41e Jaargang 1903. Dinsdag 10 Februari. FEUILLBTON. 34. Gemeentebestuur. t\ fl VLISSINfiSCBE coiibaivt. Prfis per drie maanden 1.30. Franco per post 1.53. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren erechtstreeks by den D i t g e v e r S*. VjkSS RK VKLSF Ir., Kleine Markt, I. 187. v«s3k$£t *lte«g®a4«rti SssafeüssgeH. ABVERTENTIÉN van 1—daejela 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prya slechts tweemaal berekend. Groots letters en clichó's naar plaatsruimte. Afeomiemante-AérertentiBn op soes voordeollge voorwaarde,;, GHOHGBELASTiHG, Staati aanwijzende de uitkomsten der grondbelasting. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat b em ingevolge art. 14. der wet Tan den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), door den heer bewaarder der hy potheken en het kadaster te Middelburg is toegezonden een staat aanwyzende de uitkomsten lo. der meting naar de artt. 9 en 10 2o. der schatting naar d» artt. 11 en 13; 8o. der afschrijving van belastbare opbrengst naar artikel 6 4o. der verbetering naar artikel 23 5o, der regeling van den aanvang der termijnen naar art. 41 der aange haalde wet; dat die staat, te rekenen van af heden, gedurende dertig dagen voor belangheb benden ter gemeente-secretarie ter inzage zal z(Jn nedergelegd en herinnert aan art 16 derzelfde wet, waarbij is bepaald dat de belanghebben den ten koste van ongelijk in een aan Gedeputeerde Staten gericht verzoek- schrilt op ongezegeld papier hermeting ot herschatting kunnen vorderen binnen den tjjd voor het ter inzage liggen be- En is hiervan afkondiging geschied, waar het beboort, den 9 Febr. 190S. De Burgemeester voornoemd, VAK DOORN VAN KOUDEKERKS. Da morgennevel. Jbr. dr. D. J. van Geer, de hoofd redacteur van de vrije-antirevolutionaire .Nederlander", bespreekt in .Onze Eeuw" (Pebruari-aflevering) de positie van het ministerie na z(jn nu anderhalt-jarig bestaan. Daargelaten de groote bezwaren voor een nieuw Kabinet en vooral voor een bewind, dat sedert jaren niet aan het roer was en nog nooit met zulk een krachtige meerderheid om zich in de zaken in te werken, valt het niet te loochenen, dat de politieke hemel niet volkomen helder is. De schrijver bedoelt niet in de eerste plaats het veel besproken optreden van eenige malcon tenten aan de rechterzijde, onder leiding der heeren Staalman en De Vries, want daaromtrent heeft men zich in breeden kring een zeer onjuiste voorstelling ge maakt. Immers, de oppositie van den beer Staalman ia niet tegen dr. Kuyper gericht, omdat de premier ter wille van zijn conservatieve bondgenooten te veel van z(jn democratische .oude plunje" over boord werpt. Staalman's ongeduld vrij naar het Engekch. 79.) .Denkt hy zoo slecht van mij HU vermoedt dus ,Dat gjj Maurits reeds te Parijs ge kend hebt Ja en dat er zekere ver standhouding tusschen u beiden bestaat, üw brief aan Sir William was op een blad papier, dat uit zijn zakboek ge scheurd was, geschreveh." »Z(j loosde een diepen zucht, alsof baar plotseling een slag werd toege bracht, en hij wachtte haar antwoord. .Dat ia zoo.