I Dinsdag 13 Januari. ho. It). 41e Jaargang 1908. ,pBitaisÉi U n FEUILLETON. VLISSINGSCBE COIIBANT Prtio per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek- bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever f. VAN S3 VMLBK Jr., Klein® Msrkt, I. 187. ASVEHTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor- eiken regel meer 10 cent. B{) directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, ©root® letters sn ciiché's naar plaatsruimts. dtog-ifka, attfW»si«i 1m~ sa jj TslsphoonaanaMr EO. Abosncmente-AitrertentlBn op soes Toorde&lige voorwaerdea. Gemeenteprogram. De heer Tak toont zich in de „Kro niek" ingenomen mst het ontwerp van een gemeenieprogram, uitgaande van den ViJJzinnig-Democratischen Bond. Het ontwerp te .at „in vele hoofdzaken dezelfde eischen als in 1899 door het Sociaal-Democratisch congres werden ge- steld." De heer Tak wQst op de moeilijkheid, waarin de gemeenten zjjn uit geldge brek om te doen, wat het Rijk haar opdraagt en zegt dan, mededeelende, dat het program nist zonder critiek maar toch met veel waardeering van sociaal- democratischen kant kan gelezen worden, het volgende: Wat wil nu dit nieuwe program Eerstens de invoering van eene ge meentelijke grondbelasting (bebouwd en onbebouwd) naar de waarde, - of als dat niet gaat, meer opcenten op de grondbelasting dan tüans is geoorloofd, en een extra-duit van de uitwonende eigenaren. Voorts de bijzondere belasting van de waardevermeerdering, veroorzaakt door gemeentewerken, het betterment. De algemeens waardevermeerdering van den grond in de groote steden, die de stellers van het program waarschya- ]yk ook willen treffen, zal dus in de algemeens grondbelasting haar aandeel moeten afstaan. Maar dan zegt de for mule toch niet genoeg en kan bet voor schrift van periodieke taxatie op vry korte termijnen niet worden gemist. De afwenteling op den huurder, die buiten de bedoeling van de belasting ligt, kan, al vrees ik haar niet op den duur, daar van het tjjdeiyk gevolg zijn, indien er van bepaalde types van woning geen ruim aanbod is. ZJ wordt door dat ruimer aanbod werkeloos, tenzij zjj tot verhooging van loonen en inkomsten hetft geleid, in dan levensstandaard is opgenomen en dus weer op anderen wordt afgewenteld. Wil men aldus wer kelijk de waardevermeerdering van den grond in particuliere handen afdoende trsff ïD, dan zal het bouwen der meest gevraagde typen een gemeentelijk bedrijf moeten worden, zoodat de gemeente het aanbod, bij de matige eiscuen van rente die zij kan stellen, zoo ruim kan hou den, dat de afwenteling op den huurder is uitgesloten en de verhoogde belasting weifelük hem treft, door wien.de winst der waardevermeeidering is behaald. Ook particulier bouwen kan ae ruimte van aanbod bevorderen, en zal dit ook doen, maar niet zoo afdoende. Hier is niet alleen gedacht aan arbeiderswoningen. In dit opzicht hebben de ontwerpers van het program dus nog Diet elke moeilijkheid overwonnen. Een andere eisch is de bevoegdheid tot het heffen van opcenten op de samen te voegen, thans gesplitste inkomsten vrij naar het Engehah. 