Donderdag 9 October. ilikp lérnl siKniaiiiKtó teioiiea. RMOEDE ZWAKTE 238. 40e Jaargang 1902. enstbode, »tbode gevraagd FBUILLBTÖft. zucht gebruikel jolose tC18. D D Van week tot week. EN het voortdurend bekende QUIIVA," len van de Levanj planten. Resultaten. esch 2.50 - 1.35 - 0.70 M. N. BAERT, beker. it, maar een Likeur hrift gebruikt, zuik| iohol veroorzaakt, dat yd genezen is. AMDIENST •a mSSSLBttaS M .- v«n 4 50 (alleen Fait Ztümarklva 45 ma 12 30 1 15 5 10 5 55 6 55 7 45 iaar Ztümarkt Piuitti' op werkdagen1 5 23 nis 12 35 1 20 2 6 6 7 7 20 8 Si HAVMRIEHST. 6— 3 20 7T 50 40 10— 1020 1019 ra 1 10 .1 30 2 22 4 4 20 5 52 820. i: vm 6 10 6 30 713 20 9 50 1010 1029 12 10 ma 120 110 S.kü 3 50 410 4 SC 7 40 8 8 30. •0 23 6 54 8 21 •9 47 7 25 7 58 8 48 10 1 •10 48 11 2 nl)5 treinen vervoer»® 7 38 •io;i4 10 40 2 8 10 28 1 25 1140 3 10 12 87 8 50 12 5» 46 I 10 4 22 6l6 6 3 7 21 8 5 8 2 VLISSINSSCBE COURANT Prys per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afconderiyke nummers 5 cent. Men abonneert zicb by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAM RB VRLBB Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÊNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groot* letters en cliché'* naar plaatsruimte. ïwsekfn* fegsifk». nftg*somier4 eg Soa- es feestdagen. Telephoonnnmineir XO. Abonnemoate-AdvertentlSn op see? voordeelige voorwaarden. Kol. alleen verkryg! aldepositairs LEHNER icht 143,Amster. ndiog van fl Q.qq I Prospectus gratis, mding. voor direct y een nette lischt. etter V. D., Bureau I flinke van goede getuigen den Boerenstand. Gissingsche Courant, Lange Nieuwstraat, Staan wy op nieuw voor eene uit- I Kisting der Oostersche quaestie Bet is geenszins onwaarscbyniyk en „Ij zullen wel doen, te letten op de I teekenen var. den tyd. De feesten in den Sjipka-pas zyn ge ëindigd en zy hebben een zeer schitte- tend verloop gehad, maar dat, het moet gezegd worden, verbazend veel van een uituagiiog heeft. De Russische minister van oorlog, met tjjn schitterend gevolg, is afgereisd om I ten slotte kransen neer te leggen op de graven der gesneuvelde Russische krygs- ieten op de s'agvelden te Plewna. Voorat hebben vier en dertig Bulgaar- 18che bataljons eene voorstelling gegeven het verschrikkeiyk gevecht van 27 I Augustus 1877, rondom het tort Sint- De Turksche generaal, Soliman-pacha meende toen de twee Russische regimen ten en het Bulgaarsche legioen in den val te hebben, maar hy vergiste zich en op den 9 Januari 1878 moest de aan melder van het Turksche zuiderleger zich met dertig duizend man aan de Bussen overgeven. Men behoeft er geen oogenblik aan te twijfelen of het zyn juist deze feesten geweest, die by de Macedonische Bul garen de vonk iH het kruit hebben ge worpen. Deze opstand is hopeloos en zal in bloed worden gesmoord. Althans, dit is vrjj waatscbyniyk. Als de tyd gekomen zal Rusland, dat zyn invloed in de Baikan-Staten steeds ziet groeien, zyn ilag slaan en zal dan een fl nke voor hoede hebben in het Bulgaarsche leger r de verantwoordeiykheid voor een zelfstandig optreden ten bate der ver drukte Bulgaren in Macedonië, zal Rus- niet op zich durven nemen. De Eugelsche Times althans is van oor- el, dat de Europeesche vrede daardoor de waagschaal zou worden gesteld. En dat aan een gezameniyk optreden r christenmogendheden evenmin kan worden gedacht, wordt door alle teeke- &en bewezen. De Turken ontwikkelen dan ook zoo- vtel mogeiyk kracht en hoewel Jankof, aanvoerder der vryscharen, een drie duizend man onder