Maandag II Augustus. "bekendmaking. Gtiiachtt» over opvoeding. FBUIUBÏO». jjlMSDiiWS MM. $0# 187. 40e Jaargang 1902. D Gemeentebestuur. enz. VLISSI1GSCHE COUR AAIT. PrtJs par drie maanden 1.30. Franco per post l.iö. Aftonderiyke nummers 5 cent. Men abonneert zich bQ alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreek» by den Uitgever F. VAN SE VKLBE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVEKTENTIÉN van 1—4 regel» 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. VsraafefBi S»ge)j§fei, BiJfassatUrS £o&- sa fassl&sgen. Tclephoormumnror IO. Abonn<5mentB-Adverte.ntiSn op «oer roordeellge voorwaarden. iïï? Aulöllil ibags apitaien bij Weduwen, enz., te ltST tioaev.» 4 15 5 55 3 35 5 15 7 S3 '10 IS 8 6 li 25 6 36 10 72 50 85 6 8 25 22 8 3? Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere schoren. Burg. en Weth. van Ylissingen Droegen ter Kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne touderen of pupillen met 1 September wenechen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze ge- uiubüiü dat van af Maandag 7 Juli tot en met Donderdag den ld Augustus e. k. uit- stuitend ter Gemeente üeeretarie (oureau oevoiking) iederen werkdag van des voormiddags 10 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scuuien gegeven worat; en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die in 1896 of vroeger geboren werden, dus zij, die in don luop vau uit jaar zes jaren geworden zyn, Dog worden of wei reeds ouder zyn. Vuasmgen, uen i Juli 1902. riurg. en Weth. voornoemd, VAN DUÜKN VAN KOUDEKEKKE. Be Secretaris, WITTEVEEN. i. Wij zijn nagenoeg allen .opvoeders" Id den eenen of anderen zin. Ieder heeft zjjne eigene methode van opvoeding ofhetft er geen. Dat wij niet allereerst schrijven voor hen en nog minder voor dezulkendie „opvoe den» en .opfokken" ais woorden van dezelfde beteekenis beschouwen, behoeft wel geen betoog. Wezenlijke opvoeders of zjj, die het gaarne wenschen te zjjn, zuilen onze wenken en gedachten gaarne eens widen lezen en er vermoedelijk nu en dan een treffende overeenkomst in vinden met hunne eigene ervaringen. Veel knappe inenachen hebben over de opvoeding dikke boeken geschreven. Behalve dat het voor dikke boeken tegenwoordig heelemaal geen tjjd is, tya wjj er vast van overtuigd, dat die goede lieden een heelen hoop paarlen voor de zwijnen hebben geworpen. Want Is er een onderwerp, waaromtrent theorie en praktijk geheel en ai moeten samen gaan, dan is het wel dit. Onder de velen die nog al wat over opvoeding geschreven, wy zouden haast wggen „gewaweld" hebben, behoort 17.) - Ja, zeide zij toen, eenvoudig en oprecht. En nu groette hjj haar beleefd en bleef staan, terwijl Laonie snelde trap pen opging. Boven op hare kamer gekomen, wierp 2Ö in zenuwachtigen haast de hoed en •bantel af. Toen viel zy als vernietigd in een stoel neder en stamelde onder heete tranen - God, ik bemin hem en heb hem •sods lang liefgehad I Hoe onuitspreke lijk rampzalig ben ik VI. - Amanda, ik vraag u nogmaals, daartoe moet eigenlijk deze kennis Cats, 't Kan aan ons liggeD, maar wij loopen met dezen grooten dichter niet bijster hoog weg. Indien w(J veroordeeld waren om een dik boek over opvoeding te schrijven, wij zouden er als motto boven stellen „Laat de kinderkens tot mij komen en verhindert ze niet". DAt is ware wijsheid. Maar het is geen wijsheid als Cats zegt Indien de jonkheid niet en deugt, En geeft de schuld niet aan de jeugd, De vader zelf verdient de straf, Die haar geen beter les en gaf. Neen, vadertje Oats, het is met lesjes geven niet en zeker niet alleen te doen, en de vader zou straf verdienen, omdat hy zyn kind had willen opvoeden met lesjes, niet zoozeer omdat de lesjes niet geholpen hebbenwant, dat zelfs het beste systeem toch nog falen kan, wie onzer zal het betwisten Alle opvoeders hebben te kampen met tal van kleine moeiiykhedsn. Zy zullen daarby wel in de eerste plaats ervaren, dat de natuur zelve een stelsel aan de hand doet, dat die natuur altyd gaat boven de