Donderdag kÉÉÉ teilen. 24 Juli. Ho. 172. 40e Jaargang D Van week tot week. FSOILLETÖi issmiese Prys per drie maanden 1.-30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN BK VELBE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. B{J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfda advertentie wordt d6 prys slechts tweemaal berekend. Groots letters en cliché'» naar plaatsruimte. YersskfnS mitgesoE^of# ag 3on- ea dagen. T.levhoonnumm.p IO. Abonnemants-AdvertentiSn op >eer voordeellge voorwaarden. 15 3 35 Eiil 30 en 6 20 (55 6 50 1 7 25 7 58 8 47 10 1 m 101 0 2 8 8 1 25 0 8 10 2 3 50 8 46 h 4 22 Do afgeloopen week bracht ons het belicht van het einde van den belaDg rpen kiesrechtstrijd in Zweden, waar van wij onze lezers in der tyd op de hoogte brachten. De regeering is ten slotte voor den draDg naar hervorming bezweken en kordigde de indiening by den Rijksdag van een wijzigingswet aan. De census zal bij dit ontwerp worden afgeschaft en het kiesrecht dus niet meer van het betalen van belasting afhanke lijk zyn.Echterzal het niet voldoen van verschuldigde belasting, hetzij aan Staat, hetzij aan gemeente, een beletsel wezen om het stemrecht feitelijk uit te oefenen. Voorts wordt de leeftijd vereischt van vijf en twintig jaar. Ten slotte is men van zins eene evenredige vertegenwoor diging in te voeren naar het voetspoor der Belgische wet. Men kon beter voorbeeld hebben ge kozen, dunkt ons. Zoo is dan de datum der Engelsche kroningsplechtigheid (ditmaal een zeer kortstondige plechtigheid) bepaald en uit onze gewone buitenlandsche berichten weten onze lezers dat koning Eduards gezondheid is al die der dooden, waar van bet Latijnsche spreekwoord zegt dat men er niets dan goeds van moet spreken. Men moet echter alle zaken zoo niet van alle, dan toch van twee kanten be- kpen en daarom mogen wij het hier niet achterwege laten te vermelden, dat de al te rooskleurige voorstelling van den toestand velen met wantrouwen vervult. Inderdaad is de verandering ook niet zeer natuurlijk en doet aan kunst middelen denken. Hoe het zy, men zegt dat de koning, die bij den overtocht voor ieders oog verborgen werd gehou den, er erbarmelijk uitziet en zijn beter schap lang niet zoo goed vordert als de bulletins het willen doen voorkomen. Men mompelt dat, ter wille eener ver vroegde kroning, niet geschroomd wordt om 's konings leven op het spel te zetten. 't Is zeker nog al krasmaar wjj moeten bekennen, dat, na al het gebeurde, dit laatste natuurlijker schijnt dan de altijd verdachte officiëele waarheid. De benoeming van Sir Arthur Lawley, den oud-gouverneur van Rhodesia, tot 11 2|*H J1 vervoeren 611 6 31 72 8 3J 2.) Op hetzelfde uur, toen Arthur Aubri, rampzalig en verlaten insluimerde, toen 2i)n vrouw en kinderen aan de wanhoop ten prooi, in hun donker kamertje zaten, op dat zelfde uur was in de zaal van een voornaam restaurant van Weenen een vrooiyk gezelschap bijeen. Kostbare gerechten bedekten de tafel, de wyn stroomde meer -en meer over moedig, en men hoorde tal van grappen 611 geestigheden van meer en minder 'erdasht allooi. Hm, als ik mij niet vergis, dan eeft men heden uwen voormaligen ussier voor drie jaren vrij logies en wpleging toegezegd I Wat een domme erel toch eigenlijk, die Arthur. Zoo'n hhoozele paar honderd gulden. Hg had luitenant-gouverneur van Transvaal en als zoodanig plaatsvervanger van lord Milner, maakt een goeden indruk. Het wil ons voorkomen, dat het wan trouwen der Transvalers althans voor een deel zal worden weggenomen, nu zg den terecht gehaten gouverneur, van de veroverde landstreken persoonigk en waarschgniyk voor goed kwgt raken. Milner moet deze benoeming zelf ver zocht hebbenmaar dit is de vraag nog In Engeland waait de wind uit een vrij goeden boekmaar men moet voorzichtig wezen anders blijtt de nood- zakeiykheid van een groot bezettings leger stellig bestaan. Balfour, de nieuwe Engelsche premier, valt ons als zoodanig niet tegen. In een redevoering te Fulham zinspelende op de onvriendelijke gezindheid van het vaste land van Europa, hoopte hg dat zij, die Engeland beschuldigen een vrij volk zonder reden te hebben