tót feuilleton. 3 N. lodtinlp Donderdag 11 December. lanMseiie iericiita. 40e Jaargang 1902. Bo. 292. Jo, 80, 90,1.- 1.20, 1.40 |.-,1 20, 1.50 20 D Van week tot week. ft ft ft 5, 1 60. Bisschop en cent, Boode ct. p. fLsch. korting. ANDEE, Dok. Itjes. 100. Boek- |St. Jacobstr. terstond eena |oud H. 28. ELOËT i 3 SO c) 3 55 is 30c) hat vertrek Sorselsn so pkena, Bor- |r Boraaelen Ikt, llegd. pan Neuzen rwegstciion 7 25 7 58 8 48 |10 1 7J33 '10^14 112*1115 vervoeren 28 1 25 3 10 3 50 4 6 4 22 1* 63s 7 2® 85V 8 2* 8 S8 VLISSIKGSCHE COIIRAAT. PrJJs per drie maanden 1.30. Franco per post l.iO. alzonderi£ke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN m VKLBK Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVKRTENTIÈNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. B{J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prQa slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichb's naar plaatsruimte. V ersaluJfiS öagei^As, sfSgeooKéeié cp Ssra- es teomagefl. Talephoomromtssf ÏO. Abonceasents-Advept^nöSn op Beek roordeellge voorwaarden. Wederom bereiken ons treurige be- richten omtrent datgene wat men, met eenen algemesnea naam, de sociale be weging in Rusland noemt. Zy zijn dit maal ontleend aan „de Regeeringabode» en dus van officiëelen aard. Of zy daar om meer te vertrouwen zijn wagen wij niet te beslissen. Trouwens, in Rusland heeft men minder reden dan elders om de waarheid te verbloemen. Benige duizenden werklieden van den Wladikankas-spoorwegmaatachappö te Rostof hadden het werk gestaakt,eischen- de heoger loon en korter arbeidsduur, doch verspreidden daarbij oproepingen, onderteekend door het zich noemende „Donsche Comité der sociaal-democra tische arbeidsparty in Rusland." Toen de termijn voor het hervatten van den arbeid verstreken was en de werklieden bleven vergaderen, kregen de kozakken last om hen uiteen te dry ven, en, toen dit niet gelukte, werd vuur gegeven. Er vielen een aantal dooden en gekwetsten en evenzoo aan een ander station, waar hetzelfde gebeurde en bovendien een honderdtal personen in hechtenis werd genomen. Br heet weder een onderzoek te worden ingesteld, dat natuurlyk op niets uitloopt. De almachtige Russische bur- geriyke overheid, in verband met het voor alle gebeuriykheden beschikbare militair gezag, duldt nu eenmaal niets, wat in een naar Westersche begrippen geciviliseerden staat, als iets zeer natuur lijks en rechtmatigs wordt beschouwd zoolang de wet niet overtreden of de orde niet verstoord is. En hoe zal men nu optreden tegen de overgebleven Siberische nomaden stammen, die aangezegd zyn om vaste verbiyfplaatsen te kiezen en zich dus te begeven in het gareel der Russische be schaving Zy hebben van den Keizer op hunne smeekbeden niets gedaan kunnen krygen en zullen zich dus moeten tied er- ze, ton." Zaï dit, heeft men zich van verschillende zyden met ernst afge vraagd, niet volkomen geiykstaan met uitroeiing, in zooverre nameiyk als een laugzaam maar zeker uitsterven, met uitroeiïog volkomen geiyk staat vrij naar hettEngelsch. 