B1JV0EG8E E, van Maandag 8 December 1902, JNo. 289. Vervolg Binnenland. Gemengd Nieuws. BEHOOEENDE BIJ DE VLISSIMSCHE COIRANT Een stap achteruit. Onder dit opschrift bespreekt het Soci aal. Weekblad het plan van de regeering om.by de wet machtiging aan te vra gen, zoodra dit noodig mocht blijken, by algemeenen maatregel van bestuur over te gaan tot htffing van een surtaxe op tuiker. t Aan de hand van verschillende arti kelen onzer Grondwet, zooals die sinds 1814 is gewijzigd, betoogt het blad dat bet steeds het recht van het Nederland- ache volk is geweest dat de regeerirg gelden van de ingezetenen noch heffen noch gebruiken mag, dan in overleg met de vertegenwoordiging. Wel was niet altyd dat recht even krachtdadig eerst in 1848 is het thans geldende beginsel in de Grondwet opgenomen geen opgaaf vtord, toegestaan voor langer dan een jaar. Ten opzichte van de bekende stryd- vraag omtrent het karakter van de Mid delenwet plaatst de redactie zich op het standpunt, dat deze een jaariy ksche mach tiging tot het innen van belasting is, terwyl ue afzonderiyke Belastingwetten slechts hoe, niet dat deze zullen ge- beven worden. Maar het krachtigste argument tegen de plannen der regeering ontleent het blad aan het.uitdrukkeiyk grondwettelijk voorschrift, dat geen belasting wordt ge heven, dan uit kracht van een wet. En nu wil da regeering zoowaar een belasting voorstellen, waarvan by alge meenen maatregel van bestuur in plaats van ny de wet zal worden uitgemaakt lo. of ze zal worden geheven 2o. tot welk bedrag. De grondwettige bepaling, die nooit sinds Hogendorps dagen is aan gevochten, aan de beteekenis waarvan nooit iemand heeft getwyteld, zal hier eenvoudig worden op zy gezet. Mocht de regeering nu aankomen met de poveie verdediging, dat ook overeen komstig haar voorstel uit kracht van een wet zal geheven woroen, dan is die by voorbaat weerlegd. Immers uit de Grond wet van 1814 leidt het blad af dat htffing uit kracht van een wet beteekent dat de belasting oy de wet geregeld moet zyn. Bovendien zou de volkomen vrye band die thans de regeering inzake de suikersurtaxe hebben wil, geheel tegen den getst van ons staatsrecht indrui- schen. Ten slotte zegt het blad dat het reeds nu opkomt tegen het plan der regeering om het gevaariyke van het precedent. Omdat net hier geldt een beginsel, waarvan meer afhangt dan men op het eerste gezicht zou zeggen, en omdat niet te spoedig en niet te uikwyls en niet te krachtig kan worden geprotesteerd tegen elke poging om inbreuk te maken op de rechten der volksvertegenwoordiging van (weluaast naar wy hopen de vertegen woordiging van het geheele volk) ten opzichte van 's Ryks fuancien. Bureau voor Handelsinlichtingen. Directeuren der Nod. Maatsch. ter bevordering van Nyverheid hebben zich met een adres tot den minister van wateistaat gewend, waarin zy er op vtyz.n dat van de f 4000 als jaariyktche byoragen, wolke moesten zyn toegezegd om met de verwezenlyking der plannen te beginnen, nu 13000 byeen is. De Haatschappy en ook andere in- schryvers ütbben echter ais voorwaarde gesreid, dat het geüeele bedrag vóór 31 December e. v. moet zyn volteekend, caar zy anders hunne mscnrrj vmgen intrekken. In dezen stand der zaak zouden direc teuren net zeer op prys stellen, indien door den minister nog vóór het einde van dit jaar een beslissing kon werden genomen over de richting waarin hy naar gestuurd wenscat te zien. Mocnt 't voüinemen zyn een bureau voor handelsiniicdungen van staatswege op te nebten, dan zou de Maatscnappy hiervan aankbaar nota nemen en zten gelukkig achten tot de erkenning van de uoodzakeiy«neld eenor üergeiyke in stelling te hebben medegewerkt, in het andere geval, dat ouk de minister er de voorkeur aan geeft om dit terrein door paricuiiere krachten te doen ont ginnen, zouden directeuren gaarne by- tyds vernemen of zy nog op den steun der regeering zouden kunnen rekenen, aangezien het anders hoogst waaischyn- iyk zou zyn, dat alle aan de voorberei ding dezer zaak bestede moeiten en kosten voor niet zouden zyn gemaakt. