij gedaan hebt, nu mijne daden meer bloot liggen voor verdenkingen 7" „Gij hebt voor de eerste maal in uw leven oprecht tot my gesproken in de woning van den boschwachter, en toen heb ik gezien dat gij de slavin waart der omstandigheden." „Ja, inderdaadde slavin der om standigheden Beklagen moogt gij my een weinig, Mr. Hope." Er stonden traten in hare groote donkere oogon, waarmede zy hem een oogenblik smeekend aanzag. O, zoo hy had kunnen lezen, wat dat smeeken beteekende I Zoo hy geweten bad, hoe dicht zy de waarheid naby was 1 „Gy moet boven myn medelijden verheven zijn, Miss Kelpdale," zeide hij ernstig. „Herinnert gy u ons laatste gesprek op het terras, toen uw broeder hier was?> vroeg zy snel. „Ik herinner my elk woord nog." „Ik verzocht u van uw broeder da oplossing van een geheim te vragoD, en my dan te helpen, zoo gy het kondt. Heeft hy niet getracht u die op.ossing te geven?" 't Is mogeiyk dat de minister heeftmaar wij kunnen niet inzien dat de Vereenigde Staten in deze zulk een bijzondere roeping hebben. Wanneer zij streefden naar gezagsuftbreiding dan zouden de mogendheden zeker wel andera eken. Nu men telkens hier of daar in botsing komt, laat men de Ameri kanen de kastanjes uit het vuur halen. De treurige toestand in Spanje geeft weder tot allerlei onaangename gebeur tenissen aanleiding, zonder dat men zeg gen kan, dat er een nieuwe of byzondere oorzaak voor is. Hat staat vast, dat hier en daar alleen sprake is van eea tijde lijke uitbarsting van den strijd tusschen kapitaal en arbeid maar even zeker is het, dat anarchistische woelingen in het spei komen. De isgeering doet wat zy kan, en volgt daarin den goeden weg, om tus schen patroons en werklieden eene schikking tot stand te brengen en aan den anderen kant tracht zy met de uiterste gestrengheid tegen de anarchis tische rustverstoorders op te treden en dat schynt niet zoo heel moeiiyk te wezen, want zy treden vry brutaal op. La Goruna, een havenstad van Galicië, schynt zoo wat een brandpunt te zyn. De anarchisten hielden een omgang door de stad, met vaandels, waarop de namen stonden hunner afschuweiyke vereeni- gingen, zooalsverwoesting God noch vaderland, enz. Zeer treurig, inderdaad maar niet onnatuuriyk, want het onkruid schiet altyd het weligst in een slecht bewerkten en slecht onderhouden bodem en een deel van het Spaansehe volk is er zich van bewust, dat het noch zich zelf kan ophfffon uit den diep gezonken to< stand, noch daa-uit zal worden Gpge- heven door hou wier plicht het was, z:ch de maatschappeiyke evolutie tot levens taak te maken. Spanje vertoont een beeld van sociale wanhoop en achter dit beeld verschuilt zich immer de revolutie. Verkiezing Tweede Kamer. By de gisteren in het district Almelo gehouden stemming voor een lid van da Tweede Kamer, in de vacature ontstaan door het overly dan van dr. Schaepman, werden uitgebracht 5908 geldige stem men, zoodat da volstrekte meerderheid 2955 bedroeg. „Neen." „Sir William zal u vragen my te een of te ander tijd by te staan," zeide zy, want hy gelooft dat eenmaal de nood zakeiykheid daartoe komen zal, en gt dan myn vriend zyn zult. Hoe dit laatste waar zyn kan, zie ik niet in maar alles, geheel myne toekomst ligt als in een nevel voor my." „üw grootvader heeft my esn nieuw, doch zonderling bewys gegeven van zyn vertrouwen in my, en waarop ik in het gsheel niet was voorbereid. Misschien zal de kleindochter mü ook eenmaal verrassen." „Ik heb inu het volste vertrouwen," antwoordde zy, „en wat myn vroegere achterdocht, aangaat, Mr. Hope, ik heb er berouw van." „Ik dank u," zeide hy „die opmer king leidt my tot de reden, waarom ik by een onderwerp blyt, dat ik weet u pyniyk aan te doen. Ik verlang zeer te vernemen, hoe het komt dat uw wantrouwen omtrent mij zoo op eens veranderd is „Het is een weerklank op de vraag, welke ik u gedaan heb," zeide zy met een Hauwen glimlach. „Zal ik zeggen, omdat ik weet dat gy de slaaf der om Steen werd de heer mr. P. J. M. Aalberse (r.