55.) Te denkon, dat nij vroeg was opge- Btaan, en in zulk een ontevreden luim op deze wijze verstoord moest worden hinderde hem I „Waar kan Louisa zyn?" dacht hij een blik naar het venster harer kamer .Slaande; „zy is doorgaans vroeg genoeg op. Het gordijn is opgehaald, en zjj fs waarschijnlijk niet in hare kamer. Waar om is zy nog niet hier geweest, om te zien of ik hier was, in plaats van hare dwaze wandelingen te doen. De vrou wen zijn altoos gedachteloos. Ik ben toch nieuwsgierig wat die mannen van Glasgow uitrichten." belasting. Al of niet met behoud van de gemeenteiyke inkomstenbelasting Op deze vraag wordt ve geefs het antwoord j gezocht. j Een goede regeling is moeiiyk genoeg, en ik beweer niet haar gevonden t6 hebben. Maar zou niet do beste afreke- j niDg met het Ryk zyn de eenvoudige inlevering van de rekening der krachtens de wet verplicht gemaakte kosten 'i E3n stelsel van zuivere restitutie der mmi- mumkcsten, waarby de gemeenten uit eigen middelen zouden moeten vinden wat zy meer aan de verplichte diensten besteden dan haar wetteiyk is opgelegd. Het Rgk zou dan de groote belasting- heflar worden, en een stelsel van aan vulling ware voor de gemeenten lichter te vinden. middeliyk practisch belang schynt ons intusschen deze quaestie niet. Want zooveel staat wel vast van de lynen dier zwevende fl»uur, dat het st.atserfrecht tot doel heeft do vorming van staatsvermogen. Een voortrrflaiyke zaak, maar die haa- goede diensten eerst kan bewijzen op den langon duur. En daarop kan niet worden gewacht. Wij- hebben ruimer staatsinkomsten noodig. Hoe eer zoo beter. Belastingpolitiek. Het „Vaderland6 vraagt zich af, of het ministerie Kuyper de geesteiyke goederen voorop zal kunnen biyven stellen, nu de stcffeiyksie aller vraagstukken, de geld kwestie, zich meer dan ooit naar voren dringt. In dit verband wyst het blad op den fliancieelen nood der gemeentenen op het belang en den plicht van het Rjjk om hierin te voorzien. Daartoe geeft het Vad. in overwoging eerst toe te passen het stelsel-Simonsoverdracht door het Ryk van de grondbelasting aan de ga- meenten, opdat dezen geld zuilen kunnen slaan uit de waardevermeerdering van grond en andere vaste eigendommen, die van de uitbreiding van bebouwde kommen en van den aanleg van openbare werken gevolg is. Ea indien daze hulp niet af doende b'fjkt, passe men daarnevens het stelsel-Riedt toauitkeering aan de ge meenten raar gelang het aantal harer onbemiddelde inwoners. De staat za) dan zelf naar een ecqui- valent moeten zoeken. Van verhooging der indirecte belastingen mag hierby geen sprake zijn. De verhoogde belastingen immers zullen mede moeten dienen voor sociale wetgeving, dat wil zeggen om de economisch zwakken te steuneD, en nu kan men hun daartoe, in den vorm van indirecte belastingen, toch nist zelf de middelen laten opbrengen. Er rust op de financiers aan den lin kervleugel der vryzinnigen een scboone taak. Aan hen staat het, de veiligste wegen aan te wijzen, de kanalen te traceeren, waardoor hot begeerde geld moet komen toestroomen. In hoever het vervormen van vermo gens- en berryfabelasting in een onge splitste ryksinkomstenbeiasting huipkau sctiaffen, zij habben het te onderzoeken in hoever de successiebelasting zal kun nen en moeten worden verhoogd, zal door hen aan grondig onderzoek moeten wordon onderworpen. Als nog menig vraagstuk meer. En ook zal het noodig zijn, dat het denkbeeld van staatserfrecht zich loswik- kale uit de vaagheid van vormen, waarin bet tot dusver zich verschuilt. Van on- 'Hy z-ag eenigszins angstig achter zich, stiet een kreet uit, stond andermaal op en plaatste zyn stoel, zoo als by het eerst gestaan had. De werklieden pakten hun gereedschap byeen en maakten zich gereed den top des heuvels te verlaten een gespierde kerel met rood haar trachtte hun iets te beduiden en wees hen naar het plantsoen aan zyne lin- kerzyde. Sir William zag hen vertrek ken, en toen kon hy zijne nieuwsgierig heid niet langer bedwingen. Toen