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ma. pantserdekachip .Koningin Regentes", onder bevei van den kapitein ter zee A. W. F. C. Van Woerden, 4 dezer te Port-Sail aangekomen, en heeft deze bodem, na het Suez kanaal te zyn ge passeerd, 5 d.a.v. van Suez de reis naar Oost-Indië voortgezet. VUasiugen, 6 Z)eo. Door Burg. en Weth. is tot klerk ter gemeente-secretarie alhier benoemd j de heer E. E. Torringa, ambtenaar ter secre tarie te Oosterwoide iFrieslaud.) Maandagavond 8 uur zal de Kamer van Koophandel alhier een vergadering houden. Onze m.ester-zaDger Jes. Orelio, wieria zilveren jubilé in alle plaatsen van ons land gevierd is geworden, heeft zich bereid verklaard, om medewerking t6 verleenen aan een feesl-concert, te geven door „Vlissirrg's Mannenkoor" op Woens dag 11 Februari a. s. Gisteren arriveerde alhier en meerde in de binnenhaven net stoomjacht „Mou- zafir Eudiune", vroeger genaamd .Selika" en behoorende aan do Aurwerpsche familie Osterrieth. Dit jacht is verkocht aan het Perzische gouvernement en zal na alhier kompassen te hebben gesteld, de reis naar Perzië vervolgen. Door den raad der gemeente Veere werd een Eyksonderstaad in de kosten der gemeente-huishouding gevraagd van f320. Overeenkomstig net advies van Gcd. S»at6n van Zicland, meent de mi nister van binneulandscne zaken dat het suosidie op f250 te bepalen zou zyu. Wol kan de minister zich vereenigen met het gevoelen van Gjd. Staten om aan de gemeente Nisse het dour naar ge vraagde subsidie vau f 325 toe te kennen. een te verwachten betere postverbinding, daar deze daar thans niet van de snelste is. Dit komt, doordat de verzendingen geschieden over Antwerpen, hetgeen niet alleen een zeer groote omweg beteekent, doch tevens het passeeren van 2 douane- stations vordert, wat ook groote of kleine vertraging medebrengt. Wordt nu nog een of andere aanslui ting gemist, dan verstrykt nog meer tyd, alvorens brieven, -couranten etc. de belanghebbenden bereiken. Naar nu verluidt, zullen by ope ding der tramiyn ernstige proeven worden genomen met voorloopig twee brieven malen te verzenden over Walsoorden Hansweert—Vlake, waardoor een veel meer directe verbinding wordt verkregen niet alleen, dcch ook de route zeer wordt verkort, en ïydt het dus byaa geen twyfel of definitieve invoering zal op de proeven volgen. Men schiyft ons uit Ierseke Vrydagnaonddag omstreeks 3 uur is alhier een groot oageluk gebeurd. De 24jange schipper Bjs, die een tweeloopsgeweer, dat hy aan boord had, in 'c vooronder wilde plaatsen, had daar - by 't ongeluk uit te glijden. Het wapen, dat hij by den loop vast hield, ging af en het schot trof hem in de keel. De jongeling was op slag d od. Z je varens gezel, die achterop 't schip eenige werk zaamheden verrichtte, snelde op 't knal len van 'c scnet doe, doch kon slechts den dood constaieeren. Genoemde scüipper was .wacht» onder Bruinisse en kwam sreents om de 14 dagen by zyne ouders, die hier wonen. Dat het bieten vervoer dit jaar in Wes- telyk Zjeuwsch-Vlaanderen heel wat minder is geweest dan het vorige