elite» taai» 8 17 October. teMsis berieblBD. 40e Jaargang 1902. Overtoil Haren FBUILIBTON. Btlittt Jio. 245. tstbode, U 6— 6 20 7-1 1 40 10— 1020 J Vrijdaj D: antoor. Goed reischt. achrii eigenhandig »M„, I f van ^f nette lieden, Hei„ JENE WONZ8 agd, omtrek tv motto: ,W0Dii landen, armen, etc "3t, zeker en piiJ door „SADOV I „SEMIRA.* Hoofd J endrikplantsoen 16,1 flinke zindeiyke irenatand. Vlissingsche CaJ KiMDXEHSil 5» «a .ilBDEigj Rink*«s-i 4 50 J 65 Van Zsümark,) 1145 aa 12 80', 16 5 10 6 55 6 651 naar Ztümarit fi sen op werkdagen'7 nsa 12 6 i sol 15 6 7 7 201 E HAVENDIEfiSl na 1 10 1 go 2 1 40 4 420 5-f 820. uievan 6 10 6 30 9 20 9 50 1010 12 10 nm 120 10 8.80 3 50 410 !0 7 40 8 8 SO. B-SCHEiGt 1803. b) en am 3 SO c) 16a) 3 55 16 nas 1 55 g) .1 50 b) nm a 30c) iaaten at list veil a 810 8 50 reakeaa, Borselea naar Breakens, Borl ingen naar Boreseiej in gemaakt. tut aangelegd, van 1.65 yan Nenzi bet ipcorwegeisM 25 40 >4 6 8 46 11 5 4 2 3 4 8 '6 23 6 64 8 21 •9 47 D •10 48 i treinen 7 25 7 58 8 48 10 1 112 vervoer»"! 49 10 40 28 38 10 28 1 25 50 1140 310 30 12 37 3 50 48 12 53 4 6 i 1 10 4 22 VLISSIMSCHE C0ÏMMT PrQs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. YAK BB VKLB8 Jr., Heine Markt, I. 187. ADVERTENTIÊNvan 1 4 regels- 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groots letters sn cliché'» naar plaatsruimte. V sfM&gat fogdliks, cltSMsacivsi Soa- es fMitéafUi. T«l«phoonnumsn«p IO. Abonnesacnts-AdrcrtentiSn op zee? voordeeligo vooiwaardffii. Dé Ohriétea-Démocraat. Het eerste nummer is verschenen van „De Christen-Democraat", weekblad voor Nederland, onder hoofdredactie van A. p. Staalman en mr. T. de Vries. In een inleidend artikel wordt met een kleine strijkage voor „Ds Standaard", „het algemeen geëerd hoofdorgaan van dr. Kuyper" betoogd, dat de groep van organen, waarin in het bijzonder de rechten der „kleine luyden" worden bepleit, dringend behoefte aan versterking heeft. Vooral tinds de hoofdredacteur van „De Standaard» als premier zitting heofc genomen in een coalitie-ministerie als w(j thans hebben. Die behoefte aan vereterking van de christeiyk democratische pers is dan ook in de laatste maanden sterker dan ooit openbaar geworden. Zelfs voor de oprichting van een christeiyk-democratisch dagblad zyn van meer dan één zijde ernstige pogingen En vraagt men nu, waarin steekt dan het groot belang dat er gelegen kan zyn in versterking der cbristeiyk-democrs- tiscbe pers? Staan hier dan zulke enorme belangen op het spel, dat zelfs de reusachtige opofferingen en arbeid aan 66n dagblad verbonden niet te veel mochten geacht om de organen der kleine luyden te vei sterken Ongetwyfeld. Ten allen tijde moet de wacht bij het beginsel gehouden worden, dat jaren aaneen door dr. Kuyper is uiteengezet en gepredikt, het schoone beginsel der christeiyke democratie, de rechten en vrijheden waarborgende van de .kleine luyden", de aanvallen afslaande, die daarop inbreuk dreigden te maken, de actie gaande houdende om voort te schrijden op den goeden weg der vry- making van sociale slavenboeien, waar onder zoolang de overheid niet met krachtige hand beschermend optreedt, nog zoovele duizenden gebukt gaan. Maar inzonderheid nu we leven onder een coalitie-ministerie uit zoo geheel verschillende bestanddeelen samengesteld en dat, om iets te kunnen doen in goede richting,zoozeer den krachtigen steun van volksvertegenwoordigers en van het volk zelf in de pers en op vergaderingen noodig zal hebben. Steun niet door klakkeloos en werk loos af te wachten wat er komen zal en goed te keuren wat er komt. Dat ware geen steun, maar laffe viy- taal en openbaring van karakterloosheid. „De