menscheiyke leer en dat er zeer, zeer veel waarheid gelegen is, in wat Heye zoo heel eenvoudig opmerkt Eerst begrypen met de hand, Dan begrypen in 't gemoed, Dan begrypen door 't verstand Als ge zoo met kinderen doet, Zya ze kosteiyk opgevoed. We hadden het zoo even over het uitdeelen van lesjes, het houden van zadepreekjss. Er is, dunkt ons, geen ongelukkiger systeem. Dat wordt ge woonlijk toegepast door het gebruik van spreekwoorden. Tot vervelens toe wordt het gedebiteerd „een ding dat gy niet sparen moet, dat is de rand van uwen hoed", „den ouderdom moet men eeren" „eeriyk duurt het langst". Zou men in waarheid meenendat men daardoor beleefdheid, eerbied of eeriykheid aan kweekt? Vergeten wy toch niet, dat onze meeste eigenschappen aangeboren zyn en onderstel nu eens dat eeriykheid niet de aangeboren eigenschap van zeker kind is, zou men dan denken, dat dit natuuriyk gebrek zóó gemakkeiyk, met een spreekwoord, is aan te vullen? Zorg voor het kind is natuuriyk goed en noodzakeiyk, maar overdreven zorg schaadt. By overdreven zorg werkt de natuur het minst. De natuur wil boven alles vrye ontwikkeling. Daarom moet het kind ook wat vryheid making leiden? My dunkt, wanneer een meisje eenmaal twintig jaren telt en bovendien nog zulke bittere levens ervaringen heett opgedaan als gy, en als zy dan niets minder is, dan schoon dan zou zulk een meisje toch wel wat verstandiger kunnen zya. Gij bemint hem zegt gy Onzin tracht my zoo iets niet wjjs te maken, my ouden man. Hy bleef voor zyne docüter staan en zag naar bezorgd aan. Kind 1 Zoo lang ik leef en het is nu byna zes en zestig jaren, dat ik op deze wereld ronddwaal, heb ik nog niets kunnen ontdekken van liefde, van vriendschap, en zeker wei het allerminst van menschelyke liefde. O, beste vader mama dan Die moet u toch lief gohad hebben, anders was zy toch immers uw vrouw niet geworden Hjj liet haar niet uitspreken. Een scherp spottend gelach overeenstemde hare zachtzinnige woorden. Luister eens als ik eens zeer goed geluimd ben, dan zal ik u de geheele historie eens vertellen. Weder lachte hjj scherp en bitter. O, gij zult verstomd staan, Amanda genieten en de kinderen zyn niet vry, wanneer ze nu en dan niet een weinig alleen en aan zich zeiven overgelaten worden. Opvoeders moeten steeds bedenken dat ze geen volmaakte kinderen zullen opkweeken en als een kind met die overdreven zorg tot in de kleinste by- zonderheden naar lichaam en geest wordt behandeld, dan krygt het er veel van weg, of men die jonge wezentjes voor zyn genoegen houdt, zooals men, helaas zeggen wy er by, dieren houdt voor zyn genoegen. Vxye ontwikkeling, mits onder behoor- lyke leiding en toezicht, boven alles. Straks moeten de kinderen de wereld om daar, d6n leiband ontwassen, zelf standig te staan. Het broeikassysteem is misschien nog wel het allerslechtste en het is verbazend onverstandig,wanneer opvoeders in het geheel niet verdragen kunnen dat de kleinen iets doen wat niet goed is j wanneer b.v. oulers hun kinderen verwyten dat deze geen liefde voor hen gevoelen, omdat ze iets doen wat verkeerd is. Het is toch niet daarom dat een kind verkeerd handelt in den regel niet eens uit zucht om iets verkeerds te doen,maar uitviyheidsgavoel of lust zyn zin door te dry ven, en door de werking van allerlei samenvloeiende oorzaken. Gesteld nu dat dergeiyke verwyten het kind treffen, dan gevoelt het immers de onwaarheid ervan Maar dan kan ook de verkeerde waking niet uitblijven Wy spreken wel eens over „slechte opvoeders." Daaronder verstaan wy geen slechte menschen. De menschen zeiven kunnen wel van de bovenste plank wc-zen, maar daarom zyn ze nog geenszins in staat om een zoo gewichtige taak als de opvoeding naar eisch te volbrengen. Voor hen, die geen gelegenheid hebben, zich van deze zaak een wezeniyke studie te maken, voor hen die het zelf gevoelen, dat het hun ontbreekt aan de noodige capaciteiten, die gevoelen dat ze er niet veel van terecht zullen brengen, is het vooral aanbevelenswaardig, er geen wezen.yk