Woensdag 13 Augustus. flo. 189. 40e Jaargang 1902. MMSÉe MÉM. FEUILLETON. Gemeentebestuur. SCHIETOEFENINGEN. VLISSlNfiSCHE COURANT Prt)a per drie maanden 1.30. Franco per post 1. 0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicb b(J alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bf) den Uitgever F. VAM BR VELBK Jr., Klein. Markt, I. 187. ADVERTENTIÉN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bfl directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prtja slechts twee maal berekend. Groots letters en cliché'» naar pl&atsruimts. vêrsekS»! dagtlfte, ais$as©a<te!r£ of Son- m tmMifii Telopboonnanuner XO. AbonnemenSs-AdTerteutiBa op «fisr voordeellge voorwaarden. g Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vtissicgen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben aat in de tw.ede helft dezer maand schietoefeningen zullen worden gedaan uit kanoDuen van het fort op de Hars- sens, reede van Teasel, en van de forten ,9e Kuyier' en .Prins Frederik" dat omtrent de regelicg dier schiet oefeningen inlichtingen zjjn te bekomen ter Gemeente-Secretarie, op eiken werk dag van 's morgens 9 tot des namiddags i uur. Vlisaingen, den 12 Aug. 1902. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE Zetel van den Centralen Baad van Beroep. Onder de benaming van .Centralen Raad van Beroep" wordt verstaan het College, dat in hoogste ressort uitspraak zal doen over de beslissingen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank,waar- teger, ingevolge de bepalingen der Onge vallenwet, beroep openstaat. Door de Regeering is voorgesteld dien Centralen Raad te vestigen te 's-Graven- hage. Hiertegen nu hadden zeer vele ledeD, die deelgenomen hebben aan het afdee- lingsonderzoek van het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 75 der Ongevallen wet, bezwaar. Men meende dat het niet de voorkeur verdient hier de gemeente te kiezen waar de zetel der Regeering is gevestigd en men achtte ook 's-Gra- venhage, wegens zjjn ligging, minder geschikt. Velen gaven de voorkeur aan Utrecht, anderen wilden Arnhem en weder anderen gaven de voorkeur aan Amsterdam. Intusschen vond by anderen de keuze van 's-Gravenhage verdediging opgrond dat het dan gemakkelijker zal z(Jn de meest bevoegde personen te bewegen zich voor een benoeming in den Cen- tialen Raad beschikbaar te stellen. Tegen de bovengenoemde bezwaren heeft de Regeering er op gewezen, dat er niet de minste reden is om te denken dat de onafhankelijkheid van het college tou lijden, wanneer het gevestigd wordt daar waar de zetel is van de Regeering. De ondervinding met den Hoogen Raad der Nederlanden leert het tegendeel. Afgescheiden hiervan heeft 's Gravenhage het voordeel dat het gemakkelijker zal tallen daar ter stede beschikking over de noodige lokaliteit te verkrijgen tot het, althans voorloopig huisvesten van 19.) Plotseling echter ontmoette hij de smeekende blikken van zijn eenig hind, dat hy nooit de volle kracht van tÜn vaderlijke liefde had doen gevoelen, hoewel hij het toch in den grond zijns harten zoo teeder liefhad. De hardheid 'erdween uit zijne trekken en dat tchynbaar zoo koude hart scheen buiten gewoon ontroerd. - Ja, by zal ze hebben, uwe hand.... Hau welyks had hy deze woorden ge broken of hy ging met groote schreden "aar zyne slaapkamer. En den volgenden dag was Amanda Eudetsberg, de dochter van den gewe- aes majoor, de verloofde van Arthur Aubri, den zoon van den veroor den Centralen Raad van Beroep, waar door de invoering van de wet belang-ijk kan worden bespoedigd. Voorts zal het ook gemakkelijker vallen de meest geschikte personen te bewegen zich voor een benoeming in den Centralen Raad beschikbaar ts stellen, als dit college te 's Gravenhage, dan wanneer het te Utrecht geveatigd wordt. De Regeering handhaaft dus haar voorstel om den zetel vaa den Centralen Raad van Biroep daar ter stede te ves tigen. Uit da Boerenkringea. De vooruitgang in den toestand van president Steyn blOft aanhouden en is de algemeene toestand bevredigend. De strikste rust biyfc den ïyder echter voor geschreven. De heer Riitz bezocht gisterochtend zyne familie te Delft, en had des mid dags een onderhoud met president Kru- ger die heden met een der middagtreinen naar Utrecht zal terugkeeren. Betrtffrnde de komst van de Boeren generaals Louis Botha, De Wet en De la Rt-y is nog niets naders