Sen speciaal Mwsklaag. 3. 41e Jaargang 1003. Maandag 5 Januari. BÜ G emeente bestuur. Mmttrt V op do fhuiubïon. Vfósingsck («trut nset CtTlL ZniipkM faeÉiÉGto telen. a jtowe ƒ1.30, f-.375wif-,55p.Uw. Kleinhandel in Sterken Drank. VLISSINfiSCIE COURANT Prtfs per drie maanden 1.30. Franco per poet l.éQ. Afecnderiyke nummers 5 cent. Men abonneert zich b(J alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bfl den Uitgever F. YAK SE YELBK Jr., Hein» Markt, I. 187, ABVERTËNITÊNTan 1—4 jfgelf f 0.40. Voor eiken regal meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry a slechts tweemaal berekend, Groote letters sn cliché'r naar plaatsruimte. VeiwHat slsgss«K«3i?t ef Mea» ®a fsasi&gss. Tel«phoonnts«ua«r lO. Afeounaiffiesife-AdTsjrteatlgB ©p sees vooraeeSJge Ttomardes, Verzoeken om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97), zooals die is gewijzigd by de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad no. 54), 16 April 1885 (Staatsblad no. 78), 15 Apr.l 1886 (StbJ. no. 61) en 27 April 1901 (Stbl.no. 85.) doen te weten dat bij hen zyn iDgekomen: lo. een verzoekschrift van J. G. STRUIJK, te Ylisaingen, om vergunning tot den ver koop van sterken drank in 't klein, in perceel wijk H 204, aan de Lange Walstraat 2o. een verzoekschrift van N. J. DE VEIJ, te Vlissingen, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in 't klein, in percael wflk MM 161, Kanaal straat 3o. een verzoekschrift van J. SMITS, te Vlissingen, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in 't klein, in perceel G 54 aan de Breeatraat. Viissngen, den 3 Jan. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, VAK DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. II. (Slot.' Dr. Bruinsma vestigt er in zijn be sproken artikel ook nog de aandacht op, dat de teelt van beetwortelen niet alleen van beteekenis is voor den verbouwer, doch haar voortbestaan op dit oogenblik ook van gewicht is voor dsn veehouder. Immers, een afval-product van de sui- keifabrieken, de zoogenaamde pulp, is in vele streken een belangrijk bestand deel gewordon van de wintervoeding van het vee. Da voedingswaarde van dit product is tiet gioot, maar als b(j- voeder en zoogenaamde maagvulling is het uitmuntend en door dit voortbrengsel is de uitbreiding van den veestapel in streken, waar het gras van minder quali- vrij naar het Engelseh. 48.) „Toen verdween by my de zucht naar wraak, en zy zou my hebben kunnen redden, indien zy het had gewild. Z(j bad het in hare macht my op dengoe den weg terug te brengen, maar de klove werd al breeder en breeder, tot zy alle vertrouwen in my verloren had." „Ea toch hadt gy gisterenavond een geheim onderhoud met haar. Waar- schijniyk hebt gij haar van Parys naar Garrisford vergezeld?" „Zy was onbewust dat ik ia Enge land was tot ik haar in het park ver laste. Gy zaagt over het terras heen ;eit en vooral schaarsch is, mogeiyk geworden, Ook de handenarbeid wordt er door bevorderdwant bij het meer en meer invoeren van werktuigen vermindert die arbeid in veld en schuur, bij alle boeren- werkzaamhedsn, teiwyi de beetwortelen nog immer rappe handen vragen, meer dan eenig ander product. En nu weet men, dat de toekomst in dezen tak van industrie niet zonder zorg wordt te gemoec gezien. Aan den dwazen toestand, dat wy bier te lande zeer dure suiker gebruiken en door van Staatswege uitvoerpremiën te geven den Eogelschman in staat stellen ze voor zijne eigene industrie goedkoop te ver- krögen, zal een einde worden gemaakt. Wij vreezen van dien maatregel niets, Integendeel zien wy daarin een sterke toeneming van het binnenlandsch ver bruik van suiker als voedingsmiddel en de opkomst van die nijverheids-onder» nemingeD, die suiker als hoofdbestand deel bezigen. Maar, zooals bekend is, beweren de sui kerfabrikanten, dat aeNederlandsche sui kerindustrie aanzieniyk zal moeten wor| den Ingekrompen, wanneer de wetgever niet langer steun verleent door de zooge