ongs Zaterdag 13 December. imteisis teste. EN. Bo. 294. 40e Jaargang 1902 FEUILLETON. •ode Dailclijti iiigaHiiile Ja.trlijkscne lijfrente voor f 100 gestort kapitaal. voor mannen.voor vrouwen. 6 83 7 54 8 39 9 57 11 I 18 13 51 6 I 65 7 i 24 7 99 9 I 10 10 72 13 03 s 70, 80, 90,1.- 1.-, 1.20, 1.40 I,1.-, 1.20, 1.50 II.20 3, 1.60. feil, Bisschop en |J45 cent, Roode j 40 ct. p. fleach. korting. ZANDDE, Dok. vraagt Ka- Pension. Isopgaaf worden eau dezer Court. Januari eene Lissen, Nieuw- litenshuis. I i -ia N S I tiSBShSSSS lm 4 50 (süass 12 B0 115 55 6 53 45 'oitmarkt PisisS5i> kerkdagen"' 3 23 U6 i 20 2 5 7 7 20 8 33 pulliLMST. 6 20 7—7 60 1020 10 iO 1 30 2 220 14 20 5 62 i 10 6 30 7 10 1010 10 30 am 120 1 40 |3 50 410 *30 8 80. igLÜE. 13 30 c) 3 55 |>6g) a 50c) het vert.ek praaien es feus, Bor- Baraeeie g<i. a Nausea vgstatioa VLISSIKSCHE COURANT. PrtJs per drie maanden f 1.30. Franco per post f l.iO. Aizonderiyke nummers b cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren cl rechtstreeks by den Uitgever F. VAN BB VKLBB Jr., Kleine Markt, I. 187. ABYEBTENTEËNvan 1-4 regels^ 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. BIJ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr|]s slechts tweemaal berekend. Groot» letters en cliché'* naar plaatsruimte. YwnwRfai ef Soa- ast faaatfas**. it oommiEUiMK' tO, ABoB&9a!t<satt-Adv«rt«BtiSK op ssot roordoellge voorwaarden. Minister Emys f. Hedenochtend bereikte ons uit 's Qra- venhage de telegrtfhche tyding van het overlijden van den minister van marine, den vice-admiraai G. Kruys. Zooals bekend was de heer Kruys reeds getuimen tijd lijdend, zoodat zijn portefeuille dan ook ad interum werd waargenomen door den minister van oorlog, generaal Bergacsius, De overledene, die een eervolle loop baan bij de marine achter zich bad, had ook reeds vroeger de portefeulllle van marine bekleed. (Zie Laatste Berichten) Staatsbegroting 1903. Blijkens de memorie van antwoord op hoofdstuk justitie is het wetsontwerp tot aanvulling der wet op de vermogens belasting, ten doel hebbende het tegen gaan van onjuiste aangiften, is nagenoeg gereed en zal binnenkort de Tweede Kamer kunnen bereiken. Bet denkbeeld om de beêediging dier aangiften ver plichtend te maken is daarbij niet gevolgd. De indiening van een wetsvoorstel tot gedeeltelijke herziening der peisoneele belasting zal zooveel mogelijk worden bespoedigd en kan in den loop van dit zittingsjaar tegemoet worden gezien. De klacht over de belasting der paarden van hotel- en stalhouders is in overweging. Na de op 23 September jl. door den minister van binnenl. zaken gedane mededeeling is het advies der hooid- commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen ingekomen. Een wetsontwerp omtrent deze zaak zal wellicht nog in den loop van Januari de Tweede Kamer kunnen bereiken. De minister ontkent geenszins de nood zakelijkheid van een herziening der wet omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde, maar evenals ten vorigen jare acht h(J het oogenblik daartoe niet gunstig, nu een nieuwe tariefwet in bewerking is. Wanneer uit de ingewonnen adviezen der plaatselijke en gewestelijke autori teiten geen genoegzame overtuiging wordt verkregen, dat het beoogde doel van verlotingen inderdaad zal worden bereikt, pleegt het verzoek tot het houden daar van te worden afgewezen. De minister blijft bezwaar maken tegen het overdragen van de functie van betaalmeester aan de ontvangers. Er is by de Ned. BaDk nog een bedrag van plm. f26.000 en in de kassen der betaalmeesters plm. f 15 000 aan 21/3 centstukken voorhanden. De commissie van hoofdambtenaren aan wie is opgedragen de bestaande regeling omtrent bezoldiging en bevor dering der ambtenaren van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen vrij naar het^JUngelsch. 