istieri mope Adres I «nsthode Zaterdag 3 Januari. ItoÉÉsfe teiÉa lid Él lessen. flo. 2. 41e Jaargang loudster, [E1D, FBUIUBTON. Land- en Tuinbouw. ra. IV 75, 100 ct. p. fl 100, 125 120 indewijn 100 en liter 5 ct. lager, Witte 40 cent, Meiwfln, 45 ct,, Friescha Boeren- in en op Witte Oude Jenever. tEER. In Achterlappen zolea en Achter- - VBRK Worden la yd geleverd, voor alle aoortea I SOEST. I de Tonnenbrug, lARSCHE iravsahage van Kapitalen bij ante, Weduwen- :ging enz., tegen jen worden gaarne ent BEKER Jzn. tan hetzelfde adres w, 5de Dwars I) idelijke g. g. o. z. a. t. ra, JART's Boekb, Januari eene nette 2, g. g. o. z. a. t. m, lDjlENST |s mjasLsvsa i.-vss 4 50 (ailaea Para 2eütaa:-'!ü.- va l* nu 1230 1 15 i 10 5 55 6 55 7 45 ZtHmarH Pttusiu bp werkdagen 1 6 28 a 12 85 1 20 2 6 6— 7— 720 886 LV35NDIEN3T. 6 20 7— 7 50 iö— 1020 10 40 1 10 1 30 2 220 4— 4 20 5 52. 20. ra 6 10 6 80 7 10 10 9 50 1010 10 50 12 10 nu 1 20 140 3,SO 3 50 410 430 40 8 8 30, BCHELöE. 1903. en nu 3 30 o) a) 3 55 nm 1 55 g) 0 5)sn 3 10e) ten na het vertrek 310 350 keaa, Borssiea en ar Breskeaa, Bor« ;en naar Borsaeie- gemaakt. i aangelegd, n 1.55 van Neuzen si fpooiwegrt-000 VLISSINSSCIE t 0II It AT Prüs per drie maanden 1.80. Franco per post l.SO. Afeonderfijke nummers 5 cent. Men abonneert zich b(J alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreek* big den Uitgever f. -VAN ®B VKLBa Jr., Kleine Marks, I. 1S7. VsïïtsSiinS dagtslife. ssiiigeseaisïi I®»- as fMe&frgea. ABVERTENTÏËN v&n 1—4 regel* 0.40. Voor. eiken regel meer 10 cent. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts «weemaal berekend. Groots letters en cliché'* naar plaatsruimte. lX,«d«plïopim&2a3n«s' IO„ Abonnemenja-AdvertenifSn op stses? roordeelige voorwaarden. Staatsbegroting. De wetsontwerpen tot vaststelling van de Staatsbegrooting voor 1903 zijn na de daarin door de Tweede Kamer ge brachte wijzigingen vastgesteld tot de volgende bedragen Hoofdstuk I f800.000,-; Hoofdstuk II f 689.402,Hoofdstuk III f 1.136.148 - Hoofdstuk VI f 6.384.494,Hoofd stuk V f 18.831.365,06 Hoofdstuk VI 114.849.739,69s, (krachtens art, 4 mag van die som slechts beschikt worden over een bedrag van f8.166.752,351; Hoofdstuk Vila f34.733.842,78 Hoofd stuk Vllb f25 944,731,08'Hoofdstuk VIII f 25 257.736,-; Hoofdstuk IX f33.087.607,43; Hoofdst.Xf 1.667.348,89; Hoofdstuk XI f 50.000, Mitsdien is na de wijzingen het totaal der Begrooting vastgesteld op f 162 932.414,94 terwijl de oorspronke lijke raming bedroeg f 164.574.169.94'. (Deze bedroeg bij den aanvang der be raadslagingen f 162 933,420,94). De begrooting der uitgaven overtreft de raming der Middelen met f6.428,154,94. Liberalisme. Het .Handelsblad" betoogt het goed recht van het liberalisme in Nederland om als party te blijven voortwerken, omdat in ons land nog niet alle idealen van vrijheid, gelijkheid en broederschap, zoo- als de liberalen zich die voorstellen ver- wereniykt zyn. Het blad zegt dan „Wat het liberalisme in Nederland moet doen om zijn vroeger standpunt te herwinnen en om niet mettertijd ge- droDgen te worden tot een bondgenoot schap, dat tegen zjjn aard is en alleen om groot gevaar te weren tot stand ge komen, is, naast wijziging der taktiek, ook krachtig streven naar har vormingen. De liberale party heeft den achyn be houdend te zyn, omdat zy voor de bedreigde liberale vryheden, voor hare vroeger verkregen veroveringen, pal staat. Dat zij dit doet, is recht- en plichtmatig maar daarnaast toone de liberale party dat zy is 6ene party van vooruitgang en dit niet alleen door het woord .voor uitgang* te gebruiken, maar ook door een practisch hervormingsplan, dat, ge