IDE Zaterdag 31 Januari. de IwtaÉée teriila. fbuiubton. .26, 41e Jaargang garens, R MEES, G 99. de ►ode ÜLGE. De werkstakingen te Amsterdam, ID vrtjj L, E N laderd 2(]t helft ,a; et aan p„, de kleurea nker bruin grös, oljt' Oost. f 6 rty wotdst rvan met eer gelieve ';n verlangt, la (O.) VLISSIMSCHE COURAiT Prys per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever f. VAN BK VFLSB Ir., Sein® Mark's, 187. ADVERTENTIES van 1 4 rsgeis 0.40. Voor alken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf vsn driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Groots letters sn cilché's naar plaatsruimte. <ï»g«H3w, «f las- «a ï*®)4is5g#B. i.%oaLïifiiüeni3-Advertenti«n op ssee? „voordeeligs voorwaarden. U-R.01, een uur Bellamyte LiTEE; W 39. ele be™ tsverkroï] ijkingen, ling, idoenkgt: enz. op mei :ezin, (P,J, rant. :raat, F. i die ws and. Adres toed. 3 SO o) 155 #k) v het vertrt' aaien e» ans, Bor- orssele- gd. i Neuzen egstatian Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de Commissarissen der Ko ningin de volgende circulaire verzonden ,Uit brieven van burgemeesters is mij gebleken, dat niet alle werkgevers die in de gemeente hun bedrijf uitoefenen, voorkomen in de opgave der Rijksver zekeringsbank, bedoeld in het eerste lid van art. 1 van het besluit van 8 Dec. 1901. Bedoelde burgemeesters schrijven dit hieraan toe, dat de werkgevers verzuimd hebben de in art. 32 der Ongevallenwet 1901 voorgeschreven aangifte te doen. Ofschoon het zeer goed mogelijk is, dat personen, hoewel zjj de in bedoeld artikel voorgeschreven aangifte hebben gedaan, niet vermeld zijn in de opgave bedoeld in art. 1 van het hier voren aan gehaald besluit, omdat zij naar het oordeel van het bestuur der Rijksverzekeringsbank geen werkgevers zijn in den zin der Ongevallenwet 1901, komt het mij wan- schelijk voor dat de burgemeesters aan de Rpsverzekeringsbank opgeven de namen der werkgevers, die naar hun meening verzuimd hebben de in art. 32 der Onge vallenwet 1901 voorgeschreven aangifte te doen. Ik verzoek u, H.E.Ö. de burgemeesters in uw provincie daartoe uit te noodigen, door toezending van een exemplaar dezer circulaire waarvan een voldoend aantal hierbij gaat." Sociaal-Democratie en godsdienst. Zooals de lezers zich waarschijnlijk zuilen herinneren, heeft de heer Troelstra Zaterdag 11. te Groningen over boven staand onderwerp een rede gehouden. ,Het Volk* meent, dat de door sommige bladen gepubliceerde verslagen niet juist weergeven wat gezegd is, en geett daar door al by voorbaat een antwoord aan de .Maasbode", die, afgaande op de ver slagen, den heer Troelstra nogal mak noemt in een juist nu gepubliceerd ar tikel. Het blijkt uit „Het Volk", dat de rede min of meer verband hield met de uit spraak van dr. Kuyper, dat „ieder die den Christus beiydt, en den verdrukte en ellendige helpen wil, voor dit dilemna gesteld wordtvoor wien kiest ge Voor Marx of voor den Christus 1" Om dit aan te toonen, ge6ft „Het Volk" nu een eigen verslag van de ver gadering te Groningen, en eindigt dat verslag met de volgende woorden „De konklusiên, waartoe spr. in den loop zyner rede was gekomen, luidden A. Daar de sociaal-demokratische be weging niet gegrond is of kan zyn op een algemeene beschouwing of verklaring van natuur en leven aan geen be paalde wysbegeerte gebonden is in tegendeel onder hare leden verschillende stelsels met of zonder godsdienst naast elkaar laat bestaan is de bewering, vrij naar het Engelsch. 