stelsel, geen opzette,yk gekozen gedragsiyn op na te houden. Het is meermalen opgemerkt, maar de opmer king behoudt haar volle waarde, dat geen opvoeding altyd beter is dan een slechte opvoeding. Indien men de zaak eenvoudig aan de natuur die anders wel geholpen wil worden overlaat, dan zullen de goede en de kwade eigen schappen zich te zamen ontwikkelen. verstomd over de oneeriykheid, de liefde loosheid, de ellendigheid der menschen. Bedenk wel, dat ik eens een warm, grootmoedig hart heb gehad, dat liefde vol klopte voor myne medemenschen gedachtig aan de leer van onzen goade ïyken verlosser maar piotae- seling zweeg hij, en wendde zich wrevelig van haar af. Amanda's groote oogen, de eenige schoon held van haar bleek en smal ge laat, vuiaen zich met tranen. Kom, vader, beroof my toch niet van alle geloof aan de menschheid Er zuilen en moeten toen ook nog wel goede en edele menscnen zyn Ja maar men moet er yverig en met volharding naar zoeken. Gy zult honderd, neen uuizendmaal teleur gesteld worden. Ik heb net zoeken op gegeven. O maar hy, Arthur Auori. Natuuriyk, hy I Hy is de held I spotte de oude maa. Iedere viouw ziet in uen man, dien zy meent liet te heb ben, een held. Ik begryp waarachtig niet wat die Aubri onder ons gezegd, werkeiyk een knappe en verstandige jongen tot nu toe aantrekt Ge zijt niet mooi, daarvan kan uw spiegel u By een slechte opvoeding loopt men zeer groot gevaar, dat de goede eigen schappen niet tot haar recht komen en het goede zaad wordt verstikt, terwyi de minder goede eigenschappen misschien nog wel een handje worden geholpen en welig tieren onder de zon van on handigheid,bekrompenheid en wat niet al. Een sleohte opvoeding is stellig ook eene, waarby eenig en alleen op uit wendige kenteekenen wordt gelet, die de strekking heeft om van de kinderen zoogenaamde „nette menschen" te maken. Men moet dan na'uuriyk beginnen met alvast „nette kinderen" te hebben en daarom wordt byzonder gelet op nette kleederen, nette woorden, nette manieren, een onberispeiyke houding enz. Dat is ook een beschavingmaar het is er een die buiten de ziel om gaat en er toe komt, kleingeestig 6en doodzonde te zien in elk vormenverzuim en nooit af te dalen in de diepte van het gemoed. President Kroger, Naar wy kunnen mededeelen, berust het bericht van het „N. v. d. D.", dat de heer Kruger voornemens zou zyn, zyn verbljjf van Utrecht over te brengen, naar Zuid-Afrika, op geen enkelen giond. Van dezelfde geloofwaardige zyde wordt ernstig betwyfeld dat president Kruger by zyn onderhoud met Lucas Meyer, dezen zyn misnoegen zou hebben ken baar gemaakt, dat de Boerenbevelhebber ten huize van Kitchener en van Ecgal- sche staatslieden gemiddagmaald of ge luncht heeft. By de eerste ontmaeting, die tussohen Kruger en Lucas Meyer te Utrecht plaats had, moet het onderwerp absoluut niet zyn aangeroerd, terwyi by een onderhoud dat de president nader te Scheveningen had met den naar Europa gekomen be velhebber, niemand tegenwoordig was, zoodat ten siotte Lucas Meyer zelf het beweerde voorgevallene zou moeten heb ben medegedeeld, wal wel niet gebeurd zal zyn. De terugkeer van president Kruger naar Uirecht is voorloopig bepaald op a. s. Maandag. De mogelijkheid bestaat echter dat by zeer mooi weder het ver- biyf op de villa Costa nog eenigen tyd verlengd zal worden. Zeer waarschijniyk zal de heer Kruger, alvorens Scheveningen te veriaten, nog even de hand gaan drukken van presi dent Steya. Van den rytoer, welke de president voornemens was gisteren te maken, is wegens het met het oog op zyn hoogen leefiyd min gunstige weder, afgezien. elk oogenblik overtuigen, ge zyt niet ryk want dochters van een gepension- neerd soldaat zyn zelden millionairs en verstandig? Och wat een dwaas heid. Alleen van het verstand, dat een vrouw in het huwelijk medeoreugi kan een man de nuisaouding niet onder houden. En hongerlijden Maar Arthur zal wal vooruitkomen. O ja, en als net zoover is, zyt gy een verwelkte oude jongejuffrouw. Maar nu ga ik myn avondwandeling