Vrijda 1 Augustus. No. 179. 40e Jaargang 1902. D Gemeentebestuur. iuieiMMe SfflüM VLISSINfiSCHE COUR AAIT. PrtJs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afeonderfljke nummers 5 cent. Men abonneert zich bQ alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den O i t g e y e r F. VAN »B VKLBE Jr., Kleine Markt, I. 187. ABVERTEMiËN van 1 4 rebels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slecht» tweemaal berekend. Groote letters en cliché'» naar plaatsruimte. VeneMfai dsgeifke, alsgesaaderd 99 Kon- sn fe^tdagen. Telephoonnnntnter IÖ. Abonne5ttej>tS-Adrert«'GtJSn 0? zeer Toordeelige voorwaarden. en 6 20 j> 6 50 115 >05 i 20o) h) 610b) leien sa hoogste orsselea Nausea bp deze [at. Hon li •10II 58 47 2*111 voeren 6 II 6 Sl 18 25 110 150 ,6 1 22 Verkrijgbaarstelling paspoorten zeemacht. De Burgemeestor van Vlissingen brengt ter kennis van de miliciens ijer zeemacht, lichting 1897 dezer ge meente, dat de paspoorten wegens ge- eindigden militiedieDSttyd door belang hebbenden ter gemeentesecretarie kunnen worden afgehaald, dagelijks van des ïoormiddags 10 tot des namiddags i ure, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Vilasingen, den 81 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. Jaardag Koningin-Moeder. Het Koninkiyk echtpaar zal morgen middag half een op het paleis te Soest- d|]k aankomen, in verband met den jairdag van H. M. de Koningin-Moeder. Tot en met Maandag zullen H. M. de Koningin en Z. K. fl. Prins Hendrik daar vertoeven en dan weer naar het paleis Het Loo terugkeeren. Zaterdagavond geeft H. M. de Koningin- Moeder een diner op het lustslot, waar aan H. M. de Koningin en de Prins met gevolg zullen deelnemen. Vorder zyn aan dit feestmaal genoo- digade Grootmeesteres, de dames du palais, de heeren en dames van het dienstdoende Huis van H. M. de Koningin- Moeder en verder van het Hof van H. M. de Koningin de grootmeesteres, de öwtotficieren en de chefs der departe- van de Koninklijke Hothouding. Twee belangrijks wetten. Onder dit opschrift schryftde „Prov. Friesche Crt." 0. m. ook het volgende Mat ingang van 1 Aug. treden twee wetten in werking, oie een belangrijken invloed zullen uitoefenen. Het zijn de gezondheidswet en de woniDgwet, Tot stand gekomen onder hdt vorig ministerie, is het tegenwoordig minis terie met de uitvoering belast. Die uit voering is geen gemakkelijke taak en kost verbazend veel tyd. Verschillende besluiten zijn genomen tal van per ionen benoemd, die met de uitvoering belast zijn. Dergelijke maatregelen en benoemingen nemen een groot deel van den ministerieelen tyd in beslag. De gezondheidswet vervangt de wet van 1 Nov. 1865, die het geneeskundig Kaatstoezicht regelde. Deze laatste wet heeft niet aaDhare bedoeling beantwoord. Dikwijls zijn po gingen aangewend, om tot eene reorga nisatie te komen, maar te vergeets, 9.) - Oho, gjj zyt toch ook geen Prinses gy( trotsch schepselEn mÏQe hand is een eerlijke hand baarlijk, als het een aristocratische hand *as, aan zou het iets anders zün. Dan zou - - Ellendeling I zeide Leonie toornig. Daat my gaan, of ik roep om hulp. - Zoo hm, het zou weinig baten, schoon» uame, antwoordde de lakei. Hjj 2-« door den wyn verbit en de lutengowone schoonheid van het meis je veiboogde nog zijne opgewondenheid. - Op het kasteel zitten z|J nog aan «si - en jjg genaülge neer Hm 118 die kwam I En weder deed de man een poging Dsome te naderen, terwijl zij met totdat onder het vorig ministerie de gezondheidswet tot stand kwam. De strekking van de wet is eene or ganisatie in het leven te roepen, die oene krachtige deskundige centrale leiding vormt door 6en college, waarvan de samenstelling eene grondige beschouwing der hygiënische vraagstukken waarborgt, gepaard gaande met de juiste waardeering van de nieuwe inzichten in de gezond heidsleer. Zy tracht dit uit te oefenen door een centralen gezondheidsraad, door inspec teurs en door gezondheidscommissiën. Het toezicht van de overheid strekt zich wel degeiyk uit tot de openbare gezondheid. Wordt dit in hst algemeen door ieder toegegeven, des te moeiiyker is het in deze materie aan te geven wat al of niet tot het gebied der overheids bemoeiing behoort. Niemand zal tegenspreken, dat voor zorgen tegen verontreiniging van lucht, water en bodem een voorwerp van over heidsbemoeiing uilmaken. Vooral in onzen tyd waarin