kan uit het volgende biyken. De oporengst der stoomtraorrny. Breskens Ma.deghom bedroeg gedurende de maand Novernhsr 19351.03 tegenover f 14113.02 in ae- zeltde maand van 1901. Van af 1 Januari tot op eiud Noveinoer werd dit jaar ont vangen f69.063.95, tegenover f79.453.61 gednrenne üetzeifde tydvak van 1901 Met genoegen ia in Zeeuwsch-Ylaan- deren vernomen dat de stoomtram Huist Walzoorden den 15 dezer zal geopend worden, vooral in verband met Op 9 dezer aanstaande zal te Burgh, een rykstelephoonkantoor, ia verbinding met Brouwershaven, voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De diensttyd is geregeld als volgtop werkdagen, van 7.30 tot 10,30 uur voor-, 12.30 tot 2,30 en 5.30 tot 7.30 uur namiddags op Zon- en fdestdagen van 7.30 tot 8.30 uur voor- en 12.30 tot 1.30 uur namid dags. (Greenwichtyd.) Vorst en ys. Men kan thans zonder gevaar over het ys van Monni kendam naar Marken loopen. Jammer echtbr, dat net ys zoo slecht is, zoodat per scuaais vooreeist de overtucht nog niet mogeiyk is. Op net kanaal ie Ymuiden begint zich meer en meer ys te vertoonen, hetgeen voor de scneep- vaart echter neg niet hiuderiyk is. De veerdienst Enhuizen Stavoren is door ijsgang gestaakt moeten worden. Uit Vianen wordt gemeld dat het Mer- wedekanaal grootendeels dicht ligt. Voor booten en sleepen is de vaart nog open. De zeilvaart op het kanaal is echter zoo goed als gestremd. Uit G.esendam De scheepvaart op de Giesso is door het ys opnieuw gestremd. Uit Delfzyl De Eems is geheel vol dryiys, zoodat de vaart voor zerlscuepen gesloten rs. Stoom schepen breken met groote moeite door het ys om de haven te bereiken of te verlaten, en wanneer de vorst aanhoudt, is de vaart biuuen zeer korten tyd geheel gesloten. De scheepvaart op net Apei- doorn-Dierensche kanaal is opnieuw ge stremd, hetzelfde Is het geval in de Biesb03Ch. Ia Groniugdn, Friesland en Noord-Holland wordt reeds volop schaat sen gereden, terwijl eveneens de noudtge wedstryden al georganiseerd warden. Gisteren, Vrydagmorgen 8 uur, teekenne de thermometer te Groniugen 13 graden Fahr. en by ons 23 graden. Te Am sterdam, Haarlem, Utrecnt en meerdere andere plaatsen zyn de ysbaneu geopend. Ongelukken. Op de werf der firma Rykee te Katendrecnt is een 13-jarige smtdsieerling door de gladheid gevallen. De ongelukkige kwam met nnt hoofd op den narden grond tereent en bekwam een scnedelorenk. In bewus.e- loozen toestand is de jongen nuiswaarts gebracht. De werkman te Rotterdam me van de kappen zyner woning vielen daaroy een scnedeiOreuk nek wam, isaan ae gevolgen van man val overleden. By Dinksperioo is een landbouwer onder een wagen geraakt, waaroy hg beide boenen brak. Ta Haarlem is een 15- jarig kindermeb-je Dy net aanmaken van de kachel in orand geraakt. In haar angst snelde hst meisje naar Doven, waar hare meesteres er spoedig in slaagde de vlam te dooven. Het meisje werd in bedenke ykon toestand naar not gas.nuis overgebracht. Een vreoselgk ongeluk i3 gebeurd mat eea der zware tankwa gens der petroleum maatechappy teTwisk. Door den apiegelgladden weg is de wagen gaan giyaen, hetgeen door hot toch kcaentige tweespan met was tegen te houden. De wagen, paarden en 3 personen geraakten te water, waarby een jongen werd verpletterd. De twee andere per- ronen werden met veel moeite gered. Naby Dinksperloo is een vrouw uit Werth, die de begrafenis van een bloedverwant aldaar wilde by wonen, te water geraakt en byna bevroren er uit gehaald. In eene gehouden vargadering der stakende dok- en veem-arbeiders te Amsterdam is besloten, de