« »Hoe komt dat?" »Uw broeder^Manrits,,stelde my gis- tsren avond zijn zakboek ter band, dat betreft uitsluitend de finale oplossing der schoolquaestie en het arbeiders-pen sioen. Kiesrechtuitbreiding verlangt by in deze parlementaire periode niet. Zelfs andere dan de genoemde sociale maat regelen wenscbt hy niet. Staalman's oppositie heeft met zijn democratischen zin of met het ondersteld conservatisme van dr. Kuypers bondgenooten dus niets te maken. Zelfs de tariefherziening, voor velen ter linkerzijde het eigenlijk symp- toon van het conservatisme der regee ring, aanvaardt de Heldersche afgevaar digde en by maakt het dr. Kuyper zelfs tot een grief, dat ook dit ontwerp in de tweede troonrede op den achtergrond is geschoven. En dan komt er nog een tweede reden van oppositie, zóó weinig vooruitstrevend, dat men haar eer van liberale zyde .reactionair" en van sociaal democratische zijde .domperig" zal noe men. Deze reden is, dat het optreden van dit Kabinet niet positief-christeiyk genoeg is, niet scherp genoeg gericht tegen de tot dusver gevolgde vryzinnige regeeringsbeginselen. De schryver wyst dan op de moeiiyke taak aan de regeering en haar meer derheid aangewezen, om de van het vorige Kabinet overgenomen sociaal- politieke werkzaamheid in de haars in ziens juiste richting te buigen, om aan de spits te gaan staan van den vooruit gang, niet door yver en energie, alleen door richtiDg en beginsel, van andere vóóraantreders onderscheiden. En al is de levensduur van dit Kabinet nog te kort geweest om nu reeds recht op critiek te geven, het komt apr. voor, dat de feiten en verschijnselen, welke hoop geven, in die anderhalf jaar niet zyn toegenomen. De schryver heeft niet het oog op het luttel aantal onbeteekenende wetten, dat nog is ingediend. Wat twyfel wekt, is niet dat de tatel nog leeg staat, maar zijn de redevoeringen die de kok houdt in antwoord op manende hongerige gasten. Ten slotte de kiesrechtquaestie be handelende, verheugt schryver zich in het feit, dat de partyen het hierover eens zyn, dat een persooniyk en natuur- ïyk recht op kiesbevoegdheid niet bestaat. De meerdere of mindere uitgebreidheid van het kiesrecht is niet een vraag van recht, maar een staatsbelang, en dat het onrecht zou zyn een deel van het volk .uit te sluiten", is dwaal-theorie. Biyft alleen maar de vraag, hoever het belang van den Staat eischt het grondvlak te verbroeden, waarop de volksvertegenwoordiging rust. In die richting lacht aan schryver het z.g. huismanskiesrecht het meest toe, hetzy dan met één- of met meerstemmig kiesrecht. Onder de moedgevende teekenen rekent schryver de uitslag van de jongste Kamer verkiezingen, o. a. het feit, dat by de herstemming in Amsterdam IX een aan- zieniyk aantal liberalen den ministerieelen candidaat steunden tegenover den sociaal voor eene waarde van twee honderd vyftig pond aan banknoten bevatte.' By deze woorden keerde de man, die by het vuur zat, zich eensklaps om en Archibald zag dat hy eene roode kleur en zware bruine knevels had, welk hem over den mond hingen en een grooten verwilderden bakkenbaard. Toen hy be merkte dat Archibald naar hem zag in plaats van naar Miss Kelpdale, wend de hy zyn hoofd af. ,En waarom vertrouwt hy u juist die som?" vroeg Archibald. „Hy weet niet of hy naar Parys terugkeert," antwoordde zy zeer lang zaam, geiyk eene vrouw, die tracht zekere ontvangen bevelen weder in haar geheugen terug te roepen, welke door eene opeenhooping van gebeurtenissen byna by haar zyn uitgewischt. Als hy niet terugkeert moet ik u dit geld ter hand stallen, als eene oude schuld, of althans als een gedeelte eener oude schuld, die hy aan u heeft. Zoo hy my schryft in Parys te zyn teruggekeerd, dan moet ik hem de som toezenden, en de schuld biyft staan. Archibald boog het hoofdhy nam de opheldering aan, verwonderd echter dat zyn broeder Louisa Kelpdale tot democraat. Schryver meent, dat dit wyst op