grond op haar beginsel van vryhsid, geleidelijke ontwikkeling en steun der zwakken, overal in zyne uitwerking toont. Met dat beginsel tot leiddraad zullen werkeiyke oplossingen, krachtige verbe teringen tot stand te brengen zyn. Da „Aprilbeweging.» Mr. Heydenryck, het bejaarde lid van den Baad van State, wydt in de .Resi dentiebode" een opstel aan het herstel der bisscboppeiyke hiërarchie in ons land vrij naar het Engelseh. ±7.) Daarna verlist hy met Archibald het huis en stapte in het rijtuig, dat de waard uit de Kelpdale Arms gezonden had. Toen zy door de donkere laan reden, zwegen de beide broeders eenigen tyd stil, in de duisternis tegenover el kander gezeten. Maurits begon het eerst te spreken. - „Zie zoo, dat is eindeiyk afgeloopen Archie.» .Het geheim echter niet, dat gy voor my verborgen houdt, Maurits." .Het geheim, dat ik Louisa Kelpdale te Parys ontmoet heb Welnu, dat was haar geheim, en ik had haar beloofd vóór 50 jaren, waarvan in 1903 de her innering wordt gevierd. Het draagt tot opschrift: .Thorbecke in 1853» ea vangt aan met een warm woord ter herdenking van den grooten Staatsman. „De herinnering aldus mr. Heyden ryck aan buitengewone mannen, die ik in de Tweede Kamer mocht leeren kenneneen Groen v. Prinsterer, een Jan v. Nispen van Savenaer, een mr. J. Heemskerk Az,, een Fransen v. d. Putte leeft steeds onverzwakt by my voort. Ik zou een .Doodenschouw" wenschen te beproeven, opdat ik nog, vóór myn verscheiden, het thans heerschende ge slacht van die voorbeelden kunne doen genieten. .Maar inzonderheid Thorbecke betoo- vert me voortdurend. „Ik gebruik de uitdrukking met opzet. ,'tls 30 jaren geleden, dat hy ter eeuwige ruste is gegaan, en ofschoon ik met Sainte Beuve erken, dat de jongeling, die buitengewone persoonlijkheden ont moet, dezen wel wat spoedig idealiseert en ook Thorbecke niet altoos in denzeit - den glans zrg stralen toch bleef by steeds voor my de man, die, boven alle anderen uitmuntendein Staatsmansgaven, het voor ons Nederland zóó gewensohte, waarachtige „Rscht voor allen", de vry- heid, de geiykheid der verschillende rich tingen, op de eeriykste, krachtdadigste wijze heeft bevorderd. »In den jeugdigen leeraar van 1827, die zyne regeering waarschuwde tegen eene politiek, welke dan ook de scheiding van België ten gevolge had, schuilde reeds de man der grondwetsherziening van 1848, „Men zegge niet, dat deze vlekkeloos wasart. 53, het derde, het zesde, het tiende hoofdstuk hadden hunDe keerzyde, maar allen burgers, zonder onderscheid, werd recht gedaan en een partydig, in consequent, vreesachtig conservatisme lag verbroken." Het artikel, dat de daad van Thor becke ten aanzien van het herstel der bisschoppeiyke hiërarchie met hartelijke waardeering teekent als de zegepraal van het „Recht voor allen der grondwet", eindigt aldus „Moge een ander man Thorbecke's voorbeeld volgen, doch op een gebied, hetwelk voor dezen laatste niet zóó rorm- ryk was, dat van het onderwys, en den stryd door Groen van Prinsterer met heldenmoed gestreden, weldra in diens geest doen beslechten. „Die taak is voor onzen tegenwoor- digen minister van binnenlandsche zaken niet te zwaar. „God wille, dat ik deze nieuwe zege praal van het recht, thans vooral dat der ouders, moge beleven." Wat betreft de feesteiyke herdenking van het feit, schryft mr. Heydenryck „Hoogst ongeraden zou ik 't achten, indien men het herstel der bisschoppeiyke hiërarchie, althans buiten den kring mijner geloofsgenooten, ging vieren. het te bewaren." „Gjj waart haar onder een valschen naam bekend." „Juist onder dien van Dalille.Zoo heb ik reeds sedert Jaren te Parys ge- heeten. Ik verlangde