Woensdag 3 September. ISo. 207. 40e Jaargang 1902. FBUillBTOÜ De feestelijkheden VLISSI\(>S('IIli COURANT PrQs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. AJzonderlflke nummers 5 cent. Men abonneert zich b(j alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bfl den Uit je ver F. VAN SE VELBB Jr., Kleine Markt, I. 187. ABVERTENTIËNTan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prfja slechts tweemaal berekend. Groots letters sn cliché'» naar plaatsruimte. ekfaS dagalfjkfi, op Ioh- sa lesstdafsn. Telaphoonnummar IO. Aboonamaats-ldverteiitlSn op see? voordeellge voorwaarden. Jaardag 2. M. de Koningin. Er was gisteren receptie ten pfleize ,Het Loo," gevolgd door esn collation, waaraan deelnamen de ministers, de vice-president van den Raad van State, de voorzitters der beide Kamers, de leden van bet Civiele en Militaire Hui3 van Hare Majesteiten, met de artsen en hof predikers van Hr. Ms. Huis. Dientengevolge behoorde ook dr. Roes- singh tot degenen, die gisteren H. M. complimenteerden. Al deze autoriteiten begaven zich gisterenochtend te 97s uur met een extra-trein van 's Hage, allen in ambtsgewaad of uniform, zoodat hun stoet, die zich op het perron verzamelde, nog al den kyklust van het publiek wekte. Hetzelfde was het geval toen de heoren gisteren namiddag van hun ver trek in de Residentie terugkeerden. De KoniDgin ontving buitengewoon veel felicitatietelegrammen ook van buiten- landsche Hoven verder een schat van bloemen in allerlei vorm. Aan het personeel op Het Loo werden ioor _H. M. buitengewone gratificatiën geschonken. Te 4 uren kwam de Koninklijke fa milie in een la Daumont gereden rjj- tuig met voorrijder op het feestterrein. Door het bestuur werden de Koningin en de Koningin-Moeder bouquetten aange boden. De Vorstelijke personeo hielden zich bij de kinder- en volksspelen eenigen t(jd met blijkbare belangstelling op. President Kruger. Naar wjj vernemen, gaat President Kruger inderdaad spoedig uit Utrecht weg. In den loop van de volgende maand begeeft hij zich naar Menton, waar twee villa's voor hem gehuurd zijn. Met hem gaan mede de heeren Van Boeschoten, Bredeil, dr. Heymans en Bok, alsmede de familie Eloff. De president blijft den winter en het begin van het voorjaar te Menton. Van een verblijf bfi Dresden is niets bekend. N. R. Ct. De Boeren-generaals. Volgens de berichten uit Londen zijn de generaals Botba, de Wet en de la Rey, de heer Fischer en de andere Zuid- Afrikaansche heeren te Londen onge merkt aan wal gestaptzoodra echter hun aanwezigheid in het hotel bekend werd, verzamelde zich daarvoor een groote menigte. De generaals weigerden echter allo inlichtingen. Om drie uur, gisterenmiddag, zjjn de generaal in een gesloten rijtuig gestapt om een bezoek te brengen aan mevrouw Green. Zjj keerden om zes uur terug onder het publiek bijna geen betoogingen. Vandaag zouden de generaals misschien reeds ontvangen worden door Cbamber- 37.) O, gij hier bij mij gij, zoo schoon ik u liefhebben. Bevend trachtte Leonie den opgewon den, rampzaligen knaap af te weren doch h(j zag en hoorde niets meer. Ik thans niet meer alleen zijn gij bij mij, en h(j strekte de armen naar haar uit, terwijl zij met een kreet van ontzetting zijne omhelzing trachtte te ontwijken. Daar verscheen plotseling Von Ess- doiff en greep den zinnelooze met forsche hand bij den arm. Ga heen, Clement 1 Onmiddellijk En zich tot Leonie wendende, zeide hij met een stem, die klonk als