30.) Eindeiyk sprak hy „Wy moeten zulke dwaze gesprekken vcor het vervolg laten rusten. Zy ont stemmen ons beiden. Het verleden biedt my geen schoon gezicht aan, en de toekomst kunnen wy alleen vermoeden laat ons dus wys zyn en voor het tegenwoordige leven, Louisa. Welke japon zult gy aan het diner aandoen Louisa was verwonderd over deze vraag. .Daarover heb ik nog niet eens ge dacht, grootpa." .Een witre japon behaagt my hat meest dan ziet gy er net beste uit. ,Is het dan noodzakelijk dac ik er van avond zoo -uit zie vroeg zy lachende. .Ken meisje moet zorgen altyd haar beste beentje voor te zetten," ztide by ernstig. „Men kan niet woten, welke gevolgen het hebben zal. Bovendien „O, grootpapa, gy hebt uwe geheime redenen met dit diner dit zie ik duidelyk." Wat men in andere staten aan een bepaald deel der bevolking onmogeiyk zou kunnen toestaan, Ztlfs aan enkele personen by de wet verbiedt, zou men, onder zekere voorwaarden, in Aziatisch Rusland waariyk nog wel kunnen per- mitteeren. Maar, neen, Rusland moet met alle geweld een beschaafde staat worden 1 Zoo is het voorstel van Von Kardorff dan in den Duitschen Rjjkadag ontvan- keiyk verklaardmet andere woorden, waardig om te wordea behandeld en in stemming gebracht. Maar de zaak zelve is daarmede in het geheel niet beslist. De oorlog is daarmede eerst recht begonnen en een nieuwe party heeft zich duideiyker dan ooit by de strydenden gevoegd, in niets minuer dan den persoon van keizer Wilhelm, door zyn rede tot de deputatie der werklieden van Breslau. Een vorst midden in de partyen 1 Maar daarmede is ook beslist, dat de stryd eenmaal zalgaan om den vorst zelf. De werklieden moet6n een eenvoudig, rechtschapen man uit de werkplaats naar het parlement afvaardigeneen echte vertegenwoordiger van den Duit schen arbeidersstand. O hé, als diezeifde werklieden, hoogBt- waarschijniyk met een beetje pressie van boven aan het station verschenen, de c-yn eons verkeerd deden springen en Z. M. een sociaal-democraat op het dak schoven, met wien men niet wil samenwerken tot heil van land en volk dergeiyke verrassingen zyn me6r ver toond. Men, maar 't is ook maar een men, zegt dat Z. M. al op een staatsgreep peinst, om uit de impasse te geraken. Laat ons gerust wazenhet Duitsohe vaderland is gelukkig nog een verzame ling van verbonden, maar zelfstandige ryken, wier vorsten en regeeringen er cuk nog zyn, waaronder die de allures van den Europeesohen Negus niet met volkomen vertrouwen en ingenomenheid gadeslaan. Met dat al is de zaak treurig genoeg. Men legateert den Keizer miliioenen, maar wie zal hem de echt constitutio „Gy hebt geiyk en ik zal ze u me- dedeelen wy willen u niet omtrent alles onkundig houden, vooral u niet, die zoo nieuwsgierig van aard zyt, zeide hy, met een vriendeiyken glimlach. „Wy moeten op onze hoede zyn en zeer beleefd. De menseden zeggen, dat ik in de laaiste jaren zoo norsch en scherp gewerden ben. Welk een onverantwoor- deiyk beweren, Louisa, ik, zoo bedaard en zachtzinnig als een lam, zoo men my maar niet tegenwerkt. It geloof zeker, dat de dorpelingen, dien Schot schen aannemer eene fraaie schildering van myn karakter gegeven hebben, en tocb, ofschoon ik op verdediging voor bereid ben, moet gy my helpen, om rnr. Hope voor my in te nemen. Hg beeft bet voortdurend bestaan der beunen van Carrisford in handen, en ik zou ze zoo gaarne willen redden, tegen weiken piys ook." „Hoe, zyn de beuken ook verkocht riep Louisa, hem met tranen in de oogen aanziende, „Myne beste oude vrienden mijne gunstelingen, die door niets kun neu worden vervangen waartoe die heiligschennis „Ja, en wy zullen op zyn gevoel kunnen werken, zoo wy te samen ééae tijn trekken en onze kaarten goel spelen. Hij is een duivels stytdooidig