'jio. 264. 40e Jaargang 1902. Zaterdag KDINGEN. aalttteisjes 8 IXovember. FBUIllBf ült. 'EMMEN. [■SCHELDE. L905. D 1. njnen cn VLISSIMSCHE COURANT. rorden. Betje Wolffs. IANO's geschiedt door temmer, tevens tech> |eld vakmae. Prezen per keer zeer billik, JEKKER, Goes. .MD1EWST 55 iiD3BiSiJS9 VtV r.tse vis 4 50 (aileea Van ZtHmrktrm [45 nsa 1280 1 15 5 10 6 55 6 55 45 aar Zmimerkt Vliui I op v?6rkdigefli 5 23 |us 12 16 1 20 2 6 6 7 7 20 8 35 1VMDIEN8T. 6— 6 20 7—7 50 10— 1020 10 40 1 10 1 80 2 aat |4 4 20 5 5S. 120. Ivss 6 10 6 3ü 1 19 BQ 9 50 1010 10 30 1 12 10 ass 1 20 1 40 [3.80 8 50 410 4 80 7 40 S 8 80. I en na 3 80 e) 8 55 |nm 1 55 g) n b) ma 30o) len nt hst vertrek 110 150 paa, Borselea en Breskens, Bor- naar Borsselen gemaakt, pangelegd, i,5ö van Neuzen sroorwegat» tion P6 23 6 54 1821 |9 47 7 25 7 58 8 48 10 1 48 11 2*11 J5 nen vzrvoeren 7 33 '1(.'14 0 40 2 8 0 28 1 25 1 40 310 2 37 8 50 2 58 46 10 4 22 6 l6 634 7 i' 8 6. 8 2* 8 S® Prfjs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.30. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks hy den Uitgever F. VAN BS VSU9E Jr., Klein» Markt, 1. 187. ABVERTENTCÈN van 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent, By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Groot* letters en cliché'* naar plaatsruimte. Yimhfni éagei^k»,, ■ItgMMiui 09 Soa- «a tesetttssea. Ttlephoonnumm®!- IO. Afcerwemanfet-'Advefteiitlgn op loer Toordóelige voorwaarden. Tweede Kamer. 1 het verloopig verslag van hoofd» binnenlandsche zaken der Staats- jooting voer 1903, ontleenen wij het jende nmige leden klaagden over het eindcijfer, dat f 1,642,152,31' meer agt dan dat der begrooting voor het ade dienstjaar. In de omstandigheid op deze begrooting reeds een zoo jiienlijk bedrag meer moest worden jetrokken, had, zoo meenden de hier "0 leden, de minister aanleiding Kten vinden om, met inachtneming de grootst mogeljjke zuinigheid, zich onthouden van het voordragen van jjien, waarvoor geen strikte noodza- jkheid bestond. Volgens hen vertoont ter de begrooting allerminst de ken den van een err.stig streven naar zuinig beheer, doch draagt zy veeleer iporen van een zich bewegen in de itiug van verhooging van jaarwedden nn een toegeven aan den drang tot op steeds ruimere schaal toekennen subsidiën uit 's Rijks kas voor ver lende doeleinden, voor het staats weg dikwerf van ondergeschikte be- ekenia. Door verschillende leden werd geklaagd, het aantal stembureau's, vooral op platteland, te gering is. De vryetljd twee uren, bedoeld in art. 57 der swet, is dikwerf onvoldoende, omdat afstand tot het stembureau te groot Men drong er op aan dat de minister ibruik zal maken van de hem by art, !8 der Kieswet verleende bevoegdheid, het aantal stemdistricten bepaaldeiyk uitgestrekte plattelandsgemeenten zal meerderen. Sommige leden wenschten gebroken zien met het huns inziens te kwader ingevoerde stelsel van verdeeling der aneenten van boven de 15,000 zielen kiesdistricten. Het heeft de eenheid der gemeenten ttbroken en oefent een verkeerden in bed op de samenstelling van den ge- heenteraad. Niet de bekwaamsten en schiksten uit de gemeente, maar de herkorenen van zekere buurt worden, aak met het oog op de belangen van ie buurt, tot leden van den raad gekozen, Van verschillende zyden werd de leusoheiykheid betoogd, dat aan de rootere gemeenten meer vryheid van iwtging worde gegeven ten aanzien nn het beheer en bestuur van gemeen- bedryven. Zoowel de bevoegdheid nn raadscommissiëD, als de verhouding nn directeuren van bedryven totB. en en tot den gemeenteraad zullen hierby een punt van overweging moeten uitmaken, terwyi, in verband hiermede, j taak van het dageiykseh bestuur regeling zal vereischen. In de memorie van Antwoord der wij naar het Engelsah. Job, een