Zaterdag 30 Augustus. 4öe Jaargang 1902. NGEN. ^ma, t F 80. testate klÉeo, PBUtUBTOfi ho. 204. D Vlissingen in 1901. lam, Rook< ulogne, Bo- kwaliteit, it, enz,, enz, URSMA, )bstraat F 80, 1 NS T DSLSÖSQ f.t - 4 50 (allee» uitmarkt t va 12 80 2 45 4 15 5 55 Imarkt Flaws, rkdageal 6 23 2 60 4 80 2 5 3 85 5 15 NDIENST. 6 20 7-7 50 1020 10 40 1 80 2 22(. 20 5 62. 10 8 80 7 10 10 10 10 80 nm 1 20 1 40 50 410 430 8 80. S£*QB. 902. SO en 6 20 aj 55 6 50 en 445 >5 05 0> 6 20o) h) 0 6 40b) lareeien en »n hoogste en. Borseelen ran Neussan dt op deze wegat.tion 7 25 7 58 8 47 10 1 7 33 •io;i« 11 2*11 13 vervoeren 2 8 6 U 1 25 6 36 3 10 7 2 8 50 8 5 46 8 25 4 22 8 32 VLISSIKGSCHE COURANT. PrtJa per drie maanden 1.30. Franco per poet 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bi) alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever 7. VAN BB VBLBB Jr., Kleine Markt, I. 187. ABVERTENTIËN van 1 4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Öroote letters en cliché's naar plaatsruimte. Tesrofcint dsg»I|ks, aitgsssaieri op Ion- sa feestdagen. Telsphoonnammer IO. Abonnemonts-AdTerfenüSn op sear roordoelige voorwaaïdee. Sen bescheiden vraag. De „Nederlander" ecbryft Niemand kan meer bewondering heb- jsn voor de Boeren, niemand beslister Jja bet recht van Eugeland om oorlog te !0eien betwisten én de Engelscbe wijze ïaU oorlogvoeren verfoeien, dan wy. Van ganscher harte juichen wij de toe, de mannen en de vrouwen knapen, die voor de vrijheid van Jün land een strijd hebben aangebonden, waarbü wellicht geen andere strijd ver- ,eltlkbaar is. 1 En ook wy hopen, dat niet enkel in juiebtorea de bewondering zich zal raden van beroep en van het Admini stratief Gerechtshof. Maar één vraag dringt zich toch hier- 1,(1 op den voorgrond 1 Is het wys, is het verstandig, is het, inzonderheid voor het heil van Zuid- Afrilra, raadzaam, aan de verbittering legen Engeland, die velen onzer bezielt, jóó vaak en zóó fel uiting te geven, als veelal geschiedt Het gevoel behoeft niet en mag ook niet bet verstand beheerschen. I Verstandig nu dunkt het ons niet, dit de Hollanders, die immers op allerlei w(jze Zuid-Afrika willen te hulp komen, ben, die nu eenmaal daar de heerschap pij uitoefenen, zoodanig ontstemmen, dat dezen zicb, ook uit voorzichtigheid, genoodzaakt zullen zien al watHollandsch ia met geweld uit hun landpalen te weren. Het wil ons vaak voorkomen, dat de Afrikaners zelf, die toch waariyk wel getoond hebben wat zy voor bun land hun vrybeid over hebben, dit zeer 1 inzien en voorzichtiger zyn. Hun houding is waardig. En hebben zy geen geitjk Ongevallenwet. Door de Commissie van Voorbereiding zyn op het wetsontwerp tot uitvoering van art. 25 der Ongevallenwet eenige amendementen voorgesteld. Van eene uitspraak van een Raad van Beroep omtrent aangevraagde nietigver klaring wordt in de nu voorgestelde artikelen geen voorziening by den Cen- tralen Baad toegelaten. De Vereeniging ter behartiging van Se belangen der vrouw te Rotterdam heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zak6n gewend, zy betuigt daarin hare instemming met het adres der Vereeniging tot verbetering van den maatschappeiyken en den rechts- der vrouw in Nederland, waarby den minister verzochG wordt, wijziging te brengen in het ontwerp van wet tot uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet, zoodat niet uitsluitend mannen, maar mannen èn vrouwen be noembaar zullen zyn tot leden der - O, lieve tante, wat heb ik hier