dien van Hope niet langer te dragen, na myne ervaring in eene Engeische gevangenis opgedaan.» „Maar het adres my ner brieven luidde toch altijd Maurits Hope.» „Ja. Ik was echter niet te vergeefs aan het postkantoor ik wist altyd uwe brieven uit te vinden." „Ea wat Miss Kelpdale betreft is het liefde, wraakzucht of welke harts tocht is het, die u aan haar verbindt en haar ongelukkig maakt „Ik zal het u zeggen," zeide Maurits, ïd de duisternis voorover buigende en zyn hand op den arm zyns broeders leggende. DERTIENDE HOOFDSTUK. „De eenvoudige oplossing van het ge heim, dat u meer verontrust schyut te hebben dan het verdient, Archibald, is dat ik Louisa Kelpdale bemin, zeide Maurits, op langzamen, beslisten toon terwyi hy zyn broeder strak aanzag, als wilde hy de uitwerking nagaan, die „H;ërarchie wordt nog door velen, he laas, niet in zuiver-Kerkeiykea, maar in Middeneeuwschen zin uitgelegd en onrust is er reeds genoeg, op elk gebied, „Ook zyn de omstandigheden er niet naar. Bondgenooten van heden, zouden kunnen denken, dat ik in hen de vaderen zag van deatydsde tegen vryheid en recht agiteerende petitione erende vaderen De „Residentiebode" sluit zich by dien laataten wensch aan. Zy wenscht „een viering m6t geiyke bezadigdheid en hei ligen ernst als de gedragsiyn onzer va deren en broeders in de moeilijke dagen van '53 gekenmerkt heeft." Op mr. H.'s gronden met nog andere overwegingen daarenboven, beveelt zy aan een har- denking in „den kring der geloofsge nooten», het allerliefst „besloten binnen de muren onzer kerkgebouwen." Baad van State. Sedert de benoeming van mr. Cort van der Linden tot iid van den Raad State, zyn in de samenstelling der af- deelingen van dat staatslichaam de vol gende veranderingen gekomen Binnenlandsche Zaken de heeren Van Humalda van Eyainga, voorzitter, Henny en Cort van der Linden. Oorlog: de heeren Heyienrijck, Den Beer Poortugael, voorzitter, en Ten Bosch. Waterstaat, Handel en Nyverheid: de heeren Van Humalda van Eysinga, voorzitter, De Nercé van Babberich en Gort van der Linden. Da schadevargaedingscommissia By Kon. besluit is benoemd tot groot- officier in de orde van UraDje-Nassau, mr. E. N. Rahusen, voorzitter der by Kon. besluit van 5 Februari 1902 inge stelde Staatscommissie voor de Zuid- Afrikaansche schadevergoedingen, en tot ridder in diezelfde orde, jhr. mr. F. Beelaarts van Blokland, secretaris der bevenbedoelde Siaatscommissie is de by Kon. besluit van 5 Februari 1902 ingestelde Staatscommissie voor de Zuid-Afrikaansche schadevergoedingen ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de wyze, waarop zy zich van hun opdracht gekweten hebben. Lagere gemeente ambtenaren. Aan de burgameesters der verschillende gemeenten is door den minister van binnenlandsche zaken een missive ge zonden, verzoekende opgaven omtrent de positie der op 1 October 1902 ter secretarie werkzaam zynde ambtenaren en bedienden, wier salaris minder dan f 600 bedraagt. O. m. wordt gevraagd, of de burgemeester de bestaande bezol diging voldoende acht, ea zoo neen, welke belooning dan naar zyn oordeel biliykheidshalve zou zyn toe te kennen. zyne mededeeling op dezen maakte. Archibald Hope had die beiydenis verwachtalles scheen daartoe aan leiding te geven. Het voorgevallene op het terras den vorigen avond, de hand schoen welken hy in het park gevonden had, Maurits tegenwoordigheid te Car- risford, zyn weerzin om Aver Court te bezoeken en zyn waren naam te open baren, waren alle redenen genoeg tot dit vermoeden. Archibald wist zelt niet welke aandoening zich van hem mees ter maakte, terwyi hy in het donkere rytuig zat en het was sds of een looden