denyver- heid morst en plast, geraas maakt, lucht en water verontreinigt, stanken, giftige dampen en zwarten rook verspreidt, die dikwerf de oorzaak zyn van allerlei ongemak en gevaar. De hygiënische wetenschap dient de middelen aan te wyzen, waardoor de nyverheid de maatscbappy voor derge- ïyke gevaren kan vrywaren maaralleen dAn kan de macht der overheid tot toe passing van dergeiyke middelen wordan ingeroepen, indien bewezen wordt, dat er werkeiyk nadeelige invloeden voor de gezondheid bestaan. Op dit terrein liggen vele voetangels en klemmen maar er komen toestanden voor, die eischen, dat de overheid han delend optreedt. Laat ons eens denken aan de grachten, die vele steden verpesten. Op dit terrein valt voor de Overheid veel te doen en daarby dient ze voor gelicht te worden door mannen, die daarvan speciale studie hebben gemaakt. Het is evenwel noodzakeiyk, dat de ge zondheidscommissiën, die in verschillende gemeenten of combinatiën van gemeenten optieden, niet eenzydig zullen worden samengesteld daarin moet de bouw kundige evengoed zyn plaats vinden ais de geneesheer, de eigenaar van fabrieken evengoed ais de landbouwer. Waar nu de gemeentebesturen geroepen worden om aan den centralen gezondheidsraad namen op te geven, die in aanmerking kunnen komen voor de plaatseiyke com missiën, daar meenen wij tegen een eenzydige samenstelling dier commissie a te moeten waarschuwen. Nog des te meer, omdat de hygiënische maatregelen ook in aanraking kunnen komen met de consciëntie. Wy denken slechts aan de verplichte vaccinatie, aan de wet op de besmetteiyke zieken enz. De gezondheidswet kan veel nut doen, kan vooral onze gemeente-besturen voor lichten by het nemen van allerlei maat een stoutmoedige beweging den brutalen indringer wilde afweren. Doch op dit oogenblik stond plotse ling, als uit den grond verrezen, een sterke en groote mannengestalte aan Leonia's zyde, een geduchte vuist strekte zich uit naar den lakei en een diepe, eigenaardige stem sprak stootend en Weg ga heen Ik be scherm ik gy en dreigend bracht die zonderlinge man zyn vuist tot voor het gelaat van den lakei. Deze maakte zoo spoedig mogeiyk rechts omkeert en liep zoo schielyk weg, dat het meisje onwillekeurig moest glim lachen. Toen echter wendde zy zich tot haren redder. Ik dank u harteiyk, ik O, ik gaarne helpen, ha, ha gy zoo schoon, een engel acht jammer Opnieuw werd het meisje door ont zetting aangegrepen zy zag den man in het gelaat, dat door het volle maan licht werd beacüenen. Een blik zeide naar alles. De nog jonge man met zyne reusachtige gestalte was een arme on- noozele aan zyne oogen ontbrak het heenykstede ziel, het leven..., regelen in het belang der volksgezond heid. Art. i geeft daartoe het middel aan de hand. De tweede belangrijke wet ls de woning wet, die aan de gezondheidswet vastge koppeld zit. Statistieke opgaven. De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgend schrijven gericht tot de Commissarissen der Koningin: „Het is dan directeur van het Centraal bureau voor de statistiek, aan wien ik de berichten van de onderscheidene Com missarissen der Koningin, van sommige gemeentebesturen of controleurs-verifi cateurs te dezer zake (volkstelling op pervlakte der gemeenten) heb toegezon den, gebleken, dat de verschillen tusschen de opgaven omtrent de oppervlakte van verschillende gemeenten en die, voorko mende in het verslag van den landbouw voor slechts enkele gemeenten, worden verklaard op een wyze, voldoende om te kunnen vaststellen, welke der beide opgaven de juiste is en in welke schryf- of rekenfouten ?yn geslopen. Ten opzichte van de overige geschillen is geconstateerd, dat deze in hoofdzaak zyn te wyten aan het In verschillende mate in rekening brengen van de opper vlakte der openbare wateren en wegen in de beide opgaven. Immers ook de opgaven In het landbouwveralag zyn In dat opzicht voor de verschillende gemeen ten niet op gelijksoortige wyze verkregen. Aan deze toch liggen ten grondslag de uitkomsten in 1889 gepubliceerd in de verslagen der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Deze commissie heeft echter in de meeste ge vallen geput uit de kadastrale liggers en heeft zoodoende ook de openbare wateren en wegen in rekening gebracht, voor zoover daze toen kadastraal waren ge nummerd. Uit de meergenoemde byiagen nu is gebleken, dat