32.) Sir William Keipdale had zich van het terrein meester gemaakt hy wist reeds hoe hy bet zou behouden, door waakzaamheid en goed toe te zien. „Ik wist niet, dat gij een broeder te Carrisford halt, Mr. Hope,» zeide hy, het woord tot Arehibald richtende„en voorzeker had ik niet kunnen denkeD, dat by my de eer van zyn bezoek op Aver Court zou aandoen. Welk heeriyk weer hebben wü in den laatsten tyd," voegde hy er by, zich tot Maurits wendende. „Men kan geen beter weer verlangen voor het buitenleven, Sir William,» te onderzoeken en voorstellen te doen om in die regeliDg de noodige verande ringen te brengen, heeft haar veel om vattende taak nog niet ten einde ge bracht, doch voor eenigen tyd een voor- loopig voorstel ingediend omtrent bezol diging en bevordering van sommige categories dier ambtenaren. Ofschoon ook de minister een nieuwe regeling urgent acht, mag niet van hem verwacht wor den dat by haar degelijkheid aan den drang om bespoediging zou opofferen. By de volgende begrooting zullen de voorstellen worden gedaan. Aan den Volksbond, vereeniging tegen drankm sbruik, is in Juni 11. door den minister het verzoek gericht, om hem nader te willen inlichten nopens de uit komst van het door haar ingestelde onderzoek naar de samenstelling van gedistilleerd, zooals dit in het klain hier te lande wordt uitgeschonken. De gewenschte inlichting is in het begin van November door het hoofdbe stuur van die vereeniging verstrekt. Of schoon door den minister niet gedeeld wordt in de vrees, dat door het gebruik van gemetbyleerd gedistilleerd als drank een belangnjk bedrag aan de opbrengst van den gedistiileerd-accyns zou worden onttrokken, beaamt de minister volko men de wenscheiyitheid, om ook het min of meer sporadisch misbruik tegen te gaan. Het maakt dan ook reeds eenigen tyd een punt van overweging by hem uit, op welke wyze dit euvel zal zyn te keeren, zonder het Industrieel gebruik van gemetbyleerd gedistilleerd al te zeer aan banden te leggen. Het aantal hectoliters gedistilleerd ad 60 pCt. dat in de laatste vyf jaren met houtgeest werd vermengd, bedroeg in 1897 29.395, 1898 32.064, 1899 34.719, 1900 37.927, 1901 41.814. De beantwoording van de vraag „of bet regel is by de benoeming van een directeur der registratie den oudsten in specteur 'in dienstjaren daarvoor te kie zen", luidt ontkennend. Overigens heeft by de benoeming van directeuren der registratie de kroon onbeperkte vryheid van keuze uit de ambtenaren der regis tratie. Da verkiezing in Amsterdam III, De „Standaard" maakt berekeningen, hoe de heer Troelstra aan de meerder heid gekomen is, maar beweert ook, dat die berekeningen toch niets aan bet feit veranderen, dat de heer T. gekozen is alleen gelooft het blad niet, dat, al mogen er eenige Cdristenen op hem ge stemd hebben, de massa der Christeiyke arbeiders zich heeft laten overreden dat te doen. De heer Troelstra zal nu aan het werk gaan en zijn werk zal „veel parlementairen tijd kosten", want hy gaat in de Kamer „deroode vaan" plan ten, de tegenpartyen tuchtigen en mas kers afrukken. Het blad zegt dan Die arbeiders, die zich over deze ver kiezing verheugen, die er zich voor heb zeide Maurits. „Gy woont misschien in de stad t' „Ik ben steeds buiten 's lands." „Mag ik u vragen waar gy woont?» „Te Parys,» zeide Maurits, min of meer sleepend. „O, een bekooriyke plaats voor een man van beschaving en smaak, en die toegang heeft tot die Parysche kringen waar een vreemdeling, die niet van den echten stempel is, zoo moeilyk toegang