Maandag 2 Februari. Onderkruipers. 27. 41e Jaargang 1903. Bïte Courant Moort eei Ipoepsl. BEKENDMAKING. LI8SI16SCHE COURANT Prjjs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Ateonderlflke nummers 6 cent. Men abonneert zich bij alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks fey dsn V 8 t s v r f, VAN SE THLSE Jr., Kleins Markt, X. 1127. ASVERTENTIÉNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Groots letters en cliché'*? naar plaatsruimte. «agaStfe-, 8m- «a ftwitSag®*. T®lse$i»l£o©mi?smm«2" Afcüsa«suents-Affivc?4eHti2n op wwf Tooideelige notmstot Kiezersiyst. De Burgemeester van Vlissingen gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswetvestigt de aandacht op den inhoud der artikelen 1 en 2 dier wet, luidende als volgt Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ekozen door de mannelijke ingezetenen Rps, tevens Nederlanders, die den leeftijcl van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatst- erloopen diensljaar in eene of meer der s directe belastingen zijn aanges'a- en, het te dier zake verschuldigde vóór ot op den 1 Maart voldaan hebben, en over het iaatstverloopen dienstjaar (Jn aangeslagen in de grondbelasting oor een bedrag van ten minste één gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkom- Bten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooais die geregeld is bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad co 72); of indien zij niet overeenkomstig liet bepaalde sub a zijn aangeslagen, vol doen aan sene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur een huis of een ge deelte van een huis, waarvoor met of "onder bpehoorenden of in huur g bruikten grond of lokalen en bijgebou wen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar het buis gelegen is, ver meld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde ge meente twee zoodanige huizen of ge deelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik ot huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31 Januari sedert den 1 Januari van het Iaatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee porsonen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbe trekking of als inwonenden zoon in het bedrtji of beroep der ouders werkzaam z(jn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zjj op den 1 Februari in bet genot zyn van een door eene onder neming, openbare of bijzondere instel ling verleend pensioen of lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischto bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zij op den 1 Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ton minste flOO, (nominaal ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eens reehtsper- lijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöpe ratieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, be doeld bij hst vorige lid van dit artikel ziin de banken, opgericht na 1 Mei 1900 alleen begrepen, voor zoover en voor zoolang zy bljjkens opgave van het Bestuur der gemeente waar zjj gevestigd zijn, een waarborgsom van f25.000 bij de Nederlandsche Bank hebben, gedepo neerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bjj al- gemeenen maatregel van bestuur en in verband slaande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf-en-twintig jaren hebben bereikt verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader hel vrucht genot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belas- lastingen, waarop eerst na 31 December van het laatst verloopen jaar een aanslag biljet is uitgereikt, bljjven voor de toe passing van het bepaalde bjj art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede- eigenaar, wiens naam niet bij den aan sla? in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door dan aanslag in de grondbelas ting, in art. 1 vermeld worden de hoofd som en da Rijksopcenten verstaan. Aanslag in do vermogens-, bedrtjfa- of personeele belasting geeft geene aan spraak op kiesrecht, indien hij het ge volg is van eene met de waarheid strij dige aangifte. By de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm vau contributie aan eene coöperatieve bouwvareeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of water leiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o, eerste lid, wor den vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zjj genoten worden, vermeld in de bjj deze wet gevoegde tabelenkel vrfje kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd m6t dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vryen kost wordt geene rekening ge houden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een badrjjf medebrengt, dat zjj in den regel een gedeelte van het jaar niet wordt uitgeoefend, wordt ter berekening van den tyd gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbe trekking is geweest, de tyd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hjj in dienst is, hebben stilge staan, ook indien gedurende dien tjjd de dienstbetrekking tijdelijk was opge heven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16 2o als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding ge durende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag ta zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o, eene tydeiyke ongevailenrente wordt genoten, wordt deze zoolang zy wordt genoten in reke ning gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. lokomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2o, der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende min derjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de by deze wet gevoegde tabel afzonder lijk worden genoemd, wordt de grens tusschan die gedeelten door Ons, Ge deputeerde Staten gehoord, bepaald, en wanneer verandering van omstandig heden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van dGze besluiten wordt mededeeiing gedaan in de Staatscourant, met bijvoe ging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover by de besluiten van de adviezen is afgeweken. Noodigt de macneiyke inwoners, die vóór of op den 15 Mei 1903 den leeftijd van vyf-en-twintig jaren bereikt hebben en die niet in de gemeente Vlissingen aangeslagen zyn, hetzy over het dienst jaar 1902 in de grondbelasting voor een bedrag van minstens fl, of naar een of meer der vjjf eerste grondslagen der personeele belasting, hetzij over het dienstjaar 1901 -1902 in de vermogens belasting of i.i de belasting op de be- dryfs- en andere inkomsten, die aan spraak willen maken om geplaatst te worden op de lijst, aanwyzende hou die bevoegd zjjn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad, uit, om vóór den 15 Februari 1903 lo. indien zy in eene andere gemeente aangeslagen zyn, hetzy over het dienstjaar 1902, in de grondbelasting (in die ge meente alleen of in meer gemeenten te zamen tot oen bedrag van ten minste één gulden), of over het dienstjaar 1902 naar éen of meer der vyf eerste grond slagen der personeele belasting, hetzy over bet dienstjaar 1901 1902 in de vermogensbelasting of in da belasting op bedrijfs- on andere inkomsten, daar van door overlegging der voor geheel voldaan geteekende aanslagbiljetten te doen biyken aanslagen in die belastin gen, waarvoor eerst na 31 December 1902 een aanslagbiljet uitgereikt is, blijven daarvoor buiten toepassing; 2e. zich overeenkomstig de daartoe vastgestelde formulieren aan te geven indien zy als mede-eigenaar over 1902 aangeslagen zyn in de grondbe lasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap en het aandeel in dien aanslag minstens één gulden bedraagt en de aanslag ten volle betaald is, onder overlegging van het aanslag biljet of een door den ontvanger gewaar merkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en van de noodige beschei den ten bewyzs van het gemeonschap- peiyk bezit (Model no. II) indien zy als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 81 Januari 1903 sedert den 1 Augustus 1902 bewoond hebben krachtens huur die ook verschuldigd kan zyn in den vorm van contributie aan eene coöpera tieve bouwvareeniging een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor mat of zonder bybehoorenden of in huur ge bruikten grond of lokalen en bijgebou wen, niet ter bewoning bestemd, de werkoiyka huurprys, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de by do Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissirgen f 1 75 per week.) (Model NIa); o. indien zy als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 Januari 1903 sedert den 1 Augustus 1902 bewoond hebben krachtens huur die ook verschuldigd kan zyn in den vorm van contributie aan eene coöpe ratieve bouwvereeniging, in dezelfde gemeente achtereenvolgens twee huizen ot gedeelten van huizen, van elk waar van met of zonder bybehoorenden of in huur gebruikten grond ot lokalen en bygebouwen, niet ter bewoning bestemd, da werkeiyke huurprys, per week ge rekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar het huis gelegen is, vermeld in de by de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 1.75 per week). (Model III6) d. indien #zy als hoofden van gezin nen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1903 sedert den 1 Augustus 1902 bewoond hebben krach tens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen. (Model IV); e. indien zy op den 31 Januari 1903 sedert den 1 Januari 1902 by denzelfden persoon, dezelfde onderneming, openbare- of bij zondere instelling, hetzij achtereenvol gens by niet meer dan twee personen, ondernemirgec, openbare of byzondere instellingen in dienstbetrekking werk zaam zyn geweest en als zoodanig over het jaar 1902 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zy wonen, vermeld is in de by de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 450. met dien verstande, dat by de berekening van dat inkomen ad ƒ450. vijje woning of inwoDing berekend wordt op f 87.50, vrye kost en inwoning op f 300. - en onkel vrye kost op f212.50. (Model Va of Vb); f. indien zy op den 31 Januari 1903 sedert den 1 Januari 1902, als inwonende zoon in het bedryf of beroep der ouders werkzaam zyn geweest en als zoodanig over het jaar 1902 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of gedeelte der gemeente, waar zy wonen, vermeld is in de by de Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen zie het vermelde by letter E.) (Model VI); g. indien zjj op den 1 Februari 1903 in het genos zjjn van een door eene onderneming, openbare ot byzondere instelling verleend pensioen of verleende ïyfrente van een geiyk bedrag als het inkomen voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zy wonen, vermeld in de by de Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen f 450.) (Model VII) h. indien z(j verkeeren öf in het geval sub e of in dat sub f en bovendien in het geval sub g, en hun inkomen of pensioen afzonderlijk minder bedraagt dan in die gevallen vereiaeht wordt, doch door samenstelling van het in komen en het pensioen of de lijfrente het vereischte bedrag bereikt wordt. (Voor Vlissingen "f450.) (Model Villa, VIII6 of