in sommige gemeen ten alle openbare wateren en wegen ongenummerd waren gebleven, terwyi deze in andere gedeelteiyk, in nog andere alle genummerd waren. Daarby hebben in den loop der jaren, tusschen 1889 en 1899, hermetingen en kadastrale num meringen van openbare wateren en wegen plaats gehad, waarmede het landbouw veralag geen rekening heeft gehouden, doch die in uwe oorspronkeiyke opgaven wel in rekening zyn gebracht. Uit dit alles volgt echter, dat de op gaven, die de directeur voor de bereke ning der dichtheid van de bevolking bezigde, voor een betrekkelijk klein aan tal gemeenten der totale oppervlakte daarvan uitdrukten, terwyi voor de ove rige gemeenten die opgaven van de totale oppervlakte meer afweken, naarmate er van de openbare wateren en wegen min der genummerd was. Alleen staat het biykens een later door den directeur gevoerde correspondentie Leonie was niet bang meer. Glimlachend zag zy hem aan. Ik ga naar het slot terug. Ja en ik medegaan ik, ha, ha hy boos zyn En kaarsrecht als een schildwacht liep de man nu dicht naast het meisje voort, en wendde de oogen geen seconde van haar af. Zoo daar de trap ik weg. En toen Leonie hem vriendeiyk lachend toeknikte, scheen er een oogen blik een flauwe uitdrukking van bewust- zyn op dat breed gelaat te komen. Gy een engel goed en schoon. Toen ging hy heen, terwyi Leonie snel de trap opliep. Tegeiyk hoorde zy, hoe boven haar een venster met kracht werd toegeslagen, zoodat de ruiten ram - melden. Sidderend yide zy nu naar hare kamer, terwyi zy snel de deur achter zich afsloot. Toen Leonie den volgenden morgen nog voor dat zij naar hare meesteres ging, een wandeling in het park wilde doen, en met het doel dezelfde trap af ging, waarvan zy gisteren avond had gebruik gemaakt, werd juist toen zy op de laatste trede stond tegenover haar een deur van de groote slotzaal geopend. Leonie bleef staan de heer Yon Ess- vast, dat voor Limburg in de opgaven alle openbare wateren en wegen zyn buiten rekening gelaten. De veelheid der opvatting nopens het geen onder de oppervlakte eener gemeente (respectieveiyk provincie of ryk) moeten worden verstaan, welke, biykens het boven medegedeelde, tot dusverre aan de medegedeelde cyfers heeft ten grondslag gelegen, maakt het naar het den direc teur voorkomt, onvermydeiyk, dat voor alle gemeenten alsnog de oppervlakte op eenvoudige wyze worde medegedeeld.4 By Kon. besluit i3 aan den heer mr. W. l'onckens J. Lzn, met ingang van den dag waarop hy het bestuur aan zyn opvolger zal overgeven, op zyn ver zoek een eervol ontslag verleend uit de betrekking van gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, Intercommunale gesprekken, De minister van waterstaat, handel en nyverheid heeft aan verschillende Kamers van koophandel en fabrieken en andere lichamen het volgende scbryven gezonden „Naar aanleiding van uw adres waarby adhaesie wordt betuigd aan het adres der Vereeniging van handelaren te Groningen van i Oct. 1901, houdende verzoek om het daarheen te leiden dat het inter communaal tarief worde verlaagd in dier voege, dat het dubbel tarief in de mid daguren vervalt en derhalve voor een gewcoa gesprek van 3 minuten een uniform-tarief van f 0.25 wordt geheven, heb ik de eer u te berichten, dat door my eene herziening van het intercom munaal telephoontarief in overweging is genomen en daarby in de eerste plaats de vraag is gesteld, of tot de invoering van een uniformtarief kan worden over gegaan, en zoo ja, welk tarief alsdan zou moeten worden aangenomen. Hierby is uitgegaan van het beginsel dat ontvangsten en uitgaven tegen elkaar behooren op te wegen. Wordt eenerzyds niet gestreefd naar het maken van winst uit de telephoon- exploitatie, anderzyds dient er voor te worden gewaakt, dat op dezen tak van dienst geen verlies wordt geleden. Laatstgenoemd doel is tot dusver niet bereikt, terwyi desbetreffende berekenin gen voor zooveel deze konden worden opgesteld hebben aangetoond, dat door invoering van een uniformtarief van f0.25 per gesprek dit doel niet alleen niet zou worden genaderd, maar veeleer grootere verliezen op de telefoon-exploi tatie zouden ontstaan, waardoor eene gezonde ontwikkeling van de telephonie in gevaar wordt gebracht. Hoewel ik niet ongeneigd ben om tot de invoering van een uniform-tarief mede te werken, meen ik toch dat daar van, waarschyniyk ook