aangevallen, gelegenheid mochten hebben om te zien wat Britsche denkbeelden van vrijheid, van zelfregeeriDg en vlekkeloos bestuur konden uitwerken om Zuid-Afrika te maken tot het evenbeeld der vrye in stellingen van Engeland. Eenigszins gezwollen van toon is dit wel. Maar toch, wy zyn in de laatste tyden aan zulk een gansch andere taal gewend geraakt, dat men dergeiyke uitingen althans met eenige waardeering aaDhoort. Van den eersten minister van Engeland kan men moeilyk verwachten, dat hij de stemming der volken van het continent begrypt en openiyk zal toe geven, dat Engeland macht tegenover recht heeft gesteld en in ieder geval .heeft misdaan, zoo niet door de zaak zelve, dan teeh door dewyze waarop zy is behandeld. Intusschen, wy hooren dit altyd liever dan de hoonende en snoevende taal van een Chamberlain. Iets nieuws op het gebied der werk stakingen. Dat konden we juist gebrui ken want die zaak wordt langzamerhand vry eentonig. De bekende Bonapartist, Paul de Cassagnac, de onvermoeide be- stryder der republiek en de vriend der geesteiykheid, heeft in het blad l'Autorité de pastoors, wier bezoldiging wegens hun deelneming aan de laatste verkie zingen door het Fransche ministerie werd ingetrokken, eene uitnoodiging ge richt om het werk te staken I Zy moeten geen missen meer lezen,geen doop meer bedienen, geen laatste oliesel zeifs meer. Dan meent de Cassagnac, dieper moeten grgpen, en dan weg er mee, naar Amerika. Uw kas had zoo'n greep best kunnen verdragen, Huchstadt. Eigeniyk is het ook een domheid van u waarom hebt gy den armen duivel maar niet laten loopen. Hochstadt maakte een toornig gebaar. Hy schoof zyn glas van zich af. Een domheid klonk het ruw. Waariyk ik zou die paar kreuzers niet gemist hebben, daar hebt gij geiyk in, Ludon, vervolgde hy, luid schaterend, maar ik wilde oen voorbeeld stellen. En wat beteekenen dan nog die drie jaren voor dien Arthur? Hy zal ze zeer goed overleven 1 Met deze woorden vulde by opnieuw zijn glas en hield het onderzoekend tegen het licht. Het gesprek werd nu weder algemeen en niemand dacht meer aan den ramp zalige in zyn vunzige kerkercel. II. Het is middernacht, In een klein ka mertje, uiterst spaarzaam gemeubileerd, en slecht verlicht door een kleine pe troleumlamp, zit een bleeke, afgetobde vrouw met twee hongerige en vermagerde Huldabetooning aan H. M, de Koningin. Gisterenmiddag te kwart voor vier trok een schare van 500 kinderen, jongens en meisjes, de leerlingen der hoogste klassen der openbare en bijzondere scholen van Apeldoorn, vooratgegaan door de „Harmonie" en begeleid door de feestcommissie van af de Konicgsschool, waar de opstelling had plaats gehad, naar het Paleis Het Loo, om aldaar aan H. M. deKoningin een eenvoudige hulde te brengen als uitdrukking van de gevoelens van blijdschap, die de harten vervult der ingezetenen over het gelukkig herstel der geliefde Verstin. kinderen aan een witgeschuurde tafel. Dit is het gezin van den dief, den veroordeelde, Arthur Aubri. Moeder, wanneer komt vader toch eindeiyk van zyn reis terug? vroeg juist de knaap, na een lange stilte. De vrouw ziet op van haar werk en laat hare handen in den schoot zinken. Die komt in langen tijd niet weêr, ventje, klonk het moede en met gebroken stem. De reis, die hy gaat doen, zal wel drie jaren duren. Terwyi zy deze woorden sprak, be dwong zy moedig de heete tranen, die baar in de oogen kwamen, in de moede oogen, die naohten lang zich niet sloten voor den slaap, die haar steeds de ge stalte voor den geest riepen van den man, dien zij zoo innig liefhad, die de vader was van hare arme kinderen en die thans de ketenen der gevangenschap aan de handen en het brandmerk der schande op het voorhoofd droeg. Welk een toekomst I Welk een leven I Vol van harden stryd, zwaren arbeid, vernedering en ontberingeen aan eenschakeling van ïyden. Ja, zy zelf, zy zou dit alles misschien dragen met den moed eener heldin maar de kinderen Deze jongen, met zyn zal het volk in opstand komen tegen de j schandeiyke regeering die de politisee- j rende priesters straffen en de geesteiyke orden durft aanranden. Die man moest geleefd hebben in den tyd der Hollandsehe Staatskerk. Wat hij hoog weggeloopen zou hebben met onze politiseerende dominees, die het volk tot moord en opstand aanhitsten 1 Maar wat da Fracschen betreft, och, 't zou ook kunnen wezen dat het volk big was, op die gemakkeiyke manier van het kerkelijke juk af te komen.'t Is maar zooals men 't nemen wil. 