vorkrygt. Gj hebt zeker zeer veel vrienden te Parijs. „Zeer vele," zeide Maurits, die zoo kort mogeiyk zyne antwoorden gaf, daar de overdreven beleefdheid van zyn gastheer hem eenigszins verlegen maakte. „Wy zullen straks gelegenheid hebben de onzen te vergelyken," zeide de baronet. „Het is ons altyd aangenaam als men iemand ontmoet, die zich in dezelfde kringen, als wy weleer, zich bewogen heeft die de vrienden kent welke hij gekend heeft, of de zonen dier vrienden, die hem zyn vooruit gegaan.» „De kring in welken ik my te Parys beweeg is die van een man van zaken, Sir William, Ik zal dus waarscnyniyk hen niet gekend hebben, die ben ingespannen, zullen nu wys doen als ze eens letten op de vruebt, die mr. Troelstra's optreden in de Kamer voor hen afwerpt. Want daar komt het natuuriyk op aan, Van profetiên onthouden we ons ook op dit gebied doch dat onze verwach ting niet hoog gespannen is, willen we wel zeggen. Dat is natuuriyk geen miskenning van de onbetwistbare talenten, waarover de socialistische leider beschikt. Neen, de werkeiykheid zal ook hier doen zien, dat alle willen nog geen kunnen is. „De „Maasbode" beklaagt het libera lisme Arm, aftakelend liberalisme I De socialistische Kamerfractie is nu stegen op een ledental van 8, de liberale gedaald op een van 25. En wat voor eerstgenoemde het meest beteekentdoor het weerommekomen van ha: en leider zullen bare organisatie en takiiek verbeteren, en zal haar in- grypeu op den parlementairen arbeid zich sterker doen gevoelen. Zoo zit thans Troelstra op den zetel, die door Hartogh en den Hertog voor het liberalisme gehouden werd. „Het Centrum" meent, dat Amster dam III nog geen socialistisch district is gewordenhst kan weer veranderen, indien maar de andere partyen leeren organiseeren, propageereu en met kracht en yver wetk^n, want Deze stemming is dan ook geen zuivere partystemming, of, wil m=n liever, geen zuivere beginselstemming geweest. De meerderheid, door mr. Troelstra verkre gen met allerlei kunst- en vliegwerk, doet denken aan een hoog opgeblazen ballon, die een volgende maai aanmer- keljjk aan omvang verli-easn kan. Zy werd verkregen door den invloed van Polak, den grooten man van den Naderlandschen Diamantbewerkers bond door bet toedoen van de heerea Treub, Kerdyk en Drucker; door de elementen der anti-clericale party, die het oogenblik schoon zagen, om een gehate tegeering te dwarsbeomen. Marine begroeting. Een der eerste werkzaamheden van den tijdeiyk opgetreden minister van marine, den heer Bexgansius, is geweest de omwerking van het ontwerp-marine begrooting voor 1903 tot een kredietbe grootingswet. De vooroereiding daarvan is thans zoover gevorderd, dat dit voorstel nog deze week aan de Tweede Kamer zal kunnen aangeboden worden. Ongevallenwet. Da gisterenavond verschenen Staats courant bevat verschillende besluiten tot uitvoeriDg van de Ongevallenwet. Een besluit van den 8en December bepaalt, dat de Beroepswet zal in werking treden op den tweeden dag na dien der dag- „0, een echt man van zaken weet zich tot op de hoogste sport van den ladder te verheffen. Uw broeder is nu ook een man van zaken," zeide hy met zyn witten handschoen op den aannemer wyzende, „en kan tegen den beste onzer opwegen. Gjj hebt onge- twyfcid van net schoone vooroeeld u door uw broeder gegeven, geprofiteerd „Zoo ik dat gedaan had,zou het beier voor my geweest zyn", was het ant woord „maar de kansan myns broeders waren niet de mynen en hy is my in den wedstryd des levens vooruit gesneld.» „Misschien was het begin niet ge lukkig voor u," zeide de baronet op achteloozen toon. „"Wallicnt was er iets nat u weerhield, of uwe zedigneid doet