zyn bevelen heelt, ofschoon de Bulgaarsche uitgewekenen opgeroepen om zich onder zyne vanen te scharen, ja zelfs reeds in ver schillende districten een voorloopig be Na een enkel oogenblik van beraad had Essdoiff nu aan Leonie's zyde, Steep hare hand, en zeide toen ernstig doch tevens vol innige biydscbap - Mijnheer Sanüau, daar gy zoo 'arm deelneemt in het lot van broeder zuster, wil ik u thans juffrouw Aubri als myne verloofde voor- - Myn innigste gelukwensch, zeide ®o advocaat haiteiyk. En nu deelde hfl Leonie mede, hoe en op welke wyze jö met Arthur in aanraking was ge- «ttbn. Iflonie boog droevig het hoofd, ik W reeds gehoord, onder welke zware '"denking myu broeder gebukt gaat. 8»a verlang ik er naar hem te zien. wind is ingesteld, wanneer het Turksche leger komt opzetten, zal dit alles wel als kaf voor den wind verstuiven. In drie districten zyn acht en dertig batal jons reserve onder de wapenen gebracht. Verder beeft de Turksche regeering zich verplicht gezien, al de bataljons van het tweede en derde armée-corps in het ge bied van Uskub Monastir en Adrianopel voltallig te maken een leeiyk streepje door de Turksche rekening, die toch al zoo slecht mogeiyk staat. Nu is grootvorst Nicolaas te Konstan- tinopel gekomennaar men wil om den slechten indruk van het gebeurde in den Sjipka-pes weer een beetje weg te nemen maar van andere zyde wordt verzekerd dat de grootvorst, die een zoon is van den voormaligen opperbe velhebber, die tegen het Turksche leger ageerde, met de eene of andere bood schap van minder aangenamen aard is gekomen. In verband hiermede komt ook de zoogenaamde Dardanellen-quaestie weer aan de orde. Men weet dat de vaart door den Bosporus by het tractaat van Parys voor oorlogschepen verboden is en dat forten zyn aangelegd em aan dit verbod kracht by te zetten (Dardanellen forten.) Men was zeer benieuwd, te weten hoe de grootvorst reizen zou, nameiyk of hy met den oorlogsbodem, waarmede hy voor de leesten van S.bastopol gekomen was, binnen den ingang van den Bosporus zou komen. Werkeiyk is dit geschied en de groot vorst is aan boord van zyn pantserschip te Konstantinopel gekomen en met zeer veelluister ook door den sultan ontvangen. Maar men is niet vergeten hoe, op het congres van Beriyn, juist van Rus sische zyde op strenge handhaving van het verbod werd aangedrongen. Trouwens bestond daarvoor wel eenige reden want toen in 1878 het lot van den oorlog op het punt stond van beslist te wordeD, en de Russen reeds op de hoofdstad van het Turksche ryk aan rukten, passeerde de Eugelsche admiraal Hornby de zeestraat met vyf oorlogs bodems, en ankerde op vyftien kilometers van Konstantinopel, zonder dat één schot van de forten geiost werd. Het was toen echter nog geen vrede, en in een dergeiyk geval neemt men het niet al te nauw met verdragen, welke vroeger tusschen de oorlogvoerende partyen werden gemaakt. Sedert het congres van Beriyn hebben de Russen een andere gedragslijn aan genomen. Hun Zwarte-Zae vloot ligt daar Maar ongetwyfeld zal hy een grooten troost gevonden hebben in de liefde zyner verloofde. Juffouw Leonie, zeide Srndau, als iemand den heer Von Essdorff van een of andere misdaad betichtte, en als uw verloofde dan tot u zeide „Ik ben niet schuldig," zoudt gij hem gelooven Zou myne liefde hecht en sterk zyn, indien ik slechts een oogenblik aan hem kon twyfelen? vroeg zy met fon kelende oogen. Nu, die kracht, die liefde heeft het meisje van uwen broeder niet gehad Op aandringen haais vaders, gaf zy haren