agsblad. prijzen Zaterdag 29 November. iueuliÉciie irata. FBUIUBTON. I ELS. J«o. 282. 40e jaargang 1902. en Baden, tVTTEN, ïdsclioenen. ;ken. >ers. jes. inljes. jes. Groote len Dekens 12 Guld. ten Dekens i 9 Guld. on Dekens 150. -SCHELDE. 1903. --5 gehouden door ©otjiisi». van lias- ei WaterlBiliit iat, V1 i s a i n g e n. doch op bestelling ten «stellen. iarpes. '8 b) en urn 3 30 c) 3 55 run 1 55 g) 0 bi nra H 30o) iten n. Int vertrek 8 10 850 fcene, Boraaisn sa ir Breekene, Bor en naar Borsaelen gemaakt, aangelegd, i 1.56 van Neuzen t ïocorwegstetio® VlISSIJIGSCBE COURANT. Prfla per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzondorlyke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bQ den Uitgever F. VAN BK VKLBï Jr., Kleine Markt, X. 187. ABVEETENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf ven driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prQs slechts (weemaal berekend, Groote letters en cliché'i naar plaatsruimte. Verschaal Kageifks, dltgeswaéerai sp Soa- «a feesté»g«n. T.laphoonnamui.r lO. Abonnement»-Adferlautlën op see? voordeelige voorwaarden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal in haar a.s. bijeenzyn de Ongeval- iuberoepswet in openbare behandeling «men. Be Staatsbegroting. Het „Utr. Dagblad" verbaast zicb, dat minister van financiën in zyn me morie by hoofdstuk 1 der Staatsbegroo- liog ploiseiiug zulk een kennis openbaart net gebied der theologie. Ea welk een igenaaraige deauctreve methode houdt tij er op na. HerhaaldeJyk wordt de alge mene regel vooropgesteld om daaruit :ot bet bijzondere geval te concludeeren. tfit bet begrip van wat een „coalitie kabinet" is, wordt afgeleid hoe zrch tooaamg Kabinet en hoe men zien daar tegenover heeft te gedragen. Ook wordt eerst principieel uiteengezet wat een truonrede ouder verschillende omatand.g- leaeu moet zyn, en dan betoogd in hoe isrre de beide troonreden van uit Kabi net aan zoodanig principe voldeden. Hebben we dan zegt het blad Biloops nog vermeld, dat de minister van Uranc.ea ook uiteriyke eigenaardig- keien, „wie er sich iaaspert und wie er ipuckt" van den minister- president heeft afgezien, zoo het gebruik van het be roemd geworden voegwoord „overmits- gezelschap van tal van andere cau- nlverband beduidende cuDjunccies, van tiouweiyke uitgangen als „kiacnte", jhope" en „winate", dan moet ein- deiyk hulde worden betoond voor de In like alinea fonkelende Genie-Blitze, die enkele maai zelfs Bismarekschen tumor benaderen. Zoo wordt gesproken van het „afwe gen van het percentage conservatisme, tot men, in tegenstelling met eigen democratische neiging, by het Kabinet op het spoor meende te zyn", van ,woorden, die onbedoeld van haken voor in bleken". Zoo deze uitspraak: ,De wortel van een plan valt gemeen- lyt niet in het oog, en de beginselen van iemands overtuiging zyn in hun kiem veelal alleen voor oen kenner achtbaar." Het „Utr. Dagblad» zou alleen op grond van deze bewonderenswaardige lidverwantschap tusschen den minister financiën en den munster president villen vragen, of het met regelmatiger ware, dat de minister-president de scünf- telyke algemeene beschouwingen omtrent ie Staatsbegrooting ook teekenae. Zjulang men de fictie der geiykheid van alle ministers ophield, behoorde de minister van financiën de begroeting in dienennu men terecht een der mi nisters heeft gesteld als minister-presi- dent, schynt het ons politieke logica, lat de minister-president, optredende namens de Regeering, de gewichtige vrij naar het Engelsch. 