een verwijt Hij zal u niet meer lastig vallen, lain, die hedenochtend te Londen werd verwacht. De Drankwet. Het dageljjksch bestuur der vereeniging „Vergunning" heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin het als zijn meening te kennen geeft dat het in het algemeen belang zal zijn de drankwetgeving zooveel mogelijk te laten wat zij was en slechts die ver beteringen aan te brengen als de onder vinding van ruim twintig jaren als noodzakelijk heeft leeren kennen dat die verbeteringen in hoofdzaak de volgende zijn I, De vergunning zij voortaan een recht, verleend aan een persoon en niet langer streng gebonden aan een bepaald perceel. De vergunning zjj dus een eigendom van dengene, die het bedrijf uitoefent, die hjj aan een ander kan overdoen en die bil zijn dood op zijn erfgenamen overgaat. Zij wordt op verlangen uitgereikt aan elk die op 1 Mei 1901 een vergunning bezat, of aan diens weduwe en eifgenamen, die door de wet van 27 April 1901 in bijzondere omstandigheden geraakten. De vergunning zjj ook verplaatsbaar, echter onder beperkende voorwaarden, en wel zóó, dat voor den verkoop van ster ken drank in bet klein in een perceel, waarin op 1 Mei 1901 die verkoop niet plaats had, de toestemming noodig is van burgemeester en wethouders. Van hun beslissing kan een ieder in hooger beroep komen bij Gedeputeerde Staten en omtrent de beslissing van dit lichaam by de Koningin. Wanneer ongeveer geiyktydig meerdere personen verzoeken bet bedryf te mogen uitoefenen in per- ceelen, waarin die verkoop op 1 Mei 1901 niet plaats had, gelegen in dezelfde wyken en buurten, hebben zy den voorrang, die twee vergunningen bezitten en voortaan slechts één zullen uitoefenen. De Middenstand. Het Vaderland bespreekt het feit, dat de Middenstand zich aangordt tot den stryd voor zyn behoud. Er zyn velen, zegt het blad, die in stemmen met de leer, dat deze stand ten ondergang gedoemd is onder den druk van het groot-kapitaal. Zsker maakt hy een lastigen tyd door. Het zou echter kunnen zyn, dat in het economisch be stel der dingen, geen volstrekte weg vaging van den middenstand besloten ligtdat by alleen welke klasse heeft dit niet een ontwikkelings proces hetfc door te maken, waarby, zeker, dooden zullen vallen, veel ouds zal vergaan, veel nieuws zal geboren wor den, maar waaruit de middenstand, als geheel gelouterd, zal te voorschyn komen. Dit meent het blad wel te mogen profeteerenby zal by zyn verweer alleen baat vinden, wanneer het hem gelukt zich biyvend nuttig te maken. juffrouw Aubri, gy kunt volkomen ge rust uwe avondwandeling voortzetten, als gy daartoe nog lust gevoelt. Leonie kon niet antwoorden. Zy sloeg de armen om den stam van een naast haar staanden boom en zeeg aan Essdoiff's zyde ineen. X. Amanda Rudersberg zat met een droevig gelaat naast haren vader de oude majoor was knorriger en on- verdragelyker dan hy sedert langen tijd was geweest. Hy klopte juist met meer dan nood ge krachtsontwikkeling zyn Turksche pyp uit, en keek onder deze gewichtige bezigheid nu en dan tersluiks naar zyne dochter. Nu, ik heb toch immers gezegd dat 't zoo zou gaan met uwe domme liefde. Het was destyds een onverant- woordeiyke zwakheid van my. „Ja en Amen" te zeggen. In het begin zou het een harde stryd geweest zyn, dat wil ik graag toegeven, maar ten siotte zoudt gy beiden u getroost hebben. En Ik neen 1 Nooit of nimmer, papa I snikte Amanda, geheel buiten zich zelve. Want deze klasse bestaat