't Mooiste van de zaak is nog, dat dit straffen van al te hard kraaiende pastoors met den Heiligen Stoel zelf in het con cordaat is overeengekomen. Heeren pas toors zullen zich dan ook vermoedeiyk wol tweemaal bedenken, eer zy den welgemeenden raad van hun niet zeer handigen vriend de Cassagnac opvolgen, vooral eer zy besluiten tot de a 1 g e- mesne werkstaking I Dat de strijd tusschen de regeering in Frankrijk en de clericalen thans een zeer scherp karakter aanneemt, is natuuriyk wel te verklaren. Verschillende Kamerleden roepen de bisschoppen op tot een krachtig verweer tegen de wet op de geesteiyke orden. Deze hebben dan ook reeds de kweeke- lingen der katholieke scholen opgewekt tot het houden van beioogingen tegen de regeering. De aartsbisschop van Parys strijdt vooraan en binnenkort zal, zegt men, het Vaticaan volgen. Maar het ministerie ziet den storm kalm aanko men. Te Parys hebben zes en zeventig geesteiyke scholen, de broeinesten van het verzet tegen de republikeinsche in stellingen, de aanschryving tot sluiting ontvangen en alom in de provinciën gebeurt hetzelfde. De kiDderen, allen met oranje getooid, schaarden zich in een halven cirkel voor het bordes, terwyi de muziek den Mecklenburgschen Grenadiersmarsch en daarna 't Wilhelmus (oude toonzetting) speelde. Hierna boden de 15 oudste leerlingen der 15 scholen aan H. M. een fraai bloemstuk aan namens de feestcommissie, alsmede, ook aan Prins Hendrik, keurig gedrukte programma's, waarna het kinder koor, onder Ieidii g van den heer H. Ph. Buysman, het „Welkomstlied" aanhief. Frisch en opgewekt klonken de kinder stemmen over het ruime voorplein. Van dit lied „Bij de terugkomst van H. M. de Koningin", gezongen op de wijze van Het Viaggeiied luidde het eerste vers O Zomersche Zonne, hoe straalt gij zoo [schoon, Zoo schitterend langs bosschen en veld Oi.s lied geeft het antwoord op juichenden [toon De lieve Vorstin is hersteld 1 Zy keert tot ons weder, na dagen vol [smart, Haar leed was het onze 1 Doch thans [klopt ons hart Zoo vrooiyk en dankbaar, zoo dankbaar [en trouw, Zoo vrooiyk en dankbaar en trouw I Staande op het bordes naast Prins Hendrik, nam H. M. de Koningin met biykbaar welgevallen de bloemenhulde aan en dankte met vriendeiyke woorden de kinderen. H. M. liet zich de feest commissie, den heer Buysman en het bestuur der Harmonie voorstellen. Aan de feestcommissie verzocht zy haar har- teiyken dank over t9 brengen aan hst kinderkoor. Nadat de „Harmonie" nog een nummer, «Dankgebed", ten gehoore had gebracht en het kinderkoor het „Wilhelmus" had gezongen, trok de stoet, onder het spelen van den „Jagermarsch" van het Basse- cour naar de Koningsschool, waar aan elk der kinderen, die verrukt waren voor de Koningin te hebben gezongen, een kleine versnapering werd uitgereikt. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het Beschermheerschap over de Vereeniging „Het Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres." Ongevallenwet. In de gisteravond gehouden vergade ring van de 's-Gravenhaagsche Bedien- denvereeniging besprak de heer Ter Laan, Tweede Kamerlid, de Ongevallenwet. Besloten werd een adres aan de Tweede Kamer te richten waarin wordt aange drongen op spoedige invoering der On gevallenwet en opneming van tal van bedryven, in casu de bedienden en loop knechts, die thans uitgesloten zyn. Ds. E. Bourlier, Onder veel biyken van waardeering levendige, fonkelende, donkere oogen, die geest en moed verraden, wat zal er van hem worden Van den zoon van een tuchthuisboef? En dit zachte, engelach tige meisje met den stralenkrans van blonde lokken om voorhoofd en wangen. Het moederhart sidderde, als zy dit schuldelooze kind aanzag. Zal het ten slotte ondergaan in den geweldigen storm des levens. Drie jarenroept nu de knaap op zulk een verschrikten toon, dat de