-k.) met 3824 stemmen. Verder verkregen de heeren mr. E. B. Bavinck ten Oate (lib.) 1097 en J. F. Tyhof (soc. dem.) 987 stemmen. Onze Koningin als soheidsrechter. Bowen heeft voorgesteld te verzoeken aan H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden, dat zy op zich zal nemen scheidsrechter te zyn in een geschil, dat eventueel zich zou kunnen voordoen tusschen de Venezolaansche ea Ameri- kaansche commission. Dit is bedoeld als een compliment aan onze Konir gin, wyi het arbitrage-hof zyn zetel heeft in onze residentie. Hofbericht. De Koningin en Prins Hendrik woon den gisterenavond het tweede Casinobal by in de zalen van het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio. Het Koninkiyk Echtpaar kwam te 10 uur aa werd aan den ingang in de Hooge Nieuwstraat ontvangen door de bestuurs leden van hot Casino jhr, E, van Loon an graaf van Randwyck. Een oogenblik later verscheen de Konin gin-Moeder op het bal en werd op dezelfde wyze ontvangen, H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, in generaals uniform, verschenen gisterochtend op het voorbalkon van het Paleis to 's Gravenhage op het oogenblik aat het regiment grenadiers en jagers op zyn militaire wandeling langs het Paleis marcheerde. Terwyi ieder onderdeel met de gebrul- keiyke militaire eerbswyzon voorbytrok, tic-ro» vorstelijk"* powonos on hr-}- balkon totdat het laatste gelid van de lange colonne, samengesteld uit de drie lichtingen, thans onder de wapenen, gepasseerd was. Het défi voor het koninklijk echt paar was voor de manschappen een onverwacht en verrassend moment, evenals voor het publiek, dat van alle zyden was toegestroomd om getuige te zyn van het schouwspel. Naar aanleiding van het bericht van den Haagschen briefsehry ver der „N, Gron. Ct." dat de sociaal-democratische leden der Tweede Kamer terstond na het byeenkomen der Kamer tot de Teg9ering een interpellatie zullen richten over het oproepen der lichtingen, kan als zeker worden medegedeeld, dat de soc. democratische Kamer-fractie dit punt neg niet heeft besproken in haar laatste vergaderingen. Opmerkingen over de staking. Nog altyd biytt man voortgaan met beschouwingen over de spoorwegstaking Hier en daar vonden we iets, dat nog niet of niet zoo duideiyk gezegd is, en standigheden geworden zijt „Kunt gy dat zien „Naen, ik zie veeleer een karaktsr dat elke slaverny zou weerstaan, en de boeien van zyne handen en voeten af schudden. Maar dan zyt gij een man wiens kracht te beDyden is. Uwe vrien den zyn talryk en uw vyanden gering, dat weet ik," zeide zij met een zucht als wilde zy daarmede zeggen, dat by haar het tegendeel het geval was. „Hoe weet gy dat?" vroeg Archibald bedaard, „Lnrgs denzelfden weg langs welken ik ben te weten gekomen, dat myn wantrouwen omtrent u onrechtvaardig was," zride zy „van uw broeder. Denzelfden avond toen hy bier gekomen is sprak hy my veel van u, waaraan ik weinig geloof sloeg, maar dat my nu biykt waarheid te zyn. Ik was door zijne tegenwoordigheid en de uwe ver- bysterd, en alles strekte veeleer om myne achterdocht op te wekken dan om ze te doen verdwynen. Sedert dien h6b ik den tyd gehad om ze ta doen verdwynen. Sedert dien heb ik den tyd gehad om na te denken." „Myn broeder Maurits heeft dan myn lof bezongen, naar 't