man van een even norsoh '"nrkomen als de baroD, maar een voet winer, nam zyne plaats achter den in en reed zyn meester van beuken naar een rood steenen uit dentyd van koningin honderd ellen van daar ver- Jfcd en dat een fraai punt van de k uitmaakte. Breede trappen naar het terras over do geheele ^'dte van het huishier was het, Mn ander bediende met bleek ge- k terugkomst zyns meesters ver' William was niet zoo zwak als loopende begrooting werd door den minis ter medegedeeld, dat hy den uitslag wensebte af te wachten van het door de Vereeniging voor gemeentebelangen ingestelde onderzoek naar het geldeiyke belang, dat by een algemeens pension- neering van gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen is betrokken, teneinde daarna te overwsgen in hoever er termen zyn, om van rykswege de totstandkoming dier pensionneering op de een of andere wyze te bevorderen. Gaarne vernam men, of 's ministers overweging ten deze reeds tot een resul taat heeft geleid, en, zoo ja, tot welk. Te vorigen jare werd in de memorie van antwoord medegedeeld dat het reeds opgemaakte wetsontwerp betreffende de banken van leening nog niet ryp was voor indiening, maar dat de minister aan dit belangryk onderwerp gaarne zyn aandacht zou wyden. Hoe staat het thans met deze aangelegenheid, zoo vroeg men. Vele leden twyfelden of door het kon. besluit van 28 Juli 1902 wei in alle opzichten een regeling is getroffen in den geest, waarin de Woningwet i3 ge steld. Met aandrang gaven zy den wensch te kennen, dat een wyziging van dat besluit alsnog door de regeedng in over weging worde genomen. Bedenkingen waaronder ook een paar bezwaren meer van practischen aard werden van deze zyde tegen verschil lende artikelen van het besluit ingebracht. Heropening van den kiesrechtstrijd. Nadat de .Nederlander" in vorige artikelen heelt betoogd, dat het algemeen huismanskiesrecht niet, zooals beweerd werd door ds. Van Lummel, berust op Gods Woord en historie, gaat zy na wat do aanvoerder der party op dit punt heeft geleeraard. Hy heeft in .Ons Program" een geheel stelsel uitgewerkt, volgens het welk er moet komen lo. eene organische volksvertegenwoordiging, zóó dat de ge meenteiyke corporatie u de gemeenteraden, dezen de Staten-provinciaal, en deze laat sten weer de Staten-Generaal kiezen. Naast zulk eene door colleges gekozen Staten Generaal zou dan ook nog eene rechtstreeks door alle gezinshoofden ge kozen lichaam moeten bestaan, om de richting aan te geven, waarin het land, onder medewerking van de S. G,, zou moeten worden bestuurd. Dit door hem als politieke Staten aangeduid lichaam zou dan moeten worden gekozen door het volk zelf als eenheid. Dat volk moest kiezen door zyn gezinshoofden. Nochtans zou men ook hierby niet moe ten biyven staan. Het zou toch niet goed zyn, dat het taliykste, doch minst ont wikkelde deel des volks de richting der politiek bepaaide, en alle andere deelen kon overstemmen. Daarom wil dr. Kuyper aan die gezins hoofden meer dan ééne stem geven, naar gelang het gezinshoofd zekere qualiteiten de lezer wel zou vermoeden, of als hy zelf dacht, want hy stond van zyn stoel op en, leunende op den arm van den bleeken bediende, strompelde hy, met zeer groote moeite, de trappen op en vervolgens door een kleinen tuin naar zyne kamer, die met het terras geiyksvloers was. Kort daarna zat hy aan de eettafel, zonder eenig gezelschap, drie knechts liepen af en aan en wachtten zyne bevelen. Hoe stil, somber en spookachug zou die kamer hem hebben toegeschenen, die voor de eerste maal die groote eetzaal aanschouwde, waar het nog, in weerwil van het aantal waslichten op de tafel en het buffet, schemerachtig was. Een styf ceremonieel diner, waarby geen enkel woord gewisseld werd tusschen heer en bedienden, terwyi