zwaarte op zyn gemoed drukte, toen hy op treurigen toon zeide „Het spyt my dit te hoorsn, Mau rits.» „SpytenEn waarom zou u dat spy ten?» liet hy er vragend op volgen. „Om vele redenen," hernam de oud ste broeder. „Gij hebt veel te veel te zamen gefluisterd, om die liefde ver borgen te houdenu te veel moeite gegeven om stof in de oogen te strooien van hen, die in u beiden belang stellen. Het spyt my om uwentwil, zoowel als harentwil." „Waarom om harentwil?» zeide Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand November werd ingelegd een bedrag van f3,826,109,02 en terugbetaald f 3,508,997,15l/j, w. o. f 21,623,09 wegens aankoop van inschrij vingen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschryving, zoodat meer werd ingelegd dan terugbet. f311,11 l,86l/s Aan het eind der maand October 1902 was ten name van de verschillende in leggers f 98,695,452,977s ingeschreven, zoodat het tegoed op uit. November bedroeg f99,003,564,84. In den loop der maand zyn 9022 nieuwe boekjes afgegeven, 3365 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 961.765 boekjes in omloop waren. Tot ultimo November is voor een bedrag van f 1,078,484,707s aan in- sobry vingen in een Grootboek der Natio nale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschry ving, ten behoeve van 1386 inleggers aangekocht. Eet Veth-Fonds. Het bestuur van het Koniakiyk Ne- derlandsch Aardrykskundig Genootschap deelt mede, dat de som van f 100,000 voor het „Veth.-Fonds" volteekend is. Het bestuur, dankbaar voor den onder vonden steun, verheugt zich over dit succes, waarmede eon duideiyk bewys van de levendige belangstelling van een aanzieniyk deel van het Nederlandache volk voor de kennis onzer overzeetehe gewesten geleverd is. Het aanvaardt dan ook met vreugde de aan dat fonds verbonden verplichting, een geregeld aandeel in het voortgezet aardrykskundig onderzoek der Nederlandscha koloniën te nemen. President Steyn. Onder dit opschrift schryft de „Gazette de Lausanne" van 30 Dec. In zyn rustige kleine villa aan den oever van het meer, ver van het geraas en geroezemoes van den weg, vindt de ex-president van den Oraoje-Vrystaat langzame genezing. Hy ondergaat als het ware eene wedergeboorte, daar te midden van hen, die hem dierbaar zyn, verzorgd door de zynen en omringd en geholpen door lieden van zyn volk. De president kan nog niet uitryden in het kleine rytuigje, dat onder de varaada op hem te wachten staat, maar alle dagen strekt hy zich een paar uren op een luien stoel uit, dia op het balkon voor zyn kamer wordt geschoven. Van daar kan hy van een rustig en heeriyk panorama genieten, want zyn gezichts vormogen wordt van dag tot dag beter. Deze goede berichten zullen alle vrien den, die de president in ons land telt en zy zyn vele ongetwyfeld verheugen. Maurits met drift. „Wat heeft zy met u te maken „Zy heeft niets met my te maken," hernam Archibald; „maar ik heb haar op myn levenspad ontmoet, en stel daardoor op myne manier belang in haar. Het trot my dat zy te veel alleen stond in de wereld, en dat zulk een schoon en zwak meisje een krachtiger en zorgvuldiger beschermer behoefde, dan die arme grysaard van Aver Court." „Hy is krachtig en zorgvuldig ge noeg, en zyne kleindochter weet hoe zy zich zelve moet beschermen." „Misschien," zy is een zonderling meisje en boven myne bevatting. Gis teravond geloofde ik, wat gij my daar zooeven zeidet, maar wierp het dezen avond even spoedig weg, ia de ver zoeking betere dingen van haar te gelooven door eenige weinige woorden die op my juist de uitwerking hadden welke zy verlangde. Ja, zy kan uit muntend hare rol spelen.' „Gy weet niets van