schijnt," zeide Ar- dat we daarom onder de oogen onzer lezers willen brengen. Zoo lezen we in de „Zutph. Ct." „Wat er in de laatste dagen is gebeurd ten opzichte van de organisatie van het spoorwegpersoneel, bewyst wel, welk een gevaariyk wapen de werkstaking is, en hoeveel beleid de leiders noodig hebben om geen flatera te begaan, die den toe stand voor goed bederven. De heeren Oudegeest en Patter zijn daaraan niet kunnen ontkomen. Z|j heb ben een oogenblik aan vriend en vyand bewondering afgedwongen door de wyze, waarop zij in stilte de werkstaking had den voorbereid en georganiseerd, een bewondering, die niet minder groot was door het solidariteitsgevoel van het tal- ryke personeel. Maar deze leiders begingen een grove fout, toen zy een tweede staking, gepaard met intimidatie van de Tweede Kamer in het vooruitzicht stelden, indien deze laatste een wetsvoorstel tot het strafbaar stellen van -stakingen in behan deling mocht willen nemen. Toen was het ineens uit m9t de sym pathie. Iedereen gevoelde direct, dat dit de verkeerde weg was, een weg, die leiden moest tot het ergste, wat een land treffen kanhet terrorisme van een be paalde groep personen, die door ds omstandigheden in staat zyn gesteld den toestand te beheerschea. Velen, die d6 vryheid te lief habban om voor het spoorwegpersoneel de vrijheid van staken aan banden te willen leggen, zelf3 al veroorzaakt een spoorwegstaking nóg zooveel schade, begonnen nu te vreezen, dat die vryheid by de leiders der staking in slechte handen was, en dat zy voor onze natie op dwinglandy zou uitloopen. 2e Ongevallenwet in werking. Men schryti aan „de Nad" De Ongevallenwet is nu ruim 14 dagen in werking. Dat deze wet verbrzend veel werk met zich brengt, hebben deze 14 dagen duidaiyk doen zien. Er zyn ons fabrieken bekend waar men met deze administratie een af zonderlijk ambtenaar heeft bslast, eeae administratie die, geldt ze eene fabri-k van 8enige honderden werklieden, hausch niet gering te schatten is. Doch dit niet alleen. Ook Commis sarissen van Politie zagen wU in deze 14 dagen overvoerd met administratief en ander werk, getuigenverhoor enz. enz. Wy zagen gelukkig reeds enkele ag6nten in functie en 't is te hopen dat dezen onze zuchtende commissarissen wat ontlasten. Ook de Particuliere Verzekaricgs- Maatschappyen, die het risico overnamen kunnen over het werk dat deze wet met zich brengt, met praten. Een dezer Maatsch. had ongeveer 1500 aanvragen, een verz- keringsbadrag van 22 000.000 gulden bedragende. Daar dit werk in duplo moet. kan men nagaan dat ook de P. M. handon vol werk hebben. chibald, „zoo zijne pogingen uw eersten en natuuriyken twyfel hebben dosn op houden. Maar Maurits weet niet veel meer van myn karakter dan ik van het zyne." „Hy is te vertrouwen," antwoordde zy langzaam. „Ik kan elk w-jord.dat hy zegt gelooven." „En toch begon Archibald, doch hy sprak niet verder, vreezende dat hy den schyn op zich zou laden haar tot eene andere meening aangaande hem te brengen. „En toch kan ik hem niet vertrouwen, en moot hem vreezen tot het einde toe," zeide zy met eene siddering, „zoo als ik hem gevreesd heb van den eersten dsg af aan, dat ik hem ten huize van myn vader ontmoet heb. Ik kende hem niet toen hy weinige dagen geleden van u sprak toen hy my zeide dat gy •zyn eecige vriend waart, dien hij ooit gehad had en wiens vriendschap hy al tyd getracht had te behouien. Hij spreekt altyd mat zooveel bitterheid van de manscheiyke natuur, en wan trouwt zoo geheel wat uit haar voortkomt, dat hetgeen hy ten uwen voordaele zeide my hoogst verwonderde. Wcrdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1