u aldus spreken, ten einde niet uw eigen lof uit te bazuinen, „GJ zjt beiden, verbeeld ik mg, jongelieden, die zich van de wereld liever afzonderen Een donkere tint kleurde de wangen van den j oogsten broeder, en bij sloeg een langen en vasten blik in de hel dere grauwe oogen van aen baronet. Was dit beleefde spotterny, of kende de gastheer het karakter zyner gasten niet? HJ wist het niet, en het was teekening van het Staatsblad, waarin die^wet geplaatst is. Het ressort van den raad van beroep, gevestigd te Middelburg, strekt zich uit over de provincie Zeeland. De Directeur Generaal der Post en Telegrafie. Naar aanleiding van het bericht in een der bladen, als zou de nieuwe directeur-generaal der post en telegrafie reeds een reorganisatie van zyn personeel ter hand genomen hebben, verneemt „De Tel.", dat daarvan in den eersten tyd nog geen sprake is. Wel kan worden medegedeeld, dat de directeur-generaal reeds werkzaam is geweest ten bate van het beambtencorps. Vele overmatige diensttyden zyn aan- merkeiyk ingekort, waartegenover het personeel is uitgebreid. Zoo is ook de positie van de conducteurs der brieven malen op de treinen verbeterd en de loop van vele postboden binnen normale grenzen teruggebracht. Ook werd verze kerd, dat de directeur-generaal het boe testelsel in byzonderheden heett onder zocht en de werking daarvan persooniyk geverifl rerd. Het hoofdbestuur van het Nederl. Oaderwyzers-Ganootschap heeft aan de afdeelingen de vraag in overweging ge geven of het niet wenscheiyk is, over te gaan tot oprichting eener Brandwaar- borgmaatschappy. Het is daarby uitgegaan van de over weging, dat vele maafschappyen eene aanzieniyke winst afwerpen voor de aandeelhouders, on dat een aantal kleine maaiechappyen, in de laatste jaren opgericht, tot bloei zyn gekomen. De onderneming zou, daar het beroep van den onderwyzer ten opzichte van brandgevaar zeker een der minst gevaar- ïyke is, belangryke fiuancieele gevolgen kunnen hebbenle. onmiddeliyk voor het N. O. G.middeliyk of onmiddeliyk voor den onderwyzer. Een aantal vragen zyn er by gevoegd, die by oprichting der maatscbappy, betrekking hebben op daardoor noodige wijziging der statuten. De antwoorden der afdeelingen wor den ingewacht vóór 1 Maart e. k. By eenige regimenten infanterie bestond tot nu toe de gewoonte om de cantinea dei soldaten des avonds by een gering aantal bezoekers te sluiten. Boor den inspecteur van het wapen is thans bepaald dat, hoe gering het aantal bezoekers ook moge wezen, de cantines steeds geopend moeten zyn, met uitzondering van enkele uren in den morgen, als de troep is uitgerukt, ten einde de lokalen schoon te maken. Deze maatregel is door den generaal genomen om te voorkomen dat de sol daten des avonds zich in verkeerde ge niet gemakkeiyk dit te raden. Hy ge voelde zich hier nog niet te huiszyn broeder had hem tegen zyn zin her waaits gesleept en de moeiiykheid van de rol, welke hy hier te spelen had, doorzag hy geheel. Vreemd was het, dat Sir William hem nog niet aan zyne kleindochter had voorgesteldmaar de baronet scheen praatziek, zoodat het verzuim zonder opzat kon zyn, en spoedig zou hersteld worden. Arehibald meuude hy, had dit verzuim kunuen heratellen, of iets gezegd hebben, om Miss Keipdale op hem oplettend te maken en echter was hy als aan den baronet gekluisterd, zonder eene veront schuldiging te kunden vinden, om van bem ontslagen te komen. Hy beet op zyne tanden en verwenschte óe dwaas heid, die hem te Carrisford gebracht had. Hy vervloekte zyne zelfmisleiding die hem te veel op zich zelvenenzyne plannen had doen vertrouwen, op zyne eigene onbekendheid met het karakter van zyn