Dinsdag 27 Januari. ho, 22. 41e Jaargang 1903. lemeentebestuur. ■Mn num. YLISSIMSCKE COURANT Frys per drie maanden 1.30. Franco per poat 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bfl den Uitgever f. VAN SS VSLSB Jr., Kleins Markt, I. 187, ABYERTEOTlIÊN van 1—4 regel» 0.40. Voor alken regel meer 10 cent. Bi) directe opgaaf van driemaal plaatsing derzalfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en. cliciié'i naar plaatsruimte. daielfS», Jtea- s* faMttigu. X*L«»pHooxtmi3fun.«H(' IO« AfeaHEeiB«!ate-£fiT«steHilSn o>> aeer Tookd.o«Ugts voovvrasofdum. \fkondiging van het kohier der grond- öelastmg, dienst 1903. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat het op haüen bQ hom ontvangen lohier der grondbelasting, dienst 1903, jer invordering aan aan ïtJksontvanger ie verzonden; I en ncoaigt mitsdien de daaiop voor kokende belastingschuldigen uit, om kunne aacsiagen op de aaattoe bepaalde ■erinynen aan te zuiveren. Eu is bieivan afkondiging geschied, paar het behoort, den 26 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Eerste Kamer. Blijkens de memorie van antwoord op koofuaiuk financiën wil de minister van jüauciën gaarne aannemen, dat het in het gemeentelijk belang zou z0n, wan neer het gemeentebestuur kennis kon temen van de aanslagen in de vermo gens en bedrijfsbelastingen, ingeval het dit bij het vaststellen van den hoofde- lijkan omslag nuttig achtte. Men verileze echter niet uit het oog, dat de Tweede lamer, in zfjn vergadering van 20 Juli 1892, het voorstel tot hot doen mede aeeleu van die aanslagen aan de gemeen tebesturen met groote meerderheid heeft |er worpen. De minister heeft er met belangstelling van kennis genomen, dat de meeiderheid van de leden der Eerste Kamer zich verklaart tegen het verisenen van bewijs kracht aan het kadaster, voor zooveel betreft de grenzen der peiceelen. Wanneer in het oog gehouden wordt, dat de nederlegging der kadastrale kaarten bij de gemeentebesturen hoofdzakelijk in bet belang van de ingezetenen der ge- neenien is geschied, en dat ook door de gtmeemebesturen in het belang van de huishouding der gemeenten, van die kaarten een ruim gebiuik wordt gemaakt, schijnt üet niet onbillijk, dat, wan neer die kaarten tengevolge vaa dat gebiuik vernieuwing behoeven, de kosten daarvan door do gemeenten worden ge dragen. jeiNu by art. 2 van de wet van 30 Mei 1877 (Staatsblad no. 132) alleen ten opzichte van het bijwerken der kadastrale stukken by de gemeentebesturen beius- is bepaald dat dit kosteloos ge schiedt, moet de vernieuwing der stukken, welke reden die ook plaaats heeft, [ingevolge art. 205, ietter h, ten koste van de gemeente geschieden. Eventueele herziening van de bezoldi- vrij naar het Engelsch. 67.) Maar nu stond dat gelaat zoo ver wilderd en gestreng by het licht der bronzen lamp, welke op de tafei stond. „Sluit de deur, Hope, en kom hier my zitten", zeide bij met een hee- sche stem en Archibald sloot de deur fin nam dezelfde plaats is, waar hy den voiigen avond gezeten had. „Ik hoop, dat er geen slechte tijding is, Sir William," zeide Archibald. „Hebt gjj hat dan nog niet gehoord is het dorp er can niet vol van 7" „Ik heb van niets gehoord." »Ha I G0 zyt aan den arbeid geweest fan leegloopers hebban u niet durven ging der kommiezen zou strekken om hun socialen toestand te verbeteren dat zij noodig zou z0a om hen beter tegen verleiding bestand te