naar verlangd Ik kan het u niet neggen I Da dame liet toe, dat de lippen van bet meisje de haren aanraakten, maar beantwoordde haar ook tameiyk koel et keek toen, als om hulp vragend, baren zoon aan, die met Teuffel in ge- 8Prek was. - üwe dochter zal zich wel ver moeid gevoelen, mynheer Von Teuffel 611 gy waarschyiijk ook, zeide Essdoiff "i- Ik zal myn bedienden orders gaven 'm u naar uwe appartementen te ge- Wen. Ernestine werd rood van toorn J** by geen aangenamer woorden voor k en haren vader Maar toch wilde Namens het regelingscomité ter hul diging van H. M. de Koningin is aan de besturen van de verschillende zang en koorvereenigingen medegedeeld, dat genoemd comité, nagehouden besprekin gen met afgevaardigden van onderschei dene zangvereenigingen, heeft besloten aan H. M. bij aankomst in de Residen tie door eeo groot mannenkoor een hulde te doen brengen voor het Paleis. De heer Richard Hol, daartoe aange zocht, heeft zicb welwillend bereid ver klaard de muzikale leiding te aanvaarden. Tegenspraak gewenscht, «.Het Centrum» bespreekt de geruch ten, in den jongsten tyd in binnen- en buitenlandsche pers voorgekomen over een nauwere aansluiting van Nederland by Duitschland en over de toetreding van Nederland tot een der Europeesche allianties. Het blad zegt niet te gelooven aan de noodzakeiykbeid om steun te zoeken wegens een agressief optreden van Enge land tegenover Nederland of zyn koloniën, en meent dat daarmede ook elk motief voor aansluiting naar rechts ol naar links ontbreekt, een aansluiting, die slechts ten koste van zware offers onzer - zyds zou kunnen worden verkregen. „Wy achten het evenmin noodig, andermaal te betoogen, dat in het alge meen een verbond met een der groote mogendheden en in het byzondar een aansluiting met Duitschland of een toe treden tot de Triple-alliantie, geen aan beveling verdienen. Alleen zij hier nog opgemerkt, dat het zeker vreemd zou mogen heeten, juist by die mogendheden steun te zoeken, wier regeeringeD gedurende den Zuid- Afrikaanschen oorlog middeliyk of onrnid- deliyk de Engelschen in hun verdelgings- werk hebben gesteund. Een voorzichtige buitenlandsche politiek een zich streng-onthouden van sterke sympathie betuigingen jegens een der groote Europeesche staten, achten wy den besten waarborg voor Neerlands onafhankeiykheid. Maar juist deze overtuiging is oorzaak, dat onder de tegenwoordige omstandig heden de telkens weer opduikende be richten, omtrent e6n aansluiting van Nederland by een of meer der groote mogendheden, een zekere onrust by het Nsderlandsche volk teweegbrengt. Ea wy vragen ons af: ligt het niet op den weg der regeering, zoo spoedig mogeiyk aan die onzekerheid een eind te maken, het Nederlandscbe volk in te lichten en, naar wy hopen, door een beslist dementi dar talryke geruchten gerust te stellers In een bespreking van het bericht van de „Kölnische Zeitung," dat een zij glimlachen en vriendeiyk zyn. Intusschen had Essdoiff op de elec- trische bel gedrukt en mevrouw Lune- mann trad binnen, zeer defcig in zwarte zyde gekleed. Mevrouw Luneman u zult wel zoo goed zyn de kamers aan te wyzen. Mama gevoelt zich niet heel wel. Het souper is precies ten negen ure. Dan hoop ik het genoegen te hebben.... Men boog wederkeerig, en vader en dochter verlieten het salon. Weder kwam er een uitdrukking van wrevel op Essdorffa gelaat. Hy is niet veel meer dan een parvenu, zeide hy verachteiyk. Dat ver raden al zyne bewegingen, zijn spraak en de ontelbare