20.) .En nu, oude vriend," zeide hy,zich tot Mr. Prayse wendende, waarom 't098k gy, of ik er niets tegen had, la' gy de uitnoodiging aannaamt ■Ik meende u ih eene valsche positie brengen, zoo ik u aan de tafel van "ir William ontmoette." «Vreest gy de gevolgen?» «Öeenszins. Niemand heeft het recht i) in de keuze mijner vrienden de wet 'nor te schryven." «Juist. Maar uwe positie hier?" R .0, Sir William kan my niet missen, zal misschien denken, dat ik hem den voet, waarop wy tegenover staatsstukken waarin de politiek der regeering wordt ontvouwdniet alleen scbryit, maar ook teekent. Be Kinderwetten. Nog aityd wachten de kinderwetten op een datum van invoering. Minister Lot ff houdt zich wel „in de eerste plaats onledig" met de maatre gelen, noodig voor de spoedige invoering der wetten, maar hy kan niet in uitzicht stellen, dat dit nog dit jaar voleindigd zal wezen. Intusschan, de samenstelling van het nieuw in te stellen Algemeen College van toezicht bystand en advies is reeds ter hand genomen en de be noeming kan eerlang tegemoet worden gezien. In het begin van het volgende jaar hoopt de minister het wetsontwerp te kunnen indienen tot het aanvragen der noodige fondsen voor bouw en inrichting der tuchtscholen en voor de Ryksop- voedingsgéstichten. Eene bepaalde toezegging omtrent het tydstip der indiening van bet ontwerp tot opheffing van het verbod van 't onder zoek naar 'c vaderschap en verbetering van den rechtstoestand van natuurlijke kinderen kan de minister niet doen. Be verkiezing te Leiden. De „Stand." acht het van beteekenis, dat de anti-rev. te Leiden by na evenveel stemmen uitbrachten als den vorigen keer, terwyi thans „de stryd moest worden gevoerd zonder den heer Van Kempen, wiens populariteit in Leiden spreekwoor- deiyk was." Verder zegt het blad nog in zyn kort artikeltje „In ieder geval kan het ministerie t-.vreden zyn. Dr. de Viseer, die de can- didatuur-v, d. Berch van Heemstede bepleitte, zeide herhaaldeiyk het Kabinet te willen steunen, zoodat de stemmen op den christ.-hist. candidaat uitgebracht, ook stemmen zyn vóór het Kabinet." Staatstoezicht. Wederom werd, naar aanleiding van eene naar het schynt lakenswaardige fiaancieele onderneming, dezer dagen de aandacht gevestigd op de weinige waarborgen ten onzent tegen misleiding door financiers, die tegen grof geld waar- delooze zaken aan het lichtgeloovig publiek in handen weten te spelen. Zelfs heeft men den minister van justitie pogen te bewegen tot eene aanvulling van de vele leemten in onze wetgeving op de naamlooze vennootschappen. Gaarne zou de Ned. ook op het nemen van maatregelen aandringen, mits men maar niet, zooals voorgesteld wordt, aan „den staat» het toezicht opdrage. Men wil een Staatscommissie, die alle uitgiften zou moeten onderzoeken en goedkeuren, evenals alle daarin aan te brengen wijzigingen. Voorts zouden alle elkander staan, inlichting had kunnen geven, zoo de waarheid aan den dag komt, dat is alle3." „Morgen avond zal zy aan den dag komen." „Waarom „En waarom zou zy niet, als of zy een leugen ware, waarover wy ons hadden te schamen? Laat de waaiheid aan den dag komen of niet. Wat heeft een onzer te vreezen?" „Niet veelmaar ik houd niet veel van tooneelen." „Ik welbijna evenveel als ik Sir William haat." „O, gy haat hem nu niet meer. Gy begrypt hem nu beter, dat weet ik vast." „Hy denkt my by den neus te hebben, de arme plannenmaker en wil my door beleefdheden en compli menten winnen. Ea toch is hy nog aityd dezelfde I" Eensklaps stond hy op. „Gaat gy dan inderdaad?» „Ja; met uw