maken, kan niet worden toegegeven. Hun integriteit is ook by de tegenwoordige bezoldiging oyer het algemeen boven bedenking verheven. Zoolang de geslachtaccijns naar de waarde van het vee wordt geheven, zal de bevoegdheid tot benaderen niet gemist kunnen worden. Dat de ambtenaren, uit vrees van schade te zullen ïyden, wel eens van benaderingen worden terugge houden, ligt voor de hand, doch dat dikwyis benaderingen achterwege zouden blijven welke, wegens aangifte verre beneden de waarde „zeer gemotiveerd" zouden z0r>, heeft de ondervinding niet bewezen. Da vraag, of benaderd vee niet zou kunnen worden overgenomen door het departement vau oorlog voor de militaire slachterijen, metnt de minister ontken nend te moeten beantwoorden. Immers zou niet gerekend kunnen worden op geregelden toevoor van benaderd rundvee. Bovendien heeft, biykens de bestaande algemeene voorwaarden voor de levering van runderen aan de militaire slachterijen, dat departement slechts behoefte aan slachtvee dat aan bepaalde 6ischen voldoet, Sehaepmans Uitvaart. Zaterdag ontving „Het Centrum» de volgende telegrafische berichten uit Rome: Hedenmorgen eerst wederom missen in de „chapelle ardente". Te 9 uur werd het ïyk overgebracht naar de gothisehe kapel der zusters. Het presbyterium was geheel in het zwart. Midden in de kerk was een kattafalk opgericht. Zes men- schen brengen het ïyk over. Terweers- zyden staan brandende kaarsen. Daarna werden de Doodenmetten en het Lot gereciteerd. In het priesterkoor bevonden zich bisschop den Ecker, generaal De Bie, generaal der Franciskaner orde, en mgr. FlemiDg, generaal der Trappisten. In de kerk merkte men op de heeren Glorieus, Duchesne, Willems, Serclaes, De Waal, Pottier, Janssens, Van Rossum, Wessels, Van de Ven, Van Heteren, Suermondt, Van Dam en de geheele Hollamische kolonie en Schaepman's intieme vriend Vollenhoven. Allen scharen zich ter weerszijden vaa het 10k. De „Capella Gregoriaoa" voert keurig de mis uit. Omstreeks elf uur eindigde de plech tigheid met de absolutie. Daarna vormen zich wederom twee i0en van zusters met kaarsen, tusschen welke door het 10k werd overgedragen naar een met zes paard°n bespannen 10kwagan, met vier palfreniers. De 10k- koets en het eerste volgr0tuig werden behangen met de kransen van de familie, vau den heer Vollonhoven, „HetCen trum", het seminarie te Rüsenburg en de Hollandsche kolonie te Rome, in het gehesl zeven. storen," zeide Sir William. „Wilt g0 m0 wel een paar vragen in het volste vertrouwen beantwoorden?" „Zoo ik ze al beantwoord," zeide Ar chibald behoedzaam. „Ik ik geloof u te kunnen ver trouwen," zeide h0, na eenige aarzeling „maar alles is zoo duister rondom m0 geworden, en ik durf niemand meer vertrouwen. Z e, ik wend m0 tot den man, die alt0d gemeend heeft m0n v0and te z0u, en ik vraag hem m0 met z0n raad b0 te staan." H0 zag Archibald b0na smeekende aan, die zeide „Hoe m0a raad Fo Mr. Prayse dan? hij „Er is niemand anders ter wereld, Hupe," ze de S.r William, hem in de rede vallende, „en ik heb niemand meer noodig, eo bekommer m0 om niemand meer, zoodra dit voorhy is. Uw broeder heefG u gister avond onverwacht ver laten „Ja. Dat hebt g0 zeker vau Mr. Prayse geboord. G0 weet iets aangaande hom, Sir William, en hebt m0 hier ontboden om m0 dis mede te aeelen. Zeg alles wat g0 weet. Ir ben te sterk, om het niet te kunnen hooren." In het geheel z0n er 14 r0tuigen met 2 