Woensdag 7 Januari. FBUIllBTöü m5. 41e Jaargang 1908. Rechtszaken. VLISSIMSCHE COURANT Pi'Ss per drie maanden 1.30. Franco per post l.ëO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks tyj den Uitgever F. VAM BS VELBK Jr., Kleine Markt, 187. ABVERTÊNITÊN van 1—4 regels 0.40. Voor: eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Groots letters an cliché's naar plaatsruimte. VesfMkgst dageHH Kiigerostag ©f Isa- «a fssssffiefe:a. Tolephoonnnmiaar SO. ABoiuismeats-AdTai-teiitlSn op geer Toordeellge Toorwatrden. Het Unie-rapport. Het „Nieuwe Schoolblad", dat de be handeling van de ondsrwyazaken in de Tweede Kamer altijd trouw volgt en soms bsspreekt, eindigt een artikel „Hoe nu?' met de woorden: „Wat ons aan gaat, wij hebben geen haast; maar het kan ons spijten voor onze collega's aan de overzij." En die spijt wordt veroor zaakt door de meening, uitgedrukt in de volgende zinsnede Hoe nu? herhalen w(j. Geen Unie rapport, geen uitkeering der minima, maar ook geen meerdere inmenging van staatswege. Hoe dieper beteekenis krijgen nu de schijnbaar luchthartige woorden, door minister Koyper bij de behandeling van zijn eerste staatsbegrooting gespro ken Het gaat nu zoo goed Het blad is tot die vraag en dat ant woord gekomen door een redeneering, welke zjj telkens staaft met citaten uit de „Handelingen" der Kamers, waar öf da minister zelve bt de heer De Savor- cin Lohman aan het woord zijn. Deze redeneering komt dan op het volgende neer Zooals men weet, heeft de heer Loh man onderscheid gemaakt tussehen het oorspronkelijke en gewijzigde Uoie-rap- port. Het „N. S." zegt nu „Er is het een en ander in veran derd," Dat is heel zacht uitgedrukt. Het oorspronkelijke Unie-rapport lag, volgens da voorstanders van het Christelijk onder wijs zeiven, „in de richtug van het socialisme", terwijl er verder een „kiem in gevonden werd, die by het opwassen „het zedelijk besef en de vrijheid dei- burgers met verstikking zou bedreigen." Het spreekt van zelf, dat zoodra deze booze dingen werden opgemerkt, ze uit het rapport werden verwijderd. Het ge- wijzigde Unie-rapport geldt nu eenige jaren lang ais de weloverwogen begin selverklaring der antischoolwetmannen En nu - de vader heeft zijn kind ver stoeten het Unie-rapport is in stukken gescheurd. Na dan een gedeelte van de rede van den heer Lohman geciteerd te hebben, zegt het blad Het Unie-rapport heeft dus afgedaan Het volgend stadium is de by de laatste wjjziging der Wet ingediende, maar nooit in behandeling gekomen motie van de hh. Kuyper, De Savornin Lohman en Mackay, waarin de Kamer werd uitgs- aoodigd, als haar oordeel uit te spreken dat het gewenscht is de door de wet vastgestelde minima voor de jaarwedden der onderwyzers, alsmede de wetteiyke verhoogingen dezer minima, zoowel voor de byzondere als de openbare scholen ten laste van het Rijk te brengen. Wat hebben onzeCnristelyke collega's gejuicht, toen die motie kwam, en nog meer, toen de voorsteller zelf den minis vrij naar het Engelsch. 50.) „Neen waartoe zou dat dienen, Archie hernam hy. Daarop verliet hij het huis en ging met snellen tred den grooten weg op, terwy! Archibald naar het tuinhek liep om hem na te zien. De hemel fonkelde van sterren even als den vorigen avond toen zyn nieuw leven begonnen was en de avond was zoo donker niet, of hy kon de gestalte zyns broeders duide lijk tegen den krytachtigen bodem onder scheiden. Alles was stil rondom de herbergofschoon het nog vroeg was, was alles in rust en geen licht ver toonde zich door de spleten der venster terszetel innam,waarop het hem mogelijk zou zyn, zyn woorden in daden om te zetten. En nu Hoe bitter moet de teleurstelling zijn I Da minister heeft met zooveel woorden verklaard, dat ook deze motie onuitvoerbaar ia. Dan ten slotte, na mat de woorden des ministers het bovenstaande waar gemaakt t6 hebben, noemt het „Nieuw Schoolblad" nog een derde bazwaar tegen de finale oplossing der schoolkwestie Nog 6en derde bezwaar werd genoemd de omwenteling, die er zou gebracht worden in de financiëele verhouding van het rijk en de gemeenten, een bezwaar, dat, naar de woorden van den minister te oordeelen, heel wat hoofdbreken zou kosten, om hst uit den weg te ruimen, maar om tot het inzicht te komen, hoe het misschien