IE ZENDING Esn hl als Ui fi i Mo. 262. 40e Jaargang 1902. OYE. T instbode. Dagmeisje Donderdag 6 November. Van week tot week. FEtlilljETOfti. lieÉoMe Mien D D zaak, uitgezond, SLOTEN, ff 3.— tot f20.—, K. H. 1IE5SK0K, ""ANOY, Badhuisstraat Bgen 1 December a, s, nke AdresPalingstraat TS AMDiENST ï'SSi? si SiDBBLEDaa ten Bemin - 7» 4 50 'jjj 6 5b Pas iSeümm-kt, 11 46 mi 12 30 1 4 15 5 10 5 55 6 55 urg naai Zeümartt Vlu tlleeu op w«rkd»gea> 8 50 aax 12 ?5 i 20 5 15 6 7 7 20 3 Hl HAYENDIEKST. :vxa. 6— S 20 7—1 9 40 10— 1020 10 a» 1 10 1 802—: 40 4 4 20 5 5 50 8 20. inelula7® 6 10 6 30 - 9 20 9 50 10 10 10 50 12 10 am 1 20 1 110 S.30 3 50 410 4 20 7 40 8— 8 80. sa 0 S 3 Efl-SCHELDE. irt 1905. ra 50n) b) en nrn S SO e) 12 lea) a 3 55 I 25 am 1 55 g) 11 50 b) nu 30c) minuten nj bat verb vsi 810 e 8 60 3resasas, Boraelen 0 naar Breakene, Bor- aaingen naar Eorseelen tiet gemaakt. niet aangelegd, t van 1.5i> van Neaaeü het spcorwegetriio» 25 40 54 1 56 118 46 I 31 15 24 52 33 14 28 55 28 36 te treinen vervoeren •6 23 6 54 8 21 7 25 7 58 8 48 •9 47 10 1 •10' nu '10 48 11 2 49 10 40 28 88 10 28 1 25 50 11 40 8 10 3 c 12 87 8 50 48 12 53 4 6 5 1 10 4 22 vussmescHE courant Prys per drie maanden 1,30. Franco per post 1. 0. Afccnderiyke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAK SB VSLBB Jr., Kleins Markt, I. 187. ADVERTENTTÉNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prfls slechts tweemaal betekend. Groots letters en cliché'* naar plaatsruimte. dagelfki, sdfgeaoaicïd of Soa «m ftcetdagoB. Tslephoonnnmmw ÏO. Abonnesttonts-Adfertfiition op seis? ToorcLeeligo voorwaarden. Omtrent het verloop van den opstand jer Macedonische Bulgaren, verzekert men te Sofia, dat den Turk groote ver- liezen z|jn toegebracht in gevechten by jen Kresnapas. Natuurlijk melden de ifflciéale Turksche berichten dat de cp- itandelingen verjaagd en verstrooid zyn de opstand feitelijk gedempt is. Intusschen zal de groote waai heid wel wezen, dat de krijgsbedrijven tot het voorjaar stil staan. De onherbergzame hoogvlakten van den Balkan zijn een hinderpaal voor het voortzetten der vijandelijkheden in het gure en ruwe jaargetijde. Maar dat is heel wat anders jan een beëindigen van den opstand en Inderdaad bljjft deze van het grootste belarg vooi de gebeurtenissen op het wereldtooneel in het algemeen. Voor het tegenwoordige is de Turksche regee- ritig niet bevreesd, dat Bulgarije zich in zaak zal mengenmaar de vraag is eenvoudig wat later kan en zal gebeuren dat hangt niet at van Bulgarije, maar van Rusland, dat voor het tegenwoordige opstand niet begunstigt, maar daar om toch Diet tevreden is met den loop jer zaken. Men beweert dat reeds sedert een twintigtal jaren Rusland en de Ottoma- nische Porte een verdrag bestaat, waarbij jen Sultan zijn persconlgke vrijheid is gewaarborgd en deze daarentegen op zich nam de Russische belangen te jienen op het Balkan-Schiereiland. Ze6r lofwaardig klinkt het verhaal niet. Wanneer de man van het tooverpaleis, dat men Yildiz kiosk noemt, in zjjn eigen Staten niet veilig is, dan kan niemand hem die veiligheid verzekeren en Rusland's belangen in de door Griek, ache christenen van Slavisehen oorsprong bevolkte Balkan-Staten, staan lijnrecht tegenover de Turksche. Maar hoe dit ook zijn moge, het is stellig in het belang van Turkije om het thans zoo machtige Rusland zooveel mogriyk te ontzien. Opzettelijk geeft men den Czaar en zijn Staatslieden dan ook goene redenen tot ontevredenheid maar als men van alle zy Jen wordt gedron gen, valt men wel eens uit zijn rol. De Saltan is te kwader ure de zoogenaamde door P. VAN SPIELBERG. 