verlof, Prayse," zeide Archie. „Tyd is thans geld voor my." „Zeer goed." Archibald drukte zyne vrienden de hand, vertrok en sloeg den koristen bestuursleden persooniyk aansprakeiyk moeten zyn „voor alle schade den aan deelhouders berokkend door onjuiste voor stellingen in het prospectus." Wat het laatste aangaat, dit zal toch wel moeten worden beperkt tot daden, die met opzet gepleegd zyn, meent genoemd blad. En wat dit toezicht betreftwaar vindt men de mannen, in staat om in alle fiaancieele zaken met de noodige kennis te oordeelen Hoe zullen zy steeds alle noodige onderzoekingen kunnen doen Neemt men groote geldmannen, geheel op de hoogte van zaken, dan zal men hun toch wel kolossale tractemen- ten moeten geven, tenzy men hun wil veroorloven hun eigen zaken te biyven diyven; in welk geval echter zy allicht zeer partydig zullen oordeelen. Nsemt men geen „mannen van zaken", wat beteekent dan het toezicht? Eq zal ooit iemand met eecige zekerheid kunnen zeggen, of een zaak goed en gezond is kan niemand dat, zal dan de staat de zedeiyke verantwoordsiykheid daarvoor op zich kunnen nemen. In sommige landen bestaat een staats toezicht op enkele maatschappysn maar dit voorkomt geenszins groote knoeie- ryea of misslagen op financieel gebied. Het publiek zelf is de beste confcö'eur, Er zyn bladen die zicb door hun kritiek verdiensteiyk maken en het publiek in lichten. Met opzet gedane valsche voorspiegelingen of op onwaarheid be rustende meedeelingen dienen streng te worden gestraftcommissarissen behoo- ren aansprakeiyk te worden gesteld voor nadeelen voortgesproten uit verzuim van datgene waartoe zy zich hebben verbon den. Dit alles is best Maar wie zyn geld belegt, weet dai A.y aityd eenige risico loopt. Hy moet zelt leeren voor zichtig te zyn. Doch men stelle niet ge heel het publiek onder voogdy van Vader „staat", die evenmin als een ge woon menech alle boosheden der men- schen kan voorkomen. Hooger onderwijs. De Haagsche correspondent van het „Hbl." schrijft: „Wat ons onlangs reeds by geruchte ter oore kwam, ia ons dezer dagen nader bevestigd, n.l. dat het hooger-onderwys- plan van minister Kuyper, dat ten fine van advies aan de universiteiten is ge zonden, aldaar algemeen zeer ongunstig is ontvangen. Bovendien hebben wy goede redenen om aan te nemen dat het plan in zyn tegenwoordigen vorm, met zyn secta- rische tendenzen en met de minima die het stelt, op zeer ernstigen tegenstand in de Tweede Kamer zou stuiten, zelfs by een deel van de rechterzyde.» Inperking Vaooinatiedwang. Het is bekend, dat de Indische genees- heeren vaker dan hun collega's in Neder weg in. In het dorp was het zeer stil en by na alles scheen in Carrisford in rustde lichten waren in de meeste woningen uitgedaan, en zy, die hy op den weg ontmoette, waren meest zyn eigen volk die hunne mutsen afnamen, toen hy hun met snellen tred voorby ging, als wilde by den tyd in halen, dien hy by den rentmeester had verspild. Zywaarts van den weg, buiten het dorp, als schaamde zy zich harer be stemming en vreesde zij den dorstigen reizigers zicb met te veel drang aan te bevelen, om hun en hunne paarden alle mogeiyke gemakken te verleenen, lag de Kelpdale Arms, de herberg, en in deze het tydelyk verbiyf van Archibald Hopeen dit bereikt hebbende nam hy zyn hoed af, om na zyn overhaaste wandeling een weinig adem te halen Langzaam vervolgde hy nu het pad, dat naar de herberg leidde en zyne nieuws gierigheid braeht ham voor een der vensters ter rechterzyde van den in gang, voer hy binnentrad. De lamp in de kamer brandde en laug en met een ernstig gelaat tuurde hy naar bin nen, als of iemand, dien hy verwachtte, werkeiyk gekomen was, en hy dezen land in de gelegenheid zyn de pokken te bestudeeren in natura. Te Weltevreden op 25 Sept. 11. eene vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevor dering der Geneeskundige Wetenschappen in Ned.