dezen op hunne teenen liepen, opdat het gekraak hunner laarzen, Sir Williams zenuwen niet te zeer zou schokken. Lord Kelpdale at weinig, dronk ni6ts dan rooden wijn met ys, en hield zyne bedienden meer in het oog, dan wel noodig of hun aangenaam was. Hy scheen op hen te loeren, om by het minste vergryp tegen hen uit te varen en hen, zoo zij zich aan 't een of ander bezitd. w. z. naar gelang dat hy tevens is .opzichter of directeur van een zedeiyke vereeniging onbezoldigd verzorger van de schamelen in den lande als man van studie gegradueerdhoofd van een werk inrichting eigenaar van vast goed leeraar eener kerkouderling in eene gemeente ondorwyzer op eene school j of rechter in een rechtbank." Met die „meetbare" invloeden moet rekening gehouden worden bij de stembus. Afgezien van de vraag of dit alles goed en verstandig ia, voelt het blad hoe dit stelsel kon worden ontworpen door een anti-revolutionairwant al is het stelsel noch specifiek christeiyk, noch bijbelsch, zoovel het weet heeft dr. K. dit ook nooit beweerd in het anti-revolutio naire kader past het in zoover het niet op kunstmatige en willekeurige organi satie van individu's, maar op de natuur- ïyke maatschappeiyke verhoudingen be rust, die tot een organisme moeten worden verbonden. Wii men algemeen buismanskiesrecht, goed. Maar dan ook in verband met een wezeniyk anti-revolutionaire staatsinrich ting zegt de ,Ned.» Toen, tydens de oppositie tegen het ontwerp-Tak, dezelfde eisch werd gesteld, luidde het antwoorddie eisch is op zich zelf juist; aileeniyk, op dit oogen- blik leven wy onder een grondwet die het individualistisch stelsel huldigthet is onmogeiyk een beter beginsel te doen aannemen daarom moeten wy ons voor- loopig bepalen tot het kiesstelsel-Tak, dat het individueel huismanskiesrecht vrywel Daby komt. Welnu die exceptie gaat nu niet meer op. Thans kan men, indien het waariyk ernst is met hetgeen vroeg r is verkon digd, een voorstel tot grondwetsherzie ning indienen, waaraan de vroegere denk beelden min of meer ten grondslag liggen, Er is thaes geen reden om een kiesrecht te verdedigen, dat een broertje, en een zeer geiykend broertje, is van het steeds door alle anti revolutionairen bestreden algemeen kiesrecht, zonder tevens in te voeren of althans voor te stellen inrich tingen en bepalingen wiarin, uit anti revolutionair oogpunt, bedoeld kiesrecht alleen op zyn plaats is. Niet dat wy dit verlangen. Ons komt het voor dat liet beter is geheel het kiesrecht te laten rusten, en wy willen den Premier geenszins lastig vallen met zyn .oude plunje", die hy, om ook 0. i. goede redenen, ten deele thans kan laten liggen. Maar men neme dan ook niet uit de plunje een enkel stuk, dat als men al zyn gewone kleedingstukken biyft dragen, schril by d6ze afsteekt. Want dan ziet men niet die oude plunje, maar een harlekynspak. Ten besluite van deze artikelenreeks zegt het blad Wil men ten slotte al die diepere be ginselen laten rusten wil men noch van den eisch van de cbristeiyk6 begin selen spreken, noch een hervorming op schuldig maakten, de 16S te leze a op zyne hem eigen wyze, en tevens stootend voor hem, die het ongeluk had hem te mishagen. Iemand van een erg- denkenden aard zou zich allicht ver beeld hebbeD, dat zich een flauwe trek van teleurstelling op des baronets gelaat vertoonde, toen het middagmaal was afgeloopeD, zonder dat er iets te bedillen geweest was. De bedienden stonden gereed de ka mer te verlaten, toen de stem van Sir William, die eensklaps de stilte afbrak by twee van het drietal een zenuw- achtigen schok veroorzaakte. „Zeg Mr. Pray3e dat ik zyn gezelschap voor eenige minuten verlang," zoo luidde het bevel, dat over de dunne lippen van den baronet kwam, waarna de bedienden zich verwyderdeu, om byna