VIIIc) i. indien zij op dsn 1 Februari 1903 sedert den 1 Februari 1902 den eigen dom met recht van vrye beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld. (Model IXa) j. indien zij op den 1 Februari 1903 sedert dan 1 Februari 1902, den eigendom met recht van vrye beschik king hebb8n van tenminste f 50, inge legd in de Rykspostspaarbank, in eene gemeenteiyke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersooniyk'ceid bezittende ver eeniging, van eene naamlooze vennoot schap, van eene coöperatieve vereeniging of van eone stichting, zulks met dien verstande, dat onder bedoelde spaarban ken, voor zoover deze na 1 Mei 1900 zyn opgericht, alleen die begrepen zijn, welke een waarborgfonds van f 25000 by de Nederlandsche Bank gedeponeerd hebben. (Model 1X6) k. indien zij met goed gevolg hebben afgeiegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen by algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaar heid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uit oefening van eenig bedryf of beroep (Model X) verder wordt de aandacht er op ge vestigd dat zy, die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder letter 6 of d en reeds eenmaal op de Kiezersiyst ver meld zyn en op den 31 Januari 1903 nog hetzelfde huis of gedeelte van een huis bewonen of eenzelfde vaartuig in gebruik hebben, zonder nadere aangifte op de Kiezerslijst gebracht worden, tenzy zy eene der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen verloren hebben of op 1 Februari 1903 hebben opgehouden inwoner van Vlissingen te zyn dat zy, die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder de .letters e, f en h, en reeds op de Kiezersiyst voor komen, indien zy op 1 Februari 1903 nog te Vlissingen wonen, vóór den 8 Februari 1903 door den Buigemeester een aangifte biljet ontvangen, dat door hen vóór den 15 Februari 1903 ingevuld moet terugbe zorgd werden ten raadbuize (Bureau Be volking); dat zy die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder letter e, i,j of k, en reeds op de Kiezersiyst voorkomen, zonder nadere aangifte op de Kiezersiyst gebracht worden, tenzy zy vóór of op 1 Februari 1903 een der voor de kiesbe voegdheid gestelde eischen verloren hebben of opgehouden inwoner van Vlissingen te zyn en dat.de verschillende modellen voor de aangifte kosteloos verkrygbaar zyn ter Gomeente-S;cretarie. Vlissingen, dan 31 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nu en dan doet zich het verschynssl voor, dat een woord, langzamerhand en ten gevolge van bepaalde omstandigheden, zoo niet grammaticaal, dan toch in den volksmond, eene andere beteekenis ver» krygt dan het tot dusver had, of althans in Diauwe beteekenis, naast de oude, in gebruik komt. In den regel is dit geen bezwaar en biytt het verschynsel op zich zelf staan, zonder dat het gevolgen heeft. Soms echter is het anders en blijkt het dat de volksbenaming een beden- keiyken kant kan hebben. Een dergeiyk geval deed zich in den jongsten tyd voor en hetschynt ons toe van genoegzaam gewicht te zyn, om er de byzondere aandacht op te vestigen. Wy bedoelen het woord .onderkrui per", een woord dat in den laatsten tyd, in de vaak zoo treurige verwikkelingen op arbeidsgebied, op veler tong zweeft en de eer van een ruim gebruik geniet. En dat waariyk niet alleen op de tong van hen die, in den zoogenaamden stryd tusschen kapitaal en arbeid, aan de zyde van den arbeid staan en zich door andersgezinde standgenooten veroDgeiykt achten. Verre van daarmen treft het woord over de beteekenis nader ook niet zelden aan in meer of minder weten- schappeiyke geschriftengeschriften al thans, in den regel onberispeiyk van vorm en inhoud en die niet verdacht kunnen worden van oppervlakkigheid, noch van partydigheid in den ongun- stigen zin van het woord. Nog onlangs, de plaats is ons ont schoten, zagen wy in een dergeiyk ge schrift, dat onder elks oog mag komen en veel optreedt in het belang der arbeiderspartyen, het ergens uitgespro ken beginsel toegejuicht, dat (in den boven bedoelden stryd nameiyk), veel moet worden overgelaten aan het zich meer en moer, zoowel by het individu als by het algemeen, ontwikkelend ge voel van hetgeen passend en betameiyk is tusschen werkgever en werknemer. Verbiydend werd het terzelfde plaatse genoemd, dat meer en meer geloofd wordt in de arbeidersorganisatie en het betameiykh9idsgevoel by de verhouding tusschen beide partyen. Ongetwyfeld is het dat, en wy kunnen ons ook zeer goed den uitroep verklaren, waarmede het bedoelde artikel ongeveer eindigde ,De organisatie der arbeiders waariyk, van daar moet het komen Dat wordt haast door iedereen erkend." Nogmaals, ongetwyfeld I Toch, men moet ook zelfs in zyn yver niet te ver gaan, en, het eene schoone beginsel behoeft het andere niet uit te sluiten; allen behooren te zamen een harmo nisch geheel te vormen. Die gedachte kwam by ons op toen wy ter zelfde plaatse, een oogenblik later lazen .Zonderling alleen, dat zoo- velen tevens geneigd zyn om „„de onder kruipers"" in bescherming te nemen.' Wat hebben daar nu, zou een onin- gewyde waaiacbyniyk vragen, .onder kruipers" mee te maken Oogenblikkeiyk niets doch naar den tegenwoordigen spreektrant zeer veel. Ook wy zouden het .zonderling" noemen, wanneer iemand een .onder kruiper" in bescherming nam maar dan moeten wy eerst met zekerheid weten, dat er sprake is van lieden, op wie dit opschrift toepasseiyk is. En, die zekerheid ontbreekt maar al te vaak, wanneer men het bedoelde

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1