alleen by de gratie der goede diensten, die zy der maatschappy te bewyzen vermag. De vraag ryst vanzelf, of de midden stand zyn stryd heeft uit te vechten onverzeid, met zelf gesmeed wapentuig, dan wel of hulp van Staatswege hierby te pas mag komen Het „Vaderland" waarschuwt tegen 66n cveryid beroep op die hulp, overal, waar de middenstand in het nauw is gebracht, waar gestreden wordt met oneeriyke wapenen, kan overheidsbemoeiing, zoo zy mogeiyk is, nuttig, ja noodzakelijk zyn. Maar het kan van den Staat in het algemeen belang niet worden ge vergd, dat hy kunstmatig een groep personen op de been houdt, die omvat, zoodra men haar loslaat. Doch het blad gelooft niet, dat men van den middenstand, onvermydeiyke uitzonderirgen daargelaten, te luiden roep om Staatssteun te duchten heeft. Aaneensluiting, contra-coöperatie zoo men wil, zal reeds heel wat slapende kracht doen ontwaken. En daarmee in hoofdzaak moet het eerst maar eens worden geprobeerd. Militaire Zaken. Men schrijft aan het „Hbl.": De laatste alinea van art. 109 van de Militiewet 1901 biykt voor verschillenden uitleg vatbaar. Niet alleen zy die nog voor kader moeten worden opgeleid doch ook zy die reeds opgeleid zyn, hebben recht om te behooren tot het eerst onder de wapenen biy vende gedeelte der lichting. Deze bepaling is o. i. niet alleen ge nomen ter wille der kadervorming, doch nog moer als een voorrecht voor hen die zich voor kadervr- uing hebben aan gemeld ten einde daardoor deze aan melding te bevorderen. Dat er spoedig eenheid kome in den uitleg der hier bedoelde bepaling is zeer gewenseht. By het Koloniaal Werfdepot zyn in de maand Augustus jl. voor het O.-I. leger aangenomen 102 personen, waar onder 18 vreemdelingen en 18 miliciens, die voor 2 jaren worden gedetacheerd. Voor West Iadië nam 1 vreemdeling dienst. Naar Oust-Indië vertrokken in die maand 2 detachementen, onder 4 officieren, ter gezameniyke sterkte van 8 onderoff. en 80 minderen, afzonderiyk 4 officieren en 3 onderoff. Uit West Indië keerden 4 soldaten terug om den dienst met paspoort of gagement te verlaten. Aan den etat-major van het eerst daags te Nieuwediep te verwachten Ar- gentijnsc.he oorlogsschip „Presidente Sar- minento" is vergunning verleend tot het bezichtigen van de marine-werf aldaar. Vee-uitvoer. In de afgaloopen maand zyn uit Ne derland langs het Belgische grensstation Natuuriyk I En hy ook nooit nimmer I spotte de majoor. Wanneer twee jongelui geen geld hebben, moeten zy zoo verstandig zyn, elkander uit den weg te gaan bromde hy nog op mokkenden toon. Ach, papa waart u dan ryk, of mama, ten tyde van uw huweiyk vroeg Amanda bedeesd. De oude man werd rood van toorn. Hy wilde antwoorden, doch juist op het oogenblik vloog met een ruk de deur open, en bleek als een doode ademloos en uitgeput, trad Arthur Aubri de kamer binnen. Hé, jongen, zyt ge plotseling gek geworden. Of zit men u op de .hielen Verstoord was de majoor opgestaan en naderde den jongen man, die als wezenloos om zich heen staarde. Arthur, voor den duivel, spreek dan toch 1 Ge zult toch de spraak niet ver loren hebben, wil ik hopen. Nu richtte Arthur het hoofd op. O, ik wenschte dat ik waanzinnig was dat ik dood was 1 klonk het op doffen toon. Dat is onzin. Krankzinnig dood Weg mot die wartaal I riep de majoor scherp. Esschen naar het buitenland verzonden 270 stuks fokvee en 3240 stuks slacht vee, ter waarde van ruim 450,000 frcs. Als verdacht iydende te zijn aan tu berculose, werden 36 stuks vee naar Nederland teruggezonden. Vlissingen, B Sept. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M'. de Koningin, georganiseerd door het bestuur der onlangs opgerichte ver eeniging „Vlissingen Vooruit", namen gisterenavond om half acht een aanvang. De alhier bestaande muziekgezelschap - pen „Ons Genoegen", dir. de heer R. Bekker, „St. Caecilia", dir. de heer André J. Geysen en „Oefening na den Arbeid", dir. de heer J. v. d. Maas, waren voor het café de „Oude Vriend schap" op de Groote Markt saam ge komen de twee eerstgenoemde gezel schappen om van daar uit naar hunne respectieve stindplaatsen het Betje Wolffs- plein en de Rommelkade te marcheeren. Boeiende trokken zy de stad door, gevolgd door een talryk publiek. „Oefening na den Arbeid" bleef op de Groote Markt achter, aangezien by loting was uitge maakt dat dit gezelschap de kiosk daar zou betrekken. Van acht tot tien uur werden op vorengenoemde standplaatsen muziek uitvoeringen gegeven in tegenwoordig heid van een groot aantal mensch m, dat nu eu dau door handgeklap hunne instemming betuigde met de uitgevoerde nummers. Vanwege het bestuur van „Vlissingen Vooruit" was vóór het monu ment van Betje Wolff en Aagje Deken een gasornament geplaatst, voorstellende een „W" met de koninkiyke kroon, om ringd door een lauwerkrans. Deze kleine illuminatie maakte een heel aardig effect. Om half negen trad de wielrydersclub „Vitesse" op de Groote Markt vóór het café de „Oude Vriendcchap" aan tot het houden van een optocht met versierde rywielen, verlicht la Giorno. Daaraan werd door 26 rydsters en ryders deel genomen, waarvan sommigen hun ry wiel keurig hadden versierd en enkelen voor die gelegenheid wat ei gecostumeerd. De voorgeschreven weg werd door de stad gevolgd en by het passeeren door de straten legde het publiek groote welwil lendheid aan den dag door te biyven staan en niet met den stoet mede te loopen. Na afloop van de wandeling had in het „Concertgebouw", de uitreiking der prjjzen plaats, welke by loting ten deel vielen aan de dames H. Verheul, een portret-album, N. Verheul, een zil veren broche met dito oorknoppen, S. Nieruk, een zyden das, A. Floor, een flasch odeur, aan de heeren A. Schrö Ier, een reistasch, J. Velthuizen, een wan delstok, A. van Noppen, een mondhar Arthur streek zich met de hand over het voorhoofd. Ik ben esn eerlooze Ik Myn patroon vermist een bedrag van acht dui zend thaler en de verdenking, ze ver duisterd te hebben rust op my op my, die nooit een penning onrecht matig my heb toegeëigend Met een luiden smartkreet wilde Amanda haren geliefde om den hals vallen, doch de majoor trad tusschen- beide. Niets daarvan I geen scènes asjeblieft 1 En nu opbiechten, jong- mensch. Arthur barstte in een akelig lachen uit. Biechten kan slechts hy, die zich van kwaad bewust is, klonk het toen trotsch uit zynen mond. En nu scheen de jonge man weder al zyn geestkracht teruggekregen te hebban. Amanda, vervolgde hy, zie my in de oogen en zeg mij dan, of ook gij my voor een dief houdt, evenals uw vader. En weder was de arm des majoors noodig om een scheiding te maken tusschen de beide minnenden. Voor den duivel laat Amanda toch met ruat I Gjj moet m|j zeggen, monica, L. Meyer, een kistje sigaren, E. Barbé, een boekwerk in prachtband, M. J. Barbé, een luxe doos met enve loppen en W. Schtöier, een flesch odeur. De voorwerpen werden met toepas- seiyke woorden door den voorzitter van „Vlissingen Vooruit", den heer M. Geel hoed, aan de winners uitg reikt en door de dames met een gulhartig lachje in ontvangst genomen, terwyi de heeren biyk gaven van hun ingenomenheid met de voorwerpen. Verder dankte de heer Geelhoed de wielrijdersclub „Vitesse* nog voor de verleende medewerking, waar door het mogeiyk was den optocht te organiseeren deze woorden werden kor telings door den voorzitter van „Vitesse", den heer Sch ffelbusoh, beantwoord, die eindigde met een driewerf hoera aan te heffen voor „Vlissingen Vooruit", waar mede door allen met geestdrift werd ingestemd. Precies kwart over tien, den tyd ia het prugramma aangegeven, werd op de Rommelkade een vuurwerk afgesto ken. Alle decoraties afzonderiyk te ver melden achten wy onnoodig, het zy genoeg te vermelden dat hst portret van H. M. de Koningin in een stralenkrans van brillantvuur, geflankeerd door 2 Caineesche palmboomen, waarboven de woorden „Vissingen Vooruit," een waar dig slot van het progromma vormde. Alles slaagde goed, wat voornameiyk te danken is aan de gunstige weersge steldheid, het was om zoo te z'ggen blad stil en ofschoon het nu en dan dreigde te regenen, bleef het toch droog. Gedurende het vuurwerk gaven de drie muziekgezelschappen, die rond de Potttkadd waren opgesteld, beurtelings een nummer ten beste. Duizenden men- schen waren rond de Pottekade geschaard, die, naar wy gelooven, voldaan zyn over het vertoonde. Tijdens de verschillende muziekgezel schappen in de kiosken speelden, bracht het bestuur van „Vlissingen Vooruit" hen een bezoek. De voorzitter dankte alle deelnemers voor de welwillendheid en medewerking verleend, die niet weinig hebben bygedragen tot het slagen van dit avondfeest. Het gesprokene vond alge- meenen by val. Velen echter hebben er hunne ver wondering over te kennen gegeten dat „Vlissingen Vooruit" slechts een avond feest heeft georganiseerd, wyi overal elders ook gedurende den dag feesteiyk- heden plaats hadden. Ons werd daarom trent medegedeeld, dat het bestuur heeft gehandeld overeenkomstig den wensch van velen, die by een gehouden dagfeest hoogstwaarscbyniyk hadden moeten ver letten, wat hen fi iancieel te nadeelig wasbovendien ontbraken de middelen om een groot feest te organiseeren. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" is op bescheiden schaal voor den dag g6komen, doch wy moeten dit appre- cieeren met het oog op haar kort bestaan, zy heeft hiermede getoond iets te willen en kunnen. Laat zy dit nu by gelegen- hoe alles zich heeft toegedragen. Zulk een ellendige verdenking kan toch on mogelijk uit de lucht gegrepen zyn. Jongelieden zyn helaas al te verleideiyk. Gy wilt trouwen, uw huishouding moet opgezet worden en daar is nogal wat geid voor noodig, welnu daar lag het geld van uwen patroon Geen woord meer, mynheer de majoor 1 riep Arthur nu, op diep be- leedigenden toon. Daar gy my biykbaar voor schuldig houdt, ben ik veel te trotsch iets ter myner verdediging aan te voereD, want gy zoudt my toch niet gelooven. Thans ga ik uw huis ver laten en ik zal het niet meer betreden, alvorens myn naam weder van elke blaam is gezuiverd. En zouder zelfs Amanda te naderen, ging hy naar de deur. Doch nu werd er zacht een hand op zynen schouder gelegd. Arthur, ik geloof aan uwe on schuld ik. Eu ik zal op u wachten jaren laag, als dat zyn moet. En God zij met u en bescherme u. Zeo nu kunt gjj in vrede heengaan. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1