71.) „Waartoe?" »0m my te overtuigen, of hy Enge land verlaten heeft." "Of hy in Erigeland of Parys is, wat kan ons dat nu baten Ik zweer u, dat zij bij elkander zyn. Ik' ben er even zeker van als dat ik nu leef. Het uitgescheurde blad van Maurits zakboek scheen bewys genoeg, en toch twjjtelde Archibald nog. Alles wat hy ter verdediging van Louisa Kelpdale ge zegd had, was een protest tegen de bewering van den baroneten de ge stalte, welke hy des morgens by den heuvel had gezien de schoone jonge dat zy de arbeiders stelt tusschen de keuzede philoscfia van Marx of de geboden van Christus, volkomen valsch. B. De sociaal-demokratie is, wat eind doel, program en taktiek betreft, niet met de ethische beginselen van het chris tendom in stijjd. Zij verwezeniykt deze integendeel beter dan de christelijke partyen, daar in dit tydperk van maat- schappeiyke ontwikkeling het kapitalisme en konkurrentiestelsel de grootste hinder palen zyn voor de verwezeniyking der sociale beginselen van het christendom en deze hinderpalen door de christeiyke partyen worden ontzien, omdat zy onder kapitalistischen invloed staan. Ongevallenwet. Met het oog op het eerstdaags in werking treden van de Ongevallenwet, komen dagelyks by H, M. de Koningin honderden adressen in, zoowel van werk gevers als vereenigingen en instellingen, die de Koninklijke vergunning verzoeken voor het zelf dragen van de verzeke ringsrisico of dit aan vereeDiging6n daar toe gevormd mogen overdragen. Naar wij vernemen heelt ook het Departement van Koloniën besloten eigen risico te dragen voor de verzekering tegen ongevallen van de werklieden, werkzaam by de onder beheer van het Departement staande établissementen hier te lande. Handeldrijvende middenstand. De Nederlandsche bond van vereeni gingen van den handeldry venden mid denstand vergaderde gisteren te Utrecht, onder voorzitterschap van prof. M. Noortzy uit Kaïnpen, Drie en veertig vereenigingen waren tegenwoordig. Na een openingswoord van den voorzitter kwamen in bespreking de ontwerp-statuten. Aangenomen werd art. 1, luidend: Er bestaat een Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den Handeldryvenden Middenstand. Hy heeft zetel te Utrecht, en is samengesteld uit een onbepaald aantal vereenigingen van den handeldry venden middenstand. Daarop werd art. 2 aangenomen lui dende De Bond stelt zich doel in fede ratieve samenwerking de zedeiyke en stoffaiyke belangen van den handel dryvenden middenstand te behartigen en te bevorderen. In bespreking kwam vervolgens art. 2 luidendDe middelen om dit doel te bereiken zyn a. het bestudeeren en bevorderen der gemeenschappaiyke belangen b. het organiseeren van congressen en tentoonstellingen c. het maken van propaganda door woord en geschrift voor zoover een en ander ten goede kan komen 'aan het doel in art. 2 omschreven d. het desgevraagd verstrekken van inlichtingen betreffende alle inrichtingen, welke bet belang van den handeldry - dame, welke hy den vorigen avond op het terras had gesproken, en die hem beleden had ongelukkig te zyn en hem beschuldigde van deelgenoot te zyn van hen, die tegen haar samenspanden dat alles vertoonde zich aan zyn geest en deed hem voor haar het beste hopen, in weerwil van den schyn, die tegen haar was. Zoo zy eens was ontvoerd door hen, die tegen haar samenspanden onder eenig voorwendsel van Aver Court gelokt en dan met geweld naar zee gevoerd Zou dat geheel onmogeiyk kunnen zyn En zoo het mogeiyk is voor een man, die het uiterste durft wagen en met vastberadenheid handelt, welk eene positie voor hem dan werkeloos te zijn I In zyne onzekerheid sloeg hij andermaal een blik op den brief, dien hy nog in de hand had, en zeide „Het kan zyn, Sir William, dat deze brief geschreven is door een ander, die de hand uwer kleindochter heeft nage bootst? Zou iemand er belang