bekend dan dat de aankomst te Southampton ver wacht biyft op Zaterdag of Zondag a.s., indien althans de boot, naar men bere kent, heden uit Madera geseind wordt. Hun verdere reisroute van Southampton af zal vastgesteld worden na bespreking met de leden der Boerendeputatie die tot hunne verwelkoming naar Southampton zullen gaan. Ofschoon vermoed wordt, dat de generaais het eerst naar Neder land zullen komen en wel naar Utrecht, kan het, na den onverwachten dood van Lucas Meyer, wel wezen, dat zy van Southampton naar Brussel zullen ver trekken om de voorloopige byzetting van Meyer's stoffeiyk overschot by te wonen. Jbr. Sandberg, die, geiyk men zich herinneren zal, een succesvollen tocht door Europa heeft gehouden met het doel door lezingen over de Boerenzaak gelden in te zamelen ten bate der slacht offers van den oorlog, vertoefde gisteren te Scheveningen om President Kruger een bezoek te brengeD. Naar hy mededeelde als voorzitter van het comité international de secours, be staat het voornemen de door hem op die reis bijeengebrachte gelden ter be schikking te stellen van het drieman schap Botha, De Wet, De la Rey om te voegen by de opbrengst van de in zameling welke, naar men weet, die generaals beoogen ten bate der weduwen en weezen. De heer V. S. de Villiers, Zaterdag morgen afgestapt in den Ouden Doelen te 's Gravenhage, is reeds in April met vrouw en kind in het land gekomen tot herstel van gezondheid. Daar hy het eindeloos wachten om voor zich en de zynen een permit voor terugkeer naar Pretoria te krygen, moede was, besloot hy naar Nederland terug te gaan. Als secretaris van generaal Schoeman, heeft Toen vertelde Arthur in eenvoudige woorden van zyne eerste kindsheid, hoe hy en zyne zuster hunnen vader in hunne vroegste jeugd hadden verloren hy sprak van zyne moeder, van hare zelfopofferende liefde en van den be schermer, die h8m met zich naar Duitschland had genomen. En hy ver telde ook van zyne jonge schoone zuster die als gezelschapsjuffrouw ge plaatst was by eene aanzieniyke dame. Uwe ouders moeten destyds zeer rechtschapen menschen geweest zyn, zeide nu de majoor. Welk betrekking bekleedde uw vader eigeniyk Hy was kassier by een der voor naamste Oostenryksche fabrikanten. De Hochstadts zyn millionnaiis. Het is geen gemakkeiyke betrek king kassier by een groot handels huis. Vooral niet voor iemand, die een gezin heeft. Dan moet men vast in zyn sehuenen staan. Het klinken der geld stukken oefent oen demonische tourer kracht uit op een zwak menschenüart. Artnur hiet trotsch het hoofd op. Myn vader bleef eeriyk tot op het uur van zyn te vroegen dood. Hy zou nooit de hand naar een zilverstuk hebben by een tydlang genomen. aan den oorlog deel- Militaire zaken. Volgens by de korpsen ontvangen schryven, is de minister van oorlog, met het oog op de zeer belangrijke uitgaven, welke daarvan het gevolg zouden zyn, j niet geneigd, wyziging te brengen in de bestaande modellen dir laken pantalons, 1 kepi's en schoenen, tot heden by de I landmacht in gebruik. Voor den dienst van het biyvend ge deelte der onbereden korpsen zyn twee ploegen aangewezen de le ploeg biyft van 1 December 1902 tot en mot 26 of 27 Maart 1903 en de 2e ploeg van 26 Maart 1902 toten met 25 Juli da. v. Voor de korpsen, waarby verschil ln de sterkte der beide ploegen niet noodig of wenscbeiyk is, zal de sterkte van iedere ploeg de helft moeten bedragen van het totaal der miliciens van ge noemde lichtirg. By de overige korpsen kan de sterkte vaa elk der ploegen door den korpscom mandant worden vastgesteld, in dier voege, dat de sterkte van de beide ploegen te zamen het evenbedoeld totaal niet te boven gaat. De datum waarop onbepaald verlof wordt verleend, zal de minister van oorlog nader berichten. Hoewel dit jaar door de troepen van de 3e div. inf. geen zoogenaamde groote manoeuvres zullen worden gehouden, zullen toch van 6 tot en met 10 Sept. a.s. gecombineerde oefeningen in de om streken van Breda plaats hebben. De le en 5e battery 3e reg. veldartillerie zyn aangewezen om aan de oefeningen van het 6e regiment infanterie deel te nemen, terwyi aan de 2iaagsche manoeuvre op 8 en 9 Sept. onder de Aiding van den commandant der 3e divisie inf. al de batteryen van de lie afd. van gemeld reg. zullen deelnemen. Aan dtze oefe ning, welke vermoedeiyk tusschen Breda en Oosterhout zal worden gehouden, zal bovendien nog een half eskadron huzaren worden toegevoegd. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekscbip «Koningin Regentes" onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. van Woerden, den 11 dezer te St. Lucia aangekomen. De commandant was voornemens den 12en van daar te vertrekken ter voort zetting van de thuisreis. Het pantserschip „Evertsen", komm. de kapt. ter zee J. Bollaan, kwam Za terdagmorgen, na gehouden oefenings- tocht op de Noordzee en de Zeeuwtche stroomen, de haven van Nieuwediep binnen. Aankondiging van onechte geboorten. Het „Sociaal Wkbl." schryft over noodelooze publicatie van onechte ge boorten uitgestoken, al leden wy ook thuis koude of hocger. Zoo sprak moeder ons telkens en telkens van vader, al3 man van eer met een vlekkeloos karakter. Aan den zoon van zulk een man vertrouw ik ook myne dochter toe, zeide de majoor ernstig, terwyi Amanda haren verloofde teeder omhelsde en een kus op het voorhoofd gaf. En wat trouwen betreft, jongelui, daarmede kunt gy wachten tot dat jonge mensen eerste boekhouder is of zoo iets, meesmuilde majoor Rudersberg, die byzonder goed geluimd was. Met Gods hulp zal alles gelukken, zeide Arthur, vol byjde hoop. VII. De winter had afscheid genomen en langzamernand deed de lente haren intocht. Op het slot van den heer Essdorff was niets veranderd stil en een tonig was voor de bewoners de lange winter voorbijgegaan, altdans wat betreft hunne aanraking mat de buitenwereld, want bezoeken hadden zy niet ont vangen en feesteiykhedeu werden er niet gegeven. Maar toch brachten zy dikwyis aan „In de meeste locale en provinciale bladen komt een vaste rubriek „Burger- lyke Stand" voor, waarin o. a. worden medegedeeld de geboorten in de ver schillende gemeenten, waar het blad ger- gfld lezers vindt. Sommige dezer bladen heblea nog immer de gewoonte om ty onwettige geboorten de namen der ongehuwde moeders voluit mede te deelen. De redac teur-uitgever of drukker, vaak in één persoon voreenigd, ontvangt gewooniyk deze opgave van een der beambten ter gemeente-seci el arie. Hot is inderdaad onbegrypoiyk, dat de laaiste zoo min als da eerste eenigs- zins schynt te begrypen, dat dit niet alleen een onkiesche publicatie is, maar dat zelfs mag betwijfeld worden, cf zy geoorloofd kan heeten.' - De minister van binnenlandsche zaken heeft geen vrydom van briefport ver leend aan de gfzondheidscommissiën, de leden en de secretarissen dier commis sion, evenmin als dit is verleend voor de briefwisseling van den centralen ge zondheidsraad, de hoofdinspecteurs en de inspecteurs van de volksgezondheid. De gewone algemeene vergadering van de leden der Vereeniging voor de Staat huishoudkunde en de Statistiek zal den 30an a. s. gehouden worden te 's Gra venhage. Na behandeliDg van eenige huishoudeiyke zaken zullen aan de orde zyn de preadviezen, door de heeren C. M. Boissevain, dr. D. Bos en C. Rozenraad uitgebracht over de vraag Behoeft onze bank wet herziening, hetzy in haar stelsel, hetzy in hare onderdeelen Volgens een medid leliog in het „Ned. Landb. Weekbl." worden proeven voor bereid en van Regeeringswege gesteund, om te onderzoeken of door voedering van veel suikerhoudende voedermiddelen het gehalte aan vluchtige vetzuren in de boter verhoogd kan worden. Vegetariërsbond. Op de Zondag te 's Gravenhage ge houden Se jaarvergadering van den Ne- derlandschen Vegetariérsbond is het woord gevoerd door den bekenden dr. Allinson. Tot de oprichting van den Nederlandschen bond herft indertyd Allinson den stoot gegeven. Na een tochtje door ons land, in 1892, wekte hy op tot het stichten van zulk een vereeni ging als er maar tien vegetariërs by- eengebraebt worden, schreef hy laier, dan zal de rest wel volgen. De zaak bleef echter hangende totdat in September 1894 een 47-tal vegetariërs den Neder landschen bond stichtten, en thans, acht jaren daarna, is zyn ledental meer dan vertienvoudigd, terwyi reeds vegetarische restaurants geopend zyn in den Haag, Leiden en Amsterdam, en weldra Rot gename en genotvolle uren door, name- lyk op die avonden, welke die slotheer grootendeela in het salon zyner moeder doorbracht. Essdoiff vertelde dan dikwyis van zyne reizen en avonturen en van de gevaren, waarin hy meermalen had verkeerd. Zyne diepe stem drong diep door tot de batten en zyne bruine oogen tintelden dan van levenslust. Leonie liet