7.) (Slot.) Plotseling voelde hij op zijne borst en zacht gekraak als van papier. De iepe rimpel tusschen de wenkbrauwen .Laat een paar kleine provincies toch iet de twistappel worden tusschen wee rijken, die door de natuur als 'rienden aangewezen z(ja, en die daaren boven spoedig door de nauwste banden 'erbonden zullen worden I Laat ons een oinde maken aan den strijd, die geen ,an beide partijen voordeel zal aan brengen ik geef u dan persoonlijk" 'oegde hij er op schertsenden toon b(J „iets op dan koop toe, dat gij in de beide provincies te vergeefs zult zoeken" fe Spanjaard zag hem vragend aan, „Heden middag aan tafel vertelde ik 11 boe onze groote meester in de kook- vriend van den Duitschen keizer gewor den en het gevolg ervan is geweest, dat aan een Duitsche onderneming con cessie werd verleend tot den aanleg van den Bagdad-spoorweg, ton gevolge van welk groot werk, komt het eenmaal tot stand, een rechtstreeksche verbinding ontstaat met Iudië en de Perzische golf, waardoor natuurlijk de politieke- en handelsbelangen van Rusland worden geschaad. Rusland heeft dit kwalijk genomen. Ook staat Turkjje sedert den oorlog van 1877/78 leeiyk by Rusland in 'tkryten krygt telkens maanbritfjes thuis om de achterstallige zes en dertig millioen Turk sche ponden op de oorlogsschatting te storten. Van de gebeurtenissen in den aan staanden winter zullen die in het daarop volgende voorjaar dus wel grootendeels aihangen. ft Wat er in den Duitschen Rijksdag achter de schermen gebeurt weet men natuuriyk niet. Nadat in de vorige week de invoerrechten op graan, paarden, vee en vleesch er door waren gegaan in den geest der Agrariërs en tegen de gema tigde voorstellen der regeering in, ver namen wy nog eens de waarschuwende stem van Posadowsky, dat het ontwerp zonder genade den kelder ingaat, als h6t zoo biyft voortgaan. Zou het geholpen hebben Mea beweert dat de regeeringskansen gerezen zyn en dat de afgevaardigden van het centrum (de katholieken) zich hebben laten vinden voor een schikking. Regeering en centrum loven en bieden nu tegen elkander op iets wat meer malen vertoond is, al was het nu juist geen hartverheffend schouwspel. In verband hiermede zou de kanselier nu willen trachten centrum, nationaal liberalen en gematigd conservatieven onder één hoed te vangen en waariyk, de hoed van von Büiow is zyn toeren al begonnen. Althans, op het gerucht der coalitie is het voorstel der linkerzyde, om de verdere discussiën nu maar te staken, met groote meerderheid ver worpen. Tegenover de verbonden partyen staan dan alleen de ultra protectionisten en andere tegenstanders der regeering maar kunst verklaard had, dat zyn geheim omtrent het heeriyke nierengerecht voor geen geld te koop was. Nu ben ik wel geen echt kenner van die dingen en weet de voortreffelijkheid er van niet op den waren prys te stellen „Ja, zij waren inderdaad onovertreffj- l(jk die nieren in champagne," zoo viel don Haro hem in de rede, terwyi hy als een echte lekkerbek met zyn fijne tong smakte. „Dat uwe excellentie dit zegt, is mg het beste bewys, dat er zoo iets heer- ïgks niet te vinden is in de armzalige bergstreken van Roussillon en Gerdagne, en het moedigt my daarom aan u tot bezegeling van onze persoonlijke vriend schap het recept aan te bieden, dat Vatel my heden morgen ter hand stelde met de opmerking, dat het alleen voor een idealen prys te krygen was Welnu