uit den weg te ruimen zou zyn. Het blad eindigt dan Hebben wy te veel gezegd, toen wij beweerden, dat de anti-schoolwetpartij niet voorwaarts kan Maar achteruit wil zy niet. In onze rede over de „Vrye school" hebben wy aan Groen van Prin- sterer herinnerd, dien eersten en groot sten stryder voor de rechten der Garis- teiyke schooi, die tot aan het einde van zyn leven de openbare gezmdheidsschool als de eenig mogeiyke oplossing heeft verdedigd. En bewegen wy ons sinds '89 niet in die achterwaartsche richting? Is art. 54, volgens hetwelk „aan de besturen der bijzondere iagere scholen een bydrage verleend wordt volgens denzelfden maat staf als by art. 45 aan de gemeente ten behoeve der openbare lagere school wordt toegekend", zooals dit artikel bovendien bü de laatste herziening ten voordeeie van de byzondere school is gewyzigd, niet een stap in de richting der openbare gezindheidssehool. Worden de grenzen tusscben openbaar en byzonder onderwys niet langzamer hand uitgewischt? Men zou het zoo denken en het onderwyzend personeel der byzondere scholen wiegde zich biyk- baar in de hoop, dat op dien weg zou worden voortgegaan, waardoor ook hun positie tegenover de schoolbesturen vaster an veiliger worden zou. Maar ook hier niets dan teleurstelling. De heer Lohman sprak het duideiyk uitIn zake benoeming en ontslag van onderwyzers dulden wy geen inmenging van eenig openbaar gezag. De byzon dere school moet vry biy?en, want vryheid is haar levensbeginsel. Ook de Katholieken stemmen mae in hetzelfde koor. Ongevallenwet 1901. Door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën is, onder dag- teekening van 24 December 1902, goed gekeurd eene, in artikel 92, tweede iid, der Ongevallenwet 1901 bedoelde ïyst van tondsen, welke in aanmerking komen voor de belegging van gelden der Ryks- verzekeringsback en welke met uit- uitsluiting van andere in pand kun nen worden gegeven door werkgevers die hat risico van de by de genoemde wet geregelde verzekering hunner werk lieden zeiven wenschen te dragen, en door naamlooze vennootschappen en vereenigingen, welke risico's ais boven bedoeld wenschen over te nemen. De minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, hoeft zich gisterenmiddag op reis begeven, aanvankeiyk naar Brussel. Naar het „Hbl." verneemt bestaat, met het oog op het winterseizoen, het voornemen de Pensioenwet voor de land- mach' 1902, eerst in. werking te doen treden 30 April e.k. luiken. De bladeren der boomen bewogen zich nauweiyks door den zachten avond wind, en het geheele landschap ademde rust en stortte vrede en ernst in het hart van hem, die daar stond. Hy kon het gelooven, dat zyn broeder was uit gegaan, om in eene betere stemming te geraken, en dat hij als een beter mensch zou terugkomen. Hy zag de gestalte steeds onduideiyker worden en met snellen tred den zeeweg inslaan, welke zich tien mijlen ver door een vruchtbare landstreek uitstrekte en uitliep by dien grooten plas, die Maurits van zijn vreemd vaderland scheidde. Eens verbeeldde hy zich dat Maurits bleef stil staan, en omzag maar de afstand was te groot en de duisternis te diep, om dit dutde- ljjk te kunnen onderscheiden. Archibald dacht aan vele zaken, over welke hy nu wenschte met Maurits in het rytuig ge sproken te hebben, en hy hoopte ze als nieuwe bewysgronden aan te voeren, als Maurits kalmer en bedaarder van zyne wandeling terug zou gekeerd zyn. Hij besloot op te biyven en over zyne plan nen na te denken. Hy was te opgewon den, om na al het voorgevallene op dien gedenkwaardigen dag, te kunnen slapen, en meende dat Maurits na zyne lange In een artikel over zitplaat89n voor winkelbedienden, opgenomen in het „S. W.", wordt medegedeeld, dat een wets ontwerp, waarby het verschaffen van zitplaatsen aan het bedienend personeel in winkels en mavazynen watteiljk voor geschreven zal worden, in voorbereiding sehynt te zijn. Naar aanleiding van het bericht van de „Res.