een .saamtrekking by het weg vallen van de liberale party in haar ouden vorm van den rechtervleugel dier party op de flank der christeiyk- nationale groepen." Dit verhoogt de kans, dat aan dit Kabinet tyd zal worden gelaten zich tot volle kracht te ontplooien. Daarvoor is feiteiyk meer dan vier jaar noodig. Het komt my voor zegt schryver dat er, tot zekere grens, klimmende progressie moet zyn in de vruchtbaar heid eener regeering, by het stygen taarer dienstjaren. Dan moge de nevel, die schryver thans waarneemt, .niets anders dan een voorbygaande morgennevel biyken te zyn, profectie van een zonnigen helderen dag, waarop licht en warmte en groei kracht in milden overvloed over ons volksleven mogen worden uitgestort." De opkomende lichtingen. Geiyk uit het Koninkiyk Besluit, waarby de lichtingen 1900 en 1901 onder de wapenen zyn geroepen, is ge bleken, had die oproep plaats ingevolge de le zinsnede der militiewet 1901. De inhoud dezer zinsnede is „Wanneer het ter handhaving of tot herstel van da openbare rust en orde, tot uitvoering van wetteiyke voorschrif ten of om andere overwegende redenen noodig is kan door ons worden bevolen, dat de ingeiytden by de militie te land, die overeenkomstig art. 107, 108 of 109 onder de wapenen zyn of laatsteiyk geweest zyn, onder de wapenen worden gehouden of geroepen. De 2e zinsnede van het artikel zegt .zoodra bovenbedoelde ingeiyfden zes .weken onder de wapenen hebben door- gebracht, wordt onrerwyid een voorstel „van W6t aan de Staten Generaal gedaan, ,om het onder de wapenen blijven van .die ingeiyfden, zooveel noodig, te bepa- ,len." Aangezien reeds nu, by het onder de wapenen zijn van drie lichtingen in vele kazernes alle beschikbare plaatsruimte is ingenomen, is te hoi en dat vorenbe doelde wet niet in het leven behoeft te worden geroepen. In het tydvak toch waarop de lich tingen onder de wapenen zyn, valt de inlijving dei 8 maanders van de lichting 1903 waarvoor dan geen logies beschik baar ia, tenzy moeder natuur e6n onder dak brengen in tenten zou toelaten, hetgeen, naar het ons toeschynt, geen gewenschte overgang voor hen zyn zoude. Indien een en ander noodig is, wordt het beter geacht hunne opkomst te ver schuiven totdat de onder de wapenen zynde lichtingen weder naar hunne haardsteden zyn vertrokken. (Tel.) Aan 200 ambtenaren en beambten der Rykstelegraaf, die in de termen vallen om in dienst te komen wegens oproeping van de lichtingen 1900 1902, is van hoogerhand ontheffing verleend. zaakgelastigde verkozen had, en zeide ,Nu heb ik nog eene vraag te doen voor ik my verwyder." zy zag hem angstig aan, en scheen zich een weinig verlicht te gevoelen, toen htJ naar de andere zyde der kamer ging en zich naast den onbekende plaatste, die by het vuur zat. „Wie is die heer Het antwoord volgde onmiddeliyk op de vraag. „Myn vader Mr. Kelpdale.' De heer zag tegeiyker tyd om en zeide half beleefd, half uitdagend „Ik ben tot uw dienst, mynheer." „Uwe dochter moet onder uwe be scherming veilig zyn, Mr. Kelpdale," zeide Archibald, „en daarom laat ik haar onder uwe hoede achter. Ik wil alleen dit nog zeggen dat, hoe eerder de omstandigheden gedoogen dat zy naar Aver Court terugkeert, zulks des te beter zyn zal voor de rust van deszelfs eigenaar.» „Dat weet ik dat hebt gy my reeds gezegd," antwoordde Louisa. ,Ik heb er niets tegen dat zy naar Sir William terugkeert," zeide haar vader op een zachten toon, als iemand die in zich zeiven spreekt. „Zjj heeft zelf het Over de staking. Het „Sociaal