Standaard», in vroeger jaren staande tegeno ver een be vriend ministerie, verstond het anders, sprak onomwonden uit wat van de regeering verwacht werd, oefende critiek zoo het den verkeerden 75.) Nu legde de advocaat zyn hand zacht op den schouder van den fioancier. Het zal voorloopig eenig en uit sluitend myn taak zyn, de oplossing van dit raadsel te vinden. Het zou niet de eerste oplossing zyn, die my geiukte, voegde hy er met een fijn lachje by. En wat gaat gy nu doen, mynheer Sandau vroeg de bankier in gespannen verwachting. Ik zal, als bewonderaar van sig- aorina Cerline toegang tot haar trachten te verkrygen, antwoordde de beroemde rechtsgeleerde op vrcoiyken toon, welke toon echter met zyn hoogst ernstigen blik in zonderlinge tegenspraak was. Ah maar dat kunt u toch aamogeiyk. kant uit ging en wees onophoudeiyk op hetgeen in het belang van volk en vader land moest worden gedaan. Zelfs onder dit ministerie, waarin de vroegere hoofdredacteur van ,De Stand aard" zelf als premier zitting nam, kon „De Slandaard" nog niet geheel haar verleden vergeten en kwam zy openiyk op tegen wat de minister van justitie omtrent de wederinvoering van de dood- staf had gezegd. Ea dat terecht. Zoo behoort het te zyn. En dat nu de christelijke democratie meer dan gewone activiteit dient te ont wikkelen, is niet enkel om de actie van jaren voort te zetten en te versterken, maar ook om het zeer byzondere gevaar, dat ons volk met dit coaiitie-ministerie dreigt, te ontloopen, n.l. het gevaar van het conservatisme, de oude erfvyand van elke demooratie, ook van de christeiyke democratie. Dat het gevaar van het conservatisme niet denkbeeldig is, wordt nu reeds door de gelederen in alle party en gevoeid en was van meet af te duchten, toen de stiyd werd aangebonden onder de leuze tegen het socialisme. Die leuze ofschoon gewettigd en christeiyk in zooverre zoowel de zonde van het socialistisch beginsel als die van het conservatief streven moet wor den bestreden wekte onder de .kleine luyden" vrees en wantrouwen. Immers, de plaats van den christen is „veel meer aan de zijde der armen en verdrukten, onder wie h6t socialisme zyn meeste aanhangers telt, dan aan de zyde der meer gegoeden, onder wie het conser vatisme zyn triumfen viert.» Verwonderen kan het ook niet, dat toen men ar. Kuyper stelling zag nemen in een coalitie met schier alle conser vatieve elementen in ons staatsleven, in het kamp der „kleine luyden" de vrees ontstond, dat hjj in by na allts zou moeten zwichten voor de eischen der conservatieven. Juichen niet nu reeds de meest con servatieve tegenstanders der democratie over dit ministerie En moeten dan niet alle christen democraten, alle anti revolutionairen, in den lande krachtig opwaken, en een actie in het leven roepen om met alle geoorloofde middelen dit gevaar af te wenden en te helpen sturen in demo cratische richting? Alleen dan zal dr. Kuyper temidden van deze conservatieve coalitie iets ver mogen tot stand te brengen in demo cratische richting, wanneer de duizenden kiezers in den lande, door levendige actie op vergaderingen en in de pers, door vereeniging en door geschriften voortdurend hun wenschen en klachten kenbaar maken. In dit eerste nummer wordt de bittere teleurstelling van „ons christenvolk» uitgesproken over het feit dat in stryd met by de stembus afgelegde beloften de jongste Troonrede de regeling van Zeker - daar zal ik de eerste schakels zoeken van de keten, die weldra de handen van den waren dief zal omknellen. Thans neem ik afscheid, mynheer Drum mond I En als het welzijn van uwen jongsten zoon u werkeiyk ter harte gaat, neem dan van een eeriyk man dezen raad aan