diamanten, die hy draagt, zyne dochter schynt zyner waardig te zyn. Door en door een comediante. Ik heb nog eenigo zaken af te doen met mynen rentmeester. Tot weerziens dus aan tafel, mama I Hy groette en ging heen, Ietusschon hadden de heer Von Teuffel en zyne dochter het zich, op de voor hen bestemde zitkamer, gemakkeiyk gemaakt. Ernestine stond midden in het vertrek en liet hare oogen zoo onder zoekend rondgaan, alsof zy niet alleen tegenspraak -bevat van de mededeeling, betreffende het plan van een politiek verdrag tusschen Duitschland en Neder land zegt de „Figaro", dat deze tegen spraak geheel er uit ziet als een eindpunt. „Het heeft slechts betrekking op een politiek verdrag, en sluit niet de onder stelling uit van een accoord op handels gebiedmaar het denkbeeld van een nauw en volledig verbond tusschen twee Staten van ongeiyke sterkte, met de diplomatieke eu militaire ondergeschikt heid van den minst sterke als resultaat, is voor het oogenblik ter zyde gesteld. Wy achten deze oplossing de verstan digste in het belang van Nederland en van den aigomeenen vrede." „De Eclair" bevat een artikel over hetzelfde onderwerp. Militaire zaken. De minister van oorlog heeft te kennen gegeven dat, biykeus de laatste zinsnede van art. 113 der militiêwet 1901, de vergoeding, toegekend aan ingeiijfden by de militie, die geacht worden onmis baar te zyn voor hst gezin, steeds voor een tydvak van dertig dagen wordt ver leend. Byfc de man b.v. 35 dagen in werkeiyken dienst, dan ontvangt hy, naar dien maatstaf, tweemaal het volle hem toegekende bedrag. De jongelingen, die in verband met den uitslag van het onlangs gehouden admissie-cxamen zyn benoemd tot cadet- aan de cadettenschool, zullen zich op 12 September a. s. by voormelde inrich ting behooren aan te melden. De heer Arie Smit te 's-Gravenhage heefc nader verklaard geen candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te willen aanvaarden, omdat z. i. het lidmaatschap van den gemeenteraad te 's-Gravenhage, zooais hy dat opvat, niet tegeiykertyd kan worden waargenomen met dat van de Tweede Kamer. De heer Reitz, oui-staatssecretaris van Transvaal, verklaarde aan de „Répu- blique Fra yiise" dat hy zich denkt te vestigen op Ma iagrscar om daar te koioniseeren. Hy zal er eerst zyn beide zonen heenzenden, die binnen enkele dagen zullen vertrekken. Te Ermelo zal voor de Idiotenstich- ting 's Heeren Leo eene nieuwe, geheel zelfstandige stichting verryzen voor een tweehonderdtal verwaarloosde jODgens. Vervroegde winkelsluiting. Bij de Algemeene Wmkeliersvereeni- ging te Amsterdam is thans het rapport ingekomen in zake vervroegde winkel- slusting. Daaruit blykt dat van de 6000 circulaires met vragen, aan de winke liers ter beantwoording gezonden, be- hooriyk ingevuld terug zyn ontvangen 1238. Hiervan verklaarden 926 zich de schoonheid van het appartement be wonderde, maar tevens de waarde tax eerde van alles, wat daarin aanwezig was. Essdoiff most wel zeer rijk zyn, zeide zy nadenkend, terwyi zy aan het ven ster trad. Ja, zeker. Ea als hy niet zoo onmeteiyk ryk was, dan zou ik my thans waariyk niet hebben herinnerd, dat uwe overledene mama tot het ge slacht der Essdorffa behoorde. De heer Von Teuffel lag behagelyk achterover in een zachte, met ff r weel bekleede fauteuil en keek met welge vallen naar de diamanten aan zyne vingers. Hm, vindt ge niet, Ernestine, dat het verrukkeiyk zou zyn, hier ais meesteres te bevelen? Een plotselinge verandering op hst bleeke meisj sgelaat verried duideiyk hoe dat denkbeeld haars vaders haar toelachte. Gg hebt geiyk, papa, zeide zij langzaam. Zij kwam wat naderby en bleef voor Von Teuffel staan. Wij zouden kunnen beproeven, hernam hy, of er uitzicht bestaat om dit denkbeeld te doen slagen. In ieder geval zou het wel waard zyn, er ons voor wetteiyk geregelde sluiting,239 tegen en 73 hielden zich neutraal betriffsnde het vraagstuk, 789 winkeliers wenschten 9 uur ais sluituur. 