by kun nen hebben u op een dwaalspoor te brengen Sir 'William stak driftig zyne hand naar den brief uit op dit vermoeden. „Laat my hem nogmaals zien," zeide hy.,Zao— zoo dit bedrog zyn mocht, dan venden middenstand bevorderen, zooals credietbanken en inform3tie-bureaux e. er naar te streven dat by de wet geving rechtmatige rekening worde ge houden met de belangen van den han deldrijven dec middenstand. Vee-invoer in België. In het jaar 1902 werden uit ons land langs de grenskantoren naar België gezonden 67.293 runderen, tegenover 68.199 in 1901, 60,290 in 1900 en 62.449 in 1899. Er valt dus eene gestadige vermin dering op te merken. Deze betreft echter alleen den invoer van slachtossen. Ons land zond, vooral in het afgeloopen jaar, een groot getal geslachte ossen naar Engeland, alwaar het vee hoog in prys stond. Daardoor verminderde onze uitvoer van slachtvee naar België. De invoer van vette koeien en melk koeien is daarentegen in 1902 toegeno men. In 1902 bedroeg die 23.659 stuks, terwyi in 1901 uit ons land na eene tiendaagsche quarantaine naar België gingen 18.599, in 1900 15.885 en in 1899 13.603 melkkoeien, alzoo jaaiiyka een belangryke vermeerdering. In België zelf biyven de markten steeds schraal voorzien van rundvee, vandaar dat het vee daar zeer duur betaald wordt. Ossen gelden van 70 tot 90 centimes, vaarzen 68 tot 88, stieren van 64 tot 84, kalveren zelfs van 98 centimes tot 1 franc 25. Vette varkens zyn daarentegen in de laatste dagen wat in prys gedaald. Men betaalt 88 tot 98 centimes per kilo levend gewicht. Belgische slagers trachten, wegens de hooge pryzen en de gerings qualiteit van het te koop gestelde vee, zich te voorzien van Hollandsch slachtvee. Jam mer, dat de Nederlandsche runderen, voor de slachtbank bestemd, alleen in geplombeerde wagens naar de slacht huizen van Luik, Brussel, Antwerpen en Gent mogen gazonden worden. In de week van 11 tot en met 17 Januari werden uit ons land in slacht huizen te Luik geslacht 226 runderen, te Brussel 131, te Antwerpeu 251 en te Gsnt 46, te zamen 644 stuks. De week te voren bedroeg de invoer 637 stuks. Vee-uitvoer naar 2uid-Afrika. Nadat de vorige week door de commissie voor Zuid Holland tot het byeenbrengan van jong fokvee voor Zuid-Afrika per circulaire de algemeene medewerking werd ingeroepen, zyn reeds behalve een belangrijk bedrag aan geld, door parti culieren vyf en door landbouwers acht runderen toegezegd. Voorts werd van de landbouw-vereeniging „Ons Belang", te Ouddorp, toezegging van een rund ont vangen. Wordt het voorbeeld van „Ons Belang" algemeen gevolgd, dan kan elk dorp van Zuid-Holland met ten minste één rund uitkomeD, zegt de commissie. dreigt ons allen een gevaar, en weet ik misschien een sleutel tot hetzelve te geven." Hy onderzocht den brief een oogenblik nauwkeurig, en verborg t08n het papier yiings in zyn lessenaar. „Neen neenzy heeft het zelve geschreven van woord tot woord. Laat haar niet weder onder myne oogan komen ik wil niet meer aan haar denken. Er nadert een ander gevaar niet zoo bitter in zyne wsrking als dat andere, en de hsmel zy dank, niet zoo lang vaa duur en gU zult my helpen er het hoofd aan te bieden, niet waar „Zoo ik het kan." „Ik dank u, ik dauk u," zeide hy met meer harteiykheid. „Ik zou bijna gelooven nog een vriend te bezitten, of schoon ik bet niet kan begrijpen waarom gij hier zyt, of waarom ik u mijn vriend zou noemen. Vreemd is het te denken dat ik, die mij vandaag bedrogen zie in iemand, wier trouw en oprechtheid ik met een eed zou hebben kunnen be zweien, nu weder tot iemand van ver trouwen kan spreken." „Bedenk nogmaals, Sir William, dat het nog te vroeg