staking, die tot heden tot het Vriesseveeu was beperkt, tot eene algemeene te maken. Dientengevolge gingen gisterenmorgen geen loss6 arbeiders by de veemen en in de dokken aan het werk en lag overal het werk vry wel stil. Echter deer de ingetreden vorst en door den geringen voorraad, die er op dit oogenblik te verwerken was, ondervindt het bedryf in deze eerste dagen nog geen groot bezwaar, Als een der redenen, waarom de staking over alle veemen is uitgestrekt, wordt het feit genoemd, dat andere veemen tersluiks voor het Vriesseveem lieten werken. Twee lichters met suiker moeten door .Purperhoedeaveem" voor .Vriesseveem» gelost zyu. De staking omvat nu 600 werklieden. Wegens overbevolking van de straf gevangenis te Scneveningen moeten ver schillende veroordeelden wier vonnissan te 's Grevenuage werden uitgesproken, elders hun straf ondergaan. Onlerscheidene landbouwers in Friesland hebben de bevroien aardappels by menigten gekookt en met wat zout in water gestampt, om ze later te deen dienen tot veevoeder. Om bevroren aard appelen voor keukengebruik eetbaar te maken, dost men ze geschild zonder water in een pot, sluit het deksel met een natten doek luchtdicht af en zet ze op het vuur. De aardappelen ontdooien dan en stoornen in de zich daarby ontwik kelde dampen gaar. De hoer R. Kamstra te Heeg, schryft aan de Leeuw. Ct., dat hy Woensdag, ter wyl hy 's morgens tusschen zes uur en halfzeven op het veld bezig was, eensklaps bemerkte, dat alles rondom hem werd verlicht. Hy zag omhoog en bemerkte toen aan den hemel een lichtgevenden bol, van de kim omhoog stijgende om daarna aan den zuideiyken nemel te verdwynen zonder eerst weder gedaald te zyn. De bol vertoonde zelf alle kleuren van den regenboog en liet een staart achter als een gloeiend omgekeerd uit- roepteeken. Aan het beursstation te Rotterdam is Donderdagavond gevaakeiyk door twee wacatmee3ters der marechaussee uit Venlo aangebracht ea vervolgens naar Uetnuis van oewar.ag overgebracat de 48-jarige P. H. ontslagen employé op het handelsbureau der firma G. en Ce. aan de Wynhaven te Rotterdam, verdacht van valschheid ia de boeken, in den loep van eenige jaren tot een bedrag van ciica f 6J00. Hy was naar Dnitschiand geviuent, deen door een detectieve nagereisd en in een hotel te Keulen opgespoord. De familie te 's-Gra- venhage hal aangeooden de scnade te vergoeden, doen de firma wilde daarvan niets weten. Een zeldzaam jubileum. Te Alkmaar Ueefc gisteren de heer J. L. Zjodag, aij. onderofficier der dd. scnut- tary aldaar zyn 6 J jarigen onafgeDroken dienst by leger en scOuctery nerdaent. Te Antwerpen zyn twee Duitschers en een Nederlandeche vrouw in üeentenis genomen die zlcfi onledig meiden met de vervaardiging van bankuiljetteu van honderd francs. Vermoedeiyk zyn de val- sche munters wel tot wat oecers in staat, altnans zy drukken de biljetten uiet, maar toekenden ze en, naar beweerd wordt, met groot talent. Er rust nog een verdenking op drie personen waarvan er een in heentenis is. De .Hollandscha Lelie* bevat een interessante bascnouwing van prof.Hsctor Trouo over referm-kleediag, waarvan do hoogleeraar zien eea beslist tegenstander verklaart. Ten eerste vindt ü(j haar leeiyk. Hg zegt daarnaDe ia retorm- kleeling gehulde vrouw orengt my, en met my de overgroote meerderheid der mannen en, gelukkig 1 ook nog de meer derheid der vrouwen, haast altyd den uitroep op de lippengroote Godenl wat een hobbezak Er zyn uitzonderin gen, en die ken ik ook, maar niet veel. Zwaarder echter dan zyn aesthetisch bezwaar, wegen de bedenkingen