verzuim niet om uwen zoon op het rechte pad terug te brengen. Driftig stoof de bankier op. Tot heden is myn zoon niet van den rechten weg afgeweken nog geen duimbreed Vergeet deze woorden niet misschien komt nog hot uur, waarop ik er u aan kan herinneren. Toen de bankier weder alleen was, zat hy een geruimen tyd met strakken blik voor zich uit te staren die laatste woorden van den advocaat ver ontrustten hem meer, dan hy zich zei ven wilde bekennen. XVIII. Ceriine Bertoldi stond voor hare toilet spiegel zij studeerde. Daar trad haar kamenier binnen en overhandigde haar een naamkaarije, Arthur Sandau, advocaat, las zy, tot hare groote verbazing. het lager onderwys laat rusten en even min een verbetering van de positie der onderwyzers in het vooruitzicht werd Ongevallenwet. In verband met een ook door ons overgenomen bericht in het „Het Volk" in zake rechtsbystand voor den werkman by toepassing van de Ongevallen wet, heeft het „Woekbl. v. h. Rcht" zich tot mr. J. A. Levy gewend en deelt nu het volgende mede „Door mr. J. A. Levy, advocaat te Amsterdam, is aan den Raad van Toe zicht van de Orde van Advocaten te Amsterdam, het verzoek gedaan spoedig, immers vóór het votum van de Eerste Kamer over de door de Tweede Kamer aangenomen Beroeps wet, eene vergadering der Orde te willen beleggen ter behan deling van het volgende voorstel „De Orde van Advocaten te Amsterdam verklaart zich bereid den werkman-party ter zake. der Beroepswet, in rechten kosteloos by te staan, waar dit wordt vereischt, en draagt den Raad op, by de overige RadeD, ten onzent, zoodanige stappen te doen, als hy ter verkryging van geiyksoortig besluit, ten voorschreven doeleinde, mitsdien van samenwerking der balie in Nederlend geraden oordeelt. In zyne toelichting wyst mr. Levy er op, dat by de behandeling van het ontwerp voor de Beroepswet een amen dement om aan den onvermogenden werkman kosteloozen rechtsbijstand te verschaffen, door tusschenkomst van den voorzitter van den Centralen Raad is verworpen. Daardoor is de stelling van den werkman verzwakt tegenover den werkgever, die ruims ..cuze heeft voor bedoelden bystand. In die leemte behoort te worden voorzien zoowel voor de procedure by den Centraien Raad als by de 15 Raden van Beroep, welke alleen te wachten is van de balie zelve „die haar tfficum, ook thans indachtig iederen werkman (in betrekkeiyken zin steeds onvermogend) zal willen bystaan." „Onze West" bevat een opwekking, om by te dragen voor een monument (te Paramaribo) voor wyien den minister van Koloniën jbr. mr. Van Asch van Wyck, ten einde de nakomelingschap in herinnering te brengen, wat zy den „weldoener van Suriname* verschul digd is. Winkelsluiting. Het „Volksdagblad" heeft een artikel over de vervroegde winkelsluiting, wat meer een praktische wenk wil zyn dan een politiek betoog. Het blad zegt Ten opzichte der vervroegde winkel sluiting heeft minister Kuyper verklaard, in het belang der winkelbedienden te willen werkzaam zyn. Aan de leiding van de georganiseerde belanghebbenden nu, met een uitgewerkt plan te komen, van welks verwezeniy- Hy is reeds in het salon. De dame wierp nog een vluchtigen blik in den hoogen spiegel, trad nu het weelderig ingericht salon binnen, om den advocaat te begroeten. Doch toen zy tegenover den rechtsgeleerde stond, toenzjj, de gitzwarte oogen naar hem opslaande hem in het ernstig, edel gelaat zag, en terloops zyn deftig voorkomen bewonderde, kwam toch het vermoeden by haar op, dat deze man niet gekomen was als be wonderaar. Hoewel het haar nooit aan zekere opgewekte vrymoedigheid ontbrak, stond zy thans byna verlegen voor den heer Sandau. Wees zoo goed en neem plaats