kleine LeoDie vol ontsteltenis opkijkt. Ea wat zal er in die drie jaren van ons worden, moeder Ea zal vader geld zenden Ik had gedacht, dat vader vandaag zou thuis komen, omdat gy ons dat hebt gezegd. Ik hoopte dat hy zou komen, zeide de moeder, by na onhoorbaar. Maar ik zie, dat myn hoop ydel was, laat ons dus gaan slapen 1 De knaap stond gewillig op en liep naar zyn moeder. Luister eens, moedertje, ik ben reeds groot, tien jaren, denk eens aan 1 En nog slechts tien of twaalf jaren, dan word ik even als vader kassier by e6n groote, ryke fabrieksfirma. En dan wordt L9onie de vrouw van een ryken man. By deze woorden barstte de arma en sympathie herdacht ds. Bouilier, Hofprediker en predikant der Waalsche gemeente te 's-Gravenhage, gisteren den dag waarop hy nu 25 jaren geleden gc-lDStalleerd werd als predikant der Waalsche gemeente aldaar. In den middag begaf zich het consistorie naar de woning van den jubilaris, wien na een harteiyke toespraak van ds. Lafon namens gemeenteleden en consistorie een geschenk in portefeuille en eon album werden aangeboden. Diep geroerd dankte ds. Bourlier, die getuigde van zyn liefde voor ons land, de Hollanders en zyne gemeente. By het 5e reg. inf. zijn gedurende de paar laatste weken niet minder dan 1 serg.-rnajoor, 1 sergt.-maj.-titulair, 1 fourier en 7 sergeanten voor de ver dere waarneming van den militairen dienst ongeschikt bovonden,terwyi boven dien te Utrecht en Amersfoort neg eenige onderofficieren in de hospitalen worden verpleegd, omtrent wie nader moet worden beslist. Van dezen zyn er 8 die meer dan 20 en 15 dienstjaren hebben. De nieuwe Pensioenwet is nog niet in werking met het oog op de be- laDgen van hen, die gedurende den iaatsten tyd ongeschikt werden bevonden, is door den minister bepaald, dat door hem de voordrachten niet worden in gewacht, vóór dat de wet in werking zal zy'n en wel met het oog op de gunstiger bepalingen in de nieuwe wet voorkomende. Gedurende eenige dagen worden by het korps genietroepen te Utrecht proe ven genomen met een door de gebroe ders KörtiDgs te KortiDgsdorff geleverden electrischen verlich tings wagen, met een 8tal verplaatsbare booglampen, bestemd voor verlichting van de legerplaats bij Harskamp en van verschillende andere oefeningsterreinen. Deze booglampen zyn daartoe geplaatst op het kazerne-terrein van het korps genietroepen. De wagen is ook voorzien van zoeklichten en hoe wel de constructie van den wagen be- trekkeiyk zeer zwaar is, verplaatst hy zich toch, hoewel niet snel, als automo biel. Voortaan zal tot het overbrengen van berichten onderling, door Hr. Ms. oor logsschepen, gebruik worden gemaakt van het aan boord dier bodems aanwe zige armseintoestel. Op uitnoodiging van eenige steenkolen handelaren in het groot, zoowel als in detail, W6rd gistereD te Utrecht een ver gadering gehouden, om te trachten een Bond van Ned. steenkolenhandelaars op te richten, met het doel zooveel mogeiyk verbetering te brengen in de toestanden in den kolenhandel. Na eenige discussie werd tot de oprichting besloten. vrouw ih snikken uit en verborg het gelaat in de beide handen. Kassier, even als zyn vader I weer galmde het in haar binnenste. En mis schien ook misdadig, zooals deze, wanneer er thuis armoede en ellende heerscht, wanneer hy zich door God en de menschen verlaten waant, wanneer by ziet dat de zynen vol vertwijfeling redding en hulp afsmeken van hem, die toch hun broodwinner behoorde te zyn. De vrouw zendt hare kinderen naar bed, en nu zij daar alleen aan tafel zit, is het haar alsof zy onder de ellende en rampspoed haars levens zal bezwyken. Welk een gelukkige toekomst had zy zich gedroomd aan de zyde van den zoo dierbaren man, en hoe bitter was de ontgoocheling geweest. Reeds zeer spoedig waren de eerste beproevingen gekomen, maar hunne wederzydsche liefde had stand gehouden, en toen de hemel hun de beide kinderen had geschonken, gevoelden zy zich vol maakt gelukkig. Zoo gingen eenige jaren vooriy, zonder dat zy vermoedden, dat daarbuiten op den drempel een sombere gedaante had post gevat, die loerend hen bespiedde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1