is om te wanhopen Gistermorgen zeer in de vroegte had een treffen plaats tusschen stakende bootwerkers en mannen die voor den Bond van Werkgevers bezig zyn met aan de loodsen op de IJkade de „Essen" te lossen, een treffen dat biykbaar de uitvoering was van een te voren beraamd plan der stakers. De zga. onderkruipers toch, die op het oogenblik ten getale van ongeveer 70 werken in de loodsen der Singapore- booten aan de IJkade, zyn, wat 45 hunner betreft, Durgerdammers en Nieu- wendammers. Eerstgenoemden gaan iederen morgen uit Durgerdam mat bun vyf en twintigen naar Nieuwsndam om van daar te 7 uur met 20 Nieuwendammers per bootje naar de IJkade te vertrekken. De stakers die hiervan biykbaar kennis droegen hadden zich in den afgeloopen nacht in groote getale naar de overzijde begaven en wachtten daar tusschen 6 en 7 uur, op den weg tusschen Durgerdam en Nieuwendam, de Durgerdammers op, gewapend met knuppels en messen. Toen de Burgerdammers aankwamen ontspon zich een gevecht waarby de aan gevallen „onderkruipers" deeriyk mis handeld werden. Een hunner werd in het water gegooid, doch wist zich zwem mende to redden anderen kregen mes steken over gelaat en handen of werden mat kiiuppels geslagen, een der mannen zelfs zoo hevig dat hy bewusteloos moest worden weggedragen door zijn makkers. Deze laats'en wisten Nieuwendam ta be reiken en daar op het hen wachtende bootje te komen, mat zich voerende 10 vry ernstig gswondsn. Deze werden in een der loodsen aan de IJkade neerge legd, waar hun geneeskundige hulp werd verleend. Gisterenmiddag werden zy naar het Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Enkele der stakers zyn door de aange vallen werklieden herkend. De IJ- en Ertskaden biyven door een groote politiemacht afgezet, terwyi een detachement mariniers, 100 man sterk, is uitgerukt ter adsistentie van de politie. De mariniers zetten thans de emplace meuten der H. IJ. S. M, aan de Riet landen af. Daar ligt het werk geheel stil. Onze verslaggever zegt het „HM.,"trof op de terreinen alleen eenige wegwerkers aan, die te kennen gaven dat zy in geen geval zouden zyn over ta halen om het werk van stakende rangeerders te ver richten, aangezien zij zich voor dat werk niet berekend achtten, noch lust hadden zich de wraak hunner stakende mede arbeiders op den hais te halen. Nog werd meegedeeld, dat waar anders vier of meer rangeerlocomotieven zich op de terreinen by de Rietlanden bewe gen, thans geen enkele machine daar te zi6n is. Lange goederentreinen en enkele losse wagens staan in de rails, gereed om gerangeerd te worden, doch zonder tractie. Wacht tot gy de waarheid verneemt en biyf haar uw vertrouwen schenken tot dien tyd toe. Ik twyfelde gisteren meer aan haar dan heden." „En wat gaat het u ten slotte aan zeide Sir William driftig. „Waarom zoudt gy in rnyue kleindochter belang kunnen stellen „Ik heb haar op myn levenspad ont moet haar leven is met dat myns broeders op eene zonderlinge en onbe- grypeiyke wyze ineengevlochten, en ik wenschte haar van hare beste zyde te beschouwen, indien het mogeiyk is." „Indien het mogeiyk is," was het spottend antwoord. „Ach laat ons haar vergeten, Mr. Hope. „Wy hebben nog veel te doen dezen avond." „Dat is zoo." „Hy zal terugkomen," zeide de baro net, in zyne eerste zwaarmoedigheid vervallende de man, die dit huis met myn vloek op het hoofd verlaten heeft en my met dezelfde onbeschaamd heid, dezelfde valsche betuigingen onder de oogen treden. Gy zult my ter zyde staan, als ik hem en zyne vrouw wier hart hy zal verbryzelen, zooals hy dat van Louisa's moeder verbryzeld heeft de deur wils en hen vervoBt- Het Hbl. vernam, dat in