dan menigmaal de anders zoo bedryvige handen werkeloos in den schoot zinken om naar zyne woorden te luisteren, en alles om zich heen vergetend, rustten dan hare blikken op het geestvol manneiyk gelaat van den spreker. Sedert den dag, waarop zy hem in het slotpark had ontmoet, was zyn schuw en terughoudend jegens üem geworden, zy wilde de ontkiemende liefde in haar hart onderdrukken, zy wilde koel en kalm scnynen. Met opzet ontweek zij elke ommoetiag met hem en als zy in het park ging wandelen, zocht zy meestal de kleiae hut op Leonie had met den ouden man een soort van verbond gesloten. Eens was zjj het bosch ingegaan kort na nieuwjaarsdag het was terdam, Delft en Utrecht zullen volgen. De voordracht van dr. Allinson be handelde het velband tusschen vegeta risme en gezondheid. „Wat winnen wy 6r by, vroeg by, uit een gezondbeids- oogpunt beschouwd, om vegetariër te worden 7» Wy worden, was zyn antwoord, niet langer geplaagd door maagkwalen, zooals indigestie, verzwering en kanker ln dit orgaan. Hiermede wil ik n:et zeggen, dat omdat men vegeta-iër wor^t, men nooit meer last van de maag zal hebben, maar door het volgen van een vleeschloos dië )t zal het aantal dier kwalen belang- ryk verminderen en hun aard minder errstig zyn. Dit spreekt ook eigeniyk van zelf, want ieder die iets omtrent de spysvertering weet zal u zeggen dat vleesch, visch en gevogelte byna uit sluitend in de maag woiden verteerd. Ieder dus die een vleeschloos dië et volgt, zal het werk der maag verlichten, en zoodoende zich minder blootstellen aan zitkten van dit orgaan. Allinson besprak vervolgens de ver schillende ziekten en ziekelyke aandoe ningen waartegen vegetariërs beveiligd zyn, waardoor zy althans veel zeldzamer geplaag 1 worden; byv. rheumatiek en jicht, zwaariyvigheid, leveraandoeningen, nie.kwalen, hartkwalen, zenuwaandoe ningen, krankzinnigheid. Dronkenschap is by vegetariërs feiteiyk onbekend, het verlangen naar bedwelmende dranken verdwynt. Allinson meende te kunnen verzekeren dat door een vegetarisch dieet en het in acht nemen der gezoadheids- regels, het menscbeiyk leven met 10 tot 15 jaren verlengd wordt. Allinson gaf ten slotte een schets van het dieet, waarby, naar zyn overtuigiDg de meeste menschen zich wel zouden bevindenGebruik niet meer dan drie maaltijden daags met tusschenpoozen van 5 of 6 uren. Het ontkyt en avondeten kan bestaan uit brulnbrood met boter, rype rauwe vruchten of groenten naar den tyd van het jaarwater- of melk chocolade, gerstewater of een dergeiyke eenvoudige drank. Ter afwisseling kan nu en dan een ei of een weinig kaas by deze maaltyden gebruikt worden. In het koude jaargetyie kan pap van haver mout of menmeel gegeten worden. Als middagmaal een groentesoep met bruin- brood, macaroni met groenten of groen ten-pastei met gebakken aardappelen. Verder kan men kif zen tusschen witte boonen, groene en spliterwten, linzen 6n verdere meelspyzen. 'aZomers verschil lende soorten salade mit brulnbrood, gevolgd door blancmanger of viuchten- pudding. Er bestaat zulk een verschel- dunheid van voedsel, dat, indien ge- weii.ubt, wj) gedurende een geheel jaar nooit twee aan elkaar geiyke middag malen behoeven te hebben. Da vryzinnig democratische kiesver- eeniging te 's Gravenhage heeft den heer mr. E. Fokker voorloopig candidaat ge steld voor de Prov. Staten. zacht en prachtig weder. Het meisje dwaalde ondanks zich zelf denkend aan den jongen man, dien zy lief had gekregen treurig door het stille bosch. Plotseling werd de plechtige stilte verstoord door een angst kreet, en toen Leonie ontsteld bleef staan om te luisteren, drong een tweede kreet, nog hartveracbeurender dan de eerste, tot haar door. En luister I was dat niet de stem van den grysaard? Leonie yide den boschweg lange naar de plaats, waar de hut stond. Zy ging naar de deur, lichtte de klink op en trad binnen. Daar was zy getuige van een droevig tooneel. Op het bed lag de arme idioot, bleek, met gesloten oogen, en het bloed gutste bem langs bet voor hoofd. Voor de legerstede stond de oude man, handenwringend, terwyi hy op nieuw een kreet van smart uitte. Wat is er gebeurd, Constant vroeg het meisjs. Hebt gy daar buiten om hulp geroepen De grysaard zag om. O, lieve, Jonge dame, j j, dat ben ik geweest ik ben radeloos. Mjn arme Caristiaan daar ligt hy. Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1