paarden. In het eeiste is gezeten de broeder van den overledene in het tweede de heeren Oomen en Blom, ver tegenwoordigende den aartsbisschop van Utrechtin het derde de heer Hoogveld en de kapelaan, die de zusters vertegen woordigt. In het vierde de heer Vollen hoven in het v0fde de heeren De Bie en Flemingin het zesde de generaal der Trappisten. Van den stoet werden foiographieën genomeu. Da stoet gicg door de Via Murula Nazionale, en het Corso naar het kerkhof. Daar namen de deputatie van de broederschap en de heer de Wael het 10k in ontvangst. Onder het zingen van het „L'bera cos" werd het in de kapel gedragen. Daarna zegening en v0f „Onze Vaders". Allen kaeren daarop huiswaarts. Na desinfectie is de kist hedenmor gen gesloten. Het lijk is geheel onver anderd. Gisteren heeft een Hollander eert audiëntie gehad bt) kardinaal Rampolla, die z0n deelneming betuigde in het groot verlies, dat de Nedetlandsche katholieken hebben geleden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden woonden Zondag de voormiddag-godsdienstoefening b0 in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, waar voorganger was het Tweede Kamerlid ds. A. S. Talma die deze predikbeurt vervulde voor ds. Van Gheel Gildcmeeater. De bestuuismaatsregelen en reglemen ten, 5 in getal, ter uitvoering van de militaire bevorderings- en pensioenwet ten z0q zoo goed als gereed, zoodat de hoop bestaat, dat die wetten heg vóór April a. s. in werking zullen treden. B0 den Raad van State is aanhangig gemaakt een wetsontwerp, houdende maatregelen tot het tegengaan van ver lotingen. Se Eankwet. Enkele dagen geleden is tusschen den minister van fla nciên en de directie der Nedeilardsche Bank overeenstemming verkregen ten aanzien van de voorwaar den, waaronder verlenging van het octrooi door den Staat kan worden verleend, en door de Bank kan worden aanvaard. Aan de samenstelling van het wetsontwerp tot w0ziging van de geldende Bankwet wordt, naar de minister aan do Eerste Kamer in de memorie van antwoord op z0u begrooting bericht, thans gearbeid. De Jachtwet. Naar de minister van waterstaat aan de Eerste Kamer mededeelt, hoopt h0 eerlang aan z0n voornemen om een ontwerp van wet tot aanvulling der jachtwet in te dienen, met het doel het „M0n nieuws betreft m0 zeiven, u niet. Ach 1 ik wenschte uwe geestkracht te bezitten om het te dragen," zeide Sir William afgunstig „opdat ik hen tot het einde toe zou kunnen trotseeren, en toonen hoe weinig ik m0 bekommer om hen, die in atschuwei0ke baatzucht m0 zoeken te verpletteren." „Ga voort, m0nheer." „Uw broeder had u niets van z0n vertrek medegedeeld en alles in gereed heid gebracht om Carrisford te verlaten, reeds vóór h0 gisteren avond met u hier kwam?" „Ja. H0 had z0n koffir met den vrachtwagen verzonden. Maar waartoe deze vragen „Nog één oogeijblik. Heb geduld met m0. Ik ben een oud man, d.e geheel veib;0ze!d is. Ik heb heden reeds zoo lang en zoo diep gedacht, dat ik eene vro se!0ke geschiedenis heb opgesteld, waarvan g0 door uwe woorden de wearhoid kunt bevestigen of vernietigen. Was Maurits Hops, uw broeder, met mijne kieiodoebtsr bekend voor h0 gis teren avond op Aver Geurt kwam Ha, g0 aarzelt. G0 wilt trachtoa m0 door een ieugen te misleiden." „Neen, mynheer, ik aarzel niet om u gebruik van den lichtbak by het jagen j te verbieden, gevolg ts kunnen gaven. Telegraaftarief. De minister van waterstaat acht het niet