verloofde zyn woord terug. Maar dat is onmogeiyk I riep Leonie. En toch is het de waarheid. En juist dat drukt Arthur byna nog meer terneder, dan al het andere. De vader van het meisje, majoor Rudersberg is Hoe noemt gy dien majoor riep EBsdoiff, terwyi hy plotseling van zyn stoel opsprong. Mynheer Rudersberg Arthur Rudersberg, geloof ik hy is reeds gepensionneerd. Leonie verbleekte, terwyi Essdorff altoos geïsoleerd en kan niet in de Mid- dellandsche Zee verschynen, Bovendien maakt het nu gesloten verbond tusschen Engeland en Japan het vöor Rusland zeer gewenscht om in het Oosten een sterke scheepsmacht te onderhouden. Langzamerhand is de vrye vaart langs de Dardanellen dan ook voor Rusland een soort van levenequaestle geworden en de Turk weet dit zeer goed en wil liefst het verbod handhaven. De hoofd stad van het Turksche ryk toch is al heel leeiyk gelegen aan een zeestraat, die wel is waar by tractaat voor oorlogs bodems gesloten is, maar wanneer zy eenmaal mocht worden geforceerd, aller gevaarlijkst zou zyn voor de handhaving der onafhankelijkheid van het ryk en van het gezag van den Grooten heer. En toch is Turkye ook weer bevreesd om de zoogenaamde vriendschap van den Russischen beer, een vry grimmig beest, te derven. Immers, Rusland kan in Macedonië en in Klein-Azië, verbazend veel kwaad doen en door snel handelen veel tot stand brengen, dat onmogelijk meer on gedaan zou kunnen worden gemaakt. Konstantinopel is heel slecht verdedig baar. De gouverneur der Dardanellen heet, nota bene, door Rusland te zyn omgekocht 1 De Turksche bewapening is slecht en het is byna aan geen twyfel onderhevig, dat de forten niet in staat zouden zyn om een moderne qorlogr* 'oot tegen te houden. Het park van de Russische ambassade te Konstantinopel is zoo ge legen dat men zich gemakkeiyk in verbinding kan stellen met Russische schepen aan den ingang der straat. Vier jaren geleden werd dit park, natuuriyk niet zonder doel, aangekocht. Zóó gaat Rusland overal te werk. De Russische militaire attaché te Konstan tinopel ia van alles tot in de minste byzonderheden op de hoogte en men kan ervan verzekerd zyn dat, als een maal de poppen aan het dansen geraken, de afgeleefde toestand van het Ottomani- sche ryk een niet te versmaden factor zal wezen voor de beslissing. Aan de geweldige pogingen van den Noordschen kolossus zal de zieke grysaard geen weerstand meer kucnen bieden. Biykens 6en in den avond van 6 dezer by het departement vau koloniën ontvan gen ongedagteekend telegram, vermoede- in hevige opgewondenheid op en n6der liep, gevolgd door de verbaasde blikken van den rechtgeleerde. De slotheer gevoelde, dat hy een verklaring schuldig was dezen edelen en verstandigen man zou hy zyn volle vertrouwen kunnen schonken Dit scheen hem e6n beschikking des Hemels te zyn. Leonie, ik wil alles aan den heer Sandau mededeelen misschien kan hy my goeden raad geven. Is dat niet het b9Ste? Zy greep zyne hand, met de woorden: Ja doe dat, Clement op het oordeel van mynheer Sandau kunt gy u gerust verlaten, ik ga intusschen naar uwe mama. Essdoiff knikte haar toe en zyn lief devoile blikken volgden haar, terwyizy de kamer verliet. Edel meisje 1 zy is thans myn eenig geluk. Gy zult het begrypen, zoodra ik u alles heb gezegd, zeide hy nu tot Sandau. En nu moet ik u eeu oogenblik geduld verzoeken. Doch eerst nog een vraagkunt u my een uur van uwen wellicht kostbaren tyd schenken O, zeker ik ben vandaag ge- ïyk op 4 dezer uit Paramaribo verzonden, is de Gouverneur, de heer