even spoedig vervangen te worden door een gentleman van ongeveer vyftig jarigen leeftyd, met een kloek voorkomen blozende gelaatskleur en kaal hoofd. ,Ga zitteD, Pray se." Mr. Prayse nam plaats, terwyi Sir William Kelpdale zich andermaal een glas wyn inschonk en een dessertschotel met minachting ter zyde schoof. ,Is alles in orde gebracht voor de den voorgrond schuiven waarvoor, wat men er overigens van denken moge, de tyd op verre na nog niet ryp iswil men eenvoudig de zaak bespreken, of voor de samenstelling van de Staten- Generaal een ander kiesrecht dan het tegenwoordige toch niet doelmatiger zou zyn, welnu, dan zullen wy over die quaestie gaarne debatteeren, niet met groote woorden, maar met argumenten. Wy zullen dan hebben te onderzoeken, of thans onze vertegenwoordiging niet goed is, en, zoo ja, waarom niet. Voorts of een ander kiesrecht mis schien of waarschyniyk beterschap zal aanbrengen. Men behoeft dan volstrekt niet, geiyk ook door vele anti-revolutio nairen maar al te vaak gedaan wordt, telkens van zyn tegenstanders ot tegen sprekers te onderstellen, dat zy alleen of hoofdzakeiyk door vrees voor hun, of wel door verlangen naar anderer brandkast, worden gedreven. Men zal beter doen te onderstellen, dat allen willen het algemeen welzyn niet het oordeel van ééne klasse of één groep, maar èn de algemeene welvaart èn de grootst mogeiyke vryheid. Men zal dan tevens acht kunnen slaan èn op de ervaring van anderen, èn op onze eigen volksgeaardheid en eigen volkstoestanden. Zulk een discussie zal ieder die het wel meent met het vaderland, gaarne aanvaarden. Maar men biyve ons met die verwar rende, en anti-revolutionaire phraseologie van het ïyf. Amsterdam III. In het „Centrum" heeft een gerucht gestaan, dat de niet-socialistische partyen in Amsterdam III zich zullen vereenigen op den heer Heldt. Inhoever dit juist is, weten wy niet. Amsterdam lil is, zooals men weet, een beslist licks district. Bij do algemeene verkiezing van 1901 brachten liberalen, vryz.-dem. en socialisten er samen 3500 stemmen uit, tegen 750 op de anti-lib candidaten. De uitslag was herstemming tusschen da heeren Den Hertog (lib.) en Polak (soc.-dem.), By de herstemming werd de heer Den Hertog gekozen. By bovenbedoeld gerucht teekent het .Volk" aan, dat de juistheid ervan haar volstrekt niet zou verwonderen. „De taktiek^van dr. Kuyper en de zynen isde rechterzijde zooveel mogeiyk te versterken met „christeiyke* Kamerleden en in districten, waar de „ODgeloovige oppositie nu eenmaal te stork is, om er een eigen christeiyken candidaat door te halen, het gehalte of de kracht der oppositie zooveel mogeiyk beneden peil te houden, door zonder blikken of blozen dien kandidaat te steunen, waarvan zij het minste last denken te zullen hebben, De heer Hel it nu is voor geene regee ring nog lastig geweesthy beschikt daartoe nu eenmaal niet over de noodige talenten en heeft steeds uitnemend de kunst verstaan van in ïydzaamheid te wachten." terugkomst op morgen van missKelpdale?" „Ja, Sir William." „Is alles zoodanig geregeld als zy verlangen zou, zoodat zy geen reden tot klagen kan hebben en wenschan zoude niet terug te zyn gekomen „Alles is geschied, Sir," antwoordde Mr. P.ayse, „Mrs. Eiwards heeft geen steen op den anderen galaten." „Dan heeft Mrs. Edwards zich een noodelooze taak op de schouders ge legd," was de bitse opmerking, welke voor een oogenblik het rood der wan gen van Mr. Prayse nog verhoogde „Ik wil het aannemen, dat de bedienden al myne bevelen hebben uitgevoerd. Ik twyfel niet of d9 klachten van Miss Kelpdale zullen my morgan wel genezen van myn te groot vertrouwen in myne onderhoorigen." Mr. Praysa antwoordde hierop niet het was zoo Sir Williams manier, sedert hy als rentmeester der goederen hst beheer had. Bovendien wist Mr Prayse, dat Sir William hem niet ont boden had om te vernemen naar de aanstaande ontvangst van Miss Kelpdale op Aver Court, en dat zyne vragen slechts eene inleiding waren tot iets van meerder belang, dat den geest van Wy willen naar aanleiding hiervan een enkel woord zeggen, aldus lezen wy in de „Ned.'