haar" zeide Maurits; „daarom verzoek ik uw oordeel over haar karakter op te schorten, tot gy haar begrypt. Zjo gy geiyk hadt zoo z|j was, wat gy van haar denkt Hen praatje over Bacteriën. Vraag aan een boerin, wat haar dunkt de oorzaak te zyn van het zuur worden der melk, hoogstwaarschyniyk luidt haar antwoord „Wei, dat komt van de lucht," misschien zegt ze: „van de zuurstof der lucht," en ook de warmte heeft er deel aan, vooral by broeiend weer, als er onweer in de lucht zit." Zoo sprekende, slaat echter de boerin en ailen die oordeelen als zy, den bal mis, want ook hier zyn hot weder bacil len, welke de oorzaak van het verschijn sel zynde malkzuurbaeillen. Deze bacillen zjjn reeds lang te koop op onderscheidene plaatsen. Dat ds bacte riologen bacillen kweeken, hebben we ia een vroeger artikel besproken. Dit ge schiedt in een zoogenaamd cuituurglaaye, waarin een doorzichtige iyenstof, gela tine daarin ontwikkelen de bacillen zich snel en wyi de iym doorzichtig is, kan man, al wat er in plaats haett, goed waarnemenaldus verkiygt maa vau een bepaalde bacil soort een rein cultuur. Welnu, ook melkzuur baciilen worden gekweektdeze zijn het, die ia de melk de suiker, waarmeê zy zich voeden, omzetten in melkzuur. Echter, niet éene soort, doch onderscheidene soorten van melkzuur-bacillen heeft men gevonden. Zoo werd ontdekt, dat de bacil, welke in den zomer de melk zuur maakt, een andera is dan die, welke in den winter de melk zuurt. Prof. Fukker te Groningen hield het er zelfs voor, dat elke landstreek haar eigen melkzuur bacil bezit. Het is gebleken, dat het volstrekt geen onverschillige zaak is, welke soort van bacil de melk zuurt, want het aroma, de geur en smaak der boter, zyn daarvan zeer afhankeiyk. Zoo is het mogeiyk zyn boter een fijner aroma te schenken, door zyn melk te zuren met een ander soort meikzuur- bacil, nadat men daarin aanwezige bacii len heeft gedood. Man zietdit is een hoogst belangryke zaak, waarvan de zuivelboer, in zyn eigen belang, verplicht is kennis te nemen. En nog een andere bacil-soort dient hy te kennen de boterzuur bacil, die van de melksuiker het zoogenaamde boterzuur fabriceert, hetwelk de boter ranzig maakt. Zoolang de melkzuurba cillen aan het werk zyn, merkt m6n van de boterzuur-bacilien niets, doch zyn de eerste uitgewerkt, houden deze op zich voort te telen, doordat zy ten gevolge van eigen afvalstoffen te gronde gaan, dan komen andere bacillen en onder deze de boterzuurbacillen aan ds beurt. Vooral in oude karnemelk zullen er dus vele worden gevonden en hieruit biykt, hoe men door het aanzuren der melk door middel van karnemelk zyn boter kan bederven. Men geve hierop acht I zoo zij slechts zoover kon gebracht worden, dat zy den ouden man verliet om tot my te komen indien zy zoo valsch en slecht was als eene vrouw zyn kon, dan verzeker ik u, by ai wat heilig is, dat ik de gelukkigste mensch zyn zou.» Archibald was verbaasd en geschokt door den hartstocht zyns broeders en hy zeide met smart„Dat kunt gy niet meenen, Maurits I» „Ja, dat kan ik wel," was het norsche antwoord. „Is het, omdat op deze wyze uwa wraak op de Kelpdales volkomener omdat op deze wyze het hart des grys- aards door haar breken zou „Neen, dat is bet niet,» zeide Maurits „ik begon met myae wraak, nadat ik ontdekt had dat Richard Kelpdale te Parys was, en ik eene macht over hem had, waaraan hy zich niet kon ontrukken. Nu kwam de oude wrok weder in my op, en maakte my beklagenswaardig en laag. Ik begon het leven van een avon turier, zonk al dieper en dieper, tot dat ik MissKslpdale te Parys ontmoette. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1903 | | pagina 1