den afgeloopen nacht in der loodsen van da H. IJ. S. M. aan de Rietlanden een zeer druk bezochte vergadering ->an dag- en nachtpersoneel der H. IJ. L. M. en S. S. is gehouden, waarin besloten was, ondanks het mani fest der directie, te staken wanneer zooals thans het geval is geweest een der collega's zou worden ontslagen of geschorst wegens sen weigering om wa gens te ranireeren voor in staking lig gende veemen. Aan de Handelskade is het sedert gisterenmiddag veel drukker. Daar toch is byna algemeen het werk gestaakt. Aan de Maatschappy „Neder land* werd, nadat een conferentie met de directie was gehouden, door de werk lieden in een der loidsen vergaderd en daar de directie niet wilde ingaan op de eischen het werken met onvereenigde arbeiders, werd de arbeid neergelegd sn trokken ruim 200 man de poort uit. Slechts een twinligtal bleef achter. Het politietoezicht is versterkt. Door den dienstdoenden inspecteur werd gelast om de bruggen die tot de Han delskade toegang gaven af te zetten om nieuwsgierigen te weren. Nog verneemt het Hbl. dat ook voor de Handelskade militairen zullen worden gerequireerd. Deze staking kan tengevolge hebban dat het stoomschip „Koning Willem III", dat Zaterdag zou vertrekken, vertraging ondervindt. Het rangeerterrein der Rietlanden was gisterenavond door militaire macht en ryksveldwacht afgezet. Het terrein werd bewaakt door 66n bataljon infanterie en 50 mariniers, terwyi op de IJkade (de Tweede Handelskade) 14 rijksveldwach- ters met galaden geweren de wacht hiel den. Niemand werd toegelaten. In den loop van den avond kwamen uit den Helder nog 100 mariniers en tegen 11 uur werd de cavalerie uit Amersfoort verwacht. Ook aan de overzyde van het IJ, by Nieuwendam en Durgerdam wordt nu door politie en veldwacht scherp toe gezien. De mannen, die gisteren in de Sitigapore-Ioods hebben gewerkt zyn des middags onder geleide naar de overzyde gebracht. Een deel van hen is onder dak gebracht in een sedert twee jaren leeg staande lucifersfabriek te Buiksloot. Gister avond hebben de bootwerkers den patroons medegedeeld, dat zy heden het werk zouden willen hervatten op de volgende voorwaarden 1. Een wapenstilstand te sluiten onder voorbehoud dat de 50 ontslagen arbeiders wederom by de firma Wm. Müller Co, den arbeid zullen hervatten, wanneer de tegenwoordige arbeiders van de thans lossende booten, na deze te hebben gelost, door deze firma zullen worden ontslagen. 2. De georganiseerde arbeiders zullen niet gedwongen worden met onderkruipers samen te werken. 3. Heden, Vrfidag, den arbeid te hervatten zonder dat er een enkel slachtoffer zal worden gemaakt. Wanneer de werkgevers op de voor met hunne tegenwoordigheid niet lastig te vallen De brief van myn zoon heeft my in het leven en tot de plichten teruggeroepen, welke op my rusten. Hij doet my den slag, dien zyne dochter, minder wreed dan hy, my heeft toe gebracht niet zoo sterk gevoelen. Ik ben blijde dat hy komter valt hier een stryd te stryden, een nederlaag te doen ïyden.® Het was een onnatuuriyk vuur,dat Ar chibald alleen kon beklagen, maar de oude man putte er moet uit. Hy ver langde reeds de bel aan de buitendeur te vernemen, die de komst van zyn erfgenaam verkondigen zou. Hy gaf zyne bevelen dat het rytuig, hetwelk bezoekers voor Aver Court brengen zou moest wachteD, tot hy nadere bevelen gegeven had. Zyne nieuwe levendigheid verbaasde Mrs. Edwards en elk der be dienden van het huis, en deed hun gelooven, dat zyne aanvallen van neer slachtigheid hem verlaten zouden, zoo hy voedsel of rust genomen had, of minder opgewonden geweest was. Wcrdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1