naamde surtaxe. Die bewering is eigen- iyk door zich zelve reeds veroordeeld, omdat, wanneer eenige tak van handel of industrie op Staatsbesebermiag rust, zfjn leven toch maar kunstmatig wordt gerekt. Hy is daardoor alleen reeds ver oordeeld. Maar wy hebben evenmin als dr. Bruinsma de bedoeling om deze quaeatie hier op nieuw te bespreken Tegetover de meening der suikerfabri kanten, staat die van vele anderen, die het gevaar niet kunnen inzien. Natuur - iyk steunen alle beweringen slechts op onderstellingen. De bedoeling van den heer Bruinsma was in hoofdzaak om da groote beteekenis der suikerindustrie voor Nederland in het licht te stellen en aan te toonen dat, mocht zy, door welke oorzaken dan ook, in haren tegenwoor- digen omvang niet kunnen gehandhaafd en in belangrijke mate worden inge krompen, dit voor den landbouw een ramp zou zijn van groots almetingen en waarvan de beteekenis voor het alge meen slechts weinig zou worden var zwakt door meer vertier in den binnen- ot buitenlandschen suikerhandel. De strekking dezer laatste woorden van den geachten schryver, ontgaat ons en my bukken. Daarna vondt gy myn handschoen „Ja." „En gij vermoeddet gisterenavond toen gij in myne kamer kwaamt, dat ik dat gesprek met Louisa Kelpdale ge houden had Dat zie ik nu in. Ik was een dwaas en stelde een te groot ver trouwen in mijn eigen geslepenheid." „Zou het u dan aangenamer geweest zyn my te misleiden, Maurits „Ja want ik kan u niet alles open baren, en voor u zou het ook beter ge weest zyn, zoo gy geheel onwetend ge bleven waart. Hot scheelde zeer weinig, Archie, of wy zouden een hevigen twist gekregen hebben, toen gy my dezen middag zeidet, dat ik met u naar Aver Court moest. Weet gy waardoor ik mij bedwong Hy leunde voorover en legde ander maal zyn hand op den arm van zyn oudsten broeder, die zich over het ern- s'Jge gelaat, dat hem aanstaarde, ver wonderde. De duisternis kon het niet verbergen, de lommerryke laan even min en later zag hy nog vaak dat gelaat, toen zy en hunne harten nog verder van elkander gescheiden waren dan ooit. Toen en telkens zeide Archi- eigenlijk, want wanneer de beetwortel cultuur belangryk werd ingekrompen, zou het handelsvertier wel niet toenemen. Wy willen dus aannemen dat hst be houden van Staatsbescherming de cultuur zou treffen, met al de daaraan verbonden gevolgen. Maar, let men wel genoeg op de teekenen van den tyd en de lessen der economie Eenige jaren geleden schreeuwde mom dat de Nederlandsche landbouw te gronde ging als de graanbouw niet geholpen werd. Br moesten inkomende rechten op granen komen. Er werd alvast een graanwetje ingediend, waarvan men later nooit meer iets heeft gehoord. Ea nu Nadat een ministerie is gekomen, speciaal opgetre den tot bescherming van den landbouw, biykt het aan alle kanlen, dat men aan het graanwetje niet meer denkt. En toen, we zinspeelden er reeds op, pro fessor d'Aulnis van een congres in Hon- garye terugkwam, waar hy den exten- sievea tarwebouw had gezien, riep hy den Nederiandschen landbouwer toe, dat deze met zyn klein bedryf er maar op rekenen moest de tarwe te laten varen. Waar het in het groot gaat en k a n gaan, worden wy toch overvleugeld. Het kan heel goed zyn dat prof, d'Aulnis geiyk heeft. De suiker is ge komen en heeft ons van het graange- vaar verlost. Waren de landbouwers niet zoo lang op hun sioLp-}"r.ije biyven ryden, de toestand zou nog veel beter wezen. Onze landbouwers gaan vooruit. Zy weten nu heel goed, dat we niet zitten als Crusoë op een onbewoond eiland. We zy'n opgenomen in het groote wereldverkeer en we hebben onz-e oogen den kost maar te geven, 't Was een kolossale misslag, te rekenen op den eeuwigen duur van het graan, 't Zal een even kolossale misslag wezen, als wy gaan rekenen op den eeuwigen duur van de suiker. De luchthartige handels man, waarvan de hoer Bruinsma spreekt, was niet zóó luchthartig als men wel denkt, toen hy onlangs betoogde dat, als de