Weekblad" vraagt wat het staatsgezag in de ernstige dagen die we doorleefden, had kunnen doen. Het keurt de verschillende middelen, die genoemd zyn,af en meent dat de toestand op 31 Jan. hoogst moeiiyk was voor iedere regeering van iedere party. Dat men by het ongunstig oordeel over de kalme berusting van de overheid, het hoofd niet koel hield, staat voor ons vast. Dat de onbeholpen wyze, waarop de regeering van haar zienswijze biyk gaf misschien zelfs dat zy er biyk van gaf, want er ware een vorm te vinden geweest, waardoor het kon hoeten, dat de veemen hadden toegegeven vóórdat de regeering had in te grypen tot dat oordeel niet weinig heelt bijgedragen, is voor ons aan geen twyfel onderhevig. Maar wat nu te doen? vraagt het S. W. Geiyk de Staat heeit te waken voor veiligheid, heeft hij te zorgen, dat zyn burgers zich kunnen verplaatsen. Met de strafwet zal msn niet veel uitrichten. Een scheidsgerecht is wel noodig, maar daardoor worden toestanden als van de vorige week niet onmogeiyk gemaakt. Het spoorwegpersoneel tot een militair corps maken gaat evenmin, Wy zien zoo besluit het S. W. geen andere oplossing, dan dat de Staat zorge een reserve-personeel te kweeken. Dat zou moeten geschieden uit het leger. Een personeel van 17000 man zou na tuurrijk niet byeen zyn te krygen, maar dat is ook niet noodig. Dat by een aige- meene staking de spoorwegdienst even geregeld biyve voortgaan als in normale omstandigheden, kan niemand eischen; dat een beperkt aantal treinen dagelijks loope, wèl. Om hiertoe te kunnen ge raken, zal men met een paar duizend misschien met nog iets minder mannen gered zyn. Door oefening van vrijwilli gers, en kan het niet anders ook van miliciens ia de spoorwegdiensten, zou in de toekomst wellicht een dergeiyk reserve- personeel te vinden zyn. Men zou m8t de organisatiedadeiyk kunnen aanvangen. Voor het ministerie van zyn voortvarend heid te doen biyken. H. M. de Koningin woonde gisteren voormiddag de godsdienstoefening by in de Kloosterkerk te 'a Gravenhage, onder gehoor van ds. Weiter. Beroepstelling. Omtrent de beroepstelling, hier te lande op 81 Dec. 1899 gehouden, is weder een deel van wege het Centraal- bureau voor de statistiek verschenen. Het bevat de verzamelstaten voor het geheele Ryk en is in twee afleveringen geplitst. De eerste van 950 bladzyden geeft de cyfers, gerangschikt naar de negen groepen van gemeenten, nl, naar het getal inwoners. De tweede aflevering bevat de opgaven voor het geheele Ryk. zy leert dat in verlof thans met u te vertrekken, Mr. Hope. Ik houd haar niet gevangen, want het schynt dat uwe vermoedens geheel tegen my zyn gericht." „Ik verzoek myn vader te zwygen," zeide Louisa, met eene waardigheid, welke den man, die eerst een hooger toon had aangenomen, zeer laag stemde. „Nu nu," zeide hy, „waarom zou ik er my ook mede bemoeien Doe zoo als gy verkiest, Louisabiyf hier zoo gy wilt.» „Mag Sir William weten, dat gy in Engelandzyt aangekomen vroeg Archi bald „is dit een deel van het ge heim „Ja ja," antwoordde Louisa voor haar vaderhy, noch iemand anders mag daarvan iets weten.» „Dat is misschien het beste," zeide Archibald daarop deed hy eene schrede naar de deur, en bleef weder eensklaps staan, toen hy iemand in de kamer boven zicii hoorde loopen, zoodat de zwakke zoldoring schudde. Op hetzelfde oogenbrik herinnerde Hope zich het richt dat hy voor het bovenvenster had zien branden, toen hy door het bosch ging en het vermoeden dat hy nog misleid werd, verkreeg by hem