naar uw oordeel, behoort te worden afgezien, vermits zy thans, geiyk uit het opgemerkte volgt, doiff in jachtcostuum stond voor haar. Het kwam my zeer gewenscht voor, juffrouw Aubri, u nog even te spreken, voor gy naar myne moeder gaat. Langzaam trad hy nader, zyne oogen rustten op haar met een strenge en trotsche uitdrukking. Als gy lust hebt ons park te be zoeken, doe het dan liever by dag. Ik houd er niet van, dat er scènes voor vallen, zoo als er gisteren avond een is afgespeeld. En ik waarschuw u voor dien idioot gy kent hem niet en evenmin weet gy iets van de gebeur tenissen, waaromtrent hy den meoscnen gewooniyk allerlei sprookjes op den mouw speldt. Goeden dag juffrouw. Hy groette trotsch en vluchtig, en verwaardigde haar nauwelijks meer met een blik, terwyi zy bleek en diep be- leedigd, roerloos bleef staan. Dus had hy haar gadegeslagen. En hoe uit de hoogte had ny naar behan deld. Het bloed steeg haar naar de wangen en in haar hart voelde zy iets als af keer opkomen jegens dien hoogmoedigen edelman En nu ging zy toch het park in alleen zou kunnen geschieden door het aannemen van een tarief, dat hooger zou zyn dan het thans voor een groot gedeelte van den dag geldend minimum. De korpscommandanten van de onbe reden wapens van het leger zyn gisteren door den minister van oorlog per draad gemachtigd, om de miliciens van het biy vend gedeelte der lichting van 1901, den len Augustus, in plaats van den Hen, mat onbepaald verlof huiswaarts te zenden. Het N. 0. G. De 57e alg. verg. van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap werd gisteren voortgezet. Zy werd bijgewoond door den heer J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwys in de Ie inspectie. Overeenkomstig praeadvies van het hoofdbestuur werd verworpen een voor stel van de afd. Haarlem II, om by da Regeering aan te dringen om in het wetsontwerp betreffende de pensioenen der onderwyzers en hun weduwen en weezen ook die onderwyzers en onder- wyzeressen op te nemen verbonden aan scholen zonder Ryksbydrage. Het hoofd bestuur m-eit zich voorloopig te moeten bepalen tot hat verkrygen van pensioen voor weduwen en weezen van die onder wyzers werkzaam by het openbaar lager en by het gesubsidieerd byzonder on derwys. Als plaats voor de volgende byeea- komst werd aangewezen de gemeente Groningen. De Vereeniging ter behartiging van de belangen uer vrouw te Rotterdam heeft een achryven gericht aan de Ned. Ver eeniging tot wering van vallende ziekte, waarin zy mededeelt hdt te betreuren, dat onder de groote schare bestuurderen dier vereeniging geen enkele vrouw voorkomt en het vertrouwen uitspreekt dat op de eerstvolgende vergadering voor eenige der nu bestaande vacatures vrou wen zuilen worden gekozen. De minister van waterstaat heeft, met intrekking van het bepaalde by onder scheidene betrekkingen, met het oog op wetteiyke voorschriften tot uitvoering der Boterwet, eenige nadere bepalingen vast- Lijkvarbranding. De Vereeniging voor ïykverbranding heeft een legaat ontvangen van f 60,000, onder laat van vruchtgebruik. De jaarvergadering van het Alg. Ned. Werklieden-verbond „Patrimonium" zal op Maandag 25 en Dinsdag 26 Augustus te Zwolle worden gehonden. De eerste dag is hoofdzakeiyk bestemd tot het afdoen van huishoudeiyke zaken en niet openbaar. zy had immers een ganschen langen dag in afzondering aan de zyde der eigenzinnige oude dame door te brengen. Zy liep de eerste laan in. Het was zoo indrukwekkend stil daar, zoo een zaam dat Leonie zich zeer gelukkig gevoelde. Doelloos doorkruiste zy het park, tot zy plotseling voor een hut stond, waar van de kleine deur half was geopend. Leonie trad naderby. Hoe kwam deze nederige hut in dit vorsteiyk park?Maar zooals zy thans bemerkte was zy hst park reeds ten einde, en stond zy aan den ingang van het bosch. Zou het de woning van een opzichter zyn Maar daarvoor was zy toen al te eenvoudig ingericht. Zacnt naderde Leonie de half geopende deur, keek naaroinnen en onderdrukte met moeite een zaohten kreet, tegenover naar in een hoek stond een armzalige legerstede, en daarop lag een grysaard van zeker 80 jaren. En naast den grys aard, op den grond, zat als een kind nedergehurkt, de arme idioot en staarde stompzinnig voor zica uit, tarwyi zyn bsenige handen met een stukje papiet speelden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1