mynheer, en weder zag zy vragend naar hem op. Juffrouw Bartoldi, wilt u my een klein uurtje gehoor verleenen Hebt gy tyd? Ja, zeide zij, «enigszins aarzelend. Zeer vriendeiyk van u. En nu wil ik myzelven eerst nader aan u voorstellen. Ik kom van Weenen, waar ik advocaat ben aan de rechtbank. Ah - en ik begryp niet stamelde zy, werkeiyk ontsteld. king zy heil voorde winkelbedienden verwachten. Ot bet bloot machtigen van de wet geving aan de gemeentelijke besturen, plaatseiyke verordeningen regelend het sluitingsuur van winkels en magazynen vast te stellen, wel voldoende is, wordt door ons betwyteld. Door dat machtigen wordt immers niets geboren, zoodat het zwaartepunt dan gelegd wordt in handen van het gemeentebestuur, waarvan het'in 't leven roepen van dergeiyke bepalingen weer zal afhangen van de meerdere of mindere democratische gezindheid van den Raadeen Ryks-regeling ware op dit punt, althans volgens onze beschei den meening, meer verkiesiyk. Laten echter de belanghebbenden en de met hen voor hetzelfde doel gerefe- dereerde combinaties overwegen, welk plan de voorkeur verdient, Doch in eik geval is het noodzakeiyk, niet in den blinde te biyven aandringen op verbetering door middel van den wet gever, zonder zelve den weg er toe aan te wjjzen. Want nog altyd is van kracht, dat in de eerste plaats de onmiddeliyk belang hebbenden het best kunnen weten, wat ter verbetering hunner positie moet worden gedaan. Hoofden voor de klas. Het „Algemeen Handelsblad" wydt een artikel aan dit onderwerp, waarin het blad een klein gesch edkundig over zicht geeft van de toestanden op onder- wysgebied in de laatste twintig jaren, zooals die geworden zyn onder de be staande wetten. Veal wat van de zyde van voorstanders gezegd is over de plaatsing van hoofden van scholen voor een bepaalde klasse wordt besproken terwyi vooral niet vergeten wordt mee te deelen, wat indertyd door de school commissie in deze vraag is gezegd en er eenige nadruk op gelegd wordt, dat de heer Schinkel van Dyk, in 1898 de eerste onderteekenaar van een adres met verzoek den hoofden van scholen eene klasse te geven, eenige dagen ge leden ruiteriyk erkend heeft zich toen vergist te hebben, daar zyn eigen erva ring hem heel wat anders had geleerd. Dan spreekt het „Handelsblad" over de beloofde bezuiniging en zegt dan Wy noemden zooeven de bezuiniging betrekkeiyk klein zeker is, dat ze vry wat kleiner zal biyken te zyn, dan de voorstellers berekenen. Zij lieten geheel buiten rekening de reserve-onder wyzers, die zeer zeker noodig zullen zijn, wan neer het hoofd by afwezigheid van eene leerkracht niet meer kan invallen. In 1898 achtte de schoolcommissie een getal van 30, dat, naar wy meenen, ge noemd was door de adresseerrnde onder wyzers-vereeniging, daarvoor onvoldoen de. Nemen wy echter aan, dat 30 ge noeg is, dan bespaart men de weddo niet van 78, maar van 48 onderwyzers. En zal bet dan niet, nog veel meer dan nu, noodig worden, dat personen worden Gy zyt niet gewoon strenge mannen van de wet in uwe salons te zien, niet waar Maar daar gy de vriendeiykheid hadt, een uurtje van uwen tyd aan my op te offeren, wil ik u een tafereel schetsen uit het werkelijke leven. En de figuren, die in deze schets voorkomen, zijn u op een na maar al te wél bekend. Welk soort van tafereel zal dat zyn? vroeg zy. Zooals ik reeds zeide een tafereel uit het leven. En die tafereelen zyn de meest aangrijpende. Nergens vindt men treffender tooneelen, nergens meer ware ellende, dan wanneer men een diepen blik slaat in het familieleven van die menschen, die van den vroegen morgen tot den laten avond moeten arbeiden, hard moeten arbeiden, cm niet het