beest, dat neb ik al gemerkt," zeide Sir William, „Maar achter die domme uitdrukkingen op zyn gelaat, dat my maar niets be valt, zie ik toch iets dat mij wel bevalt, Ik weet niet waarom, want hy gedraag neele deugden schenken, die Duitschland in zyn Vorst zoozeer wenscht en behoeft Wy hebben het wel voorspeldhet aftreden van den heer Sagasta en de zynen in Spanje en zyn wederoptreden, door de hofparty uitgelokt, was niets dan uitstel van executie en geschiedde slechts om de liberale partij nog meer te ver zwakken. De collega voor marine in het nieuwe Kabinet wilde schepen hebben, oorlogskruisers, en men moet het toege ven, al heeft een land al zyn koloniën verloren en_ schoot zyn geheels marine er by in, een minister van marine zon der schepen is eigeniyk niemendal. Maar toen dat zoo vlot niet ging, was het einde reeds gekomen. Andermaal vroeg het Kabinet Sagasta ontslag, en ofschoon het hof de_ zaak nogmaals in huffeiyks overweging hield, ditmaal was de boodschap meegekomen, dat de heer Sagasta er genoeg van had. Dus zullen de conservatieven het nu eens moeten probeeren, hun hoofd is de heer Silvela, die, nadat hij door den koning was aaDgewezen, zied al vry spoeaig van zyn taak als Kabinetsfor meerder heeft gekweten. Hy zelf treedt alleen als president op. De slotsom der geschiedenis is dus dat de conservatieve hofparty de over winning heeft behaald, nadat men de liberale party genoeg had laten verzwak ken, om met eenige hoop op levensvat baarheid te kunnen optreden. Sagasta ziet men overigens zonder leedwezen heengaan, zooals men een man ziet heengaan, die alleen nog maar teert op zyn overigens schitterend staat kundig verleden. Zooals te verwachten was, zal de eerste daad van het Kabinet Silvela wezen, om de Kamers te ontbinden, daar de eigenlyke conser latieven er in de minderheid zyn. Z'j krygen nu de meerderheid, maar dan alleen door den invloed der oiflriële personen en lichamen. Waarschyniyk zullen de radicalen zich flink roeren. Do invloed der hooge geesteiykheid komt er door een en ander ook weer boven op, en zoo kan men zich op hernieuwd verzet van het volk en nieuwe beroeringen voorbereiden. Amsterdam III. Zoo is de leider der sociaal-democra tische arbeiders-party, de heer mr. P. J. Troelstra, eindeiyk weer in de Tweede Kamer gekomen. Hy weid gisteren in het derde district van Amsterdam gekozen met niet minder dan 3397 stemmen, tegen slechts 2595 die op zyn liberalen tegen canöidaat, den heer J. W. IJzerman, die bovendien nog door de anti-rev. en katholieken werd gesteund, waren uitgebracht. Dat de sociaal-democraten een mooie overwinning behaald hebben kan niemand ontkennen. Algemeen was gedaebt dat, wie ook gekozen zou worden, het maar net op zyn kantje zou zyn, doch dat de heer Troelstra 800 stemmen meer zou verkregen hebben, daar zal wel niemand op gerekend hebban. By de herstemming werden een groote 1000 stemmen meer uitgebracht dan by de eerste stemming en mr. Troslstrazag zyn stemmental van 2476 by eerste stemming met meer dan 900 ryzen. De verkiezing van mr. Troelstra zal voor de regeering zeker ook geen aan gename verrassing zyn. Taans is het aantal socialisten in de Kamer op 8 ge bracht en hebben dezen hun leider terug, wat zeker niet tot bekorting en kaimee ring der debatten zal strekken. Dat de sociaal-democraten over deze overwinning zulien juichen en de ver kiezing te Amsterdam gisteren op