een meer ideale prys als onze weder- zydsche vriendschap laat zich moeieiyk denkenik veronderstel, dat Vatel hiermede tevreden zal zyn I" „Maar, eminentie, ik kan het verdrag toch niet onderteekenen om „Om een gerecht van gesmoorde nierenDat zy verreWat heeft het verdrag met het recept te maken I lk dacht slechts, wyi uwe excellentie er zoo by zonder op gesteld was het kook- geheim te leeren kennen en de oude Vatel inderdaad een eigenzinnige gek is myn God, excellentie, waartoe zooveel woorden, hier is de pen en hier het recept bedenk, dat er slechts men beweert dat de agrariërs ook nog wel kunnen zwichten. En inderdaad, in trekking van het ontwerp maakt hun zaak altyd slechter dan het regeeriEgs- ontwerp, De sluier die nog eenigszins over de gebeurtenissen haDgt, zal vermoedeiyk in de naaste toekemst wel worden op geheven, ft Totnogtoe hebben wy er het zwygen toe gedaan, wat betreft de reis van den Eagelscben minister van koloniën naar Zuid-Afrika. Er is een oogenblik geweest, waarop wy sterk twytelden aan de waar heid van het toen pas opgedoken ge rucht maar elke twijfel is opgeheven, nu het vast staat dat Chamberlain, ver gezeld van zyne echtgenoote en het noodige aantal secretarissen, medio No vember den bodem zal betreden van het schip, dat hem zal overbrengen naar de plek, waar zyn naam en zyn daden zulk een treurige rol hebben gespeeld. „Het is een reis voor zaken", heeft de altoos geheimzinnige man gezegd en aan het te verwachten afscheidsfeest- maal te Birmingham zal daaromtrent wel 't een en ander nader worden me degedeeld. Het kan aan ons liggen, maar wy kunnen ons van des heeren Gnamber- lains reis al heel weinig wezeniyke resul taten voorstellen. Hij gaat er beslist niet naar toe om de ellende van den oorlog te zien. Het zal er me„ gaan als met al dergeiyke oifuieele bezoeken, ze mogen dan voor zaken zyn of niet. De oflieieele bezoeker wordt toegejuichtmen biedt hem feestmalen aan er wordt ferm getoost en, men laat hem zien wat men kwyt wil wezen. Oapartydige inlichtin gen te verkrygen, gesteld dat het den heer Chamberlain daarom te doen is, zal zeer moeiiyk zyn, Ojk generaal Vüjoen heett de vrees daarvoor te kennen ge geven. Misschien zal de hoop nog wor den vervuld, dat de reis des ministers ten slotte den ongelukkigen slachtoffers van den oorlog, door het verstrekken van meer geldeiyke hulp, ten goede zal komen, en ook de verwachting van generaal Viljoen, dat het eindeiyk den doordryver van den oorlog eens duideiyk zal worden, dat zg ten behoeve van wie die oorlog heette te zyn aanvaard, de sprake is van een paar onbeduidende bergstreken, die Frankryk meer om de eer en de voldoening, dan wel om hare eigenlijke waarde wensebt te bezitten 1 Mag ik u verzoeken, exallentie, hier is de pen en hier, ik herhaal het, het kostbare recept." Mazarin behoefde niet verder te gaaa. Don Haro greep onder den uitroep „Ja, ze waren uitstekend die nieren, ze zyn een koninkryk waard," naar de hem toegestoken pen en in het volgende oogenblik pryxte zyne onderteekening op het dokument. De vrede was ge sloten. Nog eenmaal dineerde den volgenden dag de Spaansche minister by zyn Fran- schen coliega en ook nu weder spande Vatel al zyne krachten in, om den hoogen gast over zyne kunst versteld te doen staan. Na afloop van den maal- tyd liet Mazarin hem op verzoek van don Haro in hun midden verschynen de hoogmoedige grande bedankte hem persooniyk voor het vele genot dat hy als meester in zyn vak, hom had doen smaken en noedigde hem tevens