geraden, naar hy verklaart in het antwoord op z0n begrooting aan de Eerste Kamer, om verandering te brengen in het bestaande telegraaftarief. Ofschoon b0 erkent, dat het tekort op den telegraafdienst in hoofdzaak san het lage binnenlandscbe tarief moet wor den toegeschreven,schynt hem verhooging van het tariet voor het tegenwoordige niet voldoende gemotiveerd, f.erwyi aan verlaging niet valt te derkea. Beroepswet. De „Maasbode" vermoedt, dat de werk lieden zich beginnen af te vragen, of hst de regeering wel ernst is met de toe kenning aan de werklieden van het recht van voordracht b0 de aanw0zing van leden in de Bfiroepsraden. Het blad geeft dan een overzicht van de formaliteiten, die een werkman alzoo te verrichten heett, alvorens h0 van dat recht gebruik kan maken. Ten slotte zegt het blad dan Gel0kt dit niet een weinig erop, of men met de menscben den draak steekt? Of denkt men aan de afd. Arbeid in Den Haag, dat elk werkman in zyno tafellade een exemplaar heeft liggen van de complete Ongevallenwet, mitsgaders van de Beroepswet, met de vol'e crê' harer eindelooze artikelen Mocht men toch practischer zyn I In belastingbiljetten west men de vra gen wel du;de]0ker in te kleedBD. Waartoe dan voor de Beroepsraden ai die onreaeiyke omhaal Deze kan alleen hiertoe leiden dat de werkman wrevelig wordt, zich schokschouderend afwendt en de benoemingen blindelings aan Ge deputeerden overlaat. Eu dit zal toch wel de bedoeling niet geweest z0n Vrijs -Aam. Bond. De algemeene vergadering van den Vr0zinnig-Democratischen Bond werd Zaterdag geopend door den voorzitter, mr. A. Kerd0k, met een rede waarin h0 de aandacht er op vestigde, dat de bond vóór alles is en wil z0n een Democra tisctae party en is en wil z0n ook een sociaal-politieke party, die zich bewust is, dat het de plicht der Staatsgemeen- scbap is, maatscbappeiyke misstanden op te ruimen, naar de grondgedachte in de beginselverklaring, dat aangestuurd moet worden op het wegnemen van de maalschappeiyke oorzaken, welke tus schen de leden van het volk ten aanzien van hun ontwikkelingsvoorwaarden on- geiykheid scheppen of versterken. Aan het slot herdacht de voorzitter dr. Schaapman, wiens woord en invloed krachtig bijdroegen om de democratische te misleiden. Maar ge6f my t0d om na te denben geef m0 de gronden op, waartoe g0 die vraag doet.» „M0ne kleindochter heeft gisteren avond m0n huis verlaten." „Uw huis verlaten zeide Archibald verplet, „en is z0 nog niet terug gekomen „Z0 is rog niet teruggekomen," her haalde de baronet. „En is er geen reden voor haar ver trek op te sporen heeft z0 niets geschreven en een reden opgegeven, waarom z0 u verlaten had? Dat heeft z0 toch zekeriyk gedaan." „Ja z0 heeft geschreven." Sir William wierp met minachiiag een briefje naar Hope, die het opraapte en met moeite de volgende met potlood i geschreven regels las Donderdag morgen. „Beoordéel mij r.iet,voordat ik u we der gezien heb, te bard, zooals g0 het gisteren avond beioofd hebt. Ik ben ge dwongen uit uw huis als een dief W6g te sluipenmaar zoo gij my bemint en vertrouwt, verspreid dan het gerucht van m0n vertrek niet. Ik hoop I ik bid dat ik spoedig mege terugkomen en u denkbeelden te brengen onder z0n katho lieke medeburgers. Afgescheiden daarvan past het z0n nagedachtenis te eeren als man van karakter, die het algemeen belang met toewydiug heeft gediend. De Bond telt thars 37 afdeaiingen met ongeveer 2500 leden. Blijkens de naam- en ranglijst der olflcieren van het Nederlacdache leger en van dat in Neder!, Ooat-Iudië, als mede van de landmacht in West-Iudië telde het leger by het opmaken dier 10st: B0 het wapen der infanterie 1 luite nant-generaal, inspecteur van dat wapen, 4 generaal-majoors, 14 kolonels, 34 luit.