fees telijke wijze is herdacht, laat zich be- grypenzy hebben er alle reden toe. Staalman nu zyn mandaat ter beschik king stelde zyner kiezers. Hoogstwaarschyniyk zou hy dan toch wel als socialistisch candidaat herko zen worden, doch zyn positie zou dan in constitutioneeien zin zuiver zyn, nu is ze zoo onzuiver mogelijk. zich ailes behalve beleefd jegens my, en nog nimmer heb ik een meer terug stootenden blik gezien, dan hy heeft." „O, dat schijnt zoo zyn manier te zyn." ,Hoe 1 Is die zelfde blik u dezen morgen ook in het oog gevallen o, ja, het is zeker zoo zyn manier, en hoe eerder hy die aflegt, des te beter. Ik zal het hem zeggen, zoodra wy van hem de belofte hebben afgedwongen die beuken te sparen." „En hem beleedigen „Dat zal hem z(jne belofte niet doen verbiüken, en zoo by ons verlangen toestaat, nu dan zal ik dengeheelen avond my geen enkel hard woord laten ont vallen, zoo ik het maar eenigszins kan voorkomen. Ik üeb den ouden dommen Pray se ook genoodigd." „En Mary, hoop ik." „Mary natuurlyk ook. Gy zult gezel schap van uwe eigene sekse noodig hebben, terwyl wy nog een weinig by den w|jn biyven zitten. Gij kunt dan met Mary over de Paryscne modes praten, tot ik met de üeerea by u aan de theetafel verscnyu, en dan, Louisa, neem dan alle mogeiyke attenties voor uien üoutkooper in aent, en als gy ham dan zoo debt ingenomen, waag dan den aanval en vraag nem om het Behoud der boomen en a;s hy u dan kan wei geren is het meer dau ik ooit hjo kun nen doen. Toen ik op zyn lseftyd was dia schoone leeftyd", liet hy er met een zucnt op voigen „was het my oa- Ee Helderscho afgevaardigde. De houding van den heer Staalman schryft „De SiichtscheCt.",isonzesinziens in constitutioneeien zin onhoudbaar ge worden. By de verkiezing van 1901 is hy niet alleen candidaat gesteld door een kies- vereeniging, die aangesloten is by het centraal comité, doch heeft hy de depu tatea-vergadering bygewoond en het daar aangenomen program van actie aange legd op samenwerking met de andere Christeiyke partyen—mede aanvaard. By da stembus van 1901 heeft hy den steun der R.K. Kiesvereeniging zich laten welgevallen. En nauweiyka gekozen heeft hy zich tegen het Kabinet gesteld op een wyze zóo vonynig en bitter, dat zelfs de be steding der sociaal-democraten, daarby vergeleken, zacht was te noemen. Naar onze meecing zou het biyk zyn van politieke eerlijkheid dat de heer mogeiyk eene dame iets te weigeren of het zou misschien een oude geweest zyn. En by zal het u niet weigeren, al was het dat myn eerste schot op zyn dikke huid was afgestooten. Wy zullen samen, Louisa, gy en ik, aartssamen zweerders die wy zyn, dezen avond eens een grap hebben met dien aannemer." Sir William Kelpdale wreef in zyn opgewondenheid in zyn magere handen, zyue oogen glinsterden ongemeen en een kleine schorre lach zelfs ontsnapte hem Hy was zeer opgeruimd, hy had de waar heid gezegd, toen hy zyue kleindochter zeiide, dat hy sedert jaren niet zoo ge lukkig geweest was als dezen morgen onder de groene beuken, welke dagen door Archibald Hops geteld waren. Daarop verliet Louisa Kelpdale hem op zyn verlangen hy verzocht haar tegen den avond een weinig op de piano te oefenen. Zy was het instrument volko men meester en Sir William dacht dat die mr. Hope misschien ook, zoo geen meester, dan althans een liefhebber was, Het verheugde hem, dat mr. Hope zien niet in. alles aan het contract