uit als „gast" naar Madrid over te komen. Toen Vatel echter de bedenking op perde, dat hy „wegens drukke ambts bezigheden" aan deze uitnooiiging vooreerst niet kon voldoen, nam don Louis de Haro van zyn eigen borst het fonkelende kruis van „Ouze lieve vrouwe van Montesa," dat koning Jacob van lieden zyn, die, door hun onverzadeiyke heersch- en hebzucht gedreven, biyven voortgaaD, het zaad der tweedracht en van de onrust in het verwoeste land te Btrooien. Maar zal Chamberlain willen zien wat hy noodzakeiyk moest zien Van welken geest men bezield is, bfijktweer zoo zonneklaar uit het adelen door den koning van voorname uitlanders uit Johannesburg, die dapper hebben mee gedaan contra de republieken en waar van één zelfs een der raddraaiers van den Jameson-inval is, die deswege werd ter dood veroordeeld Maar, om eeriyk te wezen, moeten wij erkennen dat er meer geadelde roovers zyn. Met vry groote zekerheid wordt aan „Het Centrum" bericht, dat men in de vacature voor de Tweede Kamer voor Amsterdam III, ontstaan door het over ïyden van den heer Den Hertog, wil trachten door een gecombineerd optreden der anti sociaal democratische kiesver- eenigingen, te vooizien door het candidaat stellen van het vroegere Kamerlid, den heer B. H. Heldt. naren de mond gesnoerd zou zyn,! En zoo niet, wat zou dan nog een minister van justitie daartegen kunnen doen 7 Immers niets Ons wil 't voorkomen, dat hier de vrienden der Regeering een kosteiyke gelegenheid hebben laten voor- bygaan om te zwygen. Naar aanleiding van hetgeen in het voorloopig verslag van de Tweede Kamer is opgemerkt over de bekende installatie- rede van den voorzitter van het Arnhem- sche gerechtshof, zegt de „Arnh. Ct." De beantwoording door „sommige leden" van de „van verschillende zijden" uit gesproken „afkeuring" dunkt ons vrywel afdoende. Slechts op één punt niet, eigeniyk het voornaamste nameiyk het wonderiyk verwyt aan een onafhan- keiyk onafzetbaar rechteriyk ambte naar, dat by 't zou kunnen wagen critiek te oefenen op eene door de R: geering gedane benoeming! Geldt dan voor hem niet, als voor elk Nederlander, de in de Grondwet gewaar borgde vry heid van gedachte, of geldt zy slechts voor zoover de ambtenaar zich onthoudt van critiek op eenigerlei reg6e- rin?sdaad Wy begrijpen eigeniyk niet wat die „verschillende zyden" met haar afkeuring bedoeld hebbenmen kan toch niet meenen, dat als maar de plechtige instal laties en de aanbevelingen der rechtscol leges vervallen, den rechteriyken ambte- Arragonië en Valencia in het jaar 1316 voor byzondere diensten had gesticht, en hechtte het op Vatei's borst. „Ik heb vernomen, mynheer," zoo voegde hy er by, „dat gy u op adeiyke voorvaders beroemtneem daarom deze ridderorde van myn genadigen heer aan, die my het recht gaf, haar ter ge dachtenis aan de vredesluiting uit te reiken. Ook gy hebt immers uw deel aan dit schoone werk." Het was voor Vatel de schoonste dag van zyn gehaele leven en nu hy zich zelf zoo innig gelukkig gevoelde, wilde hy ook anderen gelukkig maken. Nau welijks had hy het hooge gezelschap verlaten, of hy ijlde naar Luigi Vin- centi, dien hy in stormpas mede voerde naar zyn tent om hem daar in de armen te leiden van de gelukkige Ma rion. Daarna scheen de gedachte, dat zyne dochter hem weldra zou veriaten hem zoozeer te bedroeven, dat hy stil de tent verliet, terwyi een traan in zyn oog parelde. Een half jaar later, op denzelfden dag dat de jonge monarch onder het gejubel van de geheels bevolking zyne gemalin Maria