doen, dit onderhoud heeft my werkeiyk warm gemaakt. De oude heer trok zyn overjas en haudscnoenen aan. En toen hy geheel gereed was om uit te gaan, viel het eerst recht op, welk een gedistingeerd voorkomen hy nad. De rechte, stramme houding, het kortgesueden haar, verried den gewezen militair. Het gelaat was wel nooit schoon geweest vader en doenter geleken veel op elkander maar uit die trek ken sprak verstand, kracht en voort varendheid doch op dit oogenblik ook veel bitterheid. Vader! zeide het meisje nu op zachten toon. Nu, hebt ge nog iets op het hart? Onder de bewyzen van sympathie, die de oud-president Steyn in de eerste dagen dezer week ontving, was ook een fraai bloemstuk van de leden der Zuid-Afri- kaanschs Vereeniging, afdeeiing Scheve ningen. By de bloemen was een harteiyk schryven van het bestuur der afdeeiing, Lucas Meijer. Uit Brussel komt de droeve tijding dat daar gisteren plotseling aan een hart verlamming is overleden generaal Lucas Meyer. Eerst Donderdagmiddag was hy in de Belgische hoofdstad gearriveerd en hy was voornemens met zyn vrouw en dochter Daar Dresden te reizen. Door zijn dood verdwynt een zeer bekend heldenfiguur uit den Boerenstryd. Hy was in Transvaal een man van invloed. Wy ontleenen aan de N. R. Ct. het volgende over een levensbesohry ving van dezen Boerenbevelhebber Lucas Meyer was in Tranvaal een man van invloed. In den Eersten Volksraad, waar hy met Louis Betha het distrikt Vryheid vertegenwoordigde, woog by verscheiden leden zyn oordeel. Toen de oorlog uitbrak voerde hy in Natal het be.ei over een commando. En het is onder zyn aanvoering geweest, dat het eeiste groote gevecht, by Dundee of Glencoe, ut ook de slag van Talana-kop geheeten, geleverd is. Den I9en October 1899 besloot de kryg8raad, gehouden by het commando van generaal Lucas Meyer, om Da zons ondergang op het Eagelsche kamp af t6 gaan. Men zou trekken in drie afdeeiin- gen, die onafhankeiyk van elkaar zouden marcheeren, z oh later zouden vereenigen en dan gezameniyk het kamp zouden aanvallen. Generaal Meijer voerde zelf den linkervleugel aan, generaal Erasmus zou het centrum leidende rechter - vleugel stond onder overste Trichardt en commandant Grobler Den geheelen nacht rukte men voort, doch een zware mist deed het pian van aanval misluk ken. Alleen gsnetaal Meyer bereikte het afgesproken punt. Hy bezette Talane- kop, ten Ocsten van Dundee, en b(j 't aanbreken van den dag, toen de mist optrok, bleek het Engelsche kamp dui- delyk te onderscheiden op een paar myi afstands. De Eagelsche voorposten weken terstond b(J het zien van den vyand op hun kamp terug, en zoo begon het ge vecht by Dundee of Talane kop. Gene raal Sir William Penn-Symoas voerde zelf zyn troepen, ongeveer 3000 maD sterk, tegen de Boerenmioht, slechts 700 man tellend, aan (Dr. W. van Everdia- gen, Be Oorlog in Zuid-Afrika.) Dit gevecht eindigde in een feiteiyke overwinning van de Boeren en generaal Lucas Meyer heeft daar alie eer van. Jammer, dat hy niet doorzette, en zoo de Engelschen gelegenheid gaf om onder generaal Yule op Ladysmith terug te trekken. Nog geruimen tyd bleef generaal Meyer vroeg hy, terwijl hy zich half naar haar omwendde. Als Arthur van avond komt wees dan goed en vriendeiyk jegens hem zeide zy vleiend. Onzin I Ik ben toch geen men» seheneter I bromde hy op verdrietigen toon. Toen ging hy zwygend en langzaam zyns weegs. Het is langzamerhand later geworden. In de breede straten van Berlijn golfde een zee van menschen op en neder om van den koelen zomeravond te genieten. Tusschen de wandelaars bevond, zich ook, haastig voortsnellend, Arthur Aubri, de jonge, y verige kantoorbediende van een Duitsche handelsfirma. En nu rende hy in zyn haast, oy het omslaan van een donkere zystraat, tegen iemand aan. Nu, jongmensch, uw stormpas ia voor uwe medemenschen wel wat ge- vaariyk. Als ik u een raad schuldig ben. Arthur schrok Overgeef my, ik dacht niet, dat gy het waart, mynheer de majoor Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1