\ De taktiek om by een keus tusschen ücksch6n den minst talentvollen te kiezen, ten einde op die wyze de linkerzyde hetzy dan als R»geeringsparty of als oppositie zooveel doeniyk te verzwak ken, hebben wy steeds hartgrondig afge keurd. Zulk een tactiek schynt ons do kroning van een enghartig partybelang boven hst landsbelang, hetwelk met bekwame parlementsleden gediend is. Daarentegen meensn wy, dat het een goede taktiek is, juist uit een oogpunt van landsbelang, om per se den candidaat te weren van een party, die alle vrucht bare samenwerking onmogeiyk maakt door de motieven harer tegenstanders verdacht te maken en door den politieken geestesstryd om te Z6tten in een hand» gemeen van zelfzucht. Waar een talent op deze wyze mis bruikt wordt, verkiezen wy zelfs den minder talentvolle van de linkerzyde, zoo deze zich niet op zulk demoraliseerend standpunt stelt. Maar dat het ons volstrekt niet te doea is, om in 't algemeen het gehalte der oppositie te verzwakken, moge o.a. hieruit bljjken, dat wy, zoo er een vryz.-dem. moet komen, veel liever een man als b. v. mr. Veegens, of een ander zeer bekwaam lid dier richting zagen gecan- dideerd, dan hem dien het gerucht aangaf. Mits een tegenstander op nobele wys stryd voert, zeggen wy hoe talentvoller hoe liever. De arbeiders-kieSvereeniging in het derde district te Amsterdam heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. P. J. Troelstra. In Amsterdam III zullen de socialisten zeker niet minder hard werken dan zy kort geleden in district IX gedaan hebben. Op 14 Juni 1901 werden daar uitge bracht op de heeren C. H. den Hertog (lib) 1601 stemmen, Henri Polak (soc.- dem.) 1420, mr. E. A. Smidt (vryz.- dem.) 482, A. C. Bleys (r.k.) 376 en J. H. Waal Malefyt (anti rev.) 362. By herstemming werd den 27 Juni gekozen de heer C. H. den Hertog met 2531 stemmen tegen 2111 op den heer Henri Polak. De gemeente-flnanciën. De „Residentiebode" bespreekt het vraagstuk der gemeente-flnanciën. „Eene quaestie, die „aanklopt", noemt zy hare artikelen. In een overzicht van de middelen, die achtereenvolgens werden aangewend om hulp te bieden aan d6 gemeente, die men geregeld „in haar schamele plunje na korter of langer tusschenpoozen terug vond aan de poorten der hotels van onze Wetgevende Macht', komt het blad ook op minister Sprenger van Eyk, „den practischen technicus, die de oplossing zocht in een stelsel, dat heette uit te den baron geheel bezig hield. Mr. Prayse bedroog zich niet in zyne gissing, maar was een geduldig, ge- makkeiyk man, en scheen de zaken niet door ongepaste vragen vooruit te loopen. Het was waarschyniyk dat dit Sir William Kelpdale niet zeer aange naam was, want zyn scherp geteekend gelaat vertoonde duideiyk dat hy een onaangenamen indruk ontvangen had, wat nog bevestigd werd door een on- geduldigen ruk aan zyn fluweelen muts, zoodat eenige gryze haren zich ver toonden. „Het schynt dat die Schotten met hun werk ten achter zyn," zeide hy eindeiyk, op deftigen en koelen toon om daardoor aan zyne gemeiykheid lucht te geven„zy hadden aange nomen dat al het hout zou vervoerd zyn vóór de terugkomst myner klein dochter vóór den dertienden Augus tus," verbeterde hy„morgen is het de veertiende, en nog altyd zyn zy op de plaats. Er staat geschreven Alle menschen zyn leugenaarslaat ons echter biliyk zyn, en zeggenalle Schotten zyn leugenaars." (Wordt vervolgd),

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1