Theresia, infante van Spanje, in het met vlaggen en bloemen rykgetooide Parys binnenleidde, word de gelukkige Marion in den echt verbonden met Luigi Vincentie, die kort te voren tot referendaris was bevorderd. Op het laatste oogenblik was Vatel nog tot inzicht gekomen, dat het juist niet noodzakelijk was dat hy van zijne doch Het stoffeiyk overschot van wyien Jhr mr. Rutgers van Rozenburg, oud-lid der Eerste Kamer, werd gisteren onder vele biyken van vriendschap en hoogachting in het familiegraf op de Oosterbegraaf- plaars te Amsterdam bygezet. Onderschei dene Eerste- en Tweede Kamerleden be vonden zich aan de groeve, waar mr. J. Everwyn Lange, hoogheemraad van den Haariemmermeerpolder, en mr. Th. Heemskerk, namens den raad van toezicht der Amsterdamsche Hypotheekbank hulde brachten aan de groore geleerdheid, die de heer Rutgers aan verschillende maat- schappeiyke zaken dienstbaar maakte. Secretarie-ambtenaren. Door de afdeeling Utrecht van den „Nederlandschen Bond van gemeente ambtenaren" is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarby wordt ver zocht by de behandeling van het ontwerp tot wyziging der Gemeentewet, ook den rechtstoestand der secretarie-ambtenaren te verzekeren door een toevoeging aan art. 179 dier wet, zcoals die voor de secretanseen, ontvangers en ambtenaren van den burgeriyken stand wordt voor gesteld. De besturen der overige afdeelingen zyn uitgenoodigd hun instemming te betuigen. Hof van Arbitrage. Volgens een Havas teleg. am uit Parys, is er een nota medegedeeld aan de kanselaryen teneinde de inwendige orga nisatie van het Hof van Arbitrage in Den Haag nader te regelen. In de nota wordt voorgesteld Fransch te verheffen tot de oflieieele taal voor het Hof. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Nederlandsche sub-comité voor zieke en behoeftige Inlanders in de residentie Samarang, f 1000 doen toekomen ten behoeve van het door het sub-comité beoogde doel. Door de te St. Auna-Parochie geves tigde afdeeling van „Patrimonium* is met algemeens stemmen en onder leven dige toejuiching de volgende motie aan genomen „De afdeeling St. Anna- Parochie van de Chcisteiyke werklieden ter scheidde, en dat de bekooriyke villa in de rue Brissac groot genoeg voor drie personen was. Z jo leidden zy daar een gelukkig leven, terwyi Marion haar vader voortdurend inspireerde by het maken van vreemdsoortige sauzen en pastyen ja, de oude Vatel mocht zelfs nog het geluk smaken een kleinkind op zya knie te schommelen en er met eigen hand nu en dan lekkernyen voor te bereiden. De geschiedenis maakt geen melding meer van Marien en Luigi, het is dus te veronderstellen, dat zy hun leven verder in gelukkige onberoamdheid ge sleten hebben. Wat echter Vatel, den ridder van de orde van Mmtesa betreft, deze trad na den val van Fouquet, die in het jaar 1661 door Lodewye XIV ge vangen genomen, van hoogverraad be schuldigd en tot levenslange kerkerstraf veroordeeld werd, in dienst van dan grooten Gjndé, den ridderiyksten aller prinsen. Op zekeren dag wilde het on geluk, dat voor een diner, waaraan da koning zelf zou deelnemen, da bestelde zeevisch niet op tyd arriveerde, en in vertwytellng over deze storing in de menu stiet de koning aller koks zich den degen in het hart. Zjjn roem en zyne recepten hebben hem echter over- leofd en hy heeft de waarheid gesproken toen hy zeide, dat zijne uitvinding, kalfs- nieren in champagne, hem voor ver getelheid zou bewaren.

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1