Lely, in Su riname aangekomen en heeft hy het be stuur aldaar aanvaard. De Eoeren-Generaals, De generaals brachten gisterochtend te Brussel een bezoek aan het stadhuis, waar zy ontvangen werden door den burgemeester, die hen zeide dat het hem een groots eer was zich in hun tegenwoor digheid te bevinden en hun verzocht in het gouden boek hun handteekening te zetten. De oudste der bloemenverkoopsters bood mevr. De la Rey een bouquet aan. De generaals bezochten vervolgens het palais de la Justitie en het bois de la Cambre, zy ontbeten in het Café Riche. Heden zal ook een bezoek gebracht wor den aan het grat van generaal Lucas Mtyer. De generaals gaan niet naar Waterloo. Omtrent het bezoek der Boeren-gene- raals aan Utrecht, aanstaanden Vrydag, kan het volgende worden medegedeeld De generaals komen te ongeveer 10 uur 's morgens aan en zullen ontvangen worden door den commissaris der Konin gin, door B. en W. en door den gemeente raad. Van balftwaalf tot halfeen is er een byeenkomst in de Domkerk; om 12J/s uur wordt den generaals een lunch aan geboden om halfdrie zullen de generaals zich naar president.Kruger begeven, waar zy tot halfvyf waarscbyniyk zullen vertoeven. Na afloop zullen de generaals receptie houden alleen voor familieleden en vrien den. 's Avonds heeft een meeting plaats, waarop de generaals het woord zullen voeren. Tevens zal dan de opbrengst der collecten worden overhandigd. Volgens de „Figaro" hebben de Bóe ren-Generaals reeds een bedrag van 600,000 ontvangen voor het generale Boerenfonds, sedert zy hun manifest publiceerden. By dit bedrag is de gift van 100.000 dollars van den Amerikaan- schen millionair Pbipps inbegrepon. Een syceicaat moet generaal De Wet een bedrag van 3000 per week heb ben aangeboden, benevens vergoeding van alle kosten, als hij lezingen wil houden in Australië. Het boek van Kruger, Men schryft uit Muncben aan de „N. R. Ct." Aan het Bö:sen für den Deutschen Buchhandel wordt uit Amsterdam ge schreven ,Van iemand, dia in nauwe verbinding tot president Kruger staat, verneem ik allerlei interessanto bijzonderheden over de binnenkort te verschynen gedenkschriften die ik bier gaarne weergeef. Het eerste aanzoek tot bet schryven van het boek is niet van Boerenzijde, maar van den uitgever J. F. Lshmann in Muncban uitgegaan. Deze bood den president een balf millioen mark, indien hy er toe heel heer en meester over mijzei ven glimlachte de advocaat, terwyi hy in gespannen verwachting den slotheer aanzag. - Ach 1 dan verzoek ik u, voor heden myn gast te willen zyn. Toen de rechtsgeleerde de uitnoodiging had aangenomen, ging Essdorff een oogenblik naar zyn kamer. Hy kwam terug mat het testament van baron Von Schmidt en da aanteekeningen van den ouden Constant Goldberg, die hy voor zich op de tafel legde. Myaheer Sandau, laat my oprecht en eeriyk met u spreken. Ik dank den Hemel, dat hy my u heeft gezonden ik beschouw dit als een goddeiyke wenk om aan uwe handen hat gehaim van een doode toe te vertrouwen. Ea nu bagon Essdorff met heldere vaste stem en op aangrypeade wyze over het mis-iryf zyns vaders te spreken. Het was ham te moede, alsof hy voor een rechtbank stond en niets mocht verontschuldigen, niets mocht verzwijgen en met zyn streng rechtvaardigheids gevoel zou hy ook tot geen verontschul diging in staat zy.i gaweast.En hy had immers ook eens tot Laoaie gezegd, dat hy nooit een misdaad, uit lichizinnigUeid wilde overgaan, zyn herinneringen en meeningen over den oorlog op te teekenen. Oom Kruger antwoordde