suikerindustrie vervalt, de boeren wel wat anders zullen gaan verbouwen. Daarin zit heel veel waarheid. De landbouw moet nooit alles op één worp zetten, in één zaak zyn kracht zoeken, zy moet haar kracht en ontwikkeling zoeken in alles, op alle gebeuriykheden zyn voorbereid en de bakens verzetten als het gety verloopt. bald dan in zich zei ven„Arme Mau rits 1 hy kan toch zoo slecht niet ge weest zyn en dan zag hy hem weder in een beter licht, en zuchtte als ware elke kans verloren. „Neenik woet niet wat u weer hield," gaf Archibald ten antwoord. „De vrees, dat ik uwe eeriyke en oprechte belangstelling in my verliezen zouhet geloof dat gy de eenige waart in de wereld, die zich zou verheugen dat het my met u wel ging de zeker heid, dat de oude broederiyke liefde, welke immer zoo sterk tusschen ons geweest is, voor immer zou worden uit- gebluscht door dien twist." „Ik dank u, Maurits, dat gy met mij gegaan zyt," zeide Archibald na een oogenblik gezwegen te hebben het was eene schrede op den goeden weg, dien gy niet behoeft te betreuren." „Het was eene schrede, die mij van haar verwyderde, en ik wist dat het zoo zyn zou Iriep Maurits. „Ik kan niet gelooven, dat zy u zoo wantrouwt, wetende „Gy weet niets, Archie," viel Maurits hem in de reden, „en mocht het den hamel behagen, dat gy er nooit iets van vernaamt. Tracht dat rampzalige Het belang van den bietenbouw wordt door niemand grooter geacht dan door ons. Maar, men vergape zich nooit, en zoeke liefst zyn kracht in het groote en heilzame beginsel der veelzydigheid. De vloek der eenvormigheid vermyde men in alles 1 Een volkomen nieuwe naam wordt in sommige kringen genoemd als vermoe- deiyk opvolger van wyien minister Kruysde kapitein-luitenant ter zee G. J. Sluyterman, tot verleden jaar chef van den stat in de stelling Hellevoet- sluis, thans in Indië, Dit is een anti revolutionair efheier indertijd was hy de eerste, die bij kerkbesturen en an deren de aandacht vestigde op de wen- scheiykheid van de uitzending van een kerkschip, waarvan hy de behoefte had leeren kennen by de uitoefening van den politiedienst op de Zuiderzee. Later is daaruit het kerk- en hospitaal schip „De Hoop" ontstaan. De heer Sluyterman moet reeds op de terugreis uit Iadië wezen. Galabal ten Hove. Het galabal ten Hove was ook dit jaar wederom met veel luister omgeven. De zalen prachtig en kwistig met bloe men en planten uit de kweekkassen versierd boden een ryken en feesteiykon aanblik, nog verhoogd door de schitte rende uniformen der hesren en de keu rige toiletten der dames. Teen ongevaer 9 uur de Koningin en de Prins te midden der genoodigden waren verschenen, werd er cercle gemaakt, waarby het corps diplomatique werd voorgesteld. Daarna ving om 9 uur precies het bal aan. De Koningin in een wit aan den hals laag uitgesneden balkleed met langen sleep over de robe, een tablier met zilve ren pailletten, was in de schitterende omgeving den ganschen avond een lie fiyke verschyning. De KoniDgin droeg den diadeem van diamanten haar by haar huweiyk ten geschenke gegeven met de rivière van edelgesteenten en over de corsaga het lint van het Grootkruis van den Ned. Leeuw en de keten der Mecklen- burgsche orde. De Prins droeg het groot tenue van generaal-majoor. De Koningin- Moader een parelgrys kleed eveneens met diadeem, waarvan de witte siuier afhirg en het Grootkruis van den Ned. Leeuw. De KoniDgin en de Prias dansten de eere.