-bode", dat de administrateur, te plaatsen aan het hoofd van de nieuwe afdeeling comptabiliteit by het departe ment van oorlog, gekozen zal worden uit het korps burgeriyke ambtenaren en dat sis zeer ernstig daarvoor in aan merking komend wordt genoemd de heer R chlien Morra, referendaris by de Alge meens Rekenkamer, zegt het Vaderland Het eerste gedeelte van dit bericht is niet nieuw en wat het tweede gedeelte betreft, behaiva de heer Morra worden nog eenige andere namen genoemd van personen, die eveneens zeer ernstig in aanmerking komen, maar er is nog geen enkele beslissing genomen. By de hoogs comptabiliteits ambtenaren moet niet veel animo bestaan om ds moeilijke taak op zich te nemen de verwa-de comptabiliteit van oorlog in het reine te brengen. ciens en oud-miliciens is een adres aan de Tweede Kamer der S laten Generaal gericht, waarin verzocht wordt te be werken dat de miliciens der lichtiDg 1897 van herhalingsoefening vrijgesteld' zullen worden. Het contingent aan suppletietroepen dat in het jaar 1903 naar Oost-Indië moet worden uitgezonden bedraagt 1575 man, waaronder 30 militaire schryvers, 40 sergeanten der inf., zoo min mogeiyk korporaals, 60 cavaleristen, 200 artille risten en 20 geniesoldaten. De 89ste jaariyksche rekening en ver antwoording van de directie der wedu wen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht (over het jaar 1901) wyst een totale ontvangst aan van f 581.217.45. De uitgaven bedroegen f675.561 961/,,, zoodat op den lsten Januari meer is ontvargen dan uit gegeven f6655:487s. Op den 1 Januari 1901 bedroeg het getal der weduwen 529, hetwelk in het aar 1901 is vermeerderd met 38 te zamen 567. Daarentegen zyn overleden 21, hertrouwd 1, waardoor op 1 Jan. 1902 het getal gepensioneerde weduwen 545 bedroeg. Biykens bij het departement van marine ontvangen bericht is lo. Hr. Ms. instruc tieschip „Nautilus" onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. Sch.ltan, dezer van Las Palmas vertrokken, ter voortzetting van den oateningstoebt; Hr. Mr. pantserschip „De Ruyter" onder bevel van den kapitein ter zee A. C. Van de Sande Lacoste 4 dezer te Willemstad (West-Indiër aangekomen. Vrouwenkiesrecht. Door het hoofdbestuur van de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht, is het volgende voorstel iDgediend, ter behan deling op de alg. vergadering van het kiesrechtcomi op 25 Januari a.s. „Het „comité voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen" verklare zich by voorbaat tegen elk in de Tweede Kamer ingebracht voorstel (of motie) inzake kiesrecht, waarby ook niet uit- drukkeiyk dit recht wordt gevraagd voor de vrouw." Het dag. bestuur meende, met het oog op de belangrykheid van dit voorstel, zoo spoedig mogelgk tot publicatie over te gaan. Militaire zaken. Door den Landelljken Bond van mili wandeling tot volkomen bekentenis ko- men en gaarne den raad aannemen zou, welken Archibald, als ouder broeder, meende hem te kunnen geven. Op eens schrikte hy uit zyue ge dachten op door den hospes, „Verschoon mij, Mr. Hope, ca aar ik had u byna buiten de deur gesloten," zeide hy. „Ik dacht dat gy op uwe kamer waart." „Neenik was weder naar buiten gegaan." „Dat zie ik, mynheer," zeide de waard „en uw broeder treft iuderdaad goed weder op zyne reis." „Wat meent gy zeide Archibald, zich zoo plotseling tot zyn waard wen- dende, dat deze tegen den paal van zijn uithangbord viel en zyn lange aarden pyp brak. „Wel, mynheer, om naar Frankrijk over te steken hy verlaat immers Engeland nog heden „Heeft hy u dat gezegd ?J vroeg Archibald, in plaats van op de vraag te antwoorden. Reeds had hy eenige achter docht opgevat door het vertrek zelfde wyze waarop zij van elkander waren gegaan, kwam hem nu ook veel betee kenend voor, zoodat hjj begon te gelooven De eerste Staatsmijn, In den loop der vorige week werd het definitieve contract van koop en verkoop van de hoeve Terwinselen te Heerlen (Limburg), toebehoord hebbende aan graaf d'Ansembourg te Bruesel en benoodigd voor den aanleg der eerste staatsmyn, geteekend. De Staat treedt hierdoor in het bezit van 15 H.A. grond, gelegen onder de gemeente Schaesberg. De directie der Siaatsmynen ia dadeiyt begonnen het gekochte terrein af te palen en materialen aan te voeren. Eerstdaags zal nu een begin worden gemaakt met de noodige grondomzetting en andera voorloopige werkzaamheden. Dr. L'yda en de leden der voormaliga Transvaalache legatie hebben Brussel thai a definitief verlaten. Dr. Leyds gaat te Utrecht wonen, Men meldt uit particuliere bron, aati de „Tel." dat generaal De Wet sedert zyne aankomst