do roodkop gereed stond de andere werk lieden te volgen, leunde hy voorover en liet een luiden en byna gemeenen schreeuw hooren, „Heil" De voorste der werklieden zagen naar het terras, en de hand aau zyn muts brengende, naderde hy de plaats, waar Sir William stond. Op het terras gekomen bracht hy andermaal de hand aan zijn muts, en vroeg den baronet of hy hem noodig had. „Waarheen gaat dat volk waarom beginnen zy nist dadeiyk aan hnn werk vroeg hy bits?" „Da bevelen myns meesters zyn, hen te verhinderen verder te gaan, Sir Wil liam. Ik was gekomen, om hen allen met mij te nemen, Mr. Hope wil niet H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins bezochten Zaterdagavond voor het eerst in dit seizoen den Koninkiyken Schouwburg te 's Gravenhage, ter bywc- ning van do voorstelling vau „Hamlet", gegeven door het gezelschap der Fransche Opera. De vorstelijke personen, die ontvangen werden door den directeur, den beer K. F. van Byievelt, warden by hun komst in de Koninklijke loge door het orchest onder leiding van Bar wolf, begroet met het spelen van het „Wilhoimus" in oude toonzetting, terwyi de aanwezigen zich van hun zetels verhieven. De vorsteiyke bezoekers woonden tot half elf de voorstelling by. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren gisterochtend ter kerke in de Regentessekerk, waar ds. Vermeer voorganger was. Sr. Sehaepma». Uit Rome ontving „De Tyd" gister middag een telegram, meldende dat de nacht voor dr, Schaepman slecht was j en de toestand van den fijder sterk achteruitging. Een tweede telegram aan hetzelfde blad te 6 uur 20 minuten n. m. afgezonden luidt „Zooeven heeft een consult met dr. Ltpponi. plaats gehad. Dr. Lapponi geeft geen hoop meer op behoud. De lyder kan nog tot morgen leven. Voorbeeldig sterfbed." Minimum loon en maximum arbeidsduur. Aan den minister van binnenlandscha zaken is een adres gazonden door de heeren J. Loopuit, J. Mussert, G. Cb. van den Tempel, J. W. Smit en M W. Smit, in deze vertegen woordigendo het bestuur voor minimum-loon en maximum-ar beidsdum, bestaande uit de volgende Bon den en Verssmgingen Algemeen Ne- derlandech Werklieden-Verbond, Neder- landsch9 Roomssh Katholieke Volksbond, Nederlandseh Werklieden-Verbond „Patri monium", Sociaal-Democratische Arbei dersparty, Christeiyke Nationale Werk mansbond, Algemeens Neierlandscha Timmerliedenbond, Nederlaudsche Schil- dersgezallenboBd, Naderlandscha Motaal- bewarkersbond, Bood voor Kledingindu strie, Algemeens Naderlandsche Mdubel makersboad, Bond van R. K. Werklieden- Vereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht en O.oristeiyk Arbeidssecretariaat. dat er een hand aan de boomen ge slagen wordt,6 „Dat er geen hand aan da boomen geslagen wordt!" zeide Sir William. „Neen," zeide de opz'ehter, naar de boomen opziende, mst het oog van een kenner„en dat zou jammer zyn ook." „Dat er geen hand aan de boomen geslagen wordt, 1herhaalde de baronet by zich zeiven. „Zou het mogeiyk zyn, dat hy van gedachte veranderd is hy die zich zoo op zyne onverzetteiyk- heid beroemde, om een Kelpdale te verplichten Hy verzonk hierover in diepe ge dachten, en vergat den man, die voor hem stond, tot deze hard bsgon ta hoesten, om daardoor te kennen te geven, dat hy nog immer wachtte. „Gy kunt gaan," zeide Sir William „en zeg Mr. Hope dat..... Maar neen 't komt er niet op aan ik heb niets te zeggen." De opzichter vertrok, en Sir William verviel weder in gedachten, tot de klok van Carrisford zeven uur sloeg, en zyn kamerdienaar hem kwam zeggen, dat het ontbyt