187 wenschten het op des avonds 10 uur te zien gesteld, 720 waren voor rykswetgeving, 123 voor regeling by gemeente-verordening. Nieuw-Guinea. Aan Australische bladen ontleent het „Hbl." het volgende De stukken van de gefedereerde staten, rakende de strooptochten van volks stammen in Nieuw Guinea en de toe komstige betrekkingen tusschen de Hol- landsche en Britsche koloniën hebben den eersten minister van het gemeenebest bereikt. Een der stukken van de Neder landscbe regeeriDg spreekt van het dwaze gerucht, vroeger ook reeds vermeld, dat een tweehonderdvyftigtal gestraften naar Hollandsch Nieuw-Guinea zyn ge zonden om een strafkolonie te vermen te Merauke. Waarschyaiyk, zoo luidt het in de mededeeliDg der Nederlandashe regeeriDg, is het onjuiste bericht een gevolg der afzonding van een zeker aantal gestraften met den noodigen staf en materialen om t9 Merauke een post op te richten om het land der Tugere's onder controle te houden. De stam der Tugere's heeft een van zyn gewone strooptochten gemaakt op Britsch gebied en doodde een aantal menschen onder wie Britsche onderda nen de post te Merauke nu zal, zooveel mogeiyk, den stam in het oog houden. De eeiste minister van Australië spreekt nu de hoop uit dat het mogelijk zal biyken voor het Australische en het Nsderlandsche gouvernement samen te werken om aan de strooptochten der Tugere's een einde te maken. Atjeh. Aan de Atjeh-kroniek van de Java- Bode, 20 Juli verzonden, ontleenen wy het volgende Da verwachting, dat in den loop der tyden onze kennismaking metdeGajees van meer vriendschappeiyken aard zou worden, door de houdicg en het optreden der colonnes, die tot heden in het Gajoe- gebied zyn geweest, waaronder ook te verstaan die van uit Kwa'a Simpang op Sumatra's Oostkust, hebben de Gajoes leeren inzien dat het niet om hunne vryheid of hunne eigendommen ging en het in blanke rijksdaalders uitbetalen der bonnetjes, door de troepen by het foura- geeren afgegeveD, heeft hun meer ver trouwd gemaakt met het idee der B'an- da's. Zio nu en dan komt er een hoofd met een paar volgelingen te Bajw, te SamalaDga of naar Lho Seumiwe en elders afzakken om die bonnetjes te verzilveren en dan laten zy wel meer ios omtrent den sultan op Panglima Poèm dan wanneer zy in hun land zelf zyn. Hunne vriendschap met den sultan en ernstig mede bezig te houder). Hare blikken dwaalden nu als toe vallig naar den spiegel, die tegenover haar aan den want hing, neen, schoon was zij waariyk niet, die kleine, ten gere gestalte met dat bleeke gelaat. Maar hare oogan waren schoon, en ook die weelderige, glanzende haren van het donkere zwart. Teuffel had haar gadegeslagen. Schoonheid is niet van zooveel waarde als het goud, dat een vrouw in het huweiyk medebrengt.... zeide by langzaam en met nadruk. Ah, zie eens, papa, daar gaat be neden weder dezelfde personage, die op het oogenblik, toen wy het salon bin nentraden, naast tante Elvire stond en toen plotseling verdwenen was. Nu die zal tot het dienstper soneel behooren