-quadrille, waarin o. a. plaats na men de gezanten van Engeland, Spanje en Portugal, de oud-minister VanKarne- beek, de oud-stalmeester baron Bentinck, de staatsraad jhr. Van der Wyck en de geheim niet te doorgronden, en laat ons allen aan ons zalven over, om al wor stelende of in pyilooze diepte of tot een zuiverder dampkring te geraken al naar het noodlot het beschiktzy kan my redden zoo zy' wil zij kan ons allen reddenen ik zou my'ne ziel willen geven zoo ik op haar invloed kon uit oefenen door hare liefde, in plaats van door hare vrees." „Maurits," zeide Archie, toen het ry- tuig de poort te Garrisford binnen reed, „ik wenschte, dat gy my een weinig meer uw vertrouwen schonkt. Gy zyt styfhoofdig en driftig en ik meen zelf een badaard mensch te zyn, die alle dingen goed overlegt." „Men kent my als zoodanig te Parijs." „Gelooft gü dat ik uw vertrouwen niet zal misbruiken?' drong Archibald; „waarom my dan niet alles gezegd?" „Neen," zeide hy, het hoofd treurig schuddende„Ik durf niet." „Miss Kelpdale zeide my heden avond dat ik u slechts had te vragen, en haar dan te helpen, zoo ik kon," „Had zy zooveel vertrouwen in u zeide Maurits, terwyi zyn toon geheel veranderde en eenigszins heesch klonk:. dames van de ministers-hoofden der departementen, die byna allen het bal bezochten. Ook de Kamerleden in de residentie woonachtig en vele leden der Provinciale Staten in dat gewest waren aanwezig. Tal van genoodigdtn werden in den loop van den avond door de vorsteiyke personen aangesproken en voordat de Koningin en de Prins zich klokslag 12 uur in hunne appartementen terug trókken, maakten zy eene wandeling door de zalen, zich met verschillende gasten onderhoudend, terwyi ook een oogenblik in de kleine balzaal werd vertoefd. Als gewooniyk waren er twee buffetten aangericht, waarvan een voor de aan wezige dames. Statistiek der geboorten en der sterfte. De Stct. v. 1/2 Jan. bevat een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Oct. 1902, uitgegeven door het Centraal bureau voor de statistiek, Wy ontleenen daaraan het volgendei Het aantal levendgeborenen bedroeg in die maand 13,805 en het totaal der levenloos aangegevenen 565. Overleden zyn op den leeftyd vaa minder dan een jaar 1664, van 1 5 jaren 635, van 5 14 jaren 239, van 14-20 jaren 166, van 20-50 jaren 952, van 50 65 jaren 864, van 65 80 jaren 1325 en van 80 jaren ea daar boven 515, terwyi van 2 personen da leeftyd onbekend was. Oorzaken van den dood waren febris typhoidea en typhus abJomi» nalis 44, typhus exanthematieus 1, mazelen 159, roodvonk 32, kinkhoest 83, diphtheritis 40, croup 29, dysenteria 1, itfluenza 14, cholera nostras 0, andere epidemische ziekten 13, longtuberculose 464, hersentuberculose 67, andere vor men van tuberculose 147, kanker en andere maligne tumoren 480, meningitis 120, apoplexie en heisenverweeking 349, organische hartgebreken 232, acute bron chitis 139, chronische bronchitis 112, pneumonia 297, ziekten van de maag 47, gastro enteritis (by kinder en bene den 2 jaar) 519, hernia darmocclusie 43, lever-cirrhose 28, nephritis en Bright- sche ziekte 196, ziekten van de geslachts organen der vrouw 9, kraamvrouwen koorts 12, andere ziekten van zwanger schap en kraambed 19, aangeboren zwakte en gebreken 304, ouderdoms zwakte 484, gewelddadige dood 123, zelfmoord 25, andere ziekten 1296 en onbekend 444, totaal 6362 personen. De aanhoudende, zeer nauwkeurige waarnemingen, waaraan tegenwoordig de kapiteins by het wapen der infanterie worden onderworpen, alvorens voor den „Integendeel, zy wantrouwt my. Zij beschouwt mij als iemand, die met u tegen hare rust samenspant." „Ea toch „En toch heb ik haar geraden aan Sir William alles toe te vertrouwen, wat haar ongelukkig maakt. Maurits." „Hy kan haar van geen nut zyn, en zou er zelf des te ongelukkiger door zijn. Dat waet Miss Kelpdale even goed als ik, en spaart hem in hare edelmoedig heid." „Er is het mogeiyk dat gy niet edel moedig genoeg zyt, om haar te sparen. Gy, die het geheim kent dat haar zoo zwaar drukt, en alle vroolijkheid uit haar hart verbant, moet de scheidsmuur zyn tusschen haar en hare ellende. Dat is het middel om hare liefde te win nen, broeder 1" „Hare dankbaarheid zou ik er door kunnen verwerven, zoo zy al niet dacht dat er achter myne zelfopoffering een adder schuilde," antwoordde hy somber „maar hare liefde zou ik nimmer daar door kunnen verwerven." (Wcrdt vervolgd

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1