-kolonels, 38 majoors, 276 kapiteins, 418 aerate- en 221 tweede-luitenants, Het wapen der cavalerie telde 1 ge- neraal-majoor, inspecteur van het wapen, 3 kolonels, 8 luit.-kolonels, 7 majoors, 35 ritmeesters, 59 6erst3-en 29 tweede- luitenants. Het wapou der artillerie telde 1 luit.» generaal, inspecteur van het wapen, 2 generaal-majoo.s, 8 kolonels, 13 luit.- kolonels, 18 majoors, 138 kapiteins, 196 eeiste- en 67 tweede luitenants. B0 het wapen der genie waren op gem.id tydstip 1 generaal-majoor, inspec teur van het wapen, 1 geoeraal-inajoor, 2 kolonels, 6 luit.-kolonels, 7 majoors, 44 kapiteins, 30 eerste- en 11 tweede luitenants, Het wapen der marechaussee telde 2 luit.-kolonels, 2 majoors, 7 kapiteins en 8 eerste-luitenants. Bij de militaire administratie waren 1 generaal majoor (hoofdintendant), 1 kolonel, 3 luit.-kolonels, 4 majoors en 10 kapiteins, allen behoorende tot de intendancevoorts 2 luit.-kolonels, S majoors, 28 kapiteins, 53 eerste- en 33 tweede luit.-kwartiermeesters. B0 de infanterie in Ned, Iadië waren 1 lnit.-generaal, 3 gen.-majoors, 4 kolo nels, 21 luitenant-kolonels, 31 majoors, 216 kapiteins, 390 eerste- en 234 tweede luitenants. B0 het wapen der cavalerie waren 1 kolonel, 1 luit. kolonel, 1 majoor, 9 rit- meeaUrs, 18 eerste- en 8 twetds-lulten. Het wapen der artillerie bestond uit 2 gen.-maj jois, 1 kolonel, 3 luit.-kole- neis, 9 msjoois, 40 kapiteins, 58 eerste en 21 tweede-luitenants. Het wapen der genie teldo 1 gen.- majoor, 2 Klit. koloneis, 8 majoors, 31 kapiteins,14 eerste- en 1 tweede-luitenant. B(J de militaire adminiscatie in Indië waren 1 kolonel (hoofdintendant), 9 majoors, 15 kapiteins-intendant, 1 ma joor-kwartiermeester, 24 kapiteins, 59 eerste- en 18 tweede-luitenant-kwartier meesters. Reeds hebben w0 gemeld, dat de nieuwe directeur-generaal der posceryan en telegrafie ter kannis van het per soneel bij dien tak van dienst hseft doen brengen, dat by hem klachten over misstanden kunnen worden ingediend. alles vertellenmaar ach I bewaar het stilzw0gen, tot ik weder gekeerd ben." Uwe liefhebbende Louisa. Iq den haast was er een postscriptum bij geschreven, eene gedachte, welke later acoteraan kwam, deze luidde aldus: „Ik ben wel. God zegene u." Archibald hield z0n oog lang en strak op het briefje gevestigd, en de rimpels in z0a voorhoofd werden steeds dieper. H0 zag nu ook de geheele geschiedenis even als de baronet die voor eenige uren gezien had, en hij sidderde over de dubbelhartigheid, door Maurits Hope en de kleindochter van dien gr0saard aan den dag geiegd. Zij haddsn voor weinige uren slechts zijne aandacht weten af te leiden, toen z0 zagan, hoe hy op het punt was hun geheim te doorgronden, en waren te zamen weggeloapen. De woorden, die hy zelf uit naar eigen mond dan vorigsn avond op het terras gehoord, en wat bij ham gezegd had, toen zjj te zamen naar huis redoa, oa dat hij voor waar had aangenomen, wa ren voor hem redenen genoeg dat hij van hen beiden fiat ergste niet geioavai koa. (Wcrdt vervolgd j

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1