van medischen aard, die prof. Treub opwerpt. De quintessen te van de reform-kleeding komt op twee dingen neer geen corset, en de kleeren dragen door de schouders. Uitvoerig bes try at de hoogleeraar nu het zondenregiater van het corset eu concludeert dat een goed gemaakt corset aanbeveling verdient, ten eerste als mid del om den buikwand te steunen, ten tweede als middel om het gewient der rokken indirect op het bekken over te brengen, en ten derde zoo noedig als middel om de bersten op te houden. Voor en aleer nu de reformkleeding- zeloten den steen opnemen, dien zy my zeker gaarne naar het hoofd zullen werpen, geef ik hun in overwoging eens na te vragen, hoeveel reform-kleeding- dragende vrouwen, en vooral niet meer geheel jonge en kinderen geoaard neb- bende vrouwen, onder die üeoggeroemda kleeding een buikband dragen. Dat aan tal, een bewya voor de juistheid van mijn bewering, zal hun niet meevallen. Van ue boralopuouders spreek Ik niet eens. Heb ik net wei, dan behooren deze, als integreerend bestanddeel, tot het refoimtoilet. Alleen doen zg dan hun werk veel miuuer goed nan het coiset want zy brengen het gewicht der borsten over op de schouders. Daarmee komen wij vanzeif tot het tweede dogma der kleedmg.eformauiren; de kleeren moeten gedragen worden door de schouders, Dit lykt my voorloopig de grootste onjuistheid, die ooit door in hygiëne liefhebberende vrouwen is uitgeoroed. Na daarop gewezen te hebben op de beteekenis der ventilatie van de long toppen, verklaart hy het tweede Ueel van het ïeformkleedingprincipe als Dy uitstek onbyg.ëniach ea Uirect gevaar,yk, veel gevaanyker zelfs dan het onvol- doendste gewoon-modelcorset. Wil men nog een andere fout leereh kennen van net uiageu van het kleeaer- gewient door de schouders, dan vrage men eens by de ortnopadisten naar ae veelvuldigheid en de oorzaken der ssoiiose (de zyaelingache afwykiug der wervel kolom). Het antwojrd zal luiden, ten eerste, dat deze afvvykmg, me tot een nog zeer Dedeakeiyken graad van mis vorming voeren kan, vooral oy vrouwen buitengemeen frequent voorkomt. Ton tweede, dat de oorzaak, in lamste in stantie, gezocht moet worden in onvol doende kraent der rugspiereu om da wervelkolom in evenwicht te üouden. Na aldus (met volkomen instemming van de redactrice, freme De Savornin Lehman) zyn hart te üeboea galucat over net .gezeur over reform kleeding en analoog gedoe», deelt prof. Treub mede, wat üem in de geneeie z.g. vrou- wenoe weging tegenstaat. De stille, verstandige vrouwen, die niet aan den weg timmeren, die niet altyd haantje de-voorste willen zyn, die de onderwerpen behmdeion die zy ken nen en deen wat zy kunnen, zg zyn het, die de vrouwen-qaaestie tot een goede oplossing kunnen brengen meenc hj. Het weder. Ook in Engeland wordt de koudo voortdurend üoviger. Ij Londen eu op sommige andere plaa.son valt hagel. Het Meteorologisch Instituut voorspelt, dat de droge kou vooreerst zal aanhouden. Op de Oost- en Zuu- Oes.kuit van Engeland valt sneeuw. De scneepvaart aan uen mond der Taeeme werd door den sneeuwstorm öemee.eigkt. In het Kanaal moeten de schepen doer kaaoascnoten gewaarscauwa worden. Te Keulen stond de taermomstar gisteren reeds op 15 gr. F. Dj acnepen zoeken de naven. De Bovon- en de Middel-Rya s.ygeu voortdurend. In het geoied van dea Boven Kyn heerscnen sneeuwstormen. De Wozer ooven Bremen ligt dicht, beneden de stad kan de scneep vaart nog plaats heoben. - Een afgnjseljke moord is te Ai - i in het pensionaat Saint Eioi gepiesg

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1