-Indië en daar is besloten een adres tot de regeering te zenden, uit gaande van de meening, dat iedere beperking van de vaccinatie afkeuring verdient. Het „Nederlandsch Tydschrift voor Geneeskunde" daarover sprekende, zegt ,Het is niet van belang ontbloot, dat de Indische geneesheeren hun stem tegen deze voorstellen verheffen. Zy toch kennen de pokziekte van naby, terwyi de meeste Nederlandsche medici haar alleen kennen uit hun hand- en leerboeken, terwyi degeen die haar uit ervaring kent nog dikwyis te maken heeft gehad met den gemitigeerden vorm door voorafgegane vaccinatie. Wy zyn derhalve niet meer zoo bang voor de pokken, omdat wy niet weten wat het eigeniyk zeggen wil en daardoor is voor een groot deel de anti-vaccinatie-beweging te verklaren en de betrekkeiyke lauwheid der geneeskun digen daartegenover. „Door de tegenstanders der vaccinatie wordt beweerd, dat de bewyzen der voor standers niet steekhoudend zyn. Deze bewyzen zyn voor een deel uit een vroegeren tyd afkomstig, en door het in geringe mate voorkomen van de ziekte tegenwoordig, zijn wy niet goed meer in staat nieuwe bewyzen te verschaffen. Het ware te wenschen, dat onze Indische collega's, die werken onder een siecht gevaccineerde bevolking en betrek- keiyk veel pokken waarnemen, de noodige gegevens wilden verzamelen, om zoo mogeiyk het streoge bewys voor de beteekenis der vaccinatie te leveren. Wy zouden hun daarvoor nog dankbaarder zyn dan wy nu reeds zyn voor dit adres." Vërvrosgde winkelsluiting. De wenscheiykheid eener regeling op de vervroegde winkelsluiting maakt een punt van overweging uit tusschen den minister van binnenl. zaken en den minister van justitie. Volksbond. Het hoofdbestuur van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, heeft de besturen der afdeelingen uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk over te willen gaan tot de instelling van commission, die mits geleid door een ernstig streven om van de bevoegdheid, haar in art. 12 der Woningwet gegeven, een oordeel kundig gebruik te maken, ook harer- zyds op krachtige wyze bevorderiyk zullen kunnen zyn aan de verbetering der volkshuisvesting. De minister van justitie heeft in zyn antwoord op het Kamerverslag verklaard, dat er voor het bevorderen der onmiddel- ïyke invryheidstelling van Wiebren Hoger liever zoo wilde gadeslaan dan hem op eens welkom heeten. Eindeiyk verliet hy het venBter en trad den donkeren gang der herberg in. De waard der Kelpdale Arms, de echte type van man nen van zyn beroep, trad hem met de kaacs in de hand te gemoet, zeg gende „De heer is gekomen, mynheer. Ik heb hem, zooals gy bevolen hadt, in uwe kamer gelaten." „Dat weet ik. Hoe lang is hy al hier „Een half uur drie kwartier mis schien." Archibald Hope zag op zyn horloge als ware het hem van groot belang den juisten tyd van de aankomst van zyn gast te kennen, ging vervolgens naar de kamer, die ham ih de herberg zyner geboorteplaats, Carrisford was inge ruimd. ZESDE HOOFDSTUK. Hy die voor Archibald Hope in de Kelpdale Arms aangekomen en daar, het wachten misschien moede, in slaap ge vallen was, scheen een jongeling van zes k zeven en twintig jaar te zyn. De tred van den aannemer, toen