wat zou zy anders kunnen zyn Voor een gewone dienstbode houd ik haar nu juist niet Teuffel stond op en trad, met een lorgnet gewapend, aan het venster. Lsonie kwam uit een der lanen, en betrad juist op dit oogenblik het voor plein van het slot. Ah, dat is werkeiyk een volmaakte de Atjehers schynt nu zoo heel groot niet meer te zyn, want een onlangs van Samalanga terugkeerend troepje vroeg vergunniDg ons met een onzer patrouilles tot de grens van hun land mee te mogen marcheeren, omdat zy het zaakje onder weg niet vertrouwden. Te Samalanga komende, toonen de Gsjoes vooral bewondering voor de tram en hunne belangstelling wordt te meer geprikkeld door het heele gezelschap eens een ritje te laten maken naar Mer- doe, alwaar zy zooveel moois op den pasar schenen te zien, dat zy de hulp der Compen'e inriepen om het een cn ander voor hen te koopen, waardoor zy niet door de Atjehers beetgenomen kon den worden. Dit teekent hunne gezind heid tegenover deze laatsten en de gevolgtrekking is niet te gewaagd, dat de Atjeheis van hunne domme en goed hartige natuur ten eigen bate pr-.fljt trekken ea hen de kastanjes uit het vu ur laten halen. Omtrent da bezoeken van den sultan in hun gebied, meer speciaal aan de omstreken van de Liut Tawar en het stroomgebied van de boven-Djamboe Ayer-rivier schynen zy ook al niet goed gemutst te zija, want er werd verteld dat zy niets op die bezoeken gesteld waren, vanwege de faits et gestes van des sultans heerengevolg tegenover de Gajoe-damea. Het is dan ook wel cpmerkeiyk dat de sultan niet in die buurten gebleven is, waar hy door onze troepen te moei» ïyker te bereiken is, maar dat hy sedert weer naar de boven- Pasei-streek of daar in de buurt gegaan is. Vllssingea, 39 A.ug. (Uit het Gemeenteverslag.) (Vervolg Archief.) Ia onze oudheidkundige verzameling bezitten wy eene aardige collectie geld- penningen, en de talryke gildeboeken in het gem. archief aanwez'g, geven mede ruimschoots stof om eene verhandeling over het gildewezen hier ter stede te schry ven. Wat de archiefl jkalen betreft, deze zyn ruim en vry van vocht, het zoude echter geen w el ie zija, indien de kamer van het z g. oud-a. caief eens kon worden geschilderd. Wy eindigen dit verslag met den wensch, dat er meer en meer belang stelling ontwake voor geschiedkundig ond-rzoek en men steun biede aan het stedeiyk museum in de gevangentoren der voormalige Wee poort ea aan het archief der gemeente, die beide voor d.zen tyd, maar vooral voor de toekjm.it van groot nut zyn. Geldmiddelen. De door Gedeputeerde Staten afgeslo- schoonheid die jonge dame daar be neden. Die heeriyke, slanke leest, dat prachtige, blonde haar, dat gelaat Ernestine lachte spottend. Waarom biedt gy die blonde schoonheid niet dadeljjk uwe hand aan, papa Teuffel, nog steeds met de lorgnet gewapend, volgde Leonie met de oogen. Dat kan gebeuren zoodra gy vrouwe Von Essdoiff zy t, antwoordde Teuff.l op hoogdravenden toon, terwyl hy zyn klein gedrongen persoontje een air van gewicht trachtte te geven, hetgeen een dwazen indruk maakte. Deze jonge dame behoort zeker niet tot de onder geschikten daarvoor ziet zy er te voornaam uit. Als het u interesseert, papa, dan zal ik Bernardino op verkenning uitzenden. Met deze woorden belde Ernestine bare kamenier. Bernardine beneden in het park wandelt een jonge dame. Ik wil weten wie zy is. Toen wy aankwamen, was zij in het salon van mevrouw Von Essdoiff. (.Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1