te Kaapstad ziek ligt en zyn reis nog niet verder heeft kunnen vervolgen. Vliasimgsn, 6 Jan. Ontslagen gevangenis. Het „Weekblad van het Recht" beves tigt, dat ter uitvoering van het besluit der laatste algemeens vergadering door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen benoemd is tot agent, belast met de leiding van het te Amsterdam te vestigen centraal plaatsings- en infor matiebureau de heer S. Heemstra, inspec teur voor de buitenverpleging aan het opvoedingsgesticht te Hoenderloo. Het doel van het op te richten bureau is de plaatsing van ontslagen gevangenen te bevorderen. De benoemde zai zyn werkzaamheden aanvangen op een nog nader te bepalen tydstip, vermoedelijk 1 Maart of 1 April e.k. Het Kamerlid Hugenholtz is zijn rond reis door Westellingwert, het district, waarvoor hy zitting heeft, begonnen. In tal van dorpen spreekt hy in openbare vergaderingen, om zoo mogeiyk te ge raken tot de oprichting van volkskies- vereenigingen, op den grondslag der Soc. Dem. Arbeidersparty. Het Kaïnerlid Tdr Laan zal a.s. Don derdag zyn propaganda tocht aanvangen in de kiesdistricten Franeker en Dokkum. dat hy zyn broeder in lang niet terug zou zien, Maurits vreesde hem hy had in de Kelpdale Arms den man niet ge vonden, dien hy gemeend had te zullen ontmoeten, en was daarom in het leven zonder hem teruggekeerd tot dat don kere, besiommerende leven, dat zoo geheel m6t zyn karakter overeenkwam. „Hy zeide my, kort voor by geheel gekleed voor het diner beneden kwam zyn koffer met den voerman te ver zenden naar den kapitein van de pakket boot te Ilston." „Was hy geadresseerd aan een hotel te Parys „O 1 dat heb ik niet kunnen lezen bet was in het Fransch geschreven, mynheer." „Ik weet niet of ik hem nog zou kunnen inhalen," zeide Archibald in ge dachten. „Zadel my onmiddeliyk een paard, als hat u belieft." De herbergier aarzelde een oogenblik de Btalknecht was naar bed gegaan, en zyn eene paard, dat de Hopes dien avond van Aver Court had afgehaald was niet in den besten staat voor een nieuwen rit. „Ga maar even op zyde," zeile Ar chibald, hem voorby loopende. «Ik zal De centrale anti-rev. kiesvereeniging voor het district Middelburg vergadert a.s. Vrydag te Middelburg, met het oog op de te houden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer noodig geworden door de benoeming van den heer mr. O, Lucasse tot kantonrechter te Goes. Het Spaansche stoomschip „Coya» aan de fabriek „de Schelde" hier in reparatie, komt heden of morgen mat de tydeiyke herstelling van de schade aan de stuurboordsboeg gereed, waarna het de reis naar Se villa kan voortzetten. In het afgeloopen jaar zyn te Hans- weert gepasseerd 19066 schepen, waar van 9726 met bestemming naar Neder land en Duitschland en 9340 naar België. De rechtbank te Middelburg heeft heden O. J. S., 46 jaar, werkvrouw alhier, wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstrafL. D., 14 jaar, dienstbode te Koudekerks werd wegens diefstal veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De zaak van den moord in de Dubbele Buurt te Amsterdam op de wed. Dykxboorn, zal 30 dezer voot de rechtbank aldaar behandeld worden. Er zullen waarschyniyk eenige dagen met de behandeling dezer zaak verloopen. De rechtbank te Assen heeft tot het paard zelf wel zadelen. Volg my slechts met licht." „Lieve hemel, deze is ook kort aan gebonden," prevelde de herbergier, hem volgende. Archibald reed dien zelfden avond naar Ilston, zonder zyn broeder op den weg te ontmoeten. Dj pakketboot was vertrokken, toen hy aldaar aankwam, en Maurits, meende hg, had er niet voor hem kunnen zyn, tenzy deze ook snel ler dan hy gereden had. Hy had nog ééae hoop, dat Maurits niet op zulk eene vreemde manier vertrokken zou zyn en hy hem bg zyn terugkomst in de Kelpdale Arms zou vinden. Hy huurde een ander paard in de stad, en reed yiings terug, om tot zyn leedwezen te ontdekken, dat Maurits niet naar Carris- ford teruggekeerd was. „Dus is het maar al te waar, dat hy my niet durfde vertrouwen," zeide Archibald» Op zyn gewonen tyd was hy weder op zyn post in het park, een weinig bleeker dan gewooniyk, door zyn rit, doch met dezelfde veerkracht en werk zaamheid bezield. Wcrdi vmmlgd,)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1