de overhand. Hy het begin van 1900 hier te lande waren: werkzaam in bedryven 853,584 gehuwde en 636,601 ongehuwde mannen en 97,773 gehuwde en 335,626 ongehuwde vrouwen gepensioneerd resp. 5685 en 1288, 130 en 19 zonder beroep 71,141 en 952,303, 924,239 en 1,225,748. De verdeeling van de bedryven was, ny verheid 307,441 gehuwde en 255,959 ongehuwde mannen en 17,109 gehuwde en 70,065 ongehuwda vrouwen land bouw resp. 267,050 en 223,644, 28,251 en 51,333visachery en jacht13,258 en 8684, 215 on 339 handel en verkeer 185,342 en 97.427, 31,918 en 17.457; losee werklieden 23,563 en 9656, 54 on 23 andere beroepen 56,939 en 41,231, 20,146 en 196,409. De kiesvereeniging Nederland en Oranja te Aalten heeft met algemeens stemmen een motie aangenomen, waarin de wen- scheiykheid wordt uitgesproken om de vergaderingen der Tweede Kamer te openen met gebed en te sluiten met dankzegging. De Antirevolutionaire Kamerclub zal hiermee in kennis gesteld worden en aan de christeiyke politieke bladen worden verzocht de motie ov6r te nemen. Statistiek der geboorten en sterfte. In de Staatsct. no. 32 is opgenomen een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leef tyd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Nov. 1902, uitgegeven door het Centraal bureau voor de statistiek. Blijkens die statistiek bedroeg in ge noemde maand het aantal der levendge borenen 13167, en dat der levenloos aangegevenen 529. Overleden zyn op den leeftyd van minder dan éen jaar 1680, van 1 5 jaren 743, van 5 14 jaren 283, van 14 20 jaren 163, van 20 50 jaren 1009, van 50 65 jaren 878, van 65 80 jaren 1530 en van 80 jaren en daar boven 617, terwyi van 5 personen de leeftyd onbekend was. Als oorzaken van den dood worden opgegeven 44 gevallen van febris ty- phoidea en typhus aböominalis, 3 febris intermittens en malariacachexie, mazelen 224, roodvonk 20, kinkhoest 65, diphtheritis 50, croup 32, dysenteria 2, influenza 28, cholera nostras 2, andere epidemische ziekt6n 15, longtuberculose 544, hersentuberculose 60, andere vor men van tuberculose 155, kanker en audere maligne tumoren 431, meningitis 153, apoplexie en hersenverweeking 352, organische hartgebreken 278, acute bron chitis 160, chronische bronchitis 183, pneumonia 372, ziekten van de maag 44, gastro enteritis (by kinderen bene den 2 jaar) 424, hernia darmocclusie 40, lever-cirrhose 33, nephritis en Bright- sche ziekte 197, ziekten van de geslachts organen der vrouw 3, kraamvrouwen koorts 12, andere ziekten van zwanger- zag Richard Kelpdale, die half van zyn stoel was opgestaan, en diens dochter die zachtkens en snel de trap genaderd was, welke naar boven leidde en op lettend luisterde, beurtelings aan. „Ik bid u, ga," zeide zy smeekend tot Archibald, daar hare eerste vrees weder bovenkwam. „Ik houd u aan uwe belofte, om my te vertrouwen." „Miss Kelpdale, ik wil niet verder gaan, voor Op hetzelfde oogenblik ging er eene deur open boven aan de trap en de stem eener vrouw deed zich fluisterend hoo- ren „Louisa kom I» Louisa antwoordde op deze stem, en wendde zich toen weder tot Archibald. „VertrooBt hem hy heeft achting voor u," zeide zy. „Ik zal spiedig terug- keeren en eiken twyfel doen verdwy- nen. Zyt gy zyn vriend, mynh9er, tot op dat oogenblik, en da hemel zal uwe onbaatzuchtigheid beloonen." Hy beloofde haar met dat gelaat, het welk zelfs te midden der smart zoo schoon was hem zoo veel beteekenend aanzag, zyn best te zullen doen. Wcrdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1