slacht offer te worden hunner bitterste vijandin, de armoede. Ik zal u vertellen van een man, die, om zyn gezin te redden een dief is geworden. En ik zal u vertellen van den zoon van dien man, en hoe edel, braaf en eeriyk die zoon is. En ten slotte zal ik spreken van den zoon van eenen ryken man, die ook een dief is geworden, maar die laf en slecht ge noeg ia geweest om zyne scnande op aangesteld, om allerlei minderwaardig werk te doen,dat thans de hoofden verrich ten In het buitenland vindt men byna overal concierges aan de BCholen. Over 't laatste punt zou nog vrij wat te zeggen z(jn want er is wel waarheid in de bewering, dat men van de hoofden „de beste leerkrachten", niet het beste gebruik maakt. Meermalen is ook door de schoolcommissie in haar verslagen er over geklaagd, dat de hoof den door allerlei beslommeringen aan hunne eigeniyke laak worden onttrok ken, dat er zooveel is, dat hen onder schooltyd uit hunne scholen haalt. Dit is een kwaad, dat tot kleiner af metingen zou kunnen en moeten worden teruggebracht. Maar daarmede bezuinigt men niet 1 Naar het „Hól." meldt, zai by ds regimenten infanterie een proef op ruime schaal worden genomen met schoeisel van chroomleder. Voor de preef zya aangewezen twee bataljons van het reg. grenadiers en jagers, het 6 a en 8e reg, en van ieder der overige inf.-reg. één bat. Per bat. worden daartoe aan de miuciens der lichting 1903 200 paar chruouiledcren schoenen in prutf gegeven. De protf is een voortzetting van een, in 1901 gehouden. Inspecteurs van politie. In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van inspecteurs der gemeente politie in or s land, is opgericht een ver eeniging van inspecteurs van gemeente politie in Nederland, die zich ten doel stelt de verbetering van hot politiewezen in het algemeen en de behartiging van de belangen der inspecteurs in het by- zonder. Java - China - Japan-lijn. Op de werf der Nederlandsche Scheeps- bouwmaaischappy te Amsterdam, is de kiel gelegd voor het eerste stoomschip dat in dienst zal worden gesteld van bovengenoemde lyn. Vllssinpe n, 16 Oct. Naar wy vernemen is aan de Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier, de bouw opgedragen van een schroefsleepboot, voor rekening van de naamlooze vennootschap „Sabacg" te Amsterdam. By een suppletoire marine-begrooting voor 1901 is o. a. een verhooging voor geteld van f50,000, wyi by de proef tochten van Hr. Ms. pantserschip „Konin gin Regentes» een vaartsnelheid werd bereikt van 16 91 geogr. myien, tegen over een gecontracteerde vaart van 16 geogr. mijlen, zoadat aan de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen, als contrac- de schouders van een onschuldige te laden. En nu begon de heer Sandan zyn schets nader uit te werken. Hy sprak vol gloed en overtuiging, omdat hy gevoeldo, dat by een edele taak had te volbrengen. Als Augusta had gezien en geboord, hoe hij al de ellende schilderde, die Arthur Aubri, onder den last eener valsche en zware beschuldiging had moeten door staan, en hoe hy van dien ongelukkigen vader sprak en van zyn edele zelfop- cfferende moeder, als Augusta, hem zoo had gezien, dan zou zy weder gezegd hebben - Hoe goed, hoe edel zyt gy Maar zya vurige en wegslepende woorden bezaten zelfs de kracht niet het hart te trc-ffen van deze coquette en ydele dame. En als dat jonge mensch nu die acht duizend thaler niet heeft verduisterd wie iu 's hemels naam, kan ze dan ge stolen hebben vroeg zy in gespannen verwachting. De heer Sandau zag Cerline scherp aan, en zeide toen op ernstigen toon Hy heeft ze niet en de bankier ook niet i (Warrit vervolgd,

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1