deze binnenkwam, wekte hem niet, en Archi- huis geen reden beslaat, daar zyn ge zondheidstoestand thans gunstig genoemd mag worden. Tot kwytschelding van straf voor Geertje Kyistra wil de minister niet medewerken. Vliasingen, 28 2Vov. Hedenmorgen werd het stoffeiyk over schot vaD wyien den heer F. H. J. Wibaut op de nieuwe begraafplaats ter aarde besteld, nadat eerst in de R. kath. kerk een plechtige ïykdienst was ge houden. Tal van kransen en levende bloem stukken, w. o. van de Kamer van Koop- del, the Vitrite works te Middelburg en het kantoorpersoneel, dekten de iykbaar, terwyi een rytuig met kransen in den stoet werd opgemerkt. Het raadhuis en het kantoor van de Koninkl. Maatsch. „De Schelde" waren ten teeken van rouw gesloten. Op den doodenakker waren tal van autoriteiten tegenwoordig om den be treurden afgestorvene de laatste 8er te be wyzen, o. a. de burgemeester met het dageiyksch bestuur, vele leden van den gemeenteraad en van de Kamer van Koop handel. Verder de directie van de Kon. Maatsch „De Schelde", enkele commis sarissen van deze Maatschappy, met den president-commissaris, den heer Arie Smit, de directie van de Maatsch. „Zee land," vertegenwoordigers van de „Vitrite Works" te Middelburg en deputaties van andore vereenigingen waarin de over ledene zitting had. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten en de gebruikeiyke ceremoniën waren verricht, was deze droeve plech tigheid afgeloopen, aangezien volgens den ritus der katholieke kerk niet aan de groeve gesproken werd. De zoon van den overledene, dankte namens de familie, voor de laatste eer aan zyn diep betreurden vader bewezen. Hierna verlieten de talryke aanwezi gen den doodeoakker, in de overtuiging dat met den heer Wibaut een man ten grave is gedaald, die onder onze beste burgers kon gerekend worden en wiens heengaan voor onze gemeente een zeer groot verlies is en dan ook in tal van kringen een ledige plaats achterlaat. Wegens plotseling opgekomen dikken mist had de dagmailboot „Duitsch- land" gisterenavond heel wat moeite om op de haven te komen. Ofschoon op tyd ter reede was het half negen alvorens zy aan de ponton meerde. Toch konden reizigers en mail nog met den faculta- tieven trein te 8.45 vertrekken. De mist was tegen den nacht hier opgetrokken, doch in zee was het alles behalve helder, tengevolge waarvan de nachtboot „Koningin Ragentes" heden morgen om 6.10 hier aankwam. De bald ging zacht van de deur tot zyn vriend, nadat een enkele blik hem met den stand der zaken bekend gemaakt had. De vreemdeling had de lamp laag neergedraaid voor hy zich op de sofa had uitgestrektArchibald Hope draaide de pit weder op, zoodat de kamer helder verlicht werd, zonder dat het licht den minsten invloed op den slapende had. Vervolgens plaatste hy zich met over elkander geslagen armen voor den aan gekomene, ais voor iets dat hy wilde doorlezen. De slapende was een schoon jongeling te noemenhy had een ranke gestalte en was van middelmatige lengte, donker van haar en met een gebronsde gelaats kleur, een hoog voorhoofd, een korte zyachtig zwarten knevel en net ge sneden baard. Zyn kleeding was naar den laatsten smaak, en de zware gou den horlogeketting, benevens de diaman ten dasspeld, wat al te zeer in het oog- loopend voor eene dageiyksche kleeder dracht, en vooral op Carrisford, waren de bewyzen van welgesteldheid, en van iemand die zyne betrekking in de maatschappy bekleedde mat geen klein zelfbewustzyn van zyn gewicht. {Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1