gereed was. Op den arm zyns dienaars geleund, keerde hij naar Adressanten verzoeken het daarheen te willen leiden, dat het kome tot hot doen van een wetsvoorstel, waarby aan alle openbare bestuurslichamen de verplichting worde opgelegd tot het opnemen van bepalingen nopens loon- en arbeidsduur by Aau- en Uitbestedingen. Ter toelichting van hun verzoek mer ken zy op „dat zy zulks doen met het oog op de willekeur, waaraan meermalen de werklieden, betrokken by dergeiyka wer ken, zyn blootgesteld, en daardoor on aangename verwikkelingen met betrek king tot beide bovengenoemde zaken, niet kunnen uitbiyven „dat de bestaande toestand, waarin het eene openbare bestuurslichaam be doelde bepaling we! doet opnemen, een ander meent dit te moeten nalaten, de kans op zulke verwikkelingen zeer ver groot „dat ondergeteekenden het een gewich tig volksbelang achten, indien de totale rechteloosheid van den werkman in zake loon en arbeidsduur, door tot stand komen van bovenbedoeld wettelijk voor schrift worde beperkt j „dat zy hopen daardoor een einde te zien gemaakt aan het verschil van inzicht by bovenbedoelde openbare Bestuurslicha men nopens de wetteiyke bevoegheid tot het opnemen van bepalingen in zake loon en arbeidsduur by aan- en uitbestedin gen hunnerzyds „dat ook ten dezen opzichte de houding der hoogere overheid van zeer veel in vloed is op die der particuliere werk gevers, en dusdoende een toestand van vrede worde nagestreefd tusschen werk gever en werknemer „dat ondergeteekenden het niet noodig oordeelen, dit hun verzoek nog nader te motiveeren door het opsommen van fei ten, die de tusschenkomst van den wet gever als dringend noodzakeiyk zouden aantoonen, wil er een einde komen aan een toestand, waarby het bestaan van tal van huisgezinnen ernstig wordt bedreigd." Hat „Hlb." verneemt thans, dat het zoogoed als zeker is, dat de militaire pensioenwetten tóó: den 30ea April a.s. zullen worden ingevoerd. De invoering wacht op het gereedkomen van de be stuursmaatregelen die uit de wetten voortvloeien. Er wordt aan die maatre gelen, die successieveiyk varschyner, hard en met spued gearbeid, maar door dien daarby geheel nieuwa zaken zyn te regelen en alles over heel wat schij ven loopt voor men iets in 't Staatsblad krygt, heeft de invoering van de wet niet zoo spoedig kunnen plaats hebben als men aanvankeiyk had gehoopt. Maar als de maatregelen gereed zyn, zullen de wetten ook terstond en in haar'geheel in werking kunnen treden. Voortaan zullen miiitairen, die voor den krygsraad moeten terechtstaan en in afwachting daarvan in voorarrest moeten biyven, in garnizoenen, waar zulks mo- geiykis, in een huis van bewaring worden opgenomen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat jongelieden, in hat bezit van het diploma der oefeningsklasse van het Ne derlandseh Gymnastiek-Verbond, zonder nader examen in aanmerking komen voor den verkorten diensttyd van vier maanden. N. Z. A. S. M. Ia de Zaterdag te Beriyn gehouden aigemeene vergadering van de Vereeni- ging tot bescherming der belangen van houders van certificaten van aandeelen der Nedarlandsche Zuid-Atrikaansche Spoorweg Maatschappy,werd een schry ven van de Eagelsche regeering aan hst ministerie van buitenlandsche zaken ta 's Gravenhage voorgelezen, hetwelk aan het Comité werd toegezonden om den aandeelhouders van den inhoud ken nis te geven. In dit schryven verklaart de Eogelsché regeering zich bereid 185 pd. st. te be talen voor elk aandeel waarvan bewezen kan worden, dat het zich vóór het uit breken van den