broeder Archibald, dien hy altyd beschouwd had ais onnoozel, voortvarend en gemakkeiyk te misleiden, en die echter het geheim scheen te doorzien, dat hy in zyn hart voor elk ander meende verborgen te hebben. legenheden, als kroegen enz., zullen begeven. De Koninkiyke Pakketvaart Maatschap- py te Amsterdam zal hare vloot met een 5 tal schepen vermeerderen. De aanbe steding hiervan zal nog deze maand plaats hebben. Biykens by bet departement van marine ontvangen bericht ie Hr. Ma. pantserschip „KoniDgin Regentes", onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. van Woerden, 10 dezer te Perim aangekomen. Voorbereidend militair onderricht. Men schryft aan het „Hbld.' AUerwege in den lande is het geven van het voorbereidend militair onderricht in vollen gang. Aan yver ontbreekt het niet, allerminst van militaire zyde. In den laten avond zien wy het onderwij zend personeel (officieren en onder-offi cieren) voorzien van lantaarns door de Betuwe dwalen, soms verder dan een uur van het naastbyzynde station, om hun leerlingen te bereiken. Vorige jaten mocht van een rytuig gebruik worden gemaaki, doch die gouden eeuw ia voorby. IJver alleen zal bljken niet voldoende te zyD, om de aanstaande militieplichti- gen in het bezit te stellen van het ge tuigschrift voor viermaanders. Men is algemeen van oordeel, dat het programma te zwaar is en dientengevolge aan wei nig adspiranten genoemd getuigschrift zal kunnen worden uitgereikt. Delftsche Slaolie-kwartetspel. Van de Directie der Oiiefabriek te Deifr ontvingen wy dezer dagen een exemplaar van haar jongste reclame-middel voor de bekende „Delfische Slaolie." Het bestaat in het aloude gezelscbapspel, dat zeker een ieder in zijn jonge dagen heeft ge speeld, thans echter geheel en al toege past op de Delftsche Slaolie. Het spel bestaat uit 60 kaarten, waarvan elk eene afbeelding vertoont, de verschillende ba- dry ven in de fabrlkatie, den verkoop en het gebruik der olie voorstellendevan af de grondnotenplantage in Egypte, den zwarten ploeger, de grondnotenstruik en den grondnoot, tot aan de verschillende gebruikers, den kok, den banketbakker, den margarinefabrikant, toe. Tot de laatste serie behooren de ryke kruidenier, de gezonde mensch, de verarmde dokter en de bekranste flesch Delftsche slaolie Eene uitvoerige, duideiyke beschryving van het spel is in het deksel van de doos, waarin het bewaard wordt, aan gebracht. WJ houden ons overtuigd, dat dit spel, in elk gezin waar het ontvangen wordt in ruimen getale wordt het in de verschillende steden van ons land op doelmatige wyze gratis verspreid voor de lange winteravonden harteiyk welkom zal zyn. Archibald, na Sir Williams buiging beantwoord te hebben en zich een weinig verrast gevoelende door de sty ve be leefdheid, die de ontvangst kenmerkte, had zich naar het raam begeven, waar de jeugdige gastvrouw zich bevond. Arehibald was geheel vervuld van dat eene plan, dat eene verlangen, om dat gene te ontdekken, wat hem veront rustte en zoo Louisa Keipdale onder een microscoop was geweest, had hy haar niet nauwkeuriger kunnen onder zoeken. Hy vond haar in diep gepeins verzonken in het park, met nare banden aan de leuning van een stoel geklemd, hare oogen als op een ver verwyderd voorwerp gevestigd, dat hare veront waardiging had opgewekt, hare neus gaten gezwollen, haar boezem kramp achtig hygende. Toen hy by naar kwam keerde zy zich om en zag hem aan met eene overdrevene belangstelling, vereenigd, naar het hem toescheen, met een hevigen wrok, die in weerwil barer inspanning om kalm te schynen, een hoogen bios op hare wangen deed ontstaan. Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1