echter met een beslist neen en met de verklaring, dat hy uitsluitend nog voor zyn arm volk, niet voor eigen eerzucht of stoffeiyk belang werkzaam wilde zyn. „Een lange tijd verstreek thans, ge durende welken er van gedenkschriften zalfs geen sprake meer was. Eerst toen het krygsbedryf in Zuid-Afrika een beslissenden keer ten slechte nam vatte men het oude onderwerp weer op, ditmaal echter niet van den kant der uitgevers, doch in de onmiddellijke omgeving van Kruger zelt, waar men denoodzakeiykheid inzag, een gezaghebbende uiteenzetting over den oorlog in het licht te gaven. „Na veel aandrang stemde nu ook Oom Kruger toe, de geschiedenis van den oorlog en zyn meeningen daarover aan een secretaris te dicteeren. Hono rarium wilde hy ook nu niet aannemen, maar aüea dbn noodiyaenden Boeren toe gewezen zien. Natuuriyk ontstond op het bericht van dit besluit een groote wedstiyd onder de uitgevers, die elkander trachtten te overbieden, totdat ten slotte J. F. Lebmann in Munchen hst recht van uiigave voor de geheele internationala boekenwereld bekwam. „President Kruger zette ziohonverwyid aan den arbeid. Nauwgezet, zooals by is, gaf hy een grsohied-nis dergebeurte nissen, waarbij ieder woord als het ware op een goud-schaaltje gewogen werd. Met pyniyke rechtvaardigheid streefde hy er naar, de feiten alleen voor zich zelt te laten spreken, licht en schaduw, voor zoover het mensehelykerwyza mogeiyk is, zonder eenige vooringe nomenheid. De styi is eenvoudig, het weergeven der gebeurtenissen spannend. Karakteristiek is de 6cht Nederduitsche droge humor, die niet alleen in het spreken en doen van den president, maar ook in zyn schryven af en toe voor den dag komt. „Da Duitsche uilgever, die zyn taak zeer ernstig opneemt, is onlangs met een ïyst van 150 vragen bij president Kruger geweest, om de vertaling zoo nauwkeurig mogeiyk te krijgen en het oorspronkeiyk zoo mogeiyk nog mit authentieke toevoegingen te vermeerderen. De mededaelingen, die president Kruger nu den heer Schowalter nog doet, komen ook in alle andere vertalingen, zooiat deze alle van gelijke waarde zullen zyn." Wy kunnen nog meedeelen, dat thans ook een vertaling voor Zwelen en Denemarken in bewerking is. Alle uit gaven verschynen in November a. s. Het werk van generaal da Wat, dat oorspronkeiyk ook by Laümann ver schynen zou, wordt thans door dan uitgever Carl Siwirma in Kattowitz aan gekondigd, die 27 September 1.1. een overeenkomst dienaangaande met generaal de Wet gesloten heeft. De heer Lehmann heefc hiervoor in de plaats gesteld „Piasideut Steyn una die Freistrater im Krieg mit England", door F. Rimpel begaan, zou kunnen vergeven. Maar terwijl deze smarteiyke onthullingen hem over de lippen kwamen, zag hy den rechtsgeleerde uitvorschand aan doch hy las op dat ernstig, m iineiyke gelaat niets dan innige, harteiyke deel neming. En dit pat hem den meed omverder te spreken. Dit is het echte testament van dien baron Von Schmidt, dien ik niet ken en wiens naam ik vroeger nooit gehoord heb. En deze papieren zyn de volledige, op waarheid gegronde aan teekeningen van den medeplichtige myns rampzaligen vaders, die thans ook in het graf rust. En nu de ware erf genaam Arthur Rudersberg Zju dat wellicht die majoor kunnen zyn, de vader van de verloofde van Arthur Aubri 1 Ik neem de taak op my om die vraag tot oplossing te brengen. Ik zal u trouw ter zyde staan, mynheer de baron, en ik wil openhartig zyn het doet my leed om uwentwil Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1