oorlog in handen van particuliere personen bevond. Boven het bedrag van 135 pd. st. zal dan nog vergoed worden 4 pOt. rente van hat nominaal bedrag van elk laatsteiyk ver handeld aandeel van 1 September 1900 tot op den dag waarop zy aan da En- galscha regaaring zullen worden over gedragen. Ais Engeland aan niet-Duitsehe aan deelhouders grootere voordeelen dan de hierboven genoemde aanbiedt, zuilen de Duitsche aandeelhouders, eventueel ex- aandeelhouders, geiyke voordeelen ver krijgen. Engeland behoudt zich het recht voor de obJigatiëa ad pari terug ta betalen met de daaraan verschuldigde renta van af 1 September 1900. Het kapitaal en de rente op de aan deelen en obligatiëa zullen ter keuze van Eo geland, hetzy in contanten, hetzy door de uitgifte van oen gegarandeerde Trans- vaalleening, tegen den koers van de L'jndensche beurs op den dag van ver koop, betaald worden en wel met 185 pd. st. per aandeel plus de rente en 100 pd. st. per obligatie per 100 pd. st. no minaal bedrag, plus de rente. Nader wordt gemeld De Zaterdag gehouden aigemeene ver gadering van bovengenoemde vereeniging van certificaathouders van aandeelen in de N. Z. A. S. M. kon geen besluit namen over het aanbod van de Engslsche regee- r;ng, aangezien dit punt niet op de agenda stond. Herhaaldeiyk gingen er onder de leden stemmen op om het aanbod van de Eagelsche regeering niet aan te nemen. Eon nieuwe aigemeene vergadering zal hierover moeten beslissen. huis terug, en vroeg den bedienden in de eetkamer of zy Miss Kelpdale dien morgen nog niet gezien hadden. Nie mand had haar nog dien morgen gezien. „Zeer goed," zeide Sir William. „Stoor haar nietmisschien heeft zy slecht geslapen na de drukte van den vorigen avond," Hy ontbeet geheel alleenliet zich vervolgens door zyn dienaar naar zyn boekery brengen, wien hy den last gaf Miss Kelpdale te gaan zoggen, dat Sir William haar wenschte te spreken eia- deiyk nam hy een boek en las gedu rende een paar minuten oplettend. Het lezen moede wordende, opende hy zyn lessenaar, en na alles door el kander geworpen te hebben, vond hy de acceptatie, welke Archibald Hope hem den vorigen avond gegeven had en nog was hij bezig met ze te door lezen, toen een driftig kloppen aan de deur hem opwekte. „Binnen, Louisa,6 zeide hy „gy past niet altyd zoo op uw tyd o, zyt gy het?" voegde hij er by, op teleurge- stelden toon, toen Mr. Prayae in de boekenkamer trad. „Ja, ik ben het, Sir William,6 zeide Mr. Prayse. „Ik hoop dat gy u dezen Permits Zuid Afrika. Op de formulieren, die men moet in vullen om een pas naar Transvaal of morgen wel bevindt." „Zoo goed als het op myn leeftyd zyn kan," was het norsche bescheid. Mr. Prayse was nu niet langer zyn gast, maar eenvoudig de rentmeester van Aver Court dien Sir William ge woon was norsch te behandelen, wan neer de gelegenheid zich daartoe aan bood. „Hisr is eene assignatie, Prayse. Gy moest het s uk myu bankier in betaling geven het ligt hier maar voor scheurpapier. Ik hoop, dat het in orde is." „O, daaraan twyfel ik niet, Sir Wil liam." „Waarom staat gy het dan zoo te bokyken „Ik bewonder de handteekening van Mr. Hope voor de firma een kloeke, karakteristieke handteekening." „Jammer dat gy niets anders te be wonderen hebt," zeide Sir W.lliam. „Mr. Hope schijnt uw vriend te zyn, ofschoon het u goed dacht my niets omtrent hem te zeggen, totdat ik zelf ontdekte, wie hy was, Mr. Pray3e." „Ik zag er geen noodzakeiykheid in, u te verontrusten, Sir William." (Wcrdt vmulgdh

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1