had ge houden en deze by bem kwam dmeeren Hij kon zich dien zenuwachtigen angst niet verklaren, die hem in de laatste dagen had bekropen, dat Hope vertrek ken zou voor de terugkomst zyner klein dochter. In zyne betere stemming nam hy den nog altijd ongeopemlen brief uit den zak, dien L misa hem d9n vo rigen avond gegeveD had, en keerde dien besluiteloos om en wader om, tot hy Militaire zaken. Het Staatsblad no. 198 bevat een Kon. besluit van den 19 November 1902, betrekkeiykde lichting der nationale militie van het jaar 1903. Dit besluit bepaalt dat de lichting der militie van het jaar 1903 bedraagt 17500 man, waarvan 12 300 man ter volledige en 6200 man tot korte oefening zulien worden ingelijfd. Yan de ter volledige oefening in te ïyven manschappen wor den 515 man bestemd voor den dienst ter zee. In het jaar 1903 komen drie lichtin gen miliciens voor herhalingsoefeningen onder de wapenen voor den tyd van 4 weken die van 1897 van halt Juli tot half Augustus en die van 1899 en 1900 van einde Augustus tot einde September. Door bet legerbestuur is bepaald dat een proef zal worden genomen met de verstrekking van bruine boonen met aardappelen als middagmaal, waarby de aardappelen afzonderlijk zullen worden toegediend. Het ration brood zal tegenwoordig gebakken worden van gebuild en onge- build meel, Verkiezing Prov. Staten. De liberalen hebben te Leiden weer een mooie overwinning behaald. Daar werden tot lid van de Prov. Staten ge kozen de liberale heeren dr. E. F. van Dissel en H. C. Juta met 2019 en 1897 stemmen, tegonover 1788 en 1660 stem men die waren uitgebracht op de ver houden clericale caodidaten de heeren H. M. Sasse en mr. P. J. M. Aalbersa. De Nad. Bond van post- en telegraaf- baambten „De Po3t" beeft gepubliceerd een categorische opgave van grieven en misstanden bij de verschillende lagere ambtenaren der posteryen en telegrafie, en deze aangeboden aan den minister van waterstaat en aan de leden der beide Kamers. Attestation de vita. Door den minister van binnenlandsche zaken is het volgend schry ven gezonden aan de commissarissen der Koningin in de provinciën Ik heb de eer u te verzoeken, de aan dacht van de burgemeesters in uw ge- eindeiyk beweging maakte, alsof hy hem ongelezen in stukken wilde scheuren. „Waarom niet vroeg hy zich af, en in de flauws flikkering zyner oogen vertoonde zich eene nieuwe uitdrukking, waarvan wy tot nu toe nog geen ge tuigen waren. „Wat is er in dezen brief te gelooven ot te hopen, en hoeveel kwelling bevat hy misschien 7" Toch veranderde hy van gedachte, en de ongeopende brief verdween andermaal in den zak van zijn chamber-cloak. „Zulke tyding komt ten allen tyde vroeg genoeg," zeide hy met minach ting, „Job I* Op dit bevel was de knecht onmid- deligk by zyn meester. „Naar huis, Job." „Ja Sir William." Er was iets in den toon van den kneeht, dat de fijngevoeligheid van Sir William trof. Er was maar zeer weinig, dat dezen ontging. „Wel, Job, wat scheelt er aan. Zjjt gy misschien moede van'tkyken, Job?" „Een weinig", was het niet zeer on derdanige antwoord, terwyi hy zyn heer voortrolde, die echter naar hem omzag. „Wy zullen er verandering in bren gen, dat zal